BENELUX-BESPREKING MET HOOPGEVEND RESULTAAT Koninklijke familie naar Grindelwald Gestencilde stukken blijven nog gelijkgesteld met nieuwsbladen Voorwaarden voor conferentie der grote vijf besproken Beslissende stap naar vrijmaking van transfer van kapitalen Nieuwe moeilijkheden over Triest PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorbeeld voor Europese integratie Communistische samenzwering in Zuid- Korea verijdeld* Geen subsidie voor Kweekschool te Krabbendijke Utrecht en 9 randgemeenten kozen nieuwe gemeenteraden Voor ruim 6 mille bij juwelier ontvreemd Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen; Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2655 Abonnementsprijs 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 10 DEC. 1953. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrjjdag: Zon op 8.38 u., onder 16.28 u. Maan op 11.56 u., onder 22.15 u. Hoogwater Vrijdag 11 Dec.: Vlissingen: 4.45 u. 1.83 m., 17.15 u. 1.93 m. Terneuzen: 5.15 u. 2.00 m.17.43 u. 2.11 m. Wemeldinge: 6.31 u. 1.56 m., 18.52 u. 1.75 m. Zierikzee: 6.10 u. 1.32 m., 18.36 u. 1.52 m. LUXEMBURG, 9 December. Na afloop van de heden te Luxemburg gehouden conferentie van het comité der ministers van de Beneluxlanden, verklaarde de heer Jaspar, de secretaris-generaal der Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Douane-unie tegenover de pers, dat in geen jaren een Bene- luxconferentie zo vruchtbaar is geweest en zulke goede resultaten heeft afgeworpen als die welke heden werd gehouden. Dit is niet maar alleen een'platonische verklaring mijnerzijds, zo zeide hij. Wij hebben een beslis sende stap gedaan op de weg naar de vrijmaking van de transfer van kapitalen. De ministers zijn tot een accoord gekomen en hebben de commissie voor monetaire problemen opgedra gen voor de volgende conferentie, die op 28 Januari te Brussel zal worden gehouden, een rapport op te stellen, waarin practische voor stellen worden gedaan om tot een gemeenschappelijke vrijmaking te geraken. Het tweede resultaat is, zo zeide de heer Jaspar verder, dat de ministers Tiet protocol hebben ondertekend, dat een gemeenschap pelijke politiek in het domein van de buitenlandse handel en buiten landse betalingen, alsmede een ge meenschappelijke vertegenwoordi ging op internationale conferenties, voorziet. Omdat dit accoord reeds getekend is, kan het, indien nood zakelijk, onmiddellijk ter goedkeu ring aan de parlementen der drie landen worden voorgelegd. De deskundigen zjjn ermee belast de toepassingsmodaliteiten van deze overeenkomst uit te werken. Met deze gemeenschappelijke handelspolitiek zal een begin gemaakt moeten wor den uiterlijk twee jaar na de bekrach tlging van de desbetreffende conven tie door de parlementen. De overeen komst sluit een aantal producten uit, waarvoor een speciaal regiem bestaat, tenzij hiervoor een speciaal accoord tot stand komt. AANBESTEDINGEN. De ministers hebben ook het reeds Dc Duitse tractaatboerderijen in Nederland en België DÜSSELDORF, 9 Dec. De minis ter-president van Noordrqnland-West- falen, Arnold, heeft tegenover de pers verklaard, dat zijn land de Bondsrege ring heeft gewezen op de groeiende ontstemming onder de grensbevolking over het Nederlandse en Belgische beheer van Duitse tractaatgronden. Hij zei, dat zo snel mogelijk over teruggave van deze terreinen onder handelingen moeten beginnen, wil de goede verstandhouding tussen de na- buurstaten niet nadelig beïnvloed worden. bestaande protocol