EISENHOWER WIL VREES VOOR ATOOM WEGNEMEN Overbevolking der scholen het hete hangijzer Conferentie der grote vier op 4 Januari te Berlijn Weer een scheepsbotsing bij Vlissingen Vrachtauto ramde bus bij Rilland; twee doden Instelling van internationaal orgaan der V*N* gevraagd Havenarbeidersreserve te Terneuzen Overeenstemming op Bermuda Bevolkingsopbouw in de N.O.P, onjuist? Bijzonder Z.V.U.-con- cert te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuw plan voor behoud der wereldvrede Reddingboten behoefden geen dienst te doen Drie jaar geëist wegens doodslag Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2654 Abonnementsprijs 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 9 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.36 u., onder 16.29 u. Maan op 11.36 u., onder 20.52 u. Hoogwater Donderdag 10 Dec.: Vlissingen: 4.02 u. 1.93 m., 16.31 u. 2.00 m. Terneuzen: 4.31 u. 2.10 m., 16.58 u. 2.16 m. Wemeldinge: 5.53 u. 1.64 m., 18.15 u. 1.77 m. Zierikzee: 5.34 u. 1.40 m., 18.01 u. 1.53 m. NEW YORK, 8 December. In een rede voor de algemene ver gadering van de Ver. Naties heeft de Amerikaanse president Eisen hower vanavond verklaard, dat de tijd gekomen is om bepaalde stap pen te ondernemen, waardoor vrees voor het atoom uit de gedachten van volken en regeringen, zowel in West als in Oost, zal verdwijnen. Hij stelde voor daartoe een internationaal orgaan voor atoomenergie in het leven te roepen onder auspiciën van de Ver. Naties. De voornamelijk daarvoor in aanmerking komende regeringen waaronder ook Rusland zouden, voor zover elementaire voorzichtig heid dit toelaat, nu reeds moeten beginnen bij te dragen uit haar voor raden normaal uranium en splijtbaar materiaal aan dit internationaal orgaan. Dit voorstel had volgens Eisenhower het voordeel, dat men er aan zou kunnen beginnen, zonder irritaties en wederzijds wantrouwen, dat samen gaat met elke poging om een geheel aanvaardbaar stelsel op te zetten voor inspectie en controle in de gehele wereld. „De Ver. Staten", zo vervolg de hij, „zijn bereid deze verkennen de stappen te ondernemen en zij zul len in Amerika een niet onredelijke en niet schriele metgezel vinden." Eisenhower meende, dat het orgaan voor atoomenergie verantwoordelijk gemaakt zou kunnen worden voor be scherming en opslag van de bijdragen splijtbare en andere materialen. Vredesdoeleinden. Een belangrijke taak van het orgaan zou zijn het zoeken naar middelen om het splijtbare materiaal toe te wijzen voor vredesgebruik. De Ver. Staten zijn bereid mee te werken aan een snellere ontwikkeling van de plannen vreedzaam gebruik van de atoom energie te maken. De president ver klaarde, dat hij bereid is het Ameri kaanse congres elk plan, dat daartoe kan strekken, voor te leggen. Hij wees er vervolgens op, dat de atoombommen momenteel 25 maal zo krachtig zijn als de eerste atoom wapens. De Amerikaanse voorraad atoomwapens vertegenwoordigt een ontploffingswaarde, die vele malen groter is dan alle bommen en gra naten, die over de gehele wereld in de laatste wereldoorlog zijn ge bruikt. De grote vier. Over de a.s. conferentie der grote vier zei Elsenhower, dat de V.S. met hoopvolle oprechtheid naar Berlijn sullen gaan en er zich inspanningen getroosten om tastbare resultaten in et belang van de wereldvrede te bereiken. „Wij hebben nooit en zullen nooit voorstellen of suggereren, dat de Sowjet-Unie moet afstaan wat rech tens van haar is." „Wij zullen nooit beweren, dat de volkeren van Rusland een vijand zijn, waarmee wij niet te maken willen hebben in vriendelijk en vruchtbare betrekkingen", aldus de Amerikaanse president. Hij hoopte, dat hét resultaat van de conferentie zou zijn een vrij ver keer tussen de volkeren van het Oosten en het Westen. „De volgende maanden zullen trol zijn van vérstrekkende beslis singen. In deze vergadering, in de hoofdsteden en militaire hoofdkwar tieren van de wereld en in de har ten van alle mensen waar zij zich