COEBERGH SCHENKT VREUGDE I a®l®®le§a fka®s*S GEMEENTERADEN Pagina 4 Volgend jaar: 25 mille voor Zeeuwse culturele doeleinden* Tekort van bijna 2.5 miliioen. Vele Zeeuwse kerken en torens vragen restauratie* Vertegenwoordiger verduisterde f 4800.— Vrij bewerkt door J. Harwood „Nieuw Walcheren" vraagt Provincie 15 mille subsidie. AANBESTEDINGEN Dinsdag 24 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Voorstel aan de Prov. Staten. Muziek vraagt f 21.000, toneel f 7000 en beeldende kunst f 2000. MIDDELBURG, 21 November. Ged. Staten hebben de Prov. Staten medegedeeld, dat zij zich kunnen verenigen met het advies van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk omtrent de besteding der f 25.000.voor culturele doeleinden, welke post in de begroting voor 1954 is opgenomen. Onlangs heeft de Zeeuwse Culturele Adviesraad de verdeling der gelden uit .oerig besproken. Gaan de Prov. Staten ermede accoord, dan zal het amateurtoneel met f 4.000.worden gesteund, het beroepstoneel met f 3.000.de amateurmuziekbeoefening met f 5.000.de beroepsmuziekbe- oefening met f 6.000.en de beeldende kunst met f 2.000.Voor onderzoek en inventarisatie is f 4.000.uitgetrokken en voor spreidingskosten f 1000. Over de subsidiering van muziekscholen, harmonie- en fanfaregezelschappen en kleinere zangverenigingen, alsmede van localiteiten voor culturele doel einden zullen nadere voorstellen worden gedaan. Het onderzoek, nodig om tot een vol doende kennis te komen van hetgeen er op cultureel gebied In Zeeland leeft en van hetgeen er zou kunnen worden ge daan, eist ongeveer twee jaar. Er is al het één en ander gebeurd maar het werk van de Culturele Adviesraad zal toenemen en bovendien zal het appa raat der Stichting Zeeland heel wat meer te verwerken krijgen. Degenen, die het onderzoek verrichten, worden daardoor vrijwel geheel In beslag geno men en niet, zoals werd verwacht, voor de helft van hun tijd. Voor dit alles zal in 1954 f 4000 nodig zijn. Over het amateurtoneel berichtten wij reeds uitvoerig. De bedoeling ls een „Landjuweel" te organiseren en dit te combineren met een manifesta tie op muziek- en folkloristisch ge bied en misschien ook met een ten toonstelling. De post voor beroepsto neel zal grotendeels aan de Z.V.U. ten goede komen, die, door het verlagen der entréeprijzen, de voorstellingen meer voor het grote publiek toegan kelijk wenst te maken. MUZIEKSCHOLEN. Middelburg en Vlissingen hebben voor de gemeenschappelijke Muziekschool een provinciaal subsidie aangevraagd. In Goes zijn plannen in voorbereiding. Waarschijnlijk zal een zekere coördina tie op dit terrein wenselijk blijken, op dat zo economisch gewerkt kon worden. De muziekschool te Terneuzen heeft voor 1953 geheel incidenteel, reeds f 350 van de Provincie ontvangen. Voor de Muziekschool te Zierikzee is voor dit jaar eveneens steun gevraagd. Van Rijkswege zijn richtlijnen gegeven voor Rijkssubsidiëring, waarbij o.m. de deel neming van Provincie en/of gemeente als voorwaarde wordt gesteld. Deze richtlijnen zullen waarschijnlijk voor de komende ontwikkeling dienen. SUBSIDIE NOODZAKELIJK, Een onderzoek heeft uitgewezen, dat tien amateur-orkesten en oratoriumver enigingen voor een bijdrage in aanmer king komen. Zij verrichten een belang rijke culturele functie in onze provin cie en verkeren merendeels in zeer moeilijke financiële omstandigheden, Het zijn: Ver. voor Instrumentale Mu ziek te Middelburg, Ver. „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, Viis- singse Orkestvereniging, Vlissingse Oratoriumverenging, Goese Oratorium vereniging, Zïeriltzeese Oratoriumver eniging, St. Caecïliakoor te St. Jan- steen, Goese Orkestvereniging „De Symfonie", Middelburgs Mannenkoor en Chr. Oratoriumvereniging „Willem 'l Hooft" te Goes. GEEN