1953 IS EEN DER BESTE JAREN VOOR DE N.A.V.O. GEWEEST Harde noten gekraakt over taak van het Humanistisch Verbond De huren der woningwet woningen NOBELPRIJZEN WERDEN UITGEREIKT Rassen bestuderen Eisenhowers rede Geschenkzending landbouwmachines te Zierikzee overgedragen Drie Z,-Vlamingen kregen flinke straffen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Gruenlher verklaart: 40 legerdivisies en 5000 vliegtuigen kunnen een aanval opvangen Middenweg wordt hoofd verbinding door Braakman Jef Last in arrest Koninklijke familie viert Kerstfeest in Den Haag Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2656 Abonnementsprijs 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 11 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.39 u., onder 16.28 u. Maan op 12.18 u., onder 23.38 u. Hoogwater Zaterdag 12 Dec.: Vlissingen: 5.30 u. 1.74 m., 18.05 u. 1.84 m. Terneuzen: 6.02 u. 1.92 m., 18.33 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.12 u. 1.49 m., 19.39 u. 1.70 m. Zierikzee: 6.50 u. 1.27 m., 19.23 u. 1.49 m. PARIJS, 10 December. 1953 is één van de beste jaren van de N.A.V.O. geweest. Een organisatie van 40 legerdivisies en 5000 frontvliegtuigen staan gereed om een aanval te weerstaan. Dit heeft de geallieerde opperbevel hebber, generaal Gruenther, vandaag verklaard tegenover de stafchefs van de N.A.V.O., die in Parijs bijeen zijn. Het program voor het volgend jaar, dat vandaag door de militaire com missie is goedgekeurd voorziet in iets hogere uitgaven en in nog een jaar van consolidatie. Men hoopt, dat tegen het eind van 1954 alle 125 nieuwe vliegvelden in Europa voltooid zullen zijn. Ongeveer 100 zijn reeds gereed gekomen en klaar voor gebruik. Generaal Gruenther besprak het jaarrapport met de militaire commis sie van de 14 naties, die aangesloten zijn bij de N.A.V.O. Toen hij de atoomwapens te vel de ging bespreken, moesten alle aanwezigen beneden de rang van luit.-generaal de conferentie verla ten. Ongeveer 50 militaire en bur geradviseurs bevonden zich in de wandelgangen, terwijl de generaal zijn verhandeling hield over wat door militaire personen beschreven werd als „het mogelijk revolutio nair effect van de atoomoorlog op de traditionele gevechtshandelingen te land". Atoomkanonnen, waarvan er reeds enige in Duitsland aanwezig zijn, worden thans gerekend tot conventio nele oorlogswapens in de militaire plannen van het Atlantisch Pact. LUCHTSTRIJDKRACHTEN. De groei van dit jaar vertoont een klein tekort voor de luchtstrijdkrach ten, maar volgens functionarissen is er grote vooruitgang geboekt in het overschakelen van verouderde types vliegtuigen op moderne straalvlieg tuigen. Het aantal squadrons met vliegtuigmotoren is belangrijk ver minderd. DUITS HIAAT. De 40 landdivisies omvatten Turkse -n Griekse strijdkrachten, die niet onder het vallen. Westeuropese commando- Vier woningen na de storm ramp te Stavenjsse onder de kap STAVENISSE, 10 Dec. Vandaag zjjn in Stavenisse de eerste vier na de stormramp van Februari j.l. ge bouwde traditionele woningen onder de kap gekomen. Het betreft hier 'n gedeelte van 50 woningen, welke door de gemeente Stavenisse ten behoeve van rampslachtoffers worden ge bouwd. Burgemeester L. A. Verburg sprak op het werkterrein namens het gemeentebestuur woorden van geluk wens en overhandigde een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aanwe zige bouwvakarbeiders. DEN HAAG, 10 Dec. Indien de wijziging van de huurwet door de Eer ste Kamer wordt aangenomen zullen de huurprijzen van een aantal woning wetwoningen, noodwoningen en wo ningen gebouwd met steun van de hy potheekregelingen 1940 en 1941 ver hoogd worden. Uit een door Minister Witte tot de gemeentebesturen gerichte circulaire blijkt het volgende: 1. Voor alle woningwetwoningen ge bouwd voor 5 Mei 1945 zullen de huur prijzen verhoogd worden met 17, 20, 23, 26 of 29 pet., naar gelang de ge meenteklasse. 