UITVOERING VAN DRIE EILANDEN-PLAN WORDT THANS ONDERZOCHT Inwoner van St. Annaland met vacantie thuis Zo was het in December 1952 GROTE DRIE GAAN MET RUSLAND PRATEN Melkvoorziening na de ramp was goed WORDT ZUID-TIROL EEN TWEEDE TRIÈST? Over een jaar zal de definitieve beslissing vallen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opdracht aan Technisch Bureau der Domeinen Rondweg om Wouw opengesteld Lente in December 1 SNIPPER NIEUWSk Zeeuwse cadetten beëdigd Bus met arbeiders verongelukt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen; Lemmensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg; Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARG£ :G No. 2651 Abonnementsprijs 0,44 per week, 1.85 p, maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 5 DEC. 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.32 u., onder 16.30 u. Maan op 8.57 u., onder 16.04 u. Hoogwater Zondag 6 Dec.: Vlissingen: 1.38 u. 1.97 m., 13.53 u. 1.91 m. Terneuzen: 2.05 u. 2.15 m., 14.17 u. 2.09 m. Wemeldinge: з.22 u. 1.74 m., 15.36 u. 1.66 m. Zierikzee: 3.08 u. 1.48 m., 15.24 1.40 m. MIDDELBURG, 4 December. Naar wij van welingelichte zijde vernemen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat officieel opdracht gegeven aan het Technisch Bureau der Domeinen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot uitvoering van het Drie-eilanden-plan. Daarmede is deze voor Zeeland uiterst belangrijke zaak in het stadium der serieuze over weging gekomen en daaruit mag bovendien worden geconcludeerd, dat de regering in principe gehoor heeft gegeven aan de sterke aandrang van het Provinciaal Bestuur om het Drie-eilanden-plan op zichzelf te bekijken. Men verklaarde ons, dat uit het feit, dat nu een onderzoek wordt ingesteld, niet mag worden afgeleid, dat reeds een beslissing is gevallen over de vraag, of het Drie-eilanden-plan uit de plannen der Deltacommissie zal worden gelicht. Vast staat evenwel, dat dit onderzoek erop is gericht concrete plannen tot stand te brengen met betrekking tot de aaneenvoeging van de beide Beve- landen en Walcheren. Het onderzoek zal ongeveer een jaar duren. Men mag aannemen, dat binnen een jaar beslist zal worden, of indien althans be doeld onderzoek positieve resultaten oplevert uitvoering van het Drie- -■ilandenplan voorrang zal genieten. Het onderzoek zal naar twee zijden plaatsvinden. In de eerste plaats zal nauwkeurig worden nagegaan, welke de consequenties zullen zijn van de uitvoering van het plan voor de water staatkundige toestand op de omliggen de eilanden, de Bevelanden en Walche ren dus. Speciaal voor dit werk is met ingang van 1 December j.l. een expert aangetrokken door Domeinen. Deze deskundige zal zich in de ko mende maanden in verbinding stellen met de betrokken polder- en water schapsbesturen, teneinde een inzicht te krijgen in de vraagstukken, die er lig gen op het gebied van de toekomstige waterhuishouding. De tweede kant van het onderzoek zal betrekking hebben op de tech nische aspecten der indijking als zo danig. Eén der belangrijkste vragen zal zijn, waar de afsluitdijken moeten komen te liggen en waar de dijk- dichtingen tot stand moeten worden gebracht. Bovendien zal moeten wor den nagegaan, of en zo ja op welke plaatsen gemalen en sluizen dienen te worden gebouwd. Uiteraard zul len ook nog heel wat peilingen moe ten worden verricht. NOORD-SLOE VAN DE BAAN Uit het bovenstaande mag worden, geconcludeerd, dat het plan tot indij king van het Noord-Sloe van de baan is. Ongeveer een jaar geleden lag dit klaar. Het kostte 6% millioen gulden. Maar reeds toen was er al weinig kans op uitvoering, omdat het Rijk dit met het oog op het Drie-eilanden-plan niet verantwoord achtte. Na de ramp werd het vraagstuk der afsluiting van de zee-armen ter bestu dering gegeven aan de Delta-commis sie. Daarbij bestond het gevaar, dat het Drie-eilandenplan zou worden opge hangen aan de algemene plannen tot dichting der zeegaten. Het Prov. Be stuur en