Millioenenschat van de Armada rust op de zeebodem. DEZE WERELD V&n ÖóiQ tot Ö&Q O Europa heeft geen tijd te verliezen. r Lage waterstand en geen sneeuw, maar mist of regen Dean's „laatste aanbod" door Noordelijken verworpen* Goudkoorts in vergeten Schots dorpje. Reeds drie eeuwen lang maakt men er jacht op. Kranslcgging van de 7 December-divisie op de Dam. De Florencia-schat» Labour-motie over Brits-Guyana verworpen» Er zijn teveel economi sche muren. De Friese Siamese tweeling» -J Het Kremlin is meedogenloos. -\r~ Afscheidsrede van David Ben Goerion. Piloot stal goudlading» Bars verdwijnen uit de restauratierijtuigen» Woensdag 9 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ging zel's zover, dat hij de rechtmatig heid van de aanspraken der Argvhs op het wrak betwistte. Na lange, lange processen werden de Argylls in het ge lijk gesteld en bevestigd in hun eigen domsrechten. Het belangrijkste stuk betreffende het Spaanse goud-gallioen „anent ye Ship sunck in Tippermorie in ye Sound of Muil", zoals het document zegt dateert uit 1683 en is opge steld door een beroepsduiker, Archi bald Miller geheten. Tal van bijzonder heden, bijvoorbeeld omtrent de be schadigingen van het schip ingevolge de fatale ontploffingen, heeft Miller op schrift gesteld. Ook slaagde hij er in, een groot kanon en een zilveren klok van bijna 2 kg aan de oppervlakte te brengen. Miller werkte enige weken in de Baai van Tobermory, doch moest toen zijn pogingen opgeven wegens ge brek aan geld en aan doeltreffende Telkens als de Britse Zee-lords besluiten, een poging te doen om de ligging vast te stellen van de „Florencia" op de bodem van de Baai van Tobermory, verwekt dat bericht in het dorpje Tobermory enige opschudding. Verhalen en legenden omtrent de fabelachtig grote goudschat, die daar onder water heet te rusten, sedert de koene Donald Glas MacLean, die als gevangene aan boord van de „Floren cia" vertoefde, het schip tot zinken bracht, duiken dan op. Eigenlijk, zo verneemt men dan, is het doel van de Admiraliteit niet zozeer de opsporing van het goud, als wel het houden van „duikoefeningen" en het nemen van proeven met echo-apparaten. „Florencia" en „goud" zijn evenwel in het dorp Tobermpry twee onafscheidelijke begrippen. Geen wonder trouwens, want sedert 1641 zijn gouddorstige en on dernemende mannen bezig geweest, het Florencia-goud op te sporen: ja, sedert 1588 al gingen er goudgeruchten door dat stille, vergeten Schotse dorpje. Philips II, koning van Spanje, afge zworen Heer der Nederlanden, vijand van Engeland had besloten eens en voor al een einde te maken aan de macht zijner Britse en Nederlandse tegenstanders op de zee. Hij rustte een vloot uit, en noemde die de „On overwinnelijke vloot". Maar de Spaan se Grandes, die deze vloot comman deerden, waren niet opgewassen te gen de macht der stormen en het zee manschap hunner tegenstanders. Roem loos ging de „Onoverwinnelijke vloot" onder zonder haar taak te kunnen vol- rengen. De „Florencia" was één dier schepen van de Spaanse Armade. Vol gens tot dusver nooit met stelligheid bewezen mededelingen, voerde de Florencia de „brandkast" van de Ar made met zich mede. Na de catastro phe trachtte het prachtige gallioen de terugweg naar Spanje in te slaan. Dit was in de herfst van 1588. Door de Pentland Firth en langs de Westkust van Brittannië wilde het schip ont komen maar stormen en slechte navi gatie noodzaakten de kapitein er toe, een ligplaats te zoeken in de Baai van Tobermory, op de Oostkust van MulL Volgens de toenmalige Engelse ge zant in Schotland, William Ashley, vloog de Florencia in die steile baai in