ECHTERNACH een toeristenoord bij uitnemendheid. Mei verleden keer) Waar blijft de Regering met de kampeerwet? Prof* dr J* Sevcrijn werd gisteren gehuldigd* Soms waant men zich in een Nederlandse stad. Men kan wandelen envissen op forellen. Meer mogelijkheden voor arbeiders in het buitenland» Sigarettenfabrikanten zijn het niet eens A. N.W B. richt zich tot de minister. £le Radio- Vrij bewerkt door J. Harwood Donderdag 3 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van één onzer redacteuren.) ECHTERNACH. Vacantie 1953. Aan de boorden van de Süre ligt het mwenoude stadje Echter- nach. Het is eigenlijk maar een flink dorp, met z'n 3500 inwoners. Maar het hééft alles van een stadje. Liefhebbers van oude gebouwen die er ondanks de oorlog nog heel wat zijn overgebleven kunnen er hun hart ophalen. Er staat b.v. een stadhuis uit de vroege Middel eeuwen, dat zijn weerga niet vindt Des zomers zijn er meer toeristen dan burgers. Soldaten en officieren van het Amerikaanse bezettings- leger in Duitsland weten de weg naar Echternach goed te vinden. En op het grote marktplein waant men zich soms in een Nederlandse stad vanwege de kentekens op de auto's... Een flinke boogbrug over de Süre vormt de verbinding met het naburige Duitsland. De Luxem burgse historicus Johannes Bertels Ziet vanaf zijn hoge voetstuk mid den op de brug dag en nacht neer op het bedrijvige gedoe van zware Duitse trucks en wandelende toe risten. Want men mag een hele dag Duitsland in, als men zijn pas of bewijs van Nederlanderschap maar bij de Duitse douane in het gloed nieuwe tolhuis in bewaring geeft. Ook wij hebben op een prachtige zomermorgen een tochtje naar Duits land gemaakt met als doel de Chapelle St. Liboire op één der hoogste punten ln de omtrek. Het was een schitteren de wandeling, vol afwisseling, met een zeldzaam uitzicht op Echternach, van waar de stemmen der spelende school kinderen helder tot ons doordrongen. Nu eens lag het stadje in de schaduw en was het rondom uitbundig van licht, dat op de hellingen en de weiden viel, dan weer schitterde de natuur steen van Echternachs basiliek zó fel, dat wjj de ogen nauwelijks open kon den houden. Over weiden en door bossen, langs ravijnen en door mul zand ging de tocht steeds hoger. Plotseling ontdekten wij een houten paal, met een opschrift, aan de rand van een steile helling. Een waarschu wing aan de al te vermetele, die eraan herinnerd werd, dat hier jaren geleden een bezoeker by een val het leven had gelaten De kapel zelf is nog maar korte tijd geleden geheel vernieuwd. Kaarsen branden er voor een heiligenbeeld en altijd liggen er verse bloemen. Op een platform rondom kan men zijn ver moeidheid van de klimpartij vergeten door het steeds wisselende en altijd weer nieuwe schouwspel van wolken en land. Nog een kwartiertje lopen is het naar het Duitse restaurant, waar men de prozaïsche ontdekking doet, dat de koffie afschuwelijk duur en naar evenredigheid slecht is Forellen springen in de Süre. Overigens behoeft men het niet in Duitsland te zoeken om te genieten. Echternach biedt ieder wat wils. Mei, kan er zonder acte en gratis zijn vacantie doorbrengen met het vissen in de Sfire, waar de forellen (wel eens) springen. Stop die (als u succes hebt gehad) dan vooral niet in een zakje, want na vjjf minuten is het lekkerste eraf. Neem het één of andere emmertje of doosje mee om de forellen onder wa ter te kunnen houden en ga ze, onmid dellijk na de vispartij, koken. Dan zjjn ze het lekkerst. Maar stel u er niet al te veel van voor. De vis is erg flauw en zonder citroen smaakt zjj niet. Een wandeling door het schone park van Echternach (met het typische Lodewijk XV-paviljoen) is, vooral des avonds, een heel prettige ontspanning. Maar wie zonder stevige schoenen naar Luxemburg wil gaan, kan beter thuis blijven. Urenlang kan men dwa- in de omgeving van Echternach en men op een hele dag vijf mensen „onkomt, dan is het druk. Onder neem 's avonds de klimtocht naar Trosknepchen en wat u daar ziet is bijna ongelofelijk, als een sprookje. Aan uw voeten ligt het stadje. Af ep toe dringt een vaag gerucht tot u door. Als dat niet