HERMANUS MODED, Speurend in natuur. St. NICOLAAS, OOK IN HET RAMPGEBIED hagepreker in Zeeland, Vlaanderen en Engeland Pagina 13 Een welgemaakt manmet oproerige geest". Hij werd 350 jaar geleden in de Nieuwe Kerk te Middelburg begraven. Expositie van werken van Guys j Zeeuwse W andelingen j Cf UeAfattirden, en rijd ons huisje niet voorbij BURGERLIJKE STAND Woensdag 25 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Juist 350 jaar geleden, in November 1603, stierf te Middelburg Hermanus Moded, in het midden van de 16e eeuw een bekend prediker. Op de lijst van hagepredikers uit die tijd staat altijd zijn naam ver meld. Eigenlijk heette hij Herman Strijcker of Struycker, soms ook Strijckerus geschreven. Uit arme ouders werd hij te Zwolle geboren. Wij weten niet precies wanneer, tussen 1520 en 1540. Eerst was hij Franciscaner monnik, maar volgens zijn eigen getuigenis kwam hij ongeveer 1555 te Keulen „tot het beginsel der heilige kennis Gods". Hij verliet het klooster en „de uitgelopen monnik" ging prediken. Eerst was hij nog maar „een halve ketter", zoals hij zelf zei, maar geleidelijk drong het licht van Gods Woord helderder tot hem door. Zijn werk in Vlaanderen. Na zjjn uittreding uit het klooster heeft de bisschop van Utrecht een pro ces tegen hem aanhangig gemaakt we gens ketterij. Hij heeft korte tijd in de gevangenis te Utrecht gezeten, maar wist te ontvluchten. Hij schijnt nogal handig geweest te zijn in zulke zaken, want later is het hem nog een paar keer gelukt uit gevangenschap te ont snappen. In Antwerpen heeft hij zelfs een paar gevangenen uit de handen van hun bewakers gerukt! Toen ging hy naar Vlaanderen, waar hy veel gewerkt heeft. Gudo de Brés heeft hy geholpen aan het nazien van zijn pas opgestelde geloofsbeiydenis. Maar zjjn kracht bestond in de predi king, meestal In de open lucht, de z.g. Uagepreken. Op 14 Juni 1566 predikte hij te Oudenaarde voor een schare van wel 7000 mensen. Geen wonder, dat hij grote toeloop had: Moded was goed ontwikkeld en een welsprekend rede naar. Lasterpraatjes. Een paar weken later zien we hem bij Gent het woord tot de heilbegerige schare richten. Nu ging dat niet altijd zo vlot als het hier in een paar regels wordt weergegeven. Bij het plakkaat van landvoogdes Margaretha waren zulke bijeenkomsten verboden en meestal werden ze door de magistraat uiteen gejaagd. Op het hoofd van Moded werd zelfs een beloning van 100 pond (f 600,gesteld. Men trok zich meestal niet veel aan van de plak katen en eens ging Moded zelfs zo ver, dat hij zichzelf kwam aangeven om de beloning te verdienen! Toen in Augustus de beeldenstorm door het land raasde, vooral te Ant werpen, vertrok Moded hierheen en kreeg hü ook wel eens gelegenheid in de gezuiverde kerken te prediken. Hij was het volstrekt niet eens met de ver woesting der kerken en trachtte zo goed hij kon het vandalisme tegen te gaan. Wat aile op de voorgrond tredende mensen en harde roerkers overkomt, viel ook Moded ten deel: allerlei las terpraatjes werden van hem vested. Vooral te Gent liepen er slechte ge ruchten over hem. Zomer 1954 in Vlissingen. VLISSINGEN, 21 Nov. Als de plannen doorgaan zal de Scheldestad van half Juli tot eind Augustus 1951 een expositie binnen haar wallen heb ben van werken van de bekende Franse tekenaar en aquarellist Constantin Guys. Uit zal een zeer