i ZWIT DEZE WERELD van ö&q tot öag de loupe (fa) Gemeenten gaan bij aantrekken van industrieën buiten hun boekje* Pleidooi voor één Europese markt. Het ene middel» Op de goede weg» Ministeriële circulaire aan Ged. Staten Concurrentiemiddelen: Verkopen van grond beneden de normale prijs en bemiddeling bij kapitaalsverstrekking. BICIRFKM McCarthy waarschuwt tegen Trumanisme» De Westduitse lucht vaart. Politieke en economische integratie zijn onlosmakelijk. genéési Rivierloodsen staken niet. GEEN EXTRA VRIJE MIDDAG OP BEVRIJDINGSDAG. Wie vrij wil hebben, moet een snipperdag nemen. Breng haar weer terug". V Noodvoedselvoorraad voor slechte tijden? £le Rodio- faimql onö Donderdag 26 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Men kan dan de pogingen van de P. v. d. A. om tweespalt te zaai en in het kamp van elk der confes sionele partijen, weinig elegant noe- i ïen en zelfs onfatsoenlijk daarmee is men natuurlijk niet klaar. Even min is men er mee klaar ais men er op wijst dat de socialistische bewe ringen al door de feiten worden ge- loochenstraft: wanneer gezegd wordt dat confessionele partijen geen be staansrecht hebben omdat ze altijd liteen zullen vallen in een conserva- tief-liberale en een progressief-socia- iistische vleugel, dan wordt deze uit spraak alleen al hierdoor gewraakt, dat er toch confessionele partijen be staan! Van P. v. d. A.-zij de zal men hiertegen in brengen, dat men het ook niet zó bedoelt, dat die splitsing ■n vleugels de partij ook organisato risch uiteen zal doen vallen: veeleer zal men er op wijzen dat een con fessionele partij tot machteloosheid gedoemd is juist door het bestaan van die vleugels. Wat de ene groep ieden van een dergelijke partij wil zal immers door een andere groep worden tegengehouden, en omge keerd. En wat de ene groep als de weg naar vrede en voorspoed ziet zal de andere groep juist als een verderf- lyke weg beschouwen. Helaas zal men moeten toegeven, dat dit in een nabij verleden ook meermalen het geval geweest is en dat de confessionele partijen zelf zoor een deel schuld zijn aan die doorbraakpogingen. Van de K.V.P. heeft de „uiterst rechtse groepering", de groep-Welter, zich al afgescheiden en het is nog niet zo lang geleden, dat de K.A.B. bij monde van haar voorzitter dreigde met de oprichting van een eigen rooms-katholieke ar- oeiderspartijEn om het nog dichter bij huis te zoeken: ook in protestants- christelijke kring is men nog altijd spoedig geneigd op de een het etiket „liberaal" te drukken en op de an der het „socialistisch". Lange tijd zijn diegenen, die niet zonder meer tegen standers waren van staatsinvloed in het maatschappelijk leven voor socia listen uitgekreten. Het mag gezegd dat hierin wel verandering is geko men en vermoedelijk is het optreden van minister Zijlstra hieraan niet vreemd! Brengt de nieuwe winter, het nieu we politieke seizoen, ook hierin een keer? Ziet men in dat men op deze ■wijze de socialisten steeds meer in de kaart speelt en heeft men het mid del gevonden om deze doorbraak pogingen ook inderdaad en effectief te verijdelen? Wij geloven dat er inderdaad tekenen zijn die er op wij zen dat men dit middel gevonden heeft. Gisteren wezen wij er al op bij de bespreking van het K.V.P.-congres: het enige middel in deze strijd is terugkeer tot en bezinning op de eigen beginselen. En dan niet in het starre denken van „zo hebben onze vaderen het gedaan en dus moet het zo blijven" dat is een weinig ge lukkig conservatisme. Iedere tijd stelt immers andere eisen en als het be ginsel levend is, dan zal men daar uit voor iedere tijd de geschikte richtlijnen voor het praetisch beleid kunnen peuren. Kennis van het oude beginsel èn de bereidheid om hiermee de eigen tijd met zijn eigen, speci fieke eisen tegemoet te treden dat zijn de middelen in de strijd tegen de