NIEUW WESTELIJK PLEIDOOI VOOR OOSTENRIJK Premier Laniel stelt de vertrouwenskwestie ENGELAND Cni™) op eigen terrein verslagen: 6-3 Sabena-vliegtuig maakte noodlanding PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE ZOVEELSTE NOTA IN Z EE AARDBEVING IN JAPAN Vloedgolf wordt verwacht Vlees weer op de bon in Engeland Raad voor de Jeugdvorming aanvaard De moord in de sneltrein W enen-Oostende Waarom negeert het Kremlin steeds ieder aanbod? PLAQUETTES VOOR 250 DIJKWERKERS FRANKRIJK EN DE E.V.G. Premier Pella biedt geschenk aan Duits schip aan de grond in Wester- schelde HONGAARSE RHAPSODIE IN WEMBLEY Russisch schip aan de grond Gemeenteraadsverkiezing Dreischor OP SCHIPHOL SCHROK MEN GEDUCHT De spelers. Gaat scheidsrechter Leo Horn volgend jaar naar Boedapest? GARANTIE MELKPRIJS VOOR DE BOER TERUGGAAF OMZETBELASTING Ook over voorraden schoeisel Botsing te Nieuwdorp DE BILT ZEGT: Zachter Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. z43C, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss4raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28 Fxpl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2643 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 eent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 26 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrydag: Zon op 8.19 u., onder 16.36 u. Maan op 23.41 u., onder 12.59 u. Hoogwater Vrijdag 27 Nov.: Vlissingen: 6.06 u. 1.60 m., 18.39 u. 1.71 m. Terneuzen: 6.36 u. 1.77 m., 19.08 u. 1.90 m. Wemeldinge: 7.47 u. 1.35 m., 20.13 u. 1.56 m. Zierikzee: 7.26 u. 1.13 m., 19.56 u. 1.35 m. TOKIO, 26 November Een krach tige aardbeving, die meer dan drie mi nuten aanhield, is vanochtend te Tokio en omgeving gevoeld. Tot dusver wordt geen schade gemeld, maar het meteorologisch bureau heeft gewaar schuwd voor een vloedgolf, die ver moedelijk later op de dag de Oostkust van Japan zal bereiken. LONDEN, 25 November De En gelsen, die verwacht hadden, dat de voedselrantsoenering met Kerstmis vrywel geheel zou zijn afgeschaft, wer den vandaag onaangenaam verrast door een bekendmaking van hun re gering, dat vlees Zondag a.s. weer op de bon zal gaan. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 25 November De Tweede Kamer Is gistermiddag z.h.s. accoord gegaan met het wetsontwerp om een Raad voor de Jeugdvorming op te richten. De meeste amendemen ten, die waren ingediend, zyn in de loop van dit debat of ingetrokken of verworpen. Het principiële amende ment van ds Fokkema (A.R.), om de erkende representatieve organisaties meer invloed te geven op de samen stelling van de Raad (door een voor dracht op te stellen) werd ingetrok ken. De bewindsman beloofde met de wens van ds Fokkema, die werd on derschreven door alle fracties, behalve de K.V.P. en P.v.d.A., rekening te zul len houden. DADER HEEFT BEKEND KLAGENFURTH, 26 November De politie te Klagenfurth heeft Woensdag medegedeeld, dat een 29-jarige Zuid- slaaf heeft bekend, de moord gepleegd te hebben op de Belgische mevrouw Bimone de Ridder, in de sneltrein van Wenen naar Oostende, een week gele den. De 51-jarige mevrouw de Ridder is in een ziekenhuis te Kitzingen in Beieren aan haar verwondingen be zweken. Volgens de Beierse politie werd zü van de trein geduwd na een hevige worsteling. De politie meent, dat het hier een geval van roofmoord betreft. PARIJS, 26 November De diplomatieke vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en Amerika in Moskou hebben Woensdagavond de Sowjet- regering een nota overhandigd, waarin wordt gevraagd de besprekingen over een staatsverdrag met Oostenrijk te hervatten. Als Rusland, zo staat in de gelijkluidende nota's te lezen, niet wenst om een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken bij te wonen, teneinde Oostenrijk de vrijheid te hergeven, dan kan misschien een byeenkomst van de plaatsvervangers ge houden worden. Als Rusland de voorkeur geeft zyn voorstellen voor een Oostenrijks staatsverdrag via diplomatieke kanalen te