rtEWOlKT In Italië dreigen stakingen op grote schaal uit te breken Zeeuwse kinderen overladen met geschenken Communisten proberen vakverenigingen voor hun karretje te spannen Onvergetelijk uur op de Dam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND PREMIER PELLA ANTWOORDDE OP WESTE LIJKE UITNODIGING Nederlands politieman in Oos tenrijk omgekomen Ir Wiersma naar «^Delfland Tweemaal zo snel als het geluid Brand in Circus van Bever Gehele circusmateriaal ver loren; diersn gered Agent door trein doodgereden NOG GEEN KLOMPEN GEZIEN. Conducteur van „dijktrein in Nederland Dinsdag bezoekt hij Schouwen-Duiveland JONG ECHTPAAR STICHTTE BRAND DE BILT ZEGT; Rapport van Ir Groskamp besproken TRAM MOET VERDWIJNEN Kikoejoes bestrijden de Mau-Mau Onteigeningswet voor gebied bij Dishoek in voorbereiding ÏNFILTRATIEPROEVEN DOOR DE W.M.Z. ZIJN GEWENST AMSTERDAM VOORTREFFELIJK GASTHEER Aanvaring op De Schelde Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. ^43o, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28 Fxpl 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD Sa JAARGANG No. 2640 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 23 NOV. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Kuijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.14 u., onder 16.39 u. Maan op 19.57 u., onder 11.54 u. Hoogwater Dinsdag 24 Nov.: Vlissingen: 3.42 u. 2.16 m., 16.04 u. 2.18 m. Terneuzen: 4.14 u. 2.31 m., 16.34 u. 2.33 m. Wemeldinge: 5.38 u. 1.75 m., 17.53 u. 1.80 m. Zierikzee: 5.20 u. 1.50 m., 17.39 u. 1.56 m. ROME, 22 November Terwijl de Italiaanse premier, Guiseppe Pella, Zaterdagochtend de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs in Rome zijn antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een vijfmogendhedenconfe- rentie over Triëst heeft overhandigd, heeft de secretaris-generaal van de Italiaanse communistische vakbond, Dt Vittorio, op een vergadering ver klaard, dat vakbond-agitatie op grote schaal zal worden ontketend. Fella's onderhoud met de westelijke ambassadeurs vormde slechts een soort infor matie maar het is de commimisten genoeg geweest om de arbeids-„wapen- stilstand" die sinds het begin van de crisis in Triëst heerste geheel te ver breken. Vittorio verklaarde, dat de staking zou uitbreken, als de regering en de vereniging van Italiaanse werkgevers niet haar „onverzoenlijke houding" ten aanzien van de door de vakverenigin gen geëiste loonsverhoging laten va ren. Doch het is duidelijk, dat het hier de kwestie Triëst is, die deze Italiaan se communisten-vakbondleider doet spreken. Het kan tevens worden ge zien, aldus Reuter, als een sein om met obstructie in het parlement te be ginnen. Zaterdag zijn ongeveer drieduizend functionnarissen van het ministerie van onderwijs in staking gegaan en men verwacht, dat deze week soort gelijke stakingen van amtenaren zul len volgen. Ook zyn reeds op ver scheidene plaatsen in het land stakin- go in particuliere bedrijven gaande. De Italiaanse minister van arbeid, KLAGENFURT> 23 November De 42-jarige Nederlandse automonteur, L. Hoefnagel uit 's-Gravenhage heeft Zondagavond op de Wurzenpas op weg naar Villach in Karinthië (Oostenrijk) de macht over zijn personen-auto ver loren, toen hij van een steile weg naar beneden reed. De auto kwam tegen een hek terecht en bleef in een greppel liggen. Een der inzittenden, de 34-jarige Ne derlandse rijkspolitieman, C. Wouters uit 's-Gravenhage, die uit de. naar be neden suizende auto sprong, liep ern stige hoofdletsels op en kwam om het leven. De bestuurder Hoefnagel werd licht en een medereiziger, de 46-jarige Duit ser Leo Loeser, dameskapper uit Den Haag, die naast hem zat, zwaar ge wond. De beide gewonden werden naar het ziekenhuis van Villach overgebracht. Ook dr A. H, Böhm is daar benoemd MIDDELBURG, 