BRflUfl DEZE WERELD v&n ö&q tot Dankdag voor hot Gewas. ACTUELE PROBLEMEN ROND DE ONTEIGENING. Prinsesjes krijgen een leeuwtje, In Indonesië is men niet bang voor het communisme. V er zet achter IJzeren Gordijn neemt toe ÖAQ Maar... onder z'n baard is Sint glad! sluzv&z. De Regering heeft de steun van de P. K. I. nodig. Communistische Oostduitse bladen melden „complotten" Kerstgeschenken voor Succes op de Balkan. Concurrentie tussen gemeenten Dinsdag 24 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ons dagblad, dat in onze provincie de taak heeft de christelijke beginse len uit te dragen en ons kerkgaand volksdeel wil dienen met een dage lijkse voorlichting om het brede ter rein van het leven te zien in het licht van het eeuwige Woord van God, wil zijn lezers ook opwekken tot het vie ren van de jaarlijkse Dankdag. Wij doen het dit keer met bijzondere vreugde, omdat wij aan het einde van dit oogstjaar veel redenen hebben om onze God ootmoedig te danken. In het voorjaar werd onder de in druk van de ontzettende ramp, die een groot deel van onze provincie had ge troffen, een artikel geschreven voor de BIDDAG. Wij wekten op tot een krachtig gebed voor alle normale ar beid die verricht zou mogen worden, maar ook voor de noodgebieden, opdat het toen verdronken land weer zou mogen worden tot herwonnen land. En de Almachtige heeft het zware werk van de Regering, instanties, technici en arbeiders willen kronen met Zijn zegen. De dijken zijn weer gedicht. De verlaten dorpen zijn weer bereikbaar en mogen weer worden bewoond. Het rampjaar 1953 mag in de late herfst dagen een buitengewone Dankdag te gemoet gaan. Dit wordt een werkelijk heid als de dank leeft in onze harten. Dit is een heilige eis en blijde plicht van het geloof nu dit onvergetelijke jaar ten einde spoedt. Wij denken vandaag natuurlijk allen aan het voorspoedige oogstjaar 1953. De weiden waren welig groen. De ak kers droegen een veelkleurig tapijt van vruchtbare gewassen. De vrucht- geen uitbreidingsplan hebben, doch wel een bestemmingsplan. Aangezien bomen stonden met zwaar beladen het veel gemakkelijker is dit laatste takken, die zich ootmoedig bogen on- gewijzigd te krijgen dient men met 't der de verantwoordelijkheid zóveel I indienen van bezwaren vooral niet te kostelijk fruit te mogen dragen. Be-1 wackton tot het bestemmingsplan in De C. B.T. B.-conferentie. Maak tijdig de bezwaren kenbaar tegen het bestemmingsplan. (Van onze -redacteur.) AMERSFOORT, 23 November. De snelle groei van onze bevolking, de industrialisatie en de ontwikkeling van het verkeer maken het noodzakelijk, dat in Nederland steeds meer landbouwgrond aan zijn agrarische bestem ming wordt onttrokken. Stadsuitbreiding, industrieterreinen, wegen, vlieg velden en sportterreinen slokten b.v. in 1951 en 1952 niet minder dan 8000 ha. op. Dit maakt, dat de boeren en tuinders steeds meer te maken krijgen met onteigeningsvraagstukken. Zij moeten in staat zqn om hun eigen belan gen en de agrarische belangen in het algemeen daarbij te verdedigen. Om dit te bevorderen had de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond dan ook dr 1. J. van Dijk, rijksconsulent voor grond- en pachtzaken in Noord-Holland, uit genodigd om over deze problemen te spreken op de tweedaagse conferentie, die te Amersfoort gehouden werd. Ingezonden Mededeling (adv.) Vaak kan een boer of tuinder zich niet voorstellen, dat daar nu niets aan te doen is, als het onteigeningsbesluit in zjjn brievenbus valt, aldus spr. Heel dikwijls is