DEZE WERELD Suriname als proeftuin voor te weinig ontwikkelde gebieden, V&n ÖAQ tot Ö&Cj Autobotsing in de mist, Accoord tussen Engeland en Perzië. In Putte vertelt men sterke verhalen 150.000 dollar voor ontwikkeling. Een geboren vliegenier vier doden en vier gewonden. Jacht, op boter aan de grens, Dc „Johan Maurifs van Nassau" via San Francisco huistoe. Minder werklozen dan vorig jaar* Zware verliezen bij gevechten in Indo-China* Evipan-vereniging moet ophouden te bestaan. Monetaire problemen met Saarland Cover-bedrijf zou steekpenningen hebben uitgedeeld. Leugenaarsclub opgericht. ..A. Wat zal Berlijn ons leren Zondagswet in werking gesteld SDle Radio* toenqt oni Dinsdag 8 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Per luchtpost.) PARAMARIBO, 7 December. Het „Institute of Inter American Affairs" is van plan „Suriname als proeftuin te gebruiken voor hulp aan onder ontwikkelde gebieden". De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr van Royen, heeft een bespreking gehad met de heer E. Clay, directeur van de Northern division van het instituut over de mogelijkheden van tech nische bijstand. Het I.I.A.A. is bereid, in 1954 50.000 dollar en in 1955 100.000 dollar ter beschikking te stellen om Suriname's ontwikkeling te helpen bevorderen. Voorwaarde daarbij is, dat Suriname zelf gelijke bedragen opbrengt. Clay is van plan om met een twee tal deskundigen naar Suriname te ko men om overleg te plegen over de vraag hoeveel en welke soort Ameri kaanse technische hulp Suriname no dig zou hebben. Clay legde in een memorandum vast, dat de bijstand op kleine schaal moet beginnen en zich een weg moet zoeken in verscheidene potentiële gebieden, b.v.: 1. Landbouw, bosbouw en visserij, onder te verdelen in landbouwvoor lichting, landbouwcredieten, irrigatie, viskweek, veeteelt. 2. Onderwijs, onder te verdelen in ambachtsonderwij s, landbouwonder wijs, ook op districtsscholen. 3. Selfhelp, huisvesting. 4. Binnenlands transport en distri butie. 5. Opleiding voor vorengenoemde onderwerpen zowel in Suriname als in de Verenigde Staten en op Puerto Rico. Ook bijstand aangaande volksge- bij zonder groot belang voor Suriname worden. De I.I.A.A. kan hier op korte termijn aan de slag gaan, dank zij het werk van het planbureau Dat lijdt geen twijfel. Want als men het door Clay opgestelde lijstje nagaat van eventuele projecten, ziet men dat deze zaken reeds grondig door het planbu reau zijn bekeken en uitgewerkt. Bo- vemlien heeft de interbank-missie er een goedkeurend knikje aan gegeven. Het I.I.A.A. kan dus zonder veel risico aan het werk. Dertienjarige maakte geslaagde noodlanding. ROCKX MOUNT (Carolina), 7 Dec. Een twintigjarige man en een der tienjarige jongen zouden een vlieg- tochtje maken. De bestuurder was be zig met de schroef, toen deze plotse ling aansloeg en het startklare toestel op eigen gelegenheid het luchtruim zondheid kan verleend worden. Clay koos. Terwijl de vliegenier alarm sloeg stelt voor, dat dit alles wordt onder- en in allerijl een ambulance werd ge gebracht bij het planbureau of een haald, wachtten de toeschouwers in daarvoor aan te wijzen autoriteit. De afgrijzen op het omlaag storten van kosten voor de te zenden technici ko- het toestel. men ten laste van het instituut. Doch zover liet de dertienjarige het Desgewenst kunnen Surinaamse en niet komen. Hij cirkelde een kwartier Nederlandse technici aan het I.I.A.A.- boven het vliegveld, tot hij zag dat bureau verbonden worden voor practische interne opleiding. een de ambulance was aangekomen, waar na hij de neus van „zijn" toestel om- Deze I.I.A.A.