BEWAKINGSDIENST ZEEDIJKEN ZEELAND INGESTELD Provincie werd ingedeeld in zes rayons Redders van Schouwen-Duiveland op grootse wijze gehuldigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG S DEC. Samenwerking van Rijks-, Pvov. Waterstaat en Polderbesturen Ds Hartjes gaat Zeeland verlaten Twee millioen Britten staakten Minister Algera: „Wij hebben het middel mogen zijn om alles te doen gelukken" Oppasser van echtgenoten J Staking bij Ameri kaanse blikfabrieken» Kamer twijfelt aan uitvoering van drie-jarenplan PRESIDENT EISENHOWER DAAGT MCCARTHY UIT Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie $485. Giro 274289. Kantoren: ylissingen: Lammensstraat 17, telef. 2764, Middelburg: Korte Hoordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2649 Abonnementsprijs 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord 1953 Hoofdredacteur: J. D. TRQOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I, Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 8.29 u., onder 16.31 u. Maan op 6.41 u., onder 14.48 u. Hoogwater Vrijdag 3 December: Vlissingen: 0.26 u. 1.78 m., 12.42 u. 1.68 m. Terneuzen: 0.53 u. 1.98 m., 13.06 u. 1.87 m. Wemeldinge: 2.01 u. 1.64 m., 14.17 u. 1.49 m. Zierikzee: 1.45 u. 1.42 m., 14.02 u. 1.26 m. MIDDELBURG, 2 December. Officieel is ingesteld de Bewa kingsdienst Zeedijken Zeeland, welke zoals de naam reeds zegt is belast met de bewaking en het toezicht op de zeedijken in geval van dreigende gevaren en die als eerste zal ingrijpen, indien zich ergens in de provincie aan de dijken calamiteiten mochten voordoen. Deze Be wakingsdienst is tot stand gekomen door de samenwerking van Rijks waterstaat, Provinciale Waterstaat en polder- en waterschapsbesturen. Het personeel van deze dienst zal door telegrammen (in drie soorten) worden gewaarschuwd en zal eventuele orders en opdrachten geven aan de dijkwachten, alsmede aan het dijkleger, dat in opbouw is. Commandant van de B.Z.Z. is ir J. H. van der Burgt, hoofdingenieur-di recteur van de Rijkswaterstaat in Zee land. Als zijn plaatsvervangers treden op ir J. G. Snip, hoofdingenieur Rijks waterstaat, en ir H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in Zeeland. Chef-staf is ir H. A. Ferguson, hoofdingenieur Rijks waterstaat. De dienst bezit vier afdelingen. De eerste is de afdeling inlichtingen, de tweede houdt zich bezig met het per soneel, de derde afdeling heet „opera- tiën" en de vierde verzorgt het mate rieel en regelt de transporten. Zeeland is voor de B.Z.Z. onderverdeeld in zes rayons. Het eerste wordt gevormd door Schouwen en Duiveland (hier is de or ganisatie nog niet geheel uitgewerkt), het tweede door Tholen en Sint Phi- lipsland, het derde door Noord-Beve land, het vierde door Zuid-Beveland Oost (beoosten het kanaal), het vijfde door Zuid-Beveland West en Walche ren en het zesde door Zeeuwsch-Vlaan- deren. RAYONCHEFS Aan het hoofd van ieder rayon staat een rayonchef, een ingenieur of een technisch hoofdambtenaar van Rijks waterstaat. De Provincie heeft precies dezelfde rayonindeling met eveneens aan het hoofd zes rayonchefs. Tussen beide waterstaatsdiensten is de af spraak gemaakt, dat de Rijkswater staat het toezicht en de bewaking heeft op de zeedijken, die door deze dienst zijn hersteld, terwijl alle andere zee dijken voor rekening zijn van de Prov. Waterstaat en de verschillende polder en waterschapsbesturen. De algemene leiding voor de gehele provincie wordt gegeven vanuit het hoofdkwartier te Middelburg. LANDROVER MET MOBILOFOON In een centrumplaats van elk rayon is een z.g. landrover gestationneerd, voorzien van een mobilofooninstallatie, met steeds twee walkie-talkies. In de praktijk zal het systeem in grote trek ken als volgt werken: de landrover