zo was, zoudt u denken, dat er geen mens meer woonde, maar dat men vergeten had bij het weggaan de lichten te doven. Een kaart met 20 „promenades". En nu we het toch over wandelingen hebbenkoop allereerst een goede kaart van Echternach en omgeving. Het is een kaart, waarop bijna 20 ^promenades" zijn uitgestippeld, wan delingen, die u naar de mooiste streken voeren en waarvoor u gerust vaak een hele dag kunt nemen. Als u er een hele dog voor ruilt uittrekken, ga dan eens naar het Müllertal en breng dan n bezoek aan de beroemde Schiessen- np el. Tussen de enorme rotsblokken van Goldfralay en Eulenburg door waar bet op een warme zomerdag nog kil js komt u er gemakkelijk, als u de letter van de op uw kaart aangegeven „promenade" maar volgt. De Wolfs- schlucht, heel wat dichterbij, is zó hoog, dat u duizelt, wanneer u meer dan een minuut in de diepte kijkt. En vergeet u ook niet de Perdskapp en de Predigtstuhl, waar de rotsen zover over de asfaltweg hangen, dat zij el kaar raken. Breng ook een bezoek aan Consdorf, waar niet alleen een luxe hotel staat, maar langs de straat ook mestvaalten liggen te pronken in de warme zomerzonl De hoge heuvels rondom bieden een schitterend uitzicht op het stadje Echternach, waar de witte basiliek hoog boven de huizen rijen uitsteekt. Treintje stopt midden in Echternach. En terug in Echternach schrikt u misschien van een snerpende stoom fluit. Die schrik is direct over, als u het antieke treintje ziet binnenstomen met een zwaar hijgend locomotiefje. Midden in het stadje stopt het om de passagiers te laten uitstappen. Even later hotst het door naar het eindpunt van de lijn: station Echternach. Dit treintje heeft de langste tijd ge reden. Volgend jaar wil men het opber gen. De exploitatie is te duur en steeds minder mensen maken er gebruik van. De autobus heeft zjjn taak al groten deels overgenomen. Die reist ook heel wat prettiger, omdat men talloze dorp jes en gehuchten aandoet. De chauffeurs jongleren met hun wagen op de wegen en in de ontelbare haardspeldbochten op een manier, die u soms de haren ten berge doet rjjzen'. Maar u kunt zich met een gerust hart aan hun zorgen en kunde toevertrouwen DEN HAAG, 2 Dec. Arbeiders zullen voortaan vergunning ontvangen om in andere deelnemende landen vrijer een werkkring te aanvaarden, als resultaat van het besluit van de raad van ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) van 30 October jl. Dit besluit heeft ten doel de beper kende regelingen en formaliteiten zo veel mogelijk op te heffen en voor het eerst brengt dit besluit het beleid van de deelnemende landen onder een ze kere mate van controle van de geza menlijke regeringen. Het komt hier op neer, dat de deelnemende landen aan een inwoner van een ander deelnemend land moe ten toestaan een werkkring op hun grondgebied te aanvaarden, wanneer: een werknemer hem in dienst wenst te nemen; binnen een maand voor de desbetreffende vacature geen geschik te arbeidskracht in het binnenland kan worden gevonden; er geen onderbie ding van lonen en arbeidsvoorwaarden bestaat en de industriële vrede niet in gevaar wordt gebracht. Havenstaking in New York NEW YORK, 1 Dec. In een groot gebied van New York zijn Dinsdag havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen maatregelen, welke een einde pogen te maken aan het optre den van organisaties, die zich belasten met het aannemen van arbeiders, en andere, die de scheepvaart jaarlijks millioenen dollars afzetten. De posters bleken mannen te zjjn aan wie de nieuwe commissie van de staten New York en New Jersey, die zich in het vervolg met het aannemen van havenarbeiders zal belasten, werk kaarten had geweigerd. De overige ar beiders weigerden de posters te passe ren. In Brooklyn wordt ook niet gewerkt, De V. S., Canada en Groot-Brittan- nië zullen samenwerken bij het leggen van de eerste transatlantische telefoon kabel. De kosten van dit project zul len 12.500.000 pond sterling bedragen. De Verenigde Staten betalen de helft, Groot-Brittannië 41 en Canada 9 pro cent. Nestor der theologische faculteit. (Van onze redacteur kerknieuws). UTRECHT, 2 December. De nestor