der openbare aan bestedingen onderzocht. Daar ver schillende punten hiervan nog nader moeten worden bestudeerd, is de be trokken commissie van deskundigen ermee belast dit protocol te herzien, waarna het opnieuw ter sprake zal komen op de conferentie van 28 Jan. INTEGRATIE. De ministers hebben voorts van ge dachten gewisseld over de integratie van Europa en over de rol die de Benelux hierbij kan spelen. De mi nisters waren het er unaniem over eens, aldus de heer Jaspar, dat nu de integratie van Europa moeilijkheden ondervindt, Benelux als voorbeeld kan dienen en goede diensten kan be wijzen. In het na afloop van de conferen tie uitgegeven communiqué wordt met betrekking tot de overeenkomst inzake gemeenschappelijke handels- accoorden nog verklaard, dat hoewel het accoord zich niet uitstrekt tot de overzeese gebiedsdelen, de landen zich het recht voorbehouden in dit accoord clausules op te nemen, die van belang zijn voor die gebiedsdelen, waarmee zq door politieke, economi sche en monetaire banden zijn ver bonden. De heer Jaspar deelde nog mede, dat de maandelijkse conferenties van het ministerscomité van Benelux voortaan steeds te Brussel zullen worden gehouden in het gebouw van het secretariaat-generaal der Douane unie, omdat de ministers van oordeel zijp dat Brussel centraler gelegen is. PROTEST. Vóór de bijeenkomst van het comi té der ministers der Beneluxlanden heeft de organisatie van de Vlaamse industrie zich in een memorandum aan de Belgische regering uitgespro ken tegen een gemeenschappelijke buitenlandse handelspolitiek van de Beneluxlanden. Ter motivering voer de de organisatie aan, dat bij gemeen schappelijke goederenlijsten voor de handel met andere landen Nederland het leeuwenaandeel in deze handel zou verwerven. Voor verwezenlijking van de econo mische unie der drie landen acht de organisatie een evenwicht tussen het kostenpeil onontbeerlijk. SEOEL, 8 Dec. In een grot in de bergen ten Zuiden van Seoel zyn Dins dag, bij het aanbreken van de dag, 25 Noordkoreaanse communisten gearres teerd, die er van worden besehuld'gd plannen te hebben gesmeed om Zuid Koreaanse leiders te vermoorden. De arrestanten zijn de grens tussen Noord- en Zuid-Korea in de afgelopen twee maanden heimelijk overschreden TREINBOTSING IN BERLIJN BERLIJN, 9 Dec. In de Britse sector van Berlijn zijn Woensdag twee treinen bij dichte mist op elkaar ge lopen. Volgens de eerste berichten zijn tenminste 60 personen gewond van wie enige ernstig. Brandweer, politie en hulpgroepen hebben zich onmid dellijk naar de plaats van het onge luk begeven. De oorzaak van het ongeluk stond nog niet onmiddellijk vast. Duits vrachtschip voor reparatie in Vlissingen VLISSINGEN, 9 Dec. Het Duitse vrachtschip „Bellatrix" (4075 br. reg.t.) uit Hamburg, dat enige tijd geleden bij Zeebrugge op een wrak voer en lek stootte, is vanmiddag in Vlissingen aangekomen. Het zal bij „De Schelde" worden gerepareerd. Het schip, dat na de aanvaring door de kapitein op het strand Werd gezet, is in Zeebrugge gedeeltelijk gelost en ook provisorisch hersteld. ROME, 9 Dec. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popowitsj, zou Zcmdag de Amerikaan se, Britse en Franse diplomatieke ver tegenwoordigers de voorwaarden heb ben doen weten, waarop Znid-Slavië aan een vijf-mogendhedenconferentie over Triest zal deelnemen, aldus werd Woensdag te Rome vernomen. Deze voorwaarden zouden moeilijk aan vaardbaar voor de Italiaanse regering zijn. Dit zou dan ook de reden zijn, waarom er van Bermuda geen uitno digingen voor een vijf-mogendheden conferentie zijn uitgegaan. Naar het semi-officiële Zuidslavi sche persbur. „Yoegopress" Woens dagavond verklaarde, schijnt het zoeken naar een oplossing voor het conflict betreffende Triest in een impasse geraakt te zijn. Minister Cals in dc Kamer z's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Bij de voortgezette behandeling der begro ting van O., K. en W. heeft minister Cals vanavond gezegd, dat hij geen voorstel kan indienen tot subsidiëring van de Geref. Kweekschool te Krab bendijke, omdat de school niet aan de gestelde eisen voldoet. De minister sprak de hoop uit, dat tijdens deze zittingsperiode zowel de wet op het kleuteronderwijs als die op het hoger onderwijs in behande ling zullen komen. Over de vrijstelling van dienstplicht voor de onderwijzers wordt het over leg met minister Staf voortgezet. Met betrekking tot de overbezet- ing der klassen zei de minister, dat dit probleem acuut is. In 1953 wordt er voor f 110 millioen aan scholen ge bouwd, hetgeen f33 millioen boven de raming is. Voor 1954 is behoefte aan 3900 lokalen en mr Cals ver wachtte, dat zij ook gebouwd zullen worden. Tegen middernacht heeft de minister zijn rede afgebroken om Maandagavond er mee verder te gaan. TENGEVOLGE VAN DE GRENSWIJZIGINGEN P. v. d. A. en A.R. wonnen twee zetels in Utrechtse raad UTRECHT, 9 December. Vandaag zijn in Utrecht en 9 randgemeenten van de Domstad opnieuw gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Dit was nodig geworden, omdat per 1 Januari a.s. de grenswijzigingen ingaan, waar door het bevolkingsaantal der diverse plaatsen gewijzigd wordt, waarbij overeenkomstig de gemeenteraden groter of kleiner worden. Dat er zich geen politieke verschuivingen zouden voordoen kon men van te voren al vaststellen, doch anderzijds was het een interessante verkiezing, omdat voor delen bij de verkiezingen van April behaald, bijv. door bezetting van een restzetel, nu wel eens konden wegvallen. De stad Utrecht krijgt een gemeen teraad van 45 leden in plaats van 39, zoals tot op heden het geval was. Er vielen dus 6 zetels meer te verdelen. De P. v. d. A. kreeg twee zetels meer en kwam op 17, maar ook de A.R. haalden deze buit binnen en kwa men van 4 op 6 zetels. De K.V.P. kreeg één zetel meer en kwam op 14 en, wat wellicht niemand verwacht had, de communisten kregen twee ze tels in plaats van één, zoals in de oude raad. De C.H. bleef gelijk, met 3 zetels evenals de V.V.D. RANDGEMEENTEN. De gemeente Jutfaas loopt van ruim 12.000 inwoners terug tot 3600 en dit betekende een vermindering van het aantal raadsleden van 15 op 11. De K.V.P. handhaafde zich daar met 6 zetels en heeft dus nu de meerder heid. De P. v. d. A. verspeelde drie zetels en kwam van 5 op 2. A.R. en C.H. deden samen en bezetten 3 zetels. In de oude raad had iedere party 2 zetels, zodat ze er nu één verloren. De raad van Harmeien werd van 7 op 11 zetels gebracht. Daarvan profi teerde de C.H. door van 2 op 5 zetels te komen en de K.V.P., die van 3 op 5 kwam. De A.R. verloor de enige zetel in deze raad. De P. v. d. A. be hield de ene zetel. In De Bilt steeg het aantal raads- zetels van 17 op 19. De P. v. d. A. en C.H. pikten ieder een graantje mee en kwamen resp. op 6 en 3 zetels. De overige partijen bleven gelijk. In de gemeente Bunnik waar de raad zeven zetels bleef tellen, veranderde niets. In Maartensdijk daalde het aantal raadsleden van 15 op 11. Dit