KAMPEN ONTWAAKTE, Ha vefleJcn kccrl als Doornroosje na de kus van de Prins ACTIVITEIT Mr Burger bijt van zich af. SDa Radio. «veer Problemen van een oude plaats Geen dromend stadje meer, maar een centrum van Turken bezoeken NecL fabrieken Heli -commissie wordt ingesteld Defensieuitgaven over drie jaar gesteld op 5 milliard Vorming van sterk gemechaniseerde troepenmacht Het waarschuwingssysteem voor stormvloeden Als St Nicolaas inkopen doet Vrij bewerkt door J. Harwood Woensdag 25 November 1953 ZEEUWSCH DAGBT AD Pagina 11 (Van één onzer verslaggevers.) Het levenslot van de steden vertoont veel ge lijkenis met dat der mensen. Sommige steden groei en na een voorspoedige geboorte gestaag naar de volwassenheid en schijnen na een bestaan van dui zend jaar nog maar nauwelijks de middelbare leef tijd te hebben bereikt. Andere plaatsen ontwikkelen zich in een stormachtig tempo, vooral op het Weste lijk halfrond. Een wereldcatastrophe schijnt de enige oorzaak te zijn. die hen als eenmaal Babel en Ninevé van de aardbodem kan doen verdwijnen. Er zijn echter ook steden, die na een bloeiperiode in de jeugd gaan kwijnen. De verzanding van een haven, het graven van een kanaal kunnen de oorzaken zijn, die een dode stad maken van wat eens een bloei ende en intens levende gemeenschap was. Wie ooit heeft gedwaald langs de straatjes en pleintjes van Veere, Brugge of Medemblik weet wat men met de uitdrukking „een dode stad'' bedoelt. Deze steden zijn als oude mensen, die alleen nog leven in het verleden en teren op de glorie van dat verleden. Een geweldig grote kerk op het marktplein en enkele oude koopmanshuizen herinneren nog aan een roem ruchte tijd, die nooit meer terug komt. Glorie van het verleden in Kampen. De 14e eeuwse Cellebroederspoort. zolders van hun woning. Maar toch is dit een toestand, die niet meer in deze tijd past en'men is dan ook hard bezig met een herverkavelingsplan, dat op het eiland ruimte zal scheppen voor deze lcoeboeren, zodat zij hun bedrijf dan bij hun land kunnen vestigen. Een groter vraagstuk voor de ge meente is het aantrekken van nieuwe industrieën. De voorwaarden zijn alles zins gunstig. OUDE INDUSTRIEëN. Nu moet men niet menen, dat Kam pen voorheen geen industrieën rijk was. We brachten o.m. een bezoek aan de oudste sigarenfabriek in Nederland. Dit bedrijf werd hier in 1826 geves tigd, toen Duitse vaklieden uit Ham burg naar Kampen kwamen om daar de toen voor Nederland nog geheer nieuwe kunst van het sigarenmaken uit te oefenen. Kampen was vanouds een echte sigaren-stad, maar terwijl in 1930 nog ongeveer 2500 man werk vonden in deze industrie is dit nu te ruggelopen tot 1200. Dit is natuurlijk een gevolg van de mechanisatie, die ook hier ingang vond. Althans bij het bewerken van ruwe tabak en het maken van het binnen werk, want het dekblad wordt in alle Kamper fabrieken nog steeds met de hand opgebracht. Ook de wijziging van de rookgewoonte na de oorlog doet zich echter gevoelen en hierdoor kan de sigarenindustrie geen gelijke tred houden met de cigarettenfabrieken. Bedrijvigheid was er dus al in Kam pen, want er zijn nog wel een aantal behoorlijke bedrijven te noemen, maai er zijn werkkrachten en er is ruimte voor een flinke uitbreiding op dit ter rein. Ook de financiën van de gemeen te kunnen best 'n versteviging gebrui ken, want van de vroeger spreek woordelijke rijkdom is niets meer over. Hield men een halve eeuw geleden jaarlijks op de exploitatie der lande rijen f500.000 schoon over, thans is dit bedrag ondanks de waardevermin dering van het geld gedaald tot f 200.000. Het belangrijkste is echter, dat Kam pen opnieuw is ontwaakt en met wijd Ook Kampen heeft zo enige eeuwen gedroomd daar aan de IJselkant. Ook dit stadje kan bogen op een grootse