doorbraak. Beschouwen we nu de twee grote christelijke partijen, de A.R.P. en de C.H.U., dan kan men met grote blijd schap constateren, dat er ernstige po gingen ondernomen worden om die strijd tegen de doorbraak te winnen. Niet dat er al enige reden is om hoera te roepen: pas bij een volgen de Kamerverkiezing zal men kunnen zeggen of het verloren terrein terug gewonnen is. Bij de christelijk-historischen liggen de zaken anders dan bij de anti-revo- lutionnairen. De C.H.U. heeft minder terrein verloren en dat is begrijpe lijk, omdat deze partij een unie is ieder die de Heilige Schrift als richt snoer en toetssteen aanvaardt kan er lid van zijn. Voor ieders eigen ver antwoordelijkheid blijft het tot wel ke practische conclusies hij komt, uit gaande van de Heilige Schrift. Na tuurlijk zjjn hieraan grenzen, maar ziet men hoe verschillend de C.H.- Kamerleden dikwijls stemmen dan moet men constateren dat die gren zen ruim gesteld zijn. Dat is naar ons gevoelen de oorzaak dat deze partij minder aan de doorbraak heeft ver loren dan de A.R. Wat echter tot ver heuging stemt is dat men toch ook in C.H.-kring de gevaren ziet en dat er vooral onder de jongeren een grotere politieke belangstelling te constateren valt. Meer dan vroeger komt men er toe de eigen beginselen te bestuderen. Meer dan vroeger ziet men in dat het niet voldoende is neer te schrijven dat de Heilige Schrift toetssteen is, maar dat men die toetssteen ook in derdaad gebruiken moet. Men moet toetsen! Niet slechts de mensen die [rt<*e7.oncten Me^-Vling (adv 1 ruwe, gesprongen huig, schrale lippen DEN HAAG, 25 Nov. In een circulaire, die de minister van Buitenlandse Zaken heeft laten uitgaan aan de colleges van Gedeputeerde Staten heeft minister Beel als zijn mening te kennen gegeven, dat de door de gemeenten te maken kosten in verband met de vestiging van industrieën in beginsel volle dig ten laste van de betrokken ondernemers behoren te worden gebracht. Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen zou van dit beginsel mogen worden af geweken. De ontwikkeling, welke zich thans evenwel aftekent met betrekking tot het aantrekken van industrieën acht de minister echter zeer verontrustend. In zijn rondschrijven merkt de minister dan ook op, dat met het verlenen van faciliteiten aan ondernemers soms zeer ver wordt gegaan en deze zich ook niet beperken tot de vestiging van nieuwe industrieën, doch zelfs ook worden aangewend om zonder meer bestaande industrieën van de ene gemeente naar de andere te trekken. Ia het algemeen behoort ter bevor-verkrijging van faciliteiten voor dering van de industrialisatie van ge meentewege geen subsidie of faciliteit in enigerlei vorm te worden verleend, nu door de minister van Economische Zaken reeds enige maanden geleden een regeling is vastgesteld, waarbij, onder bepaalde omstandigheden een premie van 25 pet. van de bouwkosten van nieuwe bedrijfsruimte in uitzicht werd gesteld. Voor het verlenen van verdere faciliteiten bestaat voor de desbetreffende gemeenten geen aan leiding meer. Deze regeling heeft, evenals de ontwikkelingsplannen ten doel bepaalde leemten in de betrokken gebieden en kernen aan te vullen. De gemeenten, voor welke de premierege ling niet geldt, mogen daarin derhalve geen aanleiding vinden tot het verle nen van subsidies en faciliteiten, te minder omdat daardoor het regerings beleid zou worden doorkruist, nu van Rijkswege de premie ook aan de be langhebbende ondernemer zelf kan worden verleend, dienen de gemeen ten zich van de bouw van bedrijfs ruimten te onthouden en het risico aan de particuliere ondernemer over te laten. Zou de gemeente in uitzonde ringsgevallen toch tot het laatste overgaan, dan zullen de kosten van gebouwen en grond, na aftrek var, eventuele premie, in ieder geval vol ledige dekking moeten vinden in koop-, huurkoop- of