DEZE WERELD v&n öaq tot 6&q de loupe 4711 - Geschenken Vasthouden Bermuda wacht op de Grote Drie. Wat brengt het op? Een grotere koek? Het mes anders? B1COTMN Poststukken in het Fries (met vertaling)» Helicopterdienst vol doet uitstekend» ^Met Sint-Nico laas Speciale fototoestellen omvliegende schotels* te verschalken. Vlechtenknipper" maakt Den Haag onveilig. De westduitse rege ringspartijen hebben Mossadeq daagde zijn aanklager uit voor een partijtje worstelen* Donderdag 3 December 1953 ZEEUWSE DAGBLAD Pagina 3 Onder Centrum van wereldpolitiek. Ingezonden Mededeling (adv.) Vrijere loonvorming is een begerens waardige zaak, daar zijn velen het in Nederland over eens. Het is een sy steem dat geestelijke winst kan bren gen, want rechtstreeks overleg tussen werkgevers en werknemers over de hoogte van het loon zonder dat de overheid een beslissende stem in het kapittel heeft, kan alleen maar het verantwoordelijkheidsbesef bij beide partijen ten goede komen. Het vereist van de werkgevers meer sociale zin en het vereist van de arbeiders meer be grip voor de werkelijkheid. Het door overvragen of onderbieden beïnvloe den van de scheidsrechter, de overheid, heeft dan geen zin meer. En daarnaast zijn er de materiële voordelen van dit systeem. Een vrijere loonvorming is een prikkel tot meer produceren zowel voor werkgevers als werknemers. Als de arbeider harder werkt, meer vakbekwaam is, dient hij in de gelegenheid te zijn meer te ver dienen en de ondernemer dient er op bedacht te zijn dat zijn bedrijf aan trekkelijk moet zijn voor zijn arbei ders, wil hij niet de kans lopen dat zij in een beter bedrijf werk zoeken. Men kan dit „liberaal" noemen, maar ieder die zichzelf kent zal moeten toe geven, dat het verantwoordelijkheids besef van de mens een prikkel nodig heeften die prikkel kan juist ge legen zijn in die vrijere loonvorming! Echter, dit alles is nu wel mooi maar het geeft nog geen antwoord op de vraag waarmee we ons op het ogen blik bezighouden. Willen de bezitlozen bezitters kunnen worden, dan zal men hun op de een of andere manier de middelen daarvoor moeten verschaf fen. Doet die vrijere loonvorming dat? Met andere woorden: „Wat levert het de niets bezittende arbeiders op?" Over deze vraag kan men lang en breed discussiëren, maar men zal al tijd bij twee kernpunten terecht ko men. Ons hele volk samen verdient een hepaald bedrag, zijnde ons natio nale inkomen. Wil men van de bezit lozen bezitters maken, dan moet óf die koek groter worden öf men moet die anders gaan verdelen. Met als derde mogelijkheid natuurlijk een combina tie van deze twee. Vergeleken met het buitenland wordt er in Nederland hard gewerkt. Iets anders is of er in Nederland hard genoeg gewerkt wordt en (wat mins tens zo belangrijk is) of er ook effi cient genoeg gewerkt wordt. Of er niet veel energie verspild wordt aan nutte loze dingen. Welnu, het is onze eerlijke overtui ging, dat er in ons land niet hard ge noeg en niet efficient genoeg gewerkt wordt. Er zijn in dit land teveel regie menten-en er is te veel ambtenarij Neem als simpel voorbeeld deze tijd van Sinterklaasdrukte. Er zijn bedrij ven waarin misschien het dubbele ver diend zou kunnen worden, als men maar niet gebonden was aan een be paald aantal werkuren. Maar baas èn knechts zijn gebonden aan de voor schriften en ambtenaren houden toe zicht dat die voorschriften worden na geleefd. En men zegt dan: „Men moet de mensen tegen zichzelf beschermen Dat klinkt aardig, maar is het ook waar? Nü is het zo dat in vele ar beidersgezinnen moeder de vrouw ook nog een paar dagen uit werken gaat, omdat men anders niet behoorlijk rond kan komen. Dat mag wèl de schade die het gezin hierdoor lijdt telt niet mee! Trouwens, het staat iedereen vrij om te trachten er in zijn vrije tijd wat bü te verdienen en van die gele genheid wordt druk gebruik gemaakt. Als men het dan per sé verplicht wil