Haile Selassi is een zeer vooruitstrevend heerser. gebeurt niets in zijn rijk zonder zijn toestemming. Het «erlc Jen ltee«*& Oorzaak van ongevallen gemis aan karaktereigenschappen* weer Ontdekkingstocht door Afrika (XV) Overwinnende leeuw. -.Jf Russische vrouwen zijn ontevreden WINTERTIJD Studietijd l Vrij bewerkt door Harwood Zaterdag 21 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Haile Selassi, de eerste uitver korene van God*', Leeuw van de stam Juda, Koning der Konin gen van Ethiopië, dat is de volle dige titel van de vorst, die over een gebied driemaal zo groot als Frankrijk en bevolkt door twaalf- millioen grotendeels nog primi tieve mensen regeert. Maar zo achterlijk als Ethiopië in vele opzichten nog is, zo voor uitstrevend is de kleine, tengere man met de zwarte baard, die sinds 1930 op de troon van Ethio pië zit en alles doet, om het land zo snel mogelijk in moderne geest tot ontwikkeling te brengen. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) ADDIS ABEBA (Ethiopië), November 1953. HET is stampvol in het restaurant op de tweede verdieping van het Internationale Ras-hotel. Vrijdagavond is de uitgaansavond in Addis Abeba. Een orkest van leden van de Keizerlijke Lijfwacht speelt moderne dansmuziek. Op de kleine dansvloer glijden de gasten in smoking en avondtoilet langs elkaar heen. Anderen zitten aan de met schemerlampjes verlichte tafeltjes en laten zich door de kellners in witte jasjes en zwarte pantalons bedienen. Wijn glinstert in de gla zen. Er wordt gepraat en gelachen. Er heerst een mondaine sfeer. En dat is ook de bedoeling, want onopvallend in een hoek staat een een zame figuur te kijken of alles in goede stijl verloopt. Het is een politie ambtenaar in burger en hij heeft opdracht van keizer Haile Selassi om onmiddellijk in te grijpen als er iets ongewenst gebeurt. Eveneens in opdracht van de keizer hangt er beneden in de hal van het hotel een kaart met in het Ethiopisch, Engels en Frans erop: „Iedere Vrijdag avond diner-dansant. Smoking of zwart costuum verplicht En dat is een sprekend bewijs van de grote en algemene invloed welke keizer Haile Selassi heeft op alles wat zich binnen de grenzen van Ethiopië afspeelt. Haile Selassi is bijna almachtig.. Er is weliswaar een parlement, bestaande uit twee Kamers, dat elk jaar met veel vertoon door de keizer geopend wordt. Ér is wel een kabinet, waarin de mi nisters van buitenlandse zaken, finan ciën en onderwijs broers zijn. Maar in de grondwet staat, dat de persoon van de keizer en zijn macht onbetwist baar is. En dat demonstreert de prac- tijk dagelijks. Niemand durft iets te beslissen zonder de goedkeuring van de keizer. Zelfs de minister-president niet en er gebeurt maar weinig in het uitgestrekte land waarvan de kei zer niet op de hoogte is. De keizer be slist ook over leven en dood. Toen de Britten Ethiopië in 1941 bevrijd hebben van het Italiaanse regiem, was er onder de bevolking een begrijpelijk verlangen om re vanche- te nemen voor de misdaden van de bezetters. De keizer verbood echter elke persoonlijke vergelding Als gevolg daarvan zijn de in Ethi opië aanwezige Italianen volkomen met rust gelaten. Er zijn er nog steeds. Men heeft hen zelfs in de sa menleving opgenomen. En men mag hen veel liever dan de Britse bevrij ders, die veel meer verantwoordelijk gehouden worden voor de armoede waarin Ethiopië nog steeds verkeert dan de bezetters. Gebrek. Ethiopië heeft een ontstellend tekort aan capabele leiders. In de eerste plaats komt dat door de eeuwenlange isolatie die elke moderne invloed tegen gehou den heeft. Nu de barrière is verwyderd, lydt men natuurlijk nog aan de gevol gen van die politiek. Bovendien is er tijdens die Italiaanse bezetting een verschrikkelijke slach ting gehouden onder de intellectuelen van het land. Toen er in 1938 een aanslag op het leven van Maarschalk Graziani ge- Sleegd is, heeft het Italiaanse leger op eestachtige wijze représailles uitge voerd. In één enkele dag heeft men in Addis Abeba