huurprijs. VERDERE KLACHTEN. Verder deelt de minister mede, dat hem van gemeenten klachten hebben bereikt, die door aanbiedingen van andere gemeenten in een dwangpositie worden gebracht. Het schijnt voor te komen, dat ondernemers zich, voor- andere gemeente (n), tot het bestuur van hun eigen gemeente wenden ter tnsezonden Mededeling (adv.) =bH 3 moet alle voedsel, dat het 3 lichaam ln stand houdt, gron- 3 dig kunnen verteren. Dat Kan slechts een gezonde maag. die niet na elke maaltijd op- speelt met maagpijn, een 1 I drukkend gevoel, oprispen. misselijkheid ol maagzuur. Het nieuwe maagmiddel B1CARPAN overwint a Uw maagbezwaren. zodat U Uw maaltijden weer met genoe- 1 gen gebruikt Vraag Uw ge neesmiddelenleverancier een uitvoerige beschrijving over .MAAG-CACHETS "AKKER" J smaakloos, Isnel, zeker NEW YORK, 25 Nov. De republikeinse senator McCarthy heeft gisteravond in een radio- en televisie-uitzending in ant woord op een rede van ex-president Tru man de term „Trumanisme" genoemd als aanduiding voor „het stellen van je eigen politieke partij boven het belang van het land, ongeacht de mate, waarin het land c' irdoor wordt benadeeld." „Het is de theorie, dat het kwaad, hoe groot het ook is, goed is, indien het je politieke partij helpt", aldus de Senator. Trur. an noemde in zijn rede het Mc Carthyisme" een vervalsing van de waar heid. McCai hy antwoordde hierop, dat Tru- mans definitie van McCarthyisme gelijk is aan die van de communistische Daily Worker, welk blad de term heeft uitge vonden. Van Truman zei McCarthy: „Als indi vidu is hy van niet meer belang dan ieder ander, die door een overgrote meer derheid van het Amerikaanse volk is af gewezen. Het Trumanisme wordt echter een kwestie, voorzover het door de de mocratische partij wordt aangehangen". STUTTGART, 25 Nov. De Deutsche Lufthansa, welke in de zomer van 1954 aan het Europese luchtvervoer zal deel nemen, zal vermoedelijk reeds in 1955 bij vijf a zes vluchten per week ongeveer 28.000 passagiers over de Noord-Atlanti sche Oceaan vervoeren. Deze gegevens zijn bekend geworden door een serie le zingen voor de Zuidduitse radio-omroep. Naar verder nog is medegedeeld heb ben in 1952 ongeveer 100.000 Duitse pas sagiers gebruik gemaakt van buitenland se vliegtuigen: met inoegrip van betalin gen voor post- en vrachtvervoer bedra gen de jaarlijkse betalingen aan buiten landse luchtvaartmaatschappijen aanzien lijk meer dan 100 millioen DM. Van een hervatting van het Duitse luchtvervoer verwacht men niet alleen het uitschake len van het uitgeven van het genoemde bedrag aan deviezen, doch bovendien na de beginperiode, inkomsten aan deviezen. nieuwbouw of uitbreiding ter plaatse waar zij reeds gevestigd zijn en waar aan zij dan waarschijnlijk zelf de voorkeur geven. Voor de desbetreffende gemeenten is dit weinig bevredigend en het is hoe zeer de gevolgen ook veroordeeld moe ten worden verklaarbaar, dat som mige dier gemeenten onder de druk be zwijken en zicli voor het behoud van de bestaande industrieën offers getroosten. ndien dit kwaad voortwoekert, zou op den duur zelfs de vernieuwing van de huisvesting van het industriële ap paraat alleen met subsidie van de ge meentelijke overheid tot stand komen. Dit acht de minister van Binnenlandse Zaken zeer bedenkelijk, nog afgezien van de concurrentiestrijd. Ecu middel, dat in deze concurrentie strijd door verschillende gemeenten wordt toegepast, is liet verlenen van tussenkomst om de ondernemer op ge makkelijke en goedkope voorwaarden aan kapitaal te helpen. Hiertegen geldt hetzelfde bezwaar als b.v. het verkopen van grond beneden de normale prijs. De industrie-financiering, zo besluit mi nister Beel zijn rondschrijven, behoort als regel te worden overgelaten aan de daartoe geëigende organen van de geld en kapitaalmarkt. Zuid-Slavië verwierp geallieerd