onteigening onafwendbaar, maar het komt toch ook nogal eens voor, dat men te laat is met zijn be zwaren. Het onteigeningsplan wordt gebaseerd op het uitbreidingsplan van de gemeente en dit is tegenwoordig weer in bepaalde opzichten gebonden aan het streekplan. Zodra dan ook een streekplan ter inzage wordt gelegd moet men er bij zijn. Wordt men hierdoor bena deeld, dan kan men z'n bezwaren indienen. Dat moet echter niet ge beuren in de vorm van: „Ik heb last van die weg, die dwars over mijn land zal lopen", zoals dikwijls ge beurd. Men moet het plan in zijn principe aantasten en b.v. bewijzen, dat die weg beter op een andere plaats zou kunnen lopen. Er zijn veel gemeenten, die nog een uitbreidingsplan is omgezet. DE VERGOEDING. In principe wordt bij onteigening I volledige schadevergoeding toegekend, worden verricht. Een rijke, mooie I n j vergoeding voor grond en opstal- gunstigd door een ongekend mooie weersgesteldheid konden alle werk zaamheden zonder enige onderbreking oogst mocht worden ingezameld. len, voor vermogensschade en voor be- Wij denken vandaag ook aan de ge- I drijfsschade of inkomensschade. Na de bieden waar de landhoeven dit jaar I °?rIog krijgt ook de pachter vergoe- waren verlaten en wijde velden klaag- ding voor bedrijfsschade. De eigenaar ontvangt in dat geval de beide andere Geschenk van Haile Selassie. GOES, 23 Nov. Onze cor- den omdat zij in dit recordjaar door de I vergoedingen. De pachter wordt echter verwoestende macht van het water tot niet gedagvaard in de onteigenings- onvruchtbaarheid waren gedoemd. I Pr^cedure, maar moet zelf een verzoek Ook gebieden bee# de Zich ontfermende God met wijsheid en ter, die hiervan onkundig was en die kracht gewaakt. Initiatief, inzicht, be- zo een schadevergoeding van f 30.000 leid, middelen en kracht schonk Hij naliep. om het voor de productie tijdelijk uit- ban| schafrvaststellen, kennen geschakelde gebied weer te doen her- I een eigenaar-gebruiker meestal 11 ryzen. Op deze Dankdag weten wij dat maal de netto-winst toe als bedrijfs ook daar weer de ploegschaar mag I sc^ade, een pachter 10 keer deze winst worden getrokken. Ook dit alles roept rentevoefv^ het volk des Heren op tot grote dank 3 pCt. aan de grote God, Dien wjj mogen en I Spr. noemde de onteigeningswetge- kunnen loven. Een nationale Dankdag zeer verouderd en somde tal van zou dit jaar op zjjn plaats zijn ge weest. De Hoorder der gebeden heeft ook vele gebeden ver hoord. Dit moet met onuitwisbaar schrift in onze har ten worden gegrift. Wij denken aan de kracht tot alle arbeid en aan de zegen die hierop mocht rusten. Niet slechts land- en, dent A]fred van g tele- bandeIan Tf: grafeerde ons vanmorgen, dat Prins heid, industrie en verkeer staan in het Bernhard besJotea hee\ het leeuw, teken van de goedheid Gods. Rust en dat h;- a,s geschenk vaa keizer orde heersen nog binnen onze grenzen. Haile Sejassi heeft ont en> aan Wanneer de Vader der lichten ons Zijn de prins -es te geven als speel- goede gaven op elk terrein van het le- makkertje. Later, als het diertje ven geeft, dan willen wij erkennen dat groter wordt> zal het naar Artis H« het is, Die aan onze harten over- worden gebracht, waar nog twee vloed van spijzen en vrolijkheid Ethiopische leeuwtj'es verblij'ven, die schenkt. God geeft spijze en ook de keizer een halfjaar geleden vreugde, levensvreugde, arbeidsvreug- heeft gezonden. de, vreugde aan al Zjjn werken, vreug- b. in ai. «.wig h,U. Ai,., a, bi. m de weg van Zijn geopenbaarde en zijn vliegtuig mee naar