ANTWOORD AAN RUSLAND TIJDENS CONFERENTIE OP BERMUDA Vijf divisies komen er alleen als Amerika steun verleent Een grote en een kleine baas Zullen de Duitsers deelnemen aan besprekingen der grote vier? VJNL veroordelen communistische wreedheden in Korea MCCARTHY ONTKENT AANVAL OP EISENHOWER Fins schip nog niet vlot PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In Frankrijk is men optimistisch gestemd Levend verbrand bij auto-ongeval Door trein gegrepen Wethóuders verkiezing te Waarde Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2650 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 4 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.30 u., onder, 16.31 u. Maan op 7.52 u., onder 15.20 u. Hoogwater Zaterdag 5 Dec.: Vlissingen: 1.05 u. 1.88 m., 13.18 u. 1.81 m. Terneuzen: 1.31 u. 2.07 m., 13.40 u. 2.00 m. Wemeldinge: 2.43 u. 1.70 m., 14.57 u. 1.58 m. Zierikzee: 2.29 u. 1.46 m., 14.45 u. 1.33 m. CASTLE HARBOUR (Bermuda-eilanden), 3 December. „AFP verneemt van welingelichte zijde dat het zeer waarschijnlijk is, dat de op de Bermuda eilanden vergaderende staatslieden der Westerse grote drie voor het einde der bijeenkomst het Westerse antwoord op de Sowjetrussische nota van 26 November jl. waarin de Russische regering verklaarde in te stemmen met besprekingen door de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier, aan het Kremlin zullen doen overhandigen. Hiertoe zou zijn besloten tijdens de diplomatieke besprekingen, welke aan de conferentie zijn vooraf gegaan. Eén der overwegingen, die tot dit besluit zouden hebben geleid, zou zijn geweest de wens om de volkomen onderlinge overeenstemming tussen de Westerse grote drie te onderstrepen. En het zou voorts vooral de wens van Churchill zijn geweest te laten uitkomen, dat de besprekingen op de Ber muda-eilanden zich niet slechts tot theoretische gedachtenwisselingen zouden beperken. De Westduitse regeringspartijen heb ben er te elfder ure van afgezien aan de vooravond van de Bermuda-confe rentie een betoging van trouw aan de E.V.G. af te leggen door het aanhangig maken van een grondwetswijziging, die de militarisatie van West-Duits- land zou moeten mogelijk maken. On verwachts hebben de regeringspartijen de indiening van de wijzigingsvoorstel len verschoven tot Januari, nadat de socialistische oppositie ernstige bezwa ren had gemaakt. De socialistische leider Ollenauer had tevoren te kennen gegeven, dat zijn partij niet zou willen meewerken aan een demonstratief onderlijnen van de E.V.G. waardoor naar socialistische opvatting thans de voorbereiding van een betere verstandhouding tussen Oost en West slechts zou kunnen wor den verhinderd. De regering hoopt in een later stadium ook de stemmen der Socialisten te kunnen winnen voor het invoegen van militaire artikelen in de grondwet. Door de verschuiving van de grondwetswijziging heeft men voorts voorkomen, dat in dit stadium een Frans-Duits twistgesprek zou ontstaan over de vraag of de aanvulling der grondwet onder het vetorecht van de hoge commissie zou vallen. Het bezet- tingsstatuut, dat van kracht blijft tot dat West-Duisland zijn zelfstandigheid heeft verkregen, schrijft immers voor, dat elke grondwetswijziging de uit drukkelijke goedkeuring der gealli eerden behoeft. Officieel wordt er dan ook tegen ge waarschuwd „het optimisme zover te drijven, dat men van de komende con ferentie een zekere bekering der Sow jets gaat verwachten". GEEN WAARNEMER Op Bermuda zal de bondsregering geen waarnemer hebben, doch voor aleer het tot een gesprek met de Sowjet-Unie zal