T ZEEUWSE PLAKKEBORD Zeeuwse gladiolenteelt biedt goede mogelijkheden. Nieuws uit de Provincie. - 'T SPIEGELTJE r „Celkwestie" te Bergen op Zoom NOTEERT U DE BUS RAMMELDE EN TEN SLOTTE Export naar een vijftiental landen. Mr van de Weel over de herverkaveling Teler late zich bij aankoop van plant goed niet door dure sigaar verleiden Premiekeuringen van hengsten en merries te Axel. Keuringen te Goes. Waterleiding op Sehouwen- Duiveland leent 5 ton. Opbouwende M IVIi liddenstand Middelburg. axel brüinisse haamstede kapelle krabbend1]ke n1euwerkerk renesse rilland-bath wolphaartsdijk Zaterdag 5 December 1953 ZEELWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dronken chauffeur zou barbaars behandeld zijn Barbaarse methoden van opsluiting", noemde 'n inwoner van Oud-Vossemeer de handelingen van de ge meentepolitie te Eergen op Zoom, die hem, omdat hij dronken achter het stuur had gezeten in de cel opge sloten had, de hele nacht had laten staan, omdat de vloer van steen was en er geen meubilair in het onge riefelijke hokje aanwezig was. Dat was dan ook de aanleiding geweest voor de ze chauffeur om te proteste ren. Verdachte trof het echter niet, want het onderzoek, dat de officier van Justitie te Breda ingesteld had naar de arrestantenlokalen van 't politiebureau te Bergen op Zoom wees uit, dat deze lo kalen beter zijn dan op vele Vlissingen: Woensdag 9 Dec., 7.30 u., Concertgebouw, vergadering met de huisbe zoekersisters), die aan het bevolkingsonderzoek mee werken. Zierikzee: Donderdag 17 Dec., Grote Kerk, gezamen lijke zangavond uitgaande van de plaatselijke kerkge nootschappen en het Leger des Heils. De leiding zal be rusten bij ds C. J. v. Royen, Herv. predikant. Vlissingen: Zaterdag 12 Dec. zal de in de Pres. Roo- seveltlaan aangelegde nieu we brug over de watergang officieel in gebruik worden gesteld, terwijl op die dag tevens het betonwerk voor het nieuwe badbedrff der gemeente zal worden afge leverd. Middelburg: Donderdag 17 Dec., hotel „De Burg", Ned. Mij voor Nijverheid en Han del. Mr dr Jaspar, Secr. Ge neraal van de Ned.-Belgisch- Luxemburgse Douane te Brussel zal spreken over de „Europese Samenwerking". andere plaatsen en dat in de dronkemanscel de arrestant gemakkelijk op de houten vloer kan gaan zitten. Van barbaarse methoden was dus absoluut geen spra ke. Inderdaad stond er geen meubilair in de cel, maar 't is geen gewoonte beschonke- nen in een cel met meubilair te zetten met het oog op po gingen tot vernieling of be vuiling. De Officier van Justitie eiste, ondanks de protesten, twee weken gevangenisstraf Teleurgesteld Stipt op tijd DE TWEF LUID converse- DE KRANT moet draaien, rende jongelingen uit Mid- Bij dag, bij nacht wordt er delburg, welke, zoals het aan gewerkt, want de lezers goede Vaderlanders be- willen weten, wat er aan taamd, zich vorige week per de hand is. En daarom zijn trein naar de plaats bega- het niet aheen de arbeiders, ven, waar zij als dienst- de handelsreizigers, mensen plichtigen hun eerste oplei- van de post en het spoor ding zouden ontvangen, "loeten bij hun aankomst wel erg op hun neus ge keken hebben. De indelingsraad had de welhaast onafscheidelijke vrienden gelaten zoals zij waren en beiden in dezelf de kazerne ondergebracht. Edoch, de tegenwoordige kazerne's bestaan in de regel uit een groot aantal gerieflijke localiteiten, en die !n de heel vroege och tend naar hun werk trek ken; er zijn ook kranten mensen bij. Je komt altijd dezelfde mensen tegen. De agenten die huiswaarts keren van hun nachtdienst, de mensen die aan de dijken werken en zich naar de wachtende bussen of trein spoeden. De krantenbezorger. En ook... de ganzen. De ganzen van Goes. Reeds niet uit een paar zalen, en ze; maanden intrekking waaronder één groot nacht- enkele ochtenden achter van het rijbewijs. De verde- hok, zoals onze Zeeuwse een zag ik ze op dezelfde diger vroeg vrijspraak om- vrienden zich dit