brand. Andere bronnen gewagen van explosiesmaar in ieder geval zonk het schip door opzet. Het schip al dus Ashley één der grootste een heden van de Armade en vooral „van binnen van grpte betekenis, want naar men zegt was het geladen met zil ver...." Andere bronnen stemmen met Ashley in zover overeen, dat zij allemaal reppen van „ongekende rijk dommen" in de ruimen der „Floren cia". In het voorjaar van 1641 gaf koning Karei I het wrak van de „Florencia" cadeau aan de graaf van Argyll op voorwaarde, dat deze edelman 1 pCt van de opbrengst van de schat zou afstaan aan de hertog van Richmond en Lennox, die toen 's konings „Eerste Ambtenaar" in Schotland was. Van die tijd af maakt het wrak van het mil- lioenen-gallioen deel uit van het ver mogen der Argylls. Tot op de huidige dag toe hebben de Argylls contracten met vele geïnteresseerde partijen af gesloten tot berging van het wrak.... van de schat! DUIKERS ZOCHTEN TEVERGEEFS. irchibald Campbell, de negende Graaf van Argyll, verzekerde zich in 1661 van de diensten van een vermaarde Zweed se duiker om de ligging van het wrak precies te bepalen en na te gaan in welke toestand de Florencia zich be vond. Deze duiker stelde vast, dat het schip door zware explosies was geteis terd. dat het deels met slib en mod der was gevuld en dat de achtersteven vrjjwel rechtstandig omhoog stond. Ii j.665 huurde die zelfde edelman ander, duikers, onder wie vooral James Maul-, bekend was. Deze Mauld had voor zici zijn helpers drie jaren kost en in Woning bedongen, benevens genoeg 1-ime „persoonlijke bescherming", zo king zij werkzaam zouden zijn in dk afgelegen en onveilige delen des lands. Mauld, die onder de waterspiegel ver dween, maakte een schetskaart van de positie van het wrak, die tot op de huidige dag gebruikt wordt door hen, die het mysterie van de „Floren- eia" willen onthullen en het edele me taal, dat daar op de zeebodem rust naar boven willen brengen. Mauld rl de er in, enige Spaanse kanon- n. uit het wrak te halen, maar zijn «e,uere pogingen namen, door onvoor- g'ene omstandigheden, een ontijdig •inde. Omstreeks 1677 werden weer enige „expedities" uitgerust om het Floren- ftia-goud meester te worden. Niet min der dan dertig millioen ducaten heette het in die dagen zijn met de Florencia ten onder gegaan. Koning Enige malen reeds in de loop der laatste jaren heeft de Britse Admiraliteit schepen gezonden naar de Baai van Tobermory, bij het Schotse eilandje Muil, om het wrak van het fabelachtige Spaan se gallioen Florencia te ontdek ken, dat daar in 1588 ten onder ging. Dit waren nieuwe pogingen in de lange reeks ondernemingen van schatzoekers, die begerig naar goud nu reeds drie eeu wen lang pogen om de Millioe- nen der Onoverwinnelijke Vloot aan de zee te ontworstelen. apparaten. Vier jaar later, in 1687, huurde de inmiddels van graaf tot hertog verheven kasteelheer van Argyll opnieuw de diensten van een vermaard duiker, doch ook diens po gingen bleven zonder tastbare resulta ten. De zee wilde het geheim van de Florencia niet prijsgeven. Tot 1740 toe trachtten enige leden van het geslacht Argyll, zowel zelfs als door gehuurde krachten, dat geheim te ontsluieren. De omstandigheid, dat de leden van de elan MacLean de nazaten van de man, die de Florencia tot zinken had gebracht het recht van de Argylls op het wrak betwist ten en soms zelfs gewapenderhand de opsporingspogingen beletten of stoor- d i, droeg er toe bij om het succes zeer klein te maken. Maar in 1740 on dernam de tweede hei tog van Argyll een grootse poging om de Florencia leeg te halen. Een groot aantal gouden en zilveren munten en een prachtig bronzen