stellen om een bepaald aantal uren rust te nemen, verbied dat dan ook. En bescherm ook de bazen en de an dere topfunctionnarissen tegen zich zelf, want zij mogen wel (en moeten dikwijls wel!) 20 van de 24 uur wer ken! Wil men de koek vergroten en 1 is nodig dan zal er veel moeten .deren in Nederland. Dan zullen er heel wat reglementen op de helling moeten maar bovenal zal de geest moeten veranderen. Men zal moeten gaan zien dat men samèn werkt als bedrijfsgenoten. Men zal in verant woordelijkheid ten opzichte van elkaar moeten trachten het bedrijfsinkomen en daarmee het nationale inkomen te vergroten. En dan moet niet de over heid de arbeider beschermen het ge voel van verantwoordelijkheid van werkgever ten opzichte van werkne mer en omgekeerd moet voldoen de bescherming zijn. En zolang dat niet zo is, zo lang behoeft men zich ook geen wonderen voor te stellen van vrijere loonvorming. Dan brengt het voor de arbeiders heus niet veel op! Dan blijft er natuurlijk de mogelijk heid het mes anders in de koek te zet ten, dus de verdeling van het nationale inkomen te veranderen. Vandaag de dag heeft men daar een woord voor: winstdeling. Morgen willen we zien of dit toverwoord-van-nu iets kan bete kenen voor de zo begeerde „gespreide ermogensvorming". AFRIKA HAMILTON, 3 Dec. In Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilan den, wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen voor de conferentie van de regeringsleiders van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, die morgen begint. President Eisenhower, sir Winston Naar men verwacht keert president Churchill en premier Laniel zullen Eisenhower Maandagavond naar verblijf houden in de „airconditioned" Midocean Golf Club, een laag, licht rood geschilderd gebouw, dat uitziet op de blauwe Caraibische Zee. De drie ministers van Buitenlandse Zaken logeren in het op enige afstand gelegen Castle Towers hotel. De drie delega ties zullen ieder haar eigen eetzaal en keukenpersoneel hebben. De bewaking van de met prikkel draad omgeven Midocean Club, waar de besprekingen worden gehouden, is toevertrouwd aan 240 man van de „Welsh Fuseliers" en aan de plaatse lijke militie en politie. Het omliggende terrein wordt terdege doorzocht, maar er zijn nog geen wachtposten rondom 't clubgebouw geplaatst. Wel zijn reeds de vlaggen van de drie landen ge hesen, de Britse vlag in het midden, geflankeerd door het Amerikaanse en het Franse dundoek. Volgens het voorlopige program zul len de ministers van Buitenlandse Zaken Vrijdagavond (Ned. tijd), kort na de aankomst van president Eisen hower, hun eerste bespreking hebben. Hierna zullen de „Grote Drie" van ge dachten wisselen, welke bespreking Zaterdag en Zondagochtend zal wor den voortgezet. Ingezonden Mededeling (Adv.) ".nf i soms jaien oude klachten mei het nieuwe maagmiddel BICARPAN en U b®nt sp||n 3 dia vergeten, dat U een maag hebt. BICARPAN bevat alles wal nodig is om Uw spijsvertering weer normaal maken en - - - de cachet- (ouwel-)vorm heelt dubbe loordeel voor maagpatien- ten. Vraag Uw goneesmid,; delen-leverancier om een uitvoerige beschrijving over NtAftG-CACHETS AKKER j/tmnnklnnx K De P.T.T.-begroting. Zierikzee krijgt in 1956 automatische telefoon. DEN HAAG, 2 Dec. Minister Algera heeft er geen bezwaar tegen, dat in Friesland poststukken voor deze provincie Friese adressen dragen. Moeilijker is het .echter met poststuk ken die bestemd zijn voor andere pro vincies. Men kan moeilijk verwachten, dat een postbode buiten Friesland alle Friese plaatsnamen kan vertalen. Het is derhalve noodzakelijk, dat op be doelde stukken de plaatsnaam ook in het Nederlands wordt vermeld. Aldus valt te lezen in de M. v. A. naar aanleiding van het Voorlopig Verslag betreffende de begroting van P.T.T. De minister zegt voorts, dat de au tomatisering van het binnenlandse openbare telegraafverkeer nagenoeg is voltooid. De