HET GEWETEN VAN HET VOLK DEZE WERELD Nederlands Bijbelgenootschap •yrs Politiek manifest van de Republiek der Zuid-Molukken* Prijzen voor schrijvers* Ds H. VELDKAMP Meer voedsel voor de Russen* DAT KAN! 1814 1954 Hechte interkerkelijke samenwerking. Meeting te Den Haag. Ook Spierpijn z\ vö,nö&q tot Ö&Q Woorden, geen daden. Bondsbureau Chr* Schilderspatroons geopend* Zaterdag 21 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 DOOR Dezer dagen las ik in de krant, dat de procureur-generaal van het Haagse Hof zich genoodzaakt zag tot het doen van enkele medede lingen, die hij niet gedaan zou hebben, als niet de pers zo zei hij voor de onderhavige zaak een grote belang stelling aan de dag gelegd had. Geheel afgezien van de vraag hoe bedoelde procureur-generaal persoon lijk dacht over die journalistieke be langstelling, is een uitlating als deze toch wel merkwaardig. Er blijkt uit, dat zelfs de hoogste rechterlijke instan ties aan diverse publicaties en bepaal de opvattingen in de pers gelanceerd niet zonder meer voorbijgaan, en ook niet voorbij kunnen gaan. Hetzelfde geldt trouwens ook voor regeringsper sonen, Kamerleden e.d. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat zowel de regering als de rechterlijke macht naar eigen beginselen en nor men hebben te handelen en in hun be leid niet afhankelijk kunnen zijn van pers of publieke opinie. Zelfs is het woord „invloed oefenen" van de zijde van de pers hier nog te zwaar gela den. Dat er niettemin rekening mee wordt gehouden, en dat meer dan één openbare instantie scherp luistert naar wat in de pers over haar beleid tot uiting komt, is buiten kijf en wordt ook telkens weer openbaar. Het aantal instanties is gemakkelijk genoeg uit te breiden. Ik denk nu al leen maar aan de politieke partijen, de vakbonden enz. Wanneer zelfs een onafhankelijke rechter blijk geeft te willen luisteren naar wat de pers schrijft, dan is het op z'n zachtst gezegd ontoelaatbaar, dat een partijbestuur of een vakbond zou doen alsof de pers niet bestaat, of wat nog erger is, zich op de tenen getrapt voelt, als in de pers eens critiek wordt geoefend over enige beleidskwesties, Niet alsof de pers een zeker medezeg genschap wil hebben. Zij is wel eens genoemd de „koningin der aarde", maar als zij alles zou willen bedisselen, zou die naam moeten gewijzigd ii „dictator" der aarde, en van dicta toren hebben we al last genoeg gehad. Dit soort heerschappen dienen tot nul te worden gereduceerd. Men zou de pers beter kunnen noemen: de cons ciëntie van het volk. Er bestaat nu eenmaal een soort collectief geweten, en zolang dit volksgeweten niet inge dommeld is of met een brandijzer toe- geschroeid, reageert het snel en intuï tief op elke afbuiging naar links of naar rechts, op onrecht aan bepaalde personen of groepen van personen aangedaan of tendenzen in die rich ting enzovoort. Dit geweten moet een mond hebben, die spreekt, en dat is de pers. En zo brengt ons de uitlating van de bewuste procureur-generaal op de hoogst belangrijke kwestie van de functie van de pers als het geweten van het volk. Hiermee hangen allerlei andere moeilijke vraagstukken samen, die hier zelfs niet eens aangeroerd, laat staan opgelost kunnen worden. We volstaan met een paar opmerkin gen, die eigenlijk alleen maar dienen om eens tot nadenken over deze ma terie te prikkelen. Het zal voor een ieder die over deze dingen gaat nadenken, duidelijk zijn, dat de roeping van de pers, en niet name van de christelijke pers, om consciëntie des volks te zijn, verre van eenvoudig is. Er is meer nodig dan een vlotte pen en een grote ken nis van zaken. Het is voor een groot deel een kwestie van „feeling", van gelovige