voorstel- plaats. Ze zwemmen in dat het bewijs niet geleverd den. slagorde achter elkaar on zou zijn dat de verdachte Wie schetst him teleur- der de Stenenbrug door. tijdens het rijden onmachtig stelling! Waar zij vandaan komen was geweest zijn auto te be- Van gedachtenwisselen is, weet ik. Ze slapen in een sturen. Het rijden en parke- buiten de vrije tijd om, hoekje van de vest, net on- ren van de auto daarna, was geen sprake meer: twee der 1 et lantaarnlicht. Maar feilloos geschied, aldus de dikke muren sluiten elke als ze wakker worden drijft verdediger. De uitspraak is vorm van conversatie uit: iets hen naar het kleine over veertien dagen. de wanden van kamer 12.vestje, hun dagverblijf. Als ik iets te laat ben zijn ze al onder de brug door. Want zij zijn altijd stipt op tijd... De Z.V.T.M., die de florerende busdienst Sluiskil- Breda via Antwerpen onderhoudt, heeft een aanvrage ingediend om in het bezit te komen van een definitieve vergunning voor deze dienst. Deze vergunning is tót nu toe nog niet toegewezen. Het is n.l. gebleken dat van Belgische zijde bezwaar wordt gemaakt tegen het verlenen van deze ver gunning. Zoals de zaken er thans voor staan is het vrijwel zeker, dat wanneer de veerdienst Perk- polderKruiningen weer gaat varen, de busdienst, die in een grote behoefte voorziet, opgeheven moet worden. Dit betekent voor de inwoners van Axel, Hulst, Sluiskil en omgeving een grote teleurstelling. Gezien deze gang van zaken heeft de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen gemeend voor Vrijdag 11 December een vergadering uit te schrijven om met de verschillende verenigingen en organisaties de moeilijkheden te bespreken. Zonder op deze vergadering te willen vooruit grijpen kunnen we nu reeds vaststellen, dat het geen toestemming geven voor de vergunning van de Z.V.T.M. een achteruitstelling betekent voor een ge deelte van de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Want de aanvrage van deze vergunning is in ieder opzicht gerechtvaardigd en billijk. De opbrengst van de re- classeringscollecte was de Serooskerke (W.) f24.74. had de gemeente Kattendij ke op 30 November j.l. net zoveel inwoners als aan het begin van deze maand. Er vonden geen geboorten plaats terwijl er ook geen inwoners door de dood ont vielen. Er vonden geen hu welijksaangiften plaats en er werden ook geen huwe lijken gesloten. Twee per sonen vestigden er zich, maar er vertrokken ook weer evenveel personen. Het mes moet er soms diep in. ZIERIKZEE, 4 Dec. De voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zee land, mr A. J. van de Weel, heeft gis teren voor de Stichting „Nieuw Schou- wen-Duiveland" een toespraak gehou den over de komende herverkaveling. Mr van de Weel waarschuwde zijn gehoor, dat niet ieder, die met de her verkaveling te maken krijgt, reden heeft tot juichen. Het mes zal er soms diep ingezet moeten worden. Vooral in het begin zullen er zich moeilijkheden voordoen. In latere stadia zal men kunnen constateren, dat er goed werk is verricht. De regering, die grote bedragen heeft gevoteerd, eist waarborgen, dat er ook werkelijk verbeteringen tot stand zullen komen. Wat het werk betreft merkte mr van de Weel o.m. op dat gesreefd zal wor den naar drinkwaterleidingen in de weiden voor het vee. Mr van de Weel verklaarde dat de Herverkavelings commissie zich niet po of contra de tram kan uitspreken. Sprekend over eventuele moeilijk heden die zich voor kunnen doen, merkte spreker op, dat men van weers zijden het standpunt moet innemen om het goede te willen om tot betere eco nomische verhoudingen te komen in de toekomst. MIDDELBURG, 4 December. De gladiool is een prachtige bloem. Dat vinden niet alleen de Nederlanders, maar ook, ja vooral, de Amerikanen en in niet mindere mate de Engelsen. En zij blijken ook te weten, waar zij de beste bollen kunnen betrekken. Dat is in Nederland. En Zeeland gaat zijn woordje wat dit betreft