T ZEEUWSE PLAKKEBORD Laurien Smit in haar nopjes Cultuurhistorisch grabbelton Qa-va-Seul Hooi van Marken voor getroffen veehouders* DE BUS NOTEERT u Proefbedrijf voor nieuwe vlasbewerking In Westkapelle wachten nog 80 huizen op herbouw Marinevaartuig „Axel" in aanbouw. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Streven naar grotere kernen op Schouwen en Duiveland DE TOEKOMST DER ZENDING IN INDONESIË. Indrukwekkend referaat van mr Graaf van Randwijck. Noodkerkgebouw voor Eikerzee. Ere-Comité definitief gevormd Donderdag 10 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zeeawsch Dagblad"-pets kwam in Lewedorp terecht Bij de afbraak van een zwaar door oorlogshandelin gen beschadigd woonhuis in de Tuimelsteenstraat te Aar- JEWEL wat laat, heb- in schonk, raakte de oude denburg, werden in 1952 on- 1 1 ben we Dinsdag nog Nicolaas Smit op zijn praat- der het beh van een der voor St Nicolaas gespeeld. °r^gldg hij^e?verhaal^ hoe voorkamers wandschilderin- We zjjn naar Lewedorp ge- nu 33 jaar geleden, het gen gevonden. Door ingrij- reden om bij de familie N. mooie witte huis zelf bouw- pen van het gemeentebe- Smit aan de Noord-Kraaiert- de van een koetshuis. B. en W. gaven eigenlijk geen vergunning, maar Smit was toch aan het bouwen gesla- seweg een fonkel-nieuwe fiets, compleet met jasbe- schermer, slot en lantaarn af gen en toen moesten zij het te leveren. De 32-jarige stuur konden de schilderijen worden behouden. Dezer da gen werden de schilderijen door deskundigen onder- WNu°hetVhutenheeft het al zocht en deze gaven als hun Laurien was de gelukkige .aren uitgehouden en hij oordeel, dat hier enkele in winnares van onze St Nico- heeft er plezier van gehad. Nederland zeldzaam voorko- laasprijsvraag, waaraan zo- Dat er nog eens een nieuwe mende uitingen van volks- veel lezers hebben zitten ^J^ou worded bS kunst uit de achttiende zwoegen. gereden had hij niet durven eeuw betrof van cultuurhis- De koffie stond al op het dromen. torische betekenis. De des- fornuis, toen we Dinsdag- De krant las de familie kundigen achten het ge- middag voor het vriendelij- steeds met plezier. Want, rechtvaardigd de wandschil- ke witte huisje stopten. „Ik zie je, als je geen radio hebt l t reserve had er helemaal niet op ge- kun je wat meer aandacht neringen te laten reserv rekend", zei Laurien geheel aan de krant besteden. En ren. In de laatste raadsver- confuus,' toen we de fiets op daarom was de puzzle ook gadering werd dan ook be de deel reden. „Je moet zo welkom geweest En die sioten als proef het kleinste maar boffen", voegde ze er fiets, Laurien had geen De heer de Groot, postbo de te Hoedekenskerke had geen geluk toen hij deze week op klaarlichte dag met zijn fiets de dijk afreed. Hij bezeerde zich zodanig, dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. Deze achtte een onderzoek in het ziekenhuis noodzakelijk. Dinsdagavond heerste er in IJzendijke een Egyptische duisternis. Althans in een gedeelte der gemeente, waar de mensen anderhalf uur met een kaars of schemer lamp op tafel moesten zit ten. In Ovezande hoeven de mensen niet meer in regen en wind op de bus te wachten. Het wachtlokaal voor de buspassagiers zal dezer dagen namelijk in ge bruik kunnen worden geno men. Dezer dagen is een E.T.l.-rapport verschenen in duidelijk naar voren komt in welk een aan toe, terwijl ze ons bin- woorden geroeg om te be nen nodigde. danken. Ja, Laurien had de puzzle niet gemakkelijk gevonden, maar toen ze eenmaal op - weg was, ging het vanzelf, f En toen maar inzenden. Maar wie rekent er nu op een prijs. Laurien kon het haast niet geloven, toen haar broer uit Nieuwdorp, die het heugelijk nieuws 's morgens al in de krant had gelezen, haar vertelde, dat ze een fiets had gewonnen. De oude baas Smit, die al tegen de 80 loopt, vond het eigenlijk wat jammer, dat we geen herenfiets hadden meegenomen, want hij had er wel weg mee geweten. Hij fietst nog maar al te graag en dan