MOSKOU BEREID CHINA ER BUITEN TE LATEN LANIEL KREEG HET VERTROUWEN Ontmoeting Grote Vier in Januari verwacht Bidault nam ontslag, doch kwam later op zijn besluit terug PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SOWJETNOTA „EEN TACTISCHE TERUGTOCHT" GENOEMD Ook Wenen als plaats van samenkomst genoemd GROTE BRAND IN POESAN Vliegtuigongeluk bij Parijs; zes doden Nieuwe groep Duitse krijgs gevangenen uit Rusland terug Dagelijks 9 bussen Zierikzee-Burgh Belgische kotter gestrand; 3 doden Boerderijen verhandeld met verduisterd geld DE EUROPESE INTEGRATIE De heer Nederhorst verduidelijkt zijn standpunt Minister Zijlstra afwijzend VOOR „POLYNORM" WORDT OPLOSSING GEZOCHT. Debat verzandde in politiek steekspel Vlissingse Raad aanvaardde de begroting 1954 FRANSE REGERING GERED Raad van Ede kraakte „bronnenboek", Ds G, J. Pontier naar Vlissingen „Tram o£ bus" leverde vele besprekingen op DE BILT ZEGT: Overwegend droog Uitgave: Stichtinc „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 93, Tel. z43o, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss-'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie °347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9- JAARGANG, No. 2645 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 28 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr (V. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 8.23 u., onder 16.33 u. Maan op 1.58 u., onder 13.37 u. Hoogwater Maandag 30 Nov.: Vlissingen: 9.04 u. 1.21 m., 21.52 u. 1.40 m. Terneuzen: 9.32 u. 1.40 m., 22.16 u. 1.60 m. Wemeldinge: 10.29 u. 1.09 m., 23.10 u. 1.37 m. Zierikzee: 10.07 u. 0.92 m., 22.55 u. 1.19 m. LONDEN, 28 November De jongste Sowjetnota, waarin een viermogendhedenconferentie te Berlijn wordt voorgesteld, is te Was hington zeer bevredigend ontvangen. Volgens een officieel woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken blijkt er een „tactische terugtocht" uit, terwijl het Kremlin toch vasthoudt aan vroeger ingenomen posities. In Londen heeft deze uitlating wel enige bezorgdheid gewekt, overtuigd als men is, dat de Westelijken de uit nodiging moeten aanvaarden. Waarnemers te Parijs verwachten, dat de Westelijke ministers van buitenlandse zaken hun Russische collega Mo- lotof begin volgend jaar zullen ontmoeten. Betwijfeld wordt, of Berlijn als conferentieoord wel geschikt is en Oostenrijkse functionnarissen noemden zelfs Wenen ais conferentieoord. DE NOTA. In de Sowjetnota is, volgens het Sowj et-Russische perbureau „Tass", verklaard, dat het Kremlin bereid is deel te nemen aan een bijeenkomst van de Grote Vier om te pogen tot snellere regeling van de dringendste vraagstukken te komen. TOKIO,27 November Volgens een woordvoerder van het Amerikaan- Se leger te Tokio woedt in de Zuidko- ïeaanse hoofdstad Poesan een hevige brand, die waarschijnlijk reeds meer dan 2.000 huizen heeft aangetast. PARIJS, 27 November Vandaag is bij een kerkhof in de Zuidelijke om geving van Parijs een Amerikaanse „vliegende verhuiswagen" neergestort. Alle zes inzittenden kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen begon het toestel in de lucht al uit elkaar te vallen. Een vleugel viel op het dak van een gebouw bij het genoemde kerkhof, ongeveer tien kilometer van het vliegveld Orly. KASSEL, 27 November Te Kassei zijn onverwachts 429 Duitse krijgsge vangenen uit de Sowjet-Unie aangeko men, die in kampen te Kief, Worosji- lofgrad en Moskou hadden gevangen gezeten. Het is het eerste transport, dat uit Duitsers bestaat, die alleen om „veilig heideredenen" tot dusverre waren vastgehouden. Volgens de teruggekeerden bevindt zich in genoemde kampen een groot aantal Duitse geleerden, die zich o.m. met kernonderzoek bezig houden. Honderdzestig van de teruggekeer den zijn speciaal geschoolde arbeiders, technici en ingenieurs. Zij verklaren, dat zij onder leiding van Duitse ge leerden tot 1950 hebben meegewerkt aan geheime onderzoekingen op het gebied der atoomenergie in de Sowjet- Unie. Daarna waren zij naar een quarantainekamp gebracht, waar zij tot kort geleden op hun