alleen tussen de tien- en de zestienduizend mensen in koelen bloede vermoord. En men heeft zich daarbij vooral tegen de meer ontwik kelden gekeerd. Dat is een andere oorzaak van Ethiopië's gebrek aan mensen, die het land kunnen leiden. Weliswaar tracht men die achterstand In te halen door zeer veel aandacht aan het onderwijs te besteden, maar het eist nu eenmaal vele jaren voor men een nieuwe generatie heeft. Haile Selassi heeft persoonlijk buitenge woon grote belangstelling voor het onderwijs. Hij moedigt het stichten van scholen overal aan. En hij laat vele jonge Ethiopiërs voor zijn reke ning aan universiteiten in het buiten land studeren. Schatrijk. Haile Selassi is schatrijk. Behalve de twee paleizen in Addis Abeba heeft hij in practisch elke stad van enige be tekenis in Ethiopië een groter of klei ner paleis. Verder bezit hij tientallen onmetelijke stukken land en andere onroerende goederen, o.m. een goud mijn, waarin een groot aantal gevan genen werken. Maar veel van de op brengst van zijn bezittingen komt weer aan het land ten goede. Met milde hand geeft de keizer geld voor de meest uiteenlopende doeleinden. Zo wordt het opknappen van Addis Abeba gedeeltelijk door hem gefinan cierd. Honderden nabestaanden van in de bezettingstijd omgekomen ambte naren krijgen een maSndelijkse uit kering van het paleis. En hun kinde ren studeren vaak op kosten van de keizer in het buitenland. Zelden wei gert de keizer een beroep op financiële steun voor een project, dat de ont wikkeling van het land in Westerse geest ten goede komt. Want dat is het alles beheersende ideaal van Haile Selassi: Ethiopië zo spoedig mogelijk in een moderne staat te herscheppen. Badhuis. Alle macht en rijkdom ten spijt leeft Haile Selassi bescheiden. Het Genata Leul-paleis aan de buitenkant van Addis Abeba is verre van pompeus. Het is in feite niets anders dan een enigszins uitgebreide villa. Daar leeft hij met de keizerin Menen, een Ameri kaanse huishoudster en een Zwitserse chef-kok en een stuk of vier honden. In de tuin heeft hij verder nog een grote volière, een paar zeldzame rode borstapen en een zeehond, terwijl bui- Het keizerlijke echtpaar van Ethiopië. Het Genata Leul-paleis in Addis Abeba, waar Prins Bernhard als gast van keizer Haile Selassi en keizerin Menen logeerde. ten het palets in een voor het publiek toegankelijke miniatuur-dierentuin 'n aantal leeuwen leven. Behalve van dieren houdt de keizer van het lezen van buitenlandse literatuur (in het Frans) en het luisteren naar klassieke rhuziek. Verder heeft hij een zwak voor luxe auto's, waarvan er tientallen in zijn' garages staan, van deftige Rolls Roy- ces en Daimlers tot meer spectaculaire Cadillacs en Mercedes. En voor palei zen. Zo heeft hij een luxueus badhuis laten bouw.en, op de plaats waar warm, zwavelhoudend bronwater uit de bo dem borrelt. Het is een stijlvol gebouw geworden met een zwembad, verscheidene bad kamers in geel, blauw en rose porce- lein, prachtige suites, ...kamers voor massage en elèctrotherapie, dat tusseh de anderhalf en twee mi'llioen gulden gekost heeft. Toen het klaar was, was de keizer er echter niet tevreden mee Hij heeft er nooit gebruik van gemaakt en nu heeft men het in een noodlijdend hotel herschapen. Er is besloten een nieuw paleis in moderne stijl te bou wen in de plaats van het kleine pa leis waarin de keizer woont. Maar zo als het met zoveel andere projecten in Ethiopië is men ook daarmee nog niet verder dan de plannen. Naga. Ethiopië moet nog veel leren. Eén van de allerbelangrijkste dingen, wel ke men bijvoorbeeld moet leren is werken. Als men ooit nog eens een spreuk in het nationale wapen zou willen aanbrengen zou men geen be tere kunnen kiezen dan „isji naga' 'Dat is Ethiopisch voor: „ja, morgen' twee woorden, die de handelingen van duizenden mensen beheersen. Maar niet die van keizer Haile Selassi. Het is een publiek geheim, dat de keizer buitengewoon hard werkt. On danks zijn een en zestig jaar staat hij vroeg op en na het