intuïtie, van wijsheid ook, en tenslotte niet te vergeten van moed en durf. Een journalist behoort een moedig man te zijn. Hij is meer dan een reporter, verslaggever, weergever van bepaalde feiten. Hij is ook en vooral strijder, de man in de vuurlinie. Deze durf en ik zou graag willen spreken van christelijke durf is vooral dan nodig, wanneer de stem van het geweten wordt als de stem van een roepende in de woestijn. Op het gevaarlijke moment, dat de be geerte sterk wordt, om ook maar te zwijgen, en om te gaan prijzen alles wat de heren wijzen. Dit laatste is in vele gevallen het eenvoudigste en het gemakkelijkst, de weg van de ge ringste weerstand! De zaak rtaat namelijk zo, dat lang niet altijd de man die schrijft, en met dat schrijven een geweldige roeping te vervullen heeft, zich voortgestuwd en gedragen weet door de gewetens van anderen. Zulke situaties zijn er, en dan wordt de taak van de pers vrij eenvoudig, hoewel in zekere zin vrij gevaarlijk ook, omdat de zonde van de demagogie dan pal voor de deur ligt, Maar soms is ook ook zo, dat de stem van het geweten geen instem ming heeft van de gewetens! Er is met andere woorden een soort wisselwer king. De pers kan en moet soms niets anders dan „stem" zijn, -de stem die aanklaagt, een stem 'die aanzwelt als een stem van vele wateren, zodat er aan die stem geen weerstand meer te bieden is. Maar in andere gevallen heeft juist de pers tot taak het volks geweten wakker te schudden, en het verstomde geweten tot spreken te be Wegen. En hier kan vooral de christe lijke pers op een zeer eenzame post komen te staan, omdat zij in de eerste plaats moet inroepen, inschreeuwen mag ik wel zeggen tegen de stemmen van de „andersdenkenden" en in de tweede plaats de stem en de steun, en ook het gebed ..er „gelijkgezinden" ont beren moet. Ik zou veel voorbeelden kunnen noemen, maar laat het voor lopig bewust na. gaat altijd door merg en been van de spreker of schrijver zelf. Daarom is het altijd een moeizame bezigheid. Het is eigenlijk een stuk en niet zo'n klein stuk zelf bedrog en zelfverblinding, als wij al les goedvinden wat er door „onze mensen" wordt verricht. Ik weet nog heel goed uit de tijd dat ik lid van de J.V. was en dus ook ijverig verkiezingspropagandist, dat het voor ons onomstotelijk vast sto"nd, dat onze rechtse candidaten voor ge meenteraad, Tweede Kamer enz. stuk voor stuk genieën waren en de linkse candidaten een stelletje ezels en niets nutten. Onze mensen hielden altijd prachtige Als het niet in bet-weterij ontaardt, heeft de pers het recht niet al leen, maar ook de taak om de stem der consciëntie te verheffen tegen wat zij ziet mislopen, niet alleen buiten, maar ook in eigen kring. Ik heb al gezegd, dat het prijzen van wat de heren wijzen meestal de gemakkelijkste en de prettigste weg is. Wie critiek oefent, doet niet alleen pijn, maar voelt zelf pijn. Het waar achtig profetisch spreken is nooit van uit een zekere verhevenheid, maar LONDEN, 20 Nov. De Sowjet-mi- nister voor de voedselindustrie, Zotof, heeft in een toespraak tot ambtenaren van zijn ministerie een campagne voor meer en beter voe'dsel aangekondigd. De voedselindustrie produceert niet genoeg en. sommige van haar produc ten zijn van minderwaardige kwaliteit, aldus de minister, die vervolgens een program ontvouwde voor de houw van voedselfabrieken om het Sowjet-volk te voorzien van alles wat beloofd is. Hij drong aan op de productie van goe deren van uitsluitend zeer hoge kwa liteit. Ingezonden Mededeling (adv.) en zinvolle redevoeringen, maar de tegenpartij zei altijd domme dingen. Wij sloegen de spijkers op de kop en de anderen sloegen altijd mis. Zo wer den wij onderricht door