m DEZE WERELD de loupe VOORSTELLEN TOT VERHOGING DER KINDERBIJSLAG INGEDIEND. Communistisch China gaat Noord-Korea helpen Reina Prinsen Geerligsprijs uitgereikt CKrfariiUW ,,E' Verlicht despoot Graanoogst in 1953 Geen premieverhoging nodig, zegt de minister Een nieuwe winter Een nieuw geluid Met een valse toon! Rentetrekkers worden gelijkgesteld met de loontrekkers. Tevens enkele correcties aangebracht. Grote kloof tussen on dervoeden en goedge voeden Materiële en financiële bijstand Geen bijeenkomst te Panmoendjon NATIONALE KAP WF DSTRIJDEN. Ellen Warmond en Remco Lampert de winnaars Viervoudige werking... met estka geneeskracht Dr A. L. Hagedoorn overleden BRANDJE AAN BOORD VAN NOORSE TANKER. VóiPI Ö&Q tOt Ö&Q RUSSEN HIELPEN DE BRITSE MATROZEN OOK Woensdag 25 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Een nieuwe winter dient zich aan en daarmee een nieuw politiek seizoen, te belangrijker ditmaal omdat er aan het einde verkiezingen wachten voor de Prov. Staten en dus indirect voor de Eerste Kamer. Dit nieuwe politieke seizoen is als het ware al met verrassingen ingeleid door Troonrede en millioenennota, die de inmiddels al aangenomen wijzigin gen aankondigden van allerlei belas tingen. En de verrassingen duurden voort toen bij de behandeling van deze staatsstukken prof. Homme namens de Katholieke Volkspartij een motie in diende (op een ongebruikelijk tijdstip) die een vrijere loonvorming beoogde te bevorderen. Een nieuw politiek seizoen wordt meestal ook gekenmerkt door allerlei conferenties en congressen waarin de verschillende partijen hun koers bepa len voor het vaarwater, waarin de po litieke constellatie land en volk heeft gebracht. Om ons bij de drie grootste partijen te bepalen: de anti-revolution- nairen hebben zich op een studiecon ferentie bezonnen op wat men kan noemen de gespreide eigendomsvor ming, op de noodzaak en de wenselijk heid dus om ook de bezitlozen tot be zitters van enig eigendom te maken. Een sociaal vraagstuk dus en naar ons gevoelen zelfs een kernpunt uit het so ciale vraagstuk. En vorige week heeft deze partij op een deputatenvergade- ring besloten ook het passief vrouwen kiesrecht toe te laten. Een vraagstuk van partij-organisatorische aard dus. Met dezelfde soort vraagstukken heeft de Katholieke Volkspartij zich tijdens haar enige weken geleden ge houden congres bezig gehouden: men handelde over de politieke eenheid der rooms-katholieken en men nam een aantal conclusies aan, die betrekking hadden op sociaal-economisch, op Europees-politiek terrein en met be trekking tot onderwijs en cultuur. En in het afgeiopen weekeinde heeft ook de P. v. d. A. haar congres ge houden, waarvan de rede van fractie voorzitter Mr Burger het markantste was: een felle aanval op K.V.P. en V. V.D. en een opwekking om de „door braak" met grote krachtsinspanning door te zetten. Overziet men de resultaten, die deze bezinning in eigen politieke kring af werpt, dan blijkt dat de politieke con stellatie in Nederland zich langzaam begint te wijzigen. Niet dat men daar van vooreerst schokkende resultaten zal zien: de huidige coalitieregering is op geen enkel punt in gevaar. Maar de interne verhoudingen binnen die coa litie gaan zich wijzigen en hebben zich voor een deel al gewijzigd. Het was al lang duidelijk dat de hechte band, die in de eerste jaren na de oorlog rooms en rood bijeen gebon den heeft gehouden (met alle heil loze gevolgen van dien) heel wat los ser is geworden. De K.V.P. zoekt be wust een andere koers en men zoekt die koers zeer beslist buiten het vaar water van de P. v. d. A. Volkomen be grijpelijk: het is nu eenmaal niet te ontkennen dat de K.V.P. terrein ver loren heeft aan de socialisten. Wil men dit ongedaan maken dan