Sowjet-zone eist economische concessies voor West-Duitsland Fred Hotchkiss (vandaag op Schouwen) zegt: „Ik deed slechts mijn plicht" Plan van Brownell ontmoet critiek PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Buitenlandse vorderingen schrappen; bezettingskosten verminderen Gemeentesecretaris van Rilland neemt ontslag Wereldreis Brits Koningspaar begonnen Het grootste respect voor Keizer Haile Selassi" „Nieuwe uitvinding" diefstal te zijn bleek In veertien uur tijds in vijftig plaatsen ingezameld Uitgave: Stichtin_ „Zeeuwse'i Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9), Tel. z43o, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28 Fxpl 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2641 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 8.15 u., onder 16.37 u. Maan op 22.29 u., onder 11.54 u. Hoogwater Woensdag 25 Nov.: Vlissingen: 4.29 u.1.97 m., 16.54 u 2.02 m. Terneuzen: 5.02 u. 2.12 m., 17.23 u. 2.18 m. Wemeldinge: 6.22 u. 1.59 m., 18.38 u. 1.72 m. Zierikzee: 6.04 u. 1.35 m., 18.23 u. 1.48 m. VERZOEK AAN WESTERSE MOGENDHEDEN BERLIJN, 23 November De Oostduitse autoriteiten hebben de Westduitse regering in een door vice-premier Ulbricht ondertekend schrijven gevraagd de Westerse mogendheden te verzoeken om de bui tenlandse vorderingen op West-Duitsland te schrappen en de bezet tingskosten terug te brengen tot 5 procent van het eindbedrag der Westduitse begroting. De inhoud van het schrijven werd bekendgemaakt op een te Oost-Berlijn gehouden persconferentie. Een Oost duitse officiële woordvoerder zeide dat de Oostduitse regering nimmer schul den, als de door West-Duitsland op de overeenkomst van Londen erkende, zou aanvaarden, daar deze „eenzijdig door West-Duitsland zijn geaccep teerd". „Voor alle andere verplichtin gen van West-Duitsland aan het bui tenland kan op een vredesconferentie een oplossing worden gevonden", zeide hij. volgt thans zelf een politiek van rassenonderscheid tegenover de Arabieren en het heeft zich ten vol le aan de zijde der Westerse mili- tairisten geschaard. Het is nu een Amerikaanse oorlogsbasis, aldus deze officiële Oostduitse woord voerder. GOES, 23 November. Naar wij vernemen is na een geheime zitting van de gemeenteraad van Rilland-Bath besloten aan de ge meente-secretaris, de heer J. A, Kouman op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen. LONDEN, 23 November Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn vanavond voor hun reis van zes maanden door het Britse gemenebes'. vertrokken. Hun vliegtuig, de strato- cruiser „Canopus", steeg om even over tien uur Nederlandse tijd op. Het koninklijk paar werd uitgeleide gedaan door de Koningin-moeder, Prinses Margaret en andere leden van het koninklijk huis. Ook waren Britse kabinetsleden op het vliegveld aanwe zig. Langs de weg van het Buckingham Palace naar de Londense luchthaven stonden duizenden mensen vijf tot zes rijen dik om het koninklijk paar toe te juichen. De afstand van de koninklijke we reldreis bedraagt ongeveer 80.000 km. Het eerste officiële bezoek geldt de Bermuda-Eilanden vanwaar zij per schip verder zullen reizen. Om het contact met hun kinderen, de vijf-jarige Prins Charles en de drie jarige Prinses Anne te onderhouden, zijn speciale voorzieningen getroffen. De koninklijke ouders zullen op gezet te tijden geluidsbanden ontvangen, die eveneens per geluidsband worden be antwoord. Het is wellicht mogelijk dat de Koningin haar kinderen vanaf de „Gothic" net schip waarmede de we reldreis zal worden ondernomen, zal opbellen. Het