FRANKRIJK VRAAGT GARANTIES ONHEUSE AANVAL VAN Mr. BURGER Loodsenstaking te Vlissingen duurt voort HAROLD RUSSEL plantte een boom in Ouwerkerk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bewogen rede van Bidault Britse en Amerikaanse troepen moeten ook na bekrachtiging E.V.G.-verdrag in Europa blijven Incident te Triëst k SNIPPER NIEUWS Vuurwerkfabriek afgebrand Zweeds ziekenhuis te Zierikzee over twee jaar gereed Oud-strijders bieden alle bomen aan, nodig voor herstel van dorp Negen maanden geëist tegen horlogedief DE BILT ZEGT: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. z43„, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss-'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2(109, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28 FxpWtatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2639 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 eent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 21 NOV. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Buijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 8.13 u., onder 16.40 u. Maan op 18.43 u., onder 11.15 u. Hoogwater Maandag 23 Nov.: Vlissingen: 2.55 u. 2.35 m., 15.16 u. 2.31 m. Terneuzen: 3.28 u. 2.50 m., 15.46 u. 2.46 m. Wemeldinget 4.53 u. 1.91 m., 17.09 u. 1.89 m. Zierikzee: 4.38 u. 1.65 m., 16.55 u. 1.63 m. PARIJS, 20 November. In een bewogen rede, die hij, overmand door vermoeidheid, niet geheel heeft kunnen uitspreken en waarvan het slot door zijn vervanger Maurice Schuman werd voorgelezen, heeft Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, op de laatste dag van het debat over het beleid van zijn ministerie inzake Europese organisaties, verklaard, dat de Franse regering tracht nauw omschreven garanties te verkrijgen voor het blijven in Europa van Amerikaanse en Britse troepen na de bekrachtiging van het Europese verdedigings verdrag. De onderhandelingen hierover maken voortgang. De kwestie zal voorts in Bermuda worden besproken. TRIëST, 20 Nov. Ongeveer 500 werklozen zijn vandaag onder geroep van „Wjj willen werk en brood" het stadhuis van Triëst binnengedrongen en hebben daar ruiten en meubilair vernield. Vervolgens dwongen zij een aantal gemeentelijke restaurants hen gratis een maaltijd te verstrekken. De politie liet hen hun gang gaan totdat zij genoeg gegeten hadden daarna drongen zij er bij de demonstranten op aan zich te verspreiden. Tewaterlating onderzeeboot jager „Noord-Brabant". DEN HAAG, 20 Nov. Op 28 No vember omstreeks 13.00 uur zal bjj de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen te water worden geladen de onderzee bootjager „Noord-Brabant", de vijfde in de serie van twaalf, welke voor de Kon. Marine in Nederland worden ge bouwd, en de vierde en laatste van de „A-klasse" van deze serie, waarmede dus alle schepen van deze klasse te water zullen zijn gelaten. De tewaterlating zal worden ver richt door mevrouw W. Burghard van der Sluys, echtgenote van de com mandant der zeemacht in Nederland, Schout-bij-nacht F. T. Burghard. Bidault verklaarde, dat het opnemen van Duitse troepen in de verdedigings gemeenschap slechts een toevoeging kan betekenen, en géén vervanging. Bidault betoogde dat er geen andere keuze was dan Duitsland in het Weste lijk verdedigingsstelsel op te nemen op aanvaardbare voorwaarden. Over de Saar zal binnenkort met Adenauer worden gesproken. Bidault betoogde, dat Frankrijks ve to Duitsland kan beletten tot de NA VO toe te treden, maar waarschuwde voor de crisis in het Atlantische stelsel die hierdoor zou ontstaan. DE SOWJETMACHT. Bidault besprak de toename van de Sowjet-macht in Europa en verklaar de, dat maarschalk Alphonse Juin, be velhebber van de Midden-Europese sector van de Atlantische strijdkrach ten, hem de categorische bevestiging had gegeven, „dat het onmogelijk is de veiligheid van deze sector te garande ren zonder Duitse strijdkrachten". Het debat werd toen tijdelijk ver daagd doordat Bidault, het spreekge- Conseivatieve concentratie op juridisch terrein (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 November. Het verwijt van Prof. Gerbrandy (A.R.) dat minister Donker te „wetgeverig" is, werd vandaag in de Tweede Kamer aan leiding tot een merkwaardig debat. Natuurlijk verzette de bewindsman zich tegen de uitlating. Voor hem is richtsnoer het vernieuwen en aanpassen aan de maatschappelijke behoeften. Het is van belang, dat er wetten en besluiten komen, die in een behoefte voorzien. En mag daarin een foutje zitten door de snelheid dan is er de jurisprudentie en de mogelijkheid om een novelle in te dienen. Minister Donker verklaarde teleur gesteld te zijn, dat prof. Gerbrandy ge poogd had de geijkte tegenstelling, die op sociaal-economisch gebied bestaat, over te brengen naar het terrein van de wetgeving van Justitie. Naar zijn mening zijn dat volkomen gescheiden terreinen. Wat wil prof. Gerbrandy eigenlijk? Is hij tegen een nieuwe pachtwet, de regeling van de Friese kwestie en de nieuwe poltiewet? Kan voldaan worden aan zijn verlangen om slechts enkele wetten te maken, die tientallen jaren meegaan? De minister geloofde het niet. De achterstand moet weggewerkt worden, snel en elegant. REACTIONAIRE EXPRESSIE. Plotseling sprong de heer Burger (Arb.) in het debat. De vijf minuten, die hij had gekregen om aan de replie ken deel te nemen in eerste instan tie had hij gezwegen gebruikte hij voor enkele uitlatingen, waarvan men moeilijk kan voorstellen dat ze van een fractievoorzitter afkomstig zijn. „Een verrassend verschijnsel", aldus de heer Burger. Er moet minder ge beuren. Dat is hetzelfde ais men bij Economische Zaken zegt: laat de zaak maar waaien: er moet minder geld uit gegeven worden. De heren Gerbrandy, van Rijckevorsel, Lemaire vinden elkaar op dit punt, onder aanvoering van oppositieleider Oud. Deze conser vatieve concentratie is merkwaardig en deze reactionaire expressie moet geregistreerd worden, ook op juridisch terrein, Zij zou de leuze moeten voe ren: „Zoals het is, was het goed, Zoals het was, was het beter". Deze plotselinge verklaring, die wel licht geïnspireerd is door het P.v.d.A.- congres, dat Zaterdag wordt gehouden, lokte de nodige critiek uit. Allereerst de heer Oud (V.V.D.), die met alle an dere opposanten" juist waardering had geuit voor de Minister. Hij meende dat de heer Burger tegenstellingen schept, die niet nodig zijn. Men mag toch wel twijfel uitspreken in het program van de bewindsman? „Ik sta er verstomd van" zo besloot de heer Oud. Prof. Gerbrandy (A.R.) zei er maar niet veel over. Mijn critiek is een uit vloeisel van de waardering, die ik voor deze bewindsman heb, aldus de A.R. ./oordvoerder. De minister vindt het onjuist om de codificatie van de wet geving ais heidens te beoordelen en beroept zich daarvoor op de grote wet gever Mozes. Maar de minister zegt ook, dat hij veel wetten wil maken en eventueel er veel wil wijzigenèMaar van Mozes bestaat bijna 2000 jaar en is nog nooit gewijzigd! De ontwikkeling van het recht gaat ver loren op het moment dat er te veel centraal wordt geregeld. Minister Donker washet er mee eens, dat de wet niet alles kan regelen maar de verwijten bleef hij onbillijk inden daar er nu eenmaal een ontzag gelijke achterstand is. pleegd, die bij de gewone crimi naliteit zelden voorkomt. In de prac- tijk zal blijken dat we over vier jaar van de tijdelijk gestraften tot 20 jaar af zijn. Door voorwaardelijke invrij heidstelling en aftrek van voorarrest zullen de meesten dan vrij zijn, als zij zich tenminste goed gedragen hebben. Dan zijn we 12 jaar verder. Aan een soepel gratie beleid t.a.v. de levenslang gestraften heeft de bewindsman geen behoefte. Althans nu nog niet. Ook de criminele levenslang gestraften wor den eerst na 12 a 15 jaar op jaren ge steld. Hoogstens kan deze zaak dus pas over vier jaar bekeken worden. Eén ding staat n.l. voor de minister vast: de politieke delinquenten die nu nog gevangen zitten, worden niet andeTs behandeld dan de gewone delinquen ten. Voor de heer v. d. Heuvel (K.V. P.) ging dit antwoord misschien