historie. Eenmaal telde het mee onder de steden in de lage landen. Het was lid van het machtige Hanze-verbond en Maximiliaan verhief het in 1495 tot vrije Rijksstad. In het begin van deze eeuw scheen het, dat Kampen voorgoed tot de dode steden zou gaan behoren. Enkele in dustrieën hadden zich er gevestigd, maar groei zat er niet in, evenmin als in het bevolkingscijfer. Boeren uit de omtrek, die gingen rentenieren, ves tigden zich gaarne in de stad, want Kampen was rijk en hief geen inkom stenbelasting. Op het Kampereiland bezat de stad n.l. 7000 ha grond, ge deeltelijk behorend bij ongeveer 100 boerderijen en gedeeltelijk los land, wat een behoorlijke pacht opleverde. Maar de jonge Kampenaars trokken vaak weg, omdat hun vaderstad hun geen werk en brood te bieden had. Maar na de oorlog bleek, dat Kam pen niet dood was, doch slechts inge slapen. Evenals Doornroosje werd de stad door een kus van de prins gewekt uit een eeuwenlange sluimer. En die prins, dat waren de Zuiderzeepolders. SNELLE GROEI. Het begon al, toen de directie van de Zuiderzeewerken gedeeltelijk in Kampen werd ondergebracht en er wat meer leven in de brouwerij kwam. Maar de groei tekende zich duidelijk af, toen na de oorlog de Noord Oost Polder werd bevolkt en Kampen de Zuidelijke toegangspoort werd tot een belangrijk nieuw gebied. Wie vroeger bij Wezep van de grote weg tussen Noord en Zuid afboog om naar Kampen te rijden, kwam daar terecht in een „dode hoek". Al het verkeer over de IJseldijk kwam uit Kampen of ging daar naar toe. Nu loopt de kortste verbindingsweg tus sen Zuid-Oost Nederland en grote de len van Friesland door deze stad. Het verzorgingsgebied van Kampen, dat vroeger door de nabijheid van Zwolle niet zo groot was, is nu uitgebreid tot een groot deel van de nieuwe polder. Nog veel beter zal dit worden, als straks ook de polder Flevoland-Oost gereed is, want die ligt nog gunstiger ten opzichte van Kampen. Deze ontwikkeling weerspiegeit zich reeds onmiddellijk in het bevolkings cijfer, dat zich tot 1940 jarenlang rond de 20.000 bewoog en dat nu reeds boven de 25.000 gestegen is. Gedeeltelijk is dit te danken aan de import van niet-Kam- penaren maar voor een belangrijk deel toch ook aan het feit, dat de jonge be woners van de stad nu niet meer ge dwongen worden weg te trekken. Ver schillende middenstanders, die reeds Jarenlang hier gevestigd zijn, vertelden ons dat ze deze nieuwe groei en bedrij vigheid wel degelijk in hun zaak mer ken en er erg dankbaar voor zijn. Het gemeentebestuur heeft zich met grote voortvarendheid geworpen op de problemen en mogelijkheden, die de nieuwe situatie boden. Een van de kleinere vraagstukken, die hierbij aan de orde komen is het verwijderen uit de stad van een zeer pittoreske, maar onhygiënische en ongewenste toestand, waarmee Kampen ernstig belast is. DE KOEBOEREN. Wie op een vroege voorjaarsdag door de straten van Kampen loopt, kan het overkomen, dat hij daar ergens midden in een huizenrij een deur ziet opengaan en een tiental koeien naar buiten ziet marcheren. Nog steeds be staat n.l. het instituut van de zgn. „Kamper koeboeren", boeren die hun boerderij midden in de stad hebben en land pachten van de gemeente die immers op het eiland over vele losse landerijen beschikt. Hebben deze boe ren het Groot Burgerrecht van de stad, dan krijgen zij een reductie van onge veer een derde op de normale pacht prijs. Het is natuurlijk interessant om b.v in de Groenestraat de deur open te stoten van wat ogenschijnlijk een ge woon woonhuis is om dan aan het eind van de gang de deel te vinden, waar de koeien 's winters vreedzaam her kauwend tussen de stangen staan. Het is aardig om te zien, hoe de koebees ten in het najaar in optocht door de stad trekken op weg