komen, wenst Bonn uiteraard deel te nemen aan de voor bereiding daarvan. Dr Adenauer heeft Donderdag al te verstaan ge geven, dat hij na afloop van de con ferentie van Bermuda een nauw overleg met de bondsrepubliek ver wacht. De Duitse pers kaatst nu ijverig met balletjes over een Duitse deelneming aan de eventuele conferentie van Ber lijn. In de pers is zelfs de opvatting uitgesproken, dat de Duitsers daar niet alleen als waarnemers bij zouden moe ten zijn, doch dat zij ook volwaardig zou moeten kunnen deelnemen aan be. -igen over de Duitse toekomst, In ,„mgskringen wenst men zich over zulk een Duitse deelneming nog niet uit te laten, vooraleer Bermuda ten einde is. Wel vestigt men er de aandacht op, dat men op de grondslag van de bepalingen van de nog niet be krachtigde conventie van Bonn staat, volgens welke een vredesverdrag slechts met een vrije Duitse regering kon worden gesloten. Wanneer op een conferentie van vier de hoofdlijnen van een vredesverdrag zouden worden besproken, dan zou dat volgens Bonn dus slechts met Duitse medewerking kunnen geschieden. FRANSEN OPTIMISTISCH Diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad achten de kansen op welsla gen van de conferentie op Bermuda gunstig. Men is van oordeel, dat het niet moeilijk zal zijn, overeenstemming te bereiken over het Westelijke ant woord op het Russische voorstel inzake een viermogendhedenconferentie. De Fransen zullen voorstellen deze bij eenkomst in Februari te Wenen of Lu gano te houden. Zoals bekend hebben de Russen Ber lijn als plaats van samenkomst voor gesteld. Een andere reden voor een voor zichtig optimisme is, dat er volgens Franse waarnemers tekenen, zijn, welke er op wijzen, dat Washington enigszins gaat twijfelen aan de drin gende noodzaak om West-Duitsland te bewapenen, een standpunt, dat reeds lang in Frankrijk heeft veld gewonnen. Indien ook Eisenhower deze mening is toegedaan, zal het eenvoudiger worden om over het amendering van het hiervoor be staande plan te spreken. Zolang de oorlog in Indo-China voortduurt, moet Frankrijk wel de mindere zijn van een bewapend Duits land. Volgens door de Franse autori teiten verkregen inlichtingen is de re gering van Bonn van plan 20.000 offi eieren van de voormalige Wehrmacht en 80.000 onderofficieren op te roepen. Dit zou voldoende zijn om vijftien di visies op volledige sterkte op de been te brengen. Volgens het E.V.G.-ver- drag zal aan West-Duitsland echter verzocht worden, slechts twaalf divi sies te leveren, waarvan acht op drie kwart sterkte. Laniel noch Bidault kan een defini tieve verzekering geven, dat het E.V.G.- verdrag 'in zijn huidige bovennationale vorm kan worden bekrachtigd. Indien echter Engeland zich nauwer met de E.V.G. zou willen verbinden, zouden enige bezwaren van Franse afgevaar digden kunnen worden weggenomen. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen te Parijs heeft de Franse ambas sadeur te Londen, Massigli, zijn rege ring evenwel te verstaan gegeven, dat de Britten hiertoe niet bereid zijn. Naar van dezelfde -zijde wordt verno men heeft de Britse regering nog niet haar houding bepaald ten aanzien van de vraag, of West-Duitsland recht streeks tot de NAVO moet worden toe gelaten. DELFT, 3 Dec. Op de rijksweg tussen Delft en Rijswijk heeft zich vanochtend ter hoogte van het vlieg veld Ypenburg een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan de 57-jarige J. B. uit Den Haag het leven heeft gekost. B. reed met een vrachtauto op de rijksweg en wilde deze oversteken om het vliegveld op te rijden, toen uit de richting