byzonder eve nement zqn, omdat bet werk van deze kunstenaar van een buitengewone kwa liteit is en zelfs nog nimmer, ook niet in Frankrijk, is geëxposeerd. Guys werd op 3 December 1802 in Vlissingen geboren als zoon van de Commissaris-Generaal der Franse Ma rine. Deze werd al spoedig overge plaatst, zodat Guys vermoedelijk reeds in zijn prille jeugd Vlissingen heeft verlaten. Gedurende zijn lange leven (hy overleed in 1892 te Parys) heeft hy een zeer groot aantal waterverf tekeningen gemaakt. Vooral verwierf hy zich grote bekendheid door zyn ta ferelen uit de Krimooriog, die hy mee maakte als illustrator van de Illustra ted London News, en door zijn teke ningen uit de bloeitijd van het Twee de Keizerrijk. Op ruim 80-jarige leef tijd wilde Guys vóór zyn dood Vlis singen weerzien. Juist toen alles voor de reis in orde was, kreeg hij een on geluk, dat hem tot zijn dood bedlege rig maakte'. De tentoonstelling, cue nu op net programma staat, heeft de steun van de Algemeen Voorzitter der Ver. Ne derlandFrankrijk en de Directie van het Gemeente-Museum te Den Haag. Toezeggingen werden verkregen van het Musée Carnavalet te Parijs, dat over de grootste verzameling tekenin gen beschikt, van'het Petit Palais en het Musée des Arts Décoratifs en de kunsthandel te Parijs. Ook zullen uit Museum Boymans en van de Kröller- Muller Stichting werken worden ont vangen. Oorspronkeiyk wilde men de expositie in de zomer van 1953 orga niseren, maar mede tengevolge van de ramp kon dit niet doorgaan. Dit uitstel blijkt zijn goede zijde te hebben gehad, want met name in Frankrijk is de belangstelling en de sympathie gegroeid voor het initiatief. Reeds nu zijn 107 werken toegezegd, een aantal, dat meer dan het dubbele is van de aanvankelijk toegezegde wer- -.cii. Dit aantal zal nog stijgen. De tentoonstelling staat onder het patro naat van het Frans-Nederlands Cultu reel Accoord, terwijl de heer Jacques Wilhelm, Conservator van het Musée Carnavalet te Parijs, als Coramissaire- Géneral voor Frankryk optreedt. Het tekort van deze expositie wordt begroot op f3.000.tot welk bedrag de raad een crediet is gevraagd. Men hoopt van de Provincie de helft van dit bedrag te krijgen. Luistert U maar, waarvan hy be schuldigd werd: Hy had drie vrouwen tegelijk en was er nu met een schone getrouwde vrouw vandoor gegaan; zijn wettige vrouw was met een ander op stap. Hu had een geslachtsziekte. Wegens slecht gedrag was hy tot 3 maal toe op de rug gebrandmerkt. Meermalen haa men hem dronken gezien. Hy was een tovenaar geweest, die in dienst van de duivel stond, die hem de haren uit het hoofd had getrokken (vandaar zyn kale plekken). Wy kunnen gerust aannemen, dat zo goed als alles leugens waren, zoals hij ook in zyn Apologie (verdedigings geschrift) aantoonde. Naar Engeland. Toen in 1567 Alva naar ons land kwam, vond Moded het veiliger Vlaanderen te verlaten, gedachtig aan het oude versje: „De beste raad om te betrachten Is: lopen en niet langer wachten. Veel liever bedelen buiten 't land Dan hier gehangen of verbrand". Hij ging naar Norwich in Engeland, waar vele Nederlanders terwille van hun geloof heenvluchtten. Toen (1572) Vlissingen en Veere de zyde van de Prins kozen, heeft hy zich bier verdienstelijk gemaakt door 900 landgenoten aan te werven om deze plaatsen tegen de Spanjaarden te hel pen. Een paar jaar voor