Moeilijke problemen zullen worden opgelos Nieuwe sterrenregen te verwachten De oorlog aan de ratten verklaard. Ramporganisatie in Z*-Holland gereed gekomen* ïfef verleden fteerf «neer Slotcommuniqué van Bermuda. Gezamenlijke kracht, beste waarborg voor de vrede* „Neues Deutschland" over vier-mogendhedenconferentie Ditjes en «latjes u«t het latiJ van Mar! anne* Eisenhower benoemde méér vrouwen* K*L*M*-auto rijdt zonder benzine* Uitgerust met moderne hulpmiddelen. Voor 30 millioen per jaar vernielen zij. Een voorbeeld in Zeeland Extra T*V*-uitzending op Oudejaar* Wethouders en raads leden geloofden het wel* Van 10—13 December. 'Smokkelaar bij Ossendrecht ingerekend. Tc laat of tc vroeg Benoemingen bij Water schappen. SDte Radio. Vrij bewerkt door J. Harwood Woensdag 9 December 1953 ZEEUW?""! DAGBLAD Pagina 4 HAMILTON, Bermuda, 8 Dec. In het slotcommuniqué, uitgege' ven aan het einde van de conferentie van de Drie op Bermuda, wordt gezegd dat men het eens is over een spoedige bespreking met de Sowjet- Unie te Berlijn. „Onze besprekingen symboliseerden en bevestigden de eenheid van streven van onze drie landen. Er van overtuigd, dat onze gezamenlijke kracht de beste waarborg voor vrede en veiligheid is, zijn wij vastbesloten, onze po gingen om haar te vervolmaken, voort te zetten, aldus het communiqué. „Wij zijn er ook van verzekerd, dat de vrije volkeren, met hun materiële en morele hulpbronnen, zowel voor hun veiligheid als voor hun welzijn kunnen zorgen. Wij zien het als onze taak om tezamen naar dit doel te stre ven". „Het Noordatlantische verdrag is en blijft de grondslag van onze politiek. Wij bespraken middelen voor de ont wikkeling van de defensieve mogelijk heid van ons bondgenootschap. „In de voortgezette ontwikkeling van een Verenigd Europa, met inbegrip van Duitsland, zien wij 't beste middel om grotere welvaart, veiligheid en stabili teit van zijn vr\je volkeren te bereiken. Wy bevestigen opnieuw, dat de Europese Verdedigingsgemeenschap nodig is om het defensieve karakter van de Atlan tische gemeenschap, waarvan de E.V.G. een integrerend deel zal zijn, te verze keren". „Hierdoor zal een nauwe en duur zame samenwerking tussen de strijd krachten van het Verenigd Koninkrijk en de V.S. en die van de E.V.G. op het Europese vasteland worden verzekerd De Franse minister van Buitenlandse Zaken gaf een uiteenzetting van de vraagstukken, waarvoor zijn regering zich ziet geplaatst met betrekking tot de E.V.G." SPANNINGEN VERMINDEREN „Wij kunnen de huidige verdeling van Europa niet als gerechtvaardigd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame mid' delen zullen worden gevonden om de volkeren van Oost-Europa in staat te stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spelen". „Onze drie regeringen zullen geen ge legenheid laten voorbpgaan om de span ningen, waaraan de wereld lijdt, te ver minderen en om alle volkeren te ver zekeren, dat zij niet behoeven te vrezen dat de kracht van het Westen zal wor den ingeroepen in enige zaak van we derrechtelijk geweld". „Wij zijn er van overtuigd, dat, als wij sterk, eensgezind en standvastig blijven, het mogelijk zal worden om geleidelijk de moeilijke problemen, die reeds zolang op een regeling wachten, op te lossen". „In deze geest hebben wij de jong ste nota van de Sowj et-regering be studeerd. Wij keurden de tekst van onze antwoorden goed, die moeten lei den tot een spoedige bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken". BERLIJN, 8 Dec. Het Oostduitse com munistische blad „Neues Deutschland" heeft zijn mening uitgesproken, dat voor af door de Westelijke mogendheden ge stelde voorwaarden de vier mogendhe- denconferentie te Berlijn tot een misluk king zullen maken. „De Sowjet-Unie i niet bereid een dictaat te aanvaarden' aldus het blad, dat verder schrijft: „Be richten over de conferentie op Bermuda tonen aan, welke voorwaarden Dulles en Eisenhower te Berlijn zullen stellen om de conferentie vruchteloos te maken. Zij zullen staan op de vorming van een agressief Westduits leger". In de Rotterdamse haven is het 15.000 ste schip van dit jaar gearriveerd. Het was het Joegoslavische S.S. „Split", groot 3277 brt. van de rederij „Jogoslavenska Linijska Plovidba" te Rijeka. (Bijzondere correspondentie). Parlez-moi d'amour Parlez-moi d' amour. Een liedje, dat ook nu wordt gezongen, vierde deze week zijn 25ste verjaardag. Het was in 1928. De wereld verstuik te haar enkels met charleston. Eind November liep Lucienne Boyer bij haar muziekuitgever binnen. Ze vond daar een notenmanuscript van „Parlez moi d' amour", geschreven door een zekere Jean Lenoir. Twee weken later zong heel Parijs het liedje en twee maanden later klonk het in Nederland en in 1929 had het de hele wereld ver overd. Lenoir werd slapend rijk. Parlez moi d' amour. Misschien hoort U het vanavond weer voor de radio. Lucien ne spreekt nog steeds van amour. En Parijs ook. Mannetje Claude Ja, over dat Europese leger is al heel wat te doen geweest en het einde is nog niet in zicht. Misschien dat men de kwestie iets te gecompliceerd ziet. De konijnenfokker van ons dorp heet „mannetje Claude". Kijk monsieur, zo zei hij, het is zo eenvoudig als goede dag. Jan is er voor, Pierre is er tegen en August wil geen vlees en geen vis. Nu zijn er vrienden van Jan te hulp geschoten. Het resultaat was dat het noch vlees, noch vis is geworden en August wel voor wil stemmen. Maar nu blijkt Jan er tegen te zijn. Op deze manier kom je nooit verder. De een wil vlees, de ander vis en als het noch vlees, noch vis is, is het niet de moeite waard om je er druk over te maken. Als ik baas was monsieur. Wel, ik zou zeggen: vis koop je niet bij de slager. Soldaten zoek je in Duitsland, politiek bevoegden in Frankrijk. Op deze manier zou Europa tot zaken kunneu komen. „Wij hebben de toestand in het Ver re Oosten aan een onderzoek onder worpen. Het onmiddellijke doel van onze politiek blijft het beleggen van de politieke conferentie, die in de Kore aanse bestandsovereenkomst is voor zien". „In Indo-China brengen wij hulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbonden staten van In do-China, die binnen de Franse Unie strijden om de onafhankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam te be schermen. Wij erkennen het vitale be lang van haar bijdrage aan de verde diging van de vrije wereld. Wij zullen blijven samenwerken om vrede en stabiliteit in dit gebied te herstellen". „Onze besprekingen hebben onze solidariteit versterkt, onze vastbeslo tenheid geschraagd en onze hoop nieuwe kracht gegeven. Vol vertrou wen in onze gemeenschappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen zul len wij onze politiek, die slechts ge richt is op vrede, voortzetten". Aldus de hoofdpunten uit het slot communiqué van de conferentie der regeringsleiders der V.S., Engeland en Frankrijk. WASHINGTON, 8 Dec. Door president Eisenhower is tijdens de eerste tien maanden van zijn bewind een groter aantal vrouwen op belang rijke regeringsposten benoemd dan ooit in vroeger jaren. Van deze door hem aangestelde vrouwen bekleden er 40 zeer hoge functies, zoals Mevrouw Eveta Culp Hobby, de tweede vrouwe lijke minister in de Amerikaanse ge schiedenis. Verscheidene honderden vrouwen, waaronder twee ambassa drices, zijn werkzaam in de diploma tieke dienst. Jongens zagen vriendje verdrinken; maar zwegen thuis. SCHIEDAM, 8 Dec. Gisteravond kwam bij de politie te Schiedam de heer P. van der Velden aangifte doen, dat zijn zoontje van zeven jaar nog niet was thuis gekomen. Na een inge steld onderzoek bleek dat het jongetje met twee vriendjes langs de waterkant van