ADVENT EN DE DINGEN VAN DE DAG DEZE WERELD v&n bó.q tot ö&q Gevaarlijk motto Krijgt Europa onbemande bommenwerpers 1 Onderzoek naar toestand in de Belgische mijnen Ds H.VELDKAMP HOUTMAN PIANO'S ORGELS GRIEP EN VERKOUDHEID „Daiiy Mail" wil weten of „sneeuwman" bestaat» Drukknop oorlog» Communistische spionnage in Noorwegen» Mag» Stokman (K»V» P») over het humanisme» Duitse oorlogsmisda digers door Denen vrijgelaten» Granaten bedreigden boerengezin. Bodem van liftkooi begaf het Siamese tweeling geopereerd. "V" Zaterdag 5 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DOOR WIJ ZIJN zo langzamerhand en heel ongemerkt eigen lijk weer in de advents periode terechtgekomen. Dit is in zekere zin wel jammer! Jammer in dezer voege n.l. dat wij door ad vent tot één maand van het jaar te beperken, de christelijke toe komstverwachting min of meer in een isolement brengen. Elf twaalf de deel van het jaar leven we er practisch buitenom, dan komt het ineens weer in de donkerste dagen van het jaar om de hoek gluren, om daarna weer geruime tijd uit het gezichtsveld te verdwijnen. Het is meermalen niet zonder enige nadruk opgemerkt dat het, nuchter be schouwd, toch ook onmogelijk is om altijd uit de adventsverwachting te le ven. De dingen van de dag slurpen ons eenvoudig op. Er zijn zoveel dingen die dagelijks onze volle aandacht vra gen dat het totaal onmogelijk is, te gaan nadenken over die dingen, die niet direct tot „the struggle for life" behoren en niet rechtstreeks betrok ken zijn bij het arbeidsproces dat ons in beslag neemt, en alle problemen van economische en andere aard die zich daaromheen groeperen. Het tempo van het leven is zó angstwekkend snel ge worden, het eist zóveel van onze in spanning om in de race naar het be oogde doel niet achter te blijven; de gebeurtenissen tuimelen in zo dolle vaart over elkaar heen, dat men of een kluizenaar of een idioot moet wezen om in deze tijd nog te gaan dromen over adventsmotieven. In de keiharde werkelijkheid van deze eeuw is er voor de droom geen plaats meer. Het is le vensgevaarlijk ook, want men wordt in het razende verkeer eenvoudig on der de voet gelopen. Zó zei men het vroeger. Dit spreekwoord van „onder de voet lopen" is radicaal verouderd Niemand gaat meer te voet, en het moet dus worden onder de rubber banden verpletterd. De bovenstaande overwe gingen schijnen voor geen te genspraak vatbaar te zijn, maar wij wagen deze tegenspraak toch en beweren zelfs, dat in wezen de zaak precies andersom staat. Als er één periode is in de wereld geschiedenis, waarin het adventsvuur genoeg voedsel krijgt om hoog op te laaien en om zich heen te grijpen, dan is het de periode die wij nu beleven. En als ooit de dingen van de dag een mens hebben kunnen bewegen tot het adventsgebed om een „nieuwe wereld'" dan zijn het de dingen die wij nu da gelijks in de krant lezen. Wie dagelijks de krant opmerkzaam leest, vindt daar de beste advents- preek. Hoort u maar! Daar is een jonge advocaat die z'n vrouw bloemen ge bracht heeft in het ziekenhuishun eersteling was geboren. Ze hebben el kaar hartelijk goede nacht gewenst, en toen is hij weggereden. Onderweg ver liest hij de macht over het stuur. Het autoklokje loopt nog en het polshor loge loopt nog, als ze hem vinden, maar het hart staat stil. Zes mensen aanvaarden na een ge animeerd familiebezoek de reis terug per auto. Een fatale lekke band en de wagen springt van de weg af in het kanaal. Op de bodem voltrekt zich in de enge cel van staal en glas een dra ma. Zes mensen