de „Stan daard" uit die dagen. Het was niet eens de moeite waard weer te geven wat Troelstra en zijn kornuiten had den -gezegd, want dat was altijd dom en kon met een enkele regel worden gezegd. Al hét andere kwam in ex- tenso in de pers. Die tijd is nu wel voorbij. Zoals wij in onze jeugd ervan uit gingen, dat onze „voormannen" het bij het rechte eind hadden, gaat de jeugd er nu van uit, dat het bij ons niet veel zaaks is. Maar dat daarge laten, we hebben nu toch allemaal wel begrepen, dat de lieden van de „an dere zijde" toch niet allemaal imbe cielen zijn, en dat er integendeel vele knappe en wijze mensen onder zijn. Een voorlichting als boven gesigna leerd, dat „önze partij, onze bond, ónze verenigingen" het allemaal prachtig doen, is niet anders dan ver doving van de consciëntie. Wij zeggen niet alleen, dat onze christelijke pers deze verdovingsmiddelen niet mag toepassen, maar we zeggen ook, dat ons christenvolk eventueel met deze aspirine-artikelen geen genoegen mag nemen. Naast de „vrijheid van de drukpers" is de „vrijheid van gewe ten" één van de grootste geestelijke goederen, die een volk kan bezitten. Maar daar gaat nog één ding boven uit: de zuiverheid aan- het geweten. Ook voor U, als U deelneemt aan de grote FLYER-PRIJSVRAAG in de Radiobladen. Zie Uw Ra dioblad van deze week of vraag de eerste 3 prijsvragen aan post bus 500 Eindhoven. Het zelfbeschikkingsrecht Dringend beroep op rechtsherstel* DEN HAAG, 20 November. De Proclamatie van de Republiek der Zuid-Molukken op 25 April 1950 was geen daad van agressie tegen Indonesië, tegen Nederland of tegen welk ander land dan ook, het was een daad om het eigen, apart Zuid-Molukse Volksbestaan, dat op het spel stond wegens de liquidatie (door infiltratie, intimidatie en mili tair geweld) der deelstaten, waaruit de Verenigde Staten van Indo nesië bestond, door één dier deelstaten, met name de Republik Indo nesia, veilig te stellen. Aldus staat te lezen in een manifest van de Regering van de Republiek der Zuid-Molukken. 20 «tuks 75 «ent 10 «tuk» 58 een» DEN HAAG, 20 NOVEMBER. Het Nederlands Bijbelgenootschap hoopt in 1954 een jubileumjaar te beleven als het mag herdenken voor honderdveertig jaar te zijn opgericht. Het is een van de oudste dochters van het Brits- en Buitenlands Bijbelgenoot schap, dat in 1954 eveneens jubileren zal want dan is het 150 jaar geleden dat dit genootschap gesticht werd. Het Brits- en Buitenlands Bijbelgenootschap heeft in deze anderhalve eeuw niet minder dan 586.000 Bijbels en Bijbelgedeelten uitge geven en in 818 talen verspreid. Dat is nog maar een gedeelte van 1140 talen waarin delen van het Woord van God vertaald zijn en een gedeelte van de 197 talen waar in men de complete Bijbel heeft overgezet. Het mag voor onze lezers overbodig geacht worden om hier in den brede uit te weiden over de zegen en de bete kenis van het Ned. Bijbelgenootschap dat in ons versplinterd Protestants Ne derland staat als :n hechte eenheid en dat een uitstekend specimen biedt van een hechte int kerkelijke samenwerking. Nog pas heeft het Ned .Bijbelgenootschap de nieuwe vertaling aan ons volk gege ven waaraan geleerden en theologen uit allerlei Prot. denominaties in ons vader: land h ben meegewerkt. Bij de ver schijning en officiële aanbieding van de nieuwe vertaling aan de vertegenwoordi gers van de verschillende kerken in ons vaderland hebben wij gelegenheid ge had bïi 't werk van dit aloude genootschap nader stil te staan. Met ingenomenheid begroeten wij het actieve optreden van het N.B.G. Wat kan men ons volk in deze tijd van voortgaande secularisatie beter bieden dan het Boek der Boeken. Een volk dat bij zijn Bijbel leeft is een sterk