21 Novemer Tot ingenieur bij het Hoogheemraadschap „Delfland" te Delft is benoemd ir A. G. Wiersma, ingenieur bij de Polder Walcheren te Middelburg. Zijn ver trek betekent een groot verlies voor Walcheren, dat hij in een periode van ruim 13 jaar zó leerde kennen, dat geen enkel hoekje meer geheimen voor hem had. Ongetwijfeld heeft ir Wiers ma één van de moeilijkste perioden in de geschiedenis van het eiland mee gemaakt. Oorlog en bezetting maakten hem het werk een goede bescher ming tegen het water en een verant woord binnenbeheer allerminst ge makkeijk, waarna de periode van de inundatie de moeilijkheden schier on overkomelijk maakte. Mede dank zij zijn technische capaciteiten en organi satievermogen ligt Walcheren (ook door de herverkaveling, waaraan ir Wiersma een zeer werkzaam aandeel had) er nu weer zo bij, dat zijn op volger het wat gemakkelijker zal heb ben. Ir Wiersma, die in 1901 te Goes werd geboren, behaalde op 24-jarige leeftijd het diploma voor civiel inge nieur aan de T.H. Van 1928 tot 1940 was hij ingenieur bij de Prov. Water staat van Noord-Holland. Behalve ir Wiersma gaat ook dr A. H. Böhm, chef der tweede afdeling van de Prov. Griffie, Zeeland verla- t n. Hij bekleedt deze functie vanaf 1 April 1951 en wordt nu secretaris rentmeester van het Hoogheemraad schap „Delfland". Dr Böhm, in 1907 te Amsterdam geboren, heeft een Indi sche carrière als bestuursambtenaar achter de rug en keerde in 1950 naar Nederland terug. Leopoldo Rubinnaci, heeft echter de vakverenigingsleiders opgeroepen voor een bespreking. De regering schijnt namelijk zodanige concessies van de werkgevers te verkrijgen, dat ze daar mee eensgezind van de communisti sche, Christen-democratische en so ciaal-democratische vakverenigingslei ders kan breken. Alle drie de vakverbonden hebben zich aaneengesloten en protesteren krachtig tegen de ontslagen in ver ouderde staal- en machine-industrieën. Regevingsfunctionnarissen geven toe dat de regering geen voorbereidingen heeft getroffen om de gevolgen op te vangen van de modernisatie van de industrie. PELLA's ANTWOORD Hoewel officieel geen bijzonderhe den uit Pella's antwoord zijn bekend gemaakt, wordt aangenomen, dat de Italiaanse voorwaarden voor deelne ming aan een conferentie over Triëst in deze nota dezelfde zijn als de deze week door Pella in het parlement uit een gezette voorwaarden. Deze luidden o.m.: bespreking van de toekomst van het gehele vrije ge bied van Triëst, dus inclusief de door ojsaq ap iauoz ajjazaq uaABjspinz ap oplossing blijft volgens de Italiaanse regering een referendum, waarbij de bevolking van Triëst de keuze heeft tussen aansluiting bij Italië of Zuid- Slavië; handhaving van .het Brits Amerikaanse besluit om de zóne A aan Italië over te dragen. LOS ANGELES, 21 November Een Douglas Skyrocket vliegtuig heeft Vrijdag een nieuw snelheidsrecord ge vestigd door een snelheid te bereiken van 2.124,4 kilometer per uur, aldus is door de nationale adviescommissie v. luchtvaart medegedeeld. De Skyrocket is een laboratorium vliegtuig, speciaal ontworpen om gege vens te verzamelen over het vliegen met grote snelheid. Het nieuwe record betekent dat een snelheid behaald is van tweemaal de snelheid van het geluid. BREDA, 23 November In het win terverblijf van Circus Van Bever is gisteravond omstreeks half twaalf brand uitgebroken. Het gehele circus materiaal, behalve het tentdoek, dat in reparatie was, is een prooi der vlam ie" geworden. De dieren konden wor den gered. Het circus stond in Terheyden. In de materialenschuur vond het vuur gre tig voedsel en slechts met grote moeite l--:i men de dieren, die in de stal naast de schuur stonden vastgebonden red den. Geruime tijd na de brand waren nog verscheidene kostbare paarden zoek. De olifanten en kamelen kon men nog opvangen. Voordien