zyn dood heeft by er nog een pensioen van f 200, voor gekregen. In Norwich deed hy dienst als pre dikant van de vluchtelingengemeente; van hieruit bezocht hij ook de synodes te Wesel en Emden. Te Zierikzee. In 1572 vertrok hy naar Zierikzee. Vroeger was hij ook wel op Schouwen geweest en had er in 't geheim ge predikt. Nu was het eiland vry van de Spaanse tyrannic en met ds Henricus Brandt heeft hy veel gewerkt voor de uitbreiding van de ware religie op Schouwen. Helaas slechts voor korte tyd. De Spanjaarden kwamen terug en Mondragon belegerde Zierikzee. In 1575 heeft Moded tijdens dit beleg de stad verlaten. Het volgend jaar tref fen we hem te Middelburg aan, waar men hem terugstuurde naar Zierikzee, dat intussen weer vrij was. Moded wei gerde, zodat men'hem zelfs de toe gang tot het H. Avondmaal ontzegde Zwerftochten en moeilijkheden. Vol beroering was zyn verder le ven. Nu eens was hy by zyn land genoten in Norwich, dan weer in Gent, waar hij samenwerkte met Hembyze en Datheen, die hier een allesbehalve fraaie rol speelden. In 1580 werd hy predikant te Utrecht, maar hij trad zó onver draagzaam en heerszuchtig op en bemoeide zich met zaken, die hem als geestelijke weinig aangingen, dat hij enkele jaren later werd af gezet. Als correspondent voor buitenlandse aangelegenheden trad hij nu m dienst van de Staten van Holland. Veel ver toefde hy in Duitsland, in Keulen, Munster, Emden en Wesel, waar hy in het geheim ook wel predikte. Om ontdekking te voorkomen, nam hy de naam Hendrik van Benthem aan. De naam Moded, waaronder hy het meest bekend is, was de Hebreeuwse verta ling van zyn oorspronkelijke familie naam Strycker. De laatste jaren van zijn leven bracht hy in Middelburg door, waar l>y voor de tweede maal schijnt ge trouwd te zyn. Kort voor zyn dood schreef hij nog een boekje tegen de secte der Weder dopers. In 1603 stierf hij en op 18 Nov. werd hji in de Nieuwe kerk begraven. Hij wordt beschreven als „een wel gemaakt man, klein van gestalte". Een aangenaam karakter had hij niet, hy had een ,ftproerige geest", dictator neigingen, vandaar de vele conflicten in zijn leven. Na zijn rusteloos leven van reizen en trekken vond hy eindelijk de rust, die hy op aarde tevergeefs had ge zocht. L. v. W. Negen maanden voor Middelburgse Jos-werkman. MIDDELBURG, 23 Nov. De recht bank heeft de Middelburgse loswerk- man C. P. v. d. K. veroordeeld tot 9 maanden met aftrek van voorarrest. Hij werd schuldig verklaard aan „dief stal gedurende de voor de nachtrust bestemde tijd in een woning door iemand, die zich daar tegen de wil van de rechthebbende bevindt". De jachtopziener J. F. S. uit Ove- zande, die terecht had gestaan op be schuldiging van valsheid in geschrifte, werd vrijgesproken. A. J. R. P., smid in Aardenburg, werd in hoger beroep wegens openbare dronkenschap veroor deeld tot 14 dagen. Het beroepen von nis werd, behoudens ten aanzien van de straf, bevestigd. De uit Westdorpe af komstige bouwkundige ingenieur R. v. W. zag zich veroordeeld tot een boete van f 75,of 30 dagen, wegens over treding van de Loterijwet. Het vonnis van de Kantonrechter, waartegen ho ger beroep was aangetekend, werd hiermee bevestigd. Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de Gele Band Judo de heren P. Menheere uit Lewedorp, J. Janssen uit Souburg en J. Wirtz uit Vlissingen. wvl&odeti (Aan. de. komende uunteA. I Dunne kinderstemmetjes zingen St. Nicolaasliedjes en in gespannen m verwachting worden de schoentjes bij de kachel gezet. Hoe blij kunnen de kinderen zijn, wanneer de Sint hen niet vergeten blijkt! Ieder kind in Nederland kent Sinterklaas, ieder hoopt, dat de oude Bisschop zélf zal komen om de cadeautjes te geven „....En rijd alstublieft niet ons huisje voorbij...,." Dat zingen ook de kinderen in het rampgebied, die dit jaar zoveel ellende hebben meegemaakt. Verdrietig zien de ouders het aan, dat hun kinderen ook vol hoop hun schoentjes bij de kachel zetten. Ze denken aan het verwoeste huis, het braak liggende land, ze kijken de geruïneerde woonkamer rond en zeggen tegen de kinderen: „Sint zal dit jaar ons huisje wel overslaan; hoe zou hij hier kunnen komen? Het tocht hier, en de Sint is al een oude man...... en al dat water, hoe zou hij over puinhopen kunnen klimmen, door plassen kunnen waden, hele stukken door het van zout doordrongen land lopen, omdat de weg nog ontbreekt, zijn voeten durven zetten op het glibberige slib? Nee, de Sint zal jullie dit jaar wel overslaan Maar de jeugd is vasthoudend; Sinterklaas? Hij komt wèl. De Sint kan alles, hij rijdt toch ook met zijn paardje over het dak? Zou hij dan nu de weg naar het rampgebied niet kunnen vinden? Natuurlijk wel! En ze zingen nog harder, opdat Sint en Piet het, daar in Spanje goed zullen horen: „en rijd alstublieft niet ons huisje voorbij"! En kan St. Nicolaas het vertrouwen van kinderen, die dit jaar zoveel hebben meegemaakt, beschamen? Direct na zijn aankomst in Nederland, trok hij met zijn trouwste knecht naar het rampgebied. Hij werd diep getroffen door de ellende, die het water in de rampnacht, waarover hij in Spanje veel had ge hoord, had teweeggebracht, doch ook door het optimisme, dat de be-, woners van de getroffen streken vervult. Sint keek uit over de trooste loze watervlakte, die thans de Vierbannenpolder nog is, hij bezocht bewoonde, doch half verwoeste huizen; zijn zwarte en gouden boek hoefde hij daar niet te gebruiken, want hij voelde: alle kinderen, die hier wonen hebben een cadeautje verdiend Intrede ds A. J. Oostenrijk VLISSINGEN, 23 Nov. Gister avond is in de-St. Jacobskerk bevestigd ds A. J. Oostenrijk, voorheen predi kant der Ned. Herv. gemeente te Warns en Schare. Ds Oostenrijk is vlootpredikant geworden en kreeg als standplaats Vlissingen. Als bevestiger trad op ds E. Sneller uit Middelburg, vroeger vlootpredikant te Vlissingen. Hy preekte over 1 Samuël 4 5. Na de bevestiging zong de gemeente de pre dikant Gez. 263 1 toe. Voor de intreepreek had ds Oosten rijk tot tekst gekozen Efeze 4:8. De dienst werd o.m. bijgewoond door wet houder W. Poppe en gemeente-secre taris A de Beyl namens het gemeente bestuur door kapt. ter zee I J. G, Broekhuijsen, Commandant Maritieme Middelen te Vlissingen. Het kerkkoor verleende in deze dienst medewerking KOM, kindertjes, opgelet!" Zo klinkt de stem van de kabouter-meester door de nachte lijke stilte van het bos, waar op en onder de takken van de esdoorn school gehouden wordt. De kinde ren gehoorzamen en laten zich nog maals die moeilijke sommen uitleg gen, waar ze nu al zo lang mee bezig zijn en die ze maar niet kun nen begrijpen. Als meester klaar is met z'n uitleg, gaan ze aan het werk. Maar ze doen het met tegen