automatisering van de te lefoon, na de oorlog geremd door bud- getaire moeilijkheden, zal in 1960 ho penlijk haar beslag krijgen. In 1955 zal de eindcentrale sector Oostburg haar beslag krijgen, en zal de sector Goes gecompleteerd worden. In 1956 volgt de automatisering van de sector Zierikzee, in 1957 en 1958 de sector Hulst. Over de nieuwe tarieven zal, zodra het nieuwe reglement door de Kroon zal zijn vastgesteld, de minister de Staten-Generaal een nota doen toeko men. Washington terug. De Britse premier blijft nog tot Woensdag. Aan president Eisenhower, als het enige staatshoofd, dat aan de besprekingen deelneemt, zal de grootste ontvangst worden be reid. Hij zal worden begroet door hon derd fuseliers, een even groot aantal Amerikaanse militairen van de lucht basis op Bermuda en een speciale ere wacht van 21 Amerikanen, terwijl de aanwezige oorlogsschepen 21 saluut schoten zullen afvuren. Via Brussel naar Maastricht. BRUSSEL, 1 Dec. Begin 1954 zal de Sabena een vierde helicopter in bedrijf nemen. Dit toestel zal voorlopig echter als reserve dienst doen. De eerste resul taten van de helicopterverbindingen mo gen bevredigend genoemd worden. Hoe wel de eigenlijke helicopterdienst met een exploitatietekort werkt, wordt dit voor een deel goed gemaakt doordat met deze dienst veel passagiers worden aange voerd die verder reizen met de gewone lijntoestellen van de Sabena. Zo werden b.v. te Rotterdam passagiers voor Lissa bon, Nice en Leopoldstad geboekt. Ook in Keulen en Bonn maakten talrijke transit- passagiers met plaatsbewijzen voor ge bieden over zee, van de helicopterdienst gebruik om zich eerst naar Brussel te be geven. Vooral voor de verbinding Brus sel-Rotterdam en Brussel-Rijsel bestaat veel belangstelling. Bij gunstige wind sterkte duurt de reis op deze lijnen slechts een half uur. De douaneformalitei ten worden in de helihavens vervuld, zo dat een transitreiziger te Meisbroek zon der oponthoud in een lijnvliegtuig kan overstappen. Het gebeurt vrij veel dat Rotterdammers per helicopter over Brus sel naar Maastricht en Luik vliegen. Hoe groot de belangstelling voor het vervoer per hefschroefvliegtuig is, blijkt wel hier uit dat tot nu toe gemiddeld bijna 75 der beschikbare plaatsen volgeboekt was Actie tegen guerilla's in Zuid-Korea. SEOEL, 30 November. Het Zuid- koreaanse leger zal met ingang van middernacht de staat van beleg afkon digen in 24 districten van 4 provin cies, teneinde guerillastrijders te kun nen opsporen. Dit heeft generaal Paik Soen Joep, de chef van de generale staf, vandaag meegedeeld. Dit jaar zullen vermoedelijk 38.000 Nederlanders emigreren. Dit jaar zullen vermoedelijk onge veer 38000 Nederlanders emigreren, aldus heeft de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, op een bijeenkomst te Drachten medege deeld. Dit cijfer is lager dan het aantal van vorig jaar (48690). Zoals in alle voorafgaande jaren behoren ook nu de blauw-gouden kostbaarheden van het Huis "4711" tot de geschenken, die altijd welkom zijn. 4711 Echte Eau de Cologne - in fraaie geschenkverpakkingen. 4711 Frozoclone - Eau de Cologne in vaste vorm. 4711 „Tosca" Parfum, Eau de Cologne, Poeder - voor het hoogtepunt van de feestavond. Bij vergissing neergeschoten DETROIT, 2 Dec. Def bekende Amerikaanse hartspecialist dr Edward Spalding is Maandagavond op straat bij vergissing doodgeschoten door ie mand, die hem voor een ander hield. De 51-jarige John Sherpack, die la ter is aangehouden en bekend heeft de moord te hebben gepleegd, had een lange lijst met dokters, verpleegsters en ander ziekenhuispersoneel bij zich, die hij besloten had uit de weg te rui men. Dr Spalding stond echter niet op de lijst. Sherpack is tien jaar geleden we gens een geestelijke afwijking behan deld en daarna naar een ziekenhuis verwezen. Bombardementen in Kenia NAIRO- 2 Dec. Lincoln-bommenwer- pers van de R.A.F. hebben