vechten met de moed der wanhoop tegen de dood en zij ver liezen de strijd stuk voor stuk. Zes mensen zijn de weg naar de eeuwig heid gegaan, en stellig meer dan zes staan met verbeten lippen en grote angstogen om de baar. Op hetzelfde ogenblik dat dit drama onder water zich afspeelt, en de jonge vader voor altijd verstild in z'n ver splinterde wagen zit, gebeuren er el ders nog een paar kleinigheden. Een gevangene scheurt een blaadje van de kalender en heeft uitgerekend, dat de bomen nog acht maal kaal moeten worden, en dan gaan de celdeuren voor hem open; in de harde maatschappij die weet, dat hij „gezeten" heeft, zal hjj zich nog eenzamer voelen dan nu Een groot circuspubliek rilt van genot om de halsbrekende toeren der acroba ten. Een bonte-Dinsdagavond-trein da vert langs de rails. Ergens hangt zich iemand op. Een paar duizend longpa tiënten liggen aan de kant van de weg te wachten op het leven. Een paar duizend Ambonezen verschrompelen door de kou en het onrecht. Een paar dozijn huwelijken zijn" ontbonden, en er zijn een paar honderd idiote kin dertjes geboren. In Indonesië slachten Mohammedanen hun christelijke ras genoten. Mossadeq eet kip, nadat hij bij Allah plechtig gezworen heeft zich te zullen laten doodhongeren. Men vliegt tienmaal sneller dan het geluid en er wordt op oorlog gebroed. Het is natuurlijk mogelijk, dat u zich van heel die verwrongen wereld om u heen niets aantrekt, uw ontbijt nut tigt, en non stop rechtdoor naar school of kantoor gaat. Een mens went ten slotte aan alles en je kunt niet alle leed op je nek nemen. Het is geen fraaie houding, maar het is een hou ding, en niet de minst gebruikelijke. Het is ook mogelijk, dat u er kapot aan gaat. Dat u van de mallemolen van het leven zo'n klap krijgt, dat u er duizelig van wordt. Uw zenuwarts adviseert u wat afleiding en rust te zoeken, zonder u te zeggen waar u die vinden kunt. De derde mogelijkheid is, dat u iets gaat begrijpen van advent! Dat het krankzinnige en chaotische van dit zondige mensenbestaan in uw hart het verlangen doet geboren wor den naar een nieuwe wereld. Dat u gaat bidden: „Kom Here Jezus, kom haastig!" Er is een legende van de wandelen de Jood, Ahasverus, die op de kruis weg Jezus van z'n deur wegjoeg. Toen zei de Heiland tot hem; „Ik ga heen tot mijn rust, maar gij moet zwerven totdat ik wederkom." Vanaf die dag trok de „wandelende Jood" door de wereld. Een sombere, vermoeide man, die nergens rust vindt. Het hele jaar door spreekt hij geen woord. Alleen op de Goede Vrijdag gaat z'n mond open, en hij vraagt: „Wanneer komt de man met het kruis terug?" Dit is de grote adventsvraag van een vermoeide wereld. Met dit kleine amendement, dat wie terugkeert niet is „de man met het kruis", maar met de kroon. Niet de „aardworm van Gethsémané", maar „de Rechter op de wolken". Dit bedoelde ik toen ik zo pas zei, dat wie nauwkeurig de krant leest, d a a r de beste adventspreek kan beluisteren. DE STELLING zou te verdedigen zijn, dat een zeker ad vents ver langen aan niemand voorbijgaat. Zelfs aan de meest verstokte nihilist of de meest verbeten pessimist niet. Er zullen maar heel weinigen zijn, die met het „heden" ten volle tevre den zijn. Wij staan allen met de han den boven de ogen te turen naar een betere tijd, en een zonniger toekomst. En daarmee stemt de ganse zuchtende schepping in: De huilende storm, de stekende distel, de dorstende aarde, het door klauwzeer geplaagde rund. Men hoeft niet eens nauwkeurig te luiste ren. Zelfs de slapende wordt er wak