zin. Die nare school ook en die ver velende sommen. Ze snappen er nog niets van. Konden ze maar heerlijk gaan spelen tussen die mooie paddestoelen daar. Neen, de ijver is wel heel ver te zoeken die nacht. Telkens worden er opnieuw verlangende blikken geworpen naar het bos, waar de vrijheid lokt. Opeens, 't lijkt wel, of 't afgesproken is, geven ze er allemaal de brui aan. Ze smijten hun pennen neer, pakken in hun kwaadheid de inktpotten en keren die zo maar om. Dan hollen ze weg, de meester bij de brokstukken achterlatend, die er dan ook maar van door gaat. Per slot van rekening is een meester alleen maar erg verdrietig. De volgende morgen kunnen de men sen de sporen van deze kabouter-re volutie aanschouwen. Overal verspreid op de esdoorn-bladeren liggen de zwarte inktvlekken Ja, zo is mij in mijn kinderjaren het ontstaan van die zwarte vlekjes op de bladeren van de esdoorn verklaard. La ter heb ik ontdekt (en deze ontdekking geef ik nu maar gelijk aan U door), dat die vlekjes worden veroorzaakt door een schimmel, die zich op het blad vast zet en er de voor hem noodzakelijke voedingsstoffen uithaalt. Deze schimmels, die o.a. met de paddestoel en het mos, behoren tot de lagere planten of sporeplanten (in te genstelling tot de hogere- of zaad- planten) zijn dus echte rovers, echte parasie,-ii. En p. .us.-h geen enkele esdoorn ontkomt aan de schimmel infectie. Als gevolg daarvan zien hun bladeren er doorgaans al verwelkt en verkleurd uit, voordat dit by de an dere bomen en struiken het geval is. Toch moeten ook die, nu de herfst al weer lang en breed zijn intrede heeft gedaan, eraan geloven. Dat betekent voor de wandelaar, dat er een tyd gaat aanbreken van buitengewoon veel natuur- en schoonheidsgenot. Allerwe- ge worden ze weer zichtbaar, die prachtige herfsttinten, die zeker niet minder bekoorlijk zijn dan de kleuren van een zomerse bloementuin. Maar- hoe ontstaan die eigenlijk? Elke zaadplant, op een enkele uit zondering na, is in het bezit van mil- lioenen bladgroenkorrels. Met behulp daarvan bereiden ze uit wat zonlicht, water en koolzuurgas het voer voor hun groei en instandhouding zo nood zakelijke zetmeel. Bovendien zijn er nog andere kleurstofcellen, die in de zomer niet opvallen, omdat het groen de boventoon voert. In de herfst echter, als het buiten kouder gaat worden, waardoor de plantenwortels geen of niet voldoende water meer kunnen opnemen, stopt de groei. De bladgroenkorrels worden derhalve overbodig en sterven af. Nu krijgen de andere kleuren hun kans. En ze laten die niet voorbijgaan. In volle glorie prijken ze daar in bonte schakering. Rood en geel, bruin en paars, ja zelfs het blauw is van de partij. Het is, alsof de natuur, nog een maal, voordat de winter komt, al haar pracht wil tentoonstellen. Totdat straks de brute herfststorm komt en deze schoonheid met zijn machtige adem uiteenjaagt. Maar zelfs dan is er hoop. Want zit ten daar niet reeds de bladknoppen voor het volgende jaar? Joseph A. Brusse. BURGH Lezing. Voor een gecombineerde ver gadering van leden van de Ver. voor Huisvrouwen, Vogelwacht en Nutsde- partement, hield de heer Kees Hana in hotel „Het Wapen van Burgh" een lezing met gekleurde lichtbeelden over de „Do lomieten". Aan het eind van de avond dankte de heer N. Lysen de spreker voor alles wat hy geboden had. WEMELDINGE. Geboren: Leendert, z. v. P. Ruissen en A. van den Boogaart; Willem A„ z.v. A. Sehouwenaar en L. Kole; Neeltje K. A., d.v. A. P. Sehouwe naar en P. J. Lindenbergh. Ondertrouwd: A. Weststrate, 25 j. en M. J. Dagevos. 