programma van deze eerste reis om de wereld van een Brit se souverein vermeldt onder meer het openen van zes parlementen en ,het bijwonen van 135 openbare recepties. De woordvoerder verklaarde voorts dat de Westduits-Israëlische overeen komst voor schadevergoedingsbetalin gen aan West-Duitsland aan Israël, dit i.v.m. hetgeen de Joden in de afgelo pen oorlog van de nazi's te lijden heb ben gehad, één der overeenkomsten was, dat die nimmer door Oost-Duits- land zou worden erkend. Hij noemde hiervoor de volgende re denen: 1. De betalingen komen niet ten bate van de slachtoffers of hun nabe staanden, doch strekken slechts ten voordele van de Amerikaanse en Duitse kapitalisten. 2. Het verhogen van de winst van het Westduitse monopolistische kapitaal kan de nazi-moord op zes millioen Joden niet goed maken. 3. Israël kan niet worden beschouwd als de belangen der vervolgde Jo den te vertegenwoordigen. Het RUSTIGE VERKIEZIN GEN IN ZUID-SLA VIE BELGRADO, 24 November Tus sen de 80 en 90 procent van de Zuid- slavische kiesgerechtigde bevolking heeft in de algemene verkiezingen haar stem uitgebracht, naar op te ma ken valt uit de uitslagen in bijna de helft van de kiesdistricten. Er waren geen oppositiecandidaten gesteld. Behalve door niet te stemmen, konden de kiezers ook door het stem- formulier ongeldig te maken, laten we ten dat zij het met de regering oneens waren. Het percentage ongeldig gemaakte kiesformulieren bedroeg 0,4 in Monte negro en 6,3 in Servië. President Tito kreeg in zijn kies district in Belgrado waar geen te- gencandidaat was gesteld, 34.768 stem men uit een totaal mogelijk aantal van 35.575. De tweede phase in de Zuidslavische verkiezingen zal vandaag plaats heb ben wanneer 202 afgevaardigden moe ten worden gekozen voor het Hoger huis, de federale raad van producen ten, die de arbeidersbevolking verte genwoordigt. Raad van Europa en de ministers conferentie. PARIJS, 23 Nov. Een delegatie van de Raad van Europa zal Donder dag naar Den Haag komen met het verzoek de denkbeelden van le con sultatieve vergadering van de Raad van Europa uiteen te mogen zetten. Twee Tsjechen per vliegtuig naar het Westen. REGENSBURG, 22 Nov. Een vliegtuig met twee Tsjechen een van 23 en een van 25 jaar is Zon dag bij Regensburg in de Amerikaanse zóne van Duitsland geland. Beiden hebben politiek asyl ge vraagd. Zij kwamen met een licht vliegtuig van het type Piper Cub. Zij waren vertrokken van een vliegveld bij Praag. Communisten ageren tegen arrestatie van Frachon PARIJS, 23 November Het be stuur van de. onder communistische leiding staande Franse vakvereniging C.G.T., heeft in een communiqué er bij alle arbeiders op aangedrongen '„met de grootste eensgezindheid protest bewegingen en allerlei acties, met in begrip van stakingen, te organiseren om de onmiddellijke vrijlating van Benoit Frachon af te dwingen". Benoit Frachon, secretaris-generaal van de C.G.T., is Zondag door de Fran se politie in hechtenis genomen. WANT HIJ LAAT NIEMAND IN DE STEEK Na zijn bezoek aan Amsterdam trok Sint Nicolaas naar het rampgebied. Hij laat de kinderen niet in de steek en zeker niet die op Schouwen- Duiveland. Wat zou hij, die met zijn paard over de daken huppelen kan, zich bekommeren om de nog gladde slikkerige wegen? En zo kwamen Sint en Piet gisteren in Sirjansland. De familie was nog bezig het huis slikvrjj te maken.. Maar voor de kinderen waren er cadeautjes. tt PRINS BERNHARD (weer thuis): De Communistenjacht NEW YORK, 23 November Het plan van het Amerikaanse ministerie van Justitie, om de afluistering