T SPIEGELTJE - T ZEEUWSE PLAKKEBORD BAAYENS UW OPTICIEN j Ook in Duiveland zakt het water NOTEERT U RAMMELDE EN TEN SLOTTE Nieuwe openbare lagere school te Wissekerke? Middelburg Goes Zierikzee. C.B.B. Vlissingen hield feestavond Zaterdag 21 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Ingezonden Mededeling (adv.) Pcactisch geen huis is onbeschadigd Duivendijke begint lang zaam maar zeker zich aan het water te ontworstelen. Het beeld is als in andere gemeenten: triest en ont moedigend. Het water be dekt de ruïnes, maar als dat verdwijnt, blijken eerst goed de enorme verwoestingen, die zijn aangericht. Enkele sobere cijfers spreken voor zichzelf. Voor de ramp stonden er in Duivendijke 130 huizen en boerderijen. Er zijn van de woningen 40 verwoest en 15 zwaar beschadigd. Van de boederijen werden er 23 to taal vernield, terwijl er 13 ernstig beschadigd. Van de ongeveer 40 overgebleven gebouwen hebben de meeste ook nog behoorlijke schade opgelopen. Duivenlijke telt 520 inwoners. Daarvan zijn er op dit ogenblik nog rond de 400 geëvacueerd. Van hen zullen er 72 niet terug keren. Een kleine 50 inge zetenen hebben de terug tocht. naar het dorp al on dernomen. Zj) werken als paarden om in de chaos en in ie ruïne wat orde te •vheppen. Het lijkt soms ho peloos, maar deze mensen blijven niet bij de pakken neerzitten. En geloof maar gerust: als u over enkele weken in Duivendijke komt, dan vraagt u zich af, waar al de rommel gebleven is. Dan zijn de huizen en de straten weer schoon. Het blijkt, dat de begraafplaat sen te Brijdorpe en Loopers-_ kapelle ernstig geleden heb ben. Op de laatstgenoemde begraafplaats, is nog één steen overeind blijven staan. Van de eerste is steeds een klein stukje drooggebleven. De gemeente Amsterdam heeft toegezegd zich over de kerkhoven t# zullen ontfer men en die weer in orde te maken, maar het is de vraag of zü in de toekomst nog als begraafplaatsen dienst zul len kunnen doen. Een architect heeft op dracht ontvangen een we- deropbouwplan voor Dui vendijke gereed te maken. Daarbij is de moeilijkheid, dat op het ogenblik nog nie mand weet, of Looperska- pelle zal worden herbouwd. Bollen uoor Burgh Zes leden van het bestuur der Ned. Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde afdeling Noordwjjk - onder wie een 81-jarige bol- lenkweker hebben in Burgh een zending van eni ge duizenden bloembollen aangeboden. In een vijftal tuinen in Burgh, Burghsluis en Westenschouwen hebben zij als voorbeeld voor de omwonenden op vakkundige wijze de bollen geplant. Meer dan 50 soorten waren verwerkt in de 75 op één dag rondgebrachte pakket ten, die elk circa 90 bollen bevatten, alles geschonken door een Noordwijker bol- lenkweker. Het door de Prov. Voedselcommissaris gratis beschikbaar gestelde gips wordt eind van deze maand verwacht en zo is 't dus niet uitgesloten, dat Burgh binnen afzienbare tijd weer een fleurig en kleurig aanzien zal hebben. Middelburger mast klimmer Donderdagavond verscheen voor de eerste maal een Middelburger voor de mi crofoon van de N.C.R.V. tij dens het mastklimmen op de Studio-Steravond. Het was de heer J. Wattel, die niet met lege handen naar de ra- diostad was getogen. Hij kon, na in een gedicht te hebben opgewekt voor de uitbouw van de studio te of feren, Johan Bodegraven een bedrag van f 200.