steeds meer meespreken. Elk jaar gaan er meer bollen weg, de grenzen over. Het binnenland neemt ook wel wat, maar de telers moeten het toch vooral van de export hebben. Naar een 15-tal landen is er momenteel uitvoer. En aangezien de Nederlandse gladiool uitstekend staat aangeschreven in het buitenland, liggen hier voor de serieuze teler goede mogelijkheden. Dat dit beseft wordt, blijkt duidelijk uit het feit, dat bij de vaststelling van het teeltplan steeds meer met de gladiool rekening wordt gehouden. De vraag ligt voor de hand, waarom juist in Zeeland de laatste jaren steeds grotere oppervlakten gladiolen worden geteeld. Een van de voornaamste oor zaken moet gezocht worden in het feit, dat de oude teeltgebieden van ons land steeds ongeschikter werden voor het doel, doordat onvoldoende rekening werd gehouden met de grote gevoeligheid van de gladiool voor al lerlei ziekten. Hierdoor verziekte de grond langzamerhand en zo vond er geleidelijk aan een verschuiving van de teelt naar andere gebieden plaats. Zeer vele Zeeuwse gronden lenen zich uitstekend voor de teelt van gladiolenbollen. Zelfs op vrij zware AXEL, 2 Dec. De Vereniging van Zeeuwse fokkers (V.VJU.) te Hulst en 4e Vereniging van Paardenfokkers „Door Eendracht Sterk" te Axel hebhen gisteren in Axel de premiekeuringen van l'/3- jarige hengsten en merries gehouden. Hermine van Eversdam van Cys. van Overloop uit Zouddorpe werd kampioen merrie en Certain van Nico van C. A. Dekker te Axel werd door de jury als kampioen-hengst aangewezen. De uitslagen zijn: Merries kleine maat. Ie prijs: Farida van Melo v. E. Verstraaten, Graauw. 2e prijzen: Elly van Oude Graauw v. Gebr. Heijens, Graauw; Caline v. P. Suij- v. d. Aa, St Jansteen; Gloudine v. J. B, v. Acker en C. M. Plasschaert, St Jan steen. 3e prijzen: Lindy van Nero v. P. Suij- v. d. Aa, St Jansteen; Ronny van Zuid- dorpe v. M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. Nica van Koewacht v. B. Plasschaert, Koewacht; Carla v. M. L. M. Ysebaert, Axei; Nelly van de Havendijk v. Wed. Ah. Vereecken, Terhole; Jeanna van de Waranda v. A. C. van Waes, Zuiddorpe. 4e prijzen: Erna van Flora v. E. A. J, Eaelman, Westdorpe; Rita van Sas v. Jac. de Putter, Axel; Clara van Nico v. C. A Dekker, Axel; Oda van Spui v. M. L. M. Ysebaert, Axel. 5e prijzen: Corina v. H. M. Vervaet, Westdorpe; Sylvia v. d. Braakman v. D. de Jonge-de Regt, Hoek; Mina van Spui v. Jac. Dieleman, Zaamslag; Meta v. C. A. Dekker, Axel. Merries grote maat. Ie prijs: Hermine van Eversdam v. Cyr. van Overloop Zuiddorpe. 2e prijzen: Erna v. d. Zwaan v. H. M. de Regt-de Kraker, Terneuzen; Rosa van Oudenpolder v. Adh. van Waes, Zuiddor pe. 3e prijzen: Ria v. Oswald Kerckhaert, Westdorpe; Meta van Zuiddorpe v. M. A B. Puijlaert, Zuiddorpe; Ninette van Spui v. Jac. Dieleman, Zaamslag; Griet van Nico v. Victo, Barbé, Philippine; Cora van Passluis v. Wed. C. H. v. Waes -v d Berg, Westdorpe. 4e prijzen; Majorie van Axel v. Iz. de Feijter-de Mul. Axel; Bianca van Klaas v. C. de Munck, Zuiddorpe; Rozet van Alstein v. C. A. Serrarens, Graauw. 5e prijzen; Bertha v. Wed. Aug. Serra- rc -.s, Vogelwaarde; Renette van Zeedorp v. Runderen H. Daelman, Westdorpe- Cantoria van Papenhoek v. J. K. de Put ter, Axel; Marie v A. de Koeijer, Zaam slag. Hengsten kleine maat. Ie prijs; Nico van Bouwlust v. Abr. Haak, Zaamslag en A. van Eijck Jac.zn, Benthuizen. 2e prijzen: Guust van Janslust v. A Serrarens, Ossenisse; Peter v. Abr. Haak Zaamslag, M. L. M. Ysebaert, Axel en J. Koster, vogelwaarde. 3e prijzen: Carlo van Dirk v. Abr Haak, Zaamslag; Willy van Nico v. Jac de Putter, Axel; Harry v. H. P. Wolfert! Terneuzen. 4e prijzen: Nickrt van Pauwvliet v. W J. Dieleman, Sluiskil en Abr. v. Hoeve, Zaamslag; Herseui- v -i Eversdam v. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe. 5e prijzen: Karei van Dien v. Abr Haak, Zaamslag; Senateur van ilda v F. van Hoeve, Axel. Hengsten grote maat. Ie prijs: Certain van Nico v. C. A. Dekker, Axel. 2e pr;„ en: Nero van Heikant v. Alph Mangnus, Vogelwaarde; Gerard v. Jac de Putter, Axel. 3e prijzen: Antona van St Andries v. H. de Maat. Vogelwaarde; Peter van Sluiskil v. Jan van Hoeve, Sluiskil; Ben- to van Passluis v. Wed. C. H. v. Waes-v. d. Berg, Westdorpe en W. J. Dieleman, Sluiskil, 4e prijzen: Senateur van Kijkuit v. Abr. Haak, Zaamslag; Pier van Torenberg v. Jac. de Kle Zaamslag. 3e prijzen: Edelman van Blankenburg v. M. L. M. Ysebaert, Axel;Pri:-.s v. S. van Hoeve, Hoek. sngsten met 3 tot 8 in 1952 geboren ~.f immelingen. Ie prijs: Nico van Kiel K 2347, v. J. de Putter, Axel; Jac. Die leman, Zaamslag; Osw. Kerckhaert, West dorpe en J. K. de Putter, Axel. IJZENDIJKE. Voor de in IJzendijke gehouden pre miekeuringen bestond grote belangstel ling. De kooplust bleek echter niet groot te zijn. De jury was tevreden over de ge keurde dieren. Er werd goed mater- aangevoerd. De uitslagen voor de hengsten met 5 tot 8 in 1952 geboren afstammelingen zijn: 1. Moustic van Certain v. C. N. den Hamer, Schoondijke en G. van Hal, St Kruis; 2. Nico van 't Zwartewater v. Mare D'hoore Sluis- R. J. de Miliano, Oostburg en J. C. van de Velde, Kamper land. GOES, 4 Dee. De uitslagen van de gis teren te Goes gehouden premiekeuringen zijn: Hengsten grote at geboren in 1952. Ie prijs: Herman van 't Hof Nieuwland v. D. A. Timmerman, Katondijke. 2e prijs: Urgent van Volckerpolder v. v. D. A. Timmerman, Kattendijke. 3e prijzen: Nico v. d. Akker v. Jac. Fr. Booijmans. Oud-Vossemeer; Iman uit de Stooflaan v. C. Verdonk-v. d. Heijden, Lewedorp; Albert van Zeeduin V. J. Mal- jaars, Jzn, Oostkapelle. Hengsten kleine maat geboren in 1952. Ie prijs: Unicum van Monnikenhof v. D. A. Timmerman, Kattendijke. 2e prijzen: Nico van Vluchtenburg v. C. Verdonk-v. d. Heijden, Lewedorp; Jan van Bleijendaal v. Jac. Fr. Brooijmans, Oud-Vossemeer. 3e prijzen: Nelis van Serfrans v. Iz. Groenewege, Hoedekenskerke; Jonas van Bleijendaal v. Jac. Fr. Brooijmans, Oud- Vossemeer. Merries kleine maat geboren in 1952. Ie prijs: Merza v. S. Breure, Geersdijk. 2e prijzen: Quitta van Oost-Hoeve v. J. der Weduwen, Kerkwerve; Zora van Waarde v. C. Mol, Waarde; Reina van Dorpszicht v. Gebr. Leenderts, Hoede kenskerke; Elza van de Peukepolder v. Gebr. Stoutjesdijk, Oud-Vossemeer; Mirza v. C. van Iwaarden, Kloetinge. 3e prijzen: Irene v. Jac. Vos, Kou- dekerke; Lucille van Langeweg v. P. J. Goorden, Oud-Vossemeer; Metha v. W. de Kam, Zoutelande; Mirza van West- kapelle v. P. de Buck Iz., Serooskerke. (W.); Nicoline van de Bergpad v. G. Heijnsdijk, Goes; Clara van de Jachthoek v. M. A. D. Bolier. Kloetinge; Quantina v. Helenahoeve v. Fa Wisse, Nw en St Joos- land. Irene van Groenenburg v. D. A. van Nieuwenhuizen, Nw en St Joosland; Ele na van Spaarte v. A. van Zandee, Wemel- dinge; Zita van Waarde v. C. Mol, Waar de; Paula van Nisse v. J. P. Nijsse, Nisse. 3e prijzen: Ella van de Berg v. Jan Vermue, Lewedorp; Margriet van de Slalc- kepad v. J. W. van de Dries, Heinkens- zand; Alice van Zeeduin v. J. Maljaars Jzn, Oostkapelle; Ursela van Monniken- hof v. D. A. Timmerman, Kattendijke; Frida van Stella v. H. v. Iwaarden, Hein- kenszand; Kitty van Ella v. S. Breure, Geersdijk; Vera v. A. M. Braarse, 's-Heer Abtskerke; Helma van Kapelle v. J. van Overbeeke, Kapelle; Marie v. P. Priester, Borssele; Arja van de Zandweg v. L. Nieuwenhuyse, 's-Heer Arendsicerke Roza v. K. Meijers, Serooskerke; Ninette van Doolman v. C. J. de Wael te Kein- kenszand; Hennie van de Karnemeiksput v. P. H. Janse, Goes; Annie van land zicht v. J. I. Cevaal, Grijpskerke. Voor de wederopbouw. ZIERIKZEE, 4 December. De aandeel houders van de N.V. Waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiveland" hebben gisterenmiddag in een spoedeisende al gemene vergadering de Raad van Be stuur gemachtigd een kasgeldlening aan te gaan van f 500.000.voor de tijd van 3 