huis te bren- geschonken genade met geopende gen, maar dit stuitte op bezwaren, ogen zien, komen tot de ware dank. I omdat de geuren van het dier de O, b. Dankdag wiii,. w« O b dan- ken, ons tot Hem wenden, Hem lief- moet worden uitgelaten. Achteraf ble- hebben en eren. God danken, dat is I ken er nog andere bezwaren te zijn het werk van het bewogen hart, de geweest, want verschillende leden van met lof gevulde mond en de mild ge- LS PrinSen g?V?lg waren niet erg in- s genomen met het vooruitzicht de te- venae hana. Onze lofliederen en onze j rugreis samen met het leeuwtje te dankoffers mogen het spontane ant-1 moeten maken. Eén was er zelfs zó woord zijn og de vele van Hem ont- banS> dat hij voornemens was met een vangen gunstbewijzen en zegeningen. ?nder vliegtuig naar Nederland terug r<nA te keren, indien de Prins het beestje G danken kunnen wij alleen dan, I werkelijk in zijn eigen toestel meenam, wanneer wij zelf klein geworden zijn I Behalve de leeuw heeft keizer Haile bjj de ervaring van Zijn liefdewerk en Selassi de Prins ook nog verrijkt met dan ook zelf gedrongen worden tot een zuiver gouden sigarettenkoker, - b»b,,g.„ boo, b. SïïffiJÏÏSÏ JÏÏwf ifs pS- Geest van Jezus Christus. Op een I tige doos te zwaar om in de zak ge- Dankdag voor het gewas mogen en dragen te worden. gevallen op, waarin gemeentebesturen de mogelijkheid hebben een pachter zonder vergoeding of met een veel te geringe vergoeding af te schepen. Wel licht kan de nieuwe Pachtwet in deze lacunes voorzien. ANDERE METHODEN. De stedeling schrikt dikwijls van de hoge vergoedingen, die bij onteigenin gen worden gegeven. Er zijn reeds her haaldelijk stemmen opgegaan om als bedrijfsschade b.v. slechts de winst over 4 jaar uit te keren i.p.v. over 11 jaar. Men moet echter nooit vergeten, dat het hier gaat om de bestaansmoge lijkheid van de verdreven, boer of tuin der. Velen zullen nimmer meer een bedrijf kunnen kopen. In dit verband vroeg spr. zich af, of bij de uitgifte van gronden in de nieu we polders niet nog meer rekening ge houden zou kunnen worden met deze gedupeerden. In de eerste plaats na tuurlijk uit verantwoordelijkheidsge voel jegens deze groep, maar daarnaast ook omdat de vergoeding voor be drijfsschade in geval van verhuizing naar een nieuw bedrijf natuurlijk veel lager kan zijn. Een ander gevaar dreigt in de na bije toekomst. Men zegt dan: de ver goeding van 11 maal de netto-winst is gebaseerd op de gedachte, dat de ge dupeerde nog gemiddeld 13 jaar op zijn bedrijf had kunnen werken. Als we dus in het kader van streek- of uit breidingsplan nu vast gaan onteigenen, doch de man nog 13 jaar op zijn be drijf laten zitten, behoeven we deze vergoeding alvast niet uit te keren. Ieder voelt aan, dat dit zeer onbillijk is, aldus spr. Op juridische gronden is deze redenering echter moeilijk te weerleggen. Eens had de goedheiligman de zwaarste baard ter wereld. Maar ook hij heeft de verleiding niet kunnen weerstaan de BRAUN Shaver eens te proberen. Van die dag af kent hij het genoegen werkelijk „clean shaven" door het leven te gaan. Een baard draagt hij uit traditie alleen nog op z'n verjaardag. r» noitrvi Standaard f.39.75 De BRAUN is uitgerust e? met het wonderlijk dunne <*e Luxe T.Of. elastische scheerblad enig op de wereld. Hier door scheert dit sublieme apparaat supersnel en mesglad uit, als hej mes^ van de barbier. sclieeit 3X sneller èe schoor Imp. C. V. Hapé, Nwa Harangr, 11. A'dam. Ui. 48882 Bidault in ieder geval naar Den Haag. PARIJS, 21 