Rotterdam een vrachtauo kwam, welke werd bestuurd door de 23-jarige J. van der P. uit die stad. De auto's kwamen met elkaar in bot sing, waarbij de benzinetank van de wagen van B. uit Den Haag lek stoot te. B. raakte in de cabine in brand. Hij wist er uit te komen, doch stapte toen juist in een plas benzine. Een hoge steekvlam sloeg op en B. kreeg dermate ernstige brandwonden dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De ca bine van de andere auto was inge deukt. De bestuurder van der P., had echter kans gezien, zich snel van ach ter het stuur af weg te schuiven, zo dat hij met de schrik vrij kwam. RESOLUTIE AANVAARD 35,000 burgers en militairen omgebracht NEW YORK, 3 December. De algemene vergadering der V.N. heeft Donderdag met 42 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan ernstige bezorgdheid over de beschuldigingen, dat de Noordelijken in Korea wreedheden bedreven zouden hebben. De Sowjet-groeji stemde tegen. In de resolutie, ingediend door de V.S., Frankrijk, Turkije en Engeland, wordt ernstige bezorgdheid uitgedrukt over inlichtingen, dat Noordkoreaanse en Chinese communistische strijd krachten „in vele gevallen onmense lijke practijken onder bevel van de Verenigde Naties in Korea en tegen de Koreaanse burgerbevolking". De resolutie veroordeelt het bedrij ven door regeringen of autoriteiten van moord, verminking, marteling of andere daden van wreedheid tegen ge vangen gemaakt militair personeel en burgerbevolking, als een schending van de bepalingen van internationaal recht en van de fundamentele maat staven van gedrag en moraal. Aanklacht van Britse kapitein tegen Belgische staat BRUSSEL, 3 Dec. De kapitein van het Duitse vrachtschip „Bellatrix", die verleden week voor Heist (België) zijn schip aan de grond moest zetten nadat het in de mist was lek geslagen op een wrak, heeft een klacht ingediend tegen de Belgische staat. In het scheepsver- slag, waarvan een uittreksel aan de rechtbank te Brugge is overgemaakt, verklaart de gezagvoerder, dat zijn schip juist voor de havenmuur van Zeebrugge gestoten is op een wrak, dat geen enkel waarschuwingsteken droeg. Het schip liep een lek op dat bijna een vierkante meter groot was. De kapitein stelt de Belgische staat verantwoorde lijk voor de opgelopen averij. Lr de Zierikzeese Concertzaal werden Woensdagmiddag namens de geza menlijke waterschappen op Schouwen en Duiveland plaquettes uitgereikt aan ongeveer 250 personen, welke zich tot dusver op bijzondere wijze ver dienstelijk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dijkdichting. Een grote en kleine baas tijdens de dijkdichting, Gerrit Visser Azu uit Werkendam, (links) zinkbaas, en Hoofdingenieur Directeur van de Zuiderzee werken, de opperste leider van het dijkherstel, ir F. J. B. van de Wall, be kijken de zojuist ontvangen plaquette. De resolutie dringt niet aan op een onderzoek omdat de bewijzen overge legd door de V.S. onweerlegbaar wer den geacht. De V.S. noemen een aantal van 38.000 slachtoffers van wreedheden. De afge vaardigde van de V.S. Cabot Lodge zeide dat 35.000 van hen dood zijn. De Sowjet-afgevaardigde Wysjinsky zeide dat het bewijsmateriaal dat door de V.S. is overlegd „lasterlijk en ver valst" is. BOOMPLANT ACTIE VOOR KERKWERVE AMSTERDAM, 3 Dec. Leerlingen van de kweekschool voor de detailhan del te Amsterdam hebben het initiatief opgevat een inzameling te houden voor een boomplantactie voor de dorpskern van Kerkwerve op Schouwen-Duive- land. Door 300 leerlingen van deze school is 104,45 bijeengebracht, waar voor een veertigtal bomen