GROTE VIER 5 |ANUARI IN BERLIJN BI|EEN Wolff en Deken- herdenking Pensions bij Dishoek mag niets in de weg worden gelegd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overleg met Parijs en Bonn nog gaande Krijgen de NAVO-landen de beschikking over atoomwapens? Kanttekening bij Bermuda Spaarbankgeld van oude dame verduisterd TROEPEN ROND TRIËST TERUGGETROKKEN \k SNIPPER NIEUWS k Angst voor spionnage in Rusland Antonia Cornelia de 14*000ste inwoonster van Goes Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Kjorte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2652 Abonnementsprijs 0,14 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 1 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.34 u., onder 16.29 u. Maan op 10.38 u., onder 18.12 u. Hoogwater Dinsdag 8 Dec.: Vlissingen: 2.50 u. 1.98 m., 15.09 u. 1.99 m. Terneuzen: 3.18 u. 2.17 m., 15.35 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.39 u. 1.72 m., 16.54 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.25 u. 1.46 m., 16.43 u. 1.49 m. BERMUDA, 7 December. Naar het Franse persbureau A.F.P. meent te weten, hebben de grote drie ingestemd met het Russische voorstel om binnenkort een viermogendhedenconferentie te beleggen over Duitsland en Oostenrijk. De bijeenkomst zou op 5 of 6 Januari te Berlijn worden gehouden. Vermoedelijk zal worden voorgesteld bij een te komen in één der drie Westelijke sectoren van de stad. De Franse delegatie heeft ingestemd met dit antwoord aan de Sowjet-Unie, mits de regering in Parijs daarmee accoord gaat. Het besluit van de grote drie is ter kennis gebracht van Bondskanselier Adenauer. Het is niet bekend of de Westduitse staatsman gevraagd is nog voor het einde van de besprekingen op Bermuda te antwoorden. Eerder was verondersteld, dat men zou instemmen met het Russische voorstel tot besprekingen in Berlijn, waarbij dan als voorbehoud zou wor den gemaakt, dat de bijeenkomst eerst na 17 Januari de dag waar op in Frankrijk een nieuwe president zal worden gekozen zou worden gehouden. Vermoedelijk zal in ver band met het feit, dat men op dit standpunt is teruggekomen, ook nog ruggespraak gehouden moeten wor den met de Franse regering. Boven dien is bekend, dat Laniel zonder volmachten naar Bermuda is gegaan, zodat dit overleg niet onverwachts kwam. Volgens een Westherlijns blad is aan de Russische hog.e commissaris in. Duitsland, Semjonof, die thans in Moskou vertoeft, opgedragen de vier- mogendhedenbespreking voor te be reiden. Dit zou er op wijzen, dat de Russen de conferentie in bun zóne van Berlijn willen houden. Wereldsituatie. Na de eerste bijeenkomst van de grote drie, Vrijdagavond, is een communiqué uitgegeven waarin al leen maar wordt gezegd, dat men was begonnen met het bespreken van de wereldsituatie. Overigens is er nog maar heel weinig concreet nieuws van de Bermuda-eilanden gekomen. Dit is mede te wijten aan het op treden van Eisenhower, die vernomen had, dat Franse woordvoerders zich al te onvoorzichtig tegenover de jour nalisten uitlieten. Hij heeft hieraan onmiddellijk een eind gemaakt, zodat ieder woord, dat er over de confe rentie gezegd wordt, tweemaal gewikt en gewogen wordt. Men verwacht, dat wanneer heden de conferentie ten einde zal zijn, er een uitgebreider communiqué zal worden uitgegeven. Laniel ziek. De Franse premier Laniel heeft een fikse verkoudheid opgelopen en de lijfarts, die Churchill vergezelt, heeft hem in bed gestopt. Bidault, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken conferenteert nu in plaats van de premier met Eisenhower en Churchill. NAVO. Het was te voorzien, dat de ver dediging van West-Europa aan de orde zou komen, ook al in verband met de houding der Fransen ten op zichte van het Europese leger. Giste ren is langdurig beraadslaagd. De secretaris-generaal der NAVO, Lord Ismay, nam aan de besprekingen deeL O.m. schijnt te zijn gesproken over de mogelijkheid om de NAVO- landen van atoomwapens te voor zien. De West-Europese staten worden over de onderhandelingen op