ker van; van de adventsschreeuw, de adventsgil der bezielde en onbezielde wereld. De vraag is slechts welke inhoud aan dit advent gegeven wordt. Nog steeds is niet uitgedroomd de droom van het advent van de mens. Ieder kent wel het verschijnsel dat men ontwaakt na een schóne droom. We sluiten dan de ogen weer, omdat we die droom willen vasthouden. Maar het lukt niet. De werkelijkheid botst tegen de droom aan en breekt die stuk. Het zijn niet de slechtsten onder ons die wanhopige pogingen doen, de droom van het humanisme te conti nueren. Zij zeggen verbeten „nee" tegen het corrupte heden, en „ja" tegen morgen. Zij maken geniale plannen en bouwen Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres stoutmoedige systemen op, om de we reld van haar plagen te zuiveren. Zij gunnen zich geen rust dag noch nacht. Zij geloven aan de verbroedering der mensheid en dit zijn de zangers van de nieuwe aarde, waar „niemand gaarde zich goud en niemand leed gebrek!" Zij worden telkens weer wakker door vernietigende granaten en de angstschreeuw der vertrapten. Zij slui ten even dikwijls weer de ogen om de droom te prolongeren! De droom van het advent-van-de-mens is de eeuwen door als een zeepbel uiteengespat, en zal dat permanent blijven doen om dat er één „kleinigheid" is vergeten; het bestaan van de zonde. Er blijft maar één oplossing: het advent van Christus. De ver nieuwing der wereld zal zich nooit horizontaal voltrekken, maar slechts verticaal. Van boven naar. beneden. Het nieuwe Jeruzalem wordt niet door menselijke architecten van beneden opgebouwd, maar daalt van de hemel ai. Het zijn niet de vereelte mensen knuisten die de fundamenten leggen en de muren doen rijzen, maar de doorboorde handen van Jezus. Niet de technici en de ingenieurs bereiden dit symetrisch geheel in hun laboratoria voor, maar het is de R a a d des Heren, die het plan ontwierp en voltooit. De harmonie komt uit de chaos te voor schijn niet door het vernuft en de in spanning van de werkers met hoofd en hart, maar alleen doorhet wonder! Alleen wie het wonder van Beth lehem en de jongste dag aanvaardt blijft „mediis tranquillus in undis" Hij wordt door de dingen van de dag wel heftig beroerd maar gaat er niet aan kapot. Het lezen van de adventspreek uit de krant doet hem de handen vouwen tot nog dringender ad ventsgebed. Hij paart echter aan het gebed de arbeid. Het licht dezer wereld is reddend ver schenen, dat is óók levenwek kend en vernieuwend. Wie de adventsklokken heeft horen luiden in z'n hart, komt als een vlinder uit de cocon te voor schijn, en hij maakt ook andere mensen vrolijk, omdat zijn woord, zijn verschijning, zijn daad als „nieuw schepsel" profetie is van de verwerkelijking van het visioen: Zie Ik maak alle dingen nieuw! Ingezonden Mededeling (Adv.) Met Aspirin tabletten (alléén echt mei hel Bayerkiuis) be strijdt U snel en zeker Expeditie naar de Mount Everest. LONDEN, 4 Dec. De „Daily Mail" gaat een expeditie naar de Mount Everest zenden om eindelijk eens aan de weet te komen of de zgn. „verschrikkelijke sneeuwman" bestaat. De expeditie zal ongeveer eind Juni, haar onderzoekingen verrichten. Er wordt reeds dertig jaar over ge streden of de „verschrikkelijke sneeuw man" een werkelijk bestaand schepsel, of een vrucht der verbeelding is. De regering van Nepal heeft toestem ming voor het zenden van de expeditie verleend. Indische en Nepalese autoritei ten hebben haar volledige medewerking toegezegd. De expeditie zal, als een nevendoel, ook het dieren- en plantenleven