AFZONDERLIJKE SUBSIDIëKING. Teneinde de aandacht te vestigen op de activiteit van de harmonie- en fanfa reverenigingen en die van de kleinere zangverenigingen is hiervoor een pro- memoriepost opgenomen. In totaal tel len deze groepen ruim 200 verenigingen. Afzonderlijke subsidiëring dient niet m overweging te worden genomen, omdat dit zou leiden tot een vérgaande ver snippering. Bovendien ligt hier mede een taak voor de gemeentelijke over heid. In verband met een provinciale bijdrage wordt gedacht aan regionale of provinciale activiteiten, zoals b.v. di rigentencursussen en concoursen. Met de bestaande bonden is al contact op genomen. Wat de beroepsmuziek aangaat is het de bedoeling, dat het wsrk van liet Rotterdams Kamer Orkest op dezelfde voet wordt voortgezet. Uitbreiding welke de amateurgroepen zou kunnen schaden, ligt niet in het voornemen. Uit een oogpunt van cultuurspreiding, zo wel in geografische als in sociale zin, wordt het optreden van dit Orkest van groot belang geacht. BEELDENDE KUNST. Het terrein der beeldende kunst ligt in Zeeland nog vrijwel geheel braak. Een plan tot nadere cultivering ls in bewerking. De kern daarvan komt neer op aankoop en opdrachten van over heidswege, met een daarbij aansluiten de jaarlijkse tentoonstelling en aan trekking van de jeugd. Met O-, K. en W. ls contact opgenomen. Vrijdag zijn op het Marinevliegkamp Valkenburg 6 nieuwe officieren be ëdigd. Twee van hen, de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen, zijn als gewoon schepeling begonnen en hebben successievelijk alle onderofficiers rangen doorlopen; een dergelijke promotie komt zeer zelden voor. De com mandant van het Vliegkamp Kapt. t. Zee vlieger J. M. van Olm, neemt Luitent t. Zee V.D. Ill J. F. Jansen de eed af; rechts Luitenant t. Zee III C. P. Vermeulen. Raad va i Bergen op Zoom gaat secretaris benoemen. B. O. ZOOM, 23 Nov. In de Vrij dagavond te houden gemeenteraads vergadering komt o.m. aan de' orde de benoeming van een gemeentesécretaris. De vorige secretaris, de heer J. A. v. d. Wouw, werd vorige maand op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Op de voordracht staan de heren F. J. W. Clarijs, referendaris ter secretarie te Bergen op Zoom en L. J. J. van Hezewijk uit Uden. Het is echter niet onmogelijk, dat er een niet op de voor dracht staande candidaat naar voren zal komen. Prov. Stoombootdiensten in 1952. MIDDELBURG, 21 Nov. Blijkens de jaarstukken over 1952 van de Prov. Stoombootdiensten bedraagt het nade lige exploitatiesaldo 1' 2.491".498,32, waarin is begrepen een bedrag van f 216.645,60 voor de diensten, welke geheel voor rekening van de Provin—e komen. De specificatie der verliezen ,s als volgt: VlissingenBreskens f 1.020.916.TerneuzenHoedexens- kerke f 224.727,KruiningenPerk- polder f 928.820.ZienkzeeKaise Veer f132.819.KortgeneWol- phaartsdijk 1'80.544.—, VeereKam perland f 3.282,60. De bijdrage van het Rijk voor de tekorten op de Wester- Schelde bedraagt f2.274.852,72. De oorlogsschade komt nog steeds als ac- tiefpost op de balans voor tot een be drag van f 8.234.005,89. Provinciaal subsidie voor dierenbescherming. MIDDELBURG, 21 Nov. De al- deling Zeeland Noord van de Ned Ver. tot Bescherming van Dieren heeft de Provincie een jaarlijkse bijdrage van f 100 gevraagd. Ged. Staten menen dat deze vereniging voor een groo deel der provincie een sympathiek en verdienstelijk werk verricht, maar dat haar financiële positie van die aard is. dat zij zonder hulp van overheidswege haar taak niet naar behoren zal kun nen blijven vervullen. Daarom wordt het verantwoord geacht het verzoek in te willigen. De afdeling is in financiële moeilijk heden geraakt, doordat de bouwkosten van het asyl aan de Seisweg sterk zijn tegengevallen, tengevolge waarvan zij