rijdt naar een punt, waar gevaar dreigt en zet daar een man af, die met zijn walkie-talkie op inspectie uitgaat. Hij meldt zijn bevindingen doorlopend aan de man in de auto, die permanent in verbinding staat met de telefooncen trale te Goes. Van daaruit wordt het contact onderhouden met het hoofd kwartier in Middelburg, zodat daar voortdurend een overzicht bestaat van de stand van zaken en „a la minute" beslissingen kunnen worden genomen en opdrachten worden gegeven. Van hieruit kunnen ook onmiddellijk zo nodig andere posten worden opgeroe pen om te zorgen voor aanvoer van materiaal enz. naar het bedreigde punt. DIJKWACHTEN De polder- en waterschapsbesturen hebben de verplichting dijkwachten in te stellen, hetgeen practisch overal reeds is geschied. Van de gemeentebe sturen zijn de opgaven ontvangen over de grootte en de samenstelling van het dijkleger, de mensen dus, die met inzet van hun persoonlijke kracht in geval van nood de zeedijken zullen verdedi gen. Bovendien heeft elke rayonchef de beschik! .ig over een volledige staat van rollend materieel, van zandzakken, kruiwagens enz., alsmede van de plaat sen, waar dit alles zich bevindt. DEPÓTS Elk der rayons krijgt diverse de póts van materieel. Bovendien zijn er zes rayonhoofddepóts, n.l. op die plaatsen, waar de grootste gevaren verwacht kunnen worden. Volgens een gemaakte overeenkomst kunnen de rayonchefs der beide water staatsdiensten na overleg van de in houd der voor de andere dijken be stemde depóts gebruik maken. Daar mede wordt dus onmiddellijk voorko men, dat er materieel blijft liggen, dat op een bepaalde plaats hard nodig is, maar eigenlijk voor een andere dijk (waar niets is gebeurd) is bestemd. WAARSCHUWINGSSYSTEEM Zoals reeds even opgemerkt zullen bij storm en te verwachten hoge waterstanden waarschuwingstelegram men worden verzonden. De volledige VLISSINGEN, 2 Dec. Naar wij vernemen zal ds J. S. Hartjes, emeri tus-predikant der Ned. Herv. kerk te Vlissingen, in het begin van het vol gend jaar Zeeland verlaten. Hij heeft n.L het verzoek aanvaard om in pas toraal verband als emeritus te Holy- sloot (dicht bij Amsterdam) te gaan werken. adreslijst met een zeer groot aantal na men ligt gereed. Er zijn voor deze tele grafische alarmering drie klassen inge steld: A, B en C. Ook de telegrammen zelf dragen één van deze letters. Tele gram A- zal worden verzonden, wan neer in Vlissingen een waterstand van tenminste 2.70 meter boven N.A.P. wordt verwacht. Telegram B gaat uit, indien Vlissingen een stand van ten minste 3.10 meter boven A.N.P. ver wacht. Bij een verwachte hoogwater stand van tenminste 3.50 meter boven N.A.P. gaat telegram C de deur uit. Interessant is wel te weten, of deze waterstanden in Vlissingen vaak voor komen. Aan de hand van de cijfers in vele voorgaande jaren is berekend, dat een stand van 2.70 meter plus met een fre quentie van 61/2 maal per winter zich voordoet. Een hoogte van 3.10 plus doet zich met een frequentie van 1,2 maal per winter voor en een stand van 3.50 boven N.A.P. komt 0,1 maal per win ter voor. In het algemeen is het uiteraard zo, dat, wanneer telegram A is ontvangen, alles op de eilanden reeds spoedig zal zijn gealarmeerd. In alle telegrammen wordt mededeling gedaan van de wa terhoogtes te Vlissingen en Hoek van Holland, van de windrichting en van de windkracht, alsmede van de te ver wachten verhogingen van het hoog water, WIE EEN TELEGRAM ONTVANGEN In klasse A zitten niet alleen de lei dinggevende figuren van de B.Z.Z., met de rayonchefs, maar ook de dijk graven van diverse polders en de bur gemeesters van gemeenten, die dicht bij belangrijke zeedijken of havens lig gen. Voor klasse B komen daarbij de bestuurders van polders en water schappen, die niet