vervullen van zijn godsdienstplichten, in een kleine kapei in het paleis, en een licht ontbijt, be geeft hij zich naar zijn werkkamer om staatsstukken te behandelen en tien tallen bezoekers te woord te staan. Zijn belangstelling gaat naar alles uit, En heel dikwijls bemoeit hij zich met de kleinste détails. Daar de keizer weet hoe weinig capabele mensen er zijn, laat hij slechts in uiterste nood zaak iets aan anderen over. Dat bete kent echter, dat hij dikwijls tot laat in de avond nog in zijn werkkamer zit om zijn krachten te geven aan het wel zijn van het land en het volk in welks dienst hij zich gesteld heeft. Haile Selassi is één van de laatste vertegenwoordigers van een uitsterven de kaste: die der absolute monarchen Hij is echter tegelijkertijd een vooruit strevend vorst, die zijn macht voor de snelle ontwikkeling van zijn volk aan wendt. Daarbij ontmoet h|j veel tegen werking. De kerk en de pasja's zijn het allerminst eens met zijn moderne opvattingen. Als grootgrondbezitters zien zjj veel liever het oude feodalisme blijven bestaan. En in het binnenland bestaat dat ook nog algemeen. Evenals slavernij trouwens, hoewel Haile Se lassi die dertien jaar geleden afgeschaft heeft. Maar Haile Selassi laat zich door de tegenstanders van de vooruit gang niet van de wijs brengen. Het doel van zijn leven staat hem klaar en krachtig voor ogen: Ethiopië in zo kort mogelijke tijd een plaats bezorgen onder de beschaafde en ontwikkelde landen van de wereld. Dat is echter een uiterst zware taak. Zelfs voor de overwinnende leeuw van de Stam van Juda. (NADRUK VERBODEN) Verkeer sonderwijsdag. Wortel van het kwaad ligt dikwijls in het gezin» UTRECHT, 20 NOVEMBER. Op de Vcrkeersonderwijsdag, die gisteren in Utrecht werd gehouden, is uitvoerig gesproken over het ontstellend aantal ver keersongelukken. Minister Cals, die een indrukwekkende rede hield voor de aan wezige onderwijzers, onderwjjsautoriteiten, politiemannen en burgemeesters, zei, dat er krachtig gestreefd moet worden om de vorming van de weggebruiker uit te breiden tot het onderwijs na de lagere school, tot de kwcekscbool en het plat teland. De Haagse lioofdcomm. van politie ging nog verder. Zijn practijk had hem geleerd, dat de ouders vooral de kleuters moeten wijzen op de gevaren. Dat is beter dan de bangmakerij: „Ais je niet zoet bent, geel ik je aan die agent mee". De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinal- da zag de wortel van het kwaad reeds in het gezin liggen. De ouders juist hebben de eerste taak om verkeersonderwijs te geven. Maar helaas moeten zij zeil ook nog in deze richting worden opgevoed. STOCKHOLM, 19 Nov. De Rus sische vrouwen willen glamour, ele gantere kleding, verfijnder parfums en meer bekorende schoonheidsmiddelen, aldus blijkt uit brieven aan de bladen. Aansluitend op de door de regering gepropageerde politiek van meer en betere gebruiksgoederen vragen zij aantrekkelijker modellen van kleding, zoals afgebeeld in de modetijdschrif ten, en betere kwaliteit in plaats van de als een zak om het lichaam han gende kleren, de krimpende stoffen en vloekende schelle kleuren. Sommige vrouwen beklagen zich over het werk van de staatskleerma- kers en over de vaak door boeren- motieven geïnspireerde patronen. De lijn moet chicer en gecultiveerder zijn, aldus lezeressen van een modeblad. De schoonheidsmiddelen zijn van goede kwaliteit, maar er is te weinig variatie voor de moderne Russische vrouw. Zij wil nieuwe poeder en i gevarieerder lippenstifttinten om mee te kunnen doen aan de nieuwe elegan te lijn, die in de modetijdschriften naar voren wordt gebracht. Verder vragen zij accessoires, zoals handtassen en paraplu's, die er min der officieel, dus vrouwelijker uitzien. Ook zijn in de laatste tijd talrijke sug gesties gedaan ter verbetering van de kwaliteit en aantrekkelijkheid van on- derkleding. De heer J. Machielsen, inspecteur van het lager onderwijs te Leiden toornde over het feit, dat er nog vele scholen zijn, die weinig of