der theologische faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr J. Severyn, is hedenmiddag op bijzondere wflze gehuldigd. Deze hoogleraar is in Mei zeventig geworden en zijn vrienden, oud-leerlingen en discipelen wilden deze verjaardag niet zo maar voorbjj laten gaan. Van een afscheidscollege was geen sprake, want professor Severjjn, die ook bijzonder hoogleraar is vanwege de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk voor het onderwijs in de Gereformeerde dogmatiek ontving dezer dagen een opdracht om onderwijs te geven in de wijsgerige inleiding tot de gods dienstwetenschap, de encyclopaedic der godgeleerdheid en de wijsbegeerte van de godsdienst. Hij blijft dus gewoon college geven en hjj heeft dit ook van ochtend, op de dag van zijn huldiging, nog gedaan. In de aula van de Utrechtse univer- Harold Russell bezocht Zuid-Limburg MAASTRICHT, 1 Dec. De Ame rikaanse oorlogsveteraan Harold Rus sell heeft Maandag een bezoek ge bracht aan Zuid-Limburg. Hij was de gast van het Nederland-Amerika in stituut. Tijdens een lunch te Maas tricht heeft de voorzitter van de Ne derlandse Bioscoopbond, de heer M. Vermin, Russell een bronzen plaquette betreffende de bevrijding van Maas tricht door de Amerikaanse troepen aangeboden. Harold Russell bezocht het oorlogs kerkhof te Margrate, waar hij een krans' legde aan de voet van het mo nument. Hetzelfde deed hij aan de voet van het bevrijdingsmonument op het Koningsplein te Maastricht. Gift van Prinses Wilhelmina ARNHEM, 30 Nov. Naar wij van de secretaris-penningmeester van de Stich ting Herstel Grote Kerk Arnhem verne men, heeft de stichting een belangrijke gift ontvangen van H.K.H. Prinses Wil helmina. Ingevolge een daartoe door de Prinses gedaan verzoek zijn haar verle den jaar October ook enige pakken luci fers „door vuur geveld, met vuur her steld" ten paleize Het Loo aangeboden door een deputatie van de stichting. De trekking van de lucifersactie geschiedt, zoals is gemeld, op Vrijdagavond 4 De cember a.s. Het rokertje in de rechtszaal. ROTTERDAM, 30 Nov. Voor de president van de Rotterdamse recht bank is vanochtend een kort geding behandeld, dat Batschari's sigaretten- fabriek in Den Haag aanhangig had gemaakt tegen de Internationale Ta bak- en Sigarettenfabriek te Rotter dam. Het eerste bedrijf brengt het merk sigaretten „Eden" in de handel in een rood doosje met wit en gouden opdruk. De Rotterdamse fabriek brengt een ander merk „Money" op de markt, doch de Haagse firma stelde zich op het standpunt, dat de voorzijde van beide doosjes frappante gelijkenis sen vertonen. De achterkanten van de doosjes zouden minder op elkaar ge lijken. Batschari vroeg de president, de andere firma te verbieden doosjes met een verwarringwekkend uiterlijk in de handel te brengen op straffe van f25.000.per overtreding. De tegenpartij zei, dat het publiek altijd naar een naam vraagt en de desbetreffende kleuren ook bij andere merken voorkomen en wees de vor dering af. Onverplicht had ze reeds voorgesteld de kleur der opschriften te veranderen. Beide partijen hadden reeds een be spreking over de kwestie gehad. Men besloot de zaak een week aan te hou den om te trachten tot overeenstem ming te komen. Zou dit niet gelukken, dan zal de president uitspraak doen DEN HAAG, 1 Dec. De A.N.W.B, heeft zich met een schrijven gericht tot de minister van Binnenlandse Za ken, teneinde uitdrukking te geven aan zijn bezorgdheid en teleurstelling over de gang van zaken met betrekking tot de reeds lang aangekondigde wettelij ke regeling van het kamperen. De A.N.W.B. wijst daarin op het feit, dat deze aangelegenheid reeds in 1945 aan de orde is gesteld. Sindsdien ■iden Mededeling (adv i SCHOENCRÊME - WRIJFWAS KOPERPOETS Het K.N.M.I, deelt mede Het is al te lang droog DE BILT, 1 December Nu No vember voorbij is zijn er tal van bij zonderheden mede te delen over de droogte, die eigenlijk reeds in Septem ber is begonnen. Toen viel reeds te weinig regen maar in October en in November deed de droogte zich nog belangrijk sterker gevoelen. Wanneer wij deze twee maanden tezamen be schouwen, blijkt, dat gemiddeld over het gehele