ook bevinden, en 'of zij regeren of geregeerd worden, mogen het beslis singen zijn die deze wereld van vrees tot vrede leiden." „Voor het treffen van deze vér strekkende beslissingen beloven de V.S. plechtig hier voor U en der halve voor de wereld, dat zij vast besloten zullen zijn te helpen het vreeswekkende atoom-dilemma tot een oplossing te brengen; geheel hun hart en geest te zullen wijden aan het vinden van de manier waardoor de wonderbaarlijke vin dingrijkheid van de mens niet zal strekken tot zijn dood maar gewijd aan zijn leven", zo besloot Eisen hower. „ONDERWIJS" IN DE TWEEDE KAMER Ds Zandt pleit voor subsidiëring der Kweekschool te Krabbendijke (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 8 December. De vaste commissie voor O., K, en W. heeft op het laatste moment toch maar besloten om een begin te maken met de begroting van minister Cals. Aanvankelijk was de bereidheid daartoe niet erg groot. Ten eerste niet, omdat de M. v. A. te laat verschenen is als een lugubere St. Nicolaas- surprise, zo zei mevr. Fortanier-de Wit (V.V.D.) en in de tweede plaats niet, omdat er eergisteren nog een nota van wijziging was gekomen ter grootte van 20 millioen. Voor de bouw en inrichtingskosten van een kern reactor was acht en half millioen uitgetrokken. Deze post is nu op het laatste moment geschrapt. De Kamer wilde er eens uitvoerig over praten. Zoals te verwachten was werd de gericht op de karaktervorming. Ook Korps commandotroepen krijgt een nieuw vaandel 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Het korps commandotroepen zal een nieuw vaandel ontvangen, dat voorzien zal zijn van de volgende opschriften: Arakan 1942, Arnhem 1944, Nijmegen 1944, Eindhoven 1944, Vlissingen 1944, Westkapelle 1944. Het thans in bezit van het korps zijnde fanion zal wor den bewaard ir 't Nederlandse leger museum. In hetzelfde K.B., waarin dit wordt bepaald, wordt ook bepaald dat het korps commandotroepen als oprich tingsdatum zal herdenken 22 Maart 1942, zijnde de datum waarop voor de Nederlandse militairen, die tot nr 2 Dutch troop 10 interallied comman do behoorden, het verband met de brigade „Prinses Irene" ophield te bestaan. was overbezetting der klassen het grote punt in dit debat. Mevr. Fortanier-de Wit zei, dat 825.000 leerlingen dat is 0,7 van het totaal in klassen zitten van meer dan 35 leerlingen. Een kwart van het totaal 290.000 zit in een klas met meer dan 45 leerlin gen. Met Spanje, Portugal bengelt Nederland cnderaan op de ranglijst van de UNESCO wat de klassebezet ting betreft. België en Zweden staan bovenaan met 21 leerlingen per klas. Ook het aantal vacatures (3500 kin deren zitten zonder onderwijs) vond mevr. Fortanier benauwend. Zij be pleitte een afschaffing van de ge- meenteklassificatie, het treffen van een aantrekkelijke regeling voor hen, die naar het onderwijs willen terug keren en gunstige maatregelen ten behoeve van de gehuwde ambtenares. SUBSIDIE-KWESTIE. Ds Zandt beklaagde zich erover, dat de Geref. Kweekschool te Krabben dijke geen subsidie krijgt, omdat het aantal leerkrachten niet voldoende is. Deze school zou dus niet aan de eisen voldoen. Dit is ook het geval met de U.K. Kweekschool te Sittard en Neer bosch, maar die worden geholpen door Nijmegen en krijgen nu wel subsidie. Waar een wil is, is een weg, zo zei ds Zandt, die van mening was, dat minister Cals vindingrijk genoeg is om voor deze school, die in een be hoefte voorziet, iets te doen. De S.G.P.