vrijlating heb ben gewacht. Eindelijk verbetering. GOES, 27 Nov. Naar w(J verne men zal er met ingang van Maandag a.s. een zeer belangrijke verbetering komen in de busdiensten tussen Zierik zee en Wester-Schouwen. Er gaan n.l. met ingang van 80 November per werk dag 9 bussen heen en weer rijden. Op Zondagen worden 4 ritten gemaakt. Deze nieuwe dienstregeling betekent vooral een uitkomst voor scholieren en forensen. Velen moesten nu in Zierik zee overblijven, omdat men eenvoudig wegens het ontbreken van een verbin ding niet meer naar huis kon. Daarin komt nu een wijziging. Men kan Zierikzee 's morgens tijdig berei ken en 's avonds op uitstekende tijden naar huls terugkeren. De dienstregeling zal er als volgt uit zien: Zierikzee vertrek om 7.10, 8.40, 10.40, 12.10, 14.16.40 (voor scholleren), 17.25 (voor forensen), 18.50 en een late dienst om 20.50 uur. Uit Burgh kan men 's morgens om 4.55 ai weg. Daarop volgen 6.55, 8.55, 10.25, 12.25, 18.55 en 15.30. Ook zal nog een latere busverbinding worden ingelegd, die aan sluiting geeft op de laatste boten uit Zierikzee. De vertrektijd van deze bus ls nog niet bekend. Enkele diensten zullen verder dan Burgh worden gere den. Alle ritten gaan via Brouwersha ven. De nieuwe regeling ls mogelijk geworden nu de doorlaattijden op de te volgen route zijn opgeheven. Uit de nota blijkt, dat het Kremlin niet langer de eis stelt dat besprekingen over het Duitse vraagstuk vooraf moe ten worden gegaan door een conferen tie der „Grote Vijf" over beëindiging der koude oorlog. Ook wordt niet meer gesproken over een staken door het Westen van zijn militaire afweermaat- regelen als een voorwaarde voor inter voornaamste element in de Sowjet nota. In de nota ontkent de Sowjet-rege ring ten stelligste, dat zij geen vier mogendhedenconferentie wenst, zoals het Westen uit de Sowjetnota van 3 November had geconcludeerd. Voorts wordt ontkend, dat als voorwaarde voor een viermogendhedenconferentie een „weerloos Europa" wordt geëist. Felle critiek levert de nota op het Europese Legervedrag, dat de „deur wijd open zal zetten voor herleving van Duits militarisme", en dat „één deel van Europa zal opzetten tegen het andere", waardoor zou worden bij gedragen aan „vergroting van de me ningsverschillen tussen de landen van Europa" en „vergroting van het gevaar voor nieuwe militaire avonturen". Volgens Reuters correspondent in Washington, Rankine, verzwakt de Sowjet-nota de Amerikaanse opvatting, dat de Westelijke mogendheden haar politiek moeten wijzigen en voortgaan met beslissingen over de toekomst van Duitsland in de veronderstelling, dat binnen afzienbare tijd geen Russische concessies te verwachten zijn. Voorts merkte hij op, dat de Ber muda-conferentie was opgezet op de veronderstelling, dat de Russen het voorstel voor een viermogendheden conferentie hadden verworpen. Ook deze opvatting is ondermijnd, aldus Rankine. TEXEL, 27 November Op onge veer een mijl ten Westen van de vuur toren van Eierland is in zinkende toe stand aangetroffen, de Belgische kotter „Willy Jeanine". De reddingboot „Joan Hodshon" en ook de motörredding- boot „Prins Hendrik" van de K.N.Z. R.M., zijn bij het schip geweest, dat als verloren wordt beschouwd. In de nabijheid van de gestrande kotter trof men een sloep van het vaartuig aan, met vier man aan boord. Eén hunner was reeds overleden. Aan vankelijk hadden zich alle zes leden van de bemanning aan boord van de sloep begeven, doch twee zijn na korte tijd overboord gesprongen. Een heli copter heeft naar de drenkelingen ge zocht, doch tevergeefs. C.C.D. wordt alge mene inspectiedienst DEN HAAG, 27 Nov. Binnenkort zal, zo verneemt het A.N.P., als onder deel van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, worden opgericht de algemene inspectiedienst. Hierin zal een aantal instanties worden ondergebracht die zich bezig houden met controlewerkzaamheden. De groot ste hiervan is de C.C.D. (centrale con troledienst) en verder zullen onder de A.I.D. komen te ressorteren de opzich ters van de veeartsenijkundige dienst, de controleurs van de