onmiddellijk aan de zee zijn gelegen. Telegram C ontvan gen allen en dat duidt erop, dat de noodtoestand is ingetreden. Eis: 15 procent loonsverhoging LONDEN, 2 Dec. Twee millioen arbeiders in de Britse scheepsbouw en machine-industrie hebben Woensdag een staking van 24 uur gehouden. Vijfduizend scheepswerven en fa brieken werden door de staking ge troffen. De staking, afgekondigd door het verbond van vakverenigingen' voor de scheepsbouw en machine-industrie, op 19 November, werd onderstreept door protestbijeenkomsten en demonstraties in steden in heel Engeland. Het overgrote deel van de drie mil lioen leden van het vakverbond heeft het werk neergelegd. ■De minister van Arbeid, Sir Walter Monckton, die beide partijen arbitrage door de regering heeft aangeboden, zal, naar verwacht wordt, tussenbeide ko men, als de vakverenigingen er toe be sluiten, een verbod van overuren af te kondigen, dat een ernstige weerslag zou hebben op de industrie. Blijde gebeurtenis in Luxemburg LUXEMBURG, 2 Dec. Te Luxem burg is Woensdagavond officieel mede gedeeld dat Prinses Josephine Charlot te een blijde gebeurtenis verwacht. De bisschop van Luxemburg heeft op dracht gegeven dat in alle kerken van het groothertogdom openbare gebeden zullen worden gehouden voor een voor spoedige bevalling van de Prinses. 300 plaquettes uitgereikt ZIERIKZEE, 2 December. Op een grootse en treffende wijze hebben de gezamenlijke polders en waterschappen op Schouwen en Duiveland vanmiddag in de „Concertzaal" van Zierikzee de honderden gehuldigd, die alles op alles hadden gezet om het eiland uit het water te redden. De minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera, was de eerste, die uit de handen van de dijkgraaf van het zo geteisterde waterschap „Schouwen", de heer J. Klompe uit Serooskerke, de pla quette in ontvangst mocht nemen. De tweede, aan wie deze blijk van buide werd overhand gd was de C'-misïóris der Konrcin in de Pro vincie Zeeland, ]hr mr A. F. C. de Casembroot. Daarna volgden de ingenieurs, de aannemers, maar ook het leger van onbekenden: opzich ters, ploegbazen, schippers, chauffeurs, rijs- en polderwerkers, kortom allen, voor wie het een erezaak was om de zee te verdrijven. Onder hen bevond zich niet alleen het hoofd van de Dienst Dijkherstel ir J. F. R. van de Wall, maar ook de eenvoudige en stoere Gerrit Visser, die bij nacht en ontij in het water ploeterde In zijn bewogen dankrede, die de heer Klompe uitsprak namens de ge zamenlijke waterschappen en polders op Schouwen-Duiveland, schilderde hij nog even in schrille kleuren de ver schrikkingen van de rampnacht en bracht de dijkgraaf de consequenties van de mislukkingen bij de dakdich tingen onder de aandacht. In treffende bewoordingen dankte de dijkgraaf de regering en de Staten-Ge neraal voor het vele dat reeds voor het eiland is gedaan. Doch door deze dankwoorden klonk onmiskenbaar een zorgelijke onder toon: Het eiland is nog niet veilig. De plotselinge dijkvallen zijn voor ons een waarschuwing, dat er nog veel kan ge beuren. Het leed van de bevolking is nog niet geleden. Vele jaren zijn er no dig om alle ellende te boven te komen, zo zei de heer Klompe, die tenslotte nog wees op de noodzakelijkheid van samenwerking van de waterschappen in de toekomst. Bezorgdheid Ook de heer A. M. Geluk, die sprak namens de landbouworganisaties op het eiland, verheelde, na zijn dank woorden, zijn bezorgdheid voor de toe komst niet. De verwoesting van de grond en de boerderijen is ontstellend groot. „Uw succes", zo zei hij tegen de mannen van de Waterstaat, „is voor ons een aansporing om een grote taak te beginnen". In 10 jaar tijd is de bevolking op het eiland twee keer verjaagd. Onze mentaliteit is veranderd. Wij hebben nu