zal men de kiezers moeten kunnen aantonen dat er een brede principiële kloof ligt tus sen de ideologie van deze partijen. Maar daarnaast zal men moeten aan tonen dat deze eigen ideologie in geen enkel opzicht minder sociaal, minder „menselijk" is dan de socialistische. Daarmee is de K.V.P. druk doende. Daarom werpt men zich op als de kampioene voor de vrijere loonvor ming en en daarom ook is er het ver1 heugende principiële geluid over de onderwijskwesties. Men grijpt terug naar de eigen beginselen en die houdt men de kiezers voor. Of men dit altijd even elegant doet is een andere vraag maar dat men het doet is op zichzelf al verheugend. Natuurlijk laat dit alles de P. v. d, A. niet onberoerd. Want wat men ook van deze partij kan zeggen: het propa ganda-apparaat, het „bepalen van de volksziel" is in kundige handen! Men voelt terdege aan wat er leeft en men weet hoe men met die kennis voordeel kan doen. Toch geloven wij, dat de toespraak van mr Burger een valse toon is in 't gezang der politici: hij houdt zich voortdurend bezig met de inter- interne kwestie van een ander land tracht zo zijn „doorbraak" te verwe zenlijken. Steeds tracht hij te suggere ren dat er geen confessionele partijen bestaan: hij ziet daarin slechts „con servatieve" en „progressieve" vleugels; de conservatieven noemt hen dan libe raal en de progressieven socialistisch. In het buitenlandse politiek geldt dat het ene land zich niet mengt in de interne kwesties van een ander oland en ook in de Ver. Naties tracht men dat principe na te komen de heer Burger schijnt te menen dat dit in de binnenlandse politiek wèl geoorloofd is. Dat het doel daar altijd de midde len heiligt. Het spijt ons: we kunnen hiervoor niet zo veel respect hebben! 's-GRAVENHAGE, 24 November. Bij de Tweede Kamer zijn een aantal wetsontwerpen ingediend, die voorzien in verhoging van de kinderbijslag, zo wel voor de loon- als rentetrekkenden en de kleine zelfstandigen. De rege ring heeft daarbij tevens de gelegenheid aangegrepen tot het invoeren van een aantal verbeteringen. Voor de kleine zelfstandigen is tevens de inkomensgrens met f200.per jaar verhoogd. Tenslotte zullen ook de nadelen voortvloeiend uit de diverse peildata, die in de loop der jaren aangenomen werden, worden ondervangen door enkele wijzigingen. voor de loontrekkenden. Voorgesteld wordt dan ook het nieuwe bedrag vast te stellen op de helft van f 0.85 per dag d.i. (afgerond) f 0.43. De hogere kos ten, die hieruit voor de schatkist voort vloeien worden geraamd op f 927.000. Om tegemoet te komen aan de veelbe sproken „vergeten groepen" wordt te vens voorgesteld de inkomensgrenzen met f200 te verhogen. RENTETREKKERS. Bij de berekening van de verhoogde kinderbijslag voor de rentetrekkers is uitgegaan van de gedachte, dat er niet langer verschil mag bestaan in de be dragen, die aan hen en aan de loon trekkenden worden uitgekeerd. Tot nu toe bestaan er n.l. verschillen. Voor de eerste kinderen ontvangen de loon trekkenden f 12.70, de rentetrekkers f 11.96. Om dit verschil te niet te doen wordt nu voorgesteld de kinderbijslag voor de rentetrekkers te bepalen op f 12.50 per maand voor het eerste kind. f 14.05 voor het 2e en 3e kind; op f 19.50 voor het 4e en 5e kind en op f22.10 voor het 6e en volgende kin deren. Voor de loontrekkenden wor den deze bedragen resp. f 12.48, f 14.04. f 19.50 en f 22.10. DE PEILDATA. Voor 1 October 1950 werd als peil datum voor de kinderbijslag uitslui tend de datum 1 October aangeno men. Hierdoor moesten wachttijden worden gemaakt van 1, 2, 3 en soms 4 kwartalen. Nadien werd iedere eerste dag van het kwartaal als peildatum aangeno men voor het aantal kinderen, dat voor bijslag in aanmerking kwam. Dit betekende voor hen, die destijds een lange wachttijd moesten doormaken, dat men er kinderbijslag bij ging in schieten. De minister wil nu de zaak rechttrekken en stelt voor bijslag toe te kennen na het bereiken van de zes tienjarige leeftijd over de kwartalen, die bij de geboorte als wachttijd moes ten worden beschouwd. Men zal dus na het bereiken van de zestienjarige leeftijd nog aanspraak kunnen maken op uitkeringen over het aantal kwar talen, waarover na de geboorte nog geen bijslag werd on -angen. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslag voor loontrekkers, deelt de minister mee, dat de achterstand, die de grote gezinnen hebben opgelo pen sinds de laatste loonronde, thans dient te worden ingehaald. De achter stand beliep volgens de berekeningen 24 ct. per week voor het 4e kind, 42 ct. per week voor het 5e kind en 84 ct. voor het 6e kind. Teneinde echter niet te veel kinder bijslagklassen in het leven te roepen, heeft de minister gemeend te moeten voorstellen de extra-verhoging voor 't zesde en volgende kinderen vast te stellen op het gemiddelde van 4 en 7 ct. per dag, n.l. 5 ct. De extra verho ging voor het zesde en volgende kin deren dient dan te worden gesteld op 15 ct. per dag, n.l. 25 ct. verminderd met tweemaal 5 ct. DE NIEUWE BEDRAGEN. De volgende bedragen zijn thans voorgesteld: 48 ct. per dag voor het eerste kind; 54 ct. per dag voor het tweede en derde kind; 75 ct. voor het vierde en vijfde kind en 85 ct. per dag voor het zesde en volgende kinderen. Voor 1954 kunnen de kosten van de voorgestelde verhoging worden ge raamd op f 20,7 millioen. Ondanks dat, zo deelt de minister nog mee, zullen de grotere tekorten voor de komende jaren geen aanlei ding zijn tot verhoging van de kinder bijslagpremie. KLEINE ZELFSTANDIGEN. De kinderbijslag voor de kleine zelf standige bedraagt thans voor het 3e kind dit is het eerste kind, waar voor recht op deze bijslag bestaat f 0.28 per dag en voor het vierde en volgende kinderen f 0.34 per dag. Een verhoging van de bijslag met 5 procent betekent, dat voor het derde kind het bedrag op f 0.30 kan worden gebracht. Wat betreft de verhoging van de bij slag voor vierde en volgende kinderen is de regering van oordeel, dat moet worden voortgegaan met de tot nu toe gevolgde gedragslijn, waarbij de bijslag voor deze kinderen werd gesteld op de helft van het hoog ste dagbedrag van de kinderbijslag Ingezonden Mededeling (adv.) zijn PLAJN en CORK IN SPECIALE LÜXE DOZEN VAN 50 SJ GAPETTEN De voedselconferentie. ROME, 24 Nov. In een redevoe ring, gehouden tijdens de vandaag ge opende conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Na ties te Rome, heeft de directeur-gene raal van deze organisatie, Norris Dodd, verklaard, dat ondanks een zekere stij ging van de wereldvoedselproductie de kloof tussen de ondervoeden en de goedgevoeden thans groter is dan ooit tevorên. De Braziliaanse afgevaardigde, Josue de Castro, zeide, dat ongeveer 60 pro cent van de wereldbevolking honger lijdt en dat als gevolg hiervan werke lijke welvaart in de wereld onmoge lijk is. In sommige landen hopen de voedseloverschotten zich op, terwijl er in velé streken nood heerst, aldus de Braziliaanse afgevaardigde. Hij citeer de statistieken van de Verenigde Na ties, waaruit blijkt, dat de 19 rijkste landen, waar 16 pet. van de wereld bevolking woont, ongeveer 70 pet. van het totale wereldinkomen hebben, ter wijl de 15 armste landen, die tezamen meer dan de helft van de wereldbevol king omvatten, minder dan een tiende van het wereldinkomen ontvangen. De directeur-generaal der organisa tie verzocht de vergadering haar goed keuring te hechten aan de begroting voor het volgende jaar, die hoger is dan die voor het lopende jaar. Hij be toogde, dat de