plantenziekten- kundige dienst, enz. Men hoopt door deze coördinering van alle controlediensten van het ministerie doelmatiger te kunnen werken. Het personeel van de nieuwe dienst zal uiteraard zo veel mogelijk bestaan uit het personeel van de thans bestaande controlediensten. Waarschijnlijk zal echter niet ieder een plaats kunnen vinden ln de A.I.D. Het personeel hiervoor zal zo veel mo gelijk geselecteerd worden op grond van geschiktheid en vakbekwaamheid, waar door b.v. anciënniteit geen doorslagge vende rol zal spelen. Kassier van Boerenleenbank te Lewedorp in arrest GOES, 27 November Vandaag is door de Rijksrecherche, na een vrij diepgaand onderzoek in voorlopige hechtenis gesteld, de heer C. R., kas sier van de Boerenleenbank te Lewe dorp. R., die enige tijd geleden ontslag heeft genomen, wordt verdacht ver duistering te hebben gepleegd tot een bedrag van 650.000. Hoogst waarschijnlijk kan een groot gedeelte van het bedrag worden ach terhaald. R. heeft namelijk met dit geld boerderijen gekocht en verkocht. Meestentijds werden deze transacties, wat men pleegt te noemen „onder de toonbank" afgewikkeld en dit zal, wanneer de boerderijen teruggekocht zouden worden, tegen de wettelijke prjjs, wel enige waardevermindering geven. R. heeft vorige maand ontslag ge vraagd; een onderzoek van de fiscale recherche schijnt hem hebben doen in zien, dat hij een verloren spel speelde. Hij wordt Maandag voor de officier van justitie te Middelburg geleid. Tonnen hooi, 200 stuks vee en kostbaar materiaal verbrandden tijdens een hevige brand in de Union Veebewaarplaatsen in Springfield. De brand breidde zich zo snel uit, dat de brandweer vrijwel machteloos stond voor het om zich heengrijpendë vuur. Dikke rookwolken dreven hoven de stad. De Britse kweker, Jack Matthews uit Thurston, heeft door enting een vruchtboom gekweekt, die na elkaar vijf verschillende soorten fruit geeft. Hij heeft zes jaar lang geëxperimen teerd en hoopt volgend jaar zijn pro duct op de markt te brengen. N, 'rins Bernhard heeft gisteren een .oek gebracht aan de K.E.M.A., de ...V. tot Keuring van Electrotechnische naterialen te Arnhem, waar hij in 1937 eds een paviljoen opende. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 27 November De socialisten hebben vandaag hun hou ding ten aanzien van de politieke en economische integratie nader uiteen gezet. De heer Nederhorst was de eni ge spreker, nadat twee ministers en een staatssecretaris van één tot zes uur hadden gesproken. Maar duidelijker is er de zaak niet op geworden. Het was in- en uitpraten. De socialisten blijven vasthouden aan de samenhang der twee integra ties, zo zeide de heer Nederhorst. Maar de economische integratie heeft twee aspecten n.l. dat van een gemeenschap pelijke markt en van de coördinatie van het financiële, monetaire en fiseaal terrein. Een politieke integratie met de coördinatie van deze drie sectoren zal op de duur moeten leiden tot een eco nomische integratie, aldus de P.v.d.A. fractie. Om nu te zeggen, dat de socia listische fractie de samenhang tussen de politieke en economische integratie losmaakt, is, volgens de heer Neder horst een ontoelaatbare vereenvoudi ging van het probleem. De grote vraag is: wat doet men ais men de politieke gemeenschap alleen maar wil aanvaar den als overkoepeling van K.S.G. en E.D.G.? De heer Blaisse (K.V.P.) wil de E.D.G. los zien van de politieke en economische integratie. En hjj is be reid aan de Franse moeilijkheden tege moet te komen door het E.D.G.-ver- drag te herzien. Maar daartegen nu keerde Nederhort zich die de stel ling verkondigde, dat de economische integratie slechts een kans krijgt on der de druk van de E.D.G. Alle pro blemen, E.D.G. en politieke- en econo mische gemeenschap dus aan elkaar koppelen. Dan bereikt men het beste resultaat. En van deze stelling uit meende de heer Nederhorst (P.v.d.A.) te kunnen concluderen, dat de heer Blaisse een ander standpunt heeft in genomen omdat hij de samenhang der dingen niet meer ziet. Deze conclusie gaat niet op, voor zover de heer Blais se deze week namens zijn fractie heeft gesproken. Het losmaken van de E. D.G. van de politieke en economische integratie is niets bijzonders. Het is het aanvankelijk standpunt, dat later gewijzigd is geworden door de Fran sen, die de politieke integratie wilden gebruiken ais uitlaatklep voor het E. D.G.