CORNELIS VERMUYDEN, die van moerassen vruchtbare gronden maakte Ambassadrice van de Unesco in Zeeland Nog geen unificatie der loongrenzen van de verzekeringswetten 7 holenaar bedijkte gronden in Engeland. Een leven van waardering, maar nog veel meer van verguizing Hij werd in St-Maarfensdijk geboren Bezwaren tegen opbouw van de bevolking in de Noord-Oostpolder Ontevredenheid over de erfpacht Babies op de zwarte markt Prijs 2000 dollar. Hulpverlening in natura aan Zitid-Slavië. 25.000 HANDTEKENINGEN. Petitionnement der S- G- P» Tegen vervoerverbod van niet ingeënt vee. EEN UITKOMST VOOR MAAGLIJDERS C.R. MAAGTABLETTEN De Unie-collecte. WINTERhanden en-voeten KLOOSTERBALSEM Aan Waldorp een jaar surseance verleend. Wederzijds handels verkeer moet gestimuleerd worden. ïlodLo- Zaterdag 21 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van een speciale medewerker.) Er zijn mensen, van wie wij weinig weten, maar die toch een zeer belangrijke rol in de geschiedenis hebben gespeeld, Zo'n man was de Tholenaar Vermuyden, die in Engeland gedurende 35 jaar (van 1621 tot 1656) een rol heeft gespeeld bij de landaanwinning. Hij onderhield nauwe betrekkingen met twee koningen, maar over zijn levenseinde is ons niets bekend. Zijn rol is dan uitgespeeld en het gordijn der ge schiedenis wordt voorgoed dichtgetrokken. Voorgoed is misschien een te sterk woord, want de Nederlander KorthalsAltes heeft het grootste boek over hem geschreven, maar aan het belangrijkste werk van Ver muyden het droogmaken van de moerasgronden Great Level wijdt hij slechts een paar bladzijden. Harris, zijn Engelse biograaf, heeft aan Vermuydens activiteiten op dit terrein recht laten weder varen. En zo wordt toch telkens een tipje van dat gordijn opgelicht. Het leven van deze Tholenaar is er één van waardering, maar nog meer van verguizing en critiek, tot in de twintigste eeuw. En toch zijn Vermuydens verdiensten niet gering geweest: een deel van Engelands welvaart is te danken aan zijn werk: het droogleggen van gronden. Vermuyden wordt geboren in de ja ren negentig van de 16e eeuw in het stadje St. Maartensdijk. Omstreeks 1621 vertrekt hij naar Engeland om de doorbraak van de dijk van de Theems te Dagenham te dichten. Ko ning Jacobus I, die zeer met hem in genomen is, draagt hem de droogma king van het Windsorpark op (1623). Het volgende jaar wordt hij, met zijn yrouw, Engels onderdaan. In 1626 on dertekent hij met Karei I een over eenkomst tot droogmaking der moe rassen van Hatfield Chase (jachtveld). Dit ontoegankelijke gebied, waarvan de bewoners op enige hoger gelegen gebieden naar hartelust jagen en vis sen hoewel het koninklijk domein is wordt herschapen tot vruchtbaar land. De opbrengst van sommige lan derijen wordt verwintigvoudigd. Geen wonder, dat de Koning bijzonder ver heugd is. Hij drukt zijn vreugde uil door Vermuyden op 6 Januari 1629 in de adelstand te verheffen. Voortaan is het Sir Cornelis Vermuyden. GEEN SPOOR NAGELATEN. In 1630 wordt de nieuwe edelman door Francis Graaf van Bedford aange steld tot Directeur of Hoofdingenieur voor de droogmaking van een gebied van ruim 38.000 ha, de Great Level of the Fens, gelegen in de Graafschappen Huntingdon, Cambridge en Norfolk. Maar als het werk eenmaal begonnen is, begint ook de tegenwerking, de ver guizing, deels door eigen schuld, totdat Vermuyden na zjjn niet door het Parlement ingewilligd verzoek Sedg- moor droog te maken (1656) van het toneel verdwijnt zonder een spoor na te laten. DE MENS ACHTER HET WERK. Het werk van Vermuyden was be langrijk. Ma.r belangrijker is de vraag naar de mens achter dat werk. Er be staat een portret van hem, toegeschre ven aan van Miereveld, waarschijn lijk omstreeks 