— overhandigen. Bij de wed strijd was hij echter minder gelukkig. Hij koos „huis-, tuin- en keukenkunde",, maar struikelde over de vraag waar de naam limo nade vandaan kwam. Voor het geval u het ook niet mocht weten: limonade komt van lemon, hetgeen Frans is en citroen betekent. of niet natuurlijk Vlissingen. Zaterdag 28 November a.s. 3 uur: Offi ciële opening Rheumapavil- joen „Bethesda" door de Commissaris der Koningin. Genodigden komen samen om kwart voor drie in de Noorderkapel. De dijk is klaar Zeeuwsch-Vlaanderen heeft maar zeer kort in het cen trum der belangstelling ge- stran na de ramp. Niet, dat daar niets gebeurd is. De itorm heeft er hard huisge houden en heel wat gaten in de dijken geslagen. Maar ge lukkig kon daar het herstel al heel vlug beginnen en nu komt het bericht, dat de herstelde zeedijk van het Waterschap Stoppeldijk bij Ossenisse door het Aanne mersbedrijf Blok uit Rotter dam is opgeleverd. Het werk gebeurde hier onder de directie van Rijkswater staat in Terneiuzen. De ga ten zijn gedicht, de oor spronkelijke bekleding is verwijderd en over een af stand van drie kilometer is de dijk verzwaard. Enkele getallen demonstreren het '-ote werk, dat hier moest rden verzeet. Niet min- r dan 110.000 kubieke me ter zand en 40.500 kubieke meter klei zijn verwerkt. Aan de dijk zijn 120.000 ar beidsuren besteed. Het ver zwaren van de dijk, die nu aan de na de watersnood ge stelde eisen voldoet, kostte zes ton. Op de eerste [Lag van December komen Zeelands Staten weer bij elkaar. Eerst gaan zij de voorstellen in de afdelingen bespreken en dan hoopt men op 12 Januari de openbare behandeling te kunnen doen volgen, 't Zal de laatste keer zijn, dat zij in deze samenstelling gaan vergaderen. In April worden de verkiezingen al gehouden. Wie dus wil weten, hoe „zijn" man het doet, heeft nog een keer de kans dat te ontdekken! Als vanouds komt in deze winter- zitting de provinciale begroting aan de orde. Mét de begrotingen der verschillende provinciale diensten, zoals de Stoombootdienst en (al is dat dan een N.V.) de PZEM. Over de laatste nog een paar woorden. Wat al enkele jaren geleden werd voorspeld is thans een feit geworden: de maatschappij begroot een ex ploitatietekort van bijna 2 millioen. 't Is hoog, maar niet om te schrikken. Want in dit bedrag zit een flinke afschrijving en een behoorlijke rentelast. Op de nieuwe Centrale Zeeland en op de kostbare netten wordt met ingang van het volgende jaar al afge schreven en dat is een verstandige politiek. Electri- citeit is voor de ontwikkeling van onze provincie een levensbehoefte. Daarom zullen we de verliezen van dit gemeenschapsbedrijf in de komende jaren zonder morren moeten nemen! Middelburg. Donderdag 26 November a.s. Schouwburg: Filmvoorstellingen „Lassy comes home" afd. Walche ren Bond van Politieambte naren tot Bescherming van Dieren in Nederland, 's Middags 1.30 en 3.30 voor kinderen hoogste klassen la gere scholen, 's avonds 7 en 9 voor volwassenen. Toe gang gratis! Middelburg. Vrijdag 27 November a.s. Restaurant Wöhler 8 uur: Jaarvergade ring afd. Walcheren Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Goes. Donderdag 26 No vember a.s. „Prins van Oranje" 8 uur: Culturele filmavond N.C.R(eis)V. Middelburg. Vrijdag 27 November a.s. „De Verge noeging" 8 u.: N.C.R(èis)V Zelfde programma als Don derdag in Goes. Westkapelle. Vrijdag 27 November a.s. Herv. Jeugd- gebouw: Filmavond Bijbel- kiokvereniging. Middelburg. Zaterdag 28 November a.s. „De Verge noeging" 3 uur: Receptie t. g. v. 35-jarig bestaan Chr. Woningstichting „Algemeen Volksbelang". IJzendijke. Zaterdag 28 November a.s. Bezoek Sint Nicolaas. Drie uur vertrek o.l. school Tivoli. Tractatie in Jeugdgebouw. Schoondijke. Dinsdag 