24 j. Gehuwd: M. H. Vermerris, 29 j. en A. J. Feytel, 2i j.; C. A. v. Beugen, 28 j. te Goes en M. J. de Schipper, 28 j- GR1JPSKERKE NBG vergaderde. Vrijdagavond verga derde de afd. Grijpskerke van het Ned. Bijbelgenootschap onder leiding van ds van Winterswijk. Aan de hand van een filmstrook werd gesproken over het on derwerp: „Waarom een nieuwe Bijbel vertaling?" Enkele vragen werden door de predikanten beantwoord. Daar ds van Winterswijk gaat vertrek ken, werd de voorzittershamer aan ds Goumare overgedragen, nadat deze de scheidende voorzitter dank had gebracht voor het werk gedurende 3% jaar ver richt voor de afdeling. HEINKENSZAND Ongelukkige vaL In het gemeentehuis maakte wethouder C. Dellebeke een on gelukkige val, tengevolge waarvan hy kwetsuren aan schouder en arm opliep. Hoewel hij nog naar huis kon terugkeren moest medische hulp worden ingeroe pen, waarna hij voor behandeling naar een ziekenhuis te Goes werd vervoerd. Jaarfeest. Zaterdagavond gaf de Chr. Meisjesvereniging met de Chr. Jonge lingsvereniging een uitvoering in „Mara- natha". Deze feestavond werd geopend door de presidente, mevr. Klijn, waarna de ver slagen werden voorgelezen. Verder was er een schets en werd mastklimmen be oefend. Na de pauze werd opgevoerd het toneelstuk „Burenstrijd" met muzikale omlijsting van „Guymansa" od.v. de heer H. Lammers. Ds Klyn sloot de avond met dankgebed. HOOFDPLAAT Chr. Vrouwenvereniging. DeChr. Vrou- wenvereniging herdacht haar vijfjarig bestaan tijdens een samenkomst met de verenigingen van Schoondyke, Ijzen- noold en handen afkwam. dijke en Biervliet. Een film over de ge zinsverzorgster werd vertoond door ds v. d. Graaff, met toelichting van zuster Bosch. Verder werd de avond gevuld met muziek, voordracht en hersengym nastiek. KAPELLE Ouderavond Jongensclub. Vrijdag werd in het uJMV-gebouw een ouderavond ge houden van de Chr. Jongensclub „Samu el". Daar heeft de voorzitter, de heer P. Oele iets verteld over het clubwerk, waarover later in discussiegroepen ge sproken werd. Een vruchtbare bespre king volgde. Bond van Plattelandsvrouwen. Voor de Bond van Plattelandsvrouwen heeft mevr. van Stapele-Monath uit Steenwyk in het CJMV-gebouw een lezing gehou den over „Omgang met mensen." De af delingen uit Yerseke en Wemeldinge wa ren op bezoek. Damwedstryden. De uitslag van de wedstrijden voor het persoonlijk kampi oenschap luidt als volgt: G. de Rijder— G. van Neuren 2-0; J. van Liere-Nout P. Westveer 2-0; L. van WelJ. Lind- hout 2-0; G. LepoeterJ. Poortvliet 2-0; J. C. van LiereG. de Rijder 2-0; G. Le poeter—J. Braam 2-0; F. van WelC. Sulsters 11. KAMIAC-actie. De KAMIAC-winke- liers zitten niet stil. Vorige week hebben zij in hotel de Zwaan een geslaagde St Nicolaas-show gehouden. In Januari zul len zij een gezellige avond organiseren. De deelnemende winkeliers geven be- zoekbonnen uit en iedere week wordt in elke winkel een nummer aangewezen, waarop twee toegangskaarten voor deze avond worden verstrekt. KRABBENDIJKE Rectificatie. De volgorde der door de AR. Kiesvereniging opgestelde candida- tenlijst is niet juist weergegeven. Deze moet zijn: Schout, Balkenende, Knibbe, Vingerling, Van