-steun zo schrijft laag bracht en tot een landing over- ,Het Nieuws" kan natuurlijk van ging. Hij raakte een landingslicht, doch wist het toestel, dat slechts licht be schadigd werd, aan de grond te zetten. De dertienjarige, Tony Hammond, had nog nooit de stuurknuppel van een i vliegtuig in handen gehad. GIESSENDAM, 7 Dec. Op de rijksweg tussen Hardinxveld en Gorinchem zjjn Te Ferriday in de Amerikaanse staat Louisiana zijn Zondag zes personen Zondagmiddag omstreeks 17 uur twee I om het leven gekomen bij een bot- personenauto's met elkaar in botsing ge- sing tussen een personenauto en een vrachtwagen. Twee personen werden ernstig gewond. komen, waarbij vier personen werden ge dood en vier zwaar gewond. Een automobilist uit Rotterdam wilde een voor hem rijdende auto passeren en heeft waarschijnlijk door de dikke mist een reeds op korte afstand zijnde tegen ligger niet gezien. Toen de auto uit Rot terdam zich op de linker weghelft be vond, botste deze in volle vaart tegen de tegenligger. Van de vier inzittenden van de Rotter damse auto werden de bestuurder C. Vis, handelsreiziger te Rotterdam en het Am sterdamse echtpaar Zeylmaker op slag gedood. Mevr. Vis werd zwaar gewond. In de andere auto bevonden zich de, heer en mevr. Keizer met hun zoontje I HANOI, 7 Dec. Bij hevige ge en het echtpaar Langezaal. Het zoontje vechten in de delta van de Rode Ri- is in de afgelopen nacht overleden. De I vier hebben Franse unietroepen en toestand van de overige patiënten is re- Vietminhopstandelingen beiden zware Twee Belgen gevat. PUTTE, 5 Dec. Het prijsverschil tussen de Nederlandse en Belgische roomboter bedraagt momenteel 30 frs, dit Is f 2,Dat betekent, dat de smok kelaars hun best doen zoveel mogelijk roomboter naar België te smokkelen. De laatste weken is felle jacht op de smokkelaars gemaakt. Zaterdag maak ten de kommiezen van Putte de vijfde auto buit in enkele welcen tjjds. Per wagen werd 300 tot 800 kg boter in beslag genomen! Er was een wilde jacht voor nodig voor men deze wagen te pakken had. De smokkelauto was juist illegaal de grens over gereden toen de bestuurder een opgezette val niet bemerkte en in handen der kommiezen reed. De beide Belgen in de wagen, twee bekende wielrenners uit Antwerpen, J. V. en J. de B., wilden hun huid zo duur mo gelijk verkopen en het werd een wilde achtervolging. Op de route, die de smokkelaars namen, belandden ze plotseling door een verkeerde ma noeuvre in een sloot. Ze werden ge pakt en 1200 pakken roomboter vielen de kommiezen in handen. Terug uit Koreaanse wateren. Opstandelingen in Zuid- Celebes geven zich over. DJAKARTA, 5 Dec. De waar nemende militaire commandant in Ma kassar, luitenant-kolonel Warouw, heeft Zaterdag aan de pers medegedeeld, dat sedert 1 December in totaal 18.000 op standelingen in Zuid-Celebes zich aan de overheid hebben overgegeven. Overste Warouw is naar Djakarta gekomen om een conferentie van mili taire commandanten uit geheel Indo nesië bij te wonen, die in de hoofd stad wordt gehouden onder voorzitter schap van de waarnemende chef-staf van de landmacht, kolonel Bambang Sugeng. Volgens overste Warouw hebben deze opstandelingen zich overgegeven als gevolg van de jongste oproep van president Soekarno. en gedeeltelijk ook door de houding van hun leider, Kahar Muzakkar. Uit welingelichte bronnen wordt nog vernomen, dat door deze ontwikkelin gen Muzakkar nog slechts ongeveer 3500 manschappen onder zijn bevel heeft. 