organisatie in de 8 jaar van haar bestaan ertoe heeft bijgedra gen, dat zeer vele mensen beter wor den gevoed. De stormramp, die in het begin van dit jaar het Z.W. van ons land teisterde, heeft, zoals te verwachten was, ook de graanoogst ongunstig beïnvloed. Zo blijkt de totale opbrengst van tarwe, mede als gevolg van verminderde uitzaai, met 25% te zijn teruggelopen, n.l. van 327.000 ton tot 245.000 ton. Dë opbrengst van rogge bedraagt 427.500 ton d.i. 70.000 ton minder dan in 1952. Haver leverde 6.000 ton minder op. Al leen gerst, en met name aan zomergerst, is aanzienlijk meer geoogst dan in het vorige jaar. Dit vindt zijn oorzaak ener zijds in een betere hectareopbrengst op de niet overstroomde gronden en voorts in de omstandigheid, dat het areaal zo mergerst als gevolg van de overstroming in Februari j.l. met 70% was uitgebreid. De totale gerstopbrengst steeg aldus met 35.000 ton (15%) van 240.000 ton tot 275.000 ton. Verdrag van samenwerking HONGKONG, 24 Nov. Naar Radio Pe king gisteren heeft bekend gemaakt, heb ben de Chinese premier Chou/en Lai en Kim II Soeng, de premier van Noord- Korea, een overeenkomst van samenwer king op economisch en cultureel gebied getekend. Communistisch China zal Noord-Korea 8000 milliard communistisch-Chinese dollars (68.500 Chinese dollars is 10 gul den) schenken over de periode van 1954 tot 1957. Bovendien heeft de Chinese regering besloten dat alle materiële bijstand die aan Noord-Korea is gegeven en alle kos ten voor transport van 25 Juni 1950 tot 31 December 1953 zullen worden afge schreven als geschenk. Het bedrag in geld zal gebruikt worden voor de economische rehabilitatie van Noord-Korea. De Chinese regering zal Noord-Korea het spoorwegnet helpen -herbouwen en locomotieven, passagiers- en goederenwa gons leveren. In het officiële communique wordt ver der verklaard, dat de Chinese regering heeft ingestemd met een Noordkoreaans voorstel om gezamenlijk geëxploiteerde luchtlijnen tussen Rusland en Noord-Ko rea via Mantsjoerije zo spoedig mogelijk" aan de burgerluchtvaart over te dragen. Noord-Korea zal technici naar China sturen waar zij in Chinese industrieën kunnen studeren, terwijl China technici naar Noord-Korea zal zenden om bij het wederopbouwwerk te helpen. Naar in het communique wordt gezegd, hebben de beide regeringen van gedacn- ten gewisseld over het spoedig bijeenroe pen van een Koreaanse Politieke Confe rentie. Het tekenen van de Koreaanse wapen stilstandsovereenkomst en de uitvoering ervan hebben, naar in het communique wordt verklaard, gunstige omstandig heden geschapen voor de vreedzame re geling van de gehele Koreaanse kwestie Premier Sjanak van Cambodja, wiens kabinet verleden week Donderdag af trad, is er in geslaagd een nieuwe re gering te vormen. Noordelijk voorstel afgewezen. Het is er te koud, zegt Dean. PANMOENDJON, 24 Nov. De voornaamste afgevaardigde der Ver bondenen, Arthur Dean, heeft bij de voortgezette besprekingen over rege lingen voor een Koreaanse vredescon ferentie het Noordelijke voorstel om de conferentie te Panmoendjon te houden van de hand gewezen. Dean zei, dat de afgevaardigden, in dien zij te Panmoendjon bijeen zou den komen, van de buitenwereld afge sloten zouden zijn, geen behoorlijke faciiiteiten zouden hebben en bij vrie zend weer naar de bijeenkomsten zou den moeten reizen. ARNHEM, 24 Nov. In de afdeling heren op de nationale kapwedstrijden voor da mes- en herenkappers, uitgeschreven door de NBTCK (Ned. Bond Technische Clubs van Kappers) in de concertzaal van Mu sis Sacrum, is de ereprijs behaald door de heer L. G. van Vorselen te Amster dam, in de afdeling dames door de heer A. A. van Eist te Zeist. Verdere uitslagen waren: afd. heren- kappen: 1. Chr. Brankaart