Harn. Ongeval. Vrijdagavond kwam de heer G. Breker door onoplettendheid tegen een auto terecht op het Kruispunt rijks- weg-Oostweg, waardoor hij tegen het wegdek werd gesmeten. Gelukkig kon de chauffeur nog krachtig remmen zodat de neer B. er met wat schaafwonden aan Ouderavond. De school met de Bijbel hield een ouderavond onder leiding van de heer P. Cok. De nieuwe onderwijzer, de heer op 't Hof, sprak over het onder werp „Zenuwachtige kinderen". Mej. van Hekken behandelde het onderwerp „Rap porten". Voorts werd kennis gemaakt met het nieuwe hoofd der school. KRUININGEN Plattelandsvrouwen vergaderden. Vori ge week vergaderden de Plattelandsvrou wen van de afd. Kruiningen e.o. in de Korenbeurs. De presidente, mevr. F. Kostense-Kraak herinnerde met grote dankbaarheid aan het prachtige geschenk van de zuster vereniging uit Werkendam, waarvan de leden ruim 700 gevulde weckflessen be schikbaar stelden en dit geschenk zelf per autobus brachten. Door bemiddeling van mej. C. Boo- gerd, de directrice van de landbouwhuis- houdschool, werd uit Amerika suiker en melkpoeder ontvangen. Mevr. Oud-Stofberg sprak over het on derwerp „Smaak bij het kiezen van uw kleding". Aan de hand van een mode blad en diverse modellen lichtte zij één en ander toe. O.- EN W.-SOUBURG Verloren en teruggevonden. Donder dagmiddag verloor het zoontje van de fam. A op een stuk land in de Zaaihoek- weg tussen maïskolfbladeren en stoppel* zijn etui met vulpen en potlood. Men achtte het raadzaam de heer Jac. Castel met zyn speurhond MIKA te vragen. Na enig zoeken gaf de hond door luid blaf fen te kennen het verlorene te hebben ge vonden. Jaarvergadering. De Herv. Vrouwen Vereniging „Tot arbeid geroepen" her dacht in „Rehobcth" haar 20-jarig be staan oJ.v. mevr. Kruithof. Jaarverslagen en een historisch overzicht werden uitge bracht. Aan de dames, die vanaf de op richting lid zijn, werd een schilderijtje uitgereikt. Verder waren er enkele schetjes en een verloting. Geref. Mannenvereniging. De Geref. Mannenvereniging „Ora et Labora" vier de in het Geret. jeugdgebouw o.l.v. de heer M. J. Contant, haar 12e jaarvergade ring. De heer A. Span te Zeist sprak over het onderwerp „In de branding". OOST KAPELLE Samenkomst afd. „Vrederust". Op uit nodiging van de afd. Oostkapelle van „Vrederust" sprak de heer Rijkse uit Middelburg, Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk. Uitgangspunt van zijn rede was de genezing van de dochter der Ka- naneese vrouw (Matth. 15 21-28). Hij riep allen op hun liefde en steun aan het werk van „Vrederust" te geven. Filmavond. De Chr. Ver. tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haar lem en Heemstede „De Macht van het Kleine" vertoonde een kleurenfilm in het verenigingsgebouw. Ds Richard sprak een openingswoord. Het dames":oor „Een dracht maakt macht" verleende mede werking. j- was veel belangstelling, bet geen de verkoop van diverse door de pa tiënten vervaardigde artikelen, ten goede kwam. Benoemingen, Tot ouderlingen der Ger. Kerk zyn gekozen de heren J. Janse en A. H. Geertse en tot diaken de heer W. den Hollander. cCHOONDIJKE Verkic Tot ouderlingen der Geret. Kerk werden gekozen de heren K. de Koeyer en G. Passchier te Schoondyke en tot diaken de heer A. Leenhouts Jzn ie Ijzenayke.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 13