1638 geschilderd. Ver muyden staat dan op het toppunt van zijn macht en in blakende gunst bij Karei I. Het portret toont een man met een sterke wil, maar het wijst ook op een meer dan gewone agressiviteit. En dat is de hoedanigheid, waardoor hij uiteindelijk zijn vrienden van zich afstoot. Er is gelijkenis met an dere magistraatportretten uit de ze ventiende eeuw: zelfbewust en als het erop aan komt hard als steen. Vermuyden stamt ook uit een fa milie van magistraten: een zekere Colaird van de Muden wordt al in 1339 genoemd bij de bedijking van de Middelland polder, deel uitmakend Van het waterschap St. Maartensdijk. De moeder van Vermuyden, Sarah Werckendet, is een telg uit een voor aanstaande Zierikzeese familie. Zijn zwager, Lieven Werckendet, burge meester van Zierikzee, is een zeer ge vraagd waterbouwkundige, die op ver zoek van de Staten van Zeeland nogal eens onderzoeken instelt naar dijken en stromen. WAAROM NAAR ENGELAND? De vraag, waarom Vermuyden on geveer 1621 naar Engeland vertrekt, is niet met zekerheid te beantwoorden. Waarschijnlijk speelt de hervatting van de oorlog met Spanje na het Twaalfjarig Bestand hierbij een rol. Immers: tijdens de jaren van het Be stand is er zeer veel bedijkt. Maar als het oorlog is, liggen deze werken stil of worden ernstig vertraagd. Van Engelse zijde blijkt de belang stelling voor landaanwinning gewekt te zjjn en het is geen toeval, dat de Graaf van Bedford, tijdens zjjn gouverneur schap van Vlissingen, kennis maakt met inpolderingen. Hij is het ook, die In 1590 drie Nederlanders naar Engeland laat komen om de mogelijkheid van drooglegging van de genoemde gronden te onderzoeken. Het werk gaat niet door, maar men mag aannemen, dat dit onderzoek er toe heef bijgedragen Sir Williams zoon Francis de zaak opnieuw te doen aan pakken. Hij is het ook, die Vermuyden voor dit werk in 1630 aanzoekt. UITSTEKENDE BESCHRIJVING. De geschiedenis van deze droogleg ging, met haar voor- en tegenspoeden, haar processen en tegenwerking, met de koninklijke gunstbewijzen van Ka- rel I, met de moeilijke jaren van de burgeroorlog, met Vermuydens rela ties tot Cromwell, het is alles door de Engelsman Harris uitstekend beschre ven. Met zijn diepgaand onderzoek naar de kern van Vermuydens werk, Zonder vertoon van geleerdheid en rechtdoend aan diens werkelijk gro te verdiensten in i-genstelling tot vroegere en latere geschiedschrijvers heeft hij ons, Zeeuwen, zeer aan zich verplicht. Hoe knap is b.v. zijn onderzoek naar het overlijden van Vermuyden (1677). Alle legendevorming over de man,-die in armoede zou gestorven zijn, rafelt hij uiteen. Harris komt op goede gron den tot de conclusie, dat Vermuyden in zekere welstand is gestorven, n.l. nog in het bezit van uitgestrekte gron den en aandelen in de loodmijnen in Derbyshire. Harris veronderstelt, dat politieke redenen Cromwell, met wie hij in intieme relatie stond, over leed in 1658 hem op de achtergrond deden blijven. Misschien is de weige ring Sedgmoor droog te leggen ook niet vreemd aan zijn besluit zich uit 't openbare leven terug te trekken. Zo ligt begin en einde van Vermuyden's leven in het duister. Hoe ook z(jn karakter geweest moge zijn: Harris geeft Vermuyden de eer, de hem toekomt. Met wetenschappelijke nauwgezetheid wjjdt hij aan het slot van zijn boek nog enkele bladzijden aan de authenticiteit van het in zijn bezit zijnde Vermuydenportret. Steeds is aangenomen, dat het de bedjjker voor stelt, maar van Nederlandse zijde zijn tegen deze veronderstelling bedenkin gen gerezen. Vermelden wij nog, dqt ook Cats en Constantijn Huygens aan de Hatfield Chase onderneming hebben deelgeno men. Het is bekend, dat Cats grote fi nanciële voordelen met zijn