voorstel BELGRADO, 24 November De Zuidslavische minister van buitenland se zaken, Popowitsj, heeft hedenavond te Belgrado medegedeeld, dat de Zuid slavische regering een geallieerd voor stel van 13 November voor een inter nationale conferentie over Triëst heeft .yerworpen. Ingezonden Mededeling (adv.) Zo Maat wel de afwas, én".. fluweelzachte handen I Verklaring Verbond van Ned. Werkgevers. GOES, 24 Nov. Het streven naar integratie is van essentieel belang voor de toekomstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven. Daarom zjjn een politieke en economische integratie onverbrekelijk met elkaar verbonden. De doelstelling van de Europese economische integratie is een zodanige ratio nalisatie der productie, dat deze in een zo sterk mogelijke concurrentie positie komt. Het middel hiertoe is de vorming van een grote gemeenschappelijke markt, waar vrije uitwisseling van goederen, diensten, kapitaal en arbeid kan plaats vinden. Aldus een verklaring van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, waarbjj zÜn aangesloten het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Pro testants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Het godsdienstonderwijs in Oost-Duitsland. BERLIJN, 24 Nov. De Oostduitse auto riteiten hebben de maatregelen ten aan zien van het' godsdienstonderwijs op de scholen enigszins verzacht. Volgens de nieuwe richtlijnen, welke door het mini sterie van onderwijs zijn aangegeven, is het ontoelaatbaar om zich op school te gen het deelnemen aan godsdienstonder wijs uit te spreken. Aan de andere kant mag echter ook geen propaganda voor dit onderwijs worden gemaakt. De school hoofden zijn verplicht, desgevraagd voor de kerken kosteloos lokalen met verlich ting en verwarming beschikbaar te stel len voor godsdienstonderwijs. In kerkelijke kringen worden de nieu we richtlijnen als een belangrijke verbe tering gezien. BRUSSEL, 24 Nov. Gisteren zjjn tie rivierloodsen te Antwerpen bijeen gekomen teneinde bun houding te be palen met betrekking tot de staking van de zeeloodsen. Zij besloten thans niet in staking te gaan, omdat het ministerie van verkeerswezen bepaalde garanties heeft gegeven betreffende de benoeming van de nieuwe chef-loods te Viissingcn. Zij zullen evenwel tot een solidari- teitsstaking overgaan indien bij de de finitieve benoeming geen rekening wordt gehouden met het statuut van het rijkspersoneel of indien strafmaat regelen worden genomen tegen de stakende loodsen. De bespreking over een eventuele actie om een aanpassing der lonen kracht bij te zetten, werd uitgesteld tot Maandag a.s. om te ver mijden dat de indruk wordt gewekt dat de loodsen van het huidige con flict wensen gebruik te maken om hun eigen belangen te dienen. Nota van minister Drees. DEN HAAG, 25 November. -„Wordt sterk de behoefte gevoeld aan vrij zijn op 5 Mei, dan kan daarvoor een snipperdag worden bestemd, zoals onder de vroeger geldende regeling desgewenst voor Koninginnedag kon gebeuren. De Regering meent, dat de na breed overleg genomen beslissing thans bezwaarlijk kan worden gewijzigd". Deze woorden van minister Drees, die hij schrijft in zijn nota aan de Kamer naar aanleiding van de begroting van Algemene Zaken komen hierop neer, dat op de 5de Mei geen extra vrije middag kan worden gegeven! In de gezamenlijke verklaring wordt stelling genomen tegenover het ontwerp Statuut voor de Europese Ge meenschap, dat niet verder gaat dan de Gemeenschap bevoegd te verkla ren om maatregelen ter bevordering van de gemeenschappelijke markt met unanieme goedkeuring te nepten. Het Plan Beyen daarentegen verwerpt de gedachte van een periode van vijf ja ren, waarin slechts maatregelen met unanieme goedkeuring kunnen worden genomen en stelt bovendien concrete maatregelen voor om een begin te maken met de verwerkelijking van 'n gemeenschappelijke