-voorzitter verzocht om de Hervormingsdag in cfe herfst- vacantie te laten vallen, zodat de schooljeugd op deze dag de gods dienstoefeningen kan bijwonen. Het onderwijs vond hij te intellec tualistisch, te overladen en te weinig - TOP' hij bepleitte de afschaffing van de ge meenteklassificatie en der traditie getrouw een leerstoel in de homoeo pathie. DRILSCHOOL. De heer van Sleen (Arb.) meende, dat het moeilijk is om over onderwijs vernieuwing te spreken nu we door de overbezetting weer in de periode van de drilschool zijn beland. Hij stelde minister Cals voor deze situatie mede aansprakelijk, omdat deze de ernst er van niet voldoende inziet. En natuur lijk hoorde men de oude klanken over de ten achterstelling van de openbare school bij het bijzonder onderwijs. De heer Roos jen (A.R.) vond de minister te optimistisch als hij zegt, dat in 1955 de achterstand vrijwel is ingelopen. Evenals Ds Zandt was hij niet en thousiast over de afschaffing van het schoolgeld voor het lagere onderwijs en was hij een voorstander van een leerstoel in de homoeopathie. NOTA IN MOSKOU OVERHANDIGD Amer i t ;reid besprekingen a£ te breken indien de Russen niet meewerken PARIJS, 8 December. In gelijkluidende nota's, die vandaag door de Amerikaanse, Britse en Franse diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou zijn overhandigd, stellen de Westelijke grote drie voor op 4 Januari a.s. een viermogendhedenconferentie in Berlijn te houden. De bijeenkomst moet plaatsvinden in de Amerikaanse sector van de stad. Voorts wordt herhaald, dat het At lantisch Verdrag en de voorgenomen Europese Verdedigingsgemeenschap van zuiver defensieve aard zijn. DUITSE COMMISSIE TERNEUZEN, 8 Dec. Op initia tief van de „Vereniging Havenbelan- gen" te Terneuzen zijn sinds geruime tijd pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een havenarbeidersreserve. Het doel daar van was tweeledig, n.l. voor de werk nemers de gelegenheid te scheppen een meer vast bestaan in de haven van Terneuzen te vinden en daarnaast geschoolde arbeiders te behouden en aan te kweken, zodat de haven van Terneuzen steeds over goed geschool de arbeidskrachten kan beschikken. De pogingen hebben thans tot re sultaat gehad, dat tussen een aantal transportarbeiders, een overeenkomst is gesloten met het doel met ingang van 1 Januari a.s. te geraken tot de oprichting van een Havenarbeiders reserve. Gehoopt wordt dat de even tuele tekorten gelijkelijk door de werkgevers en door het Rijk zullen worden aangezuiverd. Aan de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid is een verzoek gericht zijn medewerking te verlenen. HAMILTON, 8 Dec. De grote drie zijn op Bermuda tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de volgen de punten: 1. Zij weigeren de verdeling van Europa te aanvaarden. 2. Zij hebben bun geloof bevestigd in de noodzaak der E.V.G. als onder deel van de NAVO. 3. Zij dringen aan op politieke con ferentie over Korea. 4. Zij willen samenwerken tot her stel der vrede in Indo-China. 5. Zij zijn het er over eens, dat niets kan worden gedaan aan de bekrach tiging van het E.V.G. voor de bedoe lingen van de Sowjet-Unie op de Ber- lijnse conferentie op de proef zijn gesteld. Voor de uitgebreide tekst van het slotcommuniqué, uitgegeven na de besprekingen op Bermuda, verwijzen wij naar pag. 4. (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. Bij de behandeling van de begroting voor het Zuiderzeefonds heeft de heer En- gelbertink (K.V.P.) er vanmiddag in de Tweede Kamer zijn verwondering over uitgesproken, dat de bevolkings opbouw in de Noord-Oost-Polder geen afspiegeling is van de landelijke be volkingssamenstelling. De gerefor meerde groep zou te veel bevoordeeld zijn. De heer Biewenga (A.R.) daar entegen merkte op, dat van een be voorrechting geen sprake kan zijn. In geen enkele verdeelinstantie is de gereformeerde groep bijzonder sterk vertegenwoordigd en de minister kan het beeld ook niet in een jaar tijds veranderd hebben. Met het gebruik van cijfers moet men erg voorzichtig zijn, aldus de heer Biewenga. De heer Engelbertink gaat uit van de beroepstelling van het C. B. S., die in 1947 is gehouden. Daarbij is echter geen rekening ge houden met het feit, dat 2/3 van de landbouwers een bedrijf heeft kleiner dan 10 ha. Als men rekening houdt met het bedrijfstype in de N.O.P. en als men overweegt dat vele boeren in de N.O.P. in de meeste gevallen uit de aangrenzende provincies