-verdrag. Een standpunt dat wel licht op dit moment weer aardig aan het verouderen is. Meer juist was de verklaring van de heer Nederhorst, dat de heer Blaisse tijdens het laatst ge houden debat over de begroting van Buitenlandse Zaken zelf de twijfel heeft uitgesproken of de samenhang beider integraties wel absoluut kan worden gehandhaafd. Minister Zijlstra mengde zich alleen in het zakelijke debat. De politieke kant liet hij uiteraard liggen. Naar zijn mening zal het moeilijker zijn om een harmonisatie tot stand te brengen op financieel, monetair en fiscaal terrein dan om het goederenverkeer vrij te maken. Daar moet mee begonnen wor den, want dat is een essentieel onder deel. Dat men er dan nog niet is blijkt uit de Benelux. Coördinatie is dus ook noodzakelijk, maar men moet niet met het moeilijkste beginnen. Dinsdag bij de replieken zullen we wel meer ho ren over deze kwestie. En het is een geluk dat de letterlijke tekst dan be kend is. Dat zal het debat verduidelij ken. Het conflict tussen degenen die het Europese, legerplan steunen en de na tionalisten, die zich verzetten tegen de herbewapening van Duitsland in het kader van de Europese verdediging, heeft gedurende dit debat dat een week geduurd heeft zijn climax be reikt. De uitslag was twijfelachtig, daar het onzeker was hoe de Gaullisten zou den stemmen. Tenslotte hébben zij besloten de re- ,-geiing niet ten val te brengen in dit uiterst gewichtige stadium van de in ternationale aangelegenheden, maar Laniel hun afkeuring van het Euro pese legerplan te doen blijken door hem slechts een kleine meerderheid te laten behalen. Laniels motie verzocht de nationale vergadering eenvondig zijn Europese politiek, als omschreven in zijn toe spraak in het hegin van deze week, goed te keuren. Dit hield in de ratifi catie van het verdrag in het begin van het volgend jaar, nadat het conflict tussen Frankrijk en Duitsland over het Saargebied is geregeld en nadat Enge land toestemt in een enge hand met de verdedigingsgemeenschap van de zes naties. Laniel heeft de goedkeuring van zijn buitenlands beleid gemaakt tot een vertrouwenskwestie, teneinde er zeker van te kunnen zijn dat hij bij de be sprekingen op Bermuda de steun zou hebben van de nationale vergadering. Hij had de nationale vergadering reeds medegedeeld dat hij van presi dent Eisenhower en Winston Churchill de verzekering zou vragen, dat de Amerikaanse en Britse troepen niet uit Europa zullen worden teruggetrokken. Tegenstanders van het E.V.G.- verdrag beweerden, dat Westduitse troepen eventueel gebruikt zouden worden ter vervanging van Ameri kaanse en Britse troepen en dat dit zou leiden tot een herleving van het Duitse militarisme. BIDAULT DREIGDE ONTSLAG TE NEMEN. Laniel stelde een compromismotie samen, pogende de steun van zijn ver deeld parlement te winnen. Doordat het een compromis was, verloor hij bijna zijn minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, die Vrijdag morgen dreigde zijn ontslag te nemen. En Bidault, die een prominent ver dediger is van de E.V.G. heeft inder daad zijn ontslag ingediend, maar na een gesprek onder Vier ogen met La niel bleek er overeenstemming be reikt. Voor de nationale vergadering tot stemming overging, deed Bidault een beroep op de kamer om te volharden in Frankrijks solidariteit met het Wes ten ondanks de nieuwe Russische nota. Deze daad van de Sowj ets, zeide hij, vertegenwoordigde het resultaat van de krachtige Westelijke politiek. DEN HAAG, 27 Nov. In samenwerking met de Herstelbank tracht de regering voor de N.V. Metaalindustrie Polynorm (zoals bekend heeft deze industrie het Kijk een aanzienlijk bedrag gekost, waar over reeds veel te doen is geweest) een oplossing te vinden. Deze kan worden verkregen, zo meent de minister van Fi nanciën, indien