niet ver genoeg, maar over vier jaar zal deze zaak ongetwijfeld weer ter sprake komen. r r 1 k j A stoelte uitgeput moest verlaten. Bidault had 's nachts vrijwel niet ge slapen en gewerkt aan zijn rede, die hijzelf beschouwde als „de rede van zijn leven". De voornaamste gedeelten van zijn rede waren evenwel reeds tevoren ver strekt aan de bladen zodat de afge vaardigden in de Nationale Vergade ring in staat waren de rede, die ter nauwernood verstaanbaar was, lezend te volgen. Volgens geruchten zou de mogelijk heid bestaan dat Bidault om gezond heidsredenen zijn ontslag aanbiedt, maar van officiële zijde- kon geen be vestiging van dit gerucht verkregen worden. Het debat in de Nationale Vergade ring over het Europese Verdedigings gemeenschapsverdrag is verdaagd tot Dinsdagmorgen aanstaande. EMMEN, 20 Nov. De vuurwerk fabriek „Pyro" te Klazinaveen is van avond tot de grond toe afgebrand. De brand ontstond omstreeks kwart over vijf vanmiddag in de fabriekshal, ter wijl al het personeel aanwezig was. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat door zware explosies het dak reeds van de fabriek was afgeslagen, toen de brandweer arriveerde. Het gelukte een aangrenzend ge bouw, waarin explosieve stoffen opge slagen waren, te bewaren. Ook twee geheel gevulde kruithuisjes, die los van de fabriek stonden, zijn gespaard gebleven. Van de fabriekshal zijn slechts enkele muren en een geraamte van ijzeren binten overeind blijven staan. Over de oorzaak is nog niets be kend. In Maart zal met de bouw worden begonnen. STOCKHOLM, 20 Nov. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal, zo als bekend, als kroon op het werk dat deze organisatie deed voor de slacht offers van de overstromingramp in Fe bruari, een ziekenhuis in Zierikzee bouwen, dat tachtig bedden zal tellen en uit drie verdiepingen zal bestaan. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen (ongeveer 2.250.000 gulden) be schikbaar stellen voor de bouw en in richting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen die door het Zweedse volk via „De Zweedse hulp aan Nederland" en het Zweedse Rode Kruis bijeen zijn ge bracht voor de slachtoffers van de wa tersnood. De bouw en inrichting van het ge bouw zal in totaal ongeveer drie mil lioen gulden kosten, waarvan de Ne derlandse regering ongeveer 750.000 zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart van 1954 met de bouw zal wor den begonnen en dat het ziekenhuis twee jaar later is voltooid. 36 Schouwse kinderen zien de Sint in Amsterdam. ZIERIKZEE, 20 Nov. Zes en der tig Schouwse kinderen zijn vandaag naar Amsterdam vertrokken waar zij Zaterdag de aankomst van de Goede Sint bij zullen wonen. Uit iedere ge meente waren er twee. Financieel bestel waterschaps wezen komt onder de loupe. De heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge benoemd tot lid van hiertoe ingestelde commissie. GOES, 20 November. De heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, dijkgraaf van het waterschap „De Breede Wate ring Bewesten Yerseke" is benoemd tot plv. lid van de Commissie Finan cieel Bestel Waterschapswezen. Deze commissie is door de ministers van Verkeer, van Binnenlandse Zaken, van Financiën en van Landbouw inge steld teneinde te onderzoeken of en zo ja, in hoeverre verandering zou moe ten worden gebracht in het financiële bestel van het waterschapswezen. Tot voorzitter dezer commissie werd be noemd dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk, lid Eerste Kamer. Namens het ministerie van Landbouw heeft o.m. zitting in deze commissie dr ir F. P. Mesu, hoofd van de afdeling cul tuurtechnische aangelegenheden. Ook mr dr Th. F. J. A. Dolk, directeur van de Unie van waterschapsbonden is plv. Als een Gulliver, die slechts met moeite wordt vastgehouden door de Lilli putters 40 sterke mannen, die hem doormiddel van touwen beletten het luchtruim te kiezen zweeft deze „ruimteman" door de lucht. Deze ruimte man 18 meter groot, en met een „taillewijdte" van 12 meter is een van de zes