bespreken, dan zal het Westen daaraan onmiddeliyk de volle aandacht schenken. Er is echter één voorwaarde aan verbonden, zeggen de WesteUjke Drie; Rusland moet zich strikt tot zijn voorstel beperken en er geen zaken bij halen, die er niets mee te maken hebben In Londen verwacht men nu niet direct, dat het Kremlin in jubelen zal uitbarsten. Er zijn meer nota's over hetzelfde probleem gewisseld. En de nota die Moskou in Augustus de we reld instuurde heeft duidelijk gemaakt, dat het aanvaarden van een regeling over Oostenrijk afhankelijk is van be vredigende onderhandelingen over Duitsland. Cijfers zeggen vaak meer dan woorden; de plaatsvervangers zijn reeds 263 keer bijeen geweest om deze kwestie te bespreken. Tot dusverre steeds nog vergeefs ZIERIKZEE, 25 November In de concertzaal te Zierikzee zal Woensdag 2 December om 14 uur een byeenkomst beginnen van de besturen der water schappen op Schouwen en Duiveland met de vertegenwoordigers van de Dienst Dykherstel, de waterstaat, de leiding van de verschillende op het eiland werkzame aannemersbedrijven en tal van autoriteiten. Ook zal de minister van verkeer en waterstaat, mr Algera tegenwoordig zijn. Tydens deze byeenkomst zullen door de voorzitter van het waterschap Schouwen, de heer J. Klompe, namens de gezamenlijke waterschappen op Schouwen en Duiveland plaquettes worden uitgereikt aan ongeveer 250 personen, welke zich tot dusver op bij zondere wyze verdiensteiyk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dykdichting. Die datum zal dés avonds om half acht in de Zierikzeese concert zaal een fèestavdrid worden gegeven, georganiseerd door de Dienst Dijkher stel. Voor de pauze wordt het program ma verzorgd door de N.C.R.V., waarbij het promenade-orkest van Benedict Silberman zal optreden. Na de pauze treedt op het amateur-revue gezelschap M.C.D. uit Zierikzee. De leiding van de gehele avond is in handen van Johan Bodegraven. Van tien voor half negen tot tien voor half tien zal een gedeelte via de zender Hilversum I door de N.C.R.V. worden uitgezonden. PARIJS, 25 November Joseph Laniel, de Franse premier, heeft vanavond het leven van zyn vyf maanden oude regering op het spel gezet door de vertrouwenskwestie te stellen hij de stemming over het buitenlands beleid. Deze stemming, de climax van het belangrykste debat over buitenlandse zaken sinds de oorlog, zal Vrijdag in de algemene vergadering plaats vinden. Na een vergadering van de assem- blée, die de gehele nacht geduurd had, heeft Laniel getracht met de fractie leiders tot een compromis te geraken over de E.V.G. Niet officieel heeft de regering de fracties de volgende ontwerpmotie voorgelegd: „De assemblée verzoekt de regering de continuïteit te verzekeren van de politiek van het opbouwen van een Verenigd Europa op basis van de verklaring van de premier by zyn ambtsaanvaarding, en keurt de verkla ringen van de regeringen goed". Het lot van de regering-Laniel was nog zeer onzeker, toen men vanavond besloot het debat tot Vrijdag te ver dagen, wanneer er gestemd zal wor den. Dit uitstel was om grondwettelyke redenen noodzakelijk, nu Laniel had besloten de vertrouwenskwestie te verbinden aan een resolutie van drie regels, die de verklaringen van de re gering in het debat over de buiten landse politiek goedkeurt en geen rechtstreekse verwijzing bevat naar het Europese leger of de politieke ge meenschap. De nationalistische leden van de as semblée zeggen, dat uit het verwerpen met 325 stemmen tegen 247 stemmen van een socialistische motie ten gunste van de E.V.G. vanochtend vroeg duidelyk is gebleken dat er in het par- DEN HAAG, 25 November De Ita liaanse premier, de heer Guiseppe Pel la, heeft hedenmiddag in het gemeen temuseum te Den Haag het mozaïek onthuld, dat door de Italiaanse rege ring aan onze regering werd aangebo den, ter herinnering aan de weder zijdse hulpverlening by de overstro ming van de Po-vlakte in November 1951 en het breken van de Nederland se dyken in Februari. Hij bood