volk dat niet wordt medegevoerd met al lerlei wind van leer. Daarom is de arbeid van het N.B.G. ook van nationale bete kenis en heeft het recht op de steun en sympathie van elk kind der Reformatie. Nieuwe loot aan stam van Chr. Middenstandsbond. (Van een onzer redacteuren): UTRECHT, 20 Nov. Tijdens een dezer dagen te Utrecht gehouden ver gadering wérd besloten tot de oprich ting van een Prot. Chr. Bond van On dernemers in Uurwerken en de Goud en Zilverbranche. In het voorlopig be stuur namen plaats de heren M. J. H. Luiks te Groningen, K. J. Zomer te Hoogeveen, A. J. Fibbe te Rotterdam en J. J. Mol te Bussem. Het secretariaat is voorlopig geves tigd bij de Chr. Middenstandsbond, De Ruyterstraat 74 te Den Haag. Het is de bedoeling binnen de organisatie zelf standige secties te vormen voor de uurwerk-branche en voor de goud- en zilverbranche. De Zuid-Molukken heeft na de sou- vereiniteitsoverdracht op 27 December 1949 op duidelijke wijze gedurende vier maanden blijk gegeven, bereid te zijn deel te nemen aan een op federale grondslag gevestigde Verenigde Staten van Indonesia, waarbij aan de samen stellende delen ervan ruime mate van autonomie zou worden toegekend. Eerst na de vernietiging der Fede rale Structuur en de aankondiging van het voornemen van de Indonesische re gering om een Eenheidsstaat te vor men, proclameerde het wettige bestuur van de Daerah Zuid-Molukken, ge bruikmakende van het in de R.T.C.- overeenkomsten aan alle bevolkings groepen in Indonesië toegekende zelf beschikkingsrecht, de vrije en onaf hankelijke, souvereine Republiek der Zuid-Molukken. In de hierop gevolgde strijd tussen Indonesische en Zuid-Molukse troepen, welke strijd tot op dit ogenblik nog in alle bitterheid voortduurt op het grootste eiland van de Zuid-Molukken, Ceram, ging het voor de Indonesische troepen om de vernietiging en over weldiging van de Republiek der Zuid- Molukken, terwijl *de' Zuid-Molukse troepen^uitsluitend de wapens hebben opgenomen ter verdediging van hef zelfbeschikkingsrecht van het Zuid- Molukse volk. Geen vraag behoeft derhalve te be staan, wie in de uitgebroken oorlog als agressor moet worden beschouwd, ontwikkeling in Indonesië, wat er waar In Mei a.s. zal het feest in Engeland ge vierd worden en op 16 Juni d.o.v. zal het Ned. Bijbelgenootschap jubileren. Het doet dat met een grote meeting in de Haagse Houtrusthallen. Het Ned. Bijbel genootschap telt thans ongeveer 140.000 leden en het ligt in het voornemen om aan het Nederlandse volk een feestgave te vragen in de vorm van tienduizend nieuwe leden. Daartoe zal in de komende maanden een grootscheepse campagne op touw gezet zal worden. Teneinde het mo gelijk te maken dat de Houtrusthallen die 8000 zitplaatsen tellen geheel gevuld zal zijn, wordt een systeem van onder linge omslag van de kosten toegepast, waarin begrepen zijn de reiskosten, de toegang, consumptie en een eenvoudige lunch. Dat betekent dat een Hagenaar f 3.00 betalen moet maar dat de verst afwonende toch niet meer dan f 10.zal behoeven te storten. Een spaarsysteem maakt het mogelijk deze gelden op een eenvoudige wijze bijeen te brengen en daartoe verstrekt het Bijbelhuis spaar kaarten met spaarzegels. Men heeft uit gerekend dat waar er 700 afdelingen zijn met gemiddeld vijf bestuursleden het een kwestie is van slechts drie nieuwe leden per bestuurslid en de tienduizend nieuwe leden zijn gewonnen. Zowel het nieuwe lid als hij of zij die het aanbrengt ont vangt een fraaie bladwijzer voor de Bij bel. Bovendien zullen zij die een aantal nieuwe leden en begunstigers aanbren gen tot een totale waarde van f 25.een jubileumtegel ontvangen, die door „De Porceleyne Fles" vervaardigd