de hoogte gehouden. Dit ge beurt op de NAVO-conferentie, die deze maand te Parijs wordt ge houden. West-Duitsland zal via de normale diplomatieke kanalen wor den ingelicht. HAMILTON, 6 December. - Een conferentie als thans op Bermuda wordt gehouden heeft niet alleen een zakelijke en politieke kant. Men leert er de Westelijke grote drie ook van hun menselijke kant kennen. Het gebeurde Vrijdagmiddag. Eisen hower, Churchill en Laniel zouden voor de fotografen poseren. Eisen hower trachtte bij deze gelegenheid een praatje te maken met de Franse premier, doch de conversatie vlotte niet. Politieke tegenstellingen? Wei neen. Eisenhowers Frans was nog slechter dan het Engels dat Laniel sprak. Béide staatslieden spreken maar heel gebrekkig een andere, dan hun eigen taal en daarom vlotte het gesp^k niet. Vrijdagavond hebben de grote drie bij kaarslicht geconfereerd. Ook al weer niet, omdat men dacht in roman tische sfeer beter zaken te kunnen doen, doch er was een storing in de electriciteitsvoorziening. Tijdens een diner, waarbij de drie staatslieden aanzaten, heeft Billy de geit, de mascotte van de „Royal Welsh Fuseliers", Churchill een kerstkaart aangeboden. Het dier kwam in de eetzaal de premier be zoeken. De geit was dankbaar, want Churchill had bij aankomst op het vliegveld het dier opgemerkt en er speciale aandacht aan besteed. Waar een 79-jarige staatsman - al niet op let. Beheerster van rusthuis en haar broer gearresteerd. AMSTERDAM, 4 Dec. De re cherche van het politiebureau Leidse- plein heeft één der drie gezusters W. die een tehuis voor bejaarden exploi teren in de Vondelstraat te Amsterdam en een broer, die de financiële zaken voor zijn zuster behartigt, gearresteerd onder ernstige verdenking van ver duistering ten nadele van een 88-jarige dame uit het tehuis. Enige tijd geleden kreeg de recher che een klacht van leden van een Am sterdamse familie, die het vermoeden uitspraken, dat hun oud-tante die se dert Maart van dit jaar in het tehuis woont, haar testament, dat oorspron kelijk ten gunste van de familieleden was opgesteld, had veranderd en wel voornamelijk ten gunste van de ge zusters. De familie had de indruk, dat dit was geschied onder invloed van de gezusters. Daar hun oud-tante een vermogen bezit van circa 20.000 gul den, werd de politie in de zaak ge mengd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het testament inderdaad veranderd was ten gunste van de gezusters. Bo vendien heeft men, gebruik makende van de leeftijdsverschijnselen, de oude dame er toe weten te bewegen, de broer van de gezusters een uitgebreide volmacht te laten tekenen, waardoor deze in feite het beheer over haar vermogen kon voeren, waarvan een deel is belegd en de rest op een bank en een spaarbank is ondergebracht. Volgens de recherche is vast komen te staan, dat de broer gelden van de spaarbank, waartoe hij dus machtiging had, heeft gehaald. Hiervan heeft de politie kunnen aantonen, dat hij 500 gulden ten eigen bate heeft aange wend. Verder is uit het onderzoek ge bleken, dat de gearresteerde zuster, die de ouderdomsrente van de oude dame op haar eigen bankrekening liet bijschrijven, de gelden totaal 500 gulden niet aan de oude dame heeft afgedragen. Het geld staat echter nog op de bank. BEN GQERION OFFI CIEEL AFGETREDEN. JERUZALEM, 6 Dec. David Ben Goerion, Israels eerste minister, heeft Zondag in de ministerraad officieel zijn aftreden bekend gemaakt. Maan dag zal hij president Yitsjak Ben Zwi zijn ontslag aanbieden. Le huidige minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, zal tijdelijk de functie van premier op zich nemen; Pinhas Lavon, minister van Staat, die van minister van Defensie. GROTE DRIE TOONDEN ZICH VERHEUGD Overeenkomst tussen Rome en Belgrado brengt ontspanning ROME, 6 December. Premier Pella heeft voor een St. Nicolaasgeschenk gezorgd! Hij nam, na overleg met de Zuidslavische gezant in de Italiaanse hoofdstad het besluit, dat de troepen uit het grensgebied van Triëst zouden worden teruggetrokken. Maar niet