komen, dan is volgens de heer Biewenga de verdeling zo gek nog niet. Volgens de Memorie van Antwoord was de ver deling over de kerkelijke gezindheid als volgt: Ned. Hervormd 42.21 R.K. 25.31 Gereformeerd 21.86 Andere kerkgenootschappen 4.34 en geen kerkgenootschap 6.28 Ja, maar hoeveel vrijzinnigen behoren nu tot de Hervormden, zo vroeg de heer den Hartig (V.V.D.), die meende dat het vrijzinnig element ten achter ge steld wordt. Wat dan nog?, antwoord de minister Algera. Zoudt U tevreden zijn als alle Hervormden in de N.O.P. bijv. P. v. d. A. waren? En daarmee was wel bewezen, dat het handhaven van het kerkelijk criterium niet vol doende is. Trouwens het is heel moei lijk om bepaalde criteria aan te leg gen. Maar in ieder geval beloofde hij nog eens te zullen streven naar een situatie, waarbij het totale beeld meer in overeenstemming wordt gebracht met de verhoudingen in de rest van ons land. In de mist VLISSINGEN, 8 Dec. Omstreeks kwart over elf vanmorgen is ten Zuiden van de boei NF 15 het Engelse kustvaartuig „Seablue", een omge bouwd landingsvaartuig, in aanvaring gekomen met de 5236 bruto register ton metende Noor „Dicto". De voorsteven van de „Dicto" raakte de „Seablue" midscheeps aan bakboordzijde, waardoor de romp van boven naar beneden werd ingescheurd. in Vlissingen worden gelost. De „Dic to" is na de aanvaring doorgevaren. GOED AFGELOPEN. De aanvaring, die gisteravond plaats vond tussen het Poolse motorschip „Mazury" en het Nederlandse m.s. „Manoeran" blijkt goed te zijn afge lopen. De „Marzury" is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan, waar na scheepvaartexperts een onderzoek naar de schade hebben ingesteld. De averij bleek niet van die aard te zijn, dat reparatie in Vlissingen noodzake lijk was. Er werd een certificaat van zeewaardigheid afgegeven, waarna het schip vanmiddag om half twee is doorgevaren naar Antwerpen. De „Manoeran' is slechts licht be schadigd en heeft reeds kort na de aanvaring de reis naar Antwerpen voortgezet. Onmiddellijk werden de sloepen in gereedheid gebracht, terwijl een S.O.S. sein werd uitgezonden. Het schip maakte namelijk snel water en de ka pitein vreesde, dat hij zijn boot niet kon behouden. Uit Breskens vertrok de reddingboot „De president Wierds- ma", terwijl uit Vlissingen de sleep boot „Goeree" uitvoer om assistentie te verlenen. Beide schepen behoefden bij nader inzien echter geen dienst te doen, want het bleek, dat slechts één ruim van de „Seablue" water maakte. Het schip heeft namelijk twee hori zontaal gelegen ruimen, waarvan het onderste onder water is komen te staan. De boot kon op eigen kracht naar Vlissingen varen en vroeg om be- loodsing, teneinde de haven in te kun nen varen. Op de rede ging echter de havenmeester van Vlissingen aan boord, die op weg was naar een an dere boot, eveneens bestemd voor Vlissingen. Omstreeks kwart voor één liep de „Seablue" de buitenhaven bin nen, waar het schip aan de Handels kade meerde. Opvarenden vertelden, dat de aan varing bij dikke mist geschiedde tij dens bijzonder slecht zicht. De boot is geladen met auto's en was op weg van Londen naar Antwerpen. Het schip is eigendom van de rederij Instones Lines Ltd te Londen. Waarschijnlijk zal het Luit.-kol. Palstra chef secretaris van het Leger des Heils AMSTERDAM, 8 Dec. Generaal Orsborn, de internationale leider van het Leger des Heils, heeft als opvol ger van kolonel Smael, die enkele weken geleden door een ongeval om het leven lrwa benoemd tot chef secretaris van het Leger des Heils in Nederland luitenant-kolonel W. F. Palstra te Amsterdam. De nieuwe chef-secretaris begon zijn loopbaan in Indonesië in 1925, waar zijn vader destijds eveneens een leidende functie had als officier van het Leger des Heils. Na de oorlog kwam kolonel Palstra naar Neder land, waar hij enkele jaren belast was met de opleiding van officieren in de Kweekschool te Amstelveen. Later werd hij veldsecretaris. V.N. neemt resolutie inzake