DEZE WERELD Frankrijks Europese politiek wordt beperkt tot K. S. G. en E.V. G. Aanwinst voor de Nederlandse vloot. van öAQ tot ö&q Malan richt dreigende woorden tot Engeland* GROTE DRIE VEROORDELEN ISRAËL. Nieuwe Gaullistische partij. Pella voelt voor volksstemming. Russisch regiem zal ineenstorten. Compromis van de Regering V oorstanders Integratie moet worden voortgezet. Tegenstanders: Integratie is een oud Duits plan. Verhoudingen vergiftigd 1 MEENK'S POEDERS V:W Nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst Frans offensief in Indo-China. Zuid-Tirol een tweede Triëst? "V" Onwettige grensoverschrijding* Vrijdag 20 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 PARIJS, 19 November. De vijf voorstanders en de vijf tegen standers van de Europese Verdedigingsgemeenschap, die gedurende de eerste dag van het grote Europ.se debat in de Franse Nationale Vergadering het woord hebben gevoerd, hebban elkander ongetwij feld niet in het minst overtuigd, maar wel schijnen zij de regering er-rnn overtuigd te hebben, dat een compromis noodzakelijk is om de regeringsmeerderheid niet uiten te laten vallen. Hei debat zelf leverde in het algemeen weinig nieuws op, zowel voor- als tegenstanders vein het Europese leger baseerden hun rede voeringen op de argumenten, die men in de afgelopen maanden van beide kanten al zo vaak heeft gehoord. Een uitzondering vormde de opmer king van Alfred Coste-Floret (Volks- Republikein), dat een eventuele mis lukking van de onderhandelingen over het Saargebied de eenwording van Europa niet in de weg zou behoeven te etaan. Hij was van mening, dat de handhaving van de status ten aanzien van het Saargebied, die uit zulk een mislukking zou voortvloeien, nog niet ■o'n ongunstige ontwikkeling zou zijn. Het was volgens hem dus niet nodig, van de oplossing der Saarkwestie een voorwaarde voor de Franse ratificatie van het E.V.G.verdrag te maken, een standpunt, waarmee o.a. GSüllisten het allerminst eens zijn. Sommige van de anti-Europese spre kers maakten geen geheim van hun bezorgdheid, dat de Franse staatslie den op de a.s. conferentie in Den Haag en op Bermuda zouden worden ver leid tot nieuwe toezeggingen met be trekking tot Frankrijks deelneming aan de Europese integratie. Enkele hunnen drongen er daarom op aan, dat PAKIJS, 19 Nov. De Gaullisten in de Franse volksvertegenwoordiging hebben gisteren besloten, een nieuwe partij te vormen, nu generaal De Gaulle vorige week heeft verklaard, dat de door hem festichte beweging „Rassemblement du 'euple Fransais" (RPF) zich niet langer met het parlementaire Werk zal bezig nouden. De nieuwe partij zal zich blijven ver- setten teg»- "t Europese legerverdrag, maar volgens waarnemers kan deze nieu we ontwikkeling er toe leiden, dat de Nationale Vergadering instemt met een compromis-resolutie, wanneer Vrijdag a.s. het debat over de EVG wordt besloten, hunner drongen er daarom op aan, dat de Franse ministers op die conferenties geen bindende beloften zouden doen. Gilbert de Shambrun (progressief) ging zelfs zover, de Nationale Verga dering voor te stellen, dat deze de mi nister van Buitenlandse Zaken zou verhinderen, in Den Haag ook maar in enige nieuwe concessie toe te stem men en hij voegde er bij, dat het nog beter zou zijn, als de Assemblée de verdaging van het Haagse zowel als van de Bermuda-conferentie zou eisen. Terwijl dit openbare debat plaats vond, zjjn binnenskamers al enige ont werpen van resoluties opgesteld: een door voorstanders der E.V.G., dat al- een zegt, dat de politiek van opbouw van een verenigd Europa moet worden