beteken de, dat de K.V.P. en C.H. het loodje legden en ieder twee zetels minder kregen. Ook de V.V.D. liep terug met één zetel, terwijl de S.G.P. haar zetel tal van 1 op 2 bracht. In de gemeente Maarssen bleef het aantal raadszetels op 13 gehandhaafd en er deden zich dan ook geen ver schuivingen voor. In Houten deed zich een strqd voor tussen K.V.P. en Vrije Kath. party. Dit kostte de K.V.P. twee zetels, die aan de concurrente toevielen. In Westbroek, waar opnieuw 7 ze tels te verdelen vielen, verloor de Herv. Kiesvereniging een zetel aan Gemeentebelangen. In Vleuten en De Meern tenslotte waren twee zetels meer te verdelen, die in deze overwegend Roomse ge meente aan de K.V.P. toevielen. Arbeider uit Krabbendijke naar huis gestuurd BERGEN OP ZOOM, 9 Dec. Van morgen om 9 uur werd de arbeider A. Visser uit Krabbendijke het slacht- fer van een bedryfsongeval in de fa briek van de fa Van M. te Bergen op Zoom. Hij kreeg 'n zware ijzeren balk op zijn voet en liep daarbij een ge broken voet op. In het ziekenhuis werd de voet in het gips gezet, waarna de arbei der op de fiets van een vriend naar het station werd gebracht en daar op de trein naar huis gezet, terwijl men in Krabbendyke gewaarschuwd werd, dat men hem moest afhalen. De behandeling en vervoer van de man wekte begrypelijkerwijs grote verontwaardiging op. Goesenaar betrokken bij autobotsing BERGEN OP ZOOM, 9 Dec. Van morgen zqn op de Antwerpsestraatweg een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door J. B. uit Den Haag en een Volkswagen, bestuurd door J. H. uit Goes, met elkaar in botsing ge komen. Toen B. met zqn wagen moest uit wijken voor ambtenaren van de Wa terstaat, die opmetingen verrichtten en daarbq een melkwagen moest pas seren, slipte hy en kwam met het voertuig dwars over de weg te staan. H, die er achter reed moest rem men, doch slipte eveneens op het natte wegdek, waarbq hy in botsing kwam met de aanhangwagen. De Volkswagen liep ernstige schade op SOESTDIJK, 9 Dec. De Ko- ninkiyke familie zal dit jaar de win- tersportvacantie doorbrengen in het Zwitserse dorpje Grindelwald. De Koningin en de vier Prinsessen ma ken de reis per trein en zullen waarschijniyk op 28 December aan komen. Prins Bemhard, die, als be kend, zich moet onthouden van be oefening van de ski-sport, zal per auto naar Grindelwald reizen en 5 Januari in Nederland terugkeren om zyn werkzaamheden te hervatten, Grindelwald, eigeniyk Gydisdorf geheten, is de hoofdplaats van het prachtige dal van dezelfde naam in het Berner Oberland en ligt temidden van de hoogste bergreuzen der Berner Al pen. Het ligt op 1037 meter boven de zeespiegel. Het dorp telt ongeveer drie duizend inwoners. Door zqn beschutte ligging tussen de bergen heeft Grindel wald een mild klimaat met een gemid delde temperatuur van 9 graden Cel sius. Het is een der belangrijkste win tersportplaatsen van Zwitserland. Het is per electrische trein verbonden met Interlaken. Een electrische tan irad- baan de Wengernalpbahn ver bindt Grindelwald met Lauterbrunnen over de kleine Scheidegg (2064 meter) Van de kleine Scheidegg gaat een elec trische tandradspoorweg, de Jung- fraubahn, het hoogste bergspoor van Europa, naar het Jungfraujoch. Door het dal van Grindelwald stroomt de Zwarte Lütschine, die ont springt op de Grindelwaldgletscher en zich verenigt met de Witte Lütschine om tezamen als Lütschine naar het Brienzer Meer te stromen. Het Grin- delwalddal met de Wetterhorn (3703 meter boven de zeespiegel). P.T.T.