in het dorp' kan worden geplant. Op onbewaakte overweg 's-GRAVENHAGE, 3 Dec. Op de onbewaakte overweg tussen Voorburg en Gouda onder Nootdorp is vanmor gen een jeep met personeel van de Nederlandse Aardolie Maatschappij door de trein die om 7.51 uit Voorburg in de richting Utrecht was vertrokken, gegrepen. Van de drie inzittenden wer den twee personen zwaar gewond, ter wijl de derde persoon een shock kreeg. De Hagenaar W. H. werd ernstig aan het hoofd gewond en is naar de Ur- sulakliniek te Wassenaar overgebracht, terwijl E. S. uit Erica (Dr.) een shock en J. H. uit Zutphen een hoofdwonde hebben opgelopen. In Den Haag is op de Valken- boschkade een 66-jarige dame C. C. J.-B. uit de Meidoornstraat door een auto gegrepen en aan de gevolgen overleden. Op de Stadhouderslaan werd een bromfietser door een auto gegrepen. De man, de 54-jarige W. H. W., overleed in het ziekenhuis. Rijksbijdrage aan gemeenten voor wegschap Walcheren? MIDDELBURG, 3 Dec. De Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren heeft vanmiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. L, Dregmans vergaderd in het Stadhuis te Vlissingen. Men heeft o.m. gesproken over de financiering door de gemeen ten van het Wegschap Walcheren. Ge adviseerd werd aan de gemeentebestu ren daarvoor een bijzondere Rijksbij drage te vragen, aangezien vele ge meenten tengevolge van de lasten, die het wegschap meebrengt, haar begro ting niet sluitend konden krijgen. Ook werd gesproken over de onder linge hulpverlening bij brand. Verte genwoordigers van de gemeentebestu ren van Middelburg en Vlissingen zul len, met de burgemeester van Oost- kapelle, deze zaak eens bekijken en zien, welke regelingen het beste kun nen worden gemaakt. Na afloop der vergadering werd voor het Stadhuis een demonstratie gege ven met enkele brandspuiten van de B.B. Tenslotte werden bezoeken ge bracht aan de gemeentelijke huishoud school en aan een magazijn van de B.B. TERRITORIALE VERDEDIGING WORDT NIET VERWAARLOOSD Kamer keurde begroting van Oorlog en Marine (na langdurig debat) goed (van onze parlementaire redacteur) 's GRAVENHAGE, 3 December „Wij kunnen met recht aandringen bij onze bondgenoten op de verdediging van ons grondgebied, maar dan zal het aandeel daarin van onze strijdmacht zodanig moeten zijn, dat we recht van spreken hebben. Alleen uit deze overweging is de opbouw van twee nieuwe divisies noodzakelijk. De mankracht daarvoor kunnen we leveren en wat de materiële steun betreft kunnen we er wel op rekenen dat deze voor lopig wordt voortgezet", zo zeide vanmiddag minister Staf in de Tweede Kamer in antwoord op de vele vragen die hem gesteld waren over het nieuwe drie-jarenplan. Het aandeel van drie Nederlandse divisies in de NATO-strijd- krachten is te gering. Het geallieerde hoofdkwartier heeft altijd geadviseerd om vijf divisies op te bouwen. Er is volgens de bewindsman geen sprake van' dat de plannen gewijzigd zijn. Het als altijd de bedoeling geweest om automa tisch nieuwe divisies op te bouwen. Ook nadat het oorspronkelijke plan om vijf divisies op te richten veranderd werd in de opbouw van drie divisies met de bijbehorende legercorpsen. Bij de besprekingen over dit nieuwe plan voor de jaren 1955, 1956 en 1957 hebben de Amerikanen dergelijke toezegging gedaan, dat het verantwoord is dit plan uit te werken, dat bovendien altijd nog gewijzigd kan worden. Het Oslo'se blad „Aftenposten" ver wacht, dat Koning Haakon van Noor wegen in Mei a.s. een officieel bezoek aan Koningin Juliana zal brengen, (omtrent een bezoek is in Den Haag officieel