land, alleen in 1920 deze maanden nog wat droger zijn geweest, dit geldt dan voor de laatste honderd jaar, waarin op vele plaatsen de hoe- meten. De plaats, die, over de langste reeks metingen van de neerslag be schikt, is Hoofddorp; deze reeks da teert van 1735 en is dus meer dan twee eeuwen oud. De droogste maanden Oc tober en November leverde ook daar 1920 op, toen 26 mm regen werd ge meten; in de afgelopen maanden was het 34 mm, dus slechts weinig meer. Andere jaren, waarin het in de bei de genoemde maanden zo weinig re gende zijn in deze reeks niet te vin den, wel een bewijs, dat de droogte van thans als iets zeer uitzonderlijks moet worden beschouwd. De droogte is niet met veel zonne schijn gepaard gegaan; in De Bilt was in de afgelopen maand op twee na de somberste November van deze eeuw. Ook October had al zeer weinig zon gebracht. De temperatuur is ook in November weer boven normaal geweest. In De Bilt was de gemiddelde temperatuur van de drie herfstmaanden Septem ber, October en November 1 graad Celsius boven normaal en niet minder dan drie graden hoger dan het vorig jaar toen de herfst ongekend koud was. Dc Perzisch'Britse betrekkingen TEHERAN, 1 Dec. De Perzische premier, Zahedi, heeft Dinsdag een zestigtal prominente figuren uit het politieke en handelsleven ontboden om hem te helpen bij het opstellen van een antwoord op de jongste Britse nota die een weg zoekt om de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen te hervatten. De speciale zitting, die Dinsdag ge houden werd, was gewijd aan het be studeren van de nota van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, die door Abdoelah Ente- zam, zijn Perzische collega, Zaterdag jongstleden aan het Perzische kabinet is voorgelegd. is herhaaldelijk onder meer in de Memorie van Antwoord betreffende de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1947 de indruk gevestigd, dat deze voor de ontplooiing van het so ciaal toerisme uitermate belangrijke aangelegenheid in een vergevorderd stadium Van voorbereiding verkeerde. Thans heeft de A.N.W.B. en met hem de gehele Nederlandse kampeerwereld, uit de Memorie van Toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1954, vernomen, dat de regering nog maar onderzoekt of een wettelijke regeling gewenst is De A.N.W.B. geeft in zijn schrijven aan de minister uiting aan zijn be vreemding over deze gang van zaken en doet een dringend beroep op hem, te willen bevorderen, dat de zo lang verbeide kampeerwet met spoed tot stand komt niet alleen voor zeker een millioen Nederlanders, die in de afge lopen zomer hun vacantie kamperend doorbrachten maar ook voor meer dan 2000 exploitanten van kampeerbedrij ven in ons land, wier rechtspositie in vele gevallen nog onbevredigend is geregeld. siteit hadden zich gistermiddag tal van curatoren, professoren, predikanten, afgevaardigden van organisaties waar toe de zeventigjarige hoogleraar in betrekking staat, alsmede studenten verzameld om getuige te zijn van deze huldiging. De president-curator, oud burgemeester mr dr G. A. W. ter Pelkwijk was de eerste spreker. Hij zegde hem dank voor alles wat hij op universitair terrein heeft gedaan. Prof. dr H. C. Rumke sloot zich als rector- magnificus namens de gemeenschap van de universitaire kring van Utrecht daarbij aan. Voor de theologische fa culteit voerde de decaan, prof. dr A. H. Edelkoort het woord. Namens het huldigingscomité bood dr H. Bout, Ned. Herv. predikant te Utrecht, de zeventigjarige geleerde diens, door de Larense kunstschilder Jac. Erics ge schilderd, portret aan, alsmede een al bum met handtekeningen. Prof. Severijn, dahkend voor de huldiging, wierp een terugblik op de jaren, dat hij aan de hogeschool te Utrecht was verbonden. Het portret zal een plaats krijgen in de senaats zaal. In deze zaal vond ook de druk bezochte receptie plaats, waar velen prof. en mevr. Severijn de hand heb ben gedrukt. Prof. Severijn neemt onder de theo logen in ons vaderland een geheel ei gen plaats in. Hij werd opgeleid voor onderwijzer en was op verschillende plaatsen als onderwijzer werkzaam Hij deed staatsexamen met de bedoe ling rechten