was een der olifanten op de loop gegaan. Het dier kwam op een boerderij terecht, waar het zich met de kop door de ach terdeur wrong. In de keuken richtte het met de slurf grote schade aan. De oorzaak van de brand is niet bekend. UTRECHT, 22 November ln de afgelopen nacht is een agent van po litie door een trein doodgereden op een overweg aan de rand van de stad Utrecht. De bomen van de overweg waren niet neergelaten. De twee Utrechtse politie-agenten. M. de Kogel en J. van der Linden, die tot 12 uur hadden dienst gedaan, wa ren op weg naar huis. Bij het passe ren van de spoorwegovergang reed 'n trein uit de richting Amsterdam op beide agenten in. Deze personentrein, die om drie minuten over twaalf het station Utrecht had moeten binnenko men, was ongeveer een kwartier te laat. De agent Kogel werd door de trein gegrepen en meegesleurd. Zijn collega werd niet geraakt, doch was vandaag door een shock nog niet in staat te vertellen door welke omstandigheid hij de dgns is ontsprongen. De trein kwam 600 meter voorbij de overweg tot stil stand. Het verminkte lichaam van het slachtoffer is geworden. Het politie-onderzoek heeft uitgewe zen, dat de overwegwachter door de post Maarssen wel gewaarschuwd is, dat de trein in aantocht was. Voorts zou uit dit onderzoek gebleken zijn, dat door eenzelfde verzuim van dezelf de overwegwachter, deze overweg niet was gesloten toen kortgeleden een wielrijdster door een passerende trein is aangereden. Alleen de fiets werd toen vernield. tt DEVENTER, 21 Nov. De rijks politie te Voorst heeft de 23-jarige ex peditieknecht J. W. en diens jonge echtgenote in hechtenis genomen om dat men ze verdenkt van brandstich ting m hun woning. Het echtpaar woonde in bij een weduwnaar. W. had schulden en heeft bekend, dat hij om uit die schulden te geraken, met zijn vrouw hpd afgesproken het huis in brand te steken om zo aan de verzeke ringsgelden te komen. De vrouw heeft brand gesticht, toen de weduwnaar niet thuis was. Het huis is toen slechts gedeeltelijk verbrand; het huisraad werd grotendeels gered. Het echtpaar heeft een zeer jong kind en een tweede is op komst. W. en zijn vrouw hebben hun daad toegegeven. ROTTERDAM, 23 November Na de watersnood in ons land, nam de Amerikaanse conducteur Fred Hotch kiss het initiatief voor de zgn. „dijk trein" waarmee 10.000 dollar aan tal van goederen voor onze getroffen landgenoten werden bijeengebracht. Deze Amerikaanse conducteur is nu door de Nederlandse Spoorwegen in staat gesteld een kijkje in ons land te komen nemen en zo arriveerde hij met zijn echtgenote te Rotterdam aan boord van het s.s. Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerika-Lijn. Hij vertelde, dat de dijktrein in 14 dagen tijds in vijftig steden is ge weest. Men heeft getracht zich onge veer te houden aan die route, zoals die eeuwen geleden door de Nederlandse pioniers was afgelegd. Het echtpaar Hotchkiss dat voor de eerste maal in hotel Pays Bas te Utrecht logeert, tot Vrijdag, toonde zich zeer voldaan over de eerste dag in dat Holland, waarover zij zoveel hadden gehoord. Eigenlijk was Hotch kiss toch niet geheel voldaan, want hij had nog geen Hollander op klompen gezien. Hij was hierover zeer verwon derd, want zijn spoorweg-president had hem anders ingelicht. Op zijn vraag door wie hij in Rotterdam van de boot zóu worden afgehaald, was hem gezegd dat hij op de boot, de N.S. vertegenwoordiger zeker direct zou horen aankomen, want deze liep im mers op klompen. Maandag luncht Hotchkiss met de De BILT, 22 November Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Voornamelijk in de Zuid-oostelijke helft van ons land hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Iets lagere temperaturen. directie van de Nederlandse Spoorwe gen. Dinsdag bezoekt Hotchkiss als gast van het ministerie van waterstaat Schouwen en Duiveland, waarna ge luncht wordt bij de burgemeester van Zierikzee. Op 4 December wordt van Le Havre uit met de terugreis naar New York begonnen. ZIERIKZEE, 21 November. Het bestuur van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft de con clusies besproken in het rapport, dat ir Robbe Groskamp van de Gelderse Tramwegen opstelde over de vervoers situatie op het eiland. Deze conclusies zijn: 1 Er dient een uurdienst Zierik zeeBrouwershaven te worden inge steld. 