een geldlening moest sluiten bij het Hoofdbestuur. De afdeling zelf bracht f 6.300.bijeen, maar het tekort op de bouw was uiteindelijk f 3.700. terwijl over dit jaar een nadelig saldo van f 544,03 wordt geraamd. Provinciaal subsidie verzocht. Herstel van toren te Kloetinge kost f 269,500. MIDDELBURG, 21 November. De Provincie heeft weer heel wat aan vragen om subsidie in de kosten van herstel van monumenten in Zeeland ontvangen. En Prov. Staten zullen daarover in de komende zitting de/beslis sing hebben te nemen. De hoogste bijdrage, die wordt gevraagd, is die van de gemeente Kloetinge voor cte restauratie van de toren, welke in totaal f 269.530.kost en waarvan het aandeel der Provincie 1' 14.975.zal be dragen. Het muurwerk van de fraaie, uit het begin der 15e eeuw daterende, toren was zo sterk verweerd, dat onmiddellijk moest worden ingegrepen. Een omvangrijke restauratie bleek noodzakelijk. De Rijksbijdrage is 60 pet., hoger dan normaal, omdat de gemeente er financieel ongunstig voorstaat. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Middelburg vroeg een bijdrage voor de restauratie der Oostkerk. Er zijn verschillende gebreken. Voornamelijk dienen het dak, de goten, het metsel werk en het natuursteen- en beeldhouw werk gerestaureerd te worden. Het Rijk wil 55 pet. der kosten, die op f 94.300 worden geschat, betalen, na aftrek der vergoeding wegens oorlogsschade, teT- wijl de provinciale bijdrage f 6215 zal bedragen. -37. Het is niet onmogelijk, dat yoorstel- T uinbóuwvakonderwijzers vergaderden. GOES, 23 Nov. Zaterdagmiddag kwamen in de „Landbouw" te Goes bijeen de leden van de Vereniging voor Tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant. Voorzitter was de heer W. J. Robijn. Een drietal personen besprak zijn er varingen tijdens deze zomer met het bestrijden van ziekten. In het bijzon der werd stil gestaan bij de nieuwste bestrijdingsmiddelen. Er volgde nog een levendige gedachtenwisseluag over het gesprokene. Een tweede verzoek van de Middel burgse Kerkvoogdij heeft betrekking op de restauratie van de Engelse Kerk, die een ton zal kosten en waarvan voor rekening' der Provincie f 6500 komt. Het monumentale kerk je is in verval en spoedig herstel ls geboden. s'-HEEK ABTSKERKE EN NOORBGOUWE. Een volgende aanvrage is afkomstig van de gemeente 's-Heer Abtskerke, waar de torenrestauratie f 102.900 zal vragen en de provinciale bijdrage op f 6545 is gesteld. Deze toren dateert uit de 15e eeuw en ligt bijzonder fraai n het dorp. De Kerkvoogdij der Neci. I.erv. Kerk te Noordgouwe schat de kosten van restauratie der kerk op f 133.025. Hier zullen bovendien ingrij pende wijzigingen doorgang moeten vinden. Zo zal het Zuidertransept weer worden aangebracht, terwijl het schip c'er kerk een houten dak krijgt. Bovendien is overwogen, dat het ge bouwtje, dat in 1846 op de plaats van het voormalige transept werd opgetrok ken en dat eerst tot school en later tot gemeentehuis diende, zeer ontsierend is en dermate bouwvallig, dat het bü res tauratie van de kerk toch zou moeten vorden afgebroken, zodat herstel van de kerk op die plaats in elk geval zou moeten plaatsvinden. Hierdoor kan met gering extra-kos ten het Zuidertransept worden hersteld, waardoor een goed geheel zal worden verkregen. Voor dit werk heeft het Rjjk na lan ge aarzeling een hoog subsidie toege zegd, n.l. 70 pet. Als overweging gold, dat de Kerkvoogdij veel ruimte aan bij gebouwen zal verliezen, hetgeen het bouwen van een nieuwe lokaliteit voor jeugdwerk e.d. noodzakelijk maakt, waardoor de financiële positie der kerk nadelig zal worden beïnvloed. De bij drage der provincie zal hier f 8X51 be dragen. Ien tot 't verlenen van een éxtrabijdrage zullen worden ingediend voor de toren van Kloetinge eii de kerk. te