ook andere Zeeuwse instan ties hebben de minister toen onder zijn aandacht gebracht, dat het voor Zee land moeilijk aanvaardbaar zou zijn te wachten tot de afsluiting der Ooster- Schelde aan de beurt zou zijn, temeer, daar het Drie-eilanden-plan hiervan ge heel los kan worden gezien. Alles wijst er nu op, dat men in Den Haag dit standpunt deelt. We herinne ren er in dit verband nog aan, dat de Frov. Staten van Zeeland op 22 Juli j.l. een motie aanvaardden, waarin de urgentie van het Drie-eilanden-plan werd uitgesproken. ENKELE CIJFERS Vanzelfsprekend is het nog volslagen onmogelijk iets te zeggen over de plan nen. Die zijn er immers nog niet! Wel echter zijn wij in staat enkele gege vens te publiceren, waaruit het grote belang voor Zeeland blijkt. In de eerste plaats kan gerekend worden op een landaanwinst van globaal 2000 tot 2500 ha, w.o. 600 ha nieuwe grond in het Noord-Sloe. Op deze 2000 ha zullen ongeveer 800 agrariërs een bestaan kunnen vin den, terwijl er in totaal aan onge veer 2000 mensen werk zal kunnen worden verschaft. De verkeersverbindingen zullen gron dig verbeterd kunnen worden. Zowel vanuit Goes als vanuit Middelburg zal men in circa 20 minuten met de auto midden op Noord-Beveland kunnen zijn. Nog ingrijpender wordt de reistijd met Zierikzee teruggebracht. De pro vinciale boot ..zal niet meer van Katse Veer vertrekken, maar van Colijns- plaat. Als de boot niet verder vaart dan de Val, is men vanuit Goes in 50 minuten in Zierikzee en vanuit Mid delburg in 55 minuten. Nu zijn deze tijden resp. circa 65 en 105 minuten, WAAR KOMEN DE AFSLUITDAMMEN? Om de gedachte te bepalen kan wor den gezegd, dat de Oostelijke afsluit- dam door de Zandkreek gelegd zal worden tussen Katsboek en de Ooste- |i lijke punt van de Oost-Beveland Pol- der. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de deskundigen het niet helemaal eens over de plaats, waar de Westelijke af- j sluitdam door het Veerse Gat gelegd moet worden. Sommigen projecteren i die ten Noordwesten van Veere, maar anderen ten Zuidoosten van dit stadje, j In het eerste geval zal door de in te dijken grond een kanaalbedding ge graven moeten worden, teneinde het kanaal door Walcheren zijn functie te doen behouden. Bovendien is dit nood zakelijk voor de vissersschepen. In het andere geval blijft Veere aan open water liggen. Al zal de afsluiting ten Noordwesten moeilijker zijn, toch is zij technisch mogelijk naar het oor deel van deskundigen. In dit geval zal een sluis niet kunnen worden gemist. Het normale kanaalpeil in Walcheren is 90 cm boven NAP, terwijl dat in de Zandkreek-vaarroute ongeveer 2% maal maal zo laag zal zijn. Of op de in te dijken gronden een vliegveld zal worden aangelegd is ook één van die vragen, waarop momenteel onmogelijk een antwoord is te geven. Er schijnen enkele honderden ha te zijn, die min der geschikt zijn voor bouwgrond en zich voor een vliegveld uitstekend le nen. Over de kosten valt ook nog niets mede te delen. Men kan echter gevoe gelijk aannemen, dat deze niet ver be neden de 40 millioen zullen liggen. En zo kan onze slotconclusie zijn: Het Drie-eilanden-plan is niet in de eerste plaats een zaak van techniek, maar van geld! Weinig hoop op succes, maar Conferentie der grote vier begin volgend jaar voorgesteld HAMILTON, 5 December. Naar verwacht wordt zullen Eisen hower, Churchill en Laniel, als eerste daad van hun conferentie op Bermuda, vandaag de Sowjet-Unie antwoorden, dat zij bereid zijn deel te nemen aan een conferentie der grote vier over Duitsland en de Europese veiligheid. De conferentie zal begin volgend jaar worden gehouden. Tevens zullen in de nota, die naar Moskou gaat, de Russische be schuldigingen van de hand worden gewezen. De Russen hebben gesteld, dat het Europese leger het Duitse militairisme doet herleven en dat de NAVO-bases de veiligheid van de Sowjet-Unie zouden bedreigen. i.oe bevoorrecht we dit jaar ^jn, wat het weer aangaat, blijkt wel heel duidelijk uit bovenstaande