alleen de Italianen trekken zich nu terug, de Zuidsla ven doen hetzelfde. Dit betekent, dat een merkbare ontspanning in de kwestie Triëst is ingetreden. Men mag aannemen, dat nu ook binnen niet al te lange tijd een vjjfmogendhedenconferentie over de zaak-Triëst tot de mogelijkheden zal behoren. Zeeuwen in het comité. LEIDEN, 5 December. Ter herdenking van het feit, dat het in November 1954 150 jaar geleden zal zijn, dat Betje Wolff en Aagje Deken te 's-Gravenhage zijn over leden, heeft zich op initiatief van de maatschappij der Nederlandse let terkunde een nationaal comité ge vormd. Voorzitter is prof. dr P. Minderaa, secretaris dr J. J. Mak. In het comité zullen ook enkele Zeeuwen zitting hebben. Het zijn mej, dr H. C. M. Ghijsen te Dom burg, de burgemeester van Vlissin gen, mr B. Kolff, en de archivaris van de Scheldestad, mr W. de Bruijne. Voor de uitvoering van de plannen heeft het werkcomité reeds een com missie ingesteld voor de uitgave van geschriften en een tentoonstellings commissie. Er komt een nationale her denking in Den Haag, één op het graf van beide schrijfsters te Schevenin- gen en één in Vlissingen, waar Betje Wolff is geboren. Ook komt er een reizende tentoonstelling, die o.m. Vlis singen zal bezoeken. Aan de commis sie voor de uitgaven van geschriften is toevertrouwd de uitgave van een gedenkboek, een bloemlezing uit de geschriften en een beknopte biografie. Op Bermuda is natuurlijk ook over deze aangelegenheid gesproken. De grote drie toonden zich verheugd over het besluit van Italië en Zuid- Slavië om hun troepen uit het grens gebied terug te nemen. BESPREKINGEN. De grote drie zoeken naar een com promis-voorstel om tot de vijfmogend- hedenconferentie over Triëst te ko men. Zij zouden aan Italiëë willen voorstellen enkele bestuursambtena ren naar zóne A te zenden om te be ginnen met het overnemen van het bestuur van de geallieerden, zoals is toegezegd. Tot een algemene over dracht zou het echter vóór de bespre kingen niet komen. i'I 'i i j i Een 21.000 ton metend Russisch schip, dat in de haven van Warne- münde ligt, schijnt door anti-commu nisten onklaar te zijn gemaakt. Naar uit de Oostduitse havenstad gemeld wordt maakt het schip thans zware slagzij. In Spanje is een vliegtuig neergestort, waarbij 22 personen om het leven zijn gekomen. Elf inzitten den werden gewond. Het zachte weer van de afgelopen weken is er oorzaak van, dat er in Oost-Duitsland geen groot aardappeltekort is voor gekomen. Daar het niet heeft gevro ren kunnen de boeren zonder stagna tie hun winteraardappelen naar de markt brengen. Nederlandse en Engelse onderdanen, die in België verblijven, zijn voortaan vrijgesteld van verblijfsbelasting. Dit is in het Belgische staatsblad bekend gemaakt. Nederlandse ingenieurs zijn door de autoriteiten van West-Bengalen uitgenodigd een plan op te stellen voor de drainage van een groot ge bied. 10.000 ha bouwgrond zou daar door kunnen worden ontgonnen. Een groep militairen van het Neder landse Koreadetachement is op de thuisreis. Eind December worden ze in Marseille verwacht, vanwaar ze per trein naar ons land komen. In Am sterdam zal Zaterdag a.s. de grootste tanker ooit op een Nederlandse scheepswerf gebouwd, te water wor den gelaten. Het is de „Royal Arrow", een vaartuig van 31.000 ton, dat is gebouwd voor een maatschappij in Edinburgh. Tenslotte een laatste bericht over Sinterklaas, die inmid dels al weer in Spar.je zal zijn terug gekeerd. De goede Sint, die van plan was Zaterdagmiddag per parachute met drie Pieten te dalen in de leger plaats Ermelo, moest van zijn sprong afzien, omdat er teveel mist was. De Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs In Belgrado zijn van daag door de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken ontvangen. De ambassadeurs zouden een voorstel hebben gedaan om de weg tot een vijfmogcndhedenconferentie te effe nen. De politie op Texel heeft de 20-ja- rige B. L. uit De Waal aangehouden. Deze heeft bekend vorige week Dins- daga"ond een zeven meter lange