maanden tegen een rente van Dit bedrag zal besteed worden voor de we deropbouw van de waterleiding na de ramp. De nieuwe aanleg, die door het Rijksinstituut van Drinkwatervoorzie ning is goedgekeurd, eist grote bedragen. De waterleidingmaatschappij, die nood lijdend genoemd mag worden, heeft met het tarief van 40 ct per kubieke meter, het maximum bereikt, zo werd meege deeld. Voor uitbreiding van de kantoor ruimte besloot de vergadering over te gaan tot aankoop van het woonhuis met winkel aan de Lange Nobelstraat te Zie rikzee. Deze uitbreiding maakt ook een vermeerdering van het personeel nodig. De vergadering herdacht gedurende enkele ogenblikken van stilte het over leden lid van de Raad van Bestuur, de heer C. de Looze. In zijn plaats werd ge kozen de heer S. Francke uit Kerkwerve. Geslaagd. Aan de Rijks-uniersiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal exa men ..Natuurkunde" de heer A. v. Hecke, alhier. rries midden geboren in 1952. Ie prijs: Roelie van de Berg v. J. C. de Vrieze, Kloetinge. 2e prijzen: Juliana van Dijkwel v. J. de Jonge, Kapelle; Fannie van Buiten zorg v. J. P. van Gorsel, Tholen; Bea van Moustic v. P. Koole, West Souburg; Nora van Hollestelle v. L. Boonman, Ovezande. 3e prijzen; Iiene van de Bongerd v. J. L. de Jager, Kapelle; Liza v. P. de Buck Iz, Serooske.ke; Sonja van Domburg v. J. de Visser Zn, Domburg; Nellie van de Streep v. J. Fr. Brooijmans, Oud-Vosse meer; Nellie van Welgelegen v. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; Vera van Nico v. P. D. Remijnsr Kamperland; Emmie van de Wieën v. J. Maljaars, Oostkapelle; Dora van Reimershoek v. B. de Maaker, Wolphaartsdijk; Truus van de Mairehoe- ve v. A. P. C. Timmermans, Oud-Vosse meer. Merries grote maat geboren in 1952. Ie prijs: Jet van Bleijendaal v. Jac. Fr. Brooijmans, Oud-Vossemeer. 2e prijzen: Nicole van Doolman v. C. J. de Wael, Heinkenszand; Clara v. A. Mal jaars, Serooskerke; Sulma van de Peu kepolder v. Gebr. Stoutjesdijk, Tholen; Fa Birkhoff opent showroom. De Fa S. Birkhoff aan de Middel burgsestraat te Goes heeft Woensdag in een p md op de Kreukelmarkt een prachtige showroom met kantoor ruimte en magazijn geopend. Het geheel gerestaureerde pand was herschapen in een bloementuin. De belangstelling voor de opening was ook bijzonder groot. Uit alle delen van het land was men gekomen om deze reeds 20 jaar in Goes gevestigde fir ma geluk te wensen. De gehele showroom ziet er aan trekkelijk uit. Behalve de prachtige kantoormeubelen zagen we ook de nieuwste schrijf- en rekenmachine waaronder een volautomatische elec- trisehe rekenmachine. Het kantoor is eenvoudig en doel matig ingericht. In het bijzonder trekt hier de aandacht het grote wandbord, waarop overzichtelijk de 1600 machi nes staan geregistreerd, die de firma in onderhoud heeft. P.T.T.-besteller jubileerde. De besteller le klasse de heer J. Vreke herdacht Donderdag het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij het Staatsbedrijf der P.T.T. In een bijeenkomst met het personeel van het kantoor te Middelburg werd hij toegesproken door de directeur, de heer L. A. van Hoeve, die hem een oorkonde en een gratificatie aanbood. De hoofdbesteller, de heer P. van Gilst feli citeerde namens het personeel onder aan bieding van een blijvend aandenken. Zilveren jubileum bij de Vitrite. Het wr.s Donderdag 25 jaar geleden, dat de heer J. Stroo in dienst kwam van de NV. Vitrite Works te Middelburg. Het feit wefd in een bijeenkomst met directie en personeel gevierd, waarbij de direc teur, de heer B. A. Hesselink waarderen de woorden sprak. Hij wees er op, dat de jubilaris, die in de beitsinrichting werk zaam is, het product een zo glanzend mo gelijk aanzien geeft en daardoor mee werkt de naam van het bedrijf, wat de kwaliteit der hulzen betreft, hoog houdt. De heer Hesselink overhandigde een en veloppe met inhoud als blijk van waar dering. De chef der afdeling, de heer