in de eenzame gebieden van de Mount Everest bestuderen. Zij zal worden uitgerust met de modernste werktuigen. Radiografisch naar vijandelijk doel. DEN HAAG, 4 Dec. Verwacht wordt dat de Amerikaanse lucht macht in het eerste halfjaar van 1954 de eerste squadrons on bemande bommenwer pers naar landen over zee zal sturen, waar schijnlijk naar Europa. Altlus blijkt uit een door „The Times" aan het te Londen ver schijnende Amerikaan se dagblad van de luchtmacht ontleend bericht. Met de squadrons wordt thans geoefend op het oefenterrein voor geleide projectie len te Patrick in Flo rida. De onbemande bommenwerpers zijn door de Glenn Martin vüegtuigenfabriek ge bouwd; zij zijn de eerste van deze soort bij de Amerikaanse luchtmacht, die ze ge durende circa twee ja ren heeft beproefd. De Martin B61 „Matador" heeft een slanke romp met een puntige neus, korte pijlvormige vleugels en een hoog aan het afgeknotte kielvlak aangebracht hoogte roer. Het toestel wordt met behulp van af- werpbare raketten ge lanceerd. Dat afschie ten gebeurt op door de Martin-fabrieken ont worpen trailers, zodat het lanceren niet op een vaste plaats be hoeft te geschieden. De Martin-vliegtui- genfabriek heeft des tijds laten doorsche meren hoe de onbe mande bommenwerper zich gedraagt: het toe stel wordt met raket ten afgeschoten, stijgt naar grote hoogte en op een bepaald mo ment worden verschei dene besturings- en bedieningsorganen van de straalmotor auto matisch in werking ge steld. De bommenwer per vliegt met een snelheid van om en bij die van het geluid in de stratosfeer, krijgt een nog hogere snel heid en wordt door een stuurautomaat naar elk gewenst punt gedi rigeerd. Electronische navigatie-instrumenten geleiden het toestel naar het doel, waar weer andere electroni sche apparatuur als bommenzichter fun geert en de bommen loslaat. Het toestel keert dan terug naar de basis. Het is uitge rust met electronische instrumenten die de nadering van vlieg tuigen constateren en tevens uitmaken of die van de eigen dan wel van de vijandelijke partij zijn. Dergelijke instrumenten zorgen ook voor de bediening van de geschutskoepels van de „Matador", zij richten de wapens en vuren de machinege weren en kanonnen af. Als de Iweede Kamer ermee accoord gaat zal de minister zonder portefeuille voor „ambts- en representatiekosten" straks f 40.000,per jaar gaan ver dienen. Bij de Kamer is n.l. eeh wets ontwerp ingediend waarin goedkeuring wordt gevraagd. K. V. P. en A.-R. vinden elkaar niet. (Van onze parlementaire redacfèur.) DEN HAAG, 4 December. „Het niet uitgaan van God in de practijk van het leven behoeft nog niet noodzakelijk te betekenen een actie tegen God", zo zeide gistermiddag Mag. Stokman (K.V.P.) in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. De gehele discussie zou pater Stokman het liefst hebben overgelaten aan de vrije maatschappij in de hoop dat het chris telijk humanisme en het humanisme zonder God elkaar toch nog eens zullen vinden in een waarachtige menselijke ontmoeting. De k.v.p.