tele foonpaal dwars over de weg van Den Burg naar De Waal te hebben gelegd, waardoor een motorrijder een onge luk overkwam. Als C drank is in de man MOSKOU, 5 Dec. In een artikel „Rode Star", het dagblad van het Sovjetrussische leger, worden de Rus sische soldaten gewaarschuwd zich niet over te geven aan een onmatig gebruik van sterke drank, daar „spi onnen herhaaldelijk van alcohol ge bruik hebben gemaakt om achter ge heimen te komen. Verklaard wordt, dat de Amerikaan se regering een internationaal spion- nagenet heeft georganiseerd en dat de Amerikaanse agenten in de Sovjet- Unie en Oost-Europa „op de meest listige wijze te werk gaan". In het artikel wordt de soldaten op het hart gedrukt voorzichtig te zijn vooral wanneer zij met verlof naar huis gaan en zelfs in gesprekken met familieleden. Hier is de vorige week aan een 250-tal werkers aan de dijken van Schouwen Duiveland, ter gelegenheid van de dijkdichtingen uitgereikte herinnerings plaquette. De tekst luidt, bovenzijde: 1 Februari6 November 1953 (boven het kaartje van een geteisterd Schouwen Duiveland). Daaronder „Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat vermeld: „In de. worsteling om een snel herstel van de waterkeringen zijn de beste tradities van ons Volk gehand haafd Troonrede 1953. Daaronder: Aangeboden door de gezamenlijke pol derbesturen van Schouwen Duiveland. EEN BIJZONDERE ST. NICOLAAS-VERRASSING Huisvestingsprobleem wierp schaduw over het blijde geboortefeest GOES, 5 December. St. Nicolaas heeft Goes vandaag wel een bijzondere verrassing bereid. Vanmorgen om 9 uur vervoegde zich op de afdeling be volking van het gemeentehuis de heer J. Fannekoek van de 's-Gravenpolder- seweg om aangifte te doen van de geboorte van zijn dochter Antonia Cor nelia. Tot grote verrassing van de gelukkige vader werd hij naar de burge meesterskamer gedirigeerd, waar de burgemeester, mr W. C. ten Kate hem meedeelde, dat zijn dochter de 14.000ste inwoonster van Goes was. Zuid-Korea en de politieke conferentie. SEOEL, 5 Dec. De Zuidkoreaan- se regering heeft Zaterdag mede gedeeld in te stemmen met vertegen woordiging van neutrale landen op de over Korea te houden politieke conferentie, mits deze staten geen f'emrecht zal worden toegekend. Een woordvoerder van het Zuid- koreaanse ministerie van Buitenland se Zaken zeide, dat zijn regering haar verzet tegen vertegenwoordiging van neutrale staten had opgegeven om te helpen de impasse te doorbreken, waarin de inleidende besprekingen tot de conferentie zijn geraakt. Hjj voegde hieraan toe dat de Zuid- koreaanse regering eveneens de wen selijkheid inziet van Sowjetrussische vertegenwoordiging op de besprekin gen, doch niet als „neutraal land", doch als partij, daar ook Rusland ge bonden moet zijn door een eventueel op de conferentie bereikt accoord. Gisteravond om 9 uur werd Anto nia Cornelia Pannekoek in het zie kenhuis aan de Oostwal geboren als dochter van Jan Pannekoek en Maatje Pieternella Kallemein. De vader, die adjunct-commies is bij de Rijksbelas tingen, meldde zich vanmorgen op de afdeling Bevolking om zijn eerste aan te geven, niet bewust hoe gewichtig zijn aangifte wel zou zijn voor de burgerlijke gemeente Goes. Maar hij werd niet lang in het ongewisse ge laten. Terwijl op de afdeling bevol king men gespannen afwachtte, wat er verder zou gebeuren, verzamelde zich in de burgemeesterskamer B. en W. en werd van het raadhuis de ge- meentevlag uitgestoken. Burgemeester ten Kate, die als amb tenaar van de burgerlijke stand op trad, feliciteerde eerst de vader met de voorspoedige geboorte van zijn dochter, er op wijzend welk een gro te vreugde dit voor de ouders bete kende. Na gesproken te hebben over de snelle groei van de gemeente Goes overhandigde de burgemeester de beer Pannekoek een spaarbankboekje VERKEERSSTREMMING DOOR DE MIST. AMSTERDAM, 0 Dec. Het lucht verkeer heeft Zondag weer grote hin der ondervonden van de mist. Op Schiphol kwam slechts één ma chine binnen, een toestel van de Kon. SheU, dat 's middags om twee uur op de luchthaven neerstreek. Alle inkomende passagiersdiensten kwa men te vervallen." De toestellen van de K.L.M. zijn op de buitenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er wel. Over dag vertrokken van Schiphol 13 ma chines, terwijl Zondagavond, toen de mist steeds dikker werd, ook de K.LJJ.