Korea aan. NEW YORK, 8 Dec. De algemene vergadering der V.N. heeft Dinsdag met 55 tegen nul stemmen bij vijf onthoudingen (de Sowjetgroep) de aanbeveling der politieke commissie goedgekeurd, dat zij op recès zal gaan, wanneer zij haar huidige werkzaam heden heeft beëindigd, maar weer bijeengeroepen zal worden, indien de ontwikkelingen in Korea dit vereisen. Het besluit is vervat in een Indisch- Braziliaanse compromis-resolutie. ARBEIDERS KEERDEN UIT WAARDE NAAR HUIS TERUG Drie levensgevaarlijk; vier zwaar en twaalf licht gewonden RILLAND, 8 December. Even buiten Rilland-Bath is hedenavond om streeks kwart over vijf een vreselijk ongeluk gebeurd, dat aan de arbeiders A. Machielse uit Wouw en E. Vught uit Bergen op Zoom het leven heeft gekost en waarbij drie arbeiders, A. Boks, J. van Oostvogel en J. van Veld hoven, allen uit Roosendaal, levensgevaarlijk werden gewond. Voorts werden ernstig gekwetst A. Voeten uit Bergen op Zoom, J. van Oostvogel Jr, Verbraak en G. Valkenburg, allen uit Roosendaal. Twaalf andere arbeiders werden licht gekwetst, doch konden na verbonden te zijn weer huiswaarts keren. MIDDELBURG, 8 Dec. Het con cert van de beroemde Zwitserse vio liste Johanna Martzy, begeleid door de pianist Jean Antonietti in de Con certzaal te Middelburg, was een groots evenement. Haar spel was wonderlijk bekorend. Enerzijds zo eenvoudig en subtiel, maar zo bijzonder geïnspireerd en fijnzinnig, dat men onwillekeurig de adem inhield; anderzijds zo fel en be wogen, en met zulk een forse streek, dat men zich afvroeg, of dit alles door één instrument werd voortgebracht. Voeg hierbij een techniek, die zeld zaam soepel en gaaf was, en tege lijkertijd een aan het raffinement grenzende virtuositeit toonde, dan is het begrijpelijk, dat deze avond een onvergetelijke indruk achter liet. Ze begon met een sonate in F van Handel, uitgevoerd met bijzondere gratie en charme, in de echte Handel- stijl. Dit uitstekende stijlbesef bleek nog duidelijker bij de solo-sonate van J. S. Bach, in g klein. In- volkomen Barok-stijl werd dit werk op onna volgbare wijze uitgevoerd. Met name de fuga was brillant en glashelder. De sonate van Ravel was wel zeer meeslepend. Deze sonate doet door haar rythme en harmonisatie denken aan jazz, zij het dan in de versie van Ravel. Men hoort dan ook het rythme van de negermuziek (met name in de blues). De virtuositeit van de violiste kwam vooral hierin uit en culmineer de in het laatste deel: perpetuum mo bile. Na Ravel kwam Beethoven. Een grote overgang, maar toch was het Beethoven, die men hoorde en alweer bleek het schitterend stijlbesef van Johanna Martzy, die werkelijk een Beethovensfeer schiep. Vooral het derde deel: andante met variaties, van de Kreutzer-sonate (zo geheten omdat Beethoven hem op droeg aan de violist R. Kreutzer) was ontroerend. Het was daarom geen wonder, dat een grootse ovatie de violiste tot het geven van een toegift dwong, waarna haar bloemen werden aangeboden. De pianist Antonietti begeleidde voortreffelijk en virtuoos, wat vooral bij Beethoven tot uiting kwam. B. De Westelijken verklaren verheugd te zijn over de Russische bereidheid tot het houden van een dergelijke bij eenkomst en vertrouwen, dat de be sprekingen zullen leiden tot hereni ging van Duitsland in vrijheid en het sluiten van een Oostenrijks staats verdrag en dat bijgedragen zal wor den tot het vinden van een oplossing van andere belangrijke internationale vraagstukken. Op de conferentie zal elk der deel nemers de mogelijkheid van een door de Sowjet-Unie gewenste vijfmogend- hedenconferentie (dus met communis tisch China er bij) naar voren kunnen brengen. De Westduitse regering heeft een speciale commissie ingesteld, die he iast wordt met alle kwesties, die ver band houden met de voorgestelde Ber- lijnse conferentie. Naar verder nog wordt vernomen zouden de Amerikanen de besprekin gen te Berlijn willen afbreken, indien duidelijk zal blijken, dat de Sowjets niet van