24 November a.s. Consistorie Ned. Herv. kerk: Vincent v. Gogh-avond, uitgaande van de Cult. Commissie Prov. Kerkvergadering. Kapelle. Woensdag 25 en Zaterdag 28 November a.s.: C.J.M.V. voert op „De Re bel". Op het ogenblik wordt druk gewerkt aan de aanleg van de voorhaven van Zie- rikzee, zoals die in het structuurplan-Argelo is ge projecteerd. De haven ont staat door de aanleg van een dijk, welke gedeeltelijk evenwijdig met de oorspron kelijke Westhavendijk wordt gelegd. Met twee zij-armen sluit dit nieuwe gedeelte aan op de onbeschadigde stukken van de Westhaven dijk. De voorhaven, welke niet groot van oppervlakte zal zijn, kan worden ge bruikt als vluchthaven voor schepen en voor watertoe risme. En naar wordt ge hoopt ook voor het aanleg gen der provinciale boten! Nog een (geheel ander) be richt uit Zierikzee: de Mid denstandscentrale heeft plannen voor een Sint Nico- laasactie. Alle deelnemende winkeliers zullen bij beste ding voor een bepaald be drag bonnen afgeven, die 't publiek kar opplakken- en waarop men later verschil lende artikelen kan kopen. Of de Sint zelf naar Zierik zee komt, is nog niet be kend. Bericht drie uit Zie rikzee: de schoorsteen in de keuken van het huis, be woond door de heer J. Th. Gilden in de L. St. Janstraat geraakte Donderdagmiddag in brand. De politie kwam er op af met brandblusappa- raten en de brandweer ruk te ook uit. 't Was niet meer nodig: de bewoners hadden, met hulp van enkele werk lieden, het vuur met zout weten te doven. Een politie agent ging nog op het dak, maar de man kwam er als een zwarte piet weer af! Campagne voor de jeugd Ds Strating, de jeugdcom missaris voor Zeeland, heeft ons verteld, dat in nauwe samenwerking met de Stich ting Zeeland deze winter voor de jeugd in de ramp gebieden een hele campagne op touw is gezet. Voor een gedeelte van Schouwen en Duiveland zijn reeds gelden toegewezen. Voor de West hoek van Schouwen, voor Zierikzee, voor de corridor en het Oosten van het eiland Zullen aparte commissies gevormd worden. Met vol doening kon ds Strating te rugzien op de afgelopen zo mer, toen duizenden kinde ren uit het rampgebied een schitterende vacantie heb ben gehad en op prettige wiize zijn bezig gehouden, in Ijzcuuijae, waar de klap rooscollecte f 45.48 opbracht. nog een bericht uit Yerseke. Daar viel Donderdag het paard van de landbouwer A. Goeman in de haven tussen wal en schip. Het bleek niet mogelijk het paard weer op de wal te krijgen, zodat de takelwagen van de fa. de Dreu uit Goes eraan te pas moest komen. Die takelde het dier omhoog. Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES - TEL. 2159 AAGTEKERKE Dam wedstrijd. De wedstrijd tussen Aagtekerke II en De Schelde I had deze uitslag: F. Blaas—R. van Dalen 02; J. Blaas—P. Theune 11; A. MaljaersA. Kerkhof 11; L. Bakker JrP. Tuasan 9—2; L. Bakker SrJ. Koppejan 20; A. TriellerR. van Vlijmen 02; P. Dek kerR. Bank 20; D. JongepierH. Kips 11; A. LouwsM. Siakaya 2—0; L. Boo gaardD. Manusana 20. BJGGEKERKE Gent. Vrouwenver. opgericht. Namens da Bond van Geref. Vrouwenver., is Don derdag een proprganda vergadering ge houden in de Geref. school, onder leiding van de prov. propagandiste, mej. E. Boon van Arnemuiden. Mej. Roeda uit Middelburg sprak over doel en werkwijze der G.V.V. fej. Boon lichtte dit nader toe met .ische voorbeelden. Na enige bespre- kon worden overgegaan tot het op richten van een vereniging voor Melis- kerke e.o. 13 dames gaven zich op. Mej. Zachariasse was, bereid, tijdelijk de leiding op zich te nemen. BRUINISSE