-woordvoerder was het eens levensbeschouwing met machtsmidde- len zou moeten tegengaan, of dat wij van de Overheid zouden verlangen, dat zij de eerbied voor de Godsdienst zou trachten te handhaven met midde len, die wij daartoe ongeschikt en on gewenst achten". Pater Stokman was het eens met dr Bruins Slot dat een subsidie aan humanistische militaire tehuizen geoorloofd is, maar vroeg zich af of deze kleine beweging niet te veel wordt bevoordeeld. met de heer Korthals (v.v.d.) dat de Overheid niet met machtsmiddelen een bepaalde levensbeschouwing in haar ontwikkeling mag afremmen. Maar de vraag is of de Overheid het humanisme mag stimuleren en be voorrechten. De vraag is ook, of de Overheid de rechten en de positie der Kerken mag miskennen door het oor te lenen aan aanspraken, die niet in de werkelijke verhoudingen zijn ge fundeerd. Pater Stokman was het niet eens met dr Bruins Slot (a.r.) dat geestelijke verzorging van de militai ren uitsluitend een taak van de kerken moet zijn en dat de Overheid dan veld predikers en aalmoezeniers niet in staatsdienst moet laten treden. ,JDe Overheid", aldus de heer Stokman, „scheidt de jongelui van huis en haard en sociaal en kerkelijk milieu en heeft dus de plicht ervoor te zorgen, dat de godsdienstige verzorging in het leger tot haar recht komt. Alleen al omdat het Humanisme een wereldbeschou wing is zonder God is het voor een katholiek niet mogelijk met het Hu manisme in te stemmen. Toch stemde Pater Stokman in met het beleid van minister Staf op dit punt. Nu de mi nister eenmaal een humanistisch vor mingscentrum heeft toegestaan meent Pater Stokman dat zijn fractie zich daarbij zal moeten neerleggen. Een blijvend verzet tegen de betrokken begrotingspost zou de foutieve conclu sie in de hand werken, dat „de Over heid naar onze mening een bepaalde Luitenant Pavlov, een lid van de Russische inlichtingendienst, die dezer dftgén naar Noorwegen vluchtte, heeft de Noorse autoriteiten belangrijke inlichtingen gegeven betreffende de spionnage aan de Noordgrens van Noor wegen. Naar aanleiding van deze inlichtingen heeft men tot nu toe acht personen kunnen arresteren, vissers, arbeiders en kleine zelfstandigen, in het plaatsje Kirkeness en omgeving, iin 't grensgebied, die werkten als spi onnen of als koeriers voor Rusland. Enige verdachten waren leden van de Noorse Communistische Partij. Drie van de verdachten, die bij de eersten waren, die werden ingerekend: Links: Ingvald Eriksen (66); midden. Theodor Eide (49) een arbeider, en rechts Jakob Zakarias Jakobsen (48). De eerste en laatste persoon zijn beide kleine zelfstandigen. KOPENHAGEN, 4 Dec. De laatste vier Duitse oorlogsmisdadigers die in Dene marken gevangenisstraf uitzaten, zijn vrijgelaten en het land uitgezet met ver bod nog ooit in Denemarken terug te ko men. Het zijn üe gestapo-leider Boven- siepen, die verantwoordelijk was gesteld voor 63 moorden, vele gevallen van mar teling en 421 gevallen van deportatie. (Hij was oorspronkelijk ter dood ver oordeeld, hetgeen later in levenslange ge vangenisstraf veranderd werd). Verder Soehnlein, die persoonlijk deelnam aan de moord op de Deense dichter Ka} Munk; Schwerdt, ciie Hitlers speciale af gezant was en verantwoordelijk geacht werd voor enkele van de ergste in Dene marken bedreven terreurdaden, en ten slotte een zekere Kniest. De cor.--pondent van de nes tekent bij dit bericht aan, dat de laatste tijd in Denemarken dikwijls hakenkruisen ge kalkt worden op monumenten voor in de oorlog geve' patriot!:-. Geen Amerikaans luchtmacht- personeel in Denemarken. KOPENHAGEN, 4 Dec. De Deense re gering heeft besloten, de uitbreiding van twee vliegbases in Jutland uit te stellen, als gevolg van de beslissing, voorlopig het aanbod van het opperbevel van de N.A.V.O. om Amerikaans luchtmacht- personeel op Deense bases te stationneren niet te aanvaarden. De bases maakten deel uit van het N. A.V.O.