naar de warme stal of gade te slaan hoe de boeren i .ii L'LL'iiiJiiiciiie vei'iefcteuwuo het hooi naar binnen takelen op cle Nederlandse zakenleven. AMSTERDAM, 24 Nov. Ter gelegen heid van het bezoek van een aantal Turkse militaire autoriteiten, die in ons land zjjn aangekomen, is gisteravond in het Doelen Hotel te Amsterdam een re ceptie gehouden, "waar de minister van Economisch Zaken, prof. dr J. Zijlstra, als gastheer optrad. Doel van het bezoek der Turkse missie, onder wie zich hoge officieren, voorna melijk van dc technische staf bevinden, is kennis te nemen van de mogelijkheden, die de Nederlandse industrie biedt inzake de fabricage en eventuele leverantie van allerlei benodigdheden ten behoeve van het Turkse leger, de marine en de lucht macht. Met de Turkse missie is meegekomen de Nederlandse militaire luchtmacht- en marine-attaché te Ankara, kolonel G. L. Reinderhoff, die de Turkse gasten ver gezelt op hun bezoek aan diverse Neder landse bedrijven, welke hun belangstel ling hebben Zo heben zij gisteren de Fokkerfabrie ken nabij Schiphol en de „artillerie-in richtingen" aan de Hembrug bezocht. Deze week staan voorts op het program bezoeken aan de Hollandse Signaal-appa- ratenfabriek te Hengelo, aan Van Door- ne's automobielfabriek en aan Philips te Eindhoven, alsmede aan de Hispano Suiza te Breda. De Turkse hoge officieren wen sen zich omtrent al deze bedrijven te oriënteren en zullen hierover rapport uit brengen aan hun minister van defensie. Het ligt niet in hun voornemen - en de betrokken Nederlandse fabrikanten ver wachten dit ook niet - om thans bestel lingen te plaatsen. Wel neemt men aan, dat het hiermede geopende contact de kansen opent voor een goed te leiden follow-up. Naarmate de Amerikaanse dollarhulp afneemt, zo vernamen wij, ziet Turkije, dat een belangrijke positie in de verdedi ging van Europa inneemt, zich genood zaakt te trachten elders, buiten het dol- largebied, zich van het nodige voor de fensiedoeleinden te voorzien. Daartoe is deze missie uitgezonden, na dat tevoren reeds enige Nederlandse be drijven belangrijke contacten met Turkije hadden gevonden. Behalve minister Zijl stra waren op de drukbezochte receptie aanwezig de gezant van Turkije te Den Haag, dr A. Zeki Polar, de burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d' Ailly, en vele prominente vertegenwoordigers van het open ogen gereed staat alle kansen aan te pakken, die de nieuwe ontwik keling van zijn omgeving het stedeke biedt. Wij hopen, dat Kampen opnieuw een tijd van bloei en bedrijvigheid te gemoet gaat als in de roemruchte da gen van de Hanze. We hopen echter tevens, dat het een harmonische ont wikkeling wordt van het nieuwe en het oude en dat Kampen geen gelij kenis zal gaan vertonen met de uit hun kracht gegroeide Amerikaanse steden, waar de „dodende ring" van DEN HAAG, 24 Nov. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten een commissie in te stellen met opdracht te onderzoeken welke plaats in het verkeer in en om Nederland thans en in de naaste toekomst kan worden ingenomen door het hefschroefvliegtuig. Als leden van die commissie zijn aan gewezen ir J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State, oud-minister van Water staat, tevens voorzitter, J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, H. Ch. E. van Ede van der Pais, plaatsvervangend gewoon lid in de Raad voor de Luchtvaart, oud-direc te ur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, mr K. M. Gaarlandt, burgemeester van de gemeente Emmen, H. van Galen Last, directeur-generaal van het verkeer, mr H. J. M. Loeff, burgemeester van de gemeente 's-Hertogenbosch, prof. dr ir H. J. van der Maas, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, L. Neher, directeur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, dr