A. de Vos bood hierna gelukwensen aan, ter wijl de heer P. Meliefste, voorzitter der Personeelsraad er op wees, dat de jubila ris door het personeel wordt gewaar deerd, hetgeen blijkt in het feit, dat hij in 1948 in de raad kwam. Nadat ir G. Kranen de verdiensten van de jubilaris in het licht had gesteld, feliciteerde de heer G. van Belzen, namens de collega'! van de beitsafdeling. Hij bood enkele ge schenken aan. De heer Stroo sprak daar op een dankwoord. Feestavond Ouden van Dagen. In de grote zaal van „Schuttershof" werden de oudjes door het Dames comité Ontspanning Ouden van Dagen Donderdagavond een feestavond aan geboden, verzorgd door de toneelclub van de buurtvereniging „Bagijnhof". Mevr. M. Deijnen, die momenteel de functie van mevr. Don (voorzitster) waarneemt, verwelkomde alle aanwe zigen. De oudjes genoten volop van het gebodene en de spelers van „Ba- gijnhof" kunnen dan ook terugzien op een geslaagde avond. In de pauze kwam er onverwacht nog hoog be zoek: de Sint en zijn knecht. ARNEMUIDEN Raad. De gemeenteraad van Arnemui- den komt Maandag om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.m. het verlenen van een subsidie van 5 cent per boek aan de Ned. Herv. Jongelingsvereniging ter plaatse. Een voorstel tot overdracht van complexen van 9 en 12 woningwetwonin gen aan de woningbouwver. „Woning verbetering" te Arnemuiden en een com plex van 13 aan de Chr. woningbouwver eniging te Oost- en West-Souburg en vaststelling van de begroting 1954. Aanrijding. Op het gevaarlijke kruis punt Pr. Hendrikstraat-Stationsstraat- Noordstraat vond een aanrijding plaats tussen twee luxe auto's. De heer v. P. te Vlissingen reed met z'n auto door de Stationsstraat, terwijl de andere auto - zonder voorrang te verlenen - uit de Pr. Hendrikstraat de Noordstraat inreed. Eerstgenoemde auto werd aangereden en gehavend. De chauffeur, die de aanrijding veroorzaakte zag kans door te rijden, maar v. P. wist z'n nummer te noteren zodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Weinig regen. In de maand November registreerde de regenmeter op het proef bedrijf Scheldemonden 15.2 m.m. tegen een normale hoeveelheid van 70 m.m. Vo rig jaar bedroeg de neerslag in November 125.2 m-ia. DREISCHOR Kerkelijke verkiezingen. In de Ned. Herv. kerk zijn gekozen tot ouderling de heren A. van Oeveren en J. A. Goud zwaard; tot diaken de heren J. J. Klaas- se en J. C. v. d. Maas. ELLEWOUTSDIJK Sint op bezoek. In het M. J. van Hat- tumhuis hebben Sinterklaas en z'n knecht a: 1 de kinderen, die zich zeer beijverden in het zingen van Sinterklaasversjes, met gulle hand versnaperingen uitgedeeld. ■s-GRAVENPOLDER Jaarvergadering J. V. en M. V. Don derdagavond hebben de Geref. J.V. en M. V. hun jaarvergadering gehouden. Deze vergadering, die onder leiding stond van mej. Bakker, stond in het teken van het twintig jarig bestaan der M.V. Het pro gramma bestond uit samenzang, voor dracht en schetjes. De heer C. v. d. Linde heer de Dreu (namens de kerkeraad) een slotwoord. Oudstrijders bijeen. In de vergadering van de afdeling Haamstede van de Ned. Bond van Oudstrijders heeft de voorzitter de heer L. C. v. d. Velde, de heer J. Beije hartelijk toegesproken, die deze keer voor het laatst als penningmeester optrad, na 20 jaar deze functie te hebben be kleed. Besloten werd de Stichting „Ere schuld en Dankbaarheid" een jaarlijkse subsidie van f 5.toe te kennen. Tot bestuurslid koos men de heer W. Jonker te Burgh. Ouderavond O.L. school. Onder voor zitterschap van de heer J. M. Huissoon hield de O.L. school (dorp) haar jaar lijkse ouderavond in het C.J.M.V. gebouw. De schooltandarts, de heer Hendrikse te Yerseke hield een inleiding over ge bitsverzorging. Mevr. Schot-Slot werd herkozen als lid van de oudercommissi- In plaats van de aftredende commissie leden werden gekozen de heren P. v. d. Have en Chr. van Zweeden. De kinderen der 6e klasse verzorgden enige samen