's Gravenhage, 7 Dec. Bij Konink lijk besluit is benoemd in de provincie Zeeland: Tot raad voor de polder Walcheren, J. L. van der Harst te Middelburg, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Het fregat „Johan Maurits van Nassau", dat heeft dienst gedaan in de Koreaanse wateren, gedurende tien maanden, is dezer dagen op weg naar huis, te San Francisco aangekomen. Gevraagd naar hun ervaringen, vertelden de mannen, dat het zwaarste „werk" werd gedaan, tijdens de beschietingen van de Chodo en Sokto- eilanden, die dienden om elke invasiepoging van de Roden in de kiem te smoren. Kapitein N. W. Sluyter, zijn officieren en bemanning, vormden met het schip gedurende de tien maanden dienst, het enige stukje Nederlandse Marine in de verder geheel Britse Marinegroep, vechtend voor de Verenigde Nakies. Het schip zal via San Diego, Acapulco, Panama en Nederlands West- Indië thuisvaren. Foto links: Cor Groen, een van de bemanningsleden adopteerde in Kure (Japan) waar het schip in het dok moest, een hond, die natuurlijk Kure werd genoemd. Vier bemannigsleden van de „Johan van Nassau", brengen na behou den aankomst uit de Koreaanse wateren in San Francisco een dronk uit op de Koningin (rechts). Kapitein Sluyter denkt op 22 Januari a.s. thuis te zijn. Gunstig cijfer voor Zeeland. 's-GRAVENHAGE, 5 Dcc. Blijkens de cijfers, die thans voorhanden zijn, was het aantal mannelijke werklozen in November j.l. aanzienlijk minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Hoewel er in de vorige maand 15.940 werklozen zijn bijgekomen, waardoor het totaal steeg tot 66.328, bleef dit cijfer toch ver beneden dat voor No vember 1952 toen er 106.251 werklozen geregistreerd stonden. Het aantal DUW- arbeiders steeg vorige maand van 10.787 tot 15.911. De oogstwerkzaamheden in de land bouw werden mede als gevolg van het fraaie herfstweer reeds in de eerste weken van November beëindigd; Ook in andere bedrijfstakken, zoals de baksteenindustrie en aanverwante be drijven nam de werkgelegenheid irf verband met het seizoen af. De be hoefte aan arbeidskrachten voor hef dijkherstel verminderde eveneens. De oorzaak van het geringer aantal werklozen in vergelijking fnet vorijJ- jaar moet worden gezocht in de ver beterde conjunctuur, alsmede in de openbare-werken-politiek, de ver meerdering van het bouwvolume en het herstel van de rampschade in de ruimste zin. In Zeeland stonden eind vorige maand 851 werklozen ingeschreven, tegen 519 eind October, doch eind November 1952 waren er 1325. Zee land staat daarmee weer het laagst met 10 werklozen op elke 1000 man- pelijke beroepsbeoefenaren. Valschermtroepen bereiden zich voor op aanval van Vietminh. delijk wel. ROTTERDAM, 7 Dec. De president van de Arrondissements-rechtbank te Rotter dam, heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat door de Bayer A. G. te Le- verkusen aanhangig was gemaakt tegen de te Rotterdam wonende J. van W., di recteur van de Evipanvereniging, welke door middel van een tandheelkundig in stituut onder narcose patiënten tanden en kiezen trekt, ter vervanging waarvan in een dag tijds kunstgebitten worden ge plaatst. Bayer A. G. had bezwaar gemaakt te gen het voeren van de naam Evipan en de president wees deze vordering toe, hetgeen een dwangsom van f 5.000.voor iedere overtreding inhoudt. verliezen geleden. Volgens het Franse opperbevel be- I gon de strijd, toen minstens 2000 op standelingen Zondag Giagoc, een ver sterkt dorp zeven kilometer ten Zuid westen van Hai Doeong, aanvielen. In verscheidene delen van de delta woe den zware gevechten. Intussen bereiden de valscheïm- i troepen vi.i de Franse Unie, die twee Diplomatieke betrekkingen hervat. TEHERAN, 5 Dec. Vandaag is. Lijfsdwang I zoals werd verwacht, bekend gemaakt, achtte de president niet nodig Van W. dat Engeland en Perzië de in October werd tevens veroordeeld in de kosten1 van het geding. Het vonnis is bij voor raad uitvoerbaar. verbroken diplomatieke betrekkingen zullen hervatten. Premier Zahedi zei in Bayer A. G. had aangevoerd uitsluitend I het recht te bezitten de naam Evipan te I Teheran, dat men tot