geen klein eindje. Maar hij gunde zijn dochter Laurien, de jongste uit het grote gezin, die hem en zijn vrouw nog op hun oude dag verzorgt, het van harte. Zij had de fiets eerlijk verdiend en boven dien, haar oude was niet meer zo best. Terwijl Laurien de koffie der schilderingen te laten restaureren. waar in duidelijk naar voren komt in welk een ver vallen toestand Goes-Noord is geraakt in vergelijking tot het centrum van de stad. In dit rapport wordt de conclusie getrokken dat de ontsluiting van Goes- Noord slechts een verplaatsing van de koopkracht in de stad zal betekenen. We zijn het hier niet hele maal mee eens. De ontsluiting van Goes-Noord be tekent, dat de stad er als geheel op vooruit zal gaan en er is niet de minste reden om aan te nemen, dat Goes dan niet méér publiek zal trekken. Bovendien is het drie-eilandenplan, nadat het rap port is opgesteld, in een serieus stadium gekomen. De verwerkelijking van dit project is dichterbij ge komen dan ooit te voren. Is het eenmaal zover, dan zullen als gevolg van de kortere verbindingen, meer kopers dan tevoren naar Goes trekken. Van alleen maar een verplaatsing van koopkracht zal dan geen sprake meer zijn. Deze kopers zullen vooral in het Noorden van de stad aankomen. Hier liggen kansen. We willen het zelfs zo stellen, dat de verwerkelijking van het drie- eilandenplan de laatste kans voor het zakencentrum Goes-Noord is om er boven op te komen. De kaartenverkoop op Boerensinterklaas ten bate van de kinderpostzegelactie heeft te Zierikzee f 132 op gebracht. De te Bruinisse gehouden huis-aan-huis collecte voor de Nederlandse Sanatoria had een opbrengst van f 171.35. In Ovezande is een col lecte gehouden voor „Het Vierde Prinsenkind". De „tweehonderd" werd niet volgemaakt, hoewel deze op brengst (f 191.30) er toch ook wel mag zijn. Goes: Vrijdag 18 Dec., „Prins van Oranje", 8 uur, A.R. kiesvereniging. Zierikzee: Woensdag 16 Dec., opvoering van het to neelstuk „De ouwe Janna" door de toneelafdeling van de Zeeuwse vereniging „Luctor et Emergo" te Dor drecht. Axel: Hedenavond raads vergadering. SCHOENCRÊME - WRIJFWAS KOPERPOETS bezing Dr Selling te IJzendijke IJZENDIJKE. - Onvoor ziene omstandigvoorbehou den, zal omstreeks Mei 1955 het vermoedelijk in Delft te stichten proefbedrijf voor de nieuwe vlas bewerking in gebruik worden geno men. Dit heeft dr H. J. Selling, ver bonden aan het vezelinstituut T.N. O. te Delft medegedeeld tijdens een lezing over de nieuwe vlas vezelbereiding te IJzendijke voor de R.K. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassers- bond gehouden. Uit het onderzoek van dr Selling is gebleken, dat er voor de nieuwe be werking reële perspectieven zijn, en dat er na ongeveer vijf jaar een begin kan worden gemaakt met omschake ling op de nieuwe methode. Dr Selling zette in zijn causerie uiteen, waarom een wijziging in de huidige bewer kingsmethode nodig is geworden. Het verwerken van de vlasvezel tot eindproduct, zoals dit thans nog geschiedt, is te kostbaar en heeft tot gevolg, dat de linnen-gebruiksgoede ren niet kunnen concurreren tegen katoenen producten. De voordelen van het linnen maken de zogenaam de meerprijs niet goed en het vinden van een meer efficiëte bewerkings methode werd dus noodzaak. Deze methode werd door dr Selling ontwikkeld en het resultaat is, dai het gehele rootproduct zal komen te ver vallen. Dit betekent o.m., dat de spin- apparatuur aangepast zal moeten wor den aan het verwerken van de groene natte vezel. De taak van het te stich ten proefbedrijf zal dan ook mede be staan uit het bestuderen van de wij zigingen, welke noodzakelijk zullen worden, opdat t.z.t. nauwkeurig kan worden aangegeven, op welke wijze het nieuwe procédé productief kan worden gemaakt. BENDEMENT HOGEK. De proeven hebben thans reeds uit gewezen, dat het rendement van de eer ste kwaliteit vezels, de zogenaamde lange vezels, in tegenstelling tot de tweede kwaliteit, de korte vezels, zeker 15 