bedijkin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft be haald. Huygens werd door Cats aange raden in de Engelse onderneming mee te doen, maar deze bracht dergelijke voordelen niet, hetgeen aanleiding was tot strubbelingen tussen Vermuyden en Cats en tussen Cats en Huygens! De verhouding van Vermuyden tot Huy gens schijnt er niet onder geleden te hebben. NU NOG GOED. Tenslotte: over de zo aangevochten waterstaatkundige principes, o.a. door zijn vroegere landgenoot Westerdjjke, maakt Harris nog de volgende opmer king: Vermuyden heeft met de droog legging van de Great Level of the Fens onder druk moeten afwijken van zijn oorspronkelijke plan, maar de enige practische maatstaf om de waarde van dit plan te beoordelen, is het te verge lijken met een plan, dat nü zou worden uitgevoerd. Alle opmerkingen van vroe gere en latere waterbouwkundigen ten spijt zou dat nu met evenveel succes uitgevoerd kunnen worden na 800 jaar! Kamerleden vragen t DEN HAAG, 20 November. Ook dit jaar hebben leden van de Tweede Kamer in het Voorlopig Verslag betreffende het Zuiderzeefonds de minister weer de vraag gesteld of bij de uitgifte van bedrijven in de Noordoostpolder niet op zeer korte termijn zeer ernstig gestreefd moet worden naar 'n even wicht ten aanzien van de levensbeschouwelijke opbouw van de bevolking van de Noordoostpolder. Deze leden menen dat aan elke groep van de be volking gelijke kansen moet worden gegeven. De bevolking moet zijn een afspiegeling van de verhoudingen in Nederland. Ook werd er op gewezen dat de jonge gezinnen het sterkst vertegen woordigd zijn en vroeg men zich af of dit ten aanzien van vele voorzienin gen in de toekomst geen moeilijkheden zal geven. WASHINGTON, 20 November. Volgens een New Yorkse openbare aanklager, Ernest Mitler, is er een bloeiende handel in „zwarte-markt- babies", vooral sedert de bureaux, die voor adoptie van kinderen zorgen, aan de vraag naar babies niet meer kunnen voldoen. Hij verklaarde dit tijdens een se naatsenquête. In New York is de vraag tien tot vijftien maal zo groot als het aantal babies, dat door de genoemde bureaux ter beschikking kan worden gesteld. Er is o.a. een bende, die aan echtparen in New York babies uit ste den op honderden kilometers afstand verkopen voor twee duizend dollar, al dus Mitler. DEN HAAG, 20 November. De Tweede Kamer heeft zich hedenmid dag verenigd met een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953 van het Departement van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Op de be groting wordt een post van f 150.000 uitgetrokken voor hulpverlening in natura aan Zuid-Slavië in verband met de misoogst. Veel leden van de Tweede Kamer was het opgevallen, dat ook dit jaar het aantal bedrijven in beheer van de staat aanzienlijk is uitgebreid. Zij ach ten dit minder juist en drongen aan op verkleining van dit aantal. Men maakte er bezwaar tegen dat gedurende 10 jaar het exploitatietekort van het gemeenschapsgebouw van Em- meloord gedragen wordt door het Zui derzeefonds. Vele leden maakten voorlopig be zwaar tegen de voorgestelde uitgifte van landbouwgronden in erfpacht, om dat de minister van Financiën de Ka mer nog steeds geen gelegenheid heeft geboden om naar aanleiding van een toegezegde nota van gedachten te wis selen over de definitieve wijze van gronduitgifte in de nieuwe polders. Bovendien maakten zij daarom be zwaar tegen de aangevraagde gelden voor een bijdrage in de bouw van be drijfsgebouwen op erfpachtgronden. Deze leden waren van mening, dal het uitgeven van een vierde deel der te verpachten landbouwgronden in erf pacht praktisch zou leiden tot bevoor deling van financieel krachtige boeren van het oude land. Vele andere leden sloten