deze stap was mogen voeren. Het was gebleken, dat de gekomen, omdat de verbreking der be- Evipanvéreniging verwant is aan het tandheelkundig instituut, dat van W. drijft. trekkingen geen oplossing had gebracht van de oliekwestie. Bovendien was er Zj- o.m., dat de naam Evipan I volgens de premier toe besloten om een in discrediet dreigde te geraken, omdat1 de werkzaamheden van het instituut dik wijls ongunstig worden beoordeeld. jLN.ulV.N. herdacht zijn 3-jarig bestaan. (Door oorlogscorrespondent W. Hornman) DEN HAAG, 7 Dee. In het trainings kamp „Harridon", enkele kilometers ach ter de frontlijn, is Donderdag 23 Novem- ber onder overweldigende belangstelling I piraties van het Perzische volk wat bjjdrage te leveren in het belang van de internationale vrede en veiligheid. In Londen werd meegedeeld, dat zodra beide landen ambassadeurs heb ben uitgewisseld, zal worden getracht tot overeenstemming te komen over het tijdstip, waarop de oliekwestie be handeld zal worden. Beide partijen vertrouwen, da er een oplossing kan worden gevonden, die rekening houdt met de nationale as- van militaire en butgeriijke autoriteiten I betreft de natuurlijke hulpbronnen, het driejarig bestaan van het Nederlands De Perzische godsdienstige leider D^TldeV^ SgWSSÈ F"— hee" Zijn volgelingen opge- bataljon aan voor de doden herdenking, roePen een dag van rouw te organr- en werd de bataljonsklok ingewijd. I seren. Hij zei, dat de Amerikanen de In deze klok, geschonken door een Ne- Perzen hebben gedwongen tot deze derlandse firma, staat „De levenden roep I stap, omdat het land anders geen dol ik, de doden beween ik". lars meer zou krijgen. Kasjani wilde Op het grote paradeveld, waar tal van wel diplomatieke betrekkingen met militaire autoriteiten plaats namen op E i d d h t J? het speciaal voor deze dag gebouwde I Engeland, doen met voor het olie- podium heeft de Nederlandse ambassa deraad, de heer Hagenaar een boodschap van H.M. de Koningin voorgelezen, waar in zij uiting gaf aan haar trots en de dankbaarheid, voor de wijze, waarop de ze soldaten en hun voorgangers de naam van Nederland en Suriname hebben hooggehouden. Vervolgens had de beëdiging tot offi- vraagstuk zou zijn opgelost. Arabieren bereid tot bespre kingen met Israël. BEIROET, 5 Dec. De Arabische staten hebben ingestemd met het be- cier^plaats'van'd'e M25FÏ rechtstreekse besprekingen ren en H. H. L. M. Pröpper en werden tussen Jordanië en Israel over herzie- na een korte toespraak van Overste hing van de wapenstilstandsovereen- Knulst, onderscheidingen uitgereikt o.m. I komst, aldus is uit geloofwaardige _zuster C. M. Koop-1 bron vernomen. Israël zal voor de aanvang van dergelijke besprekingen opgave moeten doen van te behande len kwesties, aldus werd er aan toe gevoegd. In Beiroet verklaarde men te me- mans en F. v. d. Plas, Vrouw verdronken. UTRECHT, 7 Dec. Zondag is de „3-jarige alleenwonende weduwe Vanlnen, dat deze Arabische bereidverkla- der Steen levenloos aangetroenf in de I ring het gevolg is van krachtige in sloot nabij haar onbewoonbaar ver- ternationale aandrang. Israël had kort- klaarde woning aan de Voorburgse I geleden een verlangen naar recht- Dijk te Blauwkapel (gem. Maartens-1 streekse onderhandelingen, op basis dijk. Aangenomen worat.dat de vrouw van het hieromtrent in de wapenstil- bij "et ledigen van de asla te water is I standsovereenkomst bepaalde, kenbaar geraakt en verdronken. gemaakt. weken geleden bij verrassing het be langrijke bolwerk Dien Bien Phoe aan de grens tussen Tonkin en Laos be zetten, zich "oor op een grote aanval van de Vietmmh. De voorhoede van een 12.000 man sterke divisie is het bolwerk al tot op 90 kilometer gena derd. De Fransen hebben op hun beurt twee