nog niets bekend.) CRITIEK IS ER NIET MINDER OM Meningsverschil met minister Dulles WASHINGTON, 3 Dec. Senator Mc Carthy heeft te Washington ontkend, dat hij het politieke leiderschap van president Eisenhower heeft uitgedaagd door het leveren van critiek op de bui tenlandse politiek van de regering en op de wijze waarop de regering de kwestie van bet communisme afdoet. „Deze suggestie is zowel belachelijk als onwaar", verklaarde hij. McCarthy's verklaring was een reac tie op deze week door president Eisen hower en de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, afgelegde ver klaringen, waarin zij critiek oefenden op zijn aandringen op een „hardhan dig" beleid ten aanzien van de bond genoten en op zijn verklaring dat het communisme in de regering een ver- kiezingspunt zou uitmaken in 1954, on danks de hoop van de president dat het dan geen probleem meer zou zijn. Ten aanzien van zijn eis dat de Ver- WAARDE, 3 December De ge meenteraad heeft vanmorgen, nadat de nieuwe raadsleden door de burgemees ter waren beëdigd, de wethouders voor de komende zittingsperiode gekozen. Als eerste wethouder zal optreden de heer M. van Fraassen (Vrije lijst) en als tweede wethouder de heer A. H, Mol (C.H.). Niet herkozen Is dus wet houder A. Dek (Gem. bel.) Burgemees ter van Burg bracht hem dank voor het werk dat hij In dienst der gemeente heeft verricht; de heer Dek dankte voor de prettige samenwerking. enigde Staten zouden weigeren hulp te verlenen aan enig land, dat goederen verscheept naar communistisch China, zei McCarthy: „Minister Dulles en ik zijn het volslagen oneens. In een repu bliek, zoals de onze, moet er plaats zijn voor eerlijk verschil van inzicht. Ik respecteer de eerlijkheid en oprechte bedoelingen van Dulles. Ik heb echter zulke diepe overtuigingen op dit ge bied, dat ik zal voortgaan deze aange legenheid te bespreken wanneer de ge legenheid zich voordoet en ik verzoek minister Dulles dringend ons gehele beleid op dit gebied te herzien. Dagelijks bestuur C.B.T.B. Technisch vakonderwijs in de landbouw vraagt verbetering. GOES, 3 Dec. Het algemeen be stuur van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft besloten medewerking te verlenen aan de verbetering van het technisch vak onderwijs in de landbouw. Men is de mening toegedaan, dat het technisch vakonderwijs in de landbouw achterge bleven is bij de mechanisatie en motorl- satie in land- en tuinbouw. Het gevaar bestaat, dat er in de toekomst dure ma chines en werktuigen op de bedrijven aanwezig zijn zonder vakbekwaam per soneel. Aannemende dat ln 1954 alle leden, ook de getroffenen, hun contributie zul len kunnen betalen en dat de contribu tie niet zal stijgen, is de begroting 1954 sluitend. Het dagelijks bestuur besloot ook fi nanciële steun te verlenen voor het stichten van een landbouwproefbedrijf ln Zeeuwsch Vlaanderen. Natuurlijk moest de minister er kennen dat er een speculatief ele ment in dit plan zit, ook al hebben de Amerikanen dan toezeggingen ge daan. Het kostenvraagstuk is dus be slissend. En de bewindsman rekende uit dat het plan in 1955 1495 mil- lioen, in 1956 1408 millioen en 1957 1305 millioen zal kosten. In totaal dus 4208 millioen. DE KOSTEN De uitrusting van een divisie zonder legercorpseenheden kost 435 milli oen. Als deze divisie valt onder de Amerikaanse hulpverlening dan krij gen we 350 millioen cadeau, zodat Nederland nog maar 80 millioen be hoeft te betalen. De oprichting van een divisie met de benodigde legercorps eenheden kost 995 millioen. De Ame rikaanse steunverlening kan in dit ge val 