te Eindhoven, 2. C. Kaat te Rotterdam, 3. L. van Win kel te Eindhoven. Afd. dameskappen: 1. H. B. Kosthuis te Groningen, 2. Mevr. van Ginkel-Weesman te Bussum, 3. F. J. P. Janssen te Haarlem. De beste prestatie in de wedstrijd kin- derkappen van jongens en meisjes t/m 10 jaar leverden resp. B. M. van Ruesen te Doesburg en J. O. van de Velden te Amsterdam. De clubwedstrijd had tot uitslag: 1. Rotterdam met 1757 punten, 2. Eindhoven met 1693 punten, 3. Groningen met 1677 punten. Literair evenement te Amsterdam AMSTERDAM, 24 November. In de aula van de Amsterdamse gemeente-universiteit is vanmiddag voor de zevende keer de jaarlijkse Reina Prinsen Geerligs-prijs voor het beste literaire werk van een auteur tussen de 20 en 35 jaar uitgereikt op de sterfdag van deze illegale werkster. Voor het eerst sinds de instelling waren er dit jaar twee winnaars, die de prijs (200 gulden) moeten delen. De bekroonde inzending zijn de dichtbundels na vijf jaar prozaisch overwicht „Proeftuin" van Ellen Warmond (23 jaar Rotterdam) en „Berchtes- gaden" van Remco Campert (23 jaar Amsterdam). De jury, bestaande uit: Anna Bla- jury de hartstochtelijke gedrevenheid man, Helle Haasse, Adr. Morien, Ber- taalhnheersine be nard Rijdes en Adr. v. d. Veen, be oordeelde 26 manuscripten, waarvan 18 poëzie, 6 proza en 2 toneel. Na se lectie resteerden er een zestal, waar van uiteindelijk de twee dichtbundels overbleven, die de jury gelijkwaardige prestaties vond en voordroeg ter be kroning. In het verslag van de jury wordt over „Proeftuin" o.m. gezegd, dat de Ingezonden Mededeling (adv.) Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 'n 4tje doet wonderen J SOESTERBERG, 24 Nov. In zijn woon plaats Amersfoort is in de ouderdom van 68 jaar overleden, dr A. L. Hagedoorn, een bekend bioloog, die vooral naam heeft gemaakt op het gebied der eugene- tiek. Van zijn hand verschenen vele arti kelen, voornamelijk in wetenschappelijke tijdschriften en ook in boekvorm. De overledene woonde verscheidene jaren in Soesterberg. Hij beschikte over een grote verzameling proefdieren. Hij maakte en kele studiereizen naar het buitenland, o.m. naar Canada, waar hij enige jaren verbleef. Zijn laatste grote reis was die naar Rhodesia en Zuid-Afrika, waar hij ook lezingen hield. AMSTERDAM, 24 Nov. In een van de tanken van het 9957 brt. metende Noorse tankschip „Kongsdai" is gistermiddag brand uitgebroken. Arbeiders van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij, waar het schip voor reparatie voor de wal ligt, waren bezig met laswerkzaamheden in tank 4, toen, vermoedelijk door het vlamvatten van gemorste paraffineresten, brand ontstond. Toen de Amsterdamse brandweer arri veerde, was men reeds met eigen midde len bezig het vuur te bedwingen. De hevige rookontwikkeling noopte de brandweerlieden van de gasmaskers gebruik te maken. Het brandje had men evenwel spoedig geblust. De drijvende motorspuit „Jason", die zich eveneens naar het „terrein" van de brand had be geven, behoefde niet in actie te komen., R bestaat in ons land geen behoefte aan oppositie te gen de regering", zei ons een Zuidslavisch communist, toen we met hem debateerden over het kiesstelsel in het land. „Het gaat hier de laatste tijd zo fantastisch, dat geen sterveling er behoefte aan heeft lid te worden van een opposi tiepartij. Iedereen is tevreden en waarom zouden we onnodig onrust zaaien, door meer politieke partijen in het land toe te laten", zo voerde hij nog als argument aan. Twee dracht maakt een land zwak en in deze tijd moeten we alles op alles zetten om er weer boven op komen. „Bovendien", vervolgde deze vuri ge aanhanger van Tito, „is ieder een tijdens de verkiezingen in de gelegenheid zijn ontevredenheid over het