Een noodschuilhuis. Ieder jaar besluit de gemeenteraad het in 1945 verwoeste schuilhuisje op het havenplateau te her bouwen, doch ieder jaar wordt de uitvoe ring van het plan verhinderd. Nu door het plaatsen van de kistdam op de haven ook de kleine en grote beurs zijn afge sloten, ontbrak iedere schuilgelegenheid. De oplossing heeft men nu gevonden door boven op de dam, bij het poldermagazijn, een noodschuilhuis te bouwen, dat de drie andere moet vervangen. CO LI JNSPtAA T Zondagschool 65 jaar. De Ned. Herv. ondagschool „Laat de kinderen tot Mij komen", bestond dezer dagen 65 jaar. In de zaal boven de Chr. bewaarschool werd een herdenkingsavond gehouden met de ouders. Na de opening door de leider, de heer J. de Smit, hield ds van Dalen een herdenkingsrede. De avond werd gevuld met zang van een dubbelkwartet, een ta bleau: „De uitdaging van het huis", en de opvoering van het toneelstuk „Nijnke". Dinsdagavond was het feest voor de kin deren. „Soli Deo Gloria". Onder voorzitter schap van de heer D. van Gilst hield de Chr. Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" haar jaarvergadering. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de toestand der kas bevredigend is. De penningmees ter, de heer Jac. van Gilst, werd herko zen. Een door het vertrek van één dei- bestuursleden ontstane vacature zal niet uit de vereniging Worden vervuld, maar er zal worden getracht, ook al om meer belangstelling te trekken, mensen buiten de vereniging aan te trekken. Het leden tal, dat door verschillende oorzaken ach teruit liep, bedraagt thans 17. ELLEWOUTSDIJK Fruit en groenten uitgedeeld. Dezer da gen werden alle inwoners verrast door fruit en weckgroenten, afkomstig uit Purmerend e.o. Per persoon kon ca 10 kg. fruit in ontvangst'genomen worden. Ook werden er blikken met appelmoes en zakjes met gedroogde appelen uitge deeld. ■s-GRAVENPOLDER Benoeming. Tot commies ter secretarie van Krimpen a. d. Lek is benoemd de heer E. van Dijk, ambtenaar ter secreta rie alhier. KAPELLE Gcsia-igd. Te Utrecht plaagde voor het vaxexainen detailhandel meubelen, de heer M. Verhulst Lzn te Biezelinge. Herv. vrouwenvereniging. De heer G. Vleugel te Goes, hoofd van de school voor BLO, heeft Donderdagavond in het CJMV-gebouw voor de leden der Herv. vrouwenvereniging gesproken over het werk, dat op deze school gebeurt. Na de pauze werd een filmstrook ver toond, welke was opgenomen in de school. De presidente, mevr. JebbinkPaap, sprak het slotwoord. Damwedstrijd. Het eerste tiental van de Kapelse damclub speelde een wedstrijd tegen 's-Gravenpolder I. De uitslag was: C. van LiereJ. Blom 02; A. v. d. Schraaf—H. Nieuwdorp 20; C. van OverloopJ. C. v. d. Hage 20; J. Gan semanJ. Walravé 20; Chr. Korstanje- J. Kluiver 02; C. v. d. SchraafA. Dub helman 20; J. de NeefA. v. Overbeeke 11; J. op 't HofG. Blom 11; C. BlankenburghW. v. d. Velde 20; J. C. WalraveJ. Felius 11. Totale uitslag 13-7 in het voordeel van Kapelle I. Bedankt. De heer J. Burger, die in de vacature A. Toorenaar was gekozen als diaken der Ned. Herv. Kerk, heeft voor deze benoeming bedankt. OOSTKAPELLE Bevolkingsonderzoek. 