foto. In 1952 viel op 30 November een pak sneeuw, waardoor vele liefhebbers van de skisport hun hart konden ophalen bij „Kraantje Lek' 'in de buurt van Bloemendaal. Vandaag, 5 December, kunnen we ons nauwelijks indenken, dat over veertien dagen officieel de winter begint. WOUW, 4 Dec. Het valt moeilijk uit te maken wie er blijer zijn met de nieuwe rondweg bij Wouw, waardoor de gevaarlijke traverse door deze ge meente uit de tijd is: de automobilisten of de inwoners van het dorp. Vandaag heeft de burgemeester van Wouw persoonlijk de vaten, die de toegang tot de nieuwe weg nog ver sperden, opgeruimd en daarmee de weg voor de automobilisten open ge steld. Tevoren wees hij op de grote ge varen, die de weg door zijn gemeente opleverde voor verkeer en inwoners.^ Hij meende, dat zijn gemeentenaren nu eindelijk rust krijgen en 's nachts rus tig kunnen slapen. Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, wees in een toespraak op de grote verbetering, die thans een feit is geworden. Vooral de automobilisten uit Zee land, die deze weg berijden op hun route naar het Westen of Midden- Brabant zullen verheugd zijn, dat zij de „lijdensweg" niet meer behoeven te passeren. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. Er zijn vandaag weer enige records in de weerstatistieken opgenomen. Enkele stations in ons land noteerden van daag een temperatuur van meer dan 16 graden, hetgeen nog nimmer sinds de waarnemingen begonnen is voorge komen. Doch niet alleen in ons land is het lente in December. In Engeland geniet men ook van de zonneschijn en hoge temperaturen en zelfs in Scandinavië, waar het anders in deze tijd van het jaar al hard vriest, komen temperatu- J ren voor, die zelden worden waargeno- "men. Bij onze Zuiderburen staan op vele plaatsen aardbeien en bosbessen weer in bloei en zijn de insecten uit hun winterslaap gewekt. In Rome bloeien de dahlia's nog. Sinterklaas behoeft dus dit jaar niet te klagen over koude voeten ZIERIKZEE, 4 Dec. In de alge mene vergadering van de C.M.M.C. werden, op voorstel van voorzitter D. Eveleens, enige ogenblikken stilte in acht genomen voor het verscheiden van de heer C. Zwagerman te Middel burg en de heer D. C. Viergever te Nieuwerkerk. De exploitatie-rekening over 1952 wijst een nadelig saldo aan van f 2066. Bij een normale toestand zou men tot verhoging van de contributie over gaan, maar dat is nu, gezien de om standigheden, niet mogelijk. Het le denkapitaal bedraagt f 3199,34, trekt men hier het nadelig saldo af, dan blijft er nog f 1143,38 aan ledenkapitaal over. Van het aantal stuksvee, dat voor de ramp plm. 10.000 bedroeg, is de helft verdronken. Dat de melkvoorziening na de ramp heeft kunnen functionneren is te dan ken aan de goede samenwerking tus sen het bedrijfsleven, de overheid en de veehouders, die maar over plm. 500 stuks melkvee konden beschikken, al dus deelde de adviseur van de Zeeuw se melkfederatie, de heer C. Zee, mee. Deze zei verder, dat de melk zonder prijsverhoging geleverd kon worden, in tegenstelling met andere delen van ons land. Algemeen wordt verwacht, dat het volgend jaar een verhoging van een halve cent per liter zal wor den toegepast. De tekening van de nieuwe fabriek aan de Oostkant van Zierikzee is goed gekeurd, zodat volgende week de aan besteding kan plaats hebben. De fa briek komt meer centrisch, dus econo mischer te liggen. Het is een publiek geheim, dat geen van de delegaties op Bermuda, veel hoop koestert over het resul taat van een bespreking met Rus land De Westelijke grote drie zijn van oordeel, dat eerst in geheel Duitsland vrije verkiezingen moeten worden gehouden, voordat er een re gering wordt gevormd om over een vredesverdrag te onderhandelen. De Russen wensen juist een ontwikke ling in omgekeerde volgorde. Triest Kort nadat de Amerikaanse delega tie was gearriveerd begonnen de mi nisters van Buitenlandse Zaken, Dulles, Eden en Bidault hun besprekingen, ge volgd door een bijeenkomst van Eisen hower, Churchill