aNoord- gouwe. Rechtbank Middelburg. MIDDELBURG, 23 Nov. Als ver tegenwoordiger van de N.V. Noord-Hol landse Machinchandel te Wormerveer had P. C. Ch. v. L. te Heinkenszand kans gezien zjjn firma te benadelen voor een bedrag van ruim f 4800. Van L. genoot naast provisie en een vast bedrag voor gemaakte onkosten een vast salaris. De firma had hem een mo torrijwiel ter beschikking gesteld om zjjn rayon, te bewerken. In 1953 begon v. L. zelf geld te innen voor machines die verkocht en afgeleverd waren. Toen hij een paar duizend gulden aan zjjn firma moest afdragen kon hjj hieraan geen gevolg geven. Wel had hjj geld ge- ind, doch dit voor andere doeleinden gebruikt. De Vennootschap drong ech ter op betaling aan en verd. zag kans bij een andere klant een bedrag te in nen om zodoende in ieder geval dit gat te kunnen stoppen. In de loop van dit jaar liepen echter de tekorten op tot plm. f 4800. Wat heeft v. L. met dit geld gedaan? Hij had dit hoofdzakelijk gebruikt om in plaats van met zijn motor met taxi's te rijden. Soms kostte hem dit f 100 op éen dag en van een onkostenvergoe ding Van f 50 per week kan men hier van dan onmogelijk rond komen. Zo zakte de man steeds dieper In de put en hij zag geen kans het tekort aan te zuiveren. De directeur gaf hem een kans en vroeg met het geld voor de dag te komen, doch verd. was hiertoe niet in staat. De Officier van Justitie eiste 9 maan den hechtenis, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Rilland heeft nieuwe wethouders. RILLAND, 19 Nov. Na drie stem mingen heeft de raad tot wethouders gekozen de heren H. A. Franeoys en H. E. Stevens, die beiden hun benoeming aanvaardden. Bij de eerste stemming kreeg de heer W. Walraven 2 stemmen, de heer Franeoys 3 stemmen en de heer Stevens 1 stem, met 1 stem blanco. De tweede stemming bracht voor de heer Walraven 2 en voor de heer Franeoys 5 stemmen, zodat deze laatste gekozert was. De laatste stemming leverde het volgende resultaat opvoor de heer Walraven 2 en 4 voor de heer Stevens, met 1 blanco. Aan het begin der vergadering leg den alle raadsleden de eed af en deelde burgemeester JobSe mede, dat de raadszaal nog niet geheel is gerestau reerd, zodat in de secretarie moest worden vergaderd. Hij sprak de wens uit op een goede samenwerking met de nieuwe raad. De begroting voor 1954 werd aan geboden. De heren Beurkens en Wal raven zullen de begroting van het B.A. onderzoeken. Besloten werd tot aan koop van enkele perceeltjes grond aan de Hoofdweg met het oog op trottoir- aanleg. De prijs was f 5.per m2. De benoeming van de leden der woon ruimtecommissie verliep minder vlot. De heer Meulenberg vroeg, of zo'n commissie wel nodig is, omdat B. en W. de adviezen wel eens naast zich neer leggen. De heer W. Walraven voelde ook niet veel voor het zitting nemen. Na een brede discussie werden alle raadsleden tenslotte aangewezen. De heer Meulenberg hield de benoe ming nog in beraad. De burgemeester deelde nog mede, dat het herstel van de Derde Weg bij na gereed is en dat nu de weg naar Bath onderhanden wordt genomen. A.s. voorjaar zullen deze wegen defi nitief worden afgewerkt. Tijdens de rondvraag vestigde de heer J. Walra ven de aandacht op het vele puin en afval, dat nog niet is opgeruimd en op de slechte bestrating te Bath. De voor zitter zal een en ander nader bezien, verkeersonderwijs op de lagere scho len en de heer van Nieuwenhuijzen wees op de slechte toestand van de Olivierse Zandweg, terwijl hij tevens de wenselijkheid naar voren bracht van een wachtgelegenheid voor bus passagiers. Ook Ouwerkerk heeft een herstelcommissie OUWERKERK, 21 Nov. De ge meenteraad heeft in zijn laatste verga dering besloten tot de instelling van een herstelcommissie, die zal bestaan uit de heren