Nov. Het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat minister Bidault, die Vrijdag tijdens zijn rede over Frankrijks Europese politiek onwel is geworden, een goede nacht heeft ge had en dat er geen verandering is ge komen in zijn plan, om Woensdag naar Den Haag te vertrekken, waar hij aan de conferentie der zes Euro pese ministers van Buitenlandse Zaken zal deelnemen. Commentaar in Djakarta. DJAKARTA, 23 November. De berichten over de bezorgdheid in Enge land en Amerika over het toenemende communistisch gevaar in Indonesië hebben in Djakartaanse politieke kringen reacties verwekt. De heer Sidik Djojosukarto, voorzitter van de P.NA, noemde de Britse en Amerikaanse vrees voor een communistische dreiging in Indonesië geheel ongegrond en in strijd met de werkelijkheid in dit land. „Hun vrees is echter begrijpelijk, omdat hun ideologie zowel als hun belangen in strijd zijn met het communisme". De heer Sidik zei tenslotte, dat de beschuldiging als zou Indonesië nu reeds door het communisme zijn beïnvloed, door de Britten en Amerikanen is geuit in hun pogingen om Indonesië aan hun zijde te krijgen. Een soortgelijk commentaar had de voorzitter van de parlementsfractie der Partai Buruh, de heer Asrarudin, die zei, dat de Engels-Amerikaanse vrees tot grondslag heeft, dat zij een andere interpretatie hebben van de term link se groeperingen. Voor hen zijn alle so cialistische organisaties communistisch. Een socialist Is nog geen communist, zo voegde hij hieraan toe. „Voor ons vormt het communisme geen probleem, omdat de werkwijze der communisten hier te lande volkomen le gaal ls." De heer Asrarudin zei verder, dat het buitenland zich niet in Indone- sië's binnenlandse aangelegenheden be hoeft te mengen. „Wij kunnen zelf on ze huishouding wel regelen. Het ter ta fel brengen van het communisme In In donesië op Bermuda, zal betekenen, dat de Amerikanen en Engelsen voorne mens zijn Indonesië in de strijd tussen de 'beide blokken te betrekken. Indone sië zal steeds haar onafhankelijkheids- politiek handhaven." De heer Sutarto Hadisudidyo, van de Partal Katholik, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de P.K.I. thans meer ge legenheid heeft dan in voorgaande ja ren om haar ideologie te verspreiden en politiek te voeren. De oorzaak daarvan zou kunnen liggen in het feit, dat da huidige regering de steun van de P.K.I. nodig heeft. Ook in kringen van de Masjumi was men de mening toegedaan, dat de hui dige regering de steun van de P.K.I. nodig heeft. De heer Djokoprawito (P.I.R.) gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de vrees van het Westen hoofdza kelijk veroorzaakt ls door eenzijdtga voorlichting in het buitenland. Volgens de heer Djokoprawito bestaat in Indonesië geen communistisch ge vaar, zolang de P.K.I. de nationale po litiek steunt, en dat doet de P.K.I» thans. BERLIJN, .23 November. De Communistische provinciale bla den in Oost-Duitsland maken nu ook melding van „Westelijke agenten, die in Oost-Duitsland werkzaam zijn". Dit na de onthullingen die de veiligheidspolitiek in de Sowjet-zöne de laatste weken reeds op dit gebied heeft gedaan. Volgens deze berichten zou in het district Meissen een zwaar be wapende ondergrondse groep ontdekt zijn, die plannen maakte voor „Een nieuwe 17e Juni". kunnen wjj niet vergeten ook te dan- dat wij ontvangen. Hij ziet in Christus Zieke AfflbODCZCllt ons altijd genadig aan." Wanneer ons r,™, ut DEN HAAG, 23 Oct. De Stichting en voor de van Hem ontvangen I Particulier Initiatief tot Hulp aan weldaden wordt geïnspireerd door dit Ambonezen in Nederland (P.X.H.A.N., genadewerk, dan mogen wij Christus secr> Leuvenschestr. 