de lange haven had gespeeld, was uitgegleden en in de diepte verdwe nen. De vriendjes waren van schrik weggelopen en hadden niets gezegd. De politie is aan het dreggen gegaan, en heeft enkele uren later het lijkje opgehaald. Dr C. N. Impeta, predikant van de Ge reformeerde Kerk te Dinteloord, heeft Maandag afscheid genomen van zijn ge meente, juist op de dag dat hq voor 40 jaar door zijn vader als predikant Werd bevestigd. Er was voor dit afscheid zeer grote belangstelling. DEN HAAG, 8 Dec. De K.L.M. eschikt in zijn wagenpark bij wijze an proefneming over een nieuwe personenwagen, waarin de benzine tank, de benzinepomp en de carbura tor ontbreken. Toch kan deze wagen ruim 400 km rijden, maarmoet dan weer terug naar zijn basis Schip hol om bij te tanken. De wagen rijdt n.l. op propaan, een gas, dat in de Verenigde Staten reeds op grote schaal voor het voeden van automotoren wordt gebruikt. De K.L.M. is de eerste maatschappij in Nederland voor zover K.L.M.- autodeskundigen hebben kunnen na gaan eveneens de enige in Europa, welke een personenauto op deze merk waardige brandstof heeft rijden. Een tank is in de wagen ingebouwd en de motor heeft een verbouwing onder gaan, die evenwel niet ingrijpend is te noemen. Propaan is goedkoper dan benzine, bevat geen tetraethyl lood, dat de motor doet vervuilen; het is een droog gas en mist dus de nadelen verbonden aan vloeibare brandstof, de motor kan bij lage temperaturen on middellijk straten en diverse slijtage problemen worden bij gebruik van propaan kleiner, zo niet geheel opge lost. De uitlaatgassen zijn niet giftig 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Een Zuid hollands net van telefoons, mobilofoons en telexen met een parate organisatie daarachter, is voor de komende winter georganiseerd om bij rampen, speciaal watersnood, onmiddellijk in werking te treden. Hoofd dezer organisatie is de commissaris der koningin, mr J. A. Kes- per. Deze zei tijdens de officiële opening van deze dienst o.m. het niet verantwoord te achten om de komende winter zonder een degelijk voorbereide hulporganisatie, verbonden met de modernste technische communicatiemiddelen, in te gaan. Het kan best zijn, dat een volgende ramp weer 300 jaar zal uitblijven. Maar wie garandeert dat? Het provinciehuis te Den Haag zal het hart van de organisatie zijn. Toch zal men bij eventueel voorkomende calamiteiten niet meer de fout van Februari j.l. ma ken, toen alles te sterk gecentraliseerd werd. De „startmotor" van de organisatie is het K.M.N.I. in de Bilt, dat recht streekse mededelingen over „flink hoog water" tot „gevaarlijk hoogwater" zal Op deze waarschuwing Daarnaast echter gaan reeds waar schuwingen uit naar hulpverlenende rfjks- en provinciale instanties als het Rode Kruis, kringcommandant Rotterdam, de Rijksverkeersinspectie met bevrachtings commissariaat Rotterdam, brandweer, militaire- en rijkspolitie-instanties. Het verbindingsnet met speciale telefoonlij nen en mobilofoon-installaties treedt dan reeds in werking. Ook het politie-telex- net,en waar nodig, radio-verbindingen, komen ter beschikking. De verbindings- en hulporganisatie is gedeeltelijk met behulp van materieel van de organisatie bescherming bevol king opgezet in afwachting van de defini tieve vormgeving van laatstgenoemde or ganisatie, welke waarschijnlijk eerst in Mei 1954, zo niet later,, haar beslag zal krijgen. De Zuidhollandse organisatie moet men dus min of meer als vodrtoop- ster beschouwen. verstrekken. Op deze omdatT^heT "percentage Toota^xyde j Sl^affi^'^n^n^ Se' nauwelijks aantoonbaar is. in werking. Strijd begint op 12 December. (Van onze jj-redacteur). UTRECHT, 3 December De heer D. W. Langeveld van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen had een tamme rat thuis met een goed karakter. Dat dacht hij