zich hierbij aan. Nog groter bezwaar hadden deze leden tegen de vererfbaarheid. Om deze redenen zou men gaarne een uit voerige uiteenzetting omtrent de be doelingen en de opzet van de uitgifte in erfpacht tegemoet zien. DEN HAAG, 20 Nov. Vanmorgen heeft een deputatie van het hoofdbe stuur der Staatkundig Gereformeerde Partij, bestaande uit de heren ds Zandt, ir. van Dis en burgemeester Kodde aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in diens departement een petitionnement met 25000 handte keningen aangeboden, waarin de minis ter wordt verzocht het vervoerverbod voor vee, dat niet tegen mond- en klauwzeer is ingeënt, in te trekken. De handhaving van de maatregel, welke, naar de S.G.P. in feite neerkomt op een indirecte dwang voor de boeren die te gen de inenting van hun vee principiële bezwaren hebben, maakt de uitoefening van hun bedrijf vrywel zo niet geheel onmogelijk. Men deelde ons van de zijde van het hoofdbestuur mede, dat niet al leen zij die gewetensbezwaar tegen het inenten hebben het petitionne ment getekend hebben, doch zoals aan het hoofdbestuur van verscheide ne kanten werd gemeld, ook door velen, die verklaarden dat zij te kenden, omdat zij het toepassen van deze indirecte dwangmaatregel ten aanzien van de gewetensbezwaarde boeren ten sterkste afkeurden. In verband met de uitkering aan het openbaar lichaam werd van verschil lende zijden de vraag gesteld, welke plannen de regering heeft met betrek king tot de invoering van het gemeen telijk bestel voor de Noordoostpolder. Heeft de regering reeds een stand punt gevormd t.a.v. de provinciale in deling? Vele leden juichten toe, dat subsidie wordt verstrekt voor de bouw van kerken. Dezelfde leden vroegen of het juist is, dat in de Noordoostpolder de boeren geen vrijheid hebben om zelf hun vaste personeel aan te stellen, aangezien steeds de directie van de polder mee wenst te beslissen. Ook zouden deze leden gaarne vernemen, of het juist is, clat boerenzoons, die thans als arbeider werkzaam zijn, niet voor een pachtbedrijf in aanmerking komen. Ingezonden Mededeling '(adv.) Maag,:jders U kunt weer alles gaan eten. De echte C. R. MAAGTABLETTEN zijn weer in Nederland verkrijgbaar. geven direct verlichting en zijn pijn stillend. Vooraanstaande doktoren en chirurgen, hier te lande, tellen wij onder onze cliënten. De chfe Ameri kaanse C. R. MAAC TA3LETTEN zijn die lichtgele tabletten. Alléén verkrijgbaar bij de importeur LOUIS RIETBERGEN Nieuwe Binnenweg 400 - Rotterdam. Vraagt Het hoofdbestuur gaf voorts nog te kennen, dat het zich er van overtuigd houdt, dat vele duizenden het petiti onnement eveneens zouden getekend hebben, indien zij daartoe in de gele genheid waren geweest, ook niet-leden der S.G.P. de gratis brochure enige verplichting. zonder De stand van de zesde loonronde Iedere loonsverhoging heeft diverse consequenties. De komende loonsverhoging van 5 die 1 Januari 1954 ingaat, zal die ook heb ben. Welke zijn nu de gevolgen voor de sociale sector? Zo zal ieder zich terecht afvragen. De veel besproken unificatie der loongrenzen wordt met 1 Januari a.s. nog niet verwezenlijkt. Wél komen ze dichter bij elkaar. De loongrens voor de Ziektewet en de Invaliditeitswet komt op f 5300, terwijl die voor de Werkloosheidswet op f 6000.blijft gehandhaafd. De premie- en dagloongrens, die voor eerstgenoemde wetten f 14.— bedraagt, wordt f 15.en is dan nog maar f 1.— verwijderd van die der Werkloosheidswet. Er is thans een werkgroep bezig onder de schone naam van Uni ficatie Loongrens Ziekenfondsverzekering f 6000.