voortgezet, een door tegenstanders, waarin wordt gesteld, dat Europese voorspoed alleen kan voortkomen uit de vrjje samenwerking van alle Europese landen en dat een gemeenschap van het „geamputeerde" Europa van zes niets anders is dan een oud Duits plan. Op de vergadering van de Franse ministerraad zal ernstig gezocht wor den naar een mogelijkheid om deze twee richtingen, die beide in het Ka binet zelf vertegenwoordigt zijn, met elkaar te verzoenen. De basis hiervoor zou al gevonden zijn in een compro misvoorstel, uitgewerkt door Volks-' republikeinse en Gaullistische partij leiders. Dit voorstel, waarmee Bidault zich in principe zon hebben kunnen vereni gen, zou neerkomen op een beperking van Frankrijks Europese politiek tot de K.S.G. en de E.V.G. (vooropgesteld, dat aan de bekende Franse voorwaarden met betrekking tot de E.V.G. wordt voldaan) en aanvaarding van een Euro pees gezagsorgaan en een parlement, welke beide uitsluitend de overkoepe ling van de twee andere lichamen tot taak zou hebben. Hiermee zou de regering dus pogen aan de wensen der Europees denkende elementen in het Kabinet in zoverre te voldoen, dat hun althans een positieve politiek ten aanzien van K.S.G. en- E.V.G. wordt gegarandeerd, en dat te gelijk de Gaullisten tegemoet wordt gekomen door hun te beloven niet me de te werken aan een meer omvatten de politieke gemeenschap, die b.v. ook op algemeen economisch gebied vol machten zou hebben. Volgens het dagblad „Paris-Pres se" van gisteren, moet de verklaring van de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr Bej^n, te Bonn gedaan, dat op de a.s. Haagse minis tersconferentie nog geen beslissing in zake de politieke gemeenschap zal worden genomen, beschouwd worden als een element, dat in dit verband tot vermindering van-de spanning in de Franse politiek kan bijdragen. - „De Republiek Zuid-Afrika is nabij." PORT ELIZABETH, 18 November. Dr Malan, de premier van Zuid-Afrika, heeft gisteren b(J de opening van een Congres van de Nationalistische Partij in de Kaap provincie verklaard, dat hoewel Engeland zUn heerschappij over meer dan 600 mil- lioen mensen heeft opgegeven, het steeds v. hopig vasthoudt aan gebieden binnen de grenzen van Zuid-Afrika. (De betrok ken gebieden zijn: Beetsjoeanaland, Swa ziland en Basoetoland). Dr Malan voegde er aan toe, dat wanneer er geen wijziging in de Britse houding zou komen, het moeilijk zou zijn, te verhinderen, dat de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en En geland in de loop van de tijd vergiftigd worden. Inmiddels zouden de pogingen om de drie gebieden bij de Unie in te lijven 'rn Mededeling (Adv.) speciaal legen koorts kiespijn, hoofdpijn eri Periodieke pijnen Eiui I Ma ci ^6 poeders fQct ROME, 19 November. De Italiaanse premier, Giuseppe Pella, heeft gisteren te Rome verklaard, dat iedere vyf-mo- gendhedenconferentie over Triest de Brits-Amerikaanse beslissing om de zóne A aan Italië toe te wijzen als vast en onherroepelijk moet aanvaarden. Voorts, zo verklaarde hij in de Kamer, moet de conferentie een oplossing zoeken voor het hele gebied van Triest en niet voor de zóne A alleen. Pella's regering beschouwde een volks stemming nog steeds als de beste oplos sing voor Triest. Hij waarschuwde het Italiaanse volk, J*chniet door hartstocht te laten leiden tot het veroorzaken van een onoverbrug bare kloof tussen Italië en zijn bondge noten in het Atlantisch Pact. Italiaanse regering was verrast ge weest door de steun, die de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden en het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken aan de Britse commandant van de zóne, generaal sir John Winter- ton, hadden gegeven. Pella zeide, dat hij niet kon zeggen in welk stadium de geallieerde pogingen om Italië en Zuid-Slavie op een conferentie samen te brengen, zich bevinden. Alle betrokken regeringen hadden zich tot ge- hiimhouding verbonden, verklaarde hy. door middel van vriendschappelijke on derhandelingen voortgezet worden. „Engeland verschuilt zich echter ach ter het voorwendsel, dat de inheemsen van deze gebieden eerst geraadpleegd moeten worden", aldus dr Malan. Zijn rede vervolgend, zeide de Zuid- afrikaanse minister te hopen, dat in de toekomst een nauwere samenwerking zou groeien tpssen Zuid-Afrika en Engeland, Portugal, Frankrijk en België, om te po gen de infiltratie van Indiërs in Afrika tegen te gaan. De eerste minister van India, Nehroe, had een beroep gedaan op de Indiërs in Afrika om zich aan de zijde van de Inheem: :n te scharen. Volgens dr Malan, met het doel de blanken uit Afri ka te verdrijven. De komst van de republiek in Zuid- Afrika noemde dr Malan nabij. De natio nalistische partij zou de andere partijen van de wenselijkheid van een republiek moeten overtuigen. Dr Malan zeide ten slotte nog, dat vele Engels sprekenden in Zuid-Afrika ten onrechte de republiek vrezen. /W.i" Woensdagmiddag heeft Koningin Juliana de nieuwe kruiser „De Ruyter" in dienst gesteld. De plechtigheid geschiedde aan boord van de kruiser, die lag gemeerd bij de Dok- en Werfmaatschappij „Wilton Feyenoord N.V." te Schiedam. Onze foto boven laat Koningin Juliana zien met de bemanning van het schip. Hiernaast zien we Koningin Juliana, terwijl ze de overdrachtsrede uitspreekt. Naast haar staat de commandant van het schip, kapitein ter zee W. J. Kruys (midden) en de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf. Resolutie in de Veiligheidsraad. Voor de grote slag. HANOI, 19 Nov. Franse Unie troepen zijn gisteren een aanval be gonnen, waarbij de Rode Rivier, 25 km ten Noordwesten van Hanoi, werd overgestoken. In dit gebied ligt de 318e Vietminh divisie, die zich aan hel. voorbereiden is voor een grootscheepse aanval op Frans-Vietnamese posities in de delta. Een woordvoerder deelde mede, dat de Unie-troepen 69 Vietminh-militai- ren hebben gedood en het terrein langs de Noordelijke oever hebben ge zuiverd. Er zijn vijftien gevangenen gemaakt en een grote wapenvoorraad is buitgemaakt. Tegelijkertijd hebben Franse bom menwerpers aanvallen gedaan op Vietminh-posities, bezet door de 12000 man sterke 318e divisie. De gevechten van de laatste tijd doen vermoeden, dat beide partijen zich voorbereiden op een grote slag aan de Noordzijde van de delta.. IN het Italiaanse Zuid-Tirol aan de Italiaans-Oostenrijkse grens begint het onrustig te worden. Vooral in de provincie Bolzano, dat tegen het Oostenrijkse Tirol aan ligt, heeft men met belangstel ling de gebeurtenissen in Triest gevolgd en het lijkt erop, dat het met de rust in deze vredige land streek wel eens gedaan kan zijn. Wat is er aan de hand? In Bolzano, dat na de eerste Wereldoorlog aan Ita lië is toegewezen, wonen 331.000 Duits sprekenden en 140.000 Italiaans spre kenden. De stormachtige wind, die uit Triëst is over komen waaien, heeft de politieke leiders van het Duits spre kende gedeelte der bevolking wakker geschud en op de gedachte gebracht, dat in Zuid-Tirol ook wel eens een plebisciet gehouden kan worden. De plannen zijn nog erg vaag en het in teresseert hen nauwelijks, of het ge bied nu onder Italiaans of Oostenrijks regiem komt te staan. Wel staat voor deze