spraken en voerden een toneelstukje op. Vervolgens werden door de heer C. L. Duininck, het hoofd der school, enkele actuele schoolzaken besproken, waarvan de komende restauratie het voornaamste punt was. Aan het eind van de avond werden enige onderwijsfilms vertoond. Verbindingsstraat. In Biezelinge men thans bezig met het aanleggen van een nieuwe straat welke de Waardekens- straat moet verbinden met de Nieuwe Kerkstraat. Als deze straat klaar is, be hoeven de bewoners van de Waardekens- straat, geen omweg meer te maken om op het dorp te komen. KLOETINGE Cultureel werk. In de raadsvergadering werd besloten een commissie voor maat- scnappelijk- en cultureel werk in het leven te roepen. Een dergelijke commis sie bestond reeds eerder onder de naam S.O.C. (Sport, Ontspanning en Cultuur) Hiervan ging echter practisch geen acti viteit uit. Tot voorzitter van de nieuwe commissie io benoemd de heer D. Schip per; tot secretaris de heer J. G. Kuipers. Eveneens werd besloten een geldi aan te gaan met de bank van Ned. ge meenten tot een bedrag van f 30.000. Insectenbeslrijding. In een vergadering van oud-leerlingen van land- en tuin- bouwcursuc3en, belegd in samenwerking met de N.F.O. afd Goes, heeft de heer J. Hert"*- *s, tech. ambtenaar bij de plan- tenziektekundige dienst, gesproken over Mijten en insectenbestrijding in 1953 en de vooruitzichten in 1954." Overplaatsing. De heer H. Menkhorst, adjunct-kommies bij de Ned. Spoorwe gen, is met ingang van 1 Januari a.s. in gelijke functie overgeplaatst naar Schie dam. 25 jaar wijkverpleegster. In besloten kring werd dezer dagen de wijkverpleeg ster, zuster de Raad gehuldigd, wegens het feit, dat ze een kwart eeuw geleden wijkverpleegster werd in deze plaats. Door de Groene Kruisvereniging werd de jubilaresse een bloemenmand aange boden. De landelijke vereniging van het Groene Kruis gaf dit jubileum nog een extra tintje door haar de zilveren me daille toe te kennen. Contactavond. Iedere veertien dagen komen alle vrouwen, die op het dorp wo nen, bijeen in de Ned. He»pastorie. Daarnaast wordt af en toe een contact avond gehouden voor mannen en vrou wen. Deze week werd de derde avond gehouden, die door bijna alle inwoners benevens de dezer dagen gearriveerde C. C.H.-ploeg was bezocht. De leiding be rustte bij ds M. G. Westerhof, die de C. C.H.-ers o.- hartelijk dank bracht voor het werk, dat ze reeds verricht hebben. De avond stond in het teken van Sint Nieolaas. De Noorse woningen. De laatste van de in aanbouw zijnde 16 Noorse woningen is onder de kap gekomen. Deze woningen zullen permanent bewoond blijven. Vier van de tien onlangs gereedgekomen z.g. directieketen zijn deze week in gebruik genomen. De overige zes zullen door uit verschillende gemeenten afkomstige eva- cué's bezet worden. Gips voor volkstuinen. De plaatselijke commissie voor agrarische schade heeft de eigenaren van door water beschadigde tuinen verblijd met de schenking van een partij gips. Iedere eigenaar van een ,zout" volkstuintje zal 50 kg. gips ont vangen. zavelgrond is dit mogelijk, mits en dit geldt voor alle gronden de percelen goed ontwaterd zijn. Als de grond te droog is voor groenteteelt, dan lukt meestal de teelt van gladiolen nog wel. Juist voor de kleine zelfstandige land bouwer en tuinder biedt de teelt een mooie kans. Die past niet of zeer moeilijk in het teeltplan van een groot landbouwbedrijf, omdat er te veel handenarbeid in zit. VELE HONDERDEN RASSEN. Er zijn vele honderden gladiolenras- sen. Maar het is heel moeilijk te zeg gen, dat dit of dat bepaalde ras het in een volgend jaar het beste zal doen. Daarom is de telers in het algemeen aan te bevelen een ras te kiezen, waarvan bewezen is, dat het het „doet" in het buitenland. Natuurlijk moet ook ernstig worden gelet op de groeikracht en de vatbaarheid voor ziektes, terwijl niet minder aandacht moet worden geschonken aan de wensen van het buitenland. Een gladiool, die