markt n.l. door middel van geleidelijke afschaffing van invoer/echten, contigenteringen en andere belemmeringen. Deze maat regelen kunnen slechts zinvol zijn, in dien er binnen de gemeenschappelijke markt een zekere harmonie bestaat ten aanzien van de aldaar gevoerde eco nomische en fiscale politiek in de ruimste zin van het woord. Volkomen terecht ziet het Plan Beyen in deze coördinatie der economische politiek de basis waarop de ontwikkeling dér Europese integratie zich kan voltrek ken. Noodzakelijk is, dat direct na het totstandkomen van het statuut van de Europese Gemeenschap een begin wordt gemaakt met de eerste maat regelen ter verwerkelijking van een gemeenschappelijke markt. Deze markt zal steeds vrij moeten concurre ren met de wereldmarkt en open moe ten staan voor de mogelijkheid van aansluiting van andere landen. De grote verdiensten van het Plan Beyen ziet het Verbond tenslotte in het feit, dat het beoogt de Europese Gemeenschap een eerste stap in de richting van de gemeenschappelijke markt te doen zetten en voor de uit voering daarvan een vaste termijn te bepalen. De Stichting van de Arbeid, zo schrijft minister Drees, heeft geadvi seerd de vergunning om een extra vrije middag te geven niet meer te doen gelden voor 5 Mei, maar voor de verjaardag van H.M. de Koningin op 30 April. Hiervoor is overleg gepleegd in be sprekingen, waaraan ook vertegen woordigers van verzetsorganisaties heb ben deelgenomen. Tenslotte werd met bijna algemene stemmen geadviseerd gevolg te geven aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid, zij het dat werd aangedrongen op een gehele vrije dag op Koninginnedag, wat uiter aard de grondgedachte niet raakt. Rijksbemiddelaars hebben daarna, in overeenstemming met de regering, ge handeld overeenkomstig de suggestie van de Stichting van de Arbeid. De mogelijkheid om een halve dag vrijaf te geven zonder deze in minde ring te brengen op het totaal aantal vrije dagen werd dus verplaatst van 5 Mei naar 30 April. Dit hield niet in, dat de 5e Mei niet meer als nationale bevrijdingsdag zou worden gevierd. Van alle openbare gebouwen werd ge vlagd, terwijl ook particulieren wer den opgewekt te vlaggen. De radio zond een speciaal programma uit. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deed opnieuw een cir culaire uitgaan om te verzoeken op de scholen met de leerlingen, voor zover hun leeftijd hen daartoe geschikt maakte, de bevrijdingsdag te herden ken, hetzij op 4, hetzij op 5 Mei. Hieruit moge blijken, dat ook de re gering er van doordrongen is, dat het besef van wat in de jaren 1940/1945 aan Nederland overkomen is en van de ge weldige betekenis, welke aan de bevrij ding moet worden gehecht, levendig moet blijven, niet in de laatste plaats bjj de jeugd. Ook de dodenherdenking aan egeringsverantwoordelij kheid dragen, maar ook zij die door hun stem die afgevaardigden tot die verantwoorde lijkheid roepen. Juist dat is een po sitive bijdrage in de strijd tegen de doorbraak. Al eens de grote Engelsman sir Francis Drake in de jaren 1577-1578 is Koningin Eli zabeth met haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, Maandagavond haar grote wereldreis begonnen. Reisde de Britse admiraal, in op dracht van Koningin Elizabeth I, per zeilschip en trad hij dikwijls op zoals in die tijd gewoon was, als een piratenhoofdman om de grond slag van het Britse Empirium te leggen. Koningin Elizabeth II maakt haar reis met moderne kruisers en vliegtuigen en zal ziekenhuizen en sanatoria openen en spreken voor tal van vrouwenvergaderin gen om de zwakke banden, die het eens zo machtige rijk van Koningin Elizabeth I aaneensnoerden en die thans in haar persoon, Koningin Elizabeth II, nog samenkomen, te verstevigen. Dat is het verschil tussen deze twee reizen. Het is waarlijk geen geringe taak, die Koningin