tenminste, want het beest zat op z'n knie bij de kachel of liep gezeggelijk in de kamer rond. Maar op een morgen waren alle gordijnen aan flarden geknaagd en in het an tieke buffet zat een flink gat. Ook dit huisdier had de ware rattenaard niet' verloochend: slim, vernielzuchtig en gevaarlijk. De heer Langeveld is wel een van de beste rattenkenners in ons land. Hele nachten brengt hij "door in kippenhokken en boerenschuren om het doen en la ten van dit ontuig te observeren en te fotograferen. Hij kan er sterke staaltjes van vertellen. Enkele dagen geleden sleepten- rat ten in Ruurlo 140 kuikens onder een kunstmoeder weg. De heer Langeveld vond de diertjes terug achter een be timmering. De meesten leefden nog, want de ratten hadden alleen een ze nuw in de pootjes van de dieren door gebeten om weglopen onmogelijk te maken. Het vlees bleef dan vers. Eieren rollen de beesten gewoon over de grond naar hun nest. Soms zag onze zegsman, hoe een rat op z'n rug ging liggen en een ei tussen de pootjes nam. De anderen sleepten hem dan met ei en al aan z'n staart weg als een slee. In Artis knaagden de rat ten een paar kilo vlees van de poot van een olifant af, maar wel heel droe vig is het verhaal van het doofstomme kindje bij wie ze een stuk van de wang afbeten in de nacht. Ratton hebben hun eigen gemeen schap, waarin geen indringers worden geduld. Toen onze rattenvanger eens twee vreemde ratten uit een kistje liet terwijl hij temidden van een troep ongure beesten in een schuur zat, had den die vreemdelingen geen leven. Ze werden zo geplaagd, dat ze tegen de morgen vrijwillig weer in het kistje kropen. f 30.000.00». Het is niet louter liefhebberij van de heer Langeveld om onder de ratten te verkeren. Hij bestudeert hun ge woonten en levenswijze alleen om het laboratorium gegevens te verschaffej voor de beste verdelgingsmethoden van het onguur gedierte. De ratten vreten in ons land jaarlijks voor 130.000.000 op, dus voorwaar geen kleinigheid. De havens en de boerdery- en hebben het meeste van de beesten te iyden. De gemiddelde Nederlandse boer kan er op rekenen, dat hy jaarlijks on geveer een halve bunder tarwe of rogge verbouwt ten gerieve van dit ontuig. Behalve de materiële schade, die ze veroorzaken, zijn ze ook nog zeer ■schadelijk voor de volksgezondheid. De heer Langeveld draagt niet voor niets altijd plusfours, als hij op _de ral- tenjacht gaat. De beesten kruipen graag in broekspijpen en een beet kan lelijke gevolgen hebben. De ratten dragen vaak de kiemen bij zich van paratyphus en de ziekte van Weil. Zo hebben ze jaarlijks ook nog het ver lies van tientallen mensenlevens op hun geweten. Met het oog op al deze door ratten veroorzaakte narigheid zal van 12 tot 19 December weer een landelijke rat- tenverdelgingscampagne worden ge houden. Deze zal zich vooral bepalen tot het platteland, omdat in de grotere steden meestal door de Reinigings dienst regelmatig aan de rattenbe strijding wordt gewerkt. Bij vorige campagnes werkten de gemeentebe sturen in Noord- en Zuid-Holland gtfed mee, maar verder liet het nog wel 'e'cns te wensen over, aldus de heer Lange veld. Vooral in het Oosten van het land. De mannen in Wageningen hopen daarom van harte, dat in de komende campagne allerwege aan de rat de to tale oorlog zal worden verklaard. Het wordt hoog tijd, dat deze volksvijand eens een toontje lager gaat zingen. Ook in Zeeland wordt over de ratten geklaagd. Bij het veehandel- en var kensbedrijf van Krijger aan de Ruyter- laan te Goes, om maar een voorbeeld te noemen, vreten de ratten voor ka pitalen op. Niets ontzien de vraatzuch tige beesten. Zakken, hokken, ja zelfs de auto's zijn niet veilig. Zo'n varkens bedrijf is natuurlijk in trek bij de kna- gers.Maar overbodige rommel is even min bevorderlijk voor de bestrijding Van de ratten. Op