geleerd, dat we offers moeten brengen om gezamenlijk iets te be reiken. De herverkaveling zal grote veran deringen op het eiland teweeg bren gen. Dit brengt een grote verantwoor delijkheid met zich mee. „Het is te ho pen", zo zei de heer Geluk tenslotte, „dat ook de dijken in de toekomst deze verantwoordelijkheid kunnen dragen. De afsluiting van de zeearmen zal be wijzen, dat ons volk inderdaad bouwt aan zijn toekomst". Voordat de heer Klompe overging tot uitreiking van de plaquettes her dacht hij Tonus Speelman uit Burgh, die tijdens het verrichten van peilin gen in het gat van Schelphoek was verdronken. Hij had lijf en goed ge geven voor de goede zaak. De uitreiking Hierna volgde de plechtige uitrei king van de plaquettes. Steeds wan- LONDEN, 2 Dec. In het Londense blad „Evening Stan dard" heeft een lezeres haar diensten als „oppasser van echt genoten" aangeboden. „Wanneer een vrouw een avond wil uitgaan", zo schrijft Millie Hudson, „kan zij mij opbellen en dan zal ik voor haar echtgenoot zorgen tot zij terugkomtMej. Hudson, die in de Londehse voorstad Hampstead woont, ver klaarde op liet denkbeeld te zijn gekomen, nadat zij klachten van huisvrouwen had gelezen, die schreven dat zij nooit eens een avond met vriendinnen konden uitgaan, omdat haar echtgeno ten het vervelend vinden, alleen te zijn. Op de vraag of zij niet van me ning was, dat vrouwen het mis- schien een onplezierig idee zou den vinden om haar echtgenoot alleen met een vreemde vrouw achter te laten, antwoordde mej. Hudson: „O, nee, vooral als de oppasser een aardige rustige vrouw is zoals ik". PITTSBURGH, 2 Dec. De vak bond van staalarbeiders heeft het sta kingsbevel gegeven aan zijn 33.000 le den die werken bij twee van de groot ste fabrieken van conservenblikken in de V.S., de American Can Co. en de Continental Can Co. Men is niet tot overeenstemming kunnen komen over een nieuw ar beidscontract. Het oude liep 1 Decem ber af. De beide concerns hebben 73 fabrieken. De vakbond wil een loonsverhoging van 12 cent per uur. De maatschappij en hebben WA cent aangeboden. MINISTER STAF TE OPTIMISTISCH? Beter een beperkte, goede krijgsmacht, dan een grote slechte troep (van onze parlementaire redacteur) 's GRAVENHAGE, 2 December. Minister Staf heeft over waardering en medewerking van de Tweede Kamer meestal niet te klagen. Men heeft be wondering voor het stugge doorzettingsvermogen van onze minister van Oorlog en Marine en men moet toegeven dat hij door zijn grote organisato rische talenten in staat is een leger op te bouwen. Maar vandaag toen de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde kwamen liet de Kamer op een belangrijk onderdeel het nieuwe legerplan zeer critische geluiden horen. Is de minister niet te optimistisch? Moeten we niet oppassen dat we te overhaast nog twee nieuwe divisies opzetten? Zijn we wel verzekerd van voldoende Amerikaanse steun om dit plan uit te kunnen voeren? Al deze vragen stormden op minister Staf af, die wel met degelijke argumenten moet komen om alle bezwaren en bedenkingen weg te praten. Maar aan de andere kant moet men deze critiek bezien In het licht van de waardering die men voor deze bewindsman heeft. In 1954 loopt het vier jarenplan af. Vier jaar achtereen is er 1500 mil lioen uitgetrokken om onze defensie te kunnen opbouwen. Drie divisies zouden opgezet worden. Voor de ja ren 1955, 1956 en 1957 vraagt minis ter Staf nu jaarlijks 1350 millioen, waarbij voorzien zal worden in de oprichting van twee nieuwe divisies, zodat het totaal eind 1957 vijf divisies zal bedragen. DRIE-JARENPLAN De heer Vermeer (Arb) was ver heugd, dat de jaarlijkse defensie-uit gaven met 10% teruggebracht zullen worden. Wat krijgen we er voor? Is het niet beter om drie goede