862 personen zijn bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. doorgelicht. Met inbegrip van hen, die elders worden doorgelicht, is dit 90% van het aantal daarvoor in aanmerking ko mende inwoners. RILLAND-BA TH Goederenwagen defect. De goederen trein, die Donderavond om ca half elf passeerde moest juist aan de overweg bü het station stoppen, doordat van een wa gon de veren waren doorgezakt. Onge veer een half uur was de overweg ver sperd. De trein kon toen weer verder. SCHERPENISSE Kankerbestrijding. In de vergadering van de afd. Scherpenisse voor de kanker bestrijding werd het bestuur als volgt samengesteld: dr I. Helleman, voorzitter; A. C. Verstijnen, secretaris; mej. M. H. v.d. Velde, penningmeesteresse; D. Kleppe en A. L. C. v. Doorn, leden. De afd. telt 106 leden en 13 begunstigers. Aan con tributie was f 282.en aan collectegel den f 195.50 ontvangen. Zeer Interessant was de lezing van dr Crosfeld, alsmede de film over de kankerbestrijding. SCHOONDIJKE Beeldje gevonden. Bij het verrichten van werkzaamheden te Slijkplaat is een Koperen Hagedis 1.10 W and versiering) Handschoenklem 1.50 (Leuk cadeautje) Koffiepotje 1.95 (met filter) Kristallen Jampot 5.25 (Fraai geslepen) Borstelgarnituur f 8.50 (met 2 borstels en spiegel) 6 Fruitmesjes 10.15 (in moderne standaard) Porceleine Theeservies 24.50 (12 persoons, fraai décor) 3-delig Kapstel 45. (Gero-Ziivium) Winkels van 23 Nov.—5 Dec. tot 9 uur geopend WISSEKERKE, 19 November. In de gehouden raadsvergadering is o.m. besloten een aanvraag tot de bouw van een nieuwe openbare lagere school voorlopig voor kennisgeving aan te nemen. De zaak kwam aan de orde door het verzoek van het hoofd der o.l. school te Wissekerke om nieuwe school banken (welk verzoek werd ingewilligd) en de mededeling, dat een nieuwe school gewenst is. De heer Westerweele onderstreepte dat en de voorzitter (vvaarn. burgemeester J. van Halst) merkte op, dat uit de rapporten van schoolarts cii inspecteur blijkt, dat de scholen in Wissekerke uitgesproken slecht zijn, zodat er in de toekomst aandacht aan zal moeten worden besteed. De heer De Nooijer zei nog, dat in de oude school de lokalen ook dringend op geknapt moeten worden en van nieuwe stalen ramen moeten worden voorzien. De exploitatiekosten per leerling der f 25.voor het concert door het Ned. o.l. school- voor 1954 werden vastge steld op f 32.58. De christelijke ulo school zal nieuwe leermiddelen tot een bedrag van f 169.70 mogen aanschaf fen, terwijl een aanvrage voor aan schaf van een kachel en een borgstel ling voor de christelijke school te Wis sekerke werd ingewilligd. Het voorstel de z.g. brandstoffen- toeslag ook deze winter weer te ver lenen werd aanvaard met de stem van de heer Marcusse (A.R.) tegen. Deze zei uit principe tegenstander te zijn van de bemoeiing der gemeente op dit terrein. Met de stem van de heer Bus- traan (S.G.) tegen werd een voorstel tot het verlenen van een bijdrage van Uit Zt&tand'b bt&dm Dank aan P.Z.E.M.-personeel. Na afloop van de tweede contact avond voor het persóneel der P.Z.E.M. op Woensdagavond j.l., waarop de re vue „Kortsluiting" werd gegeven, sprak de voorzitter van de Raad van Bestuur, jhr. mr. A. F. C. de Casern broot,. woorden van dank voor het ge- bodene. Hij stelde er prijs op in het open baar zijn grote waardering en dank uit te spreken voor de wijze, waarop het personeel na de Februariramp zijn werkzaamheden, vaak onder zeer moeilijke omstandigheden, heeft ver richt. Van hoog tot laag heeft men al les in het werk gesteld om de getrof fen bevolking weer zo vlug mogelijk aan electriciteit te helpen, in de ge hele provincie hoort men daarover niets dan lof. De directeur, ir. T. Michielsen, dankte in het bijzonder de aanwezige monteurs van zusterbedrijven, die Ingezonden Mededeling (adv.) mmSmvi ELECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT beeldje gevonden, voorstellende het Lam Gods. Vermoed