de hoek van de Ruy- terlaan en de Barendtsstraat ligt reeds geruime tijd een vuilnisbelt van de gemeente en ook de sloot langs het voetbalveld blijkt attractief te zijn voor de ratten. Geen wonder, om nog maar steeds bij dit voorbeeld te blij ven, dat in de omgeving over de ratten wordt geklaagd HILVERSUM, 8 Dec. Op Oude jaarsavond zal de Ned. Televisie Stich ting een extra programma uitzenden, waarin aan de hand van oude repor tages en ander TV-materiaal een over zicht zal worden gegeven van hetgeen de N.T.S. aan bijzondere actualiteiten in het jaar 1953 op het scherm bracht. Voorts volgt een korte serie nieuw jaarswensen, die door alle Europese TV-stations zal worden uitgezonden en waarvoor van elk station een omroep- ster of omroeper een van te voren opgenomen wens uitsprak. Mies Bouw man, omroepster van de K.R.O., zal deze wens van Nederlandse zijde uit spreken. MAASTRICHT, 8 Dec. Voor de tweede maal moest de vergadering van de gemeenteraad van Mheer in Zuid- Limburg worden uitgesteld, omdat van de zeven leden er slechts drie aanwe zig waren. Ook de beide wethouders ontbraken. Voor de gemeenteraadsverkiezing waren slechts twee lijsten ingediend. Van de ene groep hebben thans vier, van de andere drie leden zitting. De groep van vier heeft de beide wethou derszetels bezet. Zowel vorige week Vrijdag als gis termorgen waren alle leden van de groep van vier afwezig. De burge meester van Mheer kon desgevraagd geen reden opgeven voor de afwezig heid, temeer omdat tijdens de laatste vergadering van B. en W. de wethou ders wel aanwezig waren. Vorige week Vrijdag zouden de vier afwezige leden van mening zijn geweest, dat de op roeping niet rechtsgeldig was. De raad is nu voor Woensdag a.s. om 10 uur des morgens bijeengeroe pen. Verwacht wordt, dat dan alle le den aanwezig zullen zijn, aangezien de vergadering ook al is het vereiste aantal leden niet aanwezig volgens de wet toch doorgang mag vinden. Protestants Grotiuscollege te Heerlen. HEERLEN, 8 Dec. In Heerlen legt men thans de laatste hand aan de afwerking van het nieuwe gebouw voor het in 1947 opgerichte Grotius-college aldaar, dat de enige bijzondere protestantse middelbare school in Limburg is. Dit gebouw, zal op Vrijdag 11 December worden geopend door de commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben, die op 12 Nov. 1952 ook de eerste-steenlegging ver richtte. \M£LKWEG I METEOREN blijken een beetje „on betrouwbaar" te zijn. Dit is dui delijk bewezen in die koude nacht van 9 op 10 October, toen velen bibberend speurden naar de Draconiden, die uit het sterrenbeeld „De Draak" op ons af zouden stormen. Tevergeefse wacht, BERGEN OP ZOOM, 8 Dec. De kom miezen van Ossendrecht hebben even als hun collega's van Putte een succes geboekt aan het smokkelfront en een auto aangehouden waarmee men 500 kg. boter naar België wilde smokkelen. De wagen, een luxe auto, kwam in snelle vaart aangereden, doch de bestuur der schonk geen aandacht aan het stop teken. Wel wist men hem echter te dwin gen een andere richting in te slaan. De wagen draaide een binnenweg in maar liep daar na korte tijd vast in het zand. De bestuurder wist te ontkomen. BERGEN OP ZOOM, 8 Dec. De land bouwer Koenraadts te Dinteloord beleef de vandaag de verrassing van zijn leven toen plotseling een trots roepende kloek met elf kuikens zijn erf betrad. De lente, herfst en winter dwarrelden door 's land bouwers hoofd maar hij heeft tenslotte - niet piekerend over de vraag of die kloek nu vroeg of laat was - de familie een goed onderdak bezorgd. want de Draconiden lieten het afwe ten. Nu hebben de astronomen weer een sterrenregen berekend en wel in de nachtc 1 van 10 tot 13 December. Als eerste boven het sterrenbeeld „De Voerman", in het Zuid-Oosten zul len de Cameliden gloeiend de damp kring in vluchten en een paar nachten later, de Geminiden, die hun (schijn bare) uitgangspunt hebben in het ster renbeeld „Tweelingen", dat dan in het Oosten staat. Het zal heel moeilijk zijn een Camelide van een Geminide te on derscheiden. Vermoedelijk zal het de meesten van ons weinig uitmaken, of men die twee meteoorsoorten ver wart, want het gaat er maar om dit altijd weer verrassend-mooie ver schijnsel van „vallende sterren" te mo gen aanschouwen. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Bij K.B. zijn benoemd: in de provincie Zeeland: Tot dijkgraaf van de Quarlespolder, J. P. van den Broecke, te Middelburg en tot diens plaatsvervanger, G. T. Dieleman, te Middelburg. Tot lid van het bestuur van de wa terkering van de Calamiteuze Nieuw- Neuzenpolder, C. de Jonge H.P.zn, te Terneuzen. Weer huishoud II fruit naar West-Duitsland. Met ingang van heden mogen weer ap pels en peren van de kwaliteit huishoud II naar West-Duitsland worden geëxpor teerd. Wel geldt de bepaling dat voor dit fruit op de veiling minstens 15 cent per kg. betaald moet zijn. Dit geldt trou wens voor al het fruit dat naar West- Duitsland wordt geëxporteerd. foengt atii DONDERDAG 10 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.09 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Mannenkoor. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.20 Land- en tuinb. med. 12.3312.40 Wij van het land. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.50 Fagottïio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, piano en strijkkwintet. 17.05 Voor de jeugd. 17.40 Voordr. 18.00 Gram. 18.10 Sopr., tenor en piano. 18.30 Raadhuis-praat. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Uevar. program. 21.45 Ik denk er zo over.en U? 21.55 Or- gelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. muz. 11.40 Voordr. 12.00 Promenade ork. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Promenade ork. 12.50 „Uit het be drijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.20 Gram. 13.35 Pianospel. 14.05 „Een vroegere vriend", hoorsp. 14.35 Sopr. en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 „Gelijk 'n kraan, die lekt", caus. 16.30 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Dr L. D. Brongersma: „Nieuw Guinea's dieren wereld". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoorspel, met muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazz- Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. olv. Ferdinand Leit- ner, m.m.v. Margot Pinter, piano. 21.25 Cabaret. 22.00 Orgelconc. 22.20 Rep. No belprijs uitz. Stockholm. 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Rep. 23.20 Sportact. 23.30—24.00 Jazz Competitie Arnhem. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.05 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Koorzang. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 en 15.30 Gram. 16.00 Ork. conc. 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Ethnologische muz. 22.5523.00 Nws. 18 „Laten we even afwachten wat Mason er van zegt' merkte zij op. „Het lijkt mij beter van niet." Deze verscheen een tien minuten later, terwijl zijn assi stent in de gang op hem wachtte. „Proficiat, dominee", schudde hij Ernst de hand. „Het was een zware karwei, maar het is nu in orde. U kunt, naar mijn mening, gerust zijn." „Kan ik er heengaan?" „Neen, zéér beslist niet. Uw vrouw is zó verzwakt, dat bezoek uitgesloten is, op dit ogenblik. Wees nu een man en beloof mij, dat u er niet heen gaat vóór morgen na de kerk dienst. Dat is in het belang van uw vrouw. Kan ik daarop rekenen?" „Mijn woord er op, dokter." „Prachtig. En wat u nu hebt te doen, is onmiddellijk naar bed gaan en gaan slapen. Anders is u morgen geen cent waard. U hebt u veel te veel overstuur gemaakt. Zal ik iets geven voor de slaap? Want ik vrees, dat