en Laniel. Tevoren hadden Eden en Bidault al geconfereerd over nieuwe stappen om de meningsverschillen tussen Italië en Zuid-Slavië over een vijfmogendhe- denbespreking inzake de kwestie- Triest te overbruggen. Dit vraagstuk zal ook nog met de Amerikanen wor den besproken. A'i A In Noord-Rijnland-Westfalen zijn de afgelopen dagen elf communisten aan gehouden. Zij worden er van beschul digd door de Oostduitse regering te zijn gezonden en betaald om te pogen de dictatuur in West-Duitsland te ves tigen. Een aantal vooraanstaande Franse parlementsleden gaat een be zoek aan Polen brengen. Ze zullen daarbij o.m. Warschau, Krakau en Danzig bezoeken. Op de Philipijnen is het na de presidentsverkiezingen nog altijd onrustig. Gisteren werd een poging om een aanslag op de nieuwe president Magsaysay te doen, verij deld. In Indo-China hebben de Fran se troepen weer een klein succes ge boekt. Zij bezetten tot grote verrassing van de opstandelingen een post van de Vietminh. De Britse spoorwegem ployees krijgen volgende week loons verhoging. Het is nog niet hekend of nu ook de spoorwegtarieven weer worden verhoogd. Een Duits schip, dat van Oslo onderweg is naar Bre merhaven, wordt vermist. Aan boord van het vaartuig was brand uitgebro ken, waardoor ernstige schade is ont staan. In Denemarken zijn de brom fietsen („knallert" noemt men ze daar) vrijgesteld van belasting. Er rijden er daar nu 20.000 op een knal-brommer. Ongegrond? De Westduitse regering heeft pre sident Eisenhower een plan voor gelegd om Duitsland op te nemen in de NAVO, zo werd Vrijdag in welingelichte kringen te Parijs ver klaard. De Duitsers wilden het plan door een waarnemer laten överhan- digen, doch toen zij de conferentie op Bermuda niet mochten bij'wo- nen, werd besloten de Amerikaanse hoge commissaris in te schakelen. De Fransen zouden deze kwestie nu op Bermuda te sprake brengen. In Bonn werd evenwel verklaard, dat deze berichten volkomen onge grond zijn. Bus op schoolklas ingereden. ROTTERDAM, 4 Dec. Toen van morgen een automobilist op de 's-Gra- vendijkwal te Rotterdam wilde rem men om een schoolklas ongehinderd te laten oversteken, is zijn wagen geslipt met het gevolg dat deze op de kinde ren is ingereden. Zeven hunner wer den gewond en moesten naar zieken huizen worden overgebracht. De ver wondingen waren niet van ernstige aard. De kinderen horen thuis in het schippersinternaat, dat is gevestigd in een schip aan de Coolhaven. BERGEN OP ZOOM, 4 Dec. Van morgen zijn op de binnenplaats van de Cort Heiligerkazerne te Bergen op Zoom de cadet-sergeant P. J. van Driel te Axel en A. Jobse te Middelburg door de commandant overste J. A. de Witte beëdigd. De troepen van het re giment veldartellerie „Prins Frederik" stonden op het terrein in paradevorm opgesteld onder commando van kapi tein Eindhoven, terwijl in het midden een vijftal zware stukken geschut stonden opgesteld. Deze cadetten, die bij K.B. van 12 Nov. waren bevorderd tot tweede luitenant bij de artillerie werden na de beëdiging door de over ste toegeproken, die hen op de drie punten van de eed wees. Deze plechtigheid werd besloten met een défilé. HIJ KWAM OVERWIPPEN UIT CANADA Feestdagen in het ouderlijk huis zijn toch maar alles (van onze correspondent) ST. ANNALAND, 4 December. Vele emigranten verwijlen in de De cembermaand vaker met hun gedachten in het vaderland, dan in de andera maanden van het jaar. St, Nicolaas, Kerstmis en Oud en Nieuw zijn van dia momenten, waarop men het liefst even zou overwippen om in de familiekring en in de vertrouwde omgeving te vertoeven, waarvan men reeds korter of langer tijd geleden afscheid heeft genomen toen men ging emigreren. Zo dachten ook vele emigranten uit Canda er over en de Holland-Amerika-lijn hood hen de oplossing: de „Maasdam" zou Halifax aandoen op de thuisreis, waarbij het schip voor St. Nicolaas in Rotterdam zou arriveren. Brits-Perzische betrekkingen hervat? LONDEN, 4 Dec. Naar wordt aangenomen zullen in Londen en