kanon konden geborgen wor den. Het kanon was in Fontainebleau gegoten door de bekende Florentijnse geschutsgieter Benvenuto Cellini voor koning Frans I van Frankrijk, wiens wapen op het kanon prijkt, evenals Cellini's monogram. Nu nog bevindt zich dit Florencia-kanon in het park van het kasteel Inverray, het stam slot der hertogen van Argyll. Nog eenmarl, in 1870, werd een of ficiële operatie clandestien was er voortdurend naar Florencia-goud ge zocht! ondernomen. De toenmalige hertog van Argyll, tevens markies van Lorne, had naarstig alle kaarten en be scheiden betreffende 't Spaanse goud wrak bestudeerd. Hij huurde duikers, die echter zoals de hertog in het verslag noteerde „slechts wat worm stekig eikenhout, een paar peseta's en een koperen stang" aan land brachten. Tot in het begin onzer eeuw bleef het toen verder rustig om het wrak. EINDELIJK MODERN MATERIAAL. In 1903 vormden enige zakenlieden uit Glasgow een syndicaat om na te gaan of de inmiddels zeer verbeterde duiktechniek het mogelijk zou maken, de Florencia-schatten te lichten. De hertog van Argyll gaf toestemming tot de onderneming. Kapitein Burns werd belast met de technische leiding. On derzeese lichtinstallaties en een in drukwekkende dregmachine kwamen in de Baai van Tobermory aan. James Gush was de duiker, die de eigenlijke onderzoekingen zou moeten doen, zijn vader had op dezelfde plaats en met hetzelfde doel in 1870 gedoken! Aanvankelijk leek de expeditie suc ces te zullen hebben. Oude zwaarden, stenen kogels, gouden munten met de beeltenis van Ferdinand en Isabella en van Don Carlos, zomede andere /oor- Bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam had de jaarlijkse kranslegging plaats door de 7 December-Divisie. De krans werd gelegd door v.l.n.r.: Generaal Majoor b.d, E. Engles, Soldaat B. Dijk, Generaal-Majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, die tijdens de gebrui kelijke minuut stilte na de kranslegging, de militaire groet brachten. LONDEN, 8 Dec. Chuter Ede, voor malig Labourminister, heert Maandag middag in. het Britse Lagerhuis de mo tie van de oppositie ingeleid om het besluit ongedaan te maken, waarbij de grondwet van Brits-Guyana werd afge schaft en vervangen door een tijdelijke nieuwe grondwet. De motie werd later met 304 tegen 271 stemmen verworpen. Hij zei, dat de maatregelen overeen kwamen met algehele afschaffing van democratisch bestuur in de kolonie en vervanging ervan door een bureaucra tisch bewind. Chuter Ede meende, dat de Britse regering, toen zij op de hoogte werd gebracht van de ontwikkeling in Brits-Guyana, de leden van de regering in de kolonie naar Londen had moeten ontbieden om met hen de te volgen ge dragslijn te bespreken. De minister van Koloniën, Lyttelton, antwoordde, dat geen enkele minister of regering werkeloos had mogen blijven toezien bij de ontwikkeling der gebeur tenissen in de kolonie. Hij verzekerde, dat de Britse regering pas na rijp beraad tot handelen was overgegaan. Tevoren had het Labourlid Ian Winter- bottom, die inging tegen de algemene lijn van de redevoeringen van zijn partijge noten, verklaard, dat hij, afgaande op wat leden der oppositie in het parlement van Guyana hem hadden gezegd, er van overtuigd was, dat het gebruik van ge weld in de kolonie aanstaande was. Robert Schaman waarschuwtt Karei II, die veel geld kon gebruiken, beiders verhindert. LUXEMBURG, 8 Dec. „Europa heeft geen tijd te verliezen. Om. Eu ropa te redden zal er snel gehandeld moeten worden, want wij verkeren in een gevaarlijke positie tussen twee wereldmachten, waarvan de een naar expansie en ideologische verovering streeft, terwijl