te gaan studeren, maar zwenkte naar de theologie. In 1913 deed hij doctoraal examen en op 23 Mei 1915 aanvaardde hij het predik ambt bij de Ned. Herv. gemeente van Wilnis. Hij diende de gemeenten van Leerdam en van Dordrecht en werd in 1929 door de Anti-Rev. partij in de Tweede Kamer gebracht. In 1931 werd hij benoemd als opvolger van wijlen prof. dr Hugo Visscher, bij wie hij tij dens zijn verblijf te Leerdam cum lau- de promoveerde tot doctor in de theo logie op een proefschrift getiteld „Spinoza en de Gereformeerde theo logie in zijn dagen" als hoogleraar aan de R.U. te Utrecht om onderwijs te geven in de wijsgerige ethiek, de wijs- gerige inleiding tot de godsdienstwe- tenschap en de encyclopaedie der god geleerdheid. Hij nam deze benoeming aan, trad als Kamerlid af en inaugu reerde met een rede over „De methode der godsdienstwetenschap". Geduren de het academiejaar 19511952 fun geerde hij als rector-magnificus. Ingezonden Mededeling (adv.) Ga gerust een avondje uit. De vaat houdt 11 niet langer tegen Zo'n berg afwas behoeft Uw gezellig avondje-uit niet meer in de war te brengen, of U ruwe „afwashanden" te bezorgen. Met Castella Vaatwas is Uw afwas zo aan kant en blijven Uw han den zo zacht als fluweel. Een lepeltje Castella Vaatwas ontwikkelt een teil vol actief sop, dat blijft doorschuimen, tot het laatste bordje gereinigd is. Alle vet, alle vuil en aanslag verdwijnen in een ommezien. U heeft dit wonder middel (Castella Vaatwas kost maar 25 cent per pak) toch in huis? Ingezonden Mededeling (adv.) schaafwonden, schrammen, ontvellingen tPieJtiqt o-rtó VRIJDAG 4 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgen gebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Pi ano en hammondorgel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Franse chansons. 13.40 Gram. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Franse muz. 14.30 „Hier Vrij Europa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Nederl. Kamermuz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gevar. muz. 18.00 Gram.18.10 Amus. muz. 18.40 Vragenbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toe lichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek-Forum. 21.00 Omr. ork. 21.40 Gram. 21.50 „Moet ik mijn ou ders gehoorzamen?", caus. 22.05 Gram. 22.45 Adventsuitz. 23.00 Nws. 23.15 Dans- muz. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor. 11.00 Voor- dr. 11.20 Gram. 11.30 Orgel en zang. AV RO: 12.00 Musetteork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sportoverz. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.30 Dans- muz. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordr. 15.10 Klein koor. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hawaiian muz. 18.00 Nws. 18.15 Ver- zoekprogr. 18.45 „De haverkist", hoorsp. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Kinderkoor. VP RO; 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Zang. 20.30 De verenigd» Naties, vraaggespr. 20.40 „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr. kwart. 21.5S Buitenl. weekoverz. 22.10 Lichte muz. VP RO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond- wijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 „Die Meistersinger von Nürnberg", opera (le acte). 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Operaconc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kinderweel- de. 20.05 Gram. 20.15 Symph. ork. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.45 Gram. 22.09 Nws. 22.15 Intern. Radio-Universiteit. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. KRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 1, Circus Knie. 2. Weerber. 