J. Romeijn, C. P. Kuijper, J. v. d. Stolpe, J. L. Kuijper, J. van Klinken,- A. de Later, A. Hage, C. J. van der Hulle en R. Doornenbal. Een voorstel om de schenking te aanvaar den van de door de Nederlandse Tafel ronde beschikbaar gestelde kleuter school werd met grote erkentelijkheid aanvaard. Op verzoek van de Tafel ronde werd besloten aan deze instel ling recht van opstal te verlenen op een deel van de Ring voor de bouw van de school. Het herstel van de watersnoodschade aan de haven te Vianen, hetgeen dooi de Centrale Dienst werd begroot op 40.000.werd onderhands gegund aan de heer M. v. d. Velde te Bruinisse voor 45.980.Besloten werd de ge meente te doen toetreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten. Eén aandeel van 250.zal wor den genomen, terwijl 10.entrée- geld zal worden betaald. Voor de premieregeling woningverbetering en -splitsing werd 1.500.beschikbaar- gesteld. Oudelande geeft geen subsidie voor „Pro Rege". In de raadsvergadering werd beslO' ten om een verlichtingsarm te doen aanbrengen aan het postkantoor/hoek Slagtweistraat alsmede om langs di Stationsstraat een trottoir aan te brem gen. Een verzoek van „Pro Rege" om subsidie t.b.v. militaire tehuizen werd afgewezen. Ingewilligd werd een aan vraag van de heer M. van Hekken om een tegemoetkomng ingevolge artikel 13 der L.O.-wet. Besloten werd tot toe treding tot de Bouwspaarkas Ned. Ge meenten. De ontruimingstermijn van twee onbewoonbaar verklaarde wonin gen werd verlengd. Het crediet in re kening-courant bij de NT.V.. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1954 be paald op f 10.000. Aangeboden werd de gemeenterekening 1952, alsmede de begroting 1954. In de Commissie van Advies» Woonruimtewet werden geko zen de heren P. Rijk, A. W. Buteijn. L. L. de Wilde, P. J. Meertèns en M. P. C. van Nieuwenhuijzen. De heer Buteijn pleitte voor invoering van Ingezonden Mededeling (adv.) ANDERE AANVRAGEN. Andere aanvragen zijn afkomstig van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Kattendijke voor kerkrestauratie (kos ten f 65.000, provinciaal subsidie f 4750)van de Kerkvoogdij te Renesse voor het derde deel der kerkrestauratie (f41.370 en f2069); van de gemeente Serooskerke (W.) voor de restauratie van de toren (f40.000 en f3500), en van de gemeente Veere voor de restau ratie van de Stadhuistoren f 25.000 en f2500). Ged. Staten stellen tenslotte voor de volgende verzoeken aan te houden tot meer gegevens bekend zijn: tot restau ratie van het pand „De Gouden Leeuw" te St. Maartensdijk; het Ambachtshe renhuis te Oud-Vossemeer; de toren te Baarland; de Ned. Herv. kerk te Me- liskerke; de toren te Oostkapelle; de Ned. Herv. kerk te Nieuwerkerk (tweede etappe); de Ned. Herv. kerk te Vrouwenpolder en de toren te Ka- pelle. 5. Met grote tact en veel liefde was de nieuwe, jonge predi kant zich met hem gaan bemoeien en hij smaakte het ge noegen, Rob op de goede wég te krijgen. De smid had zich bij de geheelonthouding aangesloten. Nu reeds een jaar lang had hij geen druppel sterke drank gedronken Hij bezocht geregeld de kerk en als hij des avonds niet bij zijn moeder thuis was, was hij in de openbare leeszaal te vinden. Peyton had geregeld contact met hem. Die twee waren de beste vrienden. „Drinkt U een kopje mee, dominee?" „Dat kan ik wel doen, Rob." Het was koffietijd, dus dronken zij bij moeder Rachel, die altijd zeer verguld was, ais de dominee op bezoek was en die hem diep dankbaar was, dat hij Rob op het goede pad had gebracht, een paar -heerlijke kopjes koffie en praatten nog over het een en ander. „Ik moet nu heus weg, moeder Martin. Ik houd je maar van je werk en Rob trouwens ook". Hij haastte zich het bos in en liep met grote passen over het smalle pad. Opeens vernam hij de hoefslag van een paard, dat hem tegemoet