de ander de leiding heeft verworven bij de verdediging van de vrijheid", aldus heeft de lormalige Fran- premier Ro- rt Schuman -eravond in 'n j.e te Luxem- rg verklaard, der zijn toe- rders bevon zich de leden .n de minister- „ad der Euro- jse kolen- en s taalgemeenschap, welke hier juist vergadert en die van het hoge gezagsorgaan. Schuman schetste het ontstaan van de belemmeringen, waarmee de Eu ropese economie sinds jaren te kam pen heeft en verklaarde dat, om nor maal te kunnen leven en ons normaal te kunnen ontwikkelen, wij ons nu moeten ontdoen van de economische barrières, die tijdelijk hun nut kunnen hebben gehad, maar nu verouderd zijn en alleen moeilijkheden en werkloos heid veroorzaken. Onder die barrières rekende hjj ook wat hij noemde: „Het protectionnisme van de vakverenigin gen", dat de vrije verplaatsing van ar- Het weer in Europa. LONDEN, 8 Dec. Het lente-achtige weer van de laatste weken heeft in vele delen van Europa tot nadelige gevolgen geleid. Oos tenrijkse papierfabrie ken werkend op stro mende riuiertjes, zijn gesloten. De waterstand n de Rijn is zo laag, dat aken slechts half geladen kunnen varen en Franse hotelhouders maken zich zorgen over het wintersport seizoen. In de Oostenrijkse Alpen ligt beneden 2000 meter geen sneeuw, hoewel het winter sportseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn. Radio Boedapest heeft een beroep op de be volking gedaan om zuinig te zijn met wa ter. In België wordt het scheep- en lucht verkeer reeds twee da gen ernstig gehinderd door dichte mist. In Oostende bijvoorbeeld brandde Maandag de gehele dag de straat verlichting. Rond het meer van Genève, waar sedert 7 November geen regen meer is gevallen, hangt eveneens een hardnek kige mist. In Zwitserland hoopt op spoedige men sneeuwval, zodat het winterseizoen, dat hier in Januari begint, niet nadelig beïnvloed zal worden. Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse ver zekeringsmaatschappij en dit jaar minder aanspraken van skiërs. Verleden jaar kwamen in totaal 1.500 Franse wintersport-enthousi asten naar huis met een been of een arm in het gips. In midden- en Zuid- Frankrijk regent het reeds 48 uur. Hier en ddar dreigen ernstige overstromingen. Schuman gaf toe, dat de Europese idee in Frankrijk machtige tegenstan ders heeft. Hij wijtte dit o.a. aan vrees voor het Duitse militairisme, aan ver ouderde opvattingen van nationalisme en aan de unitaire traditie, die Frank rijk ondanks de verscheidenheid van zijn bevolkingsgroepen heeft. Hij ver- heelde zich niet, dat het tot stand bren gen van samenwerking tussen de oude vijanden Frankrijk en Duitsland moei lijk -zou zijn, „samenwerking tussen vrienden is soms al zo moeilijk" maar toch moet door die samenwer king de permanente verzoening wor den bereikt, want daar het onmogelijk is Duitsland voor altijd onderdrukt te houden, is er geen andere oplossing, „Wij willen Europa ontdoen van al de ontplofbare stoffen, die vroeger zo vaak tot oorlog hebben geleid. Solida riteit der volkeren is de gezondste ba sis om tot geestelijke samenwerking te komen. Het is christendom in- zijn beste vorm", verklaarde hij. „Wij moeten ons daarom niet laten ophouden door dogmatische overwegingen van priori teit van het ene aspect van integratie boven het andere, maar wij moeten de mogelijkheden grijpen, waar ze zich voordoen, onverschillig of ze op con stitutioneel, economisch of defensief terrein liggen". werpen werden aan het wrak ontwor steld. Het syndicaat sloot met de her tog van Argyll een contract van vijf jaar en bracht betere werktuigen en machines naar de baai. Foto's van de