wordt. Bo vendien zal ook worden uitgevoerd een plan. van het Amerikaanse Bijbelgenoot schap. Er zal een „World Book of Bible Sha rers" worden samengesteld waarin ver zameld worden handtekeningen uit de gehele wereld van mensen die willen ge tuigen van hun dankbaarheid voor het bezit van de Tijbel en voor de weg van dit Boek door de wereld mede willen hel pen plaatsmaken. Ook in ons land zal binnenkort de gelegenheid geopend wor den voor dit boek zijn handtekening te zetten. PRIJSVRAGEN. Het .iur van het Ned. Bijbelge nootschap heeft ook een prijsvraag uit geschreven voor het dichten van een lied waarin de zegen zowel als de be tekenis van de Bijbel bezongen wordt. Het gedicht moet minstens drie cou pletten en totaal hoogstens dertig re gels telle De tekst moet geschikt zijn om te worden getoonzet tot een lied dat zich leent zowel voor kerk- els voor massazang. De inzendingen die uiterlijk aan de a zond van 1 December binnen moeten zijn zullen worden be oordeeld door een jury van vijf leden en de drie beste inzendingen zullen worden bekroond met een prijs van f 190.—. Omstreeks Nieuvzjaar komt een prijs vraag voor het componeren van een zangwijs op de drie bekroonde ontwer pen waarbij gevraagd wordt een melodie pewerkt voor vierstemmig koor a capella, dezelfde melodie voor orgelbegeleiding. Ook is een vouwblad verschenen geti teld: „Schakel de stroom in - lees uw Bij bel" waarin het niet gaat om propaganda voor het N.B.G., maar waardoor men het Bijbellezen 1 rderen wil. IN DEN HAAG. Als het Ned. Bijbelgenootschap 16 Juni in Den Haag bijeenkomt, dan hoopt men met begeleiding van het nationale muziekcorps van het Leger des Heils door de Houtrusthallen het feestlied te doen weerklinken. Enkele korte toespra ken zullen in deze samenkomst, die om half elf met een wijdingsdienst begint, worden gehouden. De morgenvergadering zal staan in het teken van de vraag: .Waarom zijn we zo dankbaar, dat we een Bijbel bezitten? In de middagver gadering is het woord aan een aantal buitenlandse gasten die zo juist zijn te ruggekeerd van de viering van het 150- jarig bestaan van het Brits- en Buiten- la is Bijbelgenootschap. Koorzang zowel als massazang en declamatie zullen het :prokene afwisselen. Om vier uur v dt de bijeenkomst gesloten. Ingezonden Mededeling (adv.) en rheumatische pijnen wrijft U weg met TROUW OP ZIJN POST. MAINZ, 20 Nov. Bijna een week na afloop van een legeroefening stond bij Ginsheim in de omgeving van Mainz een Amerikaanse soldaat nog steeds op wacht hij ponten, waarme de tijdens de oefeningen soldaten en voertuigen over de Rijn waren gezet. De inwoners van Ginsheim, die de soldaat voedsel en onderdak ver schaften, trachtten de soldaat over te halen zijn post te verlaten, maar hij blééf.... Tenslotte meldde hij zich bij de plaatselijke politie. Een paar dagen later zond het leger een auto naar Ginsheim om de soldaat naar zijn afdeling terug te brengen. Men bleek vergeten te hebben hem te vertel len, dat de oefënïng was afgelopen. Nieuwe expeditie naar de Himalaya. PARIJS, 20 Nov. Naar de Indiase radio-omroep mededeelt, heeft de Nieuw-Zeelandse Alpenclub van de re geringen van Pakistan en Nepal toe stemming gekregen om een nieuwe expeditie te organiseren naar de Hima laya. De expeditie, die in Maart aanstaan de in India zal aankomen, zal onder leiding staan van sir Edmund Hillary, die tezamen met de Sherpa Tensing de Mount Everest heeft overwonnen. President Truman heeft vanmiddag het eredoctoraat in de rechtsweten schappen ontvangen van de Katholieke Universiteit te Washington. Nijhoff posthuum geëerd. DEN HAAG, 19 Nov. De Jan- Campertstichting te 's-Gravenhage heeft de Constantijn-Huygensprijs, de