plan zijn in opbouwende zin samen te werken. ONTPLOFFINGEN OP KUSTVAARDER TERNEUZEN, 8 Dec. Aan boord van de in het eerste havendok te Terneuzen liggende Nederlandse kust vaarder „Jozef Swenden" heeft zich vandaag door tot nu toe onbekende oorzaak een tweetal ontploffingen voorgedaan. Twee matrozen, die daar bij overboord werden geslingerd en de scheepsjongen liepen enkele lich te verwondingen en kneuzingen op. Een begin van brand, dat na de ontploffingen in het met steenkolen geladen achterruim ontstond, kon door de bemanning worden geblust. Een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffingen wordt ingesteld. De „Josef Swenden" terdam. De bus van de fa Wierkse uit Wouw, die door een broer van de eigenaar werd bestuurd, kwam van Waarde, waar de arbeiders werken. Toen het ongeluk gebeurde had de bus een snelheid van ongeveer veertig kilo meter. Ter hoogte van de Tweede Weg kwam er uit Bergen op Zoom een veewagen, bestuurd door A. K. uit Nieuwland. Op het moment, dat zij elkaar zouden passeren zwenkte plotseling de veewagen naar de bus toe en reed deze in de flank aan, net ach ter de zitplaats van A. van Meel, een der arbeiders. De gehele buswand werd open gereten en in elkaar geslagen. Tussen de verwrongen resten ble ven verscheidene arbeiders klem zit ten en andere lagen zwaar gewond op de weg. Dokter Nanninga uit Ril land en toevallig passerende artsen verleenden eerste hulp. De zwaar ge wonden werden met ziekenauto's uit Bergen op Zoom naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. stuur. Het verkeer was gedurende 'n uur gestremd. De ter plaatse overleden arbeider Machielse was gehuwd en vader van zes kinderen. In het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom is even na midder nacht ook nog het tweede slachtoffer overleden. Het was de 29-jarige on gehuwde E. Vught uit Bergen op Zoom. De bestuurder van de veewagen werd na het ongeval enkele tientallen is afkomstig uit Rot-1 meters van zijn auto in de berm van 1 de weg gevonden. Hij was totaal over- AMSTERDAM, 8 Dec. De officier van justitie bü de Amsterdamse rechtbank, mr G. R. Nube, heeft vandaag wegens dood slag drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 37-jarige mevrouw E. J. va H.-S. uit Weesperkarspel. Zij werd ervan beschuldigd op 3 Juli 1953 een buurman, de 63-jarige G. van der R., om het leven te hebben gebracht. De verdachte heeft ter zitting een be roep op noodweer gedaan. „De buurman zou haar oneerbare voor stellen hebben gedaan, die zij heeft afge wezen, waarna de man haar zou hebben vastgegrepen. Hier tegen heeft zij zich verzet". De verdediger, mr R. Hermans, vroeg ontslag van rechtsvervolging. De recht bank zal in deze zaak op 22 December a.s. uitspraak doen. E.D.G. VOLGENDE MAAND IN EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. De Eerste Kamer zal op 19 Januari het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese De fensie Gemeenschap behandelen. Wordt het ontwerp aangenomen, dan zal Nederland waarschijnlijk het eer ste land zijn dat de E.D.G. heeft goed gekeurd. Zoals bekend heeft de Twee de Kamer het ontwerp reeds aanvaard. Voorts zal de Eerste Kamer waar schijnlijk op 29 December het wetsont werp tot wijziging van de pensioenwet, dat thans in de Tweede Kamer aan de orde is, behandelen. Loodgietersleerling wilde ook wel eens geuren. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. De po litie te 's-Gravenhage heeft proces verbaal opgemaakt tegen een minder jarige loodgietersleerling. Deze had zich bij werkzaamheden in een perceel aan de Eikstraat schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden ring en een flesje parfum. De ring had hij voor twee kwartjes verkocht aan een meis je. De parfum had hij zelf gehouden omdat hij zijn haar daarmee zo gaarne parfumeerde. DE BILT ZEGT: Koude ochtend. DE BILT, 8 Dec. Koude ochtend en plaatselijk mist. Overdrijvende wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1