zeebodem werden gemaakt. Zandzui gers zogen een zand- en slibbank van zowat zes meter dikte weg. Tal van voorwerpen werden opgedoken: zilve ren kandelaars, kleine munten, delen van hellebaarden, munitie en wat dies meer zij. Alle graven, pompen, duiken en zoe ken ten spijt gaf de Florencia ook in die jaren haar geheimen echter niet prijs. Zelfs een tovenaar" kwam er aan te pas, wiens wichelroede volgens hem onmiskenbaar wees op goud en zilver in de buurt. De bodem van de baai werd voor een groot deel afge werkt, dcch het succes beantwoordde niet aan de hooggespannen verwach tingen. En begin 1908 liep het con tract der Glasgowsf zakenlieden af. In 1909 volgden Londense financiers en kooplieden het voorbeeld van Glas gow. Zij vormden een syndicaat onder leiding van een Amerikaan, kolonel Foss, die veel bekendheid aan zijn on derneming gaf. Schatten vergaarde hij evenwel minder, maar eindelijk dan toch meende hij de ligging van het wrak te hebben vastgesteld en wel op een diepte van zowat tien meter, op een afstand van ongeveer 60 meter van de kade van Tobermory verwijderd. Na veel zoeken en speuren bracht Foss een sluitstuk van 'n kanon van Italiaanse oorsprong en. met een gewicht van on geveer 25 kg boven water. In totaal had de vangst van de Amerikaanse sc la'tjager een waard van circa 12.000. LAATSTE POGING. Na de eerste wereldoorlog hervatte Foss zijn pogingen en wel met nieuwe machinerieën. Op het ogenblik, dat hij succes leek te kunnen krijgen, ge beurde er een ongeluk. Foss zelf ge raakte in de greep van een der toe stellen en werd zeer gevaarlijk ge wond. Bijgelovige mensen schudden het hoofd en vonden dit een teken, dat de zee het geheim van de Floren cia onder geen beding wilde verraden. Niettemin keerde Foss een paar jaar later terug naar Tobermory, doch hoe naarstig en overtuigd van uiteindelijk succes hij ook zocht en werkte, het resultaat was bij zijn dood in 1934 op geen stukken na evenredig aan de ge dane moeite en de som der geïnves teerde gelden. Nadien is de hoogste Britse vloot-in- stantie, de Admiraliteit, bezig geweest met onderzoekingen naar de ligging van de „Florencia", meer met het oog op scholing van het marine-personeel dan op de verdwenen Florencia-schat ten. De bevolking van Tobermory sloeg ook deze nieuwe pogingen met belangstelling gade en vertelde van vroegere pogingenZal, nu het goud niet wordt gezocht, de zee terug geven, wat zij eens door de daad van Donald Glas MacLean verwierf? De politieke conferentie over Korea. PANMOENDJON, 8 Dec. De Noordelij-1 lijken hebben vandaag een ontwerp-over- I eenkomst voor een politieke conferentie 1 over Korea, die door de leider van de delegatie der V.N., de Amerikaan Dean, als „laatste aanbod" was ingediend, on middellijk „categorisch" afgewezen. Het ontwerp was het eerste schrifte lijke ontwerp, dat sinds het begin van de voorbereidende besprekingen te Pan- moendjon ter tafel was gebracht. De dag tevoren had Dean te Seoel een onder houd met president Syngman Rhee van Zuid-Korea en met de Amerikaanse am bassadeur, Ellis Briggs, gehad. In het voorstel der V.N. werd weer te kennen gegeven dat Rusland deelne mer aan de politieke conferentie moet zijn, en wel aan Communistische zijde. Het ontwerp verschilde van eerder ge dane voorstellen inzake de kwestie van niet-stemhebbende deelnemers. Volgens Dean zouden dit „enige of alle" landen moeten zijn, die betrokken zijn bij het Koreaanse bestand of bil Koreaanse vraagstukken. Overigens bevatte het ontwerp het me rendeel van de voorstellen, welke Dean mondeling op 28 November had gedaan. Zo werd voorgesteld, de politieke confe- LONDEN, 8 Dec. De arts, die de uit Nigeria afkomstige Siamese tweeling scheidde, is, zo meldt de correspondent van de Telegraaf, bereid zijn ervaring in dienst te stellen van de Friese Siamese tweeling. Deze arts, prof. Ian Aird is 48 jaar oud en van Schotse afkomst. Hij do ceert aan de universiteit van Londen. De Leeuwarder kinderarts, dr J. Hay- kens heeft medegedeeld dat niet hij de Friese tweeling Folkje en Tjitske de Vries zal opereren maar een aantal chi rurgen. Hij acht de kans op goede afloop van de operatie groot. (Zoals bekend is kort na de operatie te Londen een der twee Nigeriaanse babies overleden). GRONINGEN, 8 Dec. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft op advies van de minister van O.K. en W. het Groninger stadhuisplan voorlopig af gekeurd. Het is vnl. de luchtbrug tussen het nieuwe en oude gebouw die bezwaren oplevert. Jongen offert stuk van zijn been om ziek meisje te helpen Een achttienjarige Amerikaanse jongen heeft een stuk van 'zijn linker onderbeen, ter lengte van twintig en ter breedte van een centimeter, afgestaan om een meisje te helpen, dat aan een kwaadaardig gezwel lijdt. Het stuk been zal bij het meisje, dat reeds acht jaar ziek is, op de zelfde plaats worden ingezet. De jongeman zal een maand in het ziekenhuis moeten blijven en drie maanden daarna op krukken- moeten lopen, doch hij zal vol ledig herstellen. Hij heeft gelde lijke beloning (aangeboden door de vader van het meisje, die zelf reeds een stuk been voor zijn kind heeft afgestaan, hetgeen echter geen succes heeft opge leverd) afgeslagen. VER ENKELE WEKEN is het Kerstmis. In de smeltpot der volkeren zal iedereen op zijn wijze en naar traditie het feest van Christus geboorte mogen vie ren. Méér nog dan anders trachten de ware Christenen deze dag tot een goede dag te maken, ook voor an deren. Zo heeft de Amerikaanse Care-organisatie, dankbaar voor een leven in vrijheid, Kerstpakketten ge zonden naar de vier landen achter het IJzeren gordijn, waar men, se dert de rode vorsten uit het Oosten het grondgebied hebben bezet, geen ware vrijheid meer kent en ook geen ware Godsdienstvrijheid meer. Natuurlijk, er wordt nog wel Kerst feest gevierd maar het is niet meer het echte feest. De namen van Mindszen- ty en kardinaal Stepinac zijn nog niet vergeten. Zolang ook nog vijftien pro testantse predikanten in gevangenis sen zuchten en Joodse inwoners op nieuw hun toevlucht hebben moeten nemen tot valse identiteitskaarten kan men zich voorstellen, dat het geen blij feest in vrijheid kan worden, aan de broeders achter het IJzeren Gordjjn; aan de inwoners van Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Hon garije. En zij zond duizenden pakket ten met voedsel en kleding naar deze landed. Maar Moskou sprak over deze Geen feest, zoals bijvoorbeeld in New York, waar kort geleden de week der Godsdienstvrijheid werd gevierd, een driehonderd jaar oude traditie die een bron van bezieling is voor de ge- emigreerde volken van die landen waar men geen echte vrijheid meer kent. De Amerikaanse Care-organisatie wilde ook vreugde en geluk bereiden zending een onverbiddelijk veto uit. De pakketten werden geweigerd. Toen wendde de Care zich tot de Amerikaanse regering met het verzoek bemiddeling te verlenen, opdat de sa- teliet-regeringen toch nog toestemming zouden geven voor het zenden van ge schenk-pakketten. Maar Moskou en haar vazallen geloven niet in de ware geest van het Kerstfeest. Men nam zelfs niet eens de moeite om op het Amerikaanse verzoek tg antwoorden. Maar ook zonder dit antwoord weet men, waarom de pakketten geweigerd werden. Moskou wil geen inmenging in het