2 De tramexploitatie dient uit sluitend te worden hervat bij geringe kosten voor de R.T.M. en Rijk te zamen. Hiermee wordt een tijdelijke hervatting bedoeld tot het wegennet gereed is. 3 Elke verbindingsweg, die thans op het eiland gereed komt en geschikt is voor autobussen moet ter stond een autobusdienst krijgen. 4 Er dient zo spoedig mogelijk een uur- dienst ZijpeZierikzee te worden in gevoerd, met een aansluitende uur- dienst van de B.B.A. op en van de treinen in Roosendaal. 5 Consessie moet worden aangevraagd voor een directe busverbinding ZierikzeeRot terdam, welke lijn zo spoedig mogelijk in exploitatie moet worden genomen. 6 De tramexploitatie moet voor het goederenverkeer zo nodig in stand worden gehouden maar zo spoedig mogelijk moet ook op dit punt overge gaan word enop de weg. 7 Tariefsver hogingen dienen pas overwogen wor den, nadat de nieuwe exploitatievorm in de rekening tot uitdrukking komt. De voorzitter, notaris Hering deelde mee, dat voor de boomplantactie reeds 11.000,was ontvangen. Verder werd besloten een St. Nicolaasviering voor de buitenlandse hulpploegen te organiseren. Het verkeer op de weg Brouwers havenRenesse langs Scharendijke is geheel vrijgegeven; de doorlaattijden zijn opgeheven. Op 9 December zal te Brouwersha ven een algemene vergadering van de Stichting „Nw Schouwen-Duiveland" worden gehouden. De vergadering stelde tenslotte vast, dat de actie van de Stichting „Nieuw Walcheren' praematuur moet worden geacht. Leden van de Kikoejoe-stam in Kenia, uit welke stam de meeste en fana tiekste leden van de Mau-Mau voortkwamen, hebben zich aangesloten bij een legercorps, dat zich, wanneer dit nog mocht blijken, zal bezighouden met de bestrijding van de Mau-Mau. Dit legercorps dat onder commando staat van de Engelsman Kolonel Philip Morecombe, hield dezer dagen de eerste grote oefening. De leden van het corps, dat ook bestaat om te voorkomen dat de Mau-Mau zich uitbreidt, hebben wapens tot hun beschikking ge kregen, doch kwamen niet alleen met deze moderne wapens deelnemen aan de oefening. Velen verschenen in volle oorlogsuitrusting, met pijl en boog. Sergeant Majoor Jogunu en een van de leden van het corps, tijdens een grote oefening. MIDDELBURG, 21 November Er is thans in voorbereiding een wets ontwerp tot het onteigenen van een gebied bij het waterleidingsterrein te Dishoek. Daardoor moet het mogelijk worden het bijbouwen van zomer huisjes in de bewuste strook te voorkomen en met betrekking tot bestaande bebouwing van permanent karakter voorzieningen te treffen in het belang van de volksgezondheid. De onteigening heeft geenszins ten doel afbraak van deze percelen te bevorderen. Aangenomen mag worden ,dat dit duidelijk zal worden omschreven in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp. Burgemeester en Wethouders Wan Koudekerke kunnen voor dit standpunt voelen, als vast staat, dat de bestaande pensions in het te onteigenen gebied in hun bestaan niet te kort worden gedaan. Ziehier het voornaamste resultaat van de onderhandelingen over het klemmende vraagstuk van het waterwin gebied te Dishoek in het kader van het Streekplan Walcheren, waarover twee jaar geleden zoveel te doen is geweest. Ged. Staten lossen met deze mede delingen en het overleggen van de nodige rapporten hun belofte