2. Voor woningwetwoningen ge bouwd na 5 Mei 1945 en waarvoor steun is verleend op voet van de Be schikking Bijdragen Woningwetbouw 1948 zullen de huren op dezelfde ma nier worden verhoogd, doch in bepaal de gevallen kan de minister deze ver hoging tot een lager percentage beper ken, n.l. voor woningen, waarvoor een aanzienlijk hogere huurprijs zou ont staan dan voor gelijkwaardige wonin gen van die groep in dezelfde gemeen te. De gemeentebesturen zullen daar toe gemotiveerde voorstellen aan de minister kunnen doen. 3. De huurprijzen van woningwet woningen, waarvoor steun is verleend op grond van de Beschikking Vermin derde Bijdragen 1950 en 1950-1 en van de Beschikking Bijdragen Woningwet- bouw 1950 zullen niet worden ver hoogd. 4. De noodwoningen gebouwd voor 27 December 1940 zullen met het in de gemeente geldende percentage in huur worden verhoogd, tenzij, op voor stel van het gemeentebestuur, de mi nister tot een lager percentage besluit. 5. Alle woningen, gebouwd met steun volgens de Hypotheekregeling 1940 en 1941 zullen in huur met het desbetreffende percentage worden ver hoogd. 0. Bedrijfsruimten in complexen voor 27 December 1940 tot stand ge komen woningwetwoningen zullen niet in huur worden verhoogd tenzij een nieuwe huurovereenkomst wordt aan gegaan. In dat geval zullen de huur prijzen ten hoogste met de desbetref fende percentages worden opgetrok ken. In West-Europa is de ernstigste zwakte het ontbreken van de 12 di visies, die West-Duitsland zou hebben bijgedragen ingevolge het Europese legerverdrag. De N.A.V.O. heeft het grootste deel van de militaire uitgaven van 60 mil liard dollar gedurende dit jaar be steed aan het opnieuw uitrusten, het versterken van reserves en het tot stand brengen van nieuwe productie van moderne typen bewapening. Het resultaat is eerder een sterke en ge zonde consolidatie, dan een opzien barende verhoging van operationele kracht. DOELMATIGHEID. De doelmatigheid der strijdkrachten is met iets meer dan 30 procent ver hoogd in vergelijking tot 1952. Daar staat echter tegenover, dat de doel matigheid van de Russen in Europa met bijna hetzelfde percentage is toe genomen. G.S. namen beslissing MIDDELBURG, 10 Dec. Naar wij vernemen hebben G.S. thans een be slissing genomen met betrekking tot de secundaire weg door de ingepol derde Braakman. Zij geven n.l. de voorkeur aan de middenweg. Een voorstel van deze strekking wordt binnenkort bij de Prov. Staten ingediend ter behandeling in de win- terzitting. De Prov. Staten moeten n.l. besluiten óf deze weg zal worden toe gevoegd aan het Prov. Wegenplan, waarna het besluit ter goedkeuring aan de Kroon moet worden voor gelegd. Keurt de Kroon het goed, dan zal de Provincie voor het aantal kilome ters dat de weg lang is, subsidie ont vangen. Dit subsidie wordt bepaald naaf vaste normen, waarbij factoren als het inwonertal, de oppervlakte en de omvang van het Prov. Wegenplan, het bedrag bepalen. De weg zal een verharding krijgen tot een breedte van zes meter. Tegelijkertijd zal worden voorge stelde de tertiaire wegen HoekTer neuzen en HoekSluiskilSt. Anna- polder (laatste gedeelte de beruchte Blikstraat) op het Prov. Wegenplan te plaatsen. De Noordweg door de Braakman komt dan op het tertiair wegenplap. Indien deze plannen worden goed gekeurd en uitgevoerd, zullen in mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen de Prov, weg IJzendijke-Biervliet-Hoek-Ter- neuzen-Sluiskil-St. Annapolder en de tertiaire weg Breskens-Hoofdplaat- Terneuzen werkelijkheid worden. SOCIALE ZAKEN IN DE TWEEDE KAMER De heer Stapelkamp (A.R.) voelt niet veel voor de D.U.W. (Van onze parlementaire redacteur.) 