wordt, dat op deze plaats de vroegere Gaternisse kerk gestaan heeft. Het porceleinen beeldje bevatte de datum 1296. ST. LAURENS Jaarvergadering Geref. Mannenvereni- ging. Donderdaga zond hield de Geref. Mannenvereniging o.l.v. de heer J. Koole Mzn haar 19e jaarvergadering. Mede was tegenwoordig de Kringvoorzitter, de heer A. de Klerk van Vlissingen, tevens hoofd bestuurslid van de Bond. Uit de versla gen bleek, dat de vereniging 20 leden telt, een goed voorziene bibliotheek heeft en financieel rond kan komen. Een bijbelinleiding werd gehouden over „Abraham en Hagar". De avond werd verc. .- gevuld met zang, enkele bijdragen en hersengymnastiek. Het lid de heer S. Hillebrand werd met zijn vrouw gelukgewenst met hun 40-jarig huwelijksfeest en een bloemstuk aange boden. Raadsvergadering. Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot verkoop van twee percelen bouw grond aan de Kerklaan, aan de heer M. Vinke en de heer L. Louws, beiden te Middelburg. Van de Centrale Dienst was bericht in gekomen met een nadere toelichting op het verzoek van de heer J. Goedbloed voor premie-woningverbetering pand Noordweg 39, met advies alsnog mede werking te willen verlenen. Aldus werd besloten. SLUIS Filmavond Ned. Bijbelgenootschap. In het jeugdgebouw der Ned. Herv. Kerk werd een filmavond georganiseerd door het Ned. Bijbelgenootschap. Er werd een filmpje vertoond over de papierindustrie en de Canadese kleurenfilm „Pioniers" over de Bijbelverspreiding in Canada. De collecte bracht f 17.51 op. ST. MAARTENSDIJK In naald getrapt. Het 1%-jarig jongetje van de fam. P. Kaat had het ongeluk met zijn voet in een naald te trappen. De naald drong geheel in de voet. Het ge lukte de ter hulp geroepen arts het voor werp te verwijderen. Verkiezing. De aftredende notabelen der Ned. Herv. Kerk, de heren F. Bent- schap Knook, J. C. Knuist en Jac. Quaak, werden herkozen. naar Zeeland zijn gekomen om te hel pen bij een spoedige wederopbouw der elèctriciteitsvoorziening. Winkels Zaterdag a.s. langer open De Middelburgse Middenstands Centrale heeft van B. en W. bericht ontvangen, dat ontheffing van de Winkelsluitingswet is verleend voor Zaterdagavond 28 November 1953. Al le winkels mogen dan geopend blijden tot 21 uur. Chr. Houtbewerkersbond vierde 35-jarig bestaan. Met een feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal van de Schouwburg her dacht de afdeling Middelburg van ae bond van Ned. Chr. HoutoewerkerSi Meubelwerkers, Behangers en aanver wante vakgenoten Donderdagavond haar 35-jarig. jubileum. De afdelingsvoorzitter, de heer J. de Kuijper, verwelkomde in zijn ope ningswoord in het bijzonder de heer A. van Bloemen, 2e voorzitter van het hoofdbestuur en de afgevaardigden van de Chr. Besturenbond. De heer P. Bosdijk, secretaris der afdeling Middelburg, releveerde in dichtvorm de achter hen liggende 35 jaren. De heer van Bloemen feliciteerde in de eerste plaats het afdelingsbestuur en overhandigde de penningmeester 'n enveloppe met inhoud. De heer J. Jan sen, die reeds vanaf de oprichting der afdeling lid is, mocht een boek in ont vangst nemen; twee andere leden, die 25 jaar lid waren, ontvingen het gou den ereteken van de bond. De hoofdschotel van deze avond be stond uit de opvoering van „Een schip vaart uit", door de toneelvereniging van Serooskerke. Zonder de anderen tekort te doen verdient de heer J. v. d Berge in zijn rol van de in moeilijk heden gebrachte dominee Hartman, 'n aparte vermelding. Na een kort dankwoord tot de spe lers van de Serooskerkse