bombarde menten van verscheidene uren uitge voerd op schuilplaatsen van de Mau-Mau in het Ab Erdare-gebergte. Er werden bommen van 250 en 500 kilo uitgegooid. Een Britse woordvoerder noemde de aan vallen „tamelijk succesvol". DAYTON, 1 Dec. De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft naar 75 bases in het buitenland speciale foto grafische apparaten doen toezenden, waarmede men wil pogen het geheim der z.g. „vliegende schotels" te door gronden. Dit besluit werd genomen na dat van verscheidene dezer bases rappor ten waren ontvangen over waarnemin gen van deze voorwerpen. 's-GRAVENHAGE, 2 Dec. Na de kuitenprikkers en inktgooiers maakt thans een ander individu de drukke straten van Den Haag onveilig, n.l. 'n vlechtenknipper. Drie meisjes werden daarvan de laatste dagen het slachtoffer. De man opereert kennelijk met een schaar en maakte van de St. Nicolaasdrukte ge bruik om direct weer in de menigte te verdwijnen. De politie raadt ouders aan hun dochters in de binnenstad de vlechten onder de mantel te laten dragen of anders het haar te laten opsteken. Canadese landbouwwerktuigen voor rampslachtoffers onderweg. TORONTO, 2 Dec. Maandag is in de haven van Toronto een hoeveel heid voor Nederlandse overstromings slachtoffers bestemde landbouwwerk tuigen, ter waarde van 412.879 dollar, ingescheept, met bestemming Rotter dam. De Canadezen hebben in totaal 3.102.004 dollar bijeen gebracht voor de Nederlandse en Britse overstro mingsslachtoffers. Blijkens een mede deling van het Canadese Rode Kruis is hiervan tot nu toe 2.469.523 dollar besteed. zich deze week beraden over de voorstellen tot wijziging der grondwet teneinde een Duitse be wapening mogelijk te maken. Vrij' dag begint de Bermuda-conferen' tie. Vóór die tijd wilde men bij de Bondsdag de voorstellen aanban- ging maken als bewijs van de Duit. se trouw aan het E.V.G.-verdrag. Dit kan ook, want de nodige meerderheid van twee-derde, zo wel in de Bondsdag als in de Bondsraad is aanwezig. Aan alle onzekerheid zal dus een eind wor den gemaakt en door aanvulling der grondwet zal de beslissing uit handen van het staatsgerechtshof genomen worden. De voorgestelde aanvullingen hebben als doel, de erdedigingszaken aan de federale regering op te dragen en deze te machtigen, door een wet de dienst plicht af te kondigen. Dit gebaar, dat Bonn aan de voor avond van Bermuda wenst te maken, doet natuurlijk niets af aan de over tuiging, dat de Russische nota de sa- menkomst der Westelijke staatslieden De Duitsers wensen menend dat een andere inhoud heeft gegeven, dan aanvankelijk was voorzien. De belang stelling voor de conferentie staat daar om in Bonn geheel en al tegen de achtergrond van een mogelijke confe rentie der Big Four in Berlijn. Adenauer heeft Dinsdag in zijn ka binet verslag uitgebracht hoe of het staat met de voorbereidingen voor deze conferentie en hij vertelde, dat de Bondsregering thans uitgebreide onderhandelingen met de Westelijke geallieerden voert over het antwoord dat men de Russen wil geven. Het Duitse standpunt ten aanzien van de samenkomst met de Russen vatte de kanselier samen in de opmer king, dat niemand zozeer bij de be sprekingen belang heeft als Duitsland, doch dat daarbij noodzakelijk zal zijn, dat de Westelijke landen een gemeen schappelijk en stabiel front zouden vormen. Toeschouwers lachten en huilden. Hoe hij uit zijn belegerde huis ontsnapte. TEHERAN, 2 Dec. De voormalige Perzische premier, de 72-jarige Mo hammed Mossadec heeft Dinsdag de openbare aanklager uitgedaagd voor een worstelwedstrijd. Hij maakte de toeschouwers beurtelings aan het huilen en het lachen toen hij zijn ontsnapping uit zijn huis beschreef, toen dat in Augustus door sol daten en een woedende menigte werd belegerd. De aanklager vertelde de rechtbank veer om 12 uur besloten we te ver dat Mossadeq sterker was dan hij ertrekken. Mijn lieve vrouw kwam tot uitzag