850 millioen bedragen, zodat wij nog 185 millioen moeten bekostigen. Indien na 1955 de drie opgebouwde divisies in stand gehouden worden kost dat 530 millioen per jaar. Deze drie divisies tellen 85.000 man. Voor drie jaar is dus in totaal 4200 millioen nodig. Daarbij komt nog 100 millioen voor nieuwe vliegtuigen en 100 mil lioen voor de aankoop van vuurlei dingsapparaten en de burgerlijke ver dediging. Al het materiaal dat we nu hebben zal tot 1960 doeltreffend kun nen worden gebruikt. Wat de luchtmacht betreft wordt aan het oorspronkelijke plan vastgehouden. Tot 1960 wordt hiermede een redelijke bijdrage geleverd. De taak van de luchtmacht kan na dit jaar wel heel anders zijn, aldus minister Staf. Dit in verband met de ontwikkeling van de geleide projectielen. Het vlootplan zal geen wijzigingen ondervinden. Om het drie-jarenplan te kunnen uitvoeren zal een belangrijke uitbrei ding van het beroepskader noodzake lijk zijn. Over veertien dagen zullen alle NATO-Ianden verslag uitbrengen wat zij in 1953 gereed zullen hebben, terwijl ze tevens hun plannen voor de komende jaren zullen overleggen. Mi nister Staf kan daarom nog niet in détails treden. Als de besprekingen voorbij zijn zal hij een defensienota opstellen, die in April of Mei zal ver schijnen. TERRITORIALE VERDEDIGING Men mag niet zeggen dat de terri toriale verdediging wordt verwaar loosd, aldus minister Staf. Wij be schikken momenteel over 10.000 man parate troepen en 70.000 man die mobisabel zijn. Bovendien is verster king te verwachten met een regi- ments-gevechtsgroep met de beste wapens. De verdediging van havens en vlieg velden heeft de volledige aandacht. Binnenkort zullen er parate eenheden op de vliegvelden komen. Het is niet mijn bedoeling, zo vervolgde de minis ter, om geheimzinnig te doen, maar men moet begrijpen dat ik geen détails kan verstrekken over de plaatsing van de 80.000 man. Er was nog een andere zaak die als hoogst geheim wordt beschouwd: het gebruik van atoomwapens. De regering wordt daarover ingelicht. De militaire deskundigen werken aan de problemen die daaruit voortvloeien, maar de mi nister verklaarde daar niets van be kend te kunnen en te mogen maken. Het is niet juist, dat minister de Greef (de Belgische minister van Oor log) heeft verklaard dat Nederlandse eenheden in een Brits legercorps on dergebracht zullen worden. Hij heeft dit als een mogelijkheid geuit, maar zekerheid is daarover niet. Over een terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Europa was minister Staf niets bekend. Wel gaat men van deze leger macht uitdunnen. De bezuiniging zal tot stand gebracht worden zonder dat de gevechtskracht vermindert. En dat is volgens de bewindsman best moge lijk. Minister Staf heeft ook nog meege deeld, dat volgend jaar aan onderwij zers in ruime mate vrijstelling ver leend zal worden van de eerste oefe ning. KAMER NIET OVERTUIGD Tijdens de replieken heeft de over grote meerderheid van de Kamer op onomwonden wijze blijk gegeven niet overtuigd te zijn van de juistheid van het standpunt van de minister. De heer Vermeer (Arb) vreesde, dat de Kamer voor voldongen feiten komt te staan als er in April of Mei een defensienota komt. De K.V.P.