-Contact wordt gezocht met de Stichting van de Arbeid. Op de langen duur zal men ook hier het doel bereiken, zo is te verwachten. De aanpassing der kinderbijslagen, vooral voor de grotere gezinnen, vormde een zeer belangrijk punt in de besprekingen over de gevolgen der a.s. loonsverhoging. Hier zat nog oud zeer. Dit dateerde van de in Maart 1951 ingevoerde consumptie beperking. Een extra-verhoging voor de grotere gezinnen was dus op haar plaats. Deze extra-verhoging heeft men gesteld op 5 cent per dag voor het vierde en vijfde kind en 15 cent per dag voor het zesde en elk vol gend kind. Met inbegrip van de 5 verhoging zal de kinderbijslagrege ling er met 1 Januari 1954 als volgt uitzien: Voor het eerste kind 48 cent per dag. Voor het tweede en derde kind elk 54 cent per dag. Voor het vierde en vijfde kind elk 75 cent per dag. Voor het zesde en elk volgend kind 85 cent per dag. Ook de Kinderbijslagen voor de gezinnen van de rentetrekkers" en van de Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen zullen overeenkomstige verbeteringen ondergaan. Natuurlijk zullen ook de uitkerin gen krachtens de Ongevallenwetten, de Ziektewet en de Invaliditeitswet een verhoging van 5 ondergaan. DE HUREN. Het is een bekend feit, dat voor de laagste inkomens de post huur het zwaarste drukt. Dit geldt zeker voor de categorie ouden van dagen, die uitkeringen genieten van de Noodwet- Drees. De a.s. huurverhoging is voor deze categorie het moeilijkst te dra gen. Hier heeft men dan ook niet willen werken met een procentische DEN HAAG, 20 November. Tot en met de achtste lijst, omvattende tweehonderd plaatselijke comité's, is voor de 75e Unie-collëcte voor de Scholen met de Bijbel f 78.402.42 bij eengebracht. Het vorige jaar werd in dezelfde tweehonderd comité's {63.611.23 bijeen gebracht. Materiële hulp niet het belangrijkste In hotel „Centraal" te Goes ontmoetten we gis teren mrs Anette Wilcox uit Parijs. Zij stond net op het punt om in gezel schap van ds Strating uit Goes, jeugdcommissaris voor Zeeland vanwege het departément van On derwijs, Kunsten en We tenschappen, de heer E. Lunenberg van de afde ling buitenlandse betrek kingen van dit departe ment en mr J. Hornstra, voorzitter van de Stich ting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, met de boot van Katseveer naar Zierikzee te gaan voor een tocht over Schouwen-Duive- land. Mrs Wilcox, een bemin nelijke dame van mid delbare 'eeftjjd met reeds grijzend haar, is gisteren naar Zeeland gekomen om namens de Unesco in Parijs het rampgebied in Zeeland in ogenschouw te nemen. Ze had al zoveel over de ramp in Heiland gehoord en nu ze toch verhoging. Om een volledige com pensatie te bereiken voor de huur verhoging en bovendien ook toe te passen de opheffing der consumptie beperking, zoals dat voor de werk nemers is gebeurd, is men gekomen tot het verhogen der normbedragen van de Noodwet Ouderdomsvoorzie- SOCIALE WETGEVING l l l ning. Voor de le en 2e gemeente klasse bedraagt deze verhoging f 84 per jaar en voor de 3e, 4e en 5e ge meenteklasse f 90.per jaar, voor ge huwden. Voor ongehuwden zijn deze bedragen desp. f 60.en f 66.Hier in zit dan tegelijkertijd een vermin dering van het gemeenteklassever- schil. Met een andere verbetering, krach tens reeds vroeger door de regering gedane toezegg'ng, n.l. de aftrekrege ling van eigen inkomsten, die op 1 Jan. a.s. van f 100.op f 200.zal worden gebracht, zullen vele ouden van dagen een aanmerkelijk verbeter de uitkering tegemoet kunnen zien. Ingezonden Mededeling (Adv.) /v Voor velen een jaarlijkse kwel- ling. Onmiddellijk verzachting vey van jeuk en pijn met het ideale N/ middel, dat ontsmet en geneest: wFm^PTFm'm'24-m - 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Aan de N.V. Ned. instrumentenfabriek Wal dorp is heden, na een bijeenkomst van crediteuren in raadkamer van de^ rechtbank, door deze rechtbank voor" een jaar tijds definitieve surseance van betaling verleend. deze dagen in Nederland was om namens de Unes co het internationaal Congres van Wereldv 3- ranen bij te wonen, wilde mrs Wilcox niet de gele genheid voorbij laten gaan om in Zeeland te zien hoe welkom de gif ten hier zijn, die via de Unesco de provincie zijn binnen gestroomd. Als we over dit werk van de Unesco praten wordt deze ambassadrice van dit instituut van de Verenigde Naties bepaald enthousiast. Zij vertelt, hoe Nederland een jaar geleden nog een gevend land was en hoe, na de ramp, Nederland weer door de Unesco werd ge holpen. Ze noemde Nederland een treffend voorbeeld van internationale sa- menw rkir.g in broeder lijke geest. Mrs Wilcox, die liever niet wilde, dat we in de krant zetten, de ze Ame rikaanse was, (maar we hebben haar gerustge steld, dat ze hier niet in Frankrijk en Parijs was), vindt de onderlinge ma teriële hulp door middel van de Unesco niet het belangrijkste. Nee, het belangrijkste is, volgens deze Amerikaanse vrouw, aan wie elk gevoel van chauvinisme vreemd is, dat de volken elkaar le ren begrijpen en eikaars noden verstaan. Het gaat niet in de eerste plaats om millioen gulden, maar om millioen mensen, die weten dat ze aan elkaar verwant zijn in welk op zicht ook. We konden met reden- het was aangenaam-zeg- gen, toen we afscheid namen van deze vrouw, die er alleen op uitvis goed te doen voor een ieder. Zij laat het niet alleen bij woorden, want gistermiddag nog heeft mrs Wilcox tijdens een plechtige ontvangst in het gemeentehuis van Bruinisse officieel een filmprojector overgedra gen. Eisenhower: NEW YORK, 20 Nov. In een boodschap, gericht tot de bijeenkomst van de raad voor de binnen- en bui tenlandse handel, zegt president Ei senhower, dat de Verenigde Staten, evenals onze vrienden in het buiten land ernstig wensen, dat het handels verkeer en regelmatige investeringen de plaats zullen gaan innemen van de hulpverlenings-programma's. Na er aan te hebben herinnerd, dat hij een commissie heeft benoemd (de commissie-Randall), welke een onder zoek moet instellen naar de buiten landse economische politiek van de Verenigde Staten, vervolgt de presi dent: „Door vergroting van het we derzijdse handelsverkeer en door het stimuleren van particuliere investerin gen in het buitenland kunnen wij de vrije wereld op natuurlijke bases ver sterken". Vervolgens wijst de president er op, dat in het binnenland de Verenigde Staten de leer toepassen van vergro ting van productie en handel binnen een stelsel van vrije onderneming en dat zij zo veel als mogelijk is, dit moe ten blijven doen bij hun betrekkingen met het buitenland. Alleen door te tonen, dat wij bereid zijn, datgene wat wij prediken ook in toepassing te brengen, kunnen wij het beste, door onze daden, de vrije wereld er van overtuigen, dat een vergrote handel een vitaal onderdeel is van onze ge meenschappelijke verdediging en van ons gemeenschappelijk doel, de we reldvrede. S brengt oni ZONDAG 22 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO8 00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en waterst. 9.45 Orgelconcert. IKOR: 10.00 „In de open deur", caus. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. ±11.45 Vier honderd jarig bestaan v. d. Ned. Herv. Gemeente te Sittard. NCRV; 12.00 Klein koor. kamerork. en sol. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.10 Vocaal ens. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Concertgebouw ork. en solist. (In de pauze: ±15.15-15.30 „Het atoom in dienst van de Vrede", klankb.) 16.40 Katholiek Thuisfront Overal. 16.45 Koorzang. NCRV: 17.0.0 Ge- ref. Kerkdienst. 18.30 Vocaal ens.. Bach ork. en sol. 