u anders de hele nacht wakker ligt". ,Neen, dank u. Ik moet niets hebben. Het zal wel gaan' „Tot morgen dan. Ik kom vroeg naar uw vrouw kijken. Dan is zij al een stuk opgeknapt. Niet ongerust zijn, hoor Wég was dokter Mason. Ernst keek de barones aan. „Gaat u naar het kasteel? Zal ik u brengen of komt het rijtuig?" ,Ik blijf vannacht hier, Ernst. En volg nu de raad van de dokter op, want het is verschrikkelijk zoals je er uit ziet. Je lijkt wel een geest. Welterusten, hoor". Geen half uur later lag de predikant in zijn bed, maar natuurlijk kwam de slaap niet. Na uren liggen, met open ogen, soms gedachtenloos, soms vol verwarrende gedachten, sluimerde hij zo nu en dan in, maar schrok dan weer wakker vande rauwe stem van Marie Brandonen dan weer kindergeschrei Hij meende, dat dit laatste werkelijkheid was. HOOFDSTUK VII. De nacht had geen raad verschaft. Loom stond hij op, zich nog steeds afvragend, wat te moeten doen. Een materiële overweging was er die nacht ook nog bij gekomen: Marie Brandon had nu wel gezegd, met 2500.tevreden te zijn, maar zou dit het geval wezen? Zou ze hem niet blijven chanteren? Zij was in staat, hem volledig te ruïneren, tenzijtenzij hij Alice op de hoogte bracht. Maar.neen, niet aan denken Het ijskoude water, waarmee hij zich wies, friste hem I op. Het lome gevoel in zijn lichaam verdween. Maar zijn hoofd was nog niet helder. In de spiegel bespeurde hij, hoe bleek hij nog was. Beneden feliciteerde Jane hem. Zij had het ontbijt ge reed gezet, maar hij raakte het nauwelijks aan, dronk al leen veel thee. Dan begaf hij zich, door de frisse morgenlucht, op weg naar St. Agnes. Juist toen hij op de straatweg de ingang van het bos passeerde, hoorde hij opeens uit de verte roepen: „Dominee! Dominee! Wacht even!" Op het bospad kwam een man aansnellen, bleek en bui ten adem. Ernst keek: het was Benjamin Beaver, een boer uit Glenby. „Wat is er aan de hand, Ben?" „Vreselijk, dominee. Ik kan het bijna niet vertellen. Vre selijk!" De ogen van de boer puilden haast uit zijn hoofd. Hij zag bleek van schrik. „Maar wat is er dan gebeurd, man? Spreek dan toch!" „Ikgeloof, dat zij dood is, dominee". „Dood?Wie?" „Een vrouw. Zij ligt koud en verstijfd in het bos. Ik viel bijna over haar lichaam. Tom heb ik er even naar geke ken. Ze is vast dood. Toen ben ik uit het bos gelopen en zag u gelukkig. Kom mee. Alleen durf ik niet meer". In zijn schrik en ontroering had hij de predikant bij de arm gegrepen. „Ik ga mee, Ben", zei Ernst, wie een vaag gevoel van angst bekroop: zou er een moord bedreven zijn? had dat schot van gisteravond dan toch betekenis? Een half uur geleden was de zon opgekomen. Langza merhand gaf zij een flauwe glans aan de kale, knoestige boomstammen. Ze liepen over een tapijt van bladeren, niet zo glibberig als gisteravond. Vermoedelijk was er een be scheiden nachtvorst geweest. Over een lengte van honderd meter stonden aan weers zijden grote bermstruiken; daarna werden deze zeldzamer en na een hoek omgeslagen te hebben, langs een smaller pad, kwam er een plek gras met wat sparrebomen. Daar heen bracht Beaver de predikant. En daar lag aan de voet van een oude, knoestige boom een lichaam in zijn laatste slaap. Het lag op de rechterzijde op de koude bladeren als op een kussen. Het lichaam was blootshoofd. Iets verder lag een zwarte muts. Hij zag een lange, zwarte mantel en een sluier, die het gelaat van de dode nog gedeeltelijk bedekte. En hij wist in enen genoeg Hoewel hij wist, knielde hij werktuigelijk bij het lijk neer en trok met bevende vingers de sluier weg. Hoewel hij wist liet hij van schrik de sluier weer vallen, toen hij keek .in het gezicht van.... Marie Brandon, die, er was geen twijfel aan, vermoord was. Hij zag een gaatje in de borstkleding. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4