divisies dan vijf slechte te hebben? Als de Amerikaanse steunverlenging minder wordt kunnen we dan zelf de aanvul ling en de vernieuwing bekostigen? De heer Vermeer vreesde, dat in dat geval de Nederlandse belastingbetaler de dupe zal worden. Bovendien vroeg hij zich af of we wel voldoende geschoold beroepspersoneel zullen hebben om de benodigde staven te vullen. Let op de kwaliteit van de divisies, zo was het slotoordeel van deze socialistische af gevaardigde, hetgeen gedeeld werd door de heer Fens (K.V.P.). Kunnen we onze strijdkrachten wel verder uit bouwen, terwijl we weten, dat er ge brek is aan beroepsofficieren, terwijl de materiaal toestand nog onduidelijk is en terwijl het niet bewezen is dat we de drie bestaande en de twee nieu we divisies kunnen betalen met de uit getrokken 1350 millioen per jaar? De bestaande toestand moeten we, wat het beroepskader betreft, eerst saneren, aldus de heer Fens. Anders stoppen we het ene gat met het ander. En aan gaande het materiaal zei hij, dat we het ver hebben gebracht, maar dat we er nog lang niet zijn. In ieder geval heeft de levering van materiaal geen gelijke tred gehouden met het oprieh ten van de eenheden. En dan nu over twee nieuwe divisies praten? Dit alles ging de heer Fens te ver. Te veel za ken zijn nog te onduidelijk en daarom vroeg hij hetgeen later ook de heer Tilanus(C.H.) deed - om een defen- «er vroeg de heer Roosjen of het waar sienota te overleggen, aan de hand is, dat wij met de^ Engelsen gaan^ sa- waarvan dit probleem nog eens beke- gedaan om ook voor de territoriale verdediging Amerikaans materiaal te verkrijgen. Deze verdediging moeten we zelf betalen, maar men moet be grijpen, aldus de heer Fens, dat Euro pa niet alleen met NATO-eenheden ta verdedigen is. Het is van het grootste belang, dat alle aandacht wordt ge schonken aan de verdediging van onze vliegvelden en havens e.d. Als waardevolle suggestie opperde hij het dekbeeld om de 7 Decemberdi- visie, die langzamerhand niet meer ge schikt is voor de eerste frontlijn te ge bruiken voor de territoriale verdedi ging. Eventueel met behoud van het Amerikaanse materiaal. IETS GROOTS VERRICHT De heer Roosjen (A.R) had bijzon der veel waardering voor het werk van minister Staf. Natuurlijk er zijn gebreken en tekortkomingen, maar als men het geheel overziet zegt men: er is iets groots verricht. En daarmee kan men de minister geluk wensen. De verdediging der Westerse landen is de laatste jaren veel sterker gewor den. Maar ondanks al deze lof vroeg de heer Roosjen toch ook naar een dui delijker inzicht in het nieuwe leger plan. De drie divisies zijn nog niet ge heel gereed. Ook al door gebrek aan zwaar vervoers- en geniemateriaal. Mikt de minister nu niet te hoog? Spe culeert hij niet te veel op de Ameri kaanse steun? Als deze wegvalt hoe kan de minister in de toekomst dan bouwen en bewaren? Tegen een verla ging van het bedrag kan men op zich zelf natuurlijk geen bezwaar maken. Maar de heer Roosjen had er critiek op, dat men er niet in is geslaagd de 1500 millioen per jaar uit te geven. Een overschot van 1 milliard werd op de begroting van 1955 gebracht. Dat komt voor een groot deel, omdat de opdrachtgever het Departement - hun opdrachten te traag afgeven. Zij maken hun bestellingen te gecompli ceerd en stellen te hoge eisen. En ver ken kan worden. Beter een beperkte, goed geoutilleerde krijgsmacht, dan een grote slechte troep. Vraagt de NAVO deze vergaande plannen? De K.V.P.