-BEGROTING DOOR TWEEDE KAMER AANVAARD Rente van Rijkspostspaarbank kan niet verhoogd worden (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 9 December. Zonder veel moeite kreeg minister Algera vandaag in de Tweede Kamer de P.T.T.-begroting aangenomen. Een ogenblik dreigde er nog een motie van de heer Posthumus (Arb.), waarin werd voorgesteld om periodieken, die op gemechaniseerde wijze vermenig vuldigd^ worden, gelijk te stellen met de nieuwsbladen, waarvoor een uit zonderlijk laag tarief geldt. Dit voorstel zou van belang kunnen zijn voor de organen van talrijke kleinere verenigingen. De bewindsman had juri dische bezwaren. De motie zou stellig verworpen worden, maar mr Algera wenste met iedereen goede vrienden te blijven en beloofde de zaak uit te stellen tot wijziging van de Postwet aan de orde komt. Zijn standpunt wordt dus niet veranderd en aangezien de argumenten van de minister wel bij zonder sterk waren had hij wellicht kunnen aansturen op een stemming. Het locale porttarief zal gehand haafd worden, al kan aan een uitbrei- Eduard Flipse moet rust houden. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Dec. Tengevolge van zijn te drukke werk zaamheden moet Eduard Flipse op advies van zijn medicus zijn concerten in December afzeggen teneinde enkele weken rust in het buitenland te kun nen nemen. Eduard Flipse hoopt begin Januari zqn werkzaamheden bq zqn orkest te kunnen hervatten. ding niet worden gedacht. Uit oog punt van publiek belang zal er op de Tweede Kerstdag een postbestelling moeten plaatsvinden. De Kamer had nog al gemopperd tegen de verandering van de telefoon tarieven en het doen verschijnen van niet minder dan 15 telefoongidsen. Minister Algera begreep daar niet veel van. Deze kwesties slepen al eni ge jaren en nog nimmer heeft de Kamer duidelijk gemaakt, dat zq op de ingeslagen weg niet verder wenste te gaan. De nieuwe telefoongids ver kocht de minister als een beter boek. De kosten zullen geen bezwaar zqn. Gezien de toenemende omvang van het aantal telefoonaansluitingen zijn de huidige twee delen toch niet meer te handhaven. Er zouden er minstens vier moeten komen. Het grote voor deel is, dat iedere aangeslotene nu een prima verzorgde districtsgids krqgt. Dat is een verbetering, omdat de gidsen op dit moment in vele ge vallen een locaal karakter dragen. De heer de Ruiter (C.H.) had zich afgevraagd of de nieuwe woningen wel ruim genoeg waren om de vijf tien gidsen te kunnen bergen. Dat was voor minister Algera een nieuw OP BERMUDA MEER BEREIKT DAN WERD GEZEGD Communisten moeten goede wil tonen in Korea en Indo-China NEW YORK, 9 December. De „New York Times" meent te weten, dat tijdens de Bermuda-conferentie overeenstemming is bereikt over de hou ding van de Westelijken tegenover een conferentie der grote vijf, met de Chinese communisten als vijfde partner. De eerste voorwaarde voor de Chinese deelneming zou zijn, dat de communistische pnderhandelaars in Panmoendjon blijk moeten geven van een verlangen de impasse te door breken om te komen tot een conferentie over Korea. Voorts zouden de opstandelingen in Indo-China doeltreffende stappen moeten nemen om het conflict in dit gebied te beëindigen. De Parijse correspondent van het blad schrijft vandaag over de wrqvin- gen, die zouden zijn ontstaan tussen Engeland en Frankrijk tijdens de be sprekingen. Churchill zou Bidault er op gewezen hebben, dat Frankrqk zonder meer lid moet worden van de E.V.G. Men neemt