van telefoongesprekken tot een wettig be wijsmiddel te maken en een beperking in te voeren van het recht om zich bij getuigenverklaringen onder ede aan zulk een verklaring te onttrekken door een beroep op het vijfde amendement op de grondwet (dat bepaalt dat nie mand gedwongen kan worden een zelf- bezwarende getuigenis af te leggen) verwekt heel wat commentaar. Minis ter Brownell kondigde dit plan aan in de verklaring door hem afgelegd voor de Senaatscommissie voor on-Ameri- kaanse activiteiten naar aanleiding van de affaire-White. Tegenover voorbarig gejuich en on doordachte goedkeuring van de zijde van lieden die in hun communisten jacht voor niets terugdeinzen en geen enkele consequentie in overweging ne men, staat het bezadigde oordeel van velen, ook uit het republikeinse kamp die in genoemde maatregelen een ern stig gevaar zien voor de vrijheid van het individu. Het scheppen van een on behaaglijke sfeer van onvrijheid, waar in niemand zich meer zeker zou voelen of iets wat hij in een onbewaakt ogen blik zegt of eens gezegd heeft verkeerd zou kunnen worden opgevat en tegen hem zou kunnen worden aangewend, wordt door menigeen terecht als een al te dure prijs gezien voor de bevei liging van de staat. ITALIË AANVAARDT VOORSTELLEN ROME, 23 November Italië heeft onvoorwaardelijk de Britse, Ameri kaanse en Franse voorstellen voor een vijf-mogendheden conferentie over Triëst aanvaard, zo is Maandag te Ro me door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken be vestigd. Sigaret oorzaak van circusbrand BREDA, 23 November De oorzaak van de brand bij het circus Van Bever is thans bekend. Volgens de Rijkspoli tie is gebleken, dat een brandende si garet die door een stalknecht onvoor zichtig was weggelegd, de brand heeft, doen ontstaan. Met behulp van een zware stalen balk trachten jonge werklozen in Triëst de pakhuizen van de Stedelijke Centrale Keukens binnen te drin gen. Op de tweede dag van hun „honger-demonstraties" heeft een aantal werklozen de magazijnen opengebroken en leeggeplunderd. Bedrijfsleider stal fabrieks geheimen DEN BOSCH, 23 November - Wat enige weken geleden in een vakblad werd aangekondigd als „ton nieuwe vinding" blijkt thans niets meer te zijn dan ordinaire dief stal van fabrieksgeheimen. Vandaag is voor de Bossche recht bank in kort geding uitspraak gedaan in de zaak, die de eigenaar van een machinefabriek te Someren aanhangig heeft gemaakt tegen de eigenaar van een machinefabriek te Tilburg. De heer Koppens uit Someren, de eigenaar van eerstgenoemde fabriek heeft namelijk een petroleumvergasser geconstrueerd, waarop auto's kunnen rijden. Hij heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd en is reeds enige tijd bezig met export naar enkele landen. Enige tijd geleden ontdekte de heer K. echter, dat een aantal bouwtekenin gen, modellen en andere geheime voorwerpen, die betrekking hadden op zijn vinding, uit de fabriek waren ver dwenen. De productie liep achteruit en er waren aanwijzingen, die aan sabo tage deden denken. Tot hij op 5 November het artikel las in het vakblad waarin de nieuwe vin ding werd aangekondigd. Hij schakelde onmiddellijk de politie in, die op 13 November een inval deed in de Til- burgse fabriek, waarin de apparaten werden vervaardigd. Men legde toen beslag op enkele tekeningen en model len, die afkomstig waren van de heer K. Gearresteerd werd een zekere Spar- renberg uit Tilburg, die als bedrijfs leider bij de heer K. in dienst was ge weest, maar op 24 October plotseling ontslag had genomen. Het bleek, dat S. in