colonnes uit de hoofdstad van Loeang Prabang, de hoofdstad van Laos, gedirigeerd in de richting van de bedreigde plaats. Een Franse woordvoerder verklaar de later, dat de Franse en Vietnamese verliezen bjj Gialoc weliswaar hoog waren, maar dat de verliezen aan de kant van de opstandelingen „veel er ger" waren. Een groen zwaarbewapende Fran sen en Vietnamezen, die uit Hai Doe ong het garnizoen van Gialoc te hulp kwam, viel in een hinderlaag. Na he vige gevechten, waaraan ook jacht vliegtuigen deelnamen, slaagde de groep er in de bedreigde plaats te ont zetten en de aanvallers op de vlucht te jagen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de aanval een stuk achter de Franse linies werd uitgevoerd in een gebied, waar generaal Cogny onlangs uitgebreide zuiveringsoperaties heeft uitgevoerd. Er zou oplossing gevonden zijn BRUSSEL, 7 Dec. De vergadering van de werkgroep algemene zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die te Brussel bijeen is geweest, heeft, volgens „Le Peuple" zich uitsluitend bezig gehouden met de economische aspecten van het rapport van mr van der Goes van Naters over het Saarprobleem. Het blad schrijft, dat met betrekking tot de afstemming van de economische en monetaire po litiek van Frankrijk en Duitsland op die van het Saargebied, van Belgische zijde gewezen werd op het Belgisch Luxemburgse voorbeeld. Ook in deze beide landen werden de monetaire en de economische unie namelijk tezelf dertijd verwezenlijkt. De Franse, Duit se en Saarlandse afgevaardigden zou den, aldus het blad, niet ongevoelig gebleken zijn voor het Belgische argu ment en zouden een formule hebben gevonden voor het monetaire probleem waarbij de autonomie van het Saar land gewaarborgd zou blijven. Ook zou sp deze vergadering een oplossing zijn uitgewerkt voor andere vraagstukken, in het bijzonder dat van de inbeslag nemingen in het Saargebied. Het re sultaat der besprekingen zal in de vorm van een rapport worden voor gelegd aan de algemene commissie, die binnenkort te Parijs zal vergade ren. Nieuwe arrestaties te Naarden, DEN HAAG, 7 Dec. Opnieuw zijn voor de officier van justitie te Amster- vijf personen twee militairen en drie burgerr aangehouden, verdacht de hand te hebben gehad in de mal versaties bij het centraal bandenmaga zijn van de Koninklijke Landmacht te •Naarden. In totaal zijn thans zeven personen aangehouden. Zij werden door de Koninklijke marechaussée gearresteerd na de aan houding van ca beheer 'er van dit ma gazijn, de sergeant-majoor V. d. W, uit Naarden en de vennoot H. K. van een coverb drijf te Diemen. De gearresteerden, die na een voor lopig in samenwerking met de ac countantsdienst van het Ministerie van Oorlog, ingesteld onderzoek in de kraag werden gegrepen, zijn dhr K., directeur van het coverbedrijf de derde ven noot K. van dit bedrijf, die belast was met de administratieve werkzaamhe den bij genoemde firma, de assistent beheerder van het centraal-bandem magazijn, sergeant H. uit Naarden, een banden deskundige de keurmeester A, in dienst van het ministerie van Oorlog en de majoor M. van het di rectoraat materieel landmacht, die be last was met de toewijzing van de ge coverde banden. De burgers in deze fraude-zaak zijn door de Koninklijke marechaussée (Van onze corresp.) B. O. ZOOM, 7 Dec. In het Belgische grensplaatsje Putte is een merkwaardige club opgericht. Een stel Vlaamse jongens heb ben op een avond, ter wijl ze vrolijk de pint hieven, besloten elkaar maandelyks te vergas ten op sterke verhalen. Zo ontstond de „club der leugenaars". Wie er lid van wil worden, moet achttien jaar zijn enkunnen liegen alsof het gedrukt staat. Drie minuten lang moet hij gezellig de waarheid kunnen verdraaien; let