aan, dat een en ander tot gevolg zal hebben, dat de kans op bekrachtiging van het Euro pese leger, kleiner is geworden. EISENHOWERS REDE. In Westelqke kringen is Eisenho wers rede voor de Ver. Naties met instemming begroet. De Russische af gevaardigde, Wysjinsky, heeft in een eerste commentaar op de toespraak opnieuw aangedrongen op verbod der atoombom. Een Russische commenta tor voor Radio-Moskou heeft de sug gesties van Eisenhower „een nieuwe lezing voor een oud plan" genoemd. ROTTERDAM, 9 Dec. Zoals be kend is er vorige week Vrqdag in gebroken in de goudsmidswinkel van H. aan de Bergse Dorpsstraat te Rot- terdam/Hilligersberg. Na de inventa risatie is gebleken, dat er 149 gouden ringen, 71 horloges, 2 gouden arm banden, 3 dasspelden met witte saf fier, 4 paar gouden oorhangers en 3 paar gouden oorknoppen met een to tale waarde van f 6188,55 ontvreemd zqn. element in de discussie en hq be loofde dan ook deze kwestie met zqn ambtgenoot van Wederopbouw te bespreken De rente van de rijkspostspaarbank kan niet verhoogd worden. Wel zal de minister een verhoging van het rentegevend maximum (van f2500— tot f 10.000.bevorderen. WIJZIGING PENSIOENWETTEN. Daarna besteedde de Kamer enige uren aan de wijziging van verschil lende pensioenwetten. Een wetsont werp, dat 147 artikelen telt en dat zo ingewikkeld is, dat de Kamerleden er zelfs over klaagden. Ook minister Beel moest erkennen, dat bepaalde artikelen hem niet geheel duideXyk waren. Op een enkel punt las hq een verduidelijking voor, die hem geïn spireerd was door zqn ambtenaren. Maar toen hq deze had voorgelezen kon hij niets anders doen dan lachend opmerken: het zal de geachte afge vaardigden nu wel duidelijk zqn! Het wetsontwerp behandelt vqf belang- rqke punten. Ten eerste worden da arbeidscontractanten gebracht onder c!a Pensioenwet 1922. Ten tweeda worden de wachttqden verkort. Ten derde is voorzien in een tqdelqk# aanvulling van het invaliditeitspensi oen. Ten vierde komt er een verho ging van de maxima der pensioenen en tenslotte: de beperking van geiyk- tijdig genot van pensioen en inkom sten uit arbeid of bedryf. Niemand der spekers waagde zich in het détail van het ontwerp. Nu het echter is voorbereid door de staats commissie-Van Poelje en er overeen stemming over bestaat in het georga niseerd overleg, moet het maar zo spoedig mogelijk worden aangenomen, zo luidde het standpunt van de heren v. d. Zanden (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), Blom (Arb.), Beernink (C.H.), Ritmeester(V.V.D.) en Welter(K.N.P.). Minister Beel wees er op, dat hier een incidentele wijziging van de pen sioenwet aan de orde is. Daarom heeft de regering geen principiële wqzigin- gen voorgesteld. De Kamer ging daarmee accoord. Ook zq wacht op een definitieve her ziening van de onleesbare pensioen wetten. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. Maar niet nadat minister Beel nog had verklaard, dat de 5 berekend zal worden van het grond- bedrag en de te verwachten toeslag. De uitkering van de 5 zal geschie den in het eerste kwartaal van 1954. De Pensioenraad zal daar in ieder geval in slagen voor de pensioenen, die machinaal berekend worden. Een nadere regeling voor de oud-gepen- sionneerden (zq die vóór 1 Jan. 1948 met pensioen zijn gegaan) acht minis ter Beel urgent. DE 3ILT ZEGT: Zacht. DE BILT, 9 Dec. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en tqde- lijk mist. Overwegend droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1