-machines naar New York en Djakarta gereed werden gemaakt voor de start. In het Noordzeekanaal was weinig scheepv-art. In IJmuiden kwamen enige kleinere zeeschepen op de radar binnen. Tegen het vallen van de duis ternis konden zij de reis naar Am sterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voortzetten. Geen bezwaar tegen voorgestelde onteigening maar Omstreden gebied moet voor publiek toegankelijk blijven MIDDELBURG, 5 December. Het college van Burgemeester en Wethou ders der gemeente Koudekerke heeft Ged. Staten medegedeeld, dat het niet accoord kan gaan met de voorstellen van de directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening met betrekking tot het waterwingebied Dishoek in het kader van het Streekplan Walcheren. Dit is een reactie op de mede deling van Ged. Staten aan de Prov. Staten volgens welke B. en W. voor het standpunt van prof. Krul, de directeur, kunnen voelen, als vast staat, dat de pensions in het te onteigenen gebied in hun bestaan niet te kort worden gedaan. B. en W. bestrijden deze opvatting als zodanig niet, maar wijzen erop, dat het hier volledig aankomt op de interpretatie van dat te kort doen. Koudekerke's standpunt is: er zal tegen de voorgestelde onteigening geen bezwaar worden gemaakt, in dien tevoren duidelijk wordt vast gesteld, dat het handhaven van de bestaande pensions impliceert, dat deze kunnen worden uitgebreid, dat aan Ie eigenaren geen beperkende voorwaarden zullen worden opgelegd, dat het omstreden gebied (eventueel op vertoon van wandelkaarten) voor het publiek toegankelijk blijft en dat in het gebied geen prikkeldraad wordt aangebracht. AI deze faciliteiten zul len. moeten blijken uit de memorie van toelichting op het in te dienen wetsontwerp. Een andere voorwaarde, die wordt gesteld, is, dat de voorgenomen ont eigening niet mag worden losgemaakt van het Streekplan Walcheren. Dit be tekent, dat de N.V. Waterleiding Maat schappij „Midden-Zeeland" te Vlissin gen haar ingediende bezwaarschrift (voor zoveel het betreft de geprojec teerde uitbreiding van Dishoek) dient in te rekken dan wel, dat dit bezwaar schrift door de Kroon ongegrond wordt verklaard. B. en W. van Koudekerke hebben er ook geen enkel bezwaar tegen, dat het gebied in kwestie van een be hoorlijke riolering wordt voorzien, teneinde het waterwinterrein zoveel mogelijk tegen verontreiniging te be schermen. Dat zij er aan vasthouden de kwestie niet los te maken van het Streekplan, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het niet onmoge lijk is, dat bij de onteigeningsproce dure van de zijle van het Rijksinsti tuut bepaalde „concessies" worden gedaan, welke als gevolg van de goedkeuring van het Streekplan ach teraf niet meer voor realisering vat baar blijken te zijn. Voordat verder gaande maatregelen genomen worden, dient eerst goedkeuring van het Streekplan te worden afgewacht. ALS DE VRIJHEID ONTBREEKT. Als de door B, en W. gevraagde „bewegingsvrijheid" voor de in het te onteigenen gebied gevestigde pen sions niet wordt verleend, zal nood zakelijkerwijze tot volledige onteige ning van de opstallen moeten worden overgegaan. Dit zal o.m. tot gevolg hebben, dat de gemeente de beschik king dient te krijgen over een nieuw recreatiegebied, hetgeen niet mogelijk zal zijn. In het aan te leggen terrein ligt een boerderij. Onteigening van de grond is uit financieel oogpunt on doenlijk, afgezien nog van de schade loosstelling wegens geleden bedrijfs schade, welke zal moeten worden be taald. Andere gebieden in de duin streek komen niet in aanmerking. Juist Dishoek is het centrum van de opkomende badplaats. Bovendien heeft het duingebied van Koudekerke al een volledige bestemming. Kam- peerhuttenterrein, zomerwoningen