en kans had gezien over een I mij en zei: „Mijn lieve man, wij moe tuinmuur te springen om te ontsnap- ten gaan". „Ik heb haar toen gezegd te gaan... ik ben bereid mijn kinderen vaderloos te zien, maar niet moederloos. Breng je in veiligheid, wat mijn lot ook moge zijn, laat het komen. Vergeef mij mijn fouten". Verschillende vrouwen barstten' in luid snikken uit toen Mossadeq dit zei en toen hij voortging nam het snikken nog toe. „Mijn vrouw verliet mij. Ik bleef alleen achter met drie ministers. Hoessein Fatemi had, naar hij zeide, de bunker waarin zij een schuilplaats hadden gezocht, reeds verlaten". Mossadeq sloeg zich op de borst en zei: „Ik heb hun gezegd ik ga niet met u mee. Ik wil gedood worden om mij voor mijn land op te offeren". Maar, volgens Mossadeq, heeft een minister hem gezegd„Als u blijft, blijven wij ook. Dat wil zeggen, dat wij dan ook gedood zullen worden". Toen had Mossadeq besloten, over de muur te vluchten en zich in veilig heid te stellen. De voordeur werd ge ramd door zware tanks en de kogels vlogen over de muur. „Wij vonden een ladder en ik achtte dat een geschenk van de Heer", ver klaarde Mossadeq. Maar hjj was er niet zeker van, of de ladder sterk ge noeg was en daarom „zond ik eerst twee stevige mannen over de muur om te kijken wat er gebeurde". De twee mannen hadden de andere zijde levend bereikt en hij had toen be sloten dat de ladder het wel houden zou. pen. Mossadeq wees op de voorzitter van de rechtbank, generaal Hasrollah Moghbeli, en zeide„Als ik kwaad ben, ben ik sterker dan u, generaal" en, zich wendend tot de aanklager, verklaarde hij: „Als u het toestaat za. ik met genoegen een partij worstelen met Azemodeh (de aanklager). Als ik hèm sla, heb ik het bewijs geleverd, Als hij mij slaat is dat mijn straf" De rechters konden een glimlach niet onderdrukken en de aanklager bedekte zijn gezicht met zijn handen om zijn lachen te verbergen. Bij het verhaal van zijn ontsnapping zei Mossadeq: „Op 19 Augustus, onge bij de vaststelling van een agenda die verbondenheid reeds tot uiting moet komen het Duitse vraagstuk als punt één vermeld te zien. Men vreest overigens, dat de Russen dit vraagstuk wel weer vast zullen knopen aan de erkenning van communistisch China, hetgeen opnieuw een onnodige verlen ging van de besprekingen zal beteke nen. Voorts blijft men in Bonn nog erg sceptisch ten aanzien van de conferen tie der Vier. Men verwacht, dat de Russen deze slechts zullen gebruiken om het Europese leger op het zwakste punt, namelijk in Frankrijk, de be slissende stoot te geven. Bonn kent daarom thans maar één advies, een advies, dat Adenauer dan ook de staatslieden op Bermuda zal gevenvasthouden. In ieder geval vasthouden aan de lijn, die men tot nu toe ter verzekering van de Weste lijke veiligheid heeft gevolgd. Het Kremlin kan nu twee dingen doen: op de oude weg voortgaan en zoals zo vaak is gebeurd opnieuw ver warring en verontrusting stichten of door een wijziging van zijn houding tegenover het Duitse probleem be wijzen, dat het ditmaal ernst is. Groot-verlofregeling lichting 19522 's-GRAVENHAGE, 1 Dee. Voorlopig, onder voorbehoud van bevestiging in een definitieve groot-verlofsbeschikking, is bepaald, dat op 28 Maart 1954 met groot verlof zullen gaan: a. het kader en de z.g. „specialisten* van de lichting 1952-1. b. de dienstplichtigen van de lichting 1952-2, echter met uitzondering van het kader en de „specialisten", voor wie eerst op 29 Juli 1954 hun eerste militaire oefe ning een einde zal nemen. Roo 1 China en Indonesië sluiten handelsovereenkomst. HONGKONG, 1 Dec. Het officiële persbureau „Nieuw-China" meldt dat Communistisch China en Indonesië te Peking een handelsovereenkomst heb ben gesloten, waarin de beginselen voor de goederenuitwisseling tussen beide landen benevens de aard der handelswaren, zijn vastgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3