A.. Plesman, president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N. V., dr M. J. Prinsen, secretaris-generaal van Handel en Nijverheid van het mini sterie van Binnenlandse Zaken, dr Ch. L. H. Truijcn, directeur-generaal van Han del en Nijverheid van het ministerie van Economische Zaken, mr J. Vink, direc teur van de rijksdienst voor het Natio nale Plan, E. Visch, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gep. kolonel vlieger bij de militaire luchtvaart en drs D. J. Wansink, directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Congres P. v. d, A. UTRECHT, 23 Nov. De fractievoor zitter van de P. v. d. A., mr 3. A. W. Burger, heeft Zaterdag te Utrecht op 't congres van de Partij van de Arbeid In zjjn redevoering links en rechts een paar klappen uitgedeeld. Eerst moest de K.V.P. het ontgelden. Het blijkt wel moeilijk te zijn voor de K.V.P., aldus mr Burger, om een dui delijk politiek beleid te volgen. Dit wordt duidelijk uit de ruwe stoot, die prof. Romme de regering toebracht. Deze stoot was alleen maar een gevolg van de pogingen in de K.V.P. om de eenheid te bewaren. Er zal een tijd ko men, dat de K.V.P. haar reactionaire vleugel moet afstoten. Aan het eind van zijn rede zei mr Burger: „Nog twee zetels voor ons en zij zullen geen merkbare meerderheid meer hebben en duidelijker dan tot nu toe moeten kiezen tussen het conser- Geen humanistische geestelijke verzorgers DEN HAAG, 21 Nov. - De Regering is van oordeel, daf het verantwoord kan worden geacht om binnen de tijdsperiode van 1 Januari 1955 tot 1 Januari 1958 de kasuitgave ten behoeve van de defensie normaal te stellen op 5 milliard gulden, zo staat te lezen in de Memorie van Antwoord van de minister van Oorlog. De omvang van de krijgsmacht vormt een probleem, waarin ook de N.A.V.O.-hoofdkwartieren zijn betrok ken en dat voor Nederland in het bij zonder betrekking heeft op de K. L. Immers de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht hebben naar verhouding een veel grotere beroeps kern dan de Koninklijke Landmacht. Nu aan de regering door de betrok ken Amerikaanse autoriteiten mate rieel voor de in 1955 op te bouwen eenheden in het vooruitzicht is ge steld, staat zij op het standpunt, dat in ieder geval deze verdere vorming van mobilisabele eenheden nog na 1 Jan. 1955 wordt voortgezet. In de loop van het volgende jaar zal een aantal pantserwageneenheden voor de territoriale verdediging be schikbaar komen. De minister acht het van groot belang dat Nederland een redelijk aandeel zal blijven leveren in de N.A.V.O.-strijdkrachten met behoud van een voldoende territoriale verdedi ging. Verder bestaan plannen een wijzi ging in de opbouw van het leger aan te brengen. Er zal n.l. een kleine doch zeer beweeglijke en dus sterk geme chaniseerde troepenmacht in hoofd zaak bestaande uit beroepsmilitairen worden gevormd. de industrie rond de stad en de men- vatisme van Oud en de toekomst-wil taliteit van de nieuwkomers het eigen karakter van de stad volkomen heb ben doodgedrukt. Moge de fabrieksschoorstenen roken op het industrieterrein en vele lianden daar werk vinden. Moge echter ook iets bewaard blijven van de stijl en de sfeer van dit oude stadje dat daar met zijn poorten en oude kerken zo gaaf aan de rivier ligt. Niet te dromen dat wagen we niet meer te schrijven maar springlevend uit te zien naar een nieu we toekomst zonder daarbij verle den te verloochenen. van de P. v. d. A.". Ook de leider van de V.V.D., mr Oud, kwam in deze rede aan de beurt. „Zijn liberalisme heeft de mensheid niets te bieden en biedt geen perspectief voor een samenleving, die de zedelijke waar de van de gemeenschapsgedachte tot volle gelding laat