-piog.ai na, dat door de vorige regering is goedgekeurd. Door deze inkrimping denkt men een derde van de oorspronkelijke kosten (100 millioen k -en) te kunnen bespa ren. „Oldebroek" maakte vergissing. ZWOLLE, 4 Dec. Door een vergissing bij een radiotelefonisch doorgegeven vuurbevei zijn bij een oefening met mor tieren in het artillerie-schietkamp Olde broek dertien granaten buiten de zoge naamde veiligheidszone terechtgekomen. Een aantal daarvan viel in de nabijheid van een boerderij in de buurtschap De Dellen. De bewoonster die buiten haar huis bezig was, moet zich kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbeiders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er werd geen schade aangericht. Men kan zich niet herinneren, dat iets dergelijks ooit eerder is gebeurd. Het huis en de weg, waaraan de arbei ders werkten, liggen juist aan de grens van de gevaarlijke zóne. BRUSSEL, 3 Dec. In 1952 kwa men in de Belgische mijnen 175 ar beiders om het leven, in 1953 meer dan 200. Meer dan 50 procent der mijn werkers in België bestaat uit Italianen. Zij betaalden een zware tol, want tot nu toe lieten er niet minder dan 314 het leven bij mijnongevallen. Vooral na de mijngasontploffing te Seraing (OegreeMarihaye) van dit jaar, waarbij 26 doden en 14 zwaargewon den te betreuren waren en na het zich begeven van de bodem van een lift- Een der kinderen overleden. LONDEN, 4 Dec. Een van de vier maan den oude Siamese tweeling uit Nigeria, die Donderdag te Londen aan een opera tie zijn onderworpen om van elkaar te worden gescheiden, is twee uur na de operatie overleden. De toestand van haar zusje werd goed genoemd. Vijf en twintig medische des kundigen hebben de operatie bijgewoond. Er zijn van de operatie kleuren- en ge luidsfilms gemaakt voor studie doelein den. Te Borne zijn 55 arbeiders werkloos geworden doordat een hevige brand de metaalwarenfabriek Bons en Evers heeft verwoest. Het gebouw is zer laag ver zekerd. MOTTO'S zijn gezellige din gen. Je kunt ze gebruiken voor het schrijven van brie ven aan dagbladen en voor het ontketenen van acties voor goede maar ook voor minder goede doel einden. Zo heeft het weekblad der Westduitse Liberale partij, „Die Deutsche Zukunft" onder het mot to „Een Kerstmis in Europese geest" de vrijlating van de 721 Duitse oorlogsmisdadigers geëist, die nog in geallieerde gevangenis sen zitten. Het blad is goed inge licht: in ons land vertoeven er nog 63, in België en Luxemburg 9 en in Zwitserland 14. Het grootste gedeelte zit nog in Duitsland zelf opgesloten. Onder degenen, die volgens het blad terstond moeten worden vrijgelaten bevinden zich de zeven in Neurenberg tot ge vangenisstraffen veroordeelde top nazi's, 0 „De gevangenissen versperren de weg naar Europa", schrijft het blad. Dat is ook een mooie zin, die verzon nen is door de leider van deze Kerst mis-campagne, dr Erich Mende, de liberale afgevaardigde, die zich, zoals men zich zal herinneren, enige tyd ge leden opwierp als „beschermheer" van de uit ons land gevluchte gevangenen. „Die Deutsche Zukunft" gaat nog verder. Niet direct, maar wat veel ge vaarlijker is, zijdelings worden de Britse bezettingsautoriteiten van oorlogsmisdaden beschuldigd. Het blad schrijft: „Juist in deze dagen worden op de binnenplaats van de gevangenis van Hameln massagraven geopend, waar- in, naar voorlopige schatting 85 tot 100 Duitsers rusten, die door geen Engelse rechter meer kunnen wor den geïdentificeerd, omdat hun lij ken met chemicaliën werden over goten. Het blijft twijfelachtig", zo gaat de schrijver verder, „of de na men der slachtoffers die als oor logsmisdadigers zonder