'S-GRAVENHAGE, 10 December. Ook bij de begroting van Sociale Zaken is het brandende probleem van de geestelijke verzorging door het Humanistisch Verbond aan de orde gekomen. Deze kwestie wordt steeds actueler, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat zij bij elk begrotingshoofdstuk dat zich daardoor leent, wordt behandeld. Ditmaal werden er geen zuivere principiële beschouwingen over het humanisme gehouden, maar spitste het debat zich toe op een enkele begrotingspost. Minister Suurhoff heeft n.l. voorgesteld om twee geestelijke verzorgers van het Humanistisch Verbond, die werkzaam zijn in de D.U.W.-kampen, te betalen. Tot nu toe nam het Rijk er één voor zijn rekening waarmee f7250 per jaar is gemoeid. Deze post is thans verdubbeld. Dit tot misnoegen van de A.R. en de K.V.P., die reeds hebben laten blijken dit niet te zullen slikken. En als de C.H. zich eveneens schaart achter deze fracties, dan ziet het er voor minister Suur hoff en het Humanistisch Verbond somber uit. Te biaa op Nieuw Guinea z,j,i pas geleden de vlieghaven en het K.L.M.- hotel in gebruik gesteld. De gehele vlieghaven is echter nog niet gereed, er wordt thans nog hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe platforms, waar de vliegtuigen na de landing zullen kunnen worden gereviseerd. Het K.L.M.-hotel ,,'t Rif" is reeds geheel gereed. De bouwkosten, inclusief de inrichting ervan hebben ongeveer 1.8 millioen gulden gekost. Het hotel werd gebouwd door de Amsterdamse Bal last Maatschappij. De foto toont het nieuwe K.L.M.-hotel ,,'t Rif". De heer Stapelkamp (A.R.) was de eerste die de zaak te berde bracht, In de eerste plaats zou hij een debat over deze kwestie wensen in een bre der verband, zodat men niet meer bjj elk begrotingshoofdstuk een détail debat behoeft te voeren. De omvang van het werk van het Humanistisch Verbond baarde de A.R.-afgevaardigde zorgen. Hij ge loofde er niets van, dat het huma nisme leeft onder de D.U.W.-arbei ders. Dit is meer een zaak voor in tellectuelen en beter gesitueerden De arbeiders, die het geloof hebben verloren en die misschien gedemo raliseerd zijn, kunnen door een hu manist niet geholpen worden. Er is geen bezwaar tegen, dat het Humanistisch Verbond aan sociale zorg doet, maar het zal de fractie uiterst moeilijk vallen om de aanstel ling van een tweede geestelijke ver zorger met een vast salaris te bevor deren. Dit voorstel moet dan ook teruggenomen worden. Daar was pater Stokman (K.V.P.) het roerend mee eens. Ook hij ver kondigde de stelling, dat het Huma nistisch Verbond in de D.U.W. geen geestelijke verzorging biedt, maar pro paganda bedrijft, want er is geen en kele arbeider, die om deze zorg vraagt. Wij willen niet onverdraagzaam zijn, aldus de K.V.P.-woordvoerder, maar moet de verdraagzaamheid zover gaan, dat de steun aan het Humanistisch Verbond groter is dan het bedrag, dat wordt uitgetrokken voor de geeste lijke verzorging door de R.K. kerk? En dat is beslist het geval. De twee humanistische verzorgers verdienen in een jaar f 14.500.Terwijl de vijf R.K.-geestelijken, die met dit werk belast zijn, een jaarlijkse subsidie ont vangen van f 1560.—. Deze hebben geen gezinsomstandigheden, maar de verhouding is volgens pater Stokman toch volkomen zoek. Bovendien wordt er voor 1954 voor de humanistische ROTTERDAM, 9 Dec. De Nederlandse schrijver-tekenaar-schilder Jef Last, die heden met de „Willem Ruys" uit Indone sië in de Maasstad arriveerde, is aan boord door de rivierpolitie gearresteerd. Naar wij vernemen geschiedde deze aanhouding op verzoek van een kleine gemeente, wegens een delict dat vóór het vertrek van de schrijver uit Nederland aldaar door hem zou zijn gepleegd. geestelijke verzorger een bedrag aan reiskosten geraamd ad f 15.000. Deze post bedraagt voor de R.K. gees telijken f 12.000. De tweede geestelijke verzorger er dus nog niet, want ook de heer Lemaire (K.N.P.) verzette zich daar tegen. De heer Kikkert (C.H.) meende dat er in het Humanistisch Verbond nog geen 100 arbeiders zijn te vinden. De subsidie staat daarom niet in verhou ding tot de werkelijkheid. De verhou dingen moeten worden rechtgetrok ken. De katholieke afgevaardigde van Lier (Arb.) vroeg of de kerken zich hier en daar niet beperken bij het wqrk in de D.U.W.