voorts namens zyn regering een cheque aan van 200 millioen lire, welk. bedrag naar het inzicht onzer regering zal worden besteed voor een werk in de getroffen gebieden. lement geen meerderheid bestaat voor een politiek van totale integratie met Duitsland, zoals omschreven in het E.V.G. verdrag. „Het verdrag is zo goe< als dood", zeggen zy. DE NOTA. In de Westelyke nota (volgens En gelse tekst) staat, dat het Kremlin in zijn nota van 3 November de uitnodi ging van de Britse regering om het Oostenryks staatsverdrag te bespreken op een byeenkomst van de Vier te Lu gano heeft genegeerd. Tien jaar na de verklaring van Mos kou heeft het Oostenrijkse volk nog steeds niet zijn volledige politieke en economische onafhankelijkheid ver worven. Het feit, dat het Kremlin niet bereid is gebleken de besprekingen te hervat ten, is te verrassender, omdat de drie Westelyke regeringen, om aan de Sow- jetwensen tegemoet te komen, in hun nota's van 17 Augustus het korte ont werpverdrag hebben ingetrokken, dat alleen ten doel had de vrijheid en on afhankelijkheid van Oostenrijk zo vroeg mogelijk te herstellen. VLISSINGEN, 25 November Het Duitse s.s. „Bellatrix", groot 4.075 brt, en eigendom van de „Orion Schiffahrts Ges. Reith und Co. k.g." te Hamburg is vanmiddag, waarschijnlyk doordat het op een wrak is gevaren, lek ge stoten en in zinkende toestand op het strand ter hoogte van de Belgische badplaats Hcyst aan de grond gezet. Het schip was op weg naar Zeebrug- ge om te bunkeren. Nadat het lek was gestoten liepen ruim 2 en de bunkers vol water en de kapitein verzocht di rect om sleépboothulp. De sleepboot Goeree van L. Smit Co. vertrok on middellijk en uit Zeebrugge ging een Belgische sleepboot op weg. De beman ning van 30 koppen is nog aan boord. WEMBLEY, 25 November De glorie van het moederland der voetbal sport is ontluisterd. Er is een dikke punt gezet achter een tijdperk, waarin Engeland de toon aangaf. Het trotse Albion is met 63 verslagen door de Hongaarse voetbalkunstenaars. Deze artisten in hun wijnrode shirts hand haafden niet alleen hun ongeslagen record in landenwedstrijden, dat dateer de van Mei 1950, maar lieten zo duidelijk hun meesterschap zien, dat de leraren, of laten we liever zeggen de professoren van het voetbalveld in vele perioden van de wedstrijd als verloren op hun eigen grasmat rondliepen VLISSINGEN, 25 November He denavond te ongeveer 22.45 uur is het Russische schip „Karna" metende 1.921 brt, ter hoogte van „Schone Waardin" in de Schelde aan de grond gelopen. De sleepboot „John P Best" en „Wal rus" uit Terneuzen zijn ter assistentie uitgevaren. DREISCHOR, 25 November In Dreischor zijn vandaag raadverkiezin- gen gehouden. De uitslag luidde: P.v. d.A. 281 stemmen en 3 zetels (1949 259 stemmen en 3 zetels); Vrijzinnige kiesvereniging 160 stemmen en 2 ze tels (in 1949 201 stemmen en 2 zetels); Christelijke kiesvereniging 179 stem men en 2 zetels (in 1949 169 stemmen en 2 zetels). In totaal zijn uitgebracht 620 geldige stemmen tegen 629 in 1949. Het was net dertig seconden geleden, dat onze landgenoot-scheidsrechter Leo Horn, 't beginsignaal had gefloten, of Hongarye nam reeds de leiding Hi- degkuti omspeelde linksback Eckerley, zag een gaatje en loste van meer dan twintig meter afstand een kogel, waar keeper Merrick wanhopig naar grab belde, en die netjes in de uiterste lin kerhoek vloog (01). De Hongaren niet nerveus, zoals de Engelsen hadden voorspeld ble ven in de aanval. In de tiende minuut kwam de tweede goal en weer van Hi- degkuti, doch deze werd geannuleerd wegens buitenspel. Leo Horn volgde de snelle wedstrijd keurig, dat moet gezegd. Na een kwartier volgde de eerste serieuze Engelse aanval. Het was Se- well, die de bal van Mortensen kreeg en daarop handig Buzansky omspeelde en rustig langs de uitgelopen Crocsis de bal over de doellijn trapte (11). Na enkele minuten kwam echter de tweede Hongaarse scoring, weer van Hidegkuti (12). Budai schoot naast de paal en de Hongaarse druk