terrein, kampeerboerderij en pension centrum vormen een harmonisch ge heel, dat men niet tot schade van het karakter der badplaats kan verbreken. NOG MEER BEZWAREN. Een andere financiële consequentie is, dat de eigenaren der „bedreigde" pensions geen genoegen zullen nemen met een voortgezet gebruik van hun bezittingen na onteigening, waarbij zjj aan verschillende beperkende be palingen gebonden zullen zijn. Een schatting is moeilijk te maken, maar het daarvoor te brengen financiële offer staat in geen enkele verhou ding tot het belang, dat met onteige ning wordt gediend. Een slotbezwaar is, dat, ook al zou het mogelijk zijn een ander recreatie gebied te verkrijgen, dit niet onmid dellijk na de" onteigening van het oude gebied in gebruik kan worden genomen. Er ontstaat dan een vacuum, waardoor vreemdelingenverkeer snel zal verlopen. van f 100.ten name van zijn doch ter Antonia Cornelia. Op 21-jarige leeftijd, zo deelde mr ten Kate nog mee, zal de 14.000 inwoonster van Goes over het bedrag kunnen be schikken. Wethouder J. H. Rooze deelde mee, dat de gezamenlijke midden standsverenigingen hadden besloten de kleine Antonia Cornelia, niet wetend hoe zij in het middelpunt van de belangstelling stond, een bedrag aan waardebonnen van f 50 aan te bieden. De heer Pannekoek had woorden tekort om voor alles te danken, maar tevens vestigde hij de aandacht er op, hoe slecht hij gehuisvest was. „We hebben behalve nog een klein slaap kamertje, een kamertje om in te wo nen. Hierin bevinden zich niet eens ramen en straks moet de wieg naast de kachel staan. We wonen in en de verstandhouding is goed. Maar het is toch wel moeilijk zo." Meer welkom dan alle geschenken van o.m. verschillende zaken in Goes, was voor de heer Pannekoek de mededelir dat zijn bepaald geval, mede door de blijde gebeurtenis voor Goes, in het bijzonder zou worden bekeken. Een definitieve belofte kon burgemeester ten Kate niet doen. „Wanneer Goes alle n het bouw volume van drie jaar van Zeeland toegewezen zou krijgen, zou de wo ningnood nog niet afdoende bestreden kunnen worden", zo merkte een van de wethouders nog op, de précaire situatie in Goes typerend. WERVELSTORM IN DE V.S. VICKSBURG, 6 December. De staten Louisiana, Mississippi en Ar kansas zijn door een zware wervel storm geteisterd. Er zijn reeds 26 doden geteld, die in instortende hui zen of op straat de dood vonden. In Vicksburg alleen werden vier huizen blokken met de grond gelijk gemaakt. Leden van de nationale garde zijn naar het getroffen gebied gezonden om plundering te voorkomen. Het aantal gewonden wordt op 229 ge schat. Ongeveer 937 gebouwen zijn verwoest; de schade beloopt rond 25 miUioen dollar. Het Esperantistencongres te Haarlem. Voor het 39e Universele Esperanto Congres, dat begin 1954 te Haarlem gehouden wordt, hebben thans reeds, acht maanden voor de aanvang, 500 Esperantisten uit 20 landen ingeschre ven. De verste landen van deelneming zijn Japan (met Prof. Hideo Yagi, een bekend psysicus) en Nieuw Zeeland, dat nu al zes deelnemers uit Auckland heeft opgegeven. Als vqjtegenwoordi- gers van de „Nieuwe Wereld" hebben zich tot dusver Amerikanen en Cana dezen aangemeld, benevens drie dok toren uit Brazilië. Het Zweedse Genootschap „Huma- nitet" heeft 500 Zweedse kronen ter. beschikking gesteld van de landelijke Esperantistenbond aldaar, om subsidies te verlenen aan twee jongeren, ten einde deze in staat te stellen het Uni versele Esperanto Congres in Haarlem te bezoeken. Een tegen de Belgische staat inge diende vordering door de kapitein van het Duitse schip Bellatrix (dat vorige week op een hindernis onder water stootte onder de Belgische kust) is Vrijdag door de rechtbank te Brugge verworpen omdat de vordering niet 24 uren na aankomst in de haven was ingediend, zoals de Belgische wet ver eist. DE BILT ZEGT; Verspreide opklaringen. DE BILT, 6 Dec. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Matige wind tussen Oost en Zuidoost. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1