politici vast, dat aan de toene mende Italiaanse invloed in Bolzano een eind moet komen. Want de zaken staan zo, dat de Ita lianen, hoewel ze verre in de minder heid zijn, het meest in de melk hebben te brokkelen. En deze Italiaanse in vloed neemt steeds toe. Vijftig jaar ge leden woonden nog maar 50.000 Ita lianen in de provincie en nu is dit aantal bijna drie keer zo groot gewor den. Op zichzelf behoeft dit nu niet zo verontrustend te zijn, maar het zijn juist die Italianen weer, die de sleutel posities in het bedrijfsleven innemen. De Duits sprekenden zijn midden standers, agrariërs of werken als ar beiders in de fabrieken der Italianen. De „Duitsers" kunnen dit niet goed zetten, omdat de Italianen juist tijdens de fascistische overheersing op de be langrijkste posten zjjn geplaatst. Bo- vendien wordt de electrische energie voor de bedrijven uit het Oostenrijks Tirol geleverd. En dat gaat ook niet aan, zo redeneert men. V Nu is de status van Zuid-Tirol for meel wel goed geregeld. In 1946 is er een verdrag tussen Italië en Oosten rijk ondertekend, waarin werd be paald, dat de Italianen en de „Duit sers" gelijke rechten hebben. Deze be paling geldt niet alleen voor Bolzano, waar de Italianen een minderheids groep vormen, maar ook voor het Zui delijker gelegen Trento, waar de „Duitsers" in de minderheid zijn. Ver der is in dit verdrag vastgelegd, dat Bolzano semi-autonoom is. De belas tingen en de besturende administratie zijn in handen van eigen organen. Bol zano heeft een eigen Parlement, waar in 33 Italianen en 50 „Duitsers" zitting hebben. De debatten in dit Parlement kunnen soms fel zijn als het over be leidskwesties gaat. De „Duitsers" ko men in de meeste gevallen als over winnaars uit de bus, omdat zij allen behoren tot de „Volkspartij". De Ita lianen daarentegen zijn over verschil lende partijen verdeeld. Nee, politieke grieven hebben de „Duitsers" niet in de eerste plaats. Al leen zeggen ze nu, zoals één van de politieke leiders het onlangs uitdrukte, definitief „Halt". De Italiaanse politici in Rome gelo ven niet, dat het zo'n vaart zal lopen daar in Bolzano. Zij zijn zelfs trots op dit gebied, omdat het communisme daar haast geen voet aan de grond heeft gekregen. Hun enige probleem is, hoe het gebied verder economisch te ontwikkelen zonder de Duits spre kenden te veel tegen het hoofd te sto ten. Niettemin, er heerst een haard van onrust in Bolzano. Er bestaat een kans, dat het een tweede Triëst wordt. Ook hier is een sneeuwballetje aan het rol len gebracht. Het is te hopen, dat hier niet, zoals in Triëst het geval was, de bevolking opgestookt wordt door in vloeden van buiten en het sneeuwbal letje een vernietigende lawine wordt. Opvallend is, dat, zoals we ook in Triëst opmerkten, verschillende politi ci de oplossing van het probleem zoe ken in de richting van een Europeani sering van het gebied. Waarom be staan wél plannen voor het Saargebied en voor Bolzano niet, zo vraagt men zich af. Maar van deze gedachtengang willen de Italianen absoluut niet ho ren. Er is al versnippering genoeg in de wereld, zeggen ze. En daarmee is voor hen de kous af. NEW YORK, 19 November. - Amerika, Frankrijk en Engeland hebben gisteren een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om in de krachtigste termen zijn afkeuring uit te spreken over de aanval door Israëlische troepen op het dorp Kibya, in Jordanië. Een gezamenlijke resolutie, inge diend door de drie Westelijke mogend heden, verzoekt de Veiligheidsraad te verklaren, dat de vergeldingsactie te Kybia, uitgevoerd door strijdkrachten van