liep. Hij moest wel terzijde in de struiken gaan staan, opdat het dier kon passeren. Aanvankelijk had hij gemeend, dat de baron de ruiter was, maar hij kwam weldra tot de ontdekking, dat hij te maken had met jonker Percy Weevil, die hij niet bepaald lijden mocht. De jonge man, zéér rijk, was niet alleen arrogant, maar hoewel hij gemeentelid van Peyton was, kwam hij zelden in de kerk en schroomde niet, ook in de nabijheid van de predikant, laatdunkend en min of meer spottend over de godsdienst te spreken. Percy Weevil, een slanke jonge man met vurige ogen en een grote, zwarte snor, hield zijn paard in, toen hij de eenzame gestalte in het struikgewas zag staan. „Goeden morgen, Peyton". „Goeden morgen, jonker. Op de rit?" „Ja, maar niet voor mijn genoegen, 'k Moet naar St Agnes, naar een van de pachters van mijn vader. De lamme kerel betaalt zijn pacht maar niet. 'k Zal hem de duimschroeven eens moeten aandraaien". St. Agnes was een dorpje dicht bij Wynsdale, maar be horend tot een ander kerspel, hoewel Peyton er zo nu en dan wel eens een vroegdienst vervulde. „Misschien kan de man niet betalen, jonker". „Och kom, de anderen kunnen het ook. Ik denk voor het naast, dat zijn vrouw te veel geld nodig heeft". „Ik ken het geval natuurlijk niet, maar de mogelijkheid is toch niet uitgesloten, dat de man bijvoorbeeld tegen slag heeft gehad. Het is niet gemakkelijk, dergelijke geval len met rechtvaardigheid te behandelen". „Beware! Je blijft toch altijd dominee, Peyton! Als jullie pachtzaken moesten behandelen, ik vermoed, dat de pacht heren het loodje zouden leggen en de pachters in hun vuistje zouden lachen. Maar gelukkig knappen wij zelf. die zaakjes wel op", grinnikte Percy Weevil. „Op weg naar het kasteel soms, Peyton?" „Dat is de bedoeling, jonker". „Baron Glenby is er vandaag niet. Hij is naar Wimble- ton". „O juist. Maar de barones heeft mjj ontboden, dus klop ik niet tevergeefs aan". „Mijn eerbiedige groeten aan barones Glenby en de beide freules". De jonker gaf zijn paard de sporen en verdween uit het gezicht. Zonder verdere stoornis bereikte de predikant het kasteel. De zware klopper echode door de corridor en de butler, met zijn strak en onverstoorbaar gelaat, opende de deur. „Ik veronderstel, dat de barones op het kasteel is, Wil liams?" „De barones verwacht U, dominee". Statig ging de butler voor en geleidde Ernst naar het boudoir, waar de barones zich alleen bevond. Zij had het zó geregeld, dat zij voorlopig alleen zou blijven. En zij had deze morgen gekozen, omdat zij wist, dat de baron de ganse dag afwezig zou zijn. Gratievol, maar zeer vriendelijk, als steeds, stak zij haar slanke hand uit en verwelkomde de predikant van Wyns dale. ,We zullen het eens eenvoudig en zeer huiselijk inrich ten, dominee. De koffie staat klaar. Ik bedien U zelf. Gaat U zitten. Ik wil eens met U praten over een zaak, die het kasteel aanbelangt en U in dezelfde mate". In enen besefte Ernst: dat kan niet anders zijn dan Maar hoe wist de barones? Zou Alice Hij was even in de war. Maar dan kwam hij tot zichzelf, begrijpend, dat hij zeer onbeleefd was. Hij had schier nog geen woord gesproken dan alleen bij de korte begroeting. Ik hoop aandachtig naar U te luisteren, mevrouw de barones". Ik wilde eerst eens met U praten over mijn dochter Alice", zeide zij, hem onderwijl van koffie bedienend. „Weet U, dat jonker Percy Weevil haar onlangs ten huwe lijk heeft gevraagd?" Hij kreeg een kleur tot achter zijn oren. Met moeite stamelde hij zijn antwoord: „Neen, mevrouw, dat is mij niet bekend". Alice heeft dat aanzoek zeer beslist afgewezen. Hoe denkt U daarover?" Nu met vaste stem antwoordde hij: „Uw dochter zal daarvoor haar reden hebben, mevrouw. Ik vermoed hij aarzelde. „Spreekt U maar vrijuit, dominee. Wat hier