niet in de knop kan worden geplukt en in het water openbloeit, is minder gewild, terwijl de belangstelling voor gladio len, waarvan de kelken niet keurig in één lijn i' g» - ook heel wat geringer is. Dat zijn zo van die eisen (natuurlijk zijn er nog veel meer), die het nood zakelijk maken, dat elke teler en ad- spirant-teler zich laten voorlichten door deskundigen. Het lijkt misschien wel gemakkelijk ook een hoekje gla diolen te zetten, maar er komt heel wat bij kijken. En de teler vergist zich, als hij de keuze van zijn ras laat be palen door de prijs, die op een gegeven ogenblik daarvoor wordt gegeven. PAS OP Helaas blijken ook op dit terrein min der gewetensvolle bandelaren de boer op te gaan. Zij bieden hun onder aller lei fraaie voorspiegelingen plantgoed aan en persen hen als 't ware om toch ook eens wat te gaan telen. Een dure sigaar en handig praten zjjn middelen om de boer wat gewilliger te maken. Enkelen zjjn er al ingetrapt. Het bleek, dat zij in sommige gevallen precies het dubbele van de gangbare prijs betaal den! Vooral op Walcheren, waar de teelt nog in de kinderschoenen staat en de telers dus geen of weinig ervaring hebben, zijn al slachtoffers gevallen. Men zij dus op zijn hoede! De ramp bracht de gladiolenteelt grote schade toe. Veel plantgoed ging verloren en wat overbleef kon niet worden uitgeplant. Niettemin zijn de telers weer zo vlug mogelijk aan het werk gegaan. Velen hebben al bestel lingen gedaan op pootgoed voor het volgende jaar. DROGEN. Het is dringend noodzakelijk de bol len, zodra ze van het land komen, te drogen, teneinde aantasting door ziek tekiemen te voorkomen. Dit spreekt nog meer, wanneer men bedenkt", dat de bollen juist geoogst worden in het natte jaargetijde. Vandaar, dat er op diverse plaatsen in onze provincie drooginriehtingen zijn ontstaan, o.a. in Oudelande, Krabbendijke, Ovezande en Stavenisse. Er zijn particuliere en collectieve drooginriehtingen, alsmede loondrogerijen. Men zal zich herinne ren, dat medio 1952 een electrische installatie werd ontworpen, die uit stekende kwaliteiten bezit voor het drogen van bollen en tuin- en land bouwproducten. Wanneer het droog- proces achter de rug is en de bollen naar de veiling gaan, worden ze ook daar weer in verwarmde ruimten ge plaatst. Er zijn in ons land drie veilingen, n.l. voor West-Friesland te Bovenkar- spel en twee in Lisse: H.B.G. (Hol lands Bloembollen Genootschap) en HoBaHo (Hollands Bloembollen Huis). De Zeeuwse Gladiolentelers Vereni ging, welke wordt gevormd door de af delingen Tholen, Zuid-Beveland Oost en Zuid-Beveland West, geeft de telers zo veel mogeljjk voorlichting. Na de ramp heeft zij een heel moeilijke tijd door gemaakt, maar zich daardoor niet laten uitschakelen. De grootscheepse reclame campagne in het buitenland, met name in Amerika, had succes. De afzet nam enorm toe. En al mag dan geen enkele teler speculeren op en dromen van gou den bergen, als hij de gladiool een vaste plaats in zijn teeltplan geeft, zal zijn boterham wat dikker belegd kunnen worden. En zal hij nog meer goodwill voor Nederland scheppen over onze grenzen Sinterklaas. Donderdagmiddag hebben Sinterklaas en Zwarte Piet een bezoek gebracht aan de Herv. kleuter :iiool. De Sint onderhield zich allereerst met de burgemeester, het bestuur en het hooiu der school, waarna hij zich tot iedere leerling afzonderlijk richtte, terwijl, - iet cadeautjes uitreikte. Aanbesteding1. Op het gemeentehuis werd aanbesteed de bouw van 5 nieuwe woningen, bestemd voor diegene, die bij ramp hun woning verloren (Molenweg). Er werd als volgt ingeschreven: W. Boschaart, Wolphaartsdijk 55.678; C. Sinke, Wolphaartsdijk 54.376; A. de Blaij Wolphaartsdijk 55.900; J. de Jonge, Bie zelinge 55.200; A. de Herder, Wolpliaarts- sprak een propagandistisch woord en de hoge gasten arriveerden per auto. De dyk 54.000. (gegn-f).

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2