wel: niet grof en niet brutaal, maar leuk als Uylenspiegel zelf. Het moet fatsoenlijk blij ven, heeft de voorzit ter, de „meester-leu- genaar" gezegd. Welnu en deze avond zaten de jokkebrokken naast el kaar. Er waren twee en twintig mannelijke en vier vrouwelijke adspiranten. Zij zullen mettertijd allemaal examen moeten doen voor een jury van vier man. Minstens de helft van het aantal te be reiken punten is nodig om te slagen. Iedere maand wordt een wed strijd gehouden en na verloop van tijd zal er een leugenaarskoning moeten worden geko zen. Volgende week wordt de inwijdingsavond ge houden. Er komen, naar Vlaams gebruik, mosselen op tafel en ook konijn. We zijn zelf uitgenodigd. Laten we aannemen, dat die uit nodiging tot het diner géén leugen was DE GROTE VIER zullen waar schijnlijk op 5 en 6 Januari bijeengekomen in Berlijn. Of dit in de Westelijke- of in de Oos telijke zone van de stad zal zijn is nog niet bekend. Maar de invitatie ligt in ieder geval gereed en als de regering in Parijs ermee accoord gaat zal men straks het schouwspel beleven van een handendrukkende Molctov. Of er na het handjesdruk- ken agendamoeilijkheden zullen ontstaan kan natuurlijk nog niet ge zegd worden. Maar wel is het een feit, dat Moskou in zijn jongste no ta op handige manier de Aziatische problemen aan de Westerse heeft gekoppeld en de Grote Drie hebben tot dusver nog altijd een vermen ging van deze problemen afgewezen. De Grote Drie besloten dus de uit nodiging te aanvaarden en daarmede kwam het probleem, om eens nauw keurig vast te stellen, wat het Westen denkt te bereiken en wat hetjeventu- eel als uiterste zal kunnen géven. Men zit met twee moeilijkheden. Allereerst zal men het Kremlin ervan moeten overtuigen, dat het verdrag voor de Europese Verdedigingsge meenschap geen agressieve bedoelin- g enheeft. Molotov zal tijdens de con ferentie zeker het tegendeel betuigen. Voorts zit men, d.w.z. op het ogenblik nog, met de vraag wat of de Franse egering zal doen. En kan doen. Want men weet, met welk een moei lijkheden Laniel en Bidault hadden te kampen eer zij naar Bermuda gingen. Frankrijk, zelf worstelend met proble men als Indo-China, de verkiezing van de nieuwe premier en de Saarkwestie; wil absolute garanties van de Britten en Amerikanen, dat zij voor tegen wicht zullen zorgen als Duitse soldaten deel gaan uitmaken van het Europees leger. Daarom is het geen wonder, dat het beraad op Bermuda, waaraan ook Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Nato, deelnam, in hoofdzaak gaat het over de Westelijke strategie, een agendapunt, dat waarschijnlijk ook zonder de Russische uitnodiging tot 'n viermogendhedenbespreking, aan de orde was gekomen, doch dat nu, juist door die uitnodiging een bijzonder tintje heeft gekregen. In de afgelopen dagen werd gespro ken of de in het Atlantisch Pact ver bondenen hun wapenproductie kunnen verhogen zonder te veel van hun eco nomische krachten te verspelen en werd het gebruik van atoomwapens, onder de loupe genomen in verband met een beperking van de tot nu toe als minimum beschouwde troepen sterkte. Vooral het eerste punt is van be lang voor de Westerse strategie. Want, waarom leveren de Sowjets nu plotse ling een bewijs van hun tegemoetko mendheid? Een tegemoetkomendheid, die tussen Westelijke staten heel nor maal zou zijn, maar die, nu ze van Moskou komt, iets heel bijzonders schijnt te zijn? Wil het Kremlin, waar sedert Stalins dood de nieuwe regering zit, ontspanning of wil het een rust pauze om zich vaster in het zadel te zetten? Moet het Westen het nieuwe regiem een kans geven of gebruik maken van een eventuele zwakke stee? Men kent de Russische bedoelingen. Hoe economisch zwakker een land is, hoe rijper