een geschikte gegadigde het bedrijf in een of andere vorm wil voortzetten of wel, indien het gelukt door sanering en aantrekking van nieuwe or ders een rendabele basis aan de onderne ming te verlenen. Beide mogelijkheden worden onderzocht. Algehele stopzetting van de credietverlening acht de minister in dit verband niet mogelijk. Deze wordt echter op zo beperkt mogelijke wijze voortgezet. Uit de mededelingen van de minister blijkt tevens dat de Staat tot dusverre een bedrag van f 540.000 heeft verloren, verdeeld over vijf gevallen, met het ver strekken van bijzondere credleten vla de Herstelbank. Betere salariëring van het personeel voor de kleuterscholen in het voor uitzicht gesteld VLISSINGEN, 27 November Vier uur lang heeft de raad nodig gehad voor de discussie over de begroting voor 1954. De eigenlijke begrotingsbehandeling duurde maar nauwelijks een uur. Slechts één nieuw punt leverde het debat op. De heer Joh. P. Ventevogel (C.H.) had hij de voorbehandeling al gewezen op een betere salariëring voor het personeel werkzaam bij het kleuteronder wijs. Deze verbetering moest er komen en zo snel mogelijk. Hij kreeg van B. en W. bij monde van wethouder W. Poppe de toezegging, dat er binnenkort een voorstel wordt ingediend, waarbij hogere salarissen uit de bus komen. Voor de rest is het gehele hegrotingsdebat verzand in een politiek steekspel. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., tegen hetgeen door de P.v.d.A. werd (V/T I I I1J - W14 - de heer M. J. van Poelje, opende dit politieke steekspel door critiek op een verkiezingspamflet van de V.V.D. De doorbraak was volgens de heer van Poelje in Vlissingen volkomen ge slaagd en hij bejubelde de overwin ning, die zijn partij heeft geboekt. De heer H. van Rooyen (C.H.) kwam de P.v.d.A. gelukwensen met de verkie zingsoverwinning en het behalen van de meerderheid in de raad. Hü knoop te er de wens aan vast, dat men goed zal kunnen blijven samenwerken. Maar of de doorbraak geslaagd was, meende de C.H.-woordvoerder aan de hand van de uitslagen te kunnen be twijfelen. De heer J. Marijs (A.R.) keerde zich ook tegen de uitspraken van de heer van Poelje en zei, dat men niet moet denken, dat alles tegenwoor dig te danken is aan de socialistische politiek. De V.V.D,-fractieleider, de heer J. L. Verhagen nam ook stelling beweerd. Hij interpreteerde de verkie zingsuitslag ook als een bewijs, dat de doorbraak niet geslaagd was. Het ge wraakte pamflet had de bedoeling de middenstand af te houden van te stemmen op de Middenstandspartij. Dat deze partij geen zetel heeft ver worven is er oorzaak van geweest, dat de P.v.d.A. nu een meerderheid heeft. De socialisten kregen daardoor een restzetel. Al deze politieke redevoerin gen waren oorzaak, dat hen tot het eindeloze elkaar ging bevechten, zon der dat er al te boze woorden vielen, doch waarbij de standpunten steed6 scherper tegenover elkaar kwamen te staan. Het geheel had tenslotte niets meer met de begroting uitstaande. OPMERKINGEN. Enkele practische opmerkingen wer den gemaakt m.b.t. het te volgen be leid in 1954. De heer van Poelje wüde een plaatselijke culturele adviesraad en een raadscommissie ad hoe om te bestuderen, wat er op cultureel gebied gerealiseerd is en nog moet worden. Teleurgesteld waren alle sprekers over het niet-terugkeren van de Mij „Zeeland". Alleen de heer Marijs vroeg zich af of een terugkeer eco nomisch voor de maatschappij toch niet nadelig zou hebben gewerkt met betrekking tot de exploitatie. Hij kreeg de wind van voren, want di verse raadsleden vonden, dat men zich niet door een dergelijk stand punt mag laten leiden. De heer van Rooyen vroeg of er aan drang op wordt uitgeoefend, dat wan neer het nieuwe stadhuis zal zijn ver rezen, ook het postkantoor en het be lastingkantoor zullen worden ver plaatst naar het nieuwe centrum. Vol gens de voorzitter is er wel eens ge sproken over de bouw van een nieuw postkantoor op een andere plaats, doch over de verplaatsing van het belasting kantoor was hem niets bekend. De heer Marijs wilde de bouw van het nieuwe stadhuis