procent hoger zal zijn en de kwali teit 10 procent beter. Een factor van groot belang is evenwel de wasbanrheid van de verweven garens. Thans wordt een serie proeven ge- jrnen, welke ten doel heeP, de was- ■ndigheid te bepalen. Tot nu toe de resultaten van deze proeven ;tig. Voor het te stichten proefbe- uv.ji, waarvan de kosten ongeveer f 1.000.000 bedragen, is een N.V. in cp- iting. Hierin zullen vlassers, telers, ~ts, machinebouwers en "nande- ren vertegenwoordigd zijn, terwijl ook de wevers deel zullen Kunnen ne men. Er staan nog altijd 160 noodwoningen Aantal bewoonde bunkers nu teruggebracht tot vijf WESTKAPELLE, December Tevreden maar niet voldaan is'het gemeentebestuur van Westkapelle over de stand van de herbouw. Te vreden, wanneer er een vergelijking wordt gemaakt tussen de toestand van een jaar of vijf geleden en die van vandaag. Niet voldaan, wan neer bedacht wordt wat er nog allemaal moet gebeuren, voordat West kapelle weer aan zijn oude woningvoorraad toe is. Om maar direct een cijfer te noemen: er moeten nog altijd 80 herbouwplichten worden ge realiseerd. Maar voordat dit is gebeurd, zijn we weer enkele jaren ouder. En tot zolang moeten de mensen nog blijven leven in de nood woningen, waarvan er nog zo'n 160 tot 170 in de gemeente staan. Dit jaar zijn er 31 woningen gereed gekomen en voordat de kalender 1 Ja nuari 1954 aanwijst, komen er nog 3 klaar. Daar is geen enkele gemeente woning bij. Het zijn allemaal particu liere herbouwgevaïlen. Er liggen weer al 30 nieuwe plannen gereed. Wanneer die kunnen worden uitgevoerd is nog niet te zeggen. Want het is ook hier het oude liedje: voordat de financie ringsregeling afkomt verstrijken niet minder dan 11 maanden. En dan is er nog een groot bezwaar, n.l., dat de aannemers geen toeslag krijgen op de hoge transportkosten en op de lonen der arbeiders, die zij van buiten moe ten aantrekken. Het is het algemene euvel der door de oorlog getroffen randgebieden. Het bouwen daar is vanwege die extra kosten duurder. Waar nog bijkomt, dat zo'n 30 tot 35 huizen per jaar nét iets te laag is voor efficiënt en economisch bouwen. Als dit aantal 50 was, dan zou het beter gaan. ONGEVEER 60 HUURHUIZEN. Zoals gezegd moeten er in de loop van de komende jaren zo'n 160 nood woningen worden opgeruimd. Daarin wonen nu o.m. 15 tot 20 gezinnen, die niet in Westkapelle zullen blijven, zo dat voor hen niet gebouwd behoeft te worden. Blijft dus over 140 tot 145. Evenzovele Westkappelaars moeten vroeger of later aan een stenen woning worden gehol pen. Als alle 80 herbonwpltchten worden verwezenlijkt, zullen er altijd nog 60 tot 65 huurhuizen gezet moeten worden, voordat de woningvoorraad weer op het vooroorlogse pell is. Dan Is er voor de normale uitbreiding der bevolking nog niets gedaan. Wil men die opvangen, dan zijn er nog eens 20 huizen nodig. HEMD NADER DAN ROK. „Wij hebben een niet erg vriendelij ke maatregel moeten treffen", zo ver telde ons burgemeester mr. M. Tyde- man Jr., „die hierop neerkomt, dat ie dereen, die zich van buiten hier ves tigt, een briefje moet tekenen, waarin hij verklaart, nooit een stenen woning te zullen aanvragen. Ook hier is het hemd nader dan de rok. Onze eigen mensen moeten voorgaan". Voor Westkapelle zitten goede mo gelijkheden in z.g. huurkoopwoningen, waarbij de gemeente de huizen bouwt en de eigenaren successievelijk hun schuld aan de gemeente voldoen. Daardoor kunnen de voor velen vaak onoverkomelijke financieringsmoeilijk heden worden vermeden. DE BUNKERS. Langzaam maar zeker komen de bun kers leeg. Momenteel worden er nog 5 bewoond. Het aantal bewoonde bunkers verminderde dit jaar met 8, nadat de gezinnen met kinderen was aangezegd, voor 1 Juni 1953 de betonwoning te ver laten. Tegen 1 Januari a.s. moeten ook de ouden van dagen, de er nog in ver blijven, iets anders hebben gevonden. Uiteraard helpt de gemeente daarbij, maar het komt er toch op neer, dat elk geval een andere woning kost, een