84, Scheveningen) volgen en helpen zaaien op Gods ak- voornemens haar traditie om tegen Kerstmis/Nieuwjaar zieke Ambonezen P ook een oogst mag groeien met een geschenk te bedenken, ook en rijpen voor Zijn eeuwig Koninkrijk, dit jaar voort te zetten. Het betreft Laat ons dit jaar zó onze Dankdag hier ongeveer 200 patiënten, die in vieren, dan pas zal dit jaar een echt sanatoria en andere ziekeninrichtingen, gezegend jaar zijn. Ondanks alle nood Sg V°°r l8Dgere tijd' WOrden en strijd in veler leven toch een jaar Naar de bladen melden, zou deze groep radioverbindingen hebben on derhouden met centrales in West-Ber- Lijn en West-Duitsland. Zij zou ook militaire acties hebben voorbereid. In het district Freital, Saksen, zou volgens de „Sachsische Zeitung", een groep van elf terroristen zijn gearres teerd. De leider van deze groep zou voor zijn mensen wapens bijeenge bracht hebben. Hij zou van plan zijn geweest een zender in de Sowjet-zöne en een brug in de verkeersweg op te blazen, en communistische functiona rissen te vermoorden. In het bedrijf Sachsenwerk te Rade- berg, zou de staatsveiligheidspolitie van de Sowjet-zöne elf arbeiders heb ben gearresteerd wegens militaire- en bedrijfsspionnage. Deze groep zou op vaste tijdstippen inlichtingen over Sowjet-troepenbewegingen en over het luchtverkeer in de Sowj et-zóne naar Oost-Berlijn hebben doorgege ven. In het Saksische district Bautzen is, naar deze bladen melden, een „nest van agenten" uitgeroeid, van waaruit spionnen en saboteurs sinds 1949 met een geheime zender dagelijks contact met West-Berlijn hadden. In het fabrieksbedrijf „Otto Grote- wohl" in het Saksische industriege bied, zou een groep arbeiders pogin gen hebben gedaan een transportbaan in de lucht te laten vliegen. De „Sachsische Zeitung" publiceert tenslotte foto's van wapens en midde len tot brandstichting^ die men op ge arresteerde leden van ondergrondse groepen zou hebben buitgemaakt. Amerikaanse bisschoppen veroordelen vervolgingen achter het ijzeren gordijn. WASHINGTON, 23 Nov. De Rooms-Katholieke bisschoppen van Amerika hebben een openlijke veroor deling uitgesproken over wat zij noe men de bitterste en bloedigste vervol ging in de geschiedenis van christenen in landen, welke zijn gedekt door het sombere doodskleed, van het commu nisme. In Soerabaja heeft een herdenking plaats gehad van de strijd om de onaf hankelijkheid van Indonesië en in het bijzonder van het verzet tegen de Britse- en Nederlandse troepen. De plechtigheid werd bijgewoond door de Gouverneur van Oost Java en Mevrouw Samadikun. (Voorste rij, derde en vierde van rechts.) VOORLOPIG GEEN OVEREENKOMST OVER HET SAARGEBIED. BONN, 23 Nov. Door oppositie tegen Bondskanselier Adenauers poli tiek van Europeanisering van het Saargebied in de Westduitse regerings coalitie is een overeenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland over het Saarprobleem vertraagd. De overeen komst zou niet eerder dan met nieuw jaar kunnen worden getekend. Adenauer zou Bidault op de confe rentie te 's-Gravenhage willen mede delen, dat de Franse regering voor Januari geen belangrijke vorderingen in de onderhandelingen over het Saar< gebied kan verwachten. In de tussen tijd zou Adenauer van plan zijn tot grondwetswijziging in West-Duitsland te komen teneinde de laatste twijfel weg te nemen over de vraag of het E.V.G.