samenwerking met twee bij de heer K. in dienst zijn de vertegenwoordigers, t.w. Luitink uit Utrecht en Bergwerff uit Rotterdam, bijzonderheden over de uitvinding in handen had gespeeld van de machine fabriek in Tilburg. Het drietal had zich inmiddels met de eigenaar van deze fabriek, de heer O. geassocieerd. In het vandaag aanhangig gemaakte kort ge ding beschuldigde de heer K. zijn Til- burgse collega O. van oneerlijke cojn- president heeft vanmiddag de eis van de heer K. onmiddellijke staking van de productie en een dwangsom van 750 voor elke overtreding toe gewezen. Uit dit korte geding zal nog een om vangrijke strafzaak tegen de bedrijfs leider S., die nog steeds in voorarrest zit, en de vertegenwoordigers L. en B. voortvloeien. Voorts zal de heer K. een aanzienlijke schadevergoeding eisen. De behandeling van deze zaken is eerst in het volgend voorjaar te verwachten. Behandeling probleem-Triest weer uitgesteld NEW YORK, 24 November De Veiligheidsraad heeft Maandag op voorstel van de Verenigde Staten be sloten de behandeling van het pro bleem-Triest opnieuw uit te stellen. Axelaar gaat rattenplaag in Parijs bestrijden. AXEL, 23 Nov. De stad Parijs wordt momenteel geteisterd door een geweldige rattenplaag, die door de staking van de afgelopen zomer enorm is toegenomen. Dit is oorzaak geweest, dat de heer G. C. de Rijke te Axel, ex pert in bestrijding van schadelijk ge dierte en insecten, van het Parijse ge meentebestuur en de directeur van de gezondheidsdienst aldaar een aanbod heeft ontvangen om de rattenbestrij ding in de Franse hoofdstad ter hand te nemen. Een collega uit Maastricht heeft een aanbod ontvangen om de rattenplaag bij de Citroënfabrieken te bestrijden. Tevens ontving deze Maastrichtenaar opdrachten tot rattenverdelging in Ier land, Duitsland en Italië. Nieuwe administrateur bij de P.Z.E.M. MIDDELBURG, 23 November Met ingang van 1 Januari is benoemd tot administrateur bij de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij, de heer M. de Bruijne te Rijswijk, thans chef afdeling Comptabiliteit bij het ministerie van financiën. SOESTERBERG, 23 November Vanmiddag is Z.K.H. Prins Bernhard met de regerings-dakota, waarmede de reis naar Ethiopië gemaakt werd, op de vliegbasis Soesterberg geland. De Prins zat zelf achter de stuurknuppel en hij zette de Dakota feilloos aan de grond. Tot de eersten die Z.K.H. begroette, behoorden enige verslaggevers, met wie een geanimeerd gesprek voerde over de afgelopen reis. bestaan indien men zou overgaan tot de verbouw van rijst. Maar daarvoor zullen natuurlijk eerst exploraties moeten worden verricht. „Ethiopië dat de indruk maakte een land te zijn, waar de geschiedenis eigenlijk twintig eeuwen heeft stilge staan, doet op het ogenblik een snelle sprong naar ontwikkeling, waaraan de tegenwoordige topklasse van harte meewerkt", aldus Prins Bernhard. „Mijn indruk over Keizer Haile Se- lassi? Ik heb voor zijne majesteit groot respect. De Keizer, die toch al 61 jaar is, en zo ontzaggelijk veel heeft mee gemaakt, maar nog bijna geen witte haar vertoont, werkt van des morgens half zeven tot vrijwel elke dag mid dernacht", zeide de Prins. (Zie ook pagina 3). Het bezoek aan Ethiopië was mooi, interessant en bijzonder prettig. De Prins gelooft, dat er door deze reis contacten voor goede vriendschap tus sen Nederland en Ethiopië zijn gelegd. Deze contacten zijn vooral gelegd met de keizerlijke familie. Op 'n vraag over de door de H.V.A. te Wongni gevestig de suikerfabriek, zei de Prins, dat deze een zeer goede toekomst tegemoet