-afgevaardigde vroeg de regering of zij wel het uiterste heeft neer een gehuldigde, onverschillig wie het was, het podium verliet steeg uit de zaal een stormachtig applaus op. Van de ongeveer 300, die de onder scheiding ontvingen, noemen we, op gevaar af onbillijk te zijn tegenover de anderen, ir J. F. R. van de Wall, prof. Thijsse van het waterloopkundig labo ratorium, ir Geers plv. hoofd van de Dienst Dijkherstel op Schouwen-Dui veland, ir W. L. de Vries, hoofd van de directie beneden de rivieren, ir J. H. v. d. Burgt, directeur-generaal van de Waterstaat in Zeeland, ir M. Klazema. ir K. H. Bazlen, ir van de Velde, ir G. Slotboom, ir J. M. v. d. Bout en ko lonel Taats van Amerongen, in wiens persoon alle militairen werden geëerd. In het bijzonder vermelden we de heer R. N. Baning, de verbindingsman van de Westduitse hulpcolonne, welke colonne zoveel op het eiland heeft ge presteerd. Burgemeesters en wethouders van Zierikzee hadden bericht van verhin dering gezonden. Voor de redevoering van de minis ter van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera en van de Commissaris der Koningin Jhr mr A. F. C. de Casem broot verwijzen we naar pagina 7. Feest Ter bekroning van de geslaagde dak dichtingen op het eiland werd 's avonds nog een feestavond gehouden voor de dijkdichters, aangeboden door de geza menlijke omroepverenigingen. Ir van de Wall hield deze avond, die onder leiding stond van Johan Bodegraven en die gedeeltelijk door de N.C.R.V. werd uitgezonden, een hartelijke toe spraak en o.a. het promenadeorkest on der leiding van Benedict Silberman, andere medewerkers van de omroep verenigingen en de M.C.D. Revue zorg den voor een paar onvergetelijke uren. Ook minister Algera en Jhr de Casem broot woonden de feestavond bij. Dorp in West-Java door bende geplunderd. BANDUNG, 2 Dec. Een bende van 300 man heeft het dorp Tjibedug in 't district Leles (West-Java) aangevallen. De bende, die in uniformen gekleed was, en bewapend was met brenguns sloeg onmiddellijk aan het plunderen en stak huizen in brand. 3 personen werden gewond en 60 huizen werden in de as gelegd. COMMUNISTEN SPOEDIG OPGERUIMD V.S, voor conferentie der grote vier, mits goede trouw van Rusland blijkt WASHINGTON, 2 December. President Eisenhower heeft Woensdag senator McCarthy openlijk uitgedaagd door te verklaren, dat „vrees voor ondermijnende activiteit van communisten tegen onze regering geen punt zal uitmaken bij de verkiezingen in 1954". „Lang voor die tijd zal deze regering zulke vorderingen hebben gemaakt bij het opsporen van commuisten volgens het door de minister van Justitie, Herbert Brownell, opgestelde veiligheidsprogram, dat dit niet langer als een ernstige bedreiging kan worden beschouwd. Zoals u reeds weet, zijn ongeveer 1.500 personen, aan wier betrouwbaarheid wordt getwijfeld, al verwijderd. Een eerlijk, zorgvuldig en fatsoenlijk onderzoek, gevolgd door resolute cor rectiemaatregelen, is de enige doeltreffende manier om dit noodzakelijke werk op te knappen", aldus de president op zijn wekelijkse persconferentie. Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat tegen de herfst van het volgend jaar het publiek, niet langer er voor be vreesd dat communisten in deze rege ring hun afbrekend werk doen, de doeltreffendheid zal prijzen, waarmee dit bestuur deze bedreiging van de staatsveiligheid wegneemt". Eisenhower onderschreef volko men de verklaring van minister Dul les, waarin deze Dinsdag had gezegd, dat de kern van de Amerikaanse buitenlandse politiek bloot staat aan ongerechtvaardigde critiek. In dit verband wees de president de eis van McCarthy van de hand, dat de V.S. Engeland dienen te dwingen, de handel in niet-strategische materia len met communistisch China op te geven. De president was van oordeel dat, wanneer de V.S. andere vrije volkeren dwang gaan opleggen, dit meer het kenteken van de imperialist dan van de leider zdu zijn. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika de niet-communis- tische landen helpt „omdat eenheid on der de vrije volkeren onze enige hoop is om staande te blijven tegenover de Sowjet-samenzwering in de gehele we reld, die gesteund wordt door de mili taire macht van de Sowjets". Om deze reden zullen de V.S. hun programs voor militaire en economi sche steun aan het buitenland voort zetten, ook al zullen er waarschijnlijk altijd meningsverschillij met de bond genoten bestaan, aldus de president. BERMUDA Op de vraag, of de V.S. accoord gaan met het Russische voorstel voor een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken der grote vier te Berlijn, antwoordde Eisenhower, dat hij eerst de nota nauwkeurig zou moeten bestu deren, alvorens een precies antwoord te kunnen geven. De vraag was z.i., of de Sowjet-Unie op redelijke wijze te gemoet was gekomen aan de voor waarden, welke reeds herhaalde malen door de Westelijke mogendheden zijn gesteld. De V.S. zouden bereid zijn aan de voorgestelde bijeenkomst deel te nemen, mits zij verzekerd kunnen zijn van de goede trouw van de Sowjet- Unie. In antwoord op een vraag over de tegenwoordige houding van Amerika tegenover de toelating van communis tisch China tot de V.N. en of deze kwestie op Bermuda zal worden be sproken, zeide Eisenhower, dat onder de huidige houding dit vraagstuk niet openstaat voor onderhandelingen met Sir Winston Churchill en premier La- niel. Belgische zeeloodsen blijven staken BRUSSEL, 2 Dec. De Belgische zeeloodsen rijn heden te Oostende in vergadering bijeen geweest. Zij hebben besloten de staking te Vlissingen voor onbepaalde tijd voort te zetten. menwerken, terwijl de Belgen met de Duitsers in één verband moeten op trekken. De Belgische minister van Oorlog heeft dit tijdens de verdediging van het E.D.G.-verdrag beweerd. FELLE CRITIEK De critiek van de heer Korthals (V.V.D.) was ongetwijfeld het felst. Als voorlopig oordeel sprak hij uit, dat de regering had moeten wachten met de indiening v an deze plannen. Op korte termijn komt in NATO-verband vast te staan wat de Amerikanen wil len. Daar hebben wij ook belang bij. Waarom op deze besprekingen vooruit lopen? Wat wil Amerika bijv. met de tactische atoomwapens? Wij mogen, neen, wij moeten dat weten, omdat we bondgenoten zijn. Het allergrootste be zwaar voor de heer Korthals is, dat de territoriale verdediging in de knoop dreigt te raken. We hebben nog geen parate eenheden op de vliegvelden, de radarbeveiling is onvoldoende. Voordat het vijf divisieplan er komt, moet dat eerst in orde zijn. Kan de minister dat garanderen? De heer Tilanus (C.H.) partijgenoot van de minister meen de, dat uit deze debatten de indruk ge wekt kan worden dat er slechte cri tiek is op het beleid van minister Staf. Zo kunnen de scherpe vragen niet be doeld zijn. Het gaat om de ene hoofd vraag: wat hebben we voor de zes mil liard gekregen. De heer Tilanus is daar niet ontevreden over, maar ook hij plaatst toch een vraagteken achter het nieuwe legerplan. Niet dat hij zonder vertrouwen is. Maar ook hier al weer de vraag: wat doen de bondgenoten. Nu gaan we vijf divisies maken. Op hoeveel loopt dat uiteindelijk uit? Hebben we genoeg kader, geld en ma teriaal? De debatten worden hedenmiddag voortgezet. Verschillende sprekers tot nu toe zijn er veertien ingeschre ven moeten nog het woord voeren. Het gebruik van koffie, thee en bo ter per jaar per hoofd van de bevol king is in vergelijking met de jaren tot voor de tweede wereldoorlog met de helft gedaald. Het gebruik van siga retten en van fruit is toegenomen, al dus blijkt uit mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: DE BILT ZEGT: Weinig verandering DE BILT, 2 Dec. Droog weer met opklaringen en in de ochtend hier en daar nevel. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1