komen. Prof. Ouds maatschappelijke ideaal biedt slechts chaos en ellende", zo zei de fractie voorzitter. Aan de Kweekschool te 's-Gravenhage slaagde voor het examen voetpedicure mej. L. van Hal te Oostburg. Hoe Holland waakt DEN HAAG, 21 Nov. Voor de winter 1953/1954 Is een waarschuwings dienst voor stormvloed Ingesteld. Deze dienst geldt voor het gebied vaii de Zeenwse en Zuidholiandse stromen. De organisatie is In banden van de Directie Alg. Dienst v. d. Rijkswaterstaat; ter wijl het opmaken van de verwachtingen wordt verzorgd door het K.N.M.I. Wanneer nu naar verwachting be paalde pellen zullen worden overschre den, zullen per telegram de te verwach ten hoogwaterstanden te Vlissingén en Hoek van Holland, de windrichting etc. naar diverse adressen worden gezonden. Voor de verspreiding van deze tele grammen zal de P.T.T. zorg dragen, indien noodzakelijk, met medewerking van de plaatselijke politie. De radio geeft 3 maal per dag de te verwachten afwijking in de hoogwater stand. Iedere belangstellende wordt dus door middel van de radio dagelijks In gelicht over de te verwachten standen. Indien buitengewone hoogwaterstanden worden verwacht dan zal deze verwach ting worden herhaald en Indien noodza kelijk zullen ook de zenders gedurende de nacht ln exploitatie blijven. De ontvangers van de telegrammen zijn ingedeeld ln drie klassen, A, B en C. Het wordt noodzakelijk geacht voor de winter 1953/1954 een bijzonder groot veiligheidsmarge te nemen, teneinde daardoor te bereiken, dat men vooral tijdig op zijn hoede is. Op grond van deze overweging zijn de hieronder genoemde peilen voor de diverse klassen gekozen. Klasse A ont vangt een telegram, wanneer te Vlis singén ten minste een waterstand ver wacht wordt van 2.70 m -j- N.A.P. en (of) te Hoek van Holland van 1.80 m -f N.A.P. (frequentie 6.5 maal per win ter). Klasse B ontvangt een telegram wanneer te Vlissingén ten minste een waterstand wordt verwacht van 3.10 m -j- N.A.P. en (of) te Hoek van Holland van 2.20 m N.A.P. (frequentie 1.2 maal per winter). Klasse C ontvangt een telegram wanneer te Vlissingén ten minste een waterstand wordt verwacht van 3.50 m N.A.P. en (of) te Hoek van Holland van 2.80 m N.A.P. (fre quentie 0.1 maal per winter). De klassen B en C krijgen te tele grammen voor A eveneens toegezonden. De voor klasse C bestemde telegram men worden ook gezonden aan hen, die ingedeeld zijn in klasse B. De ontvan gers van de telegrammen wordt een ta bel verstrekt met corresponderende wa terstanden. Met behulp van deze tabel en de Inhoud van het telegram (of de mededelingen per radio) kan worden nagegaan, welke stand verwacht wordt voor het dijkvak waar men verantwoor delijk voor is. Het schema geeft de di verse klassen aan. In klasse B zijn di verse militaire instanties ingedeeld die voor speciale assistentie zijn aangewe zen. Het is de bedoeling dat onmiddel lijk na ontvangst van het telegram cle voor hulpverlening aangewezen troe- signeerd en de nodige voorbereidingen worden getroffen om snel te kunnen uitrukken. In klasse C zijn ingedeeld de instanties van A en B met de bedoe ling,. dat neg meer uitgebreide maat regelen kunnen worden voorbereid of genomen om onmiddellijk na oproep te kunnen optreden. In het kader van de E.D.G. zijn nog geen beslissingen genomen omtrent de organisatie van de strijdkrachten en de plaatsen, waar de Nederlandse onder delen zullen worden gelegerd. Er kan echter wel óp worden ge rekend, dat niet alleen onze parate divisie onder Nederlands commando zal blijven, maar ook dat een Ne derlandse opperofficier als comman dant van een legercorps zal optre den. Het ligt in het voornemen oefenin gen zoals „Drietand" voort te zetten en in beginsel alle herhalingsoefeningen met een mobilisatie-oefening