meesterprijs waarmee een geheel oeuvre wordt geëerd, voor 1953 pos thuum toegekend aan de dichter Mar- tinus Nijhoff, jarenlang bestuurslid en laatstelijk voorzitter van de Jan Caro- pertstiebting. De erven. Nijhoff hebben zich bereid verklaard het aan deze be kroning verbonden bedrag van f2000 weer ter beschikking van het stich tingsbestuur te stellen. Dit zal deze gelden besteden voor de opdracht aan een letterkundige tot het schrijven van een boek over Nijhoff. De Vijverbergprijs voor een in 1952 verschenen roman f 1500) is toege kend aan Albert Helman voor zijn boek „De laaiende stilte". Met de Essayprijs, een prijs van f 500 voor een in 1952 verschenen bun del Essays, is bekroond het boek „Es says in duodecimo" van Simon Vest dijk. Albert Besnard verwierf met zijn bundel „Doem en Dorst" de Jan-Cam- pertprijs, een prijs var, f500 voor een in 1952 verschenen dichtbundel. Een extra-bekroning van f 1000 ver wierf het boek „Volg het spoor terug" van J. B. Charles. Tenslotte werd een extra-prijs van f 500 toegekend aan Simon Carmiggelt voor zijn bundel humoristische schet sen „Poespas". Al deze prijzen zullen op Woensdag 25 November tijdens een ontvangst in het stadhuis Groenmarkt door de bur gemeester van 's-Gravenhage worden uitgereikt. Op dit ogenblik toont de politieke is van de in 1950 door de Indonesische regering bij herhaling gepubliceerde verklaring, nl. dat het grootste gedeel te van het Indonesische volk de fede rale staatsvorm afwijst en slechts de Eenheidspartij wenst. Overal blijken thans de drang en de druk om te ko men tot autonomie in Indonesië zeer groot te zij a Ook de Nederlandse regering heeft thans bij mende van haar minister president dr W. Drees openlijk beves tigd, dat hetgeen geschied is, in strqd is met de R.T.C., dat de ver nietiging der deelstaten met geweld heeft plaats gehad en dat aan de Zuid- Molukken onrecht is aangedaan. Hoezeer de Zuid-Molukkers zich ook verheugen over dit alles, voor hen is elke terugkeer als autonome deelstaat binnen Indonesisch, staatsverband, on mogelijk. Maar al te bitter zijn ge weest de ervaringen in de afgelopen jaren voor wat betreft de nakoming der R.T.C.-overeenkomsten door Ne derland en Indonesië, dat zij nu in geen enkele nieuwe, hoe plechtig ook gegeven garantie voor een zelfstandig Zuid-Moluks volksbestaan in Indone sisch staatsverband, meer vertrouwen kunnen stellen. Bovendien hebben Z. Molukse zonen en dochteren voor het Zuid-Molukse vrijheidsideaal hun le ven gegeven en heeft de Zuid-Molukse vierkleur een blijvende plaats inge nomen in de harten van het gehele Zuid-Molukse volk. Daarom wijzen de leiders van de Republiek der Zuid- Molukken elke oplossing van dit pro bleem, welke de Zuid-Molukken weer terug wil brengen in Indonesisch staatsverband, onverbiddelijk af. Een. oplossing van dit probleem zal dan ook 'enkel en alleen verkregen kunnen worden, indien het thans ook door de Nederlandse regering erkende onrecht de Zuid-Molukken aangedaan, volledig wordt hersteld. Ingezonden MededeJina (Adv DjSBMCkC Ham ja-Golel ■yCSlUCSv tuper handverzorging FfANKRIJK, het Westeuropesel Schuman hield een krachtig pleidooi land, dat nauwelijks de weelde 1 voor de integratie van Europa en wees „or. frankrijk op de gedane beloften en de internationale verplichtingen. De van de democratie kan ver dragen, moet dezer dagen beslissen over de toekomst van Europa. Op het ogenblik, dat we dit schrijven, wordt gedebatteerd over de Euro. pese Defensie Gemeenschap en al lerhande problemen, die daarmee annex zijn Hoe bewogen en aandoenlijk ook de overtuigende gloedvolle betogen waren, de voor- en tegenstanders hebben elkaar niet gevonden en de afgevaardigden