recht op ver dediging werden gedood, nog fout loos kunnen worden vastgesteld. En wie weet hoeveel Hameins in Duits land nog eens ontdekt zullen wor den?" Er is iets aan het veranderen in Duits land. Terwijl vroeger vele Duitse bla den waarschuwden tegen een eis van algemene amnestie der oorlogsmisda digers, zijn dergelijke stemmen zo goed als verstomd. Ja, in vele gevallen wor den deze oorlogsmisdadigers als marte laren vereerd. Gevangenen, die terug keren uit de Sowjet Unie worden in de Bondsrepubliek vaak triomfantelijk in gehaald. Dat er misschien wel eens S.S.-offieieren tussen zitten wordt ver geten. Vergeten, zoals „Die Deutsche Zukunft" vergeet, dat de doden van Hameln eens in de beruchte concen tratiekampen Bergen Belsen en Ra- vensbrueck rondliepen met zwarte laarzen en met een zweep. Dat zich onder de doden van Hameln bevindt de vroegere commandant van Bergen Belsen, Kramer. Een ander Duits blad tekent protest aan tegen wat het noemt „het beden kelijke verschijnsel van de rehabilita tie van de misdaad". Het is het „Alge meen weekblad der Joden in Duits land". Het geweten wordt genarcoti seerd, schrijft dit blad. De slachtoffers van het naziregiem hebben in ieder geval een minder hartelijke ontvangst genoten. Dat de weg naar Europa niet voert over het achteraf heilig verklaren van misdadigers tegen de mensheid is dui delijk. Het is alleen diep te betreuren, dat er onder onze Oosterburen zo wei nig zijn, die dit durven erkennen! kooi te Douvrain, waardoor 19 mijn werkers honderden meters lager op de modderige bodem van een mijnschacht te pletter stortten, is grote beroering ontstaan onder de mijnwerkers in Wal lonië, die er de mijndirecties van be schuldigen onvoldoende veiligheids maatregelen te nemen. De genoemde gevallen zijn ook uit voerig besproken in de Italiaanse pers en de Italiaanse regering heeft bij de Belgische uiting gegeven aan haar ongerustheid over het lot der Itali aanse mijnwerkers. Het resultaat van deze stap was dat een bijzondere Bel gisch-Italiaanse commissie gevormd zal worden, bestaande uit leden van het parlement en Belgische en Itali aanse mijningenieurs en een lid van het hoge gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap, die in het bijzonder het probleem der veilig heid in de Belgische mijnen zal onder zoeken. Van linkse zijde in de Kamer geïn terpelleerd over de ongelukken in de mijnen, heeft de minister van Econo mische Zaken Duvieusart, verklaard, dat reeds strenge sancties zijn geno men tegen een mijningenieur uit Se raing, die nagelaten had de veilig heidsmaatregelen te controleren. Uit het debat bleek nog dat ook de buitenlandse mijnwerkers dikwijls de veiligheidsvoorschriften overtreden. Zo kwam het voor dat zij na afdaling in de mijnen nog sigaretten en lucifers bij zich hadden. Verkocht Prinses haar mantel? PARIJS, 2 Dec. Prinses Pahlevi, de tweelingzuster van de Sjah van Perzië, is voor een Parijse rechtbank geconfronteerd met twee Fransen, de 30-jarige Auguste Richard en de 42- jarige Joseph Bergman, die haar be roofd zouden hebben van juwelen, tapijten en bontwerken waaronder een kostbare mantel van sabelbont, die Stalin haar gegeven had. De twee mannen zeiden, dat zij goederen verkocht en het geld bij financiële transacties verloren hadden. Zij beweerden ook, grote bedragen aan de prinses gegeven te hebben, die zij met spelen verloren had. De rechter gelastte hun, hun bewe ringen met bewijsstukken voor 12 December te staven.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3