aan de Prov. Staten om dit college op de hoogte te houden thans in. het Rijksinstituut beiden van oordeel waren, dat het niet verantwoord is wijziging te brengen in het waterwin gebied. Daarom is het oordeel van Zoals men weet had Koudekerke zijn adviseur, dr ir P. C. Lindenbergh, op dracht gegeven een ontwerp te maken voor een eventuele bevloeiing ter aan vulling van het grondwater in de dui nen van de Waterleidingmij „Midden Zeeland". Over dit plan bracht de di recteur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening aan Ged. Sta ten advies uit. Daarna volgde een be spreking tussen Ged. Staten en het gemeentebestuur van Koudekerke. Het bleek, dat dr Lindenbergh en Ged. Staten, dat een verder onderzoek vanwege de Provincie in het kader van het Streekplan achterwege kan blijven. CAPACITEIT HANDHAVEN Met dr Lindenbergh is prof. W. F. J. M. Krul, de directeur van het Rijks instituut, van mening, dat de water- winplaats in haar huidige omvang en (Van onze speciale verslaggever). AMSTERDAM, 23 November. Het bezoek van de 36 kinderen van Schouwen en Duiveland aan Amsterdam is een blijde feestelijke roes geweest, waarbij de ene ervaring nog heerlijker was dan de andere. De grootste zorg voor de hoofdstad is niet geweest de kinderen een ereplaats voor het konink lijk paleis op de historische Dam te geven, maar men moest er aan alle kanten ernstig tegen waken, dat de Japies, Jopies, Loutjes en Wimmies niet overladen, overstroomd werden. Vooral met snoepgoed. de intocht van Sint de grote zaal van het A.M.V.J.-ge- bouw, waar zeshonderd arme kinde ren bijeen waren. Duizenden verdron gen zich buiten op het Leidse Bosje, maar de kinderen van Schouwen en Duiveland zaten weer eerste rang. Natuurlijk Nicolaas, hoog gezeten op zijn vorste lijke schimmel, 't hoogtepunt. De kin deren met hun leidsters en leiders had den op het erepodium de beste plaats. Burgemeester D'Ailly en wethouder mr A. de Roos kwamen zich overtui gen of er geen klachten waren; ieder een was vol zorg voor het jonge Zee land. De Sint heeft extra gewuifd naar de stralende kindergezichten, naar de blonde en zwarte kinderen, die op hun Paasbest, temidden van de honderd duizenden in de binnenstad het glo rieuze sprookje dat altijd echt en nieuw blijft gade sloegen. En de schare van zwarte knechten sprong én danste voor de tribune, bracht pepernoten en snoep, bouwpla ten en voor ieder kind een prachtige shawl! De meisje: deden die koket om en lachten en lachten maar. De jongens schreeuwden van plezier, maar niet te hard, want er waren zo heel veel zwarte Pieten! En Zaterdagmiddag ging het naar ZE KREGEN EEN HAND. De Sint heeft ze allemaal de band gegeven, met ze gebabbeld terwijl de zwarte dienaren rare snuiten trokken. Gesproken heeft de Goed-heilig man met Joke uit Haamstede, met Ankie uit Ouwerkerk („ik was niet bang voor de Pieten") met Leo uit Zierikzee, met al die frisse, leuke kinderen, die Am sterdam op deze dag zo hartelijk in zijn ruime hart had gesloten. „Goede reis allemaal", zei de Sint, die zichtbaar vermoeid was. Nog een liedje en toen naar het jeugdhotel „De Laurier" aan de rand van de aloude Jordaan, aan de voet van de Wester toren. Daar werd het feest vervolgd, want op de tafels lagen: leesboeken, mond harmonica's, fornuisjes, autootjes (de, brandweerauto's ontlokten de kleine mannen ware Indianenkreten) bor- duurdoosjes, marsepeinen harten, kleurboeken, zakjes snoep, alles uit de zak van Sinterklaas....! En des avonds werden er weer films vertoond, net als des middags in het A.M.V.J.