toneelver eniging sloot de heer de Kuijper de avond met dankgebed. Geslaagd. Geslaagd voor M.O. Wiskunde, de heer A. L. Verduyn te 's-Gravenhage Grafische Vakstudieclub vergaderde. Woensdagavond hield voor de Gra fische Vakstudieclub de heer J. G. Mol te Amsterdam een causerie over het vervaardigen van gewoon- en luxe cartonnagewerk. Aan de hand van vele in vrije tijd gemaakte werkstukken, waaronder juweeltjes van vakmanschap te bewon deren waren, werd de totstandkoming daarvan nader toegelicht. Dat hier een man van een edel am bacht met grote liefde voor zijn vak aan het woord was, bleek ook uit de vele raadgevingen, die de spreker de aanwezigen meegaf. N.C.V.B. vergaderde. Onder leiding van mevr. A. H. Baas Kloet hield de afd. Zierikzee van de N.C.V.B. haar derde vergadering in dit seizoen. Spreker was de heer K. T. Postma, over het onderwerp; „Refor matie in de Noordelijke Nederlanden". Er volgde een drukke bespreking. De Kerstfeestviering zal plaats vinden op 23 December a.s. Zeven nieuwe leden gaven zich op. Dank zij schenkingen van de afd. Arnhem en enkele sana toria was er voor allen een verrassing. AANBESTEDING Woningen en hotel te Sint Maartensdijk. SINT MAARTENSDIJK, 20 Nov. Alhier werd aanbesteed de bouw van 10 woningen en van Hotel Steketee. Voor de huizen werd als volgt inge schreven: J. Vos, Tholen f 135.500; Ir. Bureau Bouwbedrijven, Oegstgeest f 157.900; P. Hoppenbrouwers, Bergen op Zoom f 155.630; Van Gorp, Goes f 159.986; A. Muller Franke, St. Maar tensdijk f 128.900. De begroting was f95.000. De inschrijvingen voor Hotel Steketee waren: Huurman, Delft f120.670; Muller Franke f119.000; Ir. Bureau enz. f 113.500; Hoppenbrouwers f 99.166; Van Gorp f 99.025; Vos f 82.900 Begroting was f 55.000. Kamerkoor aangenomen. De heer Zuid- weg vond dit bedrag aan de lage kant en was van oordeel, dat dit soort avonden meer georganiseerd diehen te worden. Het geld wordt verleend aan het Departement Noord-Beveland van „het Nut". WINKELSLUITING. Eveneens ingewilligd werd het ver zoek der Wissekerkse Middenstands- vereniging om de winkels tijdens de actie in de periode van 23 November tot en met 5 December tot 9 uur ge opend te mogèn houden. In de com missie voor de bouwspaarkas-aanvra- gen werden benoemd tot voorzitter wethouder Leendertse, tot secretaris de heer P. Balkenende en tot technisch adviseur de heer F. Warren. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Hoveijn een toelichting op het weghalen van het grove grint van de toegangsweg naar de school te Kam perland. Deze zaak is z.i. niet juist be handeld. De voorzitter zal dit nader onderzoeken. De heer Dingemanse was van mening, dat de zitbanken op Geersdijk beter geplaatst moeten wor den of anders dienen te verdwijnen. De heer de Smit informeerde naar de dijkwacht, waarvan de organisatie bij de polderbesturen berust. De heer Marcusse drong er nogmaals op aan een lichtpunt te plaatsen op Planke dorp. Dit heeft de aandacht van de voorzitter. VLISSINGEN, 20 Nov. Het Zui den van de Ver. Staten, waar nog een brede kloof bestaat tussen blan ken en kleurlingen, was door de Chr. Besturenbond uitgekozen en werd Donderdagavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan voor een volle zaal in het Concertgebouw voor het voetlicht gebracht in „Pinky, een blank negermeisje", een toneelstuk in drie bedrijven naar de roman van Cid Rickett Sumner. Dit stuk, vooral in de damesrollen met overtuiging gespeeld, vertelt de moeilijkheden en de uiteindelijke wilskracht van een blank negermeis