noodwoning of een stenen huis.. Tegen 1 Juni 1954 is de huur van de onge veer 20 noodwoningen in Middendorp opgezegd, 't Had dit prettige gevolg, dat heel wat bewoners onmiddellijK werk gingen maken van hun bouw plannen. Niettemin zullen zich nog heel wat moeilijkheden voordoen, om dat hier o.m. sommige ouden van da gen wonen, die niet in staat zijn tot herbouw van him door de oorlog ver nielde huizen. VERLANGLIJSTJE. Men ziet wel: op het punt van de woningbouw bestaan nog heel wat wensen. Bovenaan het verlanglijstje van burgemeester Tydeman staat dan ook: meer bouwvolume en een zo snel mogelijke opruiming der noodwoningen. Dan zijn er nog wat kleinere wensen zoals de (ook wel zeer noodzakelijke) uitbreiding der kleuterschool, die met een behoor lijke wachtlijst moet werken, een klein zwembad, speciaal voor de schooljeugd, In de hoek van de kreek, een nieuw sportterrein en de aanschaf van vuilnisemmers. Het opknappen van de Markt is eigen lijk geen wens meer, want het staat wel vast, dat dit werk deze winter zal gebeuren. Dinsdag toas er op Marken een zomers tafereeltje te zien. Daar werd n.l. het hooi ingeladen, dat de Marker veehouders hebben be stemd voor hun collega's in de door de watersnood getroffen ge bieden. De vletjes met hooi wer den de haven van het eiland in gevaren, waar het op de ouder wetse manier met draagstokken over de dijk werd gedragen. Rtiim achtduizend kilogram hooi werd op deze wijze naar het grote schip in de haven van Marken gebracht. De boot voer vervol gens naar Edam, waar het hooi werd geperst en voor doorleve ring naar de geadopteerde ge meente Ellewoutsdijk in Zeeland in orde werd gemaakt. AXEL, 9 Dec. Op de werf van de Groot en Van Vliet te Slikkerveer is momenteel een kustmijnenveger in aanbouw, die na het gereedkomen de naam Hr. Ms. „Axel" zal dragen. Reeds werden door het departement van Marine diverse gegevens opge vraagd over het Axelse wapen, om dit te zijner tijd op het schip aan te bren gen." Hr. Ms. „Axel" zal behoren tot de klasse, bestemd voor de kustmijnen- veegdienst en worden uitgerust met veegwerktuigen tegen diverse soorten mijnen. De waterverplaatsing zal 425 ton bedragen, de bewapening zal be staan uit twee 40 mm vuurmonden. De bemanning wordt samengesteld uit 3 officieren en 37 schepelingen. Het schip zal waarschijnlijk in de eerste helft van 1955 gereed komen. Ingezonden Mededeling (adv.) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Officiële Publicatiën Huisnummering. B. en W. van Middelburg maken be kend: dat de vernummering der huisnum mers aan de Rotterdamse kaai, Geerse- weg, Oude Veerseweg, Industrieweg en Groeneweg, zijn aangebracht èn gecon troleerd. Met ingang van heden moeten de nieu we nummers worden vermeld op post stukken e.d.g. De oude nummers èn de streep moeten gedurende één jaar op de percelen blij ven aangebracht. Middelburg, 8 December 1953. Wederopbouw en uitbreiding Wederopbouwplan van Ouwerkerk goeddeels gereed MIDDELBURG, 9 December. Nu het enorme reconstructiewerk op Schouwen en Duiveland staat te worden uitgevoerd, spreekt het vanzelf, dat serieus is overwogen, of alle kernen en gehuchten volledig moeten wor den herbouwd en gelegenheid moet worden opengelaten deze uit te breiden. In het algemeen kan worden gezegd, dat er een streven is naar grotere kernen. Voor velen, die voor de ramp in één der weinige huizen van zo'n gehucht of zo'n kern woonden, zal het een zeer grote teleurstelling betekenen, wanneer zij vernemen, dat de door het water vernielde huizen niet zullen worden herbouwd en dat er ook in de toekomst geen mogelijkheid zal zijn hier weer een woning neer te zetten. Maar objectief bezien pleit er veel voor. Hoe kleiner de kern is, hoe lager het verzorgingspeil. Denk alleen maar aan de straatverlichting, aan de in deze tijd toch wel onmisbare wijk- gebouwen voor de volksgezondheid en aan nog veel meer andere dingen. Zoals de zaken er nu voor staan, is er weinig