staan als kemp hanen tegenover elkaar. Het resultaat van de debatten van de eerste dagen is dan ook, dat men achter de schermen twee resoluties voor eikaar heeft gedokterd, die dan werkelijk ook niets met elkaar ge meen hebben. De politiek van de op bouw van een verenigd Europa moet worden voortgezet, zegt een resolutie en in de andere kan men lezen, dat de Europese voorspoed alleen kan voortkomen uit de vrije samenwer king van alle Europese landen en dat een gemeenschap van een geampu teerd Europa van Zes niets anders is dan een oud Duits plan. Dit is de uitwerking geweest van het gesehut van welsprekendheid, dat de heren afgevaardigden hebben laten losbarsten. En de labiele regering La mel zit met de brokken. Vooral Daladier had weinig goede woorden voor de Europese Defensie Gemeenschap. Zijn argument was, dat niets zo gevaarlijk is als een bewapend Duitsland. Daladier werd na zijn betoog toege juicht door de Gaullisten, communis ten en sommige liberalen en conserva tieven, een bont gezelschap, waarvan niet veel goeds valt te verwachten. tegenstanders lieten zich echter geen ogenblik overtuigen. Het is in de grond van de zaak een tragisch geval met het Frankrijk van vandaag. Aan de ene kant kent het politici van formaat, die over de ge hele wereld gerespecteerd worden en van wie de meningen op hoge prijs worden gesteld. Zijn het niet juist Fransen geweest, die met de politieke ideeën van deze tijd voor de dag zijn .A.- at gekomen, politieke ideeën, die grif werden overgenomen en die een op lossing inhielden van de nijpende pro blemen van West-Europa? We denken slechts aan mannen als Schuman en Pleven. Maar aan de andere kant zijn het deze figuren weer, die niet bij machte zjjn het land tot een réveille te brengen. Het conservatisme van de Franse boeren, het gedrenkt zijn van de arbeiders in de leer van de klassen strijd, het voortdurende geharrewar Van de politieke partijen om bijkom stigheden dikwijls, de zwakte van de elkaar snel opvolgende kabinetten om maar niet meer te noemen, zijn fac toren, die een gezonde democratie in dit land onmogelijk maken. Wellicht zou een buitenstaander zeggenlaat ze maar in hun sop gaar koken, ze doen dit zichzelf aan. Maar het is zo, dat deze Franse tragiek de tragiek van Europa kan worden. De debatten, die deze dagen in de Franse Nationale Vergadering worden gehouden, zijn hier een dreigend voor beeld van. Immers, de regering, die nu haar meerderheid uiteen ziet val len, probeert het vege lijf te redden door een compromis tussen de onver zoenlijke standpunten voor te stellen. Op het ogenblik zijn de ministers aan het woord en zij zullen in arren moede beloven, dat hun buitenlandse politiek beperkt zal blijven tot de Kolen- en Staalgemeenschap en de Europese Defensie Gemeenschap, vooropgesteld, dat aan de bekende Franse woorden met betrekking tot de E.V.G. wordt voldaan. In het gunstigste geval zal de regering voor dit compromis een meer derheid vinden en voor de zoveelste keer heeft een Franse regering het ge haald. Maar ook dit is niet bemoedi gend. Want het voorstel van de rege ring komt hierop neer, dat van een Europese politieke eenwording, laat staan van de vurig begeerde economi sche integratie voorlopig geen sprake kan zijn. Dit betekent, dat de komende conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken in Den Haag, die zullen spreken over de politieke inte gratie, als het erop aankomt weinig om het lijf zal hebben en dat naar het uitdrukkelijke Nederlandse voor stel, dat zowel de militaire als poli tieke eenwording hand in hand moe ten gaan met een economische inte gratie, niet meer geluisterd kan wor den. Het is een schrale troost, dat