gaat, maar naar zijn mening zouden er ook voortreffelijke vooruitzichten Bevoegdheden voor polder besturen bij dreigend gevaar MIDDELBURG, 23 November - Ged. Staten hebben enkele wijzigingen voorgesteld van het algemeen regle ment voor de (calamiteuze) polders en waterschappen in Zeeland. Deze heb ben betrekking op gevallen van nood, waarin de polder- en waterschapsbe sturen diensten en goederen kunnen vorderen. Zij moeten een regeling vaststellen, waarbij in een billijke ver goeding wordt voorzien. Verder wordt gesteld, dat van ieder, op wie de ver plichting tot verstrekkingen rust, ge vorderd kan worden het gebruik van trekdieren gedurende twaalf uur per etmaal, maar niet meer dan drie da gen per week, van voer- en vaartuigen ook drie dagen per week en van ge reedschappen (met inbegrip van krui wagens) de gehele week. Materialen als zand, stenen, rijshout e.d. mogen niet langer dan een week gevorderd blijven en worden daarna vrijgegeven, wanneer niet de Onteigeningswet van toepassing is. Het polder- of water schapsbestuur kan de betrokkenen ge lasten de benodigde materialen en ge reedschappen te brengen op plaatsen, waarvandaan zij op eerste aanzegging naar de plaats van het gevaar kunnen worden vervoerd. Wie niet aan de op dracht voldoet, kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste 12 dagen of een geldboete van ten hoog ste 75. „IK ZAG HET IN DE TELEVISIE" (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 23 November. Ik zag in Februari op mijn televisie-apparaat de verschrikkelijke beelden verschijnen van de ramp, die uw land getroffen had. „Hoe zou het zijn als wij eens alles verloren door het water en als onze kinderen zouden moeten vluchten voor hun leven", zeiden mijn vrouw en ik tegen elkaar. Toen we ons dat realiseerden, moesten we wel wat doen om te helpen. Ik deed, wat ik nog nooit eerder had gedaan. Ik stapte de kamer binnen van mr White, de president van onze maatschappij. Zo begon de geschiedenis van de dijktrein". den eerst per auto „afgewerkt" en - - Tegenover ons zit Fred Hotchkiss, assistent-conducteur bij de New York Central System spoorwegmaatschappij en onopgesmukt vertelt hij het verhaal van de hulpactie voor het rampgebied, die hij op touw zette. De directeur stel de een trein beschikbaar van vijf wa gens, waaronder het directie-rijtuig, en de grootste diesellocomotief van de maatschappij. Dat was de „dijktrein", die op 14 Maart een tocht langs vijftig plaatsen in de staat New York begon om geld en goederen voor de getroffen gebieden in Nederland te verzamelen. Tevoren was Hotchkiss bij het hoofdkwartier van de Helpt Holland actie geweest om te vragen waaraan de getroffenen het meest behoefte had den. Daar hoorde hij, dat hulpverle ning in geld verreweg het beste zou currentie en onrechtmatige daad. De zyn. De 50 te bezoeken plaatsen wer ttCii CCiO O u»«- overal bleken de burgemeesters bereid een inzameling te organiseren. In 14 uur had de trein dan ook de reis van 450 kilometer gemaakt, want de bur gervaders kwamen overal op de per rons het resultaat van de in htm ge meente gehouden actie afdragen en in laden. Tienduizend dollar en een grote hoeveelheid goederen kon als resultaat van deze treinreis aan het New Yorkse bureau van de hulpactie afgedragen worden. REIS ALS DANK. Conducteur Hotchkiss en zijn vrouw zijn nu in Nederland aangekomen als gast van de directie der Nederlandse Spoorwegen. „Niet om me te laten be danken, want wat ik deed was slechts kt toch dolblij, dat we nu Holland met eigen ogen kunnen zien. Af en toe