werd zo groot, dat Puskas zonder moeite in de 23ste minuut vlak voor het doel met een goocheltoertje Merrick er naast deed grijpen (13). Vier minuten la ter was de stand 14. Nog geen half uur was gespeeld; Engeland speelde een verloren wedstrijd De tweede serieuze aanval van de Engelsen werd keurig door de debu tant Robb ingekopt, een kwartier voor de rust, maar keeper Grocsis sloeg met een wanhopig gebaar nog juist de bal uit de doelmond. Het tempospel van de voorhoede der gastheren leverde tevens een tweede doelpunt op. Stan Mortensen wist door een soloren de Hongaarse doelman te verschalken (2-4). AMSTERDAM, 25 November De luchthaven Schiphol werd vanmiddag opgeschrikt door de buiklanding van het Sabena-toestel „O OCBH", dat uit Kopenhagen was gekomen. Het toestel, waarin zich 24 passagiers bevonden, kwam naar beneden boven de startbaan nummer 23, de zogenaam de „mistbaan", raakte met de romp het beton en schoof nog enige honderden meters door, daarbij een wel zichtbaar, maar niet diep spoor op de startbaan achterlatend. Bij een zyweg naar het platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers konden uitstappen. De ijlings toegesnelde hulpdiensten van de luchthaven behoefden voorlo pig niet in te grijpen. Volgens de gezagvoerder van toet toestel, de Belgische „luchtmillion- nair" Cocquit, die zelf niet de stuur- knuppel hanteerde, is de buiklanding veroorzaakt door een misverstand tus sen de dienstdoende piloot en de me canicien. De deskundigen en de ver tegenwoordigers van de Sabena wilden zich niet over hun bevindingen uitla ten. De mist kan, volgens ingewyden, geen beletsel hebben gevormd by de landing, want het zicht bedroeg circa 750 meter. De door de Sabena gestelde limiet om te mogen landen is 1500 me ter, zodat de piloot nog ongeveer 250 meter „over" had. Het toestel is vry ernstig beschadigd aan de buik. Ook de vier motoren heb ben even het beton geraakt. De schroefbladen zyn alle omgebogen. In de resterende zeven minuten voor de rust trachtte aanvoerder Wright, ter wijl er nog een kleine kans was op een eervol resultaat, het spel te forceren, maar de Hongaarse verdediging, ster ker dan men had gedacht, hield stand. NA DE RUST. Na de hervatting begonnen de Hon garen weer met een offensief. Puskas kopte tegen de paal, maar dit beteken de uitstel van executie, want in de 7e minuut schoot Bozsik een bal hoog en onhoudbaar voor Merrick in het net (2-5). Ontmoedigd speelde Engeland ver der; de Hongaren waren heer en meester op het terrein en vier minu ten later was het weer Hidegkuti, die een hoge kopbal van Puskas goed stopte en van dichtbij het zesde doel punt voor zijn rekening nam (26). Het pleit was, met nog ruim een half uur te spelen, beslist. De wijnrode shirts van de Hongaren zag men voort durend in het Engelse doelgebied ope reren, maar enkele hoekschoppen le verden geen verdere successen op. Tot Doelman Grocsis bij een gevaarlijke soloren de Engelse linksbuiten Robb by het been vasthield, een overtreding, welke door scheidsrechter Horn scherp werd geconstateerd en waarvoor hij te- Dertig seconden na het begin.... Hongarije scoort (10) recht een strafschop toekende. Het was Ramsey, die het vonnis voltrok (36). Men moet ver in de geschiedenis van het Engelse representatieve voetbal te rug grijpen om een nederlaag te ont dekken, welke zo zwaar is uitgevallen als deze tegen de Hongaren. Het was in 1881, ruim 70 jaar geleden, dat Schotland, In een thuiswedstrijd overi gens, met 61 van Engeland won. Vloeiend en gemakkelijk waren de bewegingen van de Hongaren, stroef en soms moeilijk liepen in vergelyking daarmede de Engelse spelers over het terrein. De grote Hongaarse ster in het mid denveld was de 28-jarige Josef Bozsik, lid van het Hongaarse parlement, die de strijd dirigeerde, zoals hy dat wilde. Hy is een speler van Honved, van wel ke club er.zeven in het veld ston den. De 100.000 toeschouwers (onder wie zich een aanzienlijk contingent Hon garen bevond), die een