gezegd wordt, komt niet verder, dat beloof ik U". MIDDELBURG, 21 November. De Zeeuwse folkloristische manifestatie in de zomer van 1954, waartoe de Stich ting „Nieuw Walcheren" het initiatief heeft genomen, zal nog eenmaal in zich moeten verenigen alles wat Zeeland in de loop der eeuwen aan klederdrachten heeft bezeten, alles wat het op dit ge bied nog steeds het zijne mag noemen en alles wat er aan folklore geleefd heeft en nog leeft. De demonstratie moet haar hoogtepunt vinden in een massaal huldebetoon aan ons vorstelijk huis voor Koningin Juliana en Prins Bernhard, die beiden aamvèzig zullen zijn. Aan deze folkloristische demonstra tie zullen 1500 personen deelnemen. Tal van oude costuums moeten wor den gehuurd, gerepareerd of aange kocht, terwijl ook oude voertuigen ge heel zullen worden opgeknapt. Vele paarden zullen op 25 Juni 1954, met Zeeuwse wagens, naar Middelburg ko men. Op de Markt zullen stoelen en banken worden neergezet en er zullen ook folkloristische spelen (met prij zen) worden gehouden. Muziekgezel schappen zullen niet ontbreken. Deze bijzondere gebeurtenis vormt slechts een onderdeel van de activitei ten van „Nieuw Walcheren", waartoe niet alleen een grote commissie voor heel Zeeland is gevormd, maar ook een kerncommissie voor Walcheren. Het openluchtspel, dat was geprojec teerd, zal geen doorgang vinden. In plaats daarvan komt het boven ge schetste.. De kosten daarvan worden geraamd op f 20.000.waartegenover geen in komsten staan. Vandaar, dat „Nieuw Walcheren" de Prov. Staten heeft ver zocht om een subsidie van f 15.000. Ged. Staten delen mede, dat dé plan nen hun volle sympathie hebben en dat zij genoemd bedrag alleszins ver antwoord achten. „Nu de laatste dich ting der dijken is tot stand gekomen en wij hopen, dat de provincie voor nieuwe onheilen gespaard mag blijven, zal er ongetwijfeld aanleiding bestaan om 't herstel en de wederopbouw van onze provincie, na oorlog, bezetting en stormvloedramp op passende wijze te herdenken", zo zeggen zij. Woonhuis tc Breskens. BRESKENS, 21 Nov. Door het architectenbureau D. J. Plekkenpol werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Dorpsstraat. De uitslag was als volgt: Metsel- en timmerwerk: Fa. Gebr. Visser, Breskens f13.100; Fa. J. Schee- rens Zn., Groede f13.700; Fa. Gebr. Maas, Breskens f 13.950. Loodgieterswerk: L. Izeboud, Bres kens f 1.099; Gebr. Rookus, Breskens "1.138. Electriciteitswerk: .«Iz. de Visser, Breskens f499. Schilderswerk: Fa. Basting Zoon, Breskens f 1.442; Fa. Keijmel, Bres kens f 1.456.50. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. (Wordt vervolgd.) Geref. pastorie te Wemeldinge WEMELDINGE, 23 Nov. Alhier werd door de kerkeraad der Geref. kerk aanbesteed de bouw van een pas torie, architect de heer A. Jobse te Vlissingen. De uitslag was: C. van Gorp en Zn., Wemeldinge f21.998,—; Blan kenburg, Nieuwdorp f25.375,—; H. J. Meyaard, Wemeldinge f225.525,— Adr. Koster, Wemeldinge f 26.150,De ra ming was f22.000. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. Woonhuis met bedrijfsruimte te Breskens. BRESKENS, 23 Nov. Het archi tectenbureau J. C. P. Loonen B.N.A. te Breskens heeft aanbesteed het bou wen van een woonhuis met bedrijfs ruimten aan het Spuiplein te Bres kens, voor rekening van de heer H. I. v. d. Sande. Ingeschreven werd als volgt: Metsel- en timmerwerk: Gebr. Maas, Breskens f31.800. Lood- eu zinkwerk: Gebr. Rookus, Breskens f4.894; Fa. Schippers Nauta, Breskens f4.987. Electriciteitswerk: Fa. Schippers Nauta, Breskens f 1.173; A. Brevet, Breskens f 1.222.50; Iz. de Visser, Breskens f 1.348. Schilderswerk: Fa. J. v. Haneghem Zn., Breskens f2.500; Fa. Keijmel, Breskens f 2.599; Joh. Carels, Breskens f 2.640.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4