-gebouw. Geen wonder, dat het op de slaapzaal rumoerig was en dat de meeste niet gemakkelijk in slaap vielen. Waarvan de jongens gedroomd heb ben, behalve van de glanzende snor rende brandweerauto's? Van de rondvaart m .t dat prachtige bijna glazen schip „De Prins Bern- hard", een tocht door de grachten en ook de havens waar de zeeschepen la gen, die machtige drijvende kastelen, die de jongens met grote ogen beke ken. En Zondagmorgen zijn ze ter kerke gegaan, in do historische Nieuwe kerk op de Dam, waar een der plaatselijke predikanten in de jeugddienst voor ging. De Nieuwe kerk, waar de Koningin gekroond is! Ook een onvergetelijke ervaring in de hele bonte reeks. Zondagmiddag naar Ons Huis, een jeugdhuis in de Rozenstraat, waar spelletjes zijn ge daan en Zondagavond, vroeg, met de kippen op stok, want vanmorgen kwam de bus tijdig de bepakte kinderschaar halen. Vraagt men het oordeel van de kin deren en Van de leiding (dames Re- meus, VerhoeveBijl, de heren Ten Haaf en Sm't), zij zeggen: het was on gelooflijk, de kinderen zullen het nooit vergeten! capaciteit moet worden gehandhaafd en dat de nodige maatregelen getrof fen moeten worden ter waarborging van een deugdelijke kwaliteit van het water. Het advies aan Ged. Staten luidt voorts te bevorderen, dat de re geling der recreatie in het bedoelde gebied door de W.M.Z. in overleg met de belanghebbende gemeenten zal ge schieden. De mogelijkheid van eventuele aan voer van wr.ter uit Zuid-Beveland in de winterperiode dient nader door proefnemingen te worden onderzocht, maar de daardoor eventueel te berei ken vergroting van de capaciteit der winplaats is een zaak, die uitsluitend het belang va nde W.M.Z. aangaat. In verband daarmede dienen Ged. Staten deze maatschappij in overwe ging te geven de kwestie der infil tratie nader te doen bezien. De te ne men proeven moeten tot doel hebben uit te maken welke de financiële con sequenties en de technische voordelen zijn van infiltreren van door Zuid- Beveland geleverd rein water in de waterwinplaats. Het plan van dr Lindenbergh is zeer interessant. Hij acht, dat de water voorraden moeten worden vergroot, niet alleen in het boven-, maar ook in het diepwater, opdat reserves gevormd kunnen worden. Westelijk van de draineerleiding ligt een duinpan, die zich bij uitstek leent om daarin water ter infiltratie in de duinen te brengen. Er kan tenminste 1.000 m3 in, zodat tijdelijk meer kan worden aangevoerd dan in dezelfde tijd kan worden geïnfiltreerd. Hier door kan een aanvulling van het grondwater worden verwacht van ten minste 150.000 m.j per bevloeiingspe- riode. Ei zullen enkele leidingen moeten worden aangelegd, hetgeen rond 3.500.zal kosten. Voorts kan een gedeelte van het aan gevoerde gezuiverde water direct in de draineerleiding worden gebracht. Eerst dient hier een voorzichtige proef te worden genomen, die niet meer dan 400.zal kosten. Niet meer dan 100.kost de proef om in één der negen diepe bronnen rein water te in filtreren. Uiteraard speelt de vraag, hoeveel water Zuid-Beveland zal kun nen leveren, bij dit alles een rol. Ook laat het zich aanzien, dat over enkele jaren de mogelijkheid zal be staan goed polderwater (dat nu nog te zout is) gedurende de winter voor be- vloeing van de duinen der waterwin plaats te gebruiken. De vrijkomende hoeveelheden polderwater kunnen, ruw geschat, ongeveer 1% millioen m3 per bevloeiingsperiode bedragen. VLISSINGEN, 23 November Zon dagochtend te ongeveer half zes is op de réde van Vlissingen het Duitse schip „Maria Elisabeth" van de rederij Montan te Hamburg, groot 1.044 ton, in aanvaring gekomen met de „Cap- taine Heusers" van de Comp. Mar. Bei ge, die 7.198 ton meet. De schade was niet groot. Beide schepen kwamen van Antwerpen. Het stoomschip Ootmarsum van de rederij Vinke en Zn uit Amsterdam, dat Zondagavond omstreeks negen uur bij het Zuiderhoofd te Westkapelle aan de grond is gelopen is vannacht om 00.03 uur door de sleepboot Goerree uit Vlissnigen en het bergingsvaartuig Dolfijn vlot getrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1