het wordt voor het commu nisme. Het Westen weet dit en wa pent zich ertegen. En juist deze mili taire en economische wapenrusting, deze westelijke „blokvorming", is de Sowjet-machthebbers altijd een schrik beeld geweest. Het Kremlin zal daar om wel blijven aandringen op stopzet ting van alle Westeuropese integratie plannen. Maar het Westen kan daar in eigen belang niet vanaf stappen, in tegendeel, het zal met vernieuwde kracht moeten werken wil het ooit in een positie komen, dat het de Sowjets kan dwingen het diplomatieke mid delen en gebruikmaken van de interne zwakte der Sowjets concessies te doen die zij vrijwillig nooit zullen ge ven. dam geleid, de militairen zullen te zij ner tijd voor de kri.'_sraad terecht staan. Tot welke bedrager het rijk door deze manipulaties is benadeeld, kan thans nog niet worden vastgesteld. Naar het zich laat aanzien, zijn da malversaties itgelckt door het cover bedrijf, dat aan de betrokken militaire en civiele ambtenaren steekpenningen zou hebben aangeboden. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. Da nieuwe Zondagswet is vandaag in wer king getreden. Zij bepaalt o.m. dat bij algemene maatregel van bestuur voor stellingen e.d. zullen worden aange wezen, welke niet als vermakelijkhe den in de zin der wet zullen wor den aangemerkt. Het zelfde geldt ten aanzien van optochten en open luchtbijeenkomsten, In verband hier mede is een koninklijk besluit ver schenen, dat ook heden in werking is getreden en waarin wordt bepaald: Niet als openbare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet zullen worden beschouwd: Toneelvoorstellin gen, filmvoorstellingen, concerten en andere openbare bijeenkomsten, welks in besloten ruimten worden gehouden en de geestelijke, zedelijke of culturele verheffing of ontwikkeling van het publiek ten doel hebben. Nirt als optochten of bijeenkom sten in de open lucht in de zin van de Zondagswet zullen worden beschouwd: a. Optochten of bijeenkomsten in de open lucht met een godsdienstig karakter, b. Wandeloptochten, welke niet door muziek worden begeleid. WOENSDAG 9 DECEMBER 1953, HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgend, 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.37 Tweede Adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Musette-trio. 13.40 Gram. 15.05 Omr. ork. Omr. ork. en solist. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. klankb. 18.10 Gram. 18.15 „Meer dan 'n halve kip en oliebollen", caus. 18.30 R.V.U.: Mr N. A. van Eyk: „Jeugd in de branding". 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Twee violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Strijkork. 21.05 „Christelijk sociaal nu", caus. 21.25 Gram. 21.45 Caus. over Jorda nië. 21.55 Meisjeskoor. 22.10 Voordr. 22.25 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.18 Metropole ork. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitz.: P. G. Wong: „Sociale zorg in Suriname". 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Pol. caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Concertgeb. ork. en solist. 21.05 Utrecht naar de stem bus. 21.15 „Plautu's Blijspel De Bluffer", caus. 21.20 „De Bluffer", hoorsp. 22.30 Or- ;el en viool. 22.45 „Gletschers", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws in Esperanto. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio.-15.40 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17.30 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 Boekbe spr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse koorwerken. 20.00 „De schoentjes van de keizerin", uoorsp. 21.20 uram. 21.30 Ork. conc. 22.00 .Nws. 22.15 Polyphone muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3