-fractie is helemaal niet overtuigd door de minister. De heer Fens concludeerde, dat de NATO nie om verdere plannen heeft gevraagd. Daarom moet er een defensienota komen, waarin uitvoerig wordt uit eengezet of de vijf divisies nodig zijn, hoe de minister het plan denkt te financieren, of er een belasting» plan komt, hoe het zit met het ma teriaal en of het drie-jarenplan uit gevoerd kan worden, gezien het be schikbare personeel. De heer Fens wilde volkomen vrij heid voorbehouden om, als de be windsman geen nieuwe argumenten heeft, dit plan te kunnen afwijzen. Elke nieuwe ontwikkeling voordat de defensienota verschijnt dient de minister aan de vaste begrotingscom missie voor te leggen, zo merkte hij dreigend op. TE HOOG GEMIKT? Ook de heer Roos jen (A.R.) bleef da vraag stellen of minister Staf niet ta hoog mikt. Hij vreesde, dat de minis ter de kosten, die gemoeid zijn met het onderhoud, overschat. Daar het hele maal niet zeker is, dat de Amerikaansa, steunverlening wordt voortgezet dei Amerikaanse wet loopt binnenkort ai speculeert de minister teveel en hij is er niet in geslaagd de twijfel weg ta nemen. Minister Staf had meegedeeld, dat hij persoonlijk het bedrag vari 1350 millioen per jaar te laag vindt, maar dat de andere ministers hem etf van overtuigd hadden, dat het vol* doende en sociaal-financieelverant woord was. De ministers zijn het dus kennelijk met elkaar oneens, zo zei de heer Kort hals (V.V.D.). Hoe zou dan de KameS in staat zijn, de cijfers te beoordelen?, De V.V.D.-fractie behoudt zich dan ook haar standpunt voor. Eerst moet geble ken zijn, of de Amerikaanse hulp wordt voortgezet. De heer Tilanus (C.H.) liet zijn par tij niet in de kou staan. Volgens hem ia er nog niets aan de hand. Dit nieuwa plan moet pas bij de volgende begro ting worden goedgekeurd. De minister doet dus niets anders dan vooruitzien. Als hij dit niet zou doen, zou men ook critiek op hem hebben. AANGENOMEN In zijn antwoordrede, die door veld interupties werd onderbroken, steldo minister Staf nogeens dat de NATO 3 divisies verlangt. Men moet oppassen zich niet te eenzijdig te richten op de territoriale verdediging, gezien de ge varen, die uit de lucht dreigen, want men moet begrijpen, dat de deur, waardoor de vijand kan binnenkomen, nog steeds openstaat. Het vijf divisie- plan moet beschouwd worden als een onderhandelingsobject, bjj de bespre kingen in Parijs. Er zal gesteld wor den, dat Nederland vijf divisies wil, als de Amerikanen daarvoor het materiaal leveren. Doen zij dat niet, dan kan dit plan niet doorgaan. De Kamer behoeft zich dus geen zor gen te maken, aldus minister Staf, want voor 1955 kunnen we toch niet met deze zaak beginnen. Er zal nog overleg genoeg gevoerd kunnen wor den. De begroting werd tenslotte z.h.s. aangenomen, waarna de vergadering om twee uur hedenmorgen werd ge sloten! Dit weekeind nieuwe poging HAAMSTEDE, 3 Dec. Vanmiddag omstreeks 12 uur is getracht het op Za terdag 31 Januari j.l. bij Westen Schou wen gestrande Finse s.s. „Bohre VI" bij hoog water vlot te slepen. Twee sleep boten van de Aannemïngsmaatschappij „Bieshos" uit Dordrecht trokken het schip, dat op een slede op een helling stond. Het mocht echter niet gelukken het schip weer in het water te krijgen. Wel heeft het weinig gescheeld, want het vaartuig schoof 120 m in de richting van de zee, doch bleef toen zitten. De „Bohre VI" zit nu nog met de steven op de helling, terwijl de rest van het schip in het zand ligt. Men wil trachten het vaartuig Zon dag of Maandag, tijdens het springtij, vlot te trekken, waarbij dan sterkere sleepboten zullen worden gebruikt. Van de zijde van het publiek bestond voor bet karwei grote belangstelling. DE BILT ZEGT: Nog iets zachter DE BILT, 3 Dec. Veranderlijke bewolking met plaatselijk opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige, Zuid westelijke wind. Nog iets zacnter uan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1