moet ik me in de arm knijpen om te constateren, dat het geen droom, maar werkelijkheid is". Over het reisprogram is Hotchkiss enthousiast, evenals over het feit, dat hjj nu de Nederlandse conducteur zal ontmoeten, die hem na zijn rit met de trein een dankbrief schreef en met wie hij sedert die tijd een drukke corres pondentie onderhoudt. Dinsdag brengt de Amerikaan een bezoek aan Schouwen en Duiveland, Woensdag zal hij Amsterdam en Vo- lendam bezoeken, Donderdag wordt hem een lunch aangeboden door de bonden van spoorweg personeel en Vrijdag zal hij het oorlogskerkhof Margraten bezoeken om daarna naar Parijs te vertrekken. Via Le Havre gaat het echtpaar dan weer terug naar huis, waar de drie kinderen dan wel verlangend naar vader en moeder zul len uitzien. Hotchkiss sprak er zijn blijdschap en verwondering over uit, dat hem allerwege in ons land zo'n warme ont vangst werd bereid. Een wonder is dat zeker niet. Deze eenvoudige conduc teur en zijn vrouw zijn immers de re presentanten van die duizenden overal ter wereld, die samen de vloed van hulp en naastenliefde deden ontstaan, die het lichtpunt vormden in de don- aan {en. wane wai -"v uccu mijn plicht", zo zegt hij. „Maar we zijn kere dagen van de watervloed. Subsidieregeling voor lectuur voorziening anoet worden verlengd MIDDELBURG, 23 November Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld de ten behoeve der lec tuurvoorziening vastgestelde subsidie regeling met drie jaar te verlengen. Ook stellen zij voor de door het Rijk gesubsidieerde openbare leeszalen en Bibliotheek m.i.v. 1954 'n jaarlijkse bij drage te verlenen van éénderde der Rijkssubsidies boven het vereiste ge meentelijke minimum. Dit betekent een uitgaaf van 300 tot 4.000 per jaar. De eerstbedoelde regeling 5 cent per boek per jaar heeft niet een zodanige ontwikkeling ten gevolge ge had, dat zij alle daarvoor m aanmer king komende bibliotheken omvat. Vandaar, dat zij dient té worden ver lengd. Ongetwijfeld is al een stoot in de goede richting gegeven, aangezien verschillende combinaties en kleinere bibliotheken tot stand kwamen. Zo werd opgericht de Katholieke Centrale Verenigmg voor Lectuurvoorziening in Zeeland, terwijl de bestaande biblio theken van de C.J.M.V. tot samenwer king kwamen en tenslotte kortgeleden een Protestants Christelijke Lectuur- raad tot stand kwam. Voorts is een provinciale Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Zeeland gevormd, welke bond op het gebied der plattelandslectuurvoor ziening werkzaam zal zijn. Momenteel zijn daarbij de O.L.B. te Middelburg, Vlissingen en Goes aangesloten. Pogin gen worden ondernomen tot het op richten van een O.L.B. in Zierikzee, een r.k. O.L.B. in Hulst en een open bare uitleenbibliotheek in Terneuzen, die zich wel bjj de bond zullen aan sluiten. Van rechtsvervolging ontslagen. MIDDELBURG, 23 Nov. De recht bank heeft de Middelburgse leraar P. van achtervolging ontslagen. Hij had een proces uitgelokt over de kwestie van het z.g. voorsorteren en was be keurd geworden bij het uitrijden van de St. Janstraat. Nieuwe keurmeester benoemd bij de Keuringsdienst van Waren GOES, 23 November Met ingang van 1 Januari a.s. is door de Keurings dienst van Waren te Goes benoemd tot keurmeester, de heer W. Kernebeek te Barneveld. DE BILT ZEGT: Koude ochtend DE BILT, 23 November Overwe gend droog weer; koude ochtend met plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen ais gis teren, maar op plaatsen waar de mist blijft hangen, maximumtemperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1