Israël, en al dergelijke acties een schending zijn van de door de Veilig heidsraad getroffen voorzieningen be treffende het „staakt het vuren"', en niet in overeenstemming met de ver plichtingen van de betrokken partijen ingevolge de algemene wapenstil standsovereenkomst en het handvest. De resolutie verzoekt de secreta- heidsraad ook zijn strengste afkeuring over deze daad uit te spreken, die al leen de kansen kan schaden op de vreedzame regeling die beide partijen, overeenkomstig het handvest, verplicht Dulles: CLEVELAI, 19 Nov ober. John Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de jaarlijkse conventie van de vak bond CIO verklaard, dat de Russische heersers niet met het Westen over Euro pese vraagstukken willen spreken omdat zij bang zijn de volken achter het ijze ren gordijn niet in bedwang te kunnen houden. De Westelijke wereld had thans in di plomatiek en in moreel opzicht het initia tief in handen. Dulles verklaarde te geloven, dat de resultaten van de vrije wereld uiteinde lijk de ineenstorting zouden teweegbren gen van wat hij noemde de Russische overheersing van het gevangen wereld front. Het was noch noodzakelijk noch wenselijk om te trachten een revolutie te verwekken. Het was de taak van Ame rika om niet alleen militaire kracht te ontwikkelen, maar ook vorderingen op het gebied van rechtvaardigheid en wel vaart. waaraan despoten niet kunnen tip pen. Een tweede front bevond zich in de ko loniale en afhankelijke gebieden van d wereld. Daar ws' .et voornaamste pro bleem de onafhankelijkheid te bevorde ren om te voorkomen dat deze gebiedei in de macht van het communisme kwr men. zijn te zoeken, en Israel te vragen doeltreffende maatregelen te nemen om dergelijke daden in de toekomst te voorkomen. De resolutie vraagt Jordanië de maatregelen, die het reeds neemt om onwettige grensoverschrijdingen te voorkomen, te versterken en brengt beide regeringen haar verplichtingen in herinnering alle daden van geweld aan weerszijden van de bestandslijn te voorkomen. De resolutie verzoekt de secreta ris-generaal van de V.N., Dag Ham- marskjoeld, met generaal Vagn Ben- nike te overleggen wat de beste wijze is om het toezicht door de Palestijnse bestandscommissie der V.N. te ver sterken. Zij verzoekt generaal Bennike binnen drie maanden rapport uit te brengen. De resolutie waarover de drie Wes telijke mogendheden verscheidene we ken hebben beraadslaagd, zal morgen door de Veiligheidsraad worden be handeld. Westelijke woordvoerders beschrij ven haar als de krachtigste resolutie met betrekking tot Palestina, die ooit bij de Veiligheidsraad is ingediend. Ingezonden Mededeling (adv.) Ontwapeningsdebat wordt voortgezet. NEW YORK, 19 Nov. De politie ke commissie van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren opnieuw aanbevolen de impasse, waarin het ontwapeningspro bleem sedert lang is geraakt, te door breken. De door veertien landen ingediende resolutie werd aangenomen met 54 tegen nul stemmen en vijf onthoudin gen. De Sowjet-Unie bondgenoten onthielden zich van stemming. Birma nam niet aan de stemming deel. In de resolutie wordt de ontwape ningscommissie verzocht haar pogin gen om tot een oplossing van het pro bleem te komen, voort te zetten en wordt de instelling van een uit vijf leden bestaande subcommissie voorge steld. De vijf leden dienen 'de landen te zijn die het meest bij het probleem zjjn betrokken. Maatregelen tegen communisten in Brits Guiana. GEORGETOWN, 19 Nov. De Gouver neur van Brits Guiana, sir Alfred Savage, heeft de eerste belangrijke beslissing ge nomen tegen de ontbonