T ZEEUWSE PLARKEBORO Nieuws uit de Provincie. Meer levensvreugde voor lichamelijk en geestelijk minder bedeelden ABDUSIROOP Bloemen en geschenken voor Sirjansland HISTORISCH HOFJE Helicopterverbinding Rotterdam-Zeeland SCHERPE AANVAL OP HET BELEID DER WATERLEIDINGMIJ „MIDDEN-ZEELAND"' NOTEERT U DE BUS EN TEN SLOTTE KERK Mooi sociaal werk in Middelburg Zij kunnen een goede plaats in de maat schappij bezetten PAS QPtMKttLl Vlissingen. Ziertkzee. en veiling Woensdag 9 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een gezelschap Wagening- se dames arriveerde per bus te Sirjansland met een hoe veelheid bloemen en ge schenken voor de bewoners van deze getroffen gemeen te. Veel genodigde vrouwen en kinderen waren in de pastorie aanwezig, waar de Wageningse gasten zich met hen onderhielden. De kinderen kregen een overvloed van speelgoed en de dames en meisjes ont vingen een mooi geschenk. Burgemeester Laurense voerde het woord, dankte de heer en mevrouw Heule, die deze middag hadden voorbereid en sprak zijn vreugde uit over het mede leven met de mensen in het rampgebied. Twee keer aardappels Dat is daar geen slechte grond bfj Hoedekenskerke. Tenminste, gezien de erva ringen van de heer I. Groe- newegen, zou men geneigd zijn dat te zeggen. In het vroege voorjaar pootte hij in een perceeltje van 20 are bij zijn boerderij bintjes. De aardappels deden het goed en omstreeks 1 Juli gooide hij ze er weer als pootgoed uit. De poters waren niet slecht. In de schuur stond juist een overschotje furore, die voorgekiemd waren. De heer Groenewegen dacht er niet lang over en pootte da furore in het perceeltje. En weer deden de aardappels het goed. Zo goed, dat deze week op dat perseeltje bij de boerderij van de heer Groe newegen voor de tweede keer in het zelfde seizoen gerooid kon worden. Er kwam een goede consump tie-aardappel uit de grond, die niet slecht smaakte. De leidster van het ge zelschap, mevrouw Auer, vertelde hoe de actie tot stand gekomen was, waarna mevrouw Heule de dank van alle aanwezigen overbracht. Te hard van stapel Dat men we eens te vlug kan zijn met aangifte van diefstal, ondervond een 34- jarige dame te Vlissingen, die haar gouden horloge en gouden ring kwijt was. Terwijl de politie bezig was de daarvoor in aanmer king komende personen te verhoren, kwam de echtge noot van de bestolen dame vertellen, dat hij de kleino den op een andere plaats had gelegd. Een soortgelijk geval deed zich voor bij een winkelier te Vlissingen, die enige we ken geleden aangifte van diefstal uit z'n winkel had gedaan van een halsketting en een armband. De vrouw van de winke lier dacht dat ze een haar bekende dame met de voor werpen gezien had, liep naar de politie, die de bedoelde dame aan een verhoor on derwierp. Deze kon echter tonen dat ze haar sieraden eerlijk had gekocht. Een vergissing is natuurlijk mo gelijk. Hoewel deze toch wel erg pijnlijk was. Met grote voldoening heb ben de inwoners van St. Fhilipsland geconstateerd, dat de P.Z.E.M. een lantaarn geplaatst heeft bjj het post kantoor. Het zal nu niet meer voorkomen, dat een der dorpelingen de brief in- plaats van in de brievenbus bij het postkantoor in een brievenbus van een der wo ningen zal deponeren. Bo vendien, het is stukken ge zelliger met zo'n grote kaars in de straat. De heer J. Th. Wondergem te Scherpenisse wordt het eiland Tholen ontrouw. Hij is n.l. te Goes benoemd als Zodra er bouwvolume beschikbaar komt, zal het oude hofjes-complex aan de Molenberg te Middelburg worden afgebroken en in geheel andere vorm worden herbouwd. Het aantal van 8 zeer bouwvallige eenge zinswoningen voor zelfstandige bejaarden wordt dan teruggebracht tot 6 van deze huizen, die met het oog op het zonlicht precies andersom zullen worden ge bouwd. De ingang komt aan de Schuttershofstraat en de huizen worden gegroepeerd rond een binnenplaats. Dit hofje heeft een eeuwenoude geschiedenis. In het jaar 1697 schonk Jonkvrouwe Reijgersberg Versluijs het complex aan de gemeente onder voorwaarde, dat het na haar overlijden steeds bewoond zou worden door de armen in de gemeente. Steeds heeft het hofje aan dit doel beantwoord. In 1938 bleek, dat het voor verdere bewoning niet meer geschikt was. De herstelkosten wa ren enorm hoog en de accomodatie was volslagen ver ouderd. Reeds zes jaar daarvoor bestonden er bij het Burgerlijk Armbestuur plannen tot een algehele ver nieuwing, maar gebrek aan financiën was oorzaak, dat er niets van kwam. In 1949 werden er op aandringen van de wethouder van sociale zaken nieuwe plannen gemaakt. Deze zijn geheel uitgewerkt. In die tussentijd is het gebruikt voor opslag- en sorteerruimte van oud papier. Als de geldmiddelen het toelaten komt er in het nieuwe complex ook centrale verwarming. onderwijzer aan de prof. dr Kohnstammschool. Een heel andere benoe ming is die van de heer H. Heusinkveld te Aalten. Deze meneer zoekt het meer op het gebied van de financiën, want hij is benoemd tot plaatsvervangend kassier bij de Coöp. Boerenleenbank te Krabbendijke. Serooskerke (W.): Don derdag 17 Dec., 7 uur, inge bruikname van het nieuwe kerkgebouw aan de Burg. Dregmansstraat. Bergen op Zoom: Woens dag 16 Dec., kerstveiling. Men verwacht een aanvoer van 40 ton fruit. Sluis: Donderdag 10 Dec., openbare raadsvergadering. Krabbendijke: Vrijdag 11 Dec., Verenigingsgebouw, gecombineerde jaarvergade ring C.J.M.V. en C.J.V.F. 's-H. Arendskerke: Vrij dag 11 Dec., 2.30 uur, open bare raadsvergadering. Agenda: Vaststelling ge meentebegroting 1954; be noeming bestuursleden In stelling voor Maatschappe lijke zorg. De coilecte over Septem ber 1953 in de Ned. Herv. kerk heeft te Groede opge bracht: diaconie f79.80, al gemeen chr. doeleinden f 22.40. De landbouwer J. van Nieuwenhuize, woonachtig in de Sloepolder, kon een dezer dagen zijn eigen ogen niet geloven, toen hij een van zijn kippen als een trot se moeder met 21 kuikens 't erf op zag komen lopen. N.C.R.V.-steravond te Goes GOES, 8 Dec. Het N.C.R.V.- ensemble „Vrij en Blij" onder leiding van Wessel Dekker heeft de leden en vrienden van de N.C.R.V. een vrolijke avond geboden. Solist was de tenor Bert van 'tHof, die, in tegenstelling tot de declamator en confrencier Anne Holtrop, ook de humorist van deze avond bleek te zijn. Het programma stond op een behoorlijk peil en voor al de liederen uit het zonnige Zuiden en het Zuid-Afrikaanse repertoir vie len zeer in de smaak. Anne Holtrop droeg op verdienstelijke wijze voor. Alleen was het jammer, dat hij min der correct sprak en de „en" inslikte. De grote zaal van Krijger was ge heel uitverkocht. Ds Jac. Poort uit Den Haag opende de avond en sprak een kort propagandawoord. ^ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dubbeldam, Jac. de Mars te Echteld; te Wezep, J. T. Door nenbal te Oene. Aangenomen naar Durgerdam, A. Poot te Erersheim. Bedankt voor Amsterdam (Oude Kerk), J. van den Blink, vlootpredi- kant te Amsterdam (vacature J. ter Schegget). Geref. Kerken. Beroepen te Niezijl, D. Pasman, cand. te Den Haag; te Ezinge, L. Ziel- huis te Arum; te Oenkerk, C. Leen- ders te Bedum; te Maasdijk, J. Lever te Sybrandaburen; te Schagen, J. Plug, cand. te Den Haag. Geref. Kerken (onderh. art. 31). Bedankt voor Almelo, W. G. Raven te Voorthuizen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Harderwijk, I. de Bruijne te Hilversum-C. Aangenomen naar Elburg, P. Zwiers te Zwaagwesteinde. Bedankt voor St. Thoman Ontario in Canada, W. Heerma te Groningen, Oud-Geref. Gemeente. Tweetal te St. Philipsland, ds Mie ras te Krimpen aan de IJssel en ds du Marchie te Voorthuizen. MIDDELBURG, 8 December. Het vinden van werk voor mensen, die door lichamelijke of geestelijke factoren niet of zeer moeilijk een plaats in het vrije bedrijf kunnen bezetten, is allerminst eenvoudig. Dit probleem bestaat in het gehele land. Maar gelukkig wordt er allerwege veel aandacht aan besteed. Daarbij staat het levensgeluk van deze mensen zelf op de voorgrond. Zij mogen zich nooit als verstotenen uit de maatschappij voelen. Zij moeten een taak vinden, welke hoe eenvoudig ook hen opheft en hun besef van eigenwaarde geeft. En het moet worden gezegd: op dit punt worden vaak verrassende resultaten geboekt. Men ziet weer, dat men niet nutteloos is, maar In staat te werken en zelf zijn brood te verdienen. Voor de gemeentebesturen bestaat de mogelijkheid van het Rijk subsidie te ver krijgen In de kosten van deze tewerkstelling. Daarvan wordt veelvuldig gebruik gemaakt, ook door de gemeente Middelburg, waar al heel wat objecten zijn uitgevoerd en steeds weer nieuwe worden gevonden. Men voelt wel, dat de keuze van object vaak niet eenvoudig is. Van concurrentie met het bedrijfsleven mag geen sprake zijn. Daarom moet men objecten kiezen, welke wel van algemeen belang zijn, maar die wegens gebrek aan middelen niet spoedig tot uitvoering zouden komen, indien er geen andere mogelijkheden bestonden, m 1951 heeft het Rijk twee regelingen fetroffen en wel de Gemeentelijke ociale Werkvoorzieningsregeling voor Handarbeiders en de Gemeentelijke Werkvoorzieningsregeling voor Hoofd arbeiders. Voor elk object, dat door het Rijk wordt goedgekeurd, wordt een subsidie van 90 pet. verleend. De men sen, die eraan werken, vallen volledig onder de sociale wetgeving. VAN LEIDING WORDT VEEL GEVRAAGD. Het is te begrijpen, dat van de leiding zeer veel wordt gevraagd. Natuurlyk z(jn er wei eens conflicten tussen de mensen, die met elkaar moeten werken. Allen worden eerst gekeurd. De arts bepaalt, voor welk soort van werk zij geschikt zyn. En dan gaat bet niet al lereerst om de productie, maar veel meer om het besef b(j te brengen, dat de tewerkgestelden een goede plaats in de samenleving kunnen Innemen en dat zjj allerminst minderwaardig zijn aan hen, die niet door lichamelijke of gees telijke gebreken zijn gehandicapt. Mooie voorbeelden zouden te ge ven zijn van personen, die weinig moed tneer hadden, maar door hun werk Zich op een geestelijk hoger niveau konden plaatsen. En uit een oogpunt van arbeidstherapie liggen hier prach tige kansen. Het aantal van hen, die onder een der regelingen vallen, wisselt met de conjunctuur. De laatste tijd b.v. was dit aantal minder, omdat velen werk konden vinden bij het herstel der dij ken enz. Naar zeer globale schatting komen er alleen in Middelburg rond 100 mensen in aanmerking. EEN ENQUETE. Het hoogste aantal dat tegelijk aan het één of andere object werkzaam was, bedroeg 78 handarbeiders. Dat was medio 1952. Nu zijn er nog circa 45. Alle hoofdarbeiders zijn momenteel geplaatst. Het vinden van geschikt werk voor deze laatste categorie is minder gemakkelijk. O.m. werken zij aan het ordenen van archieven en het verrichten van administratieve arbeid. Binnenkort komt er voor hen mooi werk. Zjj gaan dan n.l. een enquête ultvoe ren, die het gemeentebestuur wil instel len naar de aanwezige woningvoorraad in Middelburg met een uitvoerige „boe delbeschrijving" van het aantal wonin gen, dat voor sanering in aanmerking komt, van de huizen, die maar èèn ka mer hebben, van de bedrijfsruimte, die wordt bewoond enz. Veei zal hierbij af hangen van de medewerking der bur gerij. Men kan geheel gerust zijn: de enquête is volstrekt niet begonnen om ruimte voor inwoning of iets van die aard te vinden! Gelijk met deze enquête zal geïnfor meerd worden, of er soms bewoners zijn, die door lichamelijke of geeste lijke factoren niet in staat zijn een vol waardige plaats in de maatschappij in te nemen. Deze gegevens zijn noodza kelijk voor een in de toekomst even tueel op te richten beschutte werk plaats. PAPIEROPHAALDIENST, De papierophaaldienst is een mooi object voor de handarbeiders. Deze bestaat al vanaf 1938, maar werd tijdens de bezetting stopgezet. In '49 werd weer op bescheiden wijze be gonnen en thans vinden hierbij on geveer 20 personen werk. Er is een ophaal- en een sorteerploeg. Mo menteel wordt het papier nog ver voerd naar het oude hofjes-complex aan de Molenberg, maar binnenkort zal de uit twee klassen bestaande en verlaten voormalige lagere school aan 't Zand worden betrokken. Daar wordt het papier dan weer gesor teerd en in balen geperst. Elke week gaat een flinke voorraad de deur uit. Andere objecten waren het egalise ren en draineren van een terrein aan t Zand, waar vorig jaar 25 man werk ten en de achterzijde der woningen droog maakten. Ook werd geëgaliseerd het terrein achter de woningen Hen drikstraatBeatrixstraat enz. In het waterwingebied Oranjezon zyn 15 man bezig geweest met het verwijde ren van dood hout, het opvullen van windgaten enz., maar dit werk moest tengevolge van de Februari-ramp worden beëindigd. De beplanting van Toorenvliedt en allerlei karweitjes in de gemeenteplantsoenen kwam even eens voor rekening van deze arbeiders, ongeveer 15 man. Een heel mooi ob ject vormde en vormt nog enkele we ken het behulpzaam zijn bij de ver vaardiging van de miniatuurstad en het in orde brengen van het Molen water voor de Stichting „Nieuw Wal cheren". Maximaal 20 mannen vinden hier een goede dagtaak. WERKPLAATS KINDERDIJK. Tenslotte nog lets over de werkplaats aan de Kinderdijk, waar momenteel on geveer 20 man werkt. Deze is gesticht op initiatief van de heren J. C. Corver, dokter D. N. van Gelderen en J. O. F. van Kamer. Een bijdrage van Neder lands Volksherstel maakte de start in 1946 mogelijk. Eerst werden er lampe- kappen gemaakt en later bood de Vitrite de gelegenheid in het bedrijf vervaar digde caps te controleren. Op sommige tijden waren hier wel 70 mensen in dienst, van wie velen een goed loon haalden. Door een teruggang van de conjunctuur heeft de werk plaats een jaar stilgelegen, maar thans draait zij weer. Hier zijn zelfs perso nen uit Zuid-Beveland en van heel Walcheren. Uiteraard valt de werk plaats, die uitgaat van het Comité tot Revalidatie van minder volwaardige arbeidskrachten, niet onder de sociale werkvoorzieningsregeling. Ingezonden Mededeling (adv.) In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, kV, heesheid ol gezwollenheid jX JjXX, de snelwerkende ^jgg 's werelds beste hoestsiroop GOES, 8 Dec. Op een vergadering van de Kamer van Koophandel te Rotterdam werd medegedeeld, dat men voorlopig al les op een helicopter-verbinding met Zee land zal zetten. Verder werd medegedeeld, dat het on langs gestichte Rotterdamse Helicopter Syndicaat besprekingen zal gaan voeren met autoriteiten uit het Roergebied om tot uitbreiding van het helicopternet te komen. De gezamenlijke Kamers van Koophan del in Nederland hebben voorts een ver tegenwoordiger in de commissie tot on derzoek van de toepassing van het hef- schroefvliegtuig In de burgerluchtvaart aangewezen. In een kerkdienst van de Chr. Geref. gemeente te Tholen zal Donderdagavond om 7 uur voorgaan ds Keuning. Voor goed afgeleerd Hoe gevaarlijk het is achter een auto te hangen, ondervond een 7-jarige knaap uit de Verkuyl Quakkelaarstraat, die in de Badhuisstraat een dergelijk kunst stukje uithaalde. Bij het zien van een agent liet hij echter van schrik los, waardoor hij op minder sympathieke ma nier kennis maakte met de straatstenen. Het liep gelukkig nog al goed af, want na door de politie verpleegd te zijn. kon de knaap - met een ervaring rijker - huiswaarts keren. Tegen betaling terug te ontvangen Nog steeds laat men fietsen onbeheerd op straat staan. Dezer dagen moest de politie weer beslag leggen op drie fiet sen, die ongesloten op straat stonden. Twee fietsen stonden er in de Badhuis straat en een in de Lombardstraat De eigenaars kunnen hun vervoermiddel - tegen betaling - weer terug ontvangen op het gemeentehuis. De bouwplantactie De propagandacommissie van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duive- land" heeft een bespreking gehad met de adoptie-ambtenaar der gemeente Amsterdam, de heer Besanger, i.v.m. de te voeren propaganda voor de boomplantactie, waarvoor Amsterdam steun had toegezegd. Een delegatie der commissie, bestaande uit de heren D. v. d. Akker en J. R. Legemaate is naar Den Haag vertrokken om besprekin gen te voeren met het Roode Kruis, de U.V.V. en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Ook is een be spreking gehouden met de Nederland se Radio Unie te Hilversum. Zo mo gelijk zullen alle bovengenoemde ver enigingen en instanties bij de propa ganda worden ingeschakeld. Verkiezing ambtsdragers In de Geref. Kerk zijn tot ouderling gekozen de heren P. W. van der Hei den en L. Onderweegs en tot diakenen de heren J. J. den Boer (te Schudde- beurs) en C. Kloet. De heer L. Onder weegs heeft zijn benoeming echter niet aangenomen. In zijn plaats is thans gekozen de heer M. Timmerman. BIGGEKERKE Z.L.M.-vergadering. In de vergadering van de afdeling Biggekerke van de Z.L. M„ werd het aftredende bestuurslid, de heer J. Poppe, herkozen. Als afgevaardig den voor de kring werden bij acclamatie herbenoemd de heren E. de Korte, A. de Witte. De heer J. G. van Liere van de Landbouwvoorlichtingsdienst hield een lezing over „De mechanisatie van de kleinere landbouwbedrijven. Ook werden nog enkele filmpjes vertoond. BRU1NISSE Geschenken uit Canada. Als geschenk van Canada werden door de plaatselijke Commissie voor de Landbouwaangele- gendheden, aan landarbeiders en klein landbouwers 3 ijzeren kruiwagens en 99 stuks kleiner gereedschap (vorken, rie ken, enz.) aangeboden. GEERSDIJK Vorstelijk geschenk. Als voorzitter van het Ned. Rode Kruis, afdeling Noord Beveland, heeft dokter Maas Zaterdag j.l. Sinterklaas vertegenwoordigd en deze ge meente een prachtig geschenk aangebo den.. Dit geschenk bestond uit een prach tige kleuterschool inventaris, afkomstig van het Jeugd Rode Kruis in Zweden. Veel dank en grote waardering sprak de vicc-voorzitter, mevr. Lansen, aan het adres van het Rode Kruis, dat tijdens en na de rampdagen zo ontzettend veel heeft gedaan, maar bovenal bracht spi. dank aan God voor dit prachtige geschenk. De wnd burgemeester, de heer J. van Halst, de voorzitter van de Chr. School, de heer J. Dingemanse en de heer G. Leendertse, namens de kleuterschool te Kamperland, boden het bestuur der kleuterschool hun gelukwensen aan met deze mooie gift. Tot slot sprak nog mej. N Marcusse, onderwijzeres der school. HAAMSTEDE Fruittelers vergaderden. De afdeling „Schouwen" van de Nederlandse Fruit telers organisatie heeft in hotel „Bom" alhier, een vergadering gehouden van de door de watersnood getroffen niet-leden uitgenodigd waren. Aanwezig waren de Rijkstuinbouwconsulent ir J. J. van Hen- nink, de secretaris van het Hoofdbestuur van de N.F.O., ir A. de Groot, de voor zitter van de commissie voor getroffen telers in Zeeland, de heer v. d. Plassche, en de secretaris van de Kring Zeeland van de N.F.O. de heer J. A. van der Weel Na een openings-welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. C. Priemis, be sprak ir van Hennink uitvoerig de ver schillende maatregelen en voorschriften betreffende de schadevergoeding. Na de pauze sprak ir de Groot een kort woord waarin hij o.a. mededeelde wat het Hoofdbestuur in het belang der getroffen leden heeft gedaan. S-GRAV EN POLDER Rectificatie. In het verslag van de jeugdavond van de Geref. verenigingen is een foutje geslopen. Niet de heer C. van de Linde, maar de heer C. van de Velde voerde het woord. HOEDEKENSKERKE Verkiezing kerkeraadsieden. In de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen tot leden van de kerkeraad de heren L. de Bart, A. Faau- we en F. Nijsse. De laatste in de plaats van J. La Grand Sr, die wegens zijn leef tijd bedankte, KAMPERLAND Verkiezing notabelen. In de Ned. Herv. kerk zijn herkozen als notabel de heren D. de Kam en M. Israël. Gekozen werd de heer H. Wilderom. p^onrien Mededeling (Adv HAZElt 8|DDEN* EN STAAIWARENFABRIEK EN TE ZEVENBERGEN Kwestie Dishoek opnieuw aan de orde Geen cent mag meer in dit bedrijf worden geïnvesteerd l MIDDELBURG, 8 December. Namens de belanghebbenden is een uit voerig protestschrijven over de voorgenomen onteigening van een g«ebied bij Dishoek aan de Prov. Staten van Zeeland gezonden. Het is ondertekend door de heren mr M. A. Terwoert, F. P. J. Christiaansen en C. H. van Her- wijnen en het neemt scherp stelling tegen de plannen van de Waterleiding maatschappij „Midden-Zeeland", die van roofbouw wordt beschuldigd. Het is naar de mening der schrijvers nog niet te laat om van de dwaalweg terug te keren. De enige zakelijk reëele oplossing is, zo zeggen zij, geen cent meer in het bedrijf te investeren. Een verliesgevend bedrijf is een bodemloze put. Het moet zo spoedig mogelijk geliquideerd worden. In het schrijven wordt uitvoerig aangetoond, dat bij onteigening het recreatiegebied Dishoek ten dode is opgeschreven. „Wij zijn met stomheid geslagen over het financiële beleid van de over heid ten aanzien van dit bedrijfje", zo wordt in de brief opgemerkt. De con cessie van de vorige particuliere eige naar liep af in de dertiger jaren. Lang genoeg van tevoren heeft hij geweten, dat dit het geval was. Op machines, gebouwen en installaties is roofbouw gepleegd, zodat het bedrijf volkomen „uitgeleefd" was. Toen werd de ge meente Vlissingen eigenaresse. De roofbouw werd voortgezet. ENORME BLUNDER. Vervolgens maakte het Rijk een enorme blunder door op advies van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening een bedrag van meer dan een millioen gulden aan nieuwe gebouwen en machines te investeren in een ge bied, waar geen water is. Nu er A is gezegd, dringt het Rijksinstituut erop aan om ook B te zeggen, daar anders de blunder van dat millioen zou blij ken. Die B is een onteigening, welke naar voorzichtige schatting minstens 1% millioen zal moeten kosten. Het drainnet met de drainputten, die meer dan een halve eeuw oud zijn en voor het merendeel in buncngeivoon slechte staat verkeren, moet volledig worden vernieuwd, hetgeen ook meer dan een millioen zal vragen. JAARLIJKSE TEKORTEN. De briefschrijvers hebben een be cijfering gemaakt van de jaarlijkse te korten, die het bedrijfje zal lijden, als de vernieuwingen zijn geschied. Zij ko men tot een bedrag van niet minder dan f 242.500.Het is struisvogelpoli tiek om te redeneren, dat het Rijk toch het leeuwenaandeel betaalt. Het Rijk wordt daardoor automatisch curator over de W.M.Z. en zal er wel voor zor gen, dat de waterleidingtarieven tot het maximum worden opgeschroefd. Dit gebeurde reeds, nadat het Rijk de kosten van vernieuwing van gebouwen en machines geheel of ten dele voor zijn rekening had genomen. DE RECREATIE. Behalve al deze kosten is er dan nog het verlies van het recreatiegebied Dis hoek. Vervanging daarvan zal altijd 'n surrogaat van mindere kwaliteit blij ven. Het mogelijk maken dezer ver vanging vergt enorme bedragen (ont eigeningen, wegenaanleg, gas, water, electriciteit enz.). Voor zeer vele inwo ners van Koudekerke en voor veie middenstanders in Middelburg zal een belangrijke bron van inkomsten op drogen. Het is wel erg naïef te menen, dat het voor een der belanghebbenden mogelijk zou zijn een overeenkomst van voortgezet gebruik te^aanvaarden. De directeur der W.M.Z. zal alles in het werk stellen om de recreatie en de hierop gebaseerde bedrijven.het leven onmogelijk te maken. Steeds worden er tendentieuze en gekleurde voorstel lingen van zaken gegeven, ook aan de raad van commissarissen en de presi dent-commissaris. Iedere badgast zal het verblijf zo onaangenaam mogelijk worden gemaakt. Pensions en zomer huizen zullen, waar mogelijk, met prikkeldraad worden omringd. Er is bij de W.M.Z. personeel in dienst, dat thans de badgasten reeds molesteert. MET VOETEN GETREDEN. De toezegging van Ged. Staten, dat de vroongronden vrij toegankelijk zou den blijven, wordt met voeten getre den. De W.M.Z. plaatste overal prik keldraadversperringen en bordjes Ver boden Toegang, zelfs op een openbare weg. Elke belanghebbende weet, dat accepteren van een voortgezet gebruik zelfmoord zou betekenen. De W.M.Z. heeft er een veel te groot belang bij de toeloop van badgasten tegen te gaan, omdat dit de uit te keren scha devergoeding beperkt. Iedere gulden minder inkomen der belanghebbenden betekent een besparing van f 10.op de vergoeding. De schrijvers vragen nogmaals aan dacht voor de door Koudekerke voor gestelde tussenoplossing: de laatste 7 bronnen met zeer geringe capaciteit te laten vervallen en dit verlies goed te maken door in de winter het overtol lige water uit Ossendrecht te infiltre ren. Het geïnvesteerde millioen is nog niet verloren, omdat de gebouwen voor een groot deel rendabel kunnen wor den geëxploiteerd als massa-recreatie- oord. OOS1KAPELLE C.J.B.T.B. hi een verg? dering van de afdeling Walcheren Noord van de Chr. Jonge Boeren en Tuindersbond, die on der leiding stond van de heer S. Corbijn, heeft de neer A. Rotte gesproken over het onderwerp „Godsdienstige en zede lijke verschillen tussen stad en platte land". Tijdens de vergadering gaven zich vijf nieuwe leden op. ST. ANN ALAND Geschenken voor de kinderen. Zaterdag j.l. arriveerde te Sint-Annaland een zen ding geschenken voor de leerlingen van de beide lagere scholen. Maandag vond de uitreiking plaats. Er was van alles bij: leesboeken, prentenboeken, kleurboeken, lijstjes en enkele gebruiksvoorwerpen. Deze zending kwam van de adopterende gemeenten in Noord-Holland, en werd door de kinderen dankbaar aanvaard. jT. MAARTENSDIJK Mot. Wegens mishandeling heeft de rijkspolitie proces-verbaal opgemaakt te gen J.C.K., die na het werk ruzie kreeg met een zekere J.L. Schietwedstrijden. De uitslag van de Zaterdag j.l. gehouden schietwedstrijden door de schietvereniging „Excelsior" luidt: 1 (50 en 49 pt) Hoogesteger; 2. (50 en 48 pt) de Jong; 3. (.49 en 47 pt) J. de Graaf; 4. (48 en 47 pt) J. Oudesluis; 5. (48 en 47 pt) A. de Graaf. WOLPH AARTSDIJK A.R. kiesvereniging. De A.R. kiesver eniging heeft als lijstaanvoerder voor de Prov. Staten gekozen de heer A. Schout, als no 2 de heer J. Hommes. De heer N. de Kam hield een buitenlands politiek overzicht, waarop een flinke bespreking volgde. lvto.^Helibg (Adv.) Haak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbranden Neem een of twee Rennie3, en op 't zehue moment, is dat zuur- branden geblust. Geen won dat talloze mannen en vrouwen de hele wereld dwepen met Rennits en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk en.... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. VAN MARKT GOES, 8 Dec. Cox Orange Pippin A 79—83; BC 60—64; I grof 74; I 37— 58; Goudreinette AA 31.1031.30; A 28.60—29.80; BC 23.20—23.60; I grof 27.20—27.40; I 22.70—23.10; II 15.40; Keuken 19.5020.10; Fabriek 9.60— 10.05. Zure Bellefleur A 22.9023.10; BC 18.60—19.70; I grof 20.80—20.90; I 18.50—19.30; II 10.05; Golden Deli cious BC 44; I grof 49; I 32—36; II 15; Jonathan A 44.10—47.50; BC 46.60; I grof 36.10—38.30; I 33—37.90; II 18.40; Peren: St Remy I grof 21; I 21; II 20; Pondspeer I grof 19; II 15; Gieser Wil deman I grof 3236; I 2530; II 18 19; Kleiperen I grof 23; I 19; Doyenne du Comm. I 75.30; Comtesse de Paris I grof 40; II 21; Verpakt fruit: Goud reinette AA 2939; A 36; B 32; Gol den Delicious AA 5865; A 6561; Doyenne du Comm. I 7983;. Gewone Veiling appels: Cox Orange Pippin K 4656; F 2327Sterappel F 4—6; Jo nathan K 13—33; F 15—18; Golden Delicious K 26—35; F 12—14; Zure Bel lefleur K 9—13; F 5—8; Lomb. Cal ville K 21—24; F 7—13; Zoete Cam pagne. K 22; F 89; Zoete Ermgaard K 19; F 48; Div. Kioetappels 4.60 5.60; Peren: Doyenn: du Commice K 4957; Comtesse de Paris K 25; F 18; Pondspeer K 1617; F 8; St Remy K 19.20; F 1316; Gieser Wildeman K 30; F 16; Kleipeer F 5; Conference K 3136; F 21; Druiven 155161. EIERMARKT Prijs voor verse kippeneieren 2,23 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. ST ANNALAND, 8 Dec. Uien Middel 5.51; Drielingen 8.49; Picklers 24.44. Alles per 100 kg. Aanvoer 70 tori. SCHERPENISSE, 8 Dec. Uien Middel 5.515.60; Drielingen 9.01; Picklers 24.40. Alles per 100 kg. Aan voer 45 te;:. VEEMARKT. ROTTERDAM, 8 Dec. Aanvoer in totaal 3891 (5712). Vette koeien 650; Gebruiks- vee 936 (519); Vette kalveren 60; Gras kalveren 175 (124); Nuchtere kalveren 796; Varkens 195; Biggen 457; Paarden 120; Veulens 11; Schapen of lammeren 458; Bokken of geiten 33. Vette koeien 258—270, 242—256, 216— 220; Vette kalveren 264—274, 254—264, 232—252; Graskalveren 400, 325, 240; Nuchtere kalveren 54, 48, 44; Biggen 45, 38, 34; Slachtpaarden 195, 135, 120; Scha pen 125, 110, 90; Lammeren 95, 85, 75, Kalfkoeien 1100, 940, 780; Melkkoeien ld., Vare koeien 700, 575, 500; Vaarzen 850, 700, 575, Pinken 575, 475, 375.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2