Te heran morgen verklaringen worden uitgegeven, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Engeland en Perzië worden hervat. Zoals bekend verbrak oud-premier Mossadeq ongeveer een jaar geleden de betrekkingen in verband met het oliegeschil. Men hoopt in de Britse hoofdstad, dat nu spoedig onderhandelingen kun nen beginnen, die zouden leiden tot een oplossing van de strubbelingen, destijds rond de oliewinning in Per zië ontstaan. Het was de familie J. J. v. d. Kloos ter uit St. Annaland, die deze week verrast werd door een telegram, waar in hen werd meegedeeld, dat hun zoon, de thans 33 jarige C. v. d. Klooster, die in Maart 1947 naar Canada vertrok, voor enkele maanden naar huis zou komen en met de „Maasdam" de reis zou ondernemen. Gistermiddag arriveerde hij behou den en wel in zijn geboorteplaats en wij waren in de gelegenheid vanmor gen een praatje me hem te maken en te horen hoe hij sinds 1947 heeft ge leefd en gewerkt. NOODZAKELIJK Het eerste wat de heer V. d. Kloos ter vertelde, was een nadrukkelijke be vestiging van hetgeen de a.s. emigran ten altjjd wordt voorgehouden: „De eerste jaren zijn de moeilijkste, maar slaat men zich daar goed doorheen, dan kan men zich een goede toekomst verwerven. Maar kansen scheppen be tekent ook Engels leren". Vooral dit Dieptebom op scheepsroute Vlissingen-Londen 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. De Bel gische Marine heeft de scheepvaart ge waarschuwd dat een onontplofte diep tebom is gezonken in de Noordzee op de scheepvaartroute van Vlissingen en Zeebrugge naar Londen. De bom zou elk ogenblik kunnen ontploffen; zij levert gevaar op voor de scheepvaart. Nieuw-Vossemeer is de laatste ge meente in het West-Brabantse rampge bied waar nog gemeenteraadsverkie zingen moeten worden gehouden. Dit zal nu gebeuren en wel op 27 Janu ari a.s. VOLKSSTEMMING GEWENST Oostenrijks-Italiaans geschil weer actueel WENEN, 4 December. Een van de problemen, waar tegenover de nieuwe Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Figl, zich geplaatst ziet, is de kwestie Zuid-Tirol, het voormalige Oostenrijkse Alpengebied dat na de eerste wereldoorlog bij Italië werd gevoegd en dat een overwegend Oostenrijkse bevolking bezit, zoals Triëst overwegend Italiaans is. Onlangs is deze sluimerende kwestie nieuw leven ingeblazen en wel naar aanleiding van een uitlating van de Znidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popowitsj op een persconferentie in Wenen tijdens zijn officiële be zoek aan Oostenrijk. Popowitsj antwoordde nl. op de vraag van een Italiaanse journalist waarom Zuidslavië niet wilde instem men met een volksstemming ter rege ling van het geschil om Triëst: „Als Italië meent, dat een volksstemming zulk een goed middel is voor regeling van territoriale geschillen als dat om Triëst, waarom staat het dan niet te vens een volksstemming in Zuid-Tirol voor?" In de Oostenrijkse pers is na deze verklaring heropening van de kwestie Zuid-Tirol geëist, voor in dit gebied, als gevolg van „koelbloedige Italiani- satie een stadium zal zijn bereikt, waarin Italië een volksstemming kan aanbieden, wel wetend, dat de meer derheid van de bevolking voor Italië zal stemmen". De provinciale gouverneur van Oos tenrijks Tirol, Alois Grauss, verklaar de onlangs dat, hoewel Oostenrijk handhaving van de goede betrekkingen Kans voor 2000 Nederlanders bij Z.-Afrikaanse spoorwegen. 