versnellen. Hij kreeg ten antwoord, dat B. en W. dit binnen 5 of 7 jaar willen realiseren. Alle spre kers waren vol lof over de actieve wo- ningbouwpolitiek van B. en W. ANTWOORD. De burgemeester, mr B. Kolff, dank te voor de lof. Over de „Zeeland" zei hij, dat men zich pas in Mei j.l. een goed inzicht heeft kunnen vormen in de situatie. Het college ls van mening, dat het vervoer evengoed via Vlissin gen zou kunnen gaan, als via Hoek van Holland. Men had dan ook de in druk, dat minister Algera evengoed Vlissingen als alvaarthaven had kun nen aanwijzen. PARIJS, 28 November De Franse premier, Joseph Laniel, heeft Vrijdag in de nationale vergadering een vertrouwensvotum gewonnen, daardoor zijn regering gered en het mogelijk gemaakt de Bermuda-con ferentie bij te wonen. Hij verkreeg een meerderheid van 31 stemmen, 275 afgevaardigden stemden voor, 244 tegen. EDE, 27 Nov. In de raadsvergadering van de gemeente Ede heeft de heer H? P. Hoolboom (V.V.D.) een hartig woordje gesproken over het z.g. bronnenboek, de sociografische uitgave van het ministerie van O., K. en W. In dit boek wordt over Ede en de bewoners van deze gemeente weinig goeds gezegd op een wijze, die het raadslid niet kon bewonderen. Hij gaf daarom B. en W. in overweging protest aan te tekenen tegen de publicatie bij het ministerie. De heer Hoolboom was van mening, dat de visie van de rapporteurs gevoeglijk kon worden gekenschetst als „gezwam in de ruimte" en dat de ingezetenen, scho len e.d. door het slijk werden gehaald. De raad onderstreepte deze woorden met applaus. Burgemeester Oldenhof was het er ook mee eens en merkte op, dat het deel der publicatie, waarbij Ede betrok ken is, op zeer laag peil staat. Hij stelde voor een protest hierover in te dienen, waartoe z.h.s. werd besloten. 's-GRAVENHAGE, 27 Nov. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond voor ouden van dagen heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid verzocht de ouden van dagen, die een uitkering ontvangen volgens de noodwet-ouderdomsvoorziening, een toeslag te verlenen, naast de toeslag welke door gemeentelijke diensten van sociale zaken wordt verstrekt aan deze ondersteunden. MIDDELBURG, 27 Nov. Naar w« vernemen heeft de Classis Middelburg der Geref. Kerken ds. G. J. Pontier, predikant van Domburg en Westkapei- le, met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot Evangellsatiepredikant te Vlissingen. Wanneer ds. Pontier afscheid neemt van de gemeenten van Domburg en Westkapelle is nog niet bekend, doch het ligt wel in de bedoeling, dat hy per 1 Januari zijn werkzaamheden zal be ginnen. De benoeming betekent, dat de kerken van Domburg en Westkapelle weer vacant komen. Ds. Pontier diende sinds 1 December 1949 beide gemeen ten. Delegatie „Nieuw Schouwen" naar G.S. en Den Haag ZIERIKZEE, 27 November De de- gatie uit het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft een week van vele besprekingen ach ter de rug. Dinsdag ging men bij G.S. praten over het vervoer op het eiland teneinde te bewijzen, dat het railver- voer niet strikt noodzakelijk is. De we gen zijn intact; ook vrachtauto's kun nen de dorpen aandoen, waar de tram zou komen. G.S. hebben toegestemd de Blokweg voorlopig te laten herstel len. Hierdoor zal worden voorkomen, dat het verkeer over de Sasdfjk wordt geleid, hetgeen bij slechte weersom standigheden gevaarlijk is. Woensdag werd in Den Haag een on derhoud gevoerd met dr Van Galen Last, directeur-generaal van het ver keer. Ook met hem besprak men het probleem tram of bus en werd op spoed aangedrongen, temeer, zo be toogde men, orhdat de R.T.M. voort gaat met het herstel van de trambaan. De heer Van Galen Last toonde be langstelling voor de argumenten en zegde toe de kwestie met de R.T.M.- directie te zullen bespreken. Ook met de verkeerscommissie uit de Tweede Kamer werd gesproken. De leden zeg den toe over de tram-kwestie een aan tekening te zullen maken in het voor lopig verslag. DE BILT, 27 November Overwe gend droog weer en opklaringen. Zuid- Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1