-verdrag en de Conventies van Bonn al of niet in strijd zijn met de Westduitse grondwet. Lichte muziekprijs 1952. AMSTERDAM, 23 Nov. Zaterdag avond heeft de stichting „Onze Lichte Muziek" in het I.C.C. te Amsterdam haar jaarlijkse „schoonheidsprijs" „On ze lichte muziekprijs 1952" uitgereikt aan de heer Henri Theunisse voor zijn walslied „Maar ik hou van jou". De heer Theunisse heeft ook gecombi neerd het lied „Als de zon schijnt door de ruiten". des Heren! G. De inhoud van de Kerst- of nieuw jaarspakket is meestal: een warm kle- j K dingstuk, iets lekkers, een flesje Eau de cologne, een boek (voor de Neder lands lezenden) en voor de kinderen nog enig speelgoed. De waarde van dit pakket varieert van f 8 tot f 15 per hoofd. Naar het P.I.H.A.N. meedeelt, Dodelijk ongeluk bij florettraining. r^mpnrorttjr* oq xr~ I .^ctcti net jr.A.xa.A.j.N. meeueeit, *arictö .nhnJ! o"" 23~ verzorgt alleen deze stichting de Kerst- ïarf-fon Ts tiidon. «Sii Sve.n Sigurd of nieuwjaar- en Paasgaven op deze Barsson is tijdens een trainingspartij I wijze. wond°Fet te Goeteborg dodelijk ge- Daar de kas echter nagenoeg leeg is tengevolge van de watersnoodramp .Jyar[ Larsson I hebben immers de charitatieve instel- het win„n 'f'1"8 van I hngen veel minder ontvangen hoopt het wapen en sneed vervolgens de de stichting door gaven op korte ter halsslagader door. Voordat de ambu- mijn in staat te worden gesteld ook Larssorf'overledenT' gearrlveerd'was Idit Jaar weer de zieke Ambonezen met leen geschenk te verblijden. V RIGE week zijn de militaire delegaties van Zuid-Slavië Griekenland en Turkije het eens geworden over de inhoud van een verdedigingsverdrag. Dit ver drag moet nog goedgekeurd wor den door de militaire staven en regeringen van de drie landen. Deze belangrijke gebeurtenis, waar aan in de pers weinig aandacht is besteed, is van groot belang. Want in feite komt deze overeenkomst hierop neer, dat de weg gebaand is voor het opnemen van Zuid- Slavië in het Westelijke verdedi- gingsblok of, juister uitgedrukt, in het Noordatlantisch Pact. Formeel zal Zuid-Slavië nooit lid worden van de N.A.V.O., maar wel zal het land zich in de naaste toekomst militair binden aan de twee ledensta- ten Griekenland en Turkije. In Zuid- slavische militaire kringen liet men zich zeer enthousiast over de overeen komst uit en het officieel Zuidslavische legerblad twijfelde er niet aan of de militaire staven en de regeringen zou den het verdrag goedkeuren. In de Zuidslavische Grondwet staat dat het land zich politiek aan geen en kel land mag binden. Het is daarom onwaarschijnlijk dat in het verdrag de z.g. automatische clausule is opgeno men. Deze clausule houdt in, dat de aanval op een land wordt beschouwd als een aanval op alle landen. Maar ge zien het enthousiasme in Zuid-Slavië zal weinig de binding aan het Westen in de weg staan. V Dit resultaat van de militaire be sprekingen op de Balkan is zeer op vallend en plaatst de kwestie Triëst in een merkwaardig daglicht. Want niet alleen Griekenland en Turkije zijn lid van de N.A.V.O., maar ook Italië. En de besprekingen werden geopend kort, nadat Italië en Zuid-Slavië elkaar trachtten te intimideren door oorlogs verklaringen. Terwijl iedereen warm liep over de kwestie Triëst en het ge kletter van de wapens niet van de lucht was, zaten daar de Zuidslavische generaals rustig te onderhandelen met de twee N.A.V.O.