-kampen. Zullen zij geen ruimere hulp krijgen wan neer zij zich meer inspannen? Deze vraag stelde hij, omdat naar zijn me ning het Humanistisch Verbond op dit punt actiever is dan de Kerken, Jef Last heeft daarna ruim drie jaar o o aan een middelbare school op het eiland maar zij waren allemaal bereid af te Doli 1?rirtolo rfn/^AonnvH o Icmonn CPCPnlP. y-t t DE D.U.W. De heer Stapelkamp, was voorts helemaal niet enthousiast dat minis ter Suurhoff laatst het 750ste sport terrein, dat door de D.U.W. is aan gelegd, heeft geopend. Het feit zelf is natuurlijk niet ernstig, maar dit werk had niet in D.U.W.-verband verricht behoeven te worden. In vrij werk had dit ook kunnen geschieden. Trouwens de heer Stapelkamp voelt niet veel voor de D.U.W. Deze instelling moet er zjjn als testcase voor werk willig heid. Maar zij leidt tot onmaatschap pelijkheid en extremisme. De arbeids voorwaarden zijn wel goed, maar het is nu eenmaal zo, dat de arbeiders er psychologische bezwaren tegen heb bij om in de D.U.W. te werken. Zij vinden dit iets minderwaardigs. Tot zijn genoegen had de heer Stapelkamp ontdekt, dat de socialisten er nu ook zo overdenken. Dit blijkt uit een rap port van de Wiardi Beckmanstichting, De arbeid onder normale omstandig heden en met een normaal toezicht valt in alle opzichten te prefereren, OPSCHIETEN. De heren Stapelkamp (A.R.) en Berger (Arb.) drongen er bij de minister op aan om haast te maken met de definitieve ouderdomsvoor ziening, de definitieve kinderbijslag regeling voor zelfstandigen en met de ziekenfondswet. Vooral de ouder domsvoorziening moet er snel door komen, met of zónder advies tem de S.E.R. Ook de loonvorming is door vele sprekers nog ter sprake gebracht, Bali, Engels gedoceerd, alsmede „geschie denis der Westerse beschaving". Hij is thans voor een nader onderzoek naar bedoelde gemeente getransporteerd, aldus de „Telegraaf", wachten wat het overleg in de Stich ting van de Arbeid oplevert. Minister Suurhoff zal Maandagmiddag ant woorden. Amerikaanse stap in Moskou WASHINGTON, 10 Dec. De Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Bohlen, zal onmiddellijk stappen hij de Sowjet-regering ondernemen om haar aandacht te vestigen op het „so ciale karakter" van de voorstellen van president Eisenhower. Van welingelichte zijde te Moskou werd vernomen, dat de rede, die Eisenhower voor de V.N. hield, in de Sowjet-Unie met belangstelling is ontvangen. Men is van mening, dat de voorstellen een nauwlettende stu die behoeven. SOESTDIJK, 10 Dec. De Konin klijke familie zal op 23 December Kerstfeest met het hofpersoneel vie ren in de koninklijke stallen aan de Hogewal te Den Haag. Er zal een kerstspel worden opge voerd. De Koningin zal het kerstevan gelie voorlezen en Prins Bernhard zal een kersttoespraak houden. De samen zang zal worden begeleid door koper blazers van de koninklijke militaire kapel. Aan de kerstfeestviering zal door ongeveer 350 personen worden deelgenomen. GIFT VAN- 90.000 Landbouwers hebben weer materiaal voor de opbouw van hun bedrijven ZIERIKZEE, 10 December. Op het Havenplein te Zierikzee is vanmid dag een geschenkzending van landbouwwerktuigen afkomstig uit Zweden en Denemarken, ter waarde van ongeveer f90.000, overgedragen aan de getroffen landbouwers op Schouwen-Duiveland. Een groot gedeelte van het marktterrein was gereserveerd voor de gloednieuwe landbouwmachines, waartussen de toekomstige eigenaars met gelukkige gezichten liepen. Na mens