te doen beginnen. De minister acht het instel len van humanistische geestelijke ver zorgers niet nodig. Het is de minister niet bekend dat het aantal fraudes bij leveringen aan de strijdmachten toeneemt. Orders worden niet aan de laagste inschrij vers gegund, indien de financiële draagkracht en de technische uitrus ting van hen twijfelachtig zijn. In de nabijheid van de opleidings basis Woensdrecht, zo wordt verder meegedeeld, wordt een startbaan voor jet-vliegtuigen aangelegd. Het ligt in de bedoeling de elementaire vliegop- leiding van deze opleidingsbasis te ver plaatsen. foenqt ont DONDERDAG 26 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgen gebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land en tuinbouw, med. 12.3312.40 „Wij van het land".). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Kamermuz. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Kamermuz. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Tenor en piano. 15.47 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.10 Fagot-trio. 18.30 Raadhuis- praat. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gev. progr. 21.45 „Ik denk er zo over.... en U?" 21.55 Gev. muz. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS- ber. 23.1524.00 Clavecimbelrecital. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. VARA: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Studio Europa". 12.00 Orgelspel. 12.25 „In 't spi onnetje." 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Amus. muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Gram. 14.05 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 14.35 Sopr. en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 „Het monument van de kip", caus. 16.30 Gram. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Mr W. J. van Dalen: „Venezuela, Cura sao's buurland". 18.00 Nws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn prairie- duivels", hoorsp. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gespreken brief uit Londen. 19.10 Rondetafelparlement. 19.30 Metropole ork. en solist. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philhar- monisch ork. en solist. 21.25 „De gebroe ders Taverna hoorsp. 22.20 Gevar. muz. 22.40 Gram. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Jazzmuz. 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Idem. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz. progr. 21.15 Ethnologische muz. 22.00 Nws. 22.15 Polyphone muz. 22.45 Gram. 22.5523.00 'Nws. 6. „Wel, ik vermoed, dat uw dochter de jonker niet lief heeft; anders had zij het vererende aanzoek aangenomen. Althans een andere reden zou ik niet kunnen bedenken, in dit geval tenminste". „De baron was en is er niet te best over te spreken", ver volgde zij, zijn antwoord negerend. „Hij had dat huwelijk graag gezien". De dominee zweeg. De gedachten vlogen door zijn hoofd. Voor hem stond het nu vast, dat hij straks zijn vonnis zou horen. Met vrouwelijke slimheid en behendigheid bereidde de barones hem er op voor. Hij was er van overtuigd, dat zij hoe dan ook op de hoogte was. „Nu meen ik te weten" de barones had even gewacht, of er antwoord zou komen op haar laatste woorden, maar dat kwam er niet „dat er nóg iemand is, die zeer veel voor Alice gevoelt. Of vergis ik mij daarin, dominee?" „Eerlijk gezegd, mevrouw de barones, ik begrijp heus niet, waar U heen wilt. Bedoelt U met „die iemand" mij?" „Inderdaad, dominee". „U wilt een eerlijk en rechtschapen antwoord. Ik moet daarop bevestigend antwoorden. Alleen begrijp ik niet, hoe U op de hoogte is, tenzij „Tenzij?" „Tenzij Alice, pardon: de freule, U op de hoogte heeft gesteld". „Vindt U dat onjuist?" „Neen, mevrouw, ik kan mij levendig voorstellen, dat, als de