je, dat 6 jaar als blanke onder de blanken voor verpleegster heeft ge leerd. Als zij haar hart verliest aan een blank student, durft zij hem niet te zeggen, dat zij negërbloed in de aderen heeft en zij vlucht naar haar grootmoeder Dacey die haar altijd heeft verzorgd. Op dit moment begint het toneelstuk en de bezoekers zijn er dan getuige van, dat alles wat blank is valt onder de haat van dit negermeisje, dat wil vechten om haar eigen volk onder de druk van de blanken te halen. Van haar groot moeder wil zij niet aannemen, dat dit niet zomaar gaat, maar veel leert zij van miss Era, een blanke dame, die de negers een goed hart toedraagt. Als deze sterft erft Pinky, dip haar maan den lang heeft verpleegd, een groot huis met toebehorende landerijen. Volgens de wil van miss Em bestemt zij dit als ziekenhuis voor negerkin- dertjes. Haar vriend Tom, de blanke student, tracht haar voor de dood van miss Em over te halen mee te gaan, maar Pinky weigert, daar zij nu weet, dat haar plaats is tussen de negers, die haar nodig hebben. Het erfdeel wordt haar door fami lie van miss Em betwist, maar de rechterlijke uitspraak is in het voor deel van Pinky. Na de uitspraak wordt het huis door een neger in brand gestoken. Haar vriend Tom schenkt dan een nieuw huis, waarin het zie kenhuis wordt gevestigd. Pinky gespeeld door Will Oosten broek, Dacey door Maps Flipse en miss Em door Bep le Feber, waren de hoofdi'ollen van dit stuk en zij zijn door de dames met gevoel en over tuiging gebracht. Aan deze avond werd medewerking - erleend door de muziekclub „Jong C.N.V.". De avond werd geopend door de heer J. Marijs, die herinnerde aan de kerkelijke herdenkingsdienst. Hjj be treurde het, dat de belangstelling daarvoor niet zo groot was geweest als voor de feestavonden. Geslaagd voor het diploma A Scheepswerktuigkundige de heer B. C. J. Stuart, leerling van de „De Ruy- terschool" te Vlissingen. BURGERLIJKE STAND YERSEKE Schoolvereniging vergaderde. De Ver. voor Geref. Lager Onderwijs (Kakeldans) vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. W. Bol. De aftredende bestuurs leden, de heren J. W. Bol en D. Hart- hoorn, werden herkozen. Het onderwijs op de school vormde een punt van uit voerige bespreking. SEROOSKERKE. Geboren: Johannes J. M„ z.v. J. Izeboud en P. Wattel; Maria M. J., d.v. Chr. Kole en H. A. Grootjans. Ondertrouwd: H. Willeboordse, 21 j. en M. Jobse, 19 j. WISSENKERKE. Geboren: Adriaan J.. z.v. A. J. Rotte en N. M. Dalebout; Lie ven, z.v. J. de Lange en M. A. de Jonge; Leunus A., z.v. K. L. van Lieren en C. J. de Looff; Neeltje M., d.v. W. P. de Kam en T. A. v. d. Kreeke; Lena P., d.v. W. A. Versluis en C. Dingemanse; Ge rard C„ z.v. J. J. Buijze en A. C. Breas; Govert H., z.v. B. A. Leendertse en A. P. de Lange. Ondertrouwd: A. de Moor, 22 j. en T. J. van der Weele, 23 j.; L. L. van Halst, 25 j. en J. L. Wisse, 20 j. Gehuwd: J. Meulenberg, 27 j en P. C. Marcusse, 24 j.; A. de Moor, 22 j. en T. J. van der Weele, 23 j.; J. N. Filius, 23 j. en J. D. Karstanje, 21 j. Overleden; D. C. Everwijn, 61 j., echtg. v. C. A. de Kam (overl. te Middelburg). ZAAMSLAG. Geboren: Neeltje G., d.v, F. J. de Ruijter en A. S. Meester: Jacob C., z.v. J. P. Goossen en H. C. Snap; Jan na J., d.v. G. Mol en C. L. Dielcman; Catharina, d.v. H. van Al-enthals en S. de Putter. Gehuwd: J. P. van de Wege, 23 j. te Terneuzen en E. C. Geelhoedt, 20 j. Overleden. F Scheele. 54 j., ongeh.; J. de Jonge, 56 j., echtgen. v. W. de Bokx.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2