het hoofdbestuur van het Rode Kruis en het Planbureau voor de hulp verlening heeft de districtscommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, mi J. A. Heijse de machines overgedragen aan de heer J. A. van Nieuwenhuizen uit Ooltgensplaat, voorzitter van de sub-commissie voor landbouwwerktui gen van de commissie voor hulpverlening aan de landbouw, die op zijn beurt het materiaal weer overdroeg aan de getroffenen. Geluk, die de dank overbracht namens het geheele eiland, niet alleen voor deze landbouwmachines, maar voor alle hulp aan het eiland geboden. „Wjj kunnen nu weer aan de toekomst be ginnen te bouwen", zo zei de heer Geluk. „Misschien dat de tijd nog eens aanbreekt, dat ook wij in staat zijn offervaardigheid te betonen." Tenslotte sprak nog de heer J. van Nieuwenhuizen namens de getroffe nen, aan wie de adjunct- secretaris van de Stichting van de Landbouw, de heer W. Goeman, de papieren had uitgereikt, een kort woord. Namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis woonde mej. mr M. do Jong, hoofd van het Planbureau voor de hulpverlening, de plechtige over dracht bij. HET MATERIAAL. De geschenkzending bestaat o.m. uit combines, geschonken aan een combi natie van boeren, een rubstrekker, voor enkele loondorsers, zelfbinders, maaimachines en zaaimachines. Staande op een grote maaidorser sprak de heer M. A. Geluk een woord van welkom o.a. tot de heer R. Ger ritsen, wethouder van Zierikzee, ir D. Dorst, de Provinciale Voedselcom missaris en ir J. Post, de rijkscultuur- consulent. Mr J. A. Heijse prees zich gelukkig dit geschenk te kunnen overdragen en roemde de goede samenwerking tus sen het Planbureau voor de Hulp verlening en de Stichting van Landbouw. Hierna overhandigde de districts commissaris van het Rode Kruis certificaten behorende bij de land bouwmachines aan de heer van Nieu wenhuizen van de Stichting van Landbouw. De heer van Nieuwenhuizen, dan kend voor het geschenk, stelde bo ven de materiële waarde van de royale gift de morele steun, die er van uitging. „Wij weten", zo zei de heer van Nieuwenhuizen, „dat men in brede kring tot ver buiten, grenzen met ons meeleeft. Dit geeft ons -weer vertrouwen en stimuleert ons om aan de opbouw te begin nen." de de DANK De heer van Nieuwenhuizen droeg de certificaten over aan de voorzitter van de rayoncommissie, de heer A. M. PLECHTIGHEID TE STOCKHOLM Bijzondere onderscheiding voor prof, Zernike STOCKHOLM, 10 December. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft vandaag te Stockholm de Nobelprijzen uitgereikt. In de morgenuren waren het de Nobelprijzen voor de vrede voor 1952 en 1953, die aan prof. Albert Schweitzer en de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, werden uitgereikt, 's Middags ontvingen de andere prijs winnaars uit handen van de Koning de oorkonde, de gouden medaille en de chèque ter waarde van f 125.000.Onder hen, die 's middags de prijs in ontvangst namen, was onze landgenoot, prof. Zernike en mevr. Churchill, die in de plaats kwam van haar echtgenoot. volgend jaar naar Stockholm te zul len komen. PROF. ZERNIKE Prof. Schweitzer heeft in een bood schap, die bij de prijsuitreiking is voorgelezen gezegde dat de toeken ning der onderscheiding voor hem 'i aanmoediging betekent om in zjjn werk in Lambarene te bljjven volhar den. Het geld zal hij gebruiken voor de bouw van een dorp, waar 250, thans in het ziekenhuis verpleegde melaatsen een onderdak zullen krij gen. Prof. Schweitzer deelde mede, 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Het Haagse gerechtshof heeft arrest gewe zen in een beroep van drie Zeeuws- Vlamingen, die betrokken zjjn ge weest bij een poging tot veesmokkel. De veehandelaar A. A. S. en diens knecht A. de R. uit Hulst werden door de Middelburgse rechtbank resp. tot twee jaar en