Elizabeth, de door velen beminde vorstin van de Common wealth, op haar schouders heeft geno men. Immers, zij onderneemt in de tijd van het ontwakende Azië en Afrika, in een tijd, die gekenmerkt wordt door oorlogen en revolutiën in deze wereld delen, deze wereldreis. Het eens zo hechte netwerk van het Britse Ge menebest dreigt uiteengerafeld te worden. Laten we haar, in vogelvlucht, op haar reis volgen. Eerst is daar India, dat zichzelf tot een. republiek heeft uitgeroepen. Pakistan is van plan dit te doen en dr Malan van Zuid-Afrika heeft nog geen week geleden gezegd, dat de republiek Zuid-Afrika op komst is. Ceylon, het romantische eiland, waar het koninklijk gezelschap tien dagen zal blijven, heeft dezelfde aspiraties en Birma is geheel onafhan kelijk van Engeland en stelt alleen nog maar prijs op wat financiële en admi nistratieve hulp. Maar dit zijn nog niet alle moei lijkheden. Deze worden vooral ge vormd door de z.g. minder ontwikkelde gebieden, waar de communisten intri geren. Een recent voorbeeld hiervan is Brits Guyana, waar de Londense diplomaten als een bewijs van nog aanwezige spirit de grondwet met een tt pennestreek weer introkken. Maar in feite zijn deze moeilijkheden nog niets vergeleken bij het probleem van de Mau Mau in Kenya waar dé afschuwe lijkste taferelen zich afspelen, die men zich in het West-Europa van heden nauwelijks kan indenken. Er is geen Britse diplomaat, die voor dit alles 'n aidoende oplossing weet. Het Britse Emperium, zo hiervan nog gesproken kan worden, brokkelt af. De militair-strategische punten worden van alle kanten op alle mo gelijke wijzen bedreigd. In Malakka woedt nog steeds de strijd tegen de communistische terro risten, in Noord Rodesia is een krach tige beweging vooor militaire zelf standigheid gaande en de Egyptenaren. hebben het gedaan gekregen, dat de Britse troepen zich uit de Suezkanaal- zóne moeten terugtrekken. Malta, waar de Koningin één dag zal zijn, is te arm en berooid om een be geerde buit te zijn, maar Spanje heeft Londen weer voor de zoveelste keer laten weten, dat het nu wel tijd is ge worden dat de rots, die de toegang toto de Middellandse Zee beheerst, bij het land moet worden ingelijfd. Nee, geen gebied zal Koningin Eli zabeth bezoeken of de aanwezige span ning, veroorzaakt door de moeilijkhe den, zal tastbaar zijn. Of het moet juist Australië en Nieuw Zeeland zijn, waar het gezelschap zich lange tijd zai ophouden. Geen moeilijkheden, maar toch hebben deze landen het bestaan, de Engelse export gedeeltelijk een halt toe te roepen door invoer rechten te heffen op Britse produc ten. Als iets kwaad bloed heeft gezet is het dit wel geweest. Het zal geen plezierreisje worden. Integendeel. In de gebieden, die wor den bezocht we konden in onze op somming slechts onvolledig zijn be staan zoveel tegenstelingen, bestaan zoveel verschillende belangen we moeten nog het rassenvraagstuk noe men dat voor de reis van deze vorstin mannenmoed nodig is. Reeds heeft ze op Bermuda aangezeten aan een banket, die ter ere van haar was aangericht. Alles verliep naar wens tot plotseling bekend werd dat de gouver neur geen enkele kleurling had uitge nodigd. Bermuda was in last. Dit begin is niet bemoedigend. En het zal hier niet bij blijven. Maar Ko ningin Elizabeth zal haar taak vervul len. Omdat Zij juist da aangewezen persoon is voor deze missie als vorstin, riiet alleen van Engeland en Schot land, maar'van al die gebieden, waar het kookt en gist, van al die gebieden, die toch dit is een wonderlijke pa radox door ëen personele unie bij elkaar behoren, hoe dan ook. Zij is nog vorstin in dezelfde zin als eens haar grote voorgangster en naamgenote Elizabeth I. Dit is ook een paradox evenals het bestaan van het hele Brit se Gemenebest een wonderlijke para dox is. Heel Engeland en de gehele wereld volgt in spanning