regeringsbeleid uit te spre ken door een blanco stem uit te brengen. Dat is een experiment van ons, dat we wel durven te wagen. En het voordeel ervan is, dat we een graadmeter krijgen van de pu blieke opinie." tionaliteiten, die bestond uit vertegen woordigers uit de verschillende staten van de Federatieve Republiek Zuid- Slavië, vormde samen met de Federa tieve Raad de Nationale Assemblee. Deze Nationale Assemblee heeft o.m. de bevoegdheid het opperste Presidium van de staat te kiezen. De verkiezingen van Zondag en gis teren komen dus hierop neer, dat het volk zich kan uitspreken, via de Fe- Dit experiment is inderdaad tijdens de vorige verkiezingen gewaagd en het resultaat is geweest, zoals we reeds eerder schreven, dat b.v. in sommige delen van Kroatië 15 procent van de stemmers zich tegen de Regering uit spraken. Tijdens de verkiezingen, die Zondag en gisteren zijn gehouden, is Tito zelfs verder gegaan met zijn experiment. Zondag moest een nieuwe Federatieve Raad worden gekozen en gisteren heeft men gestemd voor een Federale Raad voor Producenten, die de arbeidsbe- volking vertegenwoordigt en inplaats van de Raad van Nationaliteiten wordt gekozen. Deze opgeheven Raad v. Na-, deratieve Raad, die direct wordt ge kozen, en de Raad van Producenten, die trapsgewijs wordt gekozen, over de samenstelling van het opperste Presi dium. Natuurlijk houdt de Regering door het één-partijstelsel de touwtjes wel stevig in handen, maar opmerke lijk is, dat wat de verkiezing van de Raad van Producenten betreft de rivali teit tussen de verschillende candidaten uit het vakverbond en het bedrijfsle ven een belangrijke rol speelt, en dat, wat het tegenstemmen betreft, Tito nog verder is gegaan dan de vorige- keer. Niet alleen kon men nu zijn on tevredenheid uiten door blanco te stemmen, maar zelfs zijn in sommige stemdistricten „onofficiële candidaten" op de kieslijst geplaatst, waarop men zijn stem kon uitbrengen. Zo is Zon dag één van deze „onofficiële" candi daten, een zekere Nikai Andritsj met een grandiose overwinning uit de bus gekomen. Hij kreeg 19.372 stemmen, tegen zijn rivaal van de ene commu nistische partij, het Volksfront (in Zuid-Slavië beweert men, dat deze party niet communistisch, maar socia listisch is) slechts 4.870. Natuurlijk zijn die 19.372 stemmen verloren gegaan, evenals de stemmen van gemiddeld 10 procent van het aantal kiezers, die te gen stemden, maar dze stemmen moe ten niet als waardeloos worden be schouwd. Integendeel. Sociaal-psycho logisch gezien is het systeem van te genstemmen van groot belang, want zij geven de bevolking het besef, dat men niet onder een absolute dictatuur staat en dat er 'n uitlaatklep is voor de ontevredenheid. Ja, het gevaar voor de Regering bestaat zelfs, dat door 'n plotselinge opwelling van opgekropte gevoelens het aantal tegenstemmers zeer groot zal zijn en een aanzienlijk deel van de bevolking het vertrouwen in de Regering zal opzeggen. Deze mo gelijkheid was zeer reëel. Het aantal stemmers op Andritsj is hier een be wijs van. Toch heeft Tito een verdergaand ex periment gewaagd. Hij wist wel dat de populariteit van de Regering slechts weinig te wensen over liet. Immers, we toonden 't reeds eerder met cijfers aan, heeft het land onder zijn leiding grote vorderingen gemaakt op econo misch gebied. De industriële productie liep met sprongen omhoog en vooral de laatste tijd werd meer zorg besteed aan de landbouw. En als er een man gewaardeerd werd, dan was het wel Tito in zijn uitlatingen tegenover Italië in verband met de kwestie Triëst. On derling mogen de Sloveniërs, de Kroa tiërs enz. nog zoveel verschillen, hier over zijn ze het allen eens dat de Ita liaan, aan wie ze een hekel hebben, een sentimentele slampamper