niets aan het verkeersonderwijs doen. Met een leidraad van het verbond van veilig verkeer in zijn hand behoeft geen on derwijzer er tegen op te zien om een verkeersles te geven. Ook begint het verkeersonderwijs pas in de hoogste klas van het lagere school. Vijf jaren lang worden de kinderen dan in on wetendheid gelaten. De kosten voor dit onderwijs behoe ven niet hoog te zijn. De heer Machielsen gaf de gemeentebesturen in overweging voor dit onderwijs credieten toe te staan. De Haagse hoofdcommissaris van poli tie, de heer J. H. A. K. Gualtherie van Wezel had er niets tegen dat de politie man als medeopvoeder van het kind op treedt; maar dan niet rechtstreeks. In de eerste plaats ligt hier een taak voor de ouders en de school. De hoofdcommissaris pleitte er voor, dat het verkeersonderwijs als verplicht vak op de kweekschool wordt ingevoerd. In onderwijskringen heeft men hiertegen wel bezwaar omdat niet t' vaktechnisch onderwijs hier op de eerste pldats de oplossing zou brengen, maar een mentaliteitsverandering. Hij vroeg zich af of de oorzaak van de vele ongelukken niet in de eerste plaats een gebrek is aan kennis van de ver keersregels, maar juist het gemis van be paalde karaktereigenschappen Ingezonden Mededeling (adv.) Keizer Haile Selassi heeft grote belangstelling voor het onderwijs. Hier bezoekt hij het laboratorium van een H.B.S. in Addis Abeba. En waar zou U beter en voordeliger studeren* dan bijeeeeeeeeee Vraagt dus zo spoedig mogelijk ons gratis prospectus. HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Identiteitsbewijs voor auto-radio's DEN HAAG, 20 Nov. Het blijkt dat vele automobilisten in wier auto een radio is gemonteerd, verzuimen 'n identiteitsbewijs voor het toestel aan te vragen. Daarom acht de K.N.A.C. het van belang nog eens onder de aandacht van deze automobilisten te brengen, dat voor een ingebouwde autoradio bij het passeren van de grens, een identi teitsbewijs moet kunnen worden over gelegd. Het bewijs is kosteloos ver krijgbaar bij iedere post van ambtena ren van invoerrechten aan de grens zowel als in het binnenland. Er moet een aanvraagformulier voor worden ingevuld, terwijl het toestel moet wor den getoond. Men denke overigens ook aan da luistervergunning. PARIJS, 19 Nov. De Franse pre mier, Joseph Laniel, vertrekt op 2 De cember met zijn minister van Buiten landse Zaken, Georges Bidault, per vliegtuig naar Bermuda om aldaar de conferentie met Eisenhower en "Win ston Churchill bij te wonen, aldus is te Parijs bekendgemaakt. 4. HOOFDSTUK II. Het kerspel, dat Peyton te bedienen had, bestond feitelijk uit twee dorpen: Wynsdale en Glenby. Het hoofddorp, waar de kerk stond, was Wynsdale. Het kasteel was even buiten Glenby gelegen. De noordelijke vleugel er van was nog een stuk van het oude slot uit de dertiende eeuw. De andere helft, in Gotische kerkstijl, was er later aangebouwd. De baron was trots op het kasteel en zijn geslacht, dat al zeer oud was. Door koning Eduard I was één zijner voorvaderen in de adelstand verheven voor op het slag veld bewezen diensten en bij die gelegenheid was Glenby ook in de familie gekomen. Voor een honderd jaar terug was één der Glenby's een aartsverkwister geweest, die een behoorlijk deel van het grote fortuin er door gebracht had. Tengevolge daarvan was de tegenwoordige baron Glenby niet rijk in de zin, die het volk aan dat begrip hechtte. Dat was ook de reden, dat hij zelf een grote boerderij .beheerde. Langs de weg was het van Wynsdale naar Glenby onge veer een half uur lopen. Maar er was een veel kortere weg door een bos, die door velen gevolgd werd, zodat er, dwars door het wilde struikgewas, een natuurlijk pad was ont staan. De kerk en de pastorie stonden in Wynsdale, maar verre weg de meeste notabelen woonden in Glenby. Ook dokter Mason en zijn jonge, ongetrouwde assistent, dokter Bird. Ongeveer tien uur, de andere morgen, verliet dominee Peyton de pastorie, om gevolg te geven aan het schriftelijk verzoek van de barones. Zijn woning