13 Hij trok haar naast zich op de sofa en legde zijn arm om haar heen. „Gaat het goed, lieveling?" „Best, hoor. Maak je geen zorgen", antwoordde zij op gewekt. „Mason is ook tevreden, heeft hij mij gezegd. Kind, ik verlang naar de dag „We moeten nog een maand of drie geduld hebben, jongen". „Ja, dan wordt onze zoon geboren. Hoe zullen we hem noemen?" „Naar je vader natuurlijk. Maar 't is geen jongen; is een dochter", plaagde zij schalks. „Neen, neen, een zoon!" „Maar als het nu eens een dochter is, Ernst?" vroeg zij ernstig. „Lieveling, wat God geeft, is immers goed? Dat wordt dan een Elisabeth, naar je moeder". „Hoor eens, Ernst. Ik zou haar zo graag Marie willen noemen". Hij kreeg een schok; hoe ter wereld kwam Alice daar nu bij! Zijn dochter, Marie? Zoals ook Marie Brandon heette? Daar was het verleden, daar was de misstap weer. In maanden had hij er niet aan gedacht. Hij had besloten, er niet met Alice over te spreken. Het verleden was begraven. Het was voorbij. Niemand was op de hoogte. Het had niet de minste zin, er met Alice over te spreken. Dat besluit had hij al lang genomen. En nu kwam zij op de proppen met de naam Marie, die opeens die nare herinnering bij hem opriep. „Waarom zou je haar Marie noemen?" Hij herkende nauwelijks zijn eigen stem. Maar dat merk te zij niet op, vervuld als zij was van haar idee. .Naar Maria, de moeder van onze Here Jezus. Er is geen schoner naam". Bij een ander zou hij misschien aan een soort vrome zie kelijkheid hebben gedacht, maar niet bij Alice, die een ver van ziekelijke vrouw was. Zij was een nuchtere Engelse. Maar zij leefde dicht bij haar Heiland. „Het zou voor je moeder een teleurstelling zijn", merkte hij" op, in de hoop, dat dit argument baten zou. Want neenhet betekende wel niets, nu hij wist, waarom zij dat wenste, maar.neenMarie moest hun dochtertje toch niet heten, als het een meisje werd. „Mama vindt het niet erg. 'k Heb er met haar over ge sproken. Zullen we het doen, Ernst? Ik zou het zo graag willen". Nu moest hij zijn verzet wel opgeven. Hij had slechts één argument, om het te weigeren. En daarover kon, wilde hij niet met haar spreken „Ik vind het best, kind", zei hij toen. HOOFDSTUK V. Zaterdag 13 October, drie maanden later. De herfst was vroeg ingevallen. De ganse dag had het geregend. In de vooravond stak de wind op, die bijna een storm werd. Ernst zat op zijn studeerkamer, maar hij deed niets ten prooi aan spanning als hij was. Beneden in de slaap kamer wist hij Alice, dokter Mason en ook de barones die in allerijl gewaarschuwd was. Mason had het beter ge vonden, hem uit de slaapkamer te weren. Toen was hij naar boven gevlucht. Maar werken kon hij niet. Hij kon alleen de handen vouwen en vragen, of God met zijn vrouw wilde zijn. Hij had een angstig gevoel: de uitdrukking op het gelaat van dokter Mason, even maar, beviel hem niet. Opeens hoorde hij de bel overgaan en kort daarop stem men m de gang. Op de deur van zijn kamer werd geklopt en Jane, het dienstmeisje, kwam binnen. „Daar is een dame, die U spreken wilde, dominee". „Wie is het?" „Ik ken haar niet en haar naam wilde zij niet zeggen". „Vanavond kan ik toch geen bezoek ontvangen? Onder deze omstandigheden". „Dat heb ik gezegd, dominee. Maar zij houdt aan. Het is een zaak van groot gewicht, zegt zij". Hij zuchtte. „Nu, laat haar dan maar even hier", zei hij, denkend: ik moet zo gauw mogelijk van haar af zien te komen; mijn hoofd staat nergens naar. Spoedig daarop kwam Jane terug en liet een armelijk geklede vrouw binnen, een dichte sluier voor het gelaat. Zij droeg een lange, kale mantel en had een versleten zwar te muts op het hoofd. Met één oogopslag zag Ernst dat alles. Hoe kon Jane mij van een dame spreken! „Gaat U zitten", zei hij vriendelijk. „Maar mijn tijd is beperkt. Feitelijk kan ik nu geen bezoek ontvangen. Wie is U en waarmee kan ik U van dienst zijn?" De bezoekster voldeed niet aan het verzoek om plaats te nemen. Zy antwoordde ook niet, doch lichtte alleen de sluier op. Hij slaakte een kreet van smart en verbazing en keek de vrouw aan, alsof hij zichzelf niet geloven kon „Ben jij het?! Hoehoekan dat?!" Vóór hem stond.... Marie Brandon, zijn eerste vrouw, die jaren geleden in de wateren van de St. Laurensrivier haar graf had gevonden, zoals hij gelezen had in de brief van Roelf Sturge Alles in de kamer draaide voor zijn ogen. Het zweet pa relde op zijn gelaat. „Ik.... dacht, dat je dood was", hakkelde hij, geheel overstuur. „Dat hebben er meer gedacht. Maar ik zie er nog niet naar uit, vind je wel?" (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4