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Ge wijde muz. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Gevar. muz. 20.50 „Peetoom Dood", hoor spel. 22.05 Symphonette ork. en sol. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM IL (298 m.) VARA: 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.55 Sport- ber. 9.00 „Het internationale Tonijnen- Tournooi 1953", caus. 9.10 Oostenrijkse volksdansen en volksliederen. 9.30 „Gees telijk leven", caus. 9.45 „Met en zonder omslag". 10.15 „Ach wie flüchtig, ach wie nichtig," cantate. 10.40 „De lijfrente", hoorsp. 11.15 Promenade-ork. en klein koor en sol. AVRO: 12.00 Sportoverz. 12.05 Oude liedjes. 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Pianowedstrijd voor kin deren. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Hammondorgelspel. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Boekocspr. 14.20 Kamerkoor en ork. (In de pauze: 15.0515.20 Filmpraatje). 15.50 Gevar. muz. 16.00 Dansork. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sporJ ;itsl. VPRO: 18.30 Ned. Herv. Kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbeloverdenking. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 „Van Gedser tot Ska- gen", klankb. 21.00 „Studio Europa!" 22.00 Med. 22.05 Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Act. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Gram. MAANDAG 23 N' »vEMBER 1953. HILVERL—,i I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 SportuitsL 8.20 Gr.am. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Mastklimmen". 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philh. ork. en solist. 11.45 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nws. 13.15 Mil. ork. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Muz. uit de 17e en 18e eeuw. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Dr L. G. M. Jayuet: „Het Chinese ele ment in Z.O. Azië." 18.00 Koorzang. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Clavecimbelreci- t 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Orgelconc. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.45 „Scherven-Mie", hoorsp. 21.55 Ge var. muz. 22.15 Vocaal ens. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM IL (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Voor de jeugd. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Franse muz. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 „Onder de pannen", hoorsp. 9.30 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Sopr. en piano. 10.45 Voor de zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de mid denstand. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 „De er.ist der Ernst", hoorsp. 16.15 Ork. koor en sol. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Instr. kwint. 17.50 Mii- Comm. 18.00 Nws en comm. 18.20 Caba ret. 18.45 Parlementair overz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Muzikale caus. 19.25 Gram. 19.45 Regeringsuitz.: Ir J. C. Gle- rum: „Doelmatig gebruik van de trekker in de landbouw". 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.10 In Holland staat een huis", hoor sp. 20.40 Aethcrforum. 21.15 Oude en mo derne dansen. 21.45 „Nieuwe Bureaux voor Rechtsbijstand", caus. 22.00 Radio- Philh. ork. 22.40 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.4. Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Gram. 13.45 Pianorecital. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 T ic'.te muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Operettemuz. 20.00 Strijktrio. 20.50 Gram. 21.00 Idem. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Or.elsp 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4