stond ongeveer aan het eind van het dorp, de kerk aan het andere eind, het dichtst naar Glenby toe. De toegang tot het bos was midden in het dorp Wynsdale. Ernst Peyton volgde de hoofdstraat, die vrijwel verlaten lag. Zo vroeg op de morgen waren er geen wandelaars of winkelende dorpelingen. De stilte werd plotseling verbroken door het geluid uit de smidse van Rob Martin, die een stuk gloeiend ijzer op het aambeeld begon te bewerken. Dominee Peyton glimlachte. „Ik kon nog wel eens even bij Rob aanlopen", dacht hij. „Voor het bezoek aan het kasteel is het toch eigenlijk nog wat vroeg, al heeft de barones geen uur genoemd." Haar briefje had hem niet verontrust. Het gebeurde wel eens een enkele maal meer, dat hem gevraagd werd, te komen, als hij sinds enige tijd niet, eigener beweging, was geweest. Meestal had de baron of de barones iets te be spreken over een gemeentelid of de een of andere kerke lijke aangelegenheid. De idee, dat het briefje iets met Alice uitstaande had, was niet bij hem opgekomen. Wanneer hij aan de freule dacht, klopte zijn hart on stuimig. De liefde voor Alice was er reeds sinds enige tijd. Vaak had hij haar ontmoet, behalve de enkele malen op het kasteel, bij ziekenbezoek en bij het kerkewerk. Hij hoorde niets dan goeds van haar. Maar meer toenadering dan de beleefdheid toeliet, had hij niet durven zoeken. Tot hij, met een schok, meende te bespeuren, dat hij haar ook niet onwelgevallig was. Daarom had hij meer bewust toe nadering gezocht en gister (het v.'as door een toevallige samenloop van omstandigheden) had hij, toen zij samen door het bos liepen en vertrouwelijk spraken, haar zijn liefde bekend, die zij had beantwoord. Afgesproken was, dat hij, zo spoedig dat mogelijk was, op het kasteel belet zou vragen, om met de baron te praten. Daar zag hij wel wat tegen op: zou baron Glenby zon der meer de hand zijner dochter aan hém schenken? Voor zichtig had hij Alice eens gepolst, maar die had zijn be zwaren weggewuifd. Doch.... zeker van zijn zaak was hij niet. Dan was er nog iets waar hij tegenop zag. Zeker, hij was volkomen vrij man. Marie Brandon, die zijn wettige vrouw was geweest, was overleden. Automatisch bestond zijn huwelijk niet meer. Maar eerlijkheidshalve meende hy verplicht te zijn, Alice op de hoogte te brengen van de onbezonnenheid en de misstap in zijn twintigerjaren. Hij zag er tegenop als tegen een berg. Hoe zou het lieve, reine meisje dat opvatten? Maar het moest gebeuren, hij nam het zich stellig voor. Intussen was de predikant bij de smidse aangeland, waar Rob Martin bij zijn binnenkomst de hamer rusten liet en hem vriendelijk begroette. Die twee waren dikke vrienden. Toen Peyton in Wyns dale kwam, was het met Rob niet best gesteld. Hij was een flinke, opgewekte jongeman, „een werkezel ook, die de smederij, nadat zijn vader overleden was, goed beheerde, maar hij had een ontzaggelijk groot gebrek: door zijn hups heid had hij veel vrienden, die hem gemakkelijk tot uitgaan overhaalden. En zo gebeurde het langzamerhand, dat hij avond aan avond in de herberg te vinden was en een minnaar van de drank werd. Op het dorp werd er over hem gepraat en dominee Peyton, die er van vernam, was er van over tuigd, dat dit op de duur mis zou lopen. De voorbeelden er van waren immers legio? Dat werd geleidelijk een ver waarlozen van het werk en een verlopen van de smidse. In die geest sprak ook zijn moeder, die met Rob in het huisje naast de smederij woonde en die Peyton meer malen bezocht, ook al met het oog op Rob. Zij had veel verdriet van haar jongen, die toch zo goed was voor haar. Als dat éne er maar niet was: dat uitgaan en drinken. Meermalen per week kwam hij des nachts behoorlijk dron ken thuis en dan was er de volgende morgen geen land met hem te bezeilen. In de loop van de dag beloofde hij zijn schreiende moeder dan wel beterschap, en dat meende hij ook en enkele dagen ging het goed, maar dan liet hij zich weer overhalen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3