mammoet-ballons, gemaakt door een grote Amerikaanse rubberfabriek, die zullen worden meegevoerd in de grote jaarlijkse optocht voor Thanks giving Day in New York. VAN BEMIDDELING WOHDT NIET VEEL VERWACHT VLISSINGEN, 20 Nov. De staking der Belgische zeeloodsen duurt voort. Vanmorgen om tien uur zou een afge vaardigde van de rivierloodsen uit Antwerpen op het ministerie van Ver keerswezen worden ontvangen. Ge dacht werd, dat dit een poging tot be middeling zou wezen, maar er werd niet veel van verwacht. Nadrukkelijk werd ons meegedeeld, dat de staking absoluut niet is gericht tegen de persoon van de wnd. chef- loods, maar dat het uitsluitend gaat tegen zijn benoeming als zodanig. De post van chef-loods is in Vlissingen nog niet vrij, daar de chef-loods die hier werkte dienst doet in Ostende maar daar nog niet is benoemd. Om te voorkomen, dat de nu waarnemend chef-loods, die natuurlijk aanspraken krijgt door zijn huidige interimdienst, zal worden benoemd is deze staking begonnen. Bij de loodsen heeft de anciënniteit steeds gewicht in de schaal gelegd, bij HISTORISCHE DAG VC ~*>R SCHOUWEN -DUIVELAND DE POLITIEKE DEL M. Alle politieke delinquenten, die nu nog gevangen zitten, zijn te vergelij ken met criminelen, aldus de minister, zij hebben criminele delicten ge- Glazenier Jan Vaessen uit Vught is na lange proefnemingen erin geslaagd het lood in gebrandschilderde ramen te vervangen door strips van plastic. Acht eeuwen lang heeft men lood ge bruikt doch nu heeft ook hier het plas tic, al of niet in loodkleur zijn intrede gedaan. Men kan het hechtingsmate riaal ook laten opgaan in de kleursa- menstelling van de ramen. Het geeft, zo zegt de glazenier een veel lichter effect. In de nieuwe H.B.S. te Box meer zal een door hem vervaardigd raam van plm. zes vierkante meter worden aangebracht. Er komt geen vliegveld voor straaljagers op de Noord-Veluwe. De burgemeester van Ermelo heeft er, n.a.v. een vraag van een raadslid naar geïnformeerd en, daartoe gemachtigd door de sous-chef van de luchtmachtstaf het raadslid ge rust kunnen stellen. Het Amerikaan se ministerie van Justitie heeft gewei gerd toestemming te geven voor een huwelijk tussen Carl Hall en mevr. Heady, die, zoals bekend ter dood ver oordeeld zijn wegens de moord op Bob by Greenlease. Beiden hadden om een huweljjk verzocht. De Westduitse regering heeft de vertoning van de film „Tot vijf minuten over twaalf", over het leven van Hitier verboden. Ook de televisie-uitzending ervan is verboden. In de film wordt nl. ver toond, hoe Hitier aan de macht kwam en men was ervan overtuigd, dat h et nationaal-socialisme in een te goed daglicht werd gesteld. De V.N. zul len op 10 December een postzegel uit geven t.g.v. de „Dag van de mensen rechten". En tenslotte, om met het Plakkebord te spreken, hebben arbei ders van de vlaggestok op de honderd meter hoge Victoriatoren van het Lon- dense parlementsgebouw een groene jurk verwijderd. Op die jurk stond ge borduurd: „Gelijke betaling voor vrou wen". Wie hing, die jurk daar in de top? Dat moet een dappere vrouw zijn geweest. GOES, 20 Nov. „Wat is dat erg. Zoiets kun je je niet voorstellen. Wat een verwoesting, verschrikking en ellende!" Dit zei ons vanavond Harold Russell, Amerikaans oorlogsinvalide, en vertolker van de hoofd rol in de film „De beste jaren van ons leven", waarin het probleem der oorlogsinvaliden is behandeld. We stonden met hem op de voor plecht van de „Lady Eileen het schip, dat samen met de „Lady Adriana" ongeveer 100 oud-strijders had gebracht naar Ouwerkerk. Het was Harold Russell, die in dit dorp, dat nog een eiland temidden van de binnenzee is, de eerste boom heeft geplant op het Schouwen en Duiveland, dat juist veertien dagen geleden, weer geheel aan de zee is ontworsteld. Op dit moment stonden de woorden van de Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, tot de oud-strijders gesproken, ons weer helder voor de geest: „Moge het zo zijn, dat zoals wij in Zeeland de strijd tegen het water hebben gewonnen, gij de strijd