recette van 530.000 gulden in de kas van de F.A. hebben gestort, brachten vele malen door klaterend applaus hulde aan de uitvoerders van de Hongaarse rhapso- die. In de Engelse ploeg werd de enthou siaste, nooit de strijd opgevende Billy Wright, die reeds 49 maal als inter national is gekozen, bewonderd. Na af loop verklaarde hij openlijk, dat Enge land geen enkele verontschuldiging kon aanvoeren voor deze nederlaag. Hij viel als zodanig veel meer op dan de 25-jarige majoor Ferenc Puskas, die na deze overwinning wel bevorderd zal worden tot kolonel. Ook Stanley Matthews was, vooral in de tweede helft weer een balkunstenaar par ex cellence. LONDEN, Woensdagavond Na af loop van de wedstrijd zaten beide elf tallen met hun leiders aan een dis, welke in het Wembley-restaurant werd opgediend. Hier vonden wij ook scheidsrechter Leo Horn en de beide grensrechters Jan Bronkhorst en Klaas Schipper. Was het een moeilijke wedstrijd om te leiden? vroegen wij. „Gemakkelijk was de wedstrijd voor mij niet. Her haaldelijk ving ik bij een beslissing 's-GRAVENHAGE, 26 November Minister Mansholt heeft voor het melkjaar November 19531954 de ga rantieprijs van de melk voor de boer vastgesteld op 20,6 cent per kilogram met een vetgehalte van 3,7 percent. In overeenstemming met de in het vorige jaar gevolgde gedragslijn, is de zgn. verrekeningslijst voor consumptie- melk weer vastgesteld op 2 cent boven het niveau van de organisaties, dus op 22,6 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 percent. 's-GRAVENHAGE, 25 November Zoals bekend is, zal indien het ont werp van wet houdende vrystelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat onlangs als onderdeel van het complex van fiscale voorzie ningen door de Tweede Kamer is aan genomen, kracht van wet heeft gekre gen, teruggaaf van omzetbelasting aan handelaren in brandstoffen worden verleend over de op 1 Januari 1954 aanwezige voorraden. De staatssecre taris van financiën heeft nu besloten om, indien ook de Eerste Kamer der staten-generaal bovengenoemd wets ontwerp aanvaardt, een dergelyke re geling eveneens te treffen voor han delaren in schoenen. Bij de regeling zal deze beperking gelden, dat geen teruggaaf wordt verleend indien deze minder dan 25,— zou bedragen. mijnerzijds uit een Hongaarse mond „incorrect" op. Laat ik eerlyk zeggen, dat de spelers van Hongarye dat woord nogal veel gebruikten, vermoe delijk het enige Engelse woord, dat zij kenden. Maar ik heb mij door die op merkingen niet laten intimideren". Was het wel een buitenspel-geval, dat doelpunt in de tiende minuut van de Hongaarse midvoor? „Offside viel inderdaad heel moeilijk te constateren en laat ik er aan toe voegen, dat ik volledig ben afgegaan op het vlaggen van Bronkhorst, die op dat ogenblik in gunstiger positie stond dan ik. Over die strafschop hoefde ik niet langer te aarzelen. Ik zag duide lijk, dat de keeper, die zelf op de grond lag, Robb bij het been vasthield. Het was jammer van deze overtreding, want over het algemeen is er zeker niet unfair gespeeld". Alle officials bleken zeer tevreden over de leiding van Horn. De Hongaar se officials lieten doorschemeren, dat zy zeker niet zouden aarzelen om de heer Hom uit te nodigen voor het leiden van de wedstrijd te Boedapest, mis schien wel die, welke dat land in Mei van het volgend jaar tegen Engeland, de revanche, speelt. NIEUWDORP, 25 November He denmorgen omstreeks half tien is op het kruispunt bij de algemene begraaf plaats alhier een beladen vrachtauto, bestuurd door de heer M. Rijk, in bot sing gekomen met een personenauto van de firma Otte alhier. De personen auto werd zwaar beschadigd, doch nie mand kreeg letsel. DE BILT, 25. November Zwaar bewolkt met aanvankelijk in het Oos ten van het land plaatselijk nog wat regen of motregen. Later vanuit het Zuidwesten enkele verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Vooral in het Wes ten van het land belangrijk zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1