kans, dat kernen als Brij- dorpe, Looperskapelle, Moriaanshoofd, Oudendijke en Noordwelle weer zullen worden opgebouwd. Het ziet er naar uit, dat de huizen, die zich nog voor herstel lenen, ook hersteld zullen wor den, maar dat volledig vernielde wo ningen niet herbouwd zullen worden. Zijn wij wel ingelicht, dat zal de Re constructie-commissie in deze geest aan Ged. Staten adviseren. NAUWE SAMENHANG. Wanneer een definitieve beslissing is genomen zullen de gemeentebestu ren bij de vaststelling van hun we- deropbouwplannen daarmede reke ning moeten houden. Uiteraard geldt dit in nog sterkér mate voor de uit breidingsplannen. Het ligt voor de hand, dat beide plannen in zeer nau we samenwerking met elkaar beke ken dienen te worden. Een weder opbouwplan is zuiver de consequen tie van de ramp, maar biedt de op zichzelf prettige mogelijkheid na te gaan op welke wijze en in welke richting de uitbreiding der gemeen ten het beste kan geschieden. Of gemeenten als Duivendijke, Ei kerzee en Ellemeet mogen worden uit gebreid en dus een uitbreidingsplan mogen vaststellen, hangt af van de be slissing, die Ged. Staten uiteindelijk zullen nemen. Scharendijke, dat ge deeltelijk tot Duivendijke en gedeelte- Classis Goes der Ned. Herv. Kerk. GOES, 9 December Op de classicale vergadering van de Clas sis Goes der Ned. Herv. Kerk, die gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes werd gehouden, heeft mr S. C. Graaf van Randwijck, zen dingssecretaris te Oegstgeest, gesproken over de toekomst der zending. Mr Graaf van Randwijck heeft onlangs een reis gemaakt door Indo nesië en Nieuw-Guinea met de bedoeling in contact te treden en over leg te plegen met de jonge kerken. Mr Graaf van Randwijk legde er de nadruk op, dat wij nog een grote ver antwoordelijkheid hebben ten opzichte van de jonge kerken. In de eerste plaats brengt de opleiding van de In donesische predikanten zorgen met zich mee. Het is van groot belang, dat ook in Nederland voor studiebeurzen wordt gezorgd. Aan de lectuurverspreiding moet grote aandacht worden besteed. Het analphabetisme in Indonesië neemt af en het land wordt overstroomd met Mohammedaanse lectuur uit Egypte en communistische lectuur uit Egypte en Moskou. Van groot belang is ook om te hel pen bij het totstandkomen van een centrale organisatie van Christenen. De stem van de christenheid moet in Indonesië gehoord worden, vooral in verband met de komende grondwets wijziging. Een ander punt van belang waarvoor hulp uit Nederland nodig is, is de stichting van een christelijke univer siteit, waaraan voorlopig een literaire, een economische en theologische facul teit wordt verbonden. In Indonesië kan nog veel pioniers arbeid worden verricht door de zen ding en dan vooral in de grote stad. Er liggen hier grote kansen. Vooral voor dit werk wordt de voorbede ge vraagd. Zegenrijk is het werk geweest in het leger. Mr Graaf van Randwijck noem de een paar voorbeelden van het ze genrijke werk van de veldpredikers in het leger. Velen werden gedoopt. Ook het werk onder de middelbare scholie ren wordt soms met vrucht verricht. Een ander machtig middel voor de verbreiding van het Evangelie is de radio. In welk Mohammedaans land is 't mogelijk, dat het Evangelie door mid del van de radio verbreid kan wor den. Over het algemeen heeft de zending ondanks alle moeilijkheden reden om dankbaar te zijn. Midden Celebes, het gebied van de Gereformeerde Zen- dingsbond, telt twee keer zoveel Chris tenen als voor de oorlog, ondanks de vervolgingen, die hebben plaats gehad. Ook op Halmaheira breidt de Kerk zich uit, evenals op Bali. Heidenen gaan tot het Christendom over inplaats van tot het Mohammedanisme. Het sterkst vermeerdert zich de Chinese Kerk (Java). Timor telde voor de oor log 160.000 Christenen en nu 250.000 Christenen. Even verheugend zijn de resultaten op de zendingsterreinen van de Geref. Kerken op Midden Java. MORGENVERGADERING. In de morgenvergadering heeft ds