voor de vrede wint". Zij waren uit 16 verschillende lan- dat de Commissaris voortaan het em- den afkomstig, de oud-strijders, die deze week het congres van de Wereld veteranen organisatie hebben bijge woond. Het was niet zo maar een trip, om deze deelnemers van het congres, ook nog iets van Nederland te laten zien, doch van vele kanten was hierom gevraagd. Bovendien men kwam niet met lege handen. DANKBAAR. Mr W. C. H. van Lanschot heeft na mens de organisatie der oud-strijders meegedeeld, dat allen zo onder de in druk waren, van hetgeen men heeft gezien, dat zij zich garant hebben ver klaard, om alle bomen, die nodig zijn om Ouwerkerk weer „in het groen te zetten", door de organisatie te zullen schenken. De Fransen boden spontaan daar op alvast een cheque aan van f 100. en de Belgen deden daarop nogeens f 100.bij. Geen wonder, dat de heer J. Koopman namens „de Boom- plantcommissie van de Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" zeer dankbaar was voor deze buiten gewone geste. ONDERSCHEIDING. Er was een ander hoogtepunt in deze dag. Jhr de Casembroot, onvermoeid zich met het gezelschap bezig houdend (meer dan een half uur sprak hij met Harold Russell en daarbij bewees de kaart van Zeeland goede diensten), kreeg een welverdiende onderschei ding. Mr van Lanschot deelde mede, bleem van de W.V.F. zal mogen dra gen. Hij is daarmee de vierde Neder lander na H. M. de Koningin, de minis ter-president en de minister van Bui tenlandse Zaken, die deze onderschei ding ten deel viel. Mr van Lanschot spelde de Commissiaris daarna het em bleem een spelje, waarop de aard bol met het symbool voor de eeuwig- brandende toorts op de borst. Zeer getroffen door deze geste, dankte de Commissaris voor de eer, die hem te beurt viel. TOESPRAKEN. Er zijn op deze dag gelukkig maar weinig toespraken gehouden, doch de korte redevoeringen, die er kwamen, waren zeker geen gelegenheids- speeches. Zeer treffend was het woord dat burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk sprak, eerst in het Neder lands, toen in het Frans. Hij zag in het planten van de eerste boom het symbool voor de opbouw van het gehele eiland. Jhr de Casembroot bracht dank aan allen, die meewerkten aan het welsla gen van deze dag. Commander Child van de Yacht Holidays Club uit Mid delburg, die de twee salonboten ter be schikking had gesteld, de Rijkspolitie te water, die voor vervoer per vlet van de dijk naar Ouwerkerk zorg droeg en zeker niet in de laatste plaats mevrouw Romeijn met haar staf, die een heerlijke warme maaltijd met erw tensoep voorop, bereid in de keuken van de cantine, de gasten heeft voor gezet. Mr van Lanschot dankte op zijn beurt namens allen Jhr de Casembroot en het Prov. Bestuur, alsmede de bur gemeester van Ouwerkerk voor de ont vangst. Allen, die in Ouwerkerk verblijven, waren uitgelopen om getuige te zijn van de planting van de eerste boom. Het was ontroerend te zien, hoe Harold Russell, die beide handen mist met de twee haken toch de spade wist te hanteren en de eerste scheppen aarde op de boomwortels wierp, om daarna de boom vast te houden, terwijl zijn makkers met Jhr de Casembroot zijn werk af maakten. In zijn korte toespraak na de boomplanting wees mr van Lan schot er op, dat noch de strijd tegen het water, noch de strijd om de vre de, kan worden gewonnen, indien God er zijn zegen niet op geeft. Het was wel een zeer historisch en aan grijpend begin van de opbouw van dit zwaar getroffen dorp. Naar wij nog vernamen heeft de organisatie bij het begin van het congres, dat in Den Haag is gehouden, een be drag van f47,000.— aangeboden, dat bestemd is ter onderscheuning van oud-strijders of hun nabestaan den in Zeeland, die steun behoeven. WIE ER WAREN. Behoudens hen, die we reeds noem den, bevond zich in het gezelschap ook de oud-gezant van Egypte. Van Neder landse zijde waren nog aanwezig de territoriale hevelhebber Zeeland maj. A. Kornet en de Commandant Mari tieme Middelen te Vlissingen kapt. ter zee I. J. G. Broekhuijsen. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat eerlang in Ouwerkerk een straat zal worden genoemd naar de W.V.F. als herinnering aan de boomplanting. Franse studente tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. PARIJS, 21 Nov. De 26-jarige Franse medische studente Pauline Du- buisson is Vrijdagavond tot levens lange dwangarbeid veroordeeld we gens moord op een vroegere vriend, een mede-student genaamd Felix Bail- ly, die besloten had met een ander in het huwelijk te treden. Zij is bovendien veroordeeld, twee mill, francs schadevergoeding te be talen aan de Ouders van de vermoor de. de benoeming van een chef, nu heeft men een zodanig persoon uitgepikt^ waardoor het statuut van het Rijksper» soneel werd voorbijgelopen. Men wil nu rechtvaardigheid verkrijgen meda ook omdat er in andere Departementen al zovele gevallen zijn geweest waar de anciënniteit over het hoofd wordt gezien. In scheepvaartkringen te Ant werpen gaat men heftig te keer tegen deze staking, wat gezien het verlies dat wordt geleden begrijpelijk is. Ook de loodsen, zien ongaarne dat de sche pen worden opgehouden. Maar gezegd werd dat dit niet anders kon, daar het prestige van het corps op het spel stond. Niettegenstaande het verbod om de Rijkslokalen te betreden hebben dë lodsen besloten niet naar Ostende ta gaan, maar in Vlissingen te blijven, zo dat in geval er een gunstige beslissing afkomt, direct kan worden begonnen met de beloodsing. Vanmorgen is er een vergadering van de rivierloodsen geweest, waar zou worden besloten of er al dan niet met de zeeloodsen za| worden meegestaakt. In geval er ech» ter iets zal worden ondernomen tegen de zeeloodsen, zo werd verzekerd, dab gaan ook de rivierloodsen ongeacht da beslissing die wordt genomen, direct in staking. MIDDELBURG, 20 Nov. Eén jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en toezicht, eiste de Officier van Justitie tegen de 32-jarige grondwer ker W. B. uit Utrecht en werkzaam bij de D.U.W. op Walcheren, die uit dö etalage van een horlogewinkel in da Korte Delft te Middelburg horloges had ontvreemd. B. vertoefde in het kamp in de Na dorst. In de avond van 30 September verliet hij het kamp en ging zijn geluk zoeken in Vlissingen. In een café dronk hjj 6 borrels en belandde in da „Vic". Na daar nog menige consumptie gebruikt te hebben, deels in gezelschap van een Indonesische schone, vertrok hjj 's nachts om 2 uur om te zien hoa hij weer in Middelburg terecht kon komen. Toevallig passeerde B. 'n taxi, waarmee hij naar Middelburg reed. Op de Markt stapte hij uit en wandelde door de Lange Delft. Bij de horloge winkel van C. zag hij een groot aantal horloges geëtaleerd, die hij wel wilde hebben. Op de Dam vond hij een steen. Met kracht werd de steen door de étalage- ruit gesmeten; de horloges lagen voor het grijpen. Meer dan 20 stopte hij in zjjn zakken en ging daarna naar het kamp. Om 6 uur was het al réveille, zodat hij maar een paar uur kon sla pen. Hij ging naar zijn werk, doch dra keerde hij in het kamp terug en meld de zich ziek. In de loop van de dag ruilde hij in het kamp een horloge voor een windbuks en een dames horloge voor een herenhorloge. Ook bij andere kampbewoners trachtte hjj de gestolen uurwerken te verkopen. Dit gelukte hem niet. Het liep wel aar dig in de gaten en toen hij 's avonds weer in de „Vic" vertoefde, werd hjj gearresteerd met 18 uurwerken op zak. Na het plegen van de inbraax was een horloge uit zijn zak gevallen en de eerlijke vinder, de 12-jarige Hans S., bracht het op het politiebureau. Het prijskaartje zat er nog aan! Verdachte bekende de diefstal: hjj had het gedaan met een dromcen kop. Het is echter niet de eerste maal, dat B. met de strafrechter in aanraking komt. Uitspraak 4 December a.s. DE BILT, 20 Nov. Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en plaat selijk mist. Overigens droog weer. Iets lagere temperaturen. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind tussen West en Zuidwest. Elders wei nig wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1