een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij in de nacht van 28 Juli van dit jaar met een wagen vee hadden staan wachten op een uit België komende pantserauto, die de dieren over de grens zou brengen. Het gerechtshof verhoogde deze straffen tot twee en een half jaar en een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest tot op de dag van deze uitspraak. De caféhouder C. V. uit Sas van Gent, die als gids voor de gepantser de smokkelauto optrad, werd conform het Middelburgse vonnis tot een jaar veroordeeld. De Zweedse hoogleraar Erik Hul- then heeft een uiteenzetting gegeven van het werk van prof. Zernike. Hij zei, dat het feit, dat de Nobelprijs wordt toegekend voor de klassieke natuurkunde zo merkwaardig is, dat men moet teruggaan tot de eerste Nobelprijzen om iets dergelijks te vinden. Latere prijzen waren toe gekend voor ontdekkingen op het ter rein van de atoom- en kernphysica. Prof. Zernike kreeg de onderscheiding voor de ontwikkeling van de phase- contrast-microscoop. DE ANDEREN. Met de toekenning van de prijs voor de vrede aan George Marshall heeft men voornamelijk zijn naoor logse werk willen eren. Tot mevr. Churchill werd bij het in ontvangst nemen van de prijs voor haar man gezegd, dat in het algemeen de Nobelprijs glans geeft aan de prijs winnaar, doch dat in dit geval de prijswinnaar glans geeft aan de prijs. Churchill kreeg de onderscheiding voor literatuur. De Westduitse prof. Staudinger ont ving de prijs voor de scheikunde, ter wijl de geleerden Lipmann en Krebs die voor geneeskunde deelden. Vanavond is in het stadhuis van Stockholm een banket gehouden, waarbij 900 gasten aanzaten. Prof. Zernike zat rechts van koningin Louise. Mevr. Churchill was geze ten tussen Koning Gustaaf Adolf en Kroonprins Bertil. - VIJF AANRIJDINGEN TE MIDDELBURG MIDDELBURG, 10 Dec. Het is gisteren en vandaag druk geweest met aanrijdingen. Niet minder dan vijf kwamen er voor, maar gelukkig waren zü niet van ernstige aard. In drie gevallen liepen bij de ongevallen betrokkenen verwondingen op. Gistermiddag kwam in de Koor kerkstraat een door P. G. uit Goes bestuurde vrachtwagen in botsing met een kampeerauto, die bestuurd werd door A. B. uit Veere. Laatstgenoemde kwam uit de richting van Onder de Toren en raakte met zijn voertuig tijdens het naar links uithalen de juist passerende vrachtwagen. De wagens werden beschadigd. Eveneens gistermiddag ontstond een aanrijding tussen een door S. V. uit Middelburg bestuurde personenauto, die achteruit de Korte Singelstraat wilde uitrijden de Brakstraat in, en een motorcarrier met aan het stuur L. v. L. uit Middelburg. De carrier liep geen schade op, maar de perso nenauto werd aan de rechterachter- zijde ingedeukt. Aan het eind van de middag is een wielrijder tussen Segeerstraat en Ko- ningsbrug in aanraking gekomen met een bus van de Stoomtram Walcheren. De fietser liep enkele verwondingen op en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Gisteravond is een personenauto, bestuurd door de heer J. D. uit Goes, tengevolge van de gladheid van het wegdek op de Nieuwlandseweg onder Middelburg geslipt en tegen een boom gereden. De wagen werd van voren zwaar beschadigd en D. liep verwondingen op aan het hoofd. Tenslotte is vanmorgen in de Lan- geviele het 5-jarige kind van K. H. B., dat de weg overstak, aangere den door een personenauto, bestuurd door C. M. uit Middelburg. De kleine moest met hoofdwonden naar het zie kenhuis worden vervoerd. In alle ge vallen stelt de politie 'n nader onder zoek in. In Oude Tonge zijn gemeenteraads verkiezingen gehouden. De P.v.d.A. won er een ten koste van de K.V.P. De an dere partijen bleven gelijk. DE DE BILT ZEGT: Mist BILT, 10 Dec. Overwegend zwaar bewolkt en op vele plaatsen mist. Hier en daar nog motregen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1