J. de Vries, em. pred. te Goes, verteld over de „pastorale verzorging van de patiënten in het ziekenhuis". Ds Jeb- bink en ds de Roos brachten verslag uit over de laatste twee vergaderingen van de Generale Synode. Als afgevaar digden naar de General eSynode wer den gekozen: primus: A. J. Dees, ouderling te Rilland Bath; sec.: J. M. van Daal, ouderling te Goes, tert.: J. Nieuwenhuizen, ouderling te Hein- kenszand. Door het overlijden van bur gemeester Vogelaar te Kruiningen werd gekozen tot secundus-commissa ris burgemeester Jobse van Rilland- Bath. lijk tot Eikerzee behoort, mag, naar reeds bekend is geworden, wel worden herbouwd en uitgebreid. OUWERKERK. Het uitbreidingsplan van Ouwerkerk is ver gereed. Het is niet onwaarschijn lijk, det het reeds op 18 December a.s. door de gemeenteraad zal worden be handeld. De door het water verwoeste woningwetwoningen even buiten het dorp worden niet herbouwd, maar krij gen een andere plaats. De houten wo ningen zijn buiten de kom van de ge meente geprojecteerd en zullen een aparte wijk vormen. In totaal moeten in Ouwerkerk ongeveer 50 woningen herbouwd worden. Er zijn ook enkele huizen voor ouden van dagen ontwor pen. Zoals men zal weten ligt Ouwer kerk op een terp. Aangezien het min der juist zou zijn nieuwe huizen op enkele meters lager gelegen grond neer te zetten, bestaan er plannen deze grond met zand dat in grote hoe veelheden beschikbaar is op te spui ten. Het voordeel daarvan is boven dien, dat daarmede weer cultuurgrond vrijkomt. Zodra de weg droog is, zal worden begonnen met de bouw van de ge schonken kleuterschool in de kom der gemeente. Verderop Is plaats gereser veerd voor een Groene Kruisgebouw, waarbij misschien ook een badhuis zal worden gebouwd. En dan rest nog altijd de bouw van de nieuwe kerk, waarvan de aanbesteding op 30 Dec. 1952 plaats vond. ZIERIKZEE, 9 Dec. Aan de Ned. Herv. gemeente te Eikerzee is een noodkerkgebouw ter beschikking gesteld, dat voorlopig in Scharendijke geplaatst zal worden. Men is van hogerhand hiertoe over gegaan, omdat de verzakkingen in het kerkgebouw voorlopig niet te her stellen zjjn en de consistoriekamer zwaar beschadigd is. Het noodgebouw zal in Scharendijke geplaatst worden, omdat Eikerzee der mate van het water heeft geleden, dat van de huizen, die nog overeind staan, slechts enkele deze winter bewoonbaar zijn te maken. Bovendien blijft de toe gang tot het dorp slecht. Het Reguiem van Von Brucken Fock GOES, 9 Dec. Zoals bekend zal op 1 Februari 1954 in de Grote Kerk te Goes, ter herdenking van de slachtoffers van de watersnoodramp van 1 Febr. j.l. het Requiem van Von Brucken Fock worden uitgevoerd. Het ere-comité is thans definitief ge vormd en samengesteld uit de volgende personen: Mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse v. d. Feltz; Jhr R. J. H. Q. Roëll; burge meester van Haamstede; Dr J. J. Westen- dorp-Boerma, rector van het Lyceum te Zierikzee; A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk; J. Romeijn, burge meester van Ouwerkerk; Mr A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen; L. A. Verburg, burgemeester van Stave- nisse; P. H. A. Polderman, wnd burge meester van Kruiningen; Mr W. C. ten Kate, burgemeester van Goes; Deken R. M. A. Nieveen van Dijkum te Goes; Ds A. W. M. Odé, praeses v. d. Prov. Kerk vergadering v .d. Ned. Herv. Kerk te Goes; Mevr. dr Scherphuis te Goes; M. J. Doeleman te Wissekerke (N.B.); Mr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg; Ds P. van Til, Geref. predikant te Mid delburg; Mr P. van Empel te Middelburg; Mr B. Kolff, burgemeester van Vlissin- gen; J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke; Drs J. J. P. Boezeman, rec tor van het Jansenius Lyceum te Hulst; A. F. Hansens, burgemeester van Hoek (Z.V1.); J. M. A. C. van Dongen, burge meester van Aardenburg; Dr A. Hool- liorst, rector van het Wilhelmina Lyceum te Oostburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2