deze reis. Veel staat er op het spel. Het was de „Times" die Koningin Elizabeth bij haar ver trek een behouden thuiskomst heeft toegebeden. Hiermee vertolkte dit blad de gevoelens van menige Brit: (Breng haar terug". de vooravond, die in vele plaatsen op treffende wijze geschiedt, draagt daar toe ongetwijfeld in hoge mate bjj. Avondfeestelijkheden op de 5e Mei worden door de genomen maatregelen niet getroffen, slechts voor middag- feestelijkheden is meer ruimte geko men op de 30ste April in plaats van op de 5e Mei. Trekt men, zoals te vaak wordt ge daan, hieruit de conclusie, dat nu de 5e Mei niet meer wordt herdacht, dan zou men tevens moeten stellen, dat te voren Koninginnedag niet werd ge vierd, hetgeen men bezwaarlijk vol zal kunnen houden. ROME, 25 November. De directeur-ge neraal van de voedsel- en landbouworga nisaties, Norris Dodd, heeft in een voor de conferentie dezer organisatie gehou den rede aangedrongen op een grotere productie van voedsel in die gebieden, waar de ernstigste tekorten bestaan, als mede op verhoging van de koopkracht van verbruikers. Hij drong voorts aan op internationale maatregelen voor het van de hand doen van voedseloverschotten doch liet dit gepaard gaan met de waar schuwing, dat de beraadslagingen over een politiek op lange termijn niet moeten worden beïnvloed door de huidige over schotten, aangezien deze laatste vermoe delijk voornamelijk aan tijdelijke omstan digheden zijn toe te schrijven. Dodd drong aan op het nemen van maatregelen voor de totstandkoming van internatio nale producten regelingen tot stabilisatie der prijzen en drong er bij de conferentie op aan een beslissing te nemen over de totstandkoming van een noodvoedselre- servevoorraad waarmede in tijden van ernstige voedseltekorten of hongersnood hulp kan worden geboden. WiJDAG 27 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kamerork. en solist. 11.50 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Meisjes koor en piano. 13.35 Gram. 14.00 „Met oog en oor de wereld door", caus. 14.30 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Altviool en piano. 16.00 „Odontoglossum Grande, de beste orchidee voor de kamer", caus. 16.15 Omr. ork, en soliste. 17.00 Gram. 17.25 Idem. 17.45 Fries progr. 18.00 Fan fare ork. 18.30 Piano en viool. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: „Ver klaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Rotterdams Philh. ork., mannenkoor en bariton. 21.20 „Nieuwe taken voor de ondernemersorganisaties", caus. 21.40 Metropole ork. 22.10 Pianoreci tal. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Koor zang. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sportoverz. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. 13.20 Amus. ork. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Vocaal kwart. 14.50 Boekbespr. 15.10 Vioolrecital. 15.30 Mu- sette-ork. VARA: 16.00 Instr. trio. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Gevar. muz. 18.45 Voor de jeugd. 19.10 Mannenkoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Kamerkoor, orgel en strijkork. 20.30 „Benelux". 20.40 „De zorg voor het bedreigde kina", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Amus. muz. 22.00 Buitenl. weekoverzicht. 22.15 DSis- muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22,45 Avondoverdenking. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.25 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 en 20.00 Gram. 20.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-universiteit. 22.45 Gram. 22.55- 23.00 Nws. VARA TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 1. Act. en weerber. 2. „De poppen van Saskia Koenraads". 3. „Legt U 't daar maar neer", voe werpen vor men woorden. 4. Pauze. 5. „Markheim", televisiespel.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3