beleid achter het IJzeren Gor dijn. Lijden de. mensen gebrek? Liever laten verhongeren dan geschenken aan te nemen van kapitalistische staten. Moskou gelooft niet in tranen. Moskou gelooft ook niet in commu nistische wreedheden op Korea. In de V.N. heeft de Russische afgevaardigde Wisjinsky met grove bewoordingen de door de Amerikaanse afgevaardigde Lodge naar voren gebrachte beschul digingen over de schandelijke behan deling van de Amerikaanse en Ko reaanse krijgsgevangenen van de hand gewezen. Maar de weigering van Moskou om pakketten toe te laten in landen, waal mensen gebrék lijden is opnieuw een bewijs, dat het Kremlin meedogenloos is. rentie tussen 26 en 42 dagen na het einde der voorbereidende besprekingen te Ge nève te laten beginnen. Als „stemhebbende deelnemers" wer den genoemd de 16 landen der V.N., die in Korea hebben gestreden, Zuid-Korea, Communistisch China, Noord-Korea en de Sowj et-Unie. Door deze formulering werd vermeden, Rusland te noemen, het zij als oorlogvoerende, hetzij als neutrale mogendheid." De Sowj et-Unie zal natuur lijk met u meestemmen", zeide Dean tot de Noordelijken. Een woordvoerder van de V.N. weiger de te antwoorden op de vraag of Syng man Rhee zich met het ontwerp accoord had verklaard. In Seoel verklaarde de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Joeng Tai, dat zijn land nooit zal in stemmen met de deelneming van neu trale landen aan de politieke conferentie. JERUZALEM, 8 Dec. Nadat Da vid Ben Goerion Maandagmorgen aan president Yitsjak zijn ontslag had aan geboden, heeft hij met een radiorede afscheid genomen van het Israëlische volk. Hij bood zijn verontschuldigingen aan voor de vergissingen die hij be gaan had en bevestigde zijn vertrou wen in het wereld-Jodendom, in her innering brengende, dat gedurende Israëls onafhankelijkheidsoorlog Jood se vrijwilligers uit 52 landen te hulp gesneld waren. Hij zeide, dat hij bijzonder betreur de de „voortdurende onverzettelijk heid" van de Arabische landen en sprak de hoop uit, dat eens een Ara- bisch-Joods bondgenootschap tot stand zal komen, een verbond dat ten doel zou hebben de ontwikkeling van het midden-Oosten en de zaak van de we reldvrede. Hij dankte de Christen-, Moslem- en Drusische minderheden voor hun sa menwerking tijdens zijn. ambtsperiode. Van 13J^2 millioen francs nog 2 millioen over PARIJS, 8 Dec. In een luxueus hotel op de Place Vendome is gearresteerd de Amerikaanse piloot Harold Dale, be schuldigd van roof van een kist met 25 goudstaven uit een toestel van de Swiss Air. Het is een waarde van 13% millioen francs aan goud die de piloot samen met een vriendin Ella Eppenberger, een vroe gere stewardess, heeft versnoept, hoe, wordt thans nog onderzocht. Er zijn nog 2 millioen francs over. Hij omringde zich met weelde en bezocht boVendien alle speelholen ter wereld. Volgens de Tel. heeft Dale, die het vliegtuig bestuurde de roof gepleegd toen het toestel nog op het vliegveld van Ge nève stond. Enkele bemanningsleden en leden van het. grondpersoneel herinner den zich na ondervraging plotseling dat zij Dale het vliegveld hadden zien ver laten met een groot vierkant pak onder de arm. UTBECHT, 8 Dec. Naar wij vernemen wordt van de bars in de restauratie rij tuigen van het nieuwe type doorgangs- materieel van de spoorwegen zodanig ge ring gebruik gemaakt, dat de N.S. doende is deze bars te verwijderen en daarvoor in de plaats zitplaatsen aan te brengen. Honderd jaar werd gisteren de heer A. A. Groenewegen te Nootdorp. De heie gemeente vlagde en de burgemeester kwam met speciale gelukwensen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3