-broederstaten van Italië. Het kan vreemd gaan in de we reld van de diplomaten. Achteraf is 't heel goed te begrijpen dat de storm Triëst geluwd is mede door toedoen van Tito, die verklaarde, dat het hem niet zoveel kan schelen, dat Triëst Italiaans wordt als het omliggende Sloveense land maar Zuidslavisch zou blijven. Evenwel, het is duidelijk dat de on derhandelingen niet de kwestie Triëst op de achtergrond niet vlot zijn ver lopen. Maar het resultaat mag er zijn. Op de Balkan, voorheen de heksenke tel van Europa, zijn drie landen het eens geworden over een militair ver drag. Dat is al een opmerkelijk feit, dat in de geschiedenisboeken geschre ven mag worden. Zuid-Slavië, dat met grote militaire krachtsinspanning zijn grenzen beveiligt, krijgt nu een stevige steun in de rug. Belangrijker is nog, dat de invloedssfeer van het Westen in concreto aanzienlijk zal worden uitgebreid. Een stevige ring wordt rond de Adriatische Zee getrok ken, die de invalspoort naar het hart van Europa over de Slovenische Alpen beschermt. Er is een succes behaald op de Balkan. Bij aantrekken van industrieën. Geen dwingende maatregelen geadviseerd. DEN HAAG. 23 Nov. In opdracht van de hoofdcommissie voor de in dustrialisatie heeft de vaste commissie voor regionale vraagstukken een prac- advies uitgebracht over het vraagstuk van de beteugeling van ongewenste vormen van concurrentie tussen ge meenten bij het aantrekken van in dustrieën. In haar prae-advies, dat door de mi nister van Economische Zaken is ge publiceerd als bijlage van zijn Memo rie van Antwoord komt de commissie tot de conclusie, dat iedere concurren tie tussen gemeenten bij het aantrek ken van industrieën, die er op neer komt, dat de gemeente bepaalde voor het te vestigen bedrijf van belang zijn de voorzieningen beneden kostprijs aanbiedt, in beginsel als ongewenst moet worden beschouwd. Het betreft hier de voorzieningen, die getroffen worden ten behoeve van de vestiging van de nieuwe onderneming. In bepaalde gevallen kan het vol gens de commissie verantwoord zijn op deze gedragslijn een uitzondering mo gelijk te maken en wel voor: le ge meenten, die ongeacht het al of niet aanwezig zijn van een arbeidsover- schot, door andere gunstige vestigings factoren met betrekkelijk geringe of fers geschikt te maken zijn voor uit breiding of vestiging van industrie; 2e Gemeenten met een dermate groot ar- beidsoverschot, dat dit in zijn geheel als practisch onverplaatsbaar moet worden beschouwd en die met nog aanvaardbare offers voor vestiging of uitbreiding van industrie- geschikt te maken zijn. Voorts is de commissie van me ning, dat een gezonde concurrentie niet belemmerd dient te worden. In verband daarmee en ook al omdat de ongewenste concurrentie in de regel tot speciale gevallen beperkt blijft, ontraadt de commissie een stringente regeling tot toezicht op de handelwijze van de gemeenten in deze. Frans succes nabij grens van Laos HANOI, 23 Nov. Enige duizenden Franse parachutisten hebben de stad Dien Bien Fhoe, 280 km ten Westen van Hanoi aan de voornaamste vervoer- weg van China naar Laos gelegen, ver overd. In April van dit jaar was de stad door de Franse strijdkrachten ontruimd, toen de Vietminh-opstandelingen hun offensief tegen Laos begonnen. Generaal Cogny heeft reeds bekend gemaakt, dat hij van plan is deze sleu telpositie te blijven bezetten en plaat selijke anti-communistische guerilla's aan te moedigen. Vijf uur nadat de eerste parachutis ten waren geland, was het vliegveld nabij de stad veroverd en konden vliegtuigen met versterkingen landen. Bij de operatie werd weinig tegenstand van de Vietminh ondervonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3