verhoudingen goed zijn, wat hier gelukkig het geval is, een dochter haar moeder deelgenoot maakt van zoiets". Baronesse Glenby knikte goedkeurend en stil glim lachend. „Natuurlijk, dat ligt voor de hand. Ik weet niet precies, hoe dat onder mannen toegaat, maar vrouwen, die elkaar goed kennen, vertrouwen elkaar haar hartsgeheimen wel eens toe. En zeker een dochter tegenover haar moeder. En zeker Alice, die nooit geheimen voor mij heeft gehad. Verleden week heeft zij mij al een en ander toevertrouwd. Maar gister dan definitief. Jullie hebben elkaar trouw be loofd, nietwaar?" „Ja, mevrouw. Ik heb uw dochter lief en ik mag zeg gen, dat zij mü liefheeft. Vergeef het een arme dominee, dat hij de ogen durft opslaan naar de freule, uw dochter." Op deze woorden ging de barones niet in. Zij liet ook niet merken, dat zij binnenpret had. „Welke afspraak hebt u beiden gemaakt?" „Dat ik zo spoedig mogelijk bij de baron belet zou vragen, om de hand zijner dochter te verzoeken. Ik was van plan, dat vandaag te doen. Maar toen kwam uw briefje. „Juist. Ik heb er ernstig over nagedacht, of ik de slap, pcnonderdelen kunnen worden gecon- 'die ik gedaan heb, wel zou doen. Die heeft de schijn van achterbaksheid. En achterbaksheid is .mij vreemd. Toch meen ik goed gehandeld te hebben. Is u van mening, dat de baron nog niet op de hoogte is?" „Ik zou niet weten, hóe mevrouw. Tenzij natuurlijk u of Alice, eh, de freule „Zegt u maar Alice", glimlachte zij. „Of Alice moet de baron er over gesproken hebben." „De .baron was al op de hoogte vóór ik het definitief wist. Mijn echtgenoot kwam er met mij over praten vóór Alice op het kasteel kwam, gistermiddag." Zijn ongeveinsde verbazing amuseerde haar. „Hoe kan dat?'" liet hij zich ontvallen. „Het is heel eenvoudig: de baron heeft jullie gezien gister. Heel toevallig. Dat hebben jullie niet eens ge merkt." „Neen, dat wist ik niet." „Dat begrijp ik. Alice heeft het ook niet bemerkt. En nu, om het precies te zeggen, naar aanleiding van het gesprek met de baron heb ik deze stap gedaan en dit onderhoud gearrangeerd. Nu moet er geen misverstand tus sen ons zijn, dominee. Ik handel niet achter de rug van de baron om. Hij weet van dit onderhoud niets, maar ik zal hem, op het mij geschikt zijnde moment wèl vertellen, dat het heeft plaats gehad." Verwachtensvol, nog niet begrijpend overigens, keek Ernst Peyton haar aan. „Kijk u eens, de zaak staat zo: als u vandaag of morgen met de baron spreekt en de hand van Alice vraagt, ontvangt u onmiddellijk een afwijzend antwoord. De baron heeft niets tegen u. Maar hij is van mening, dat Alice dan een huwelijk zou sluiten beneden haar stand. Vandaar, dat hij zo ingenomen was met het aanzoek van jonker Weevil, dat Alice zeer beslist heeft afgewezen. Om de reden, die u genoemd heeft: zij heeft de jonker niet lief en zij wil, zeer terecht, geen huwelijk zonder wederzijdse liefde." Ondanks haar eerste opmerkingen, die vernietigend voor hem waren, deden de laatste woorden van de barones hem ontzaggelijk goed: het stond nu wel vast, dat Weevil geen mededinger was, althans niet van de kant van Alice. Hij had dit wel verwacht het kon schier niet anders maar deze bevestiging deed hem deugd. Even waren zijn gedachten weggezworven. Maar de ver dere woorden van de barones brachten hem tot de wer kelijkheid terug. „Het zou een pijnlijk onderhoud zijn met de baron. Pijn lijk voor u, maar ook voor de baron. Het is ver van aan genaam voor hem, het verzoek van zijn predikant om de hand zijner dochter te moeten afwijzen. En daarom heb ik u gevraagd, te komen. Ik zou u dringend willen ver zoeken, terwille van u én terwille van de baron, dat onder houd niet te doen plaats hebben." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 11