men na dit debat waarschijnlijk verder kan werken aan een kostbaar Europees le ger. Het zal echter een leger worden, dat een gezonde economische basis zal missen. En dat belooft moeilijkheden. Jaarvergadering aanvaardde gewijzigde C.A-0* (Van onze redacteur). UTRECHT, 20 November. Do Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons hield Woensdagmiddag en Donderdag te Utrecht zijn jaarvergadering. Woensdag morgen trok men echter eerst naar Hil versum, waar het eigen bondsbureau aan de Vaartweg feestelijk werd geopend. Na dat de bondsvoorzitter, de heer F. F. v. d. Wey uit Leeuwarden, de opening had verricht, werden verschillende cadeaus aangeboden en gelukwensen uitgespro ken. In zijn openingswoord op de jaarver gadering; w o js de heer Van de Weij op het steeds omvangrijker en zwaarder worden van de bestuurstaak ii jze en andere middenstandsorganisaties. Do hoofdbestuursleden kunnen dit werk vaak slechts verrichten ten koste van eigen bedrijf, gezin en gezondheid en daarom moet naar een oplossing gestreefd wor den. .U itvoerig besprak men. de concept-C AO, zoals die was ontstaan in de onderhande lingen tussen dj delegaties van werkge vers en werknemers. Tenslotte verklaar de de verga lering zich hiermee unaniem accoord. De v* rnaamste wijziging is wel een uurloonverhoging, die voor de eerste t.e.m. de vijfde klasse resp.*9, 10, 10, 13 en 15 cent bedraagt. De algemene loonsver hoging van 5% is hierin begrepen. Ook de jeugdlonen gaan omhoog en voor het bezit van verschillende vakdiploma's kan voortaan een loontoeslag van 5 tot 10% extra gegeven worden. Bij de afdelingsvoorsteïlen was er éeu van het Gooi, waarin gevraagd werd do opt'* iing van een Chr. Schildersvak- school te overwegen, nu Rijk en gemeen te het nijverheidsonderwijs voor 100 subsidiëren. Ook de zusterorganisaties hebben zo'n school. Het bestuur zegde toe de besprekingen hierover te zullen openen, NIEUWE MAATSCHAPPIJ. In de middagvergadering sprak prof. dr ir H. van Riessen over: „De invloed van publiekrechtelijke organen op de ontwikkeling van de maatschappij der toekomst". Spr. gaf een schets van de ontwikkeling in de richting van een col- Iectivistische maatschappij, waarin we ons bevinden. Een maatschappij, waarin een voortsehrij Jende ontwijding van het leven en ontkerstening te constateren valt De vraag is nu maar, of de P.B.O. deze ontwikkeling zal bevorderen of' een stimulans zal geven in de richting van de herkerstening. Om deze vraag te kunnen beantwoor den. toetste spr. de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie aan de beide door hem voor het maatschappelijk leven steeds centraal gestelde beginselen van een juist evenwicht tussen gezag en vrijheid en eerbiediging van de souvereiniteit in eigen kring. Prof. Van Riessen constateerde, dat beide beginselen door de wet op de PBO worden aangetast Het publiekrechtelijk karakter van de bedrijfsorganen bete kent een vennenging van overheidsbe voegdheid en bevoegdheid van het be drijfsleven. Ook ontstaat in de bedrijfs organen een verkeerde machtsconcentra tie, die de vrijheid b,'emmert. Zo wordt volgens spr. een. milieu geschapen, waar in het collectivisme zou kunnen opbloei en. Op de vraag, hoe het dan moet met de PBO antwoordde spr. dat z.i. de veror denende bevoegdheid in de werkzaam heid van de „schappen" op de achter grond behoort te blijven. Overleg en be sluitvorming op privaatrechtelijke basis moeten vc:rop staan. Als men hierop antwoordt, dat zo verschillende bedrijfs- genoten aan gemaakte overeenkomsten ontsr~ - - antwoordt spr. hierop; Dat is nu r ^et leven en de prijs der vrijheid moet m :i betalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5