is, die alleen maar spaghetti kan eten. Triëst verhoogde de populariteit van Tito. Gezien de uitslagen, die tot nu toe bekend zyn, mag het experiment van Tito geslaagd worden genoemd. Gezegd kan worden, dat de laatste verkiezin gen zijn prestige verhoogd hebben. Bovendien hebben deze laatste verkie zingen weer aangetoond, dat Tito on der de communistische dictator, als 'n verlicht despoot, een afzonderiyke plaats inneemt. en de onmiskenbare taalbeheersing be wondert. Beoordeling. De schrijfster die met deze bundel haar debuut maakt beeldt een wereld uit van een mens, die zich volkomen verlaten voelt. Het is een kamer poëzie, waarop de term kamermuziek echter geenszins van toepassing is. De kamer is hier eerder een cel, een opeengedrongen levensgebied tussen kale wanden, zonder verbinding met de buitenwereld. De beelden hebben dikwijls iets geweldigs, vooral in ver band met het probleem van de tijd, waardoor de dichteres kennelijk zeer wordt gepreoccupeerd. Tijd niet als al gemeen levensgevoel, maar als een zelfstandige, vernietigende grootheid, die uiteindelijk slechts de hopeloze on veranderlijkheid demonstreert. Een enkele keer verleidt haar beeldspraak de dichteres tot een opzettelijkheid, waaronder de inspiratie bedolven raakt. Over het algemeen is z(j er evenwel in geslaagd haar beklemmen de realiteit op een indrukwekkende wijze onder woorden te brengen. Over Camperts dichtbundel „Berch- tesgaden" wordt in het juryverslag o.m. gezegd, dat zijn beeld van de we reld gevarieerder en kleuriger is dan dat van Ellen Warmond, door Cam perts verzen waaien Europese vlagen, beweegt een continentale wind met bosgeuren, met de geur van sneeuw in de bergen en de geur van branden de houtblokken. Men is in zijn ge dichten op reis met alle perspectivi sche ervaringen daarvan. Camperts wereld is concentrisch: uiterlijk door de opeenvolging van landen, streken en steden, innerlijk door de geva rieerdheid der stemmingen, gevoelens en sentimenten. Dood en leven, ver nietiging en wedergeboorte liggen vlak naast elkaar, en stromen onop houdelijk in elkaar over. De lijn der gedichten is los, het rythme geïmpro viseerd, en de woorden lijken nu en dan gestrooid als kruimels van Klein Duimpje. Tenslotte worden in het verslag van de jury als blijk van waardering de namen genoemd van de navolgende inzenders van verhalen: H. G. van Diffelen, B. Gunawan en E. E. Lopez, wier werk naar 't oordeel van de jury aanmoediging verdient. Henk Schaar droeg tenslotte voor uit het nagelaten werk van de omgekomen verzetsstryder Jan Sinnige, en mej. Lindes declameerde gedichten van ïna Rousseau uit Kaapstad, die de Zuidafrl- kaanse Reina Prinsen Geerligs-prys had gewonnen. De prysvraag in de Unie was uitgeschreven ter gelegenheid van de Jan van Riebeeck herdenking, en de uitreiking van de prys geschiedde ook vandaag in de universiteit van Steilen- bosch. PLYMOUTH, 24 Nov. De commandant van de Britse vlootbasis Plymouth, admi raal sir Maurice Mansergh, heeft gisteren in een officiële verklaring de beschuldi ging tegengesproken, dat de bemanning van de Russische sleepboot „Chrabry" geen hulp zou hebben geboden aan Britse mariniers, die zich in nood bevonden na dat hun landingsvaartuig op de rede van Plymouth was omgeslagen. De Britse ad miraal verklaart, dat het hulpgeroep van de Britten zeker niet on de sleepboot kan zijn gehoord en dat de Russen waar schijnlijk pas iets van het ongeluk heb ben bemerkt, toen de schepen van de Britse vloot hun schijnwerpers hadden aangestoken. Daarna had de Russische boot direct ook haar schijnwerpers aan gestoken, een hulp die door de Britse vlootautoriteiten zeer is gewaardeerd, al dus Mansergh.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3