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. De Gereformeerde Immigrasie Vereniging te Pretoria heeft aan de Chr. Emigra tie Centrale medegedeeld, dat de Zuid- Afrikaanse Spoorwegen tweeduizend jonge krachten willen aanwerven ter opleiding voor stoker, machinist, con ducteur of lijnwerker. In aanmerking komen ongehuwde mannen tussen 18 en 25 jaar. met Italië wenst, de nationale plicht om de inwoners van Zuid-Tirol bij te staan een voornamere plaats inneemt. „Wat signor Pella (de Italiaanse pre mier) goed acht voor Triëst, dient ook goed te zijn voor Zuid-Tirol", zo ver klaarde hij. Oostenrijk heeft nooit zijn aanspra ken op Zuid-Tirol, dat in 1910 een voor 97 procent Oostenrijkse bevolking had, opgegeven. Volgens de Oostenrijkse pers is sedert dien de bevolkingssa menstelling ingrijpend gewijzigd en telde Zuid-Tirol in 1951 120.000 Itali aanse inwoners op een totale bevolking van 334.000. Opnieuw is in Spanje een kerk ge sloten op last van de overheid. Het is ditmaal de Prot. Kerk, behorend tot de Chr. zending van Canada, wel ke te Madrid staat. Uitkering aan getroffen land en tuinbouwarbeiders 's-GRAVENHAGE, 4 Dec. In aan sluiting op een vorig schrijven, waarin dè mogelijkheid wordt geopend bijzon dere uitkeringen te verstrekken aan middenstanders en zelfstandigen, heeft de minister van Maatschappelijk Werk aan de gemeenten medegedeeld dat met in achtneming van bepaalde richtlijnen, eveneens een bijzondere uitkering kan worden verstrekt aan door de watersnood getroffen land- en tuinbouwers. laatste zou de heer V. d. Klooster ie dere emigrant willen inprenten. ERVARINGEN De heer V. d. Klooster vestigde zich in Woodstock (Ontario) en kon na twee maanden al een aardig mondje Engels en goed met geld omgaan. Dit kwam omdat er zich in de streek toen nog maar 75 Nederlanders gevestigd hadden en hij veelal op de samenwer king met de Canadezen aangewezen was, omdat zijn landgenoten zeer ver spreid woonden. Nu is dat heel anders, want er wonen in dit gebied momen teel 2000 Nederlandse emigranten. De heer V. d. Klooster is ruim een jaar in de landbouw werkzaam ge weest ,maar werkt nu in een fabriek. Vijf dagen per week van 's morgens 7 tot 's middags 5 uur en 's Zaterdags en 's Zondags vrij. VAN 'T KERKELL, „.F Ook op godsdienstig terrein be weegt de oud-inwoner van St. An naland zich. Hij is voorzitter van de plaatselijke jeugdverenigingen. Op de in Woodstock gehouden jaarver gadering in October j.l. waren vele jonge emigranten uit de omgeving aanwezig, zoals uit Hamilton, Lon don, Toronto, Stratford en Brand- ford. De heer V. d. Klooster wil trachten in ons land wat boeken op de kop te tikken, want er is groot gebrek aan studiemateriaal, zoals Bijbelse- en vaderlandse geschiede nis. Hij is lid van de Reformed Church en gaat ter kerke bij ds Schipper. Ie dere Zondag is er een Engelse ('s mor gens) en in de middag een Hollandse kerkdienst. Op 29 Januari a.s. hoopt de heer V. d. Klooster ook zijn verjaardag thuis te vieren. Voor zijn familie en vrienden zullen de komende maanden maar al te spoedig verstreken zijn. Pas ende wielrijder ernstig gewond BERGEN OP ZOOM, 4 Dec. Van middag is op de weg tussen Kruisland en Oud Gastel een ernstig ongeluk ge beurd. Een bus van de B.B.A., waarin arbeiders, die op Schouwen werkzaam zijn, waren gezeten en komende uit A. J. Polder, reed op weg naar Roosen daal in een bocht, toen een der voor banden sprong. Het gevolg was, dat de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte, waardoor de bus eerst een huis ramde en daarna door een muur een schuur binnenreed. Het voertuig drong drie meter diep de schuur binnen. Op het moment dat het ongeluk ge schiedde, reden enkele wielrijders over de weg. Een hunner, A. de N. uit Kruisland, werd door de bus gegrepen en meegesleurd. De man werd in zorg wekkende toestand naar het zieken huis te Roosendaal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De arbeiders in de bus kwamen er goed af. Zij liepen slechts lichte schaafwonden op en kon den voor zover nodig na ter plaatse te zijn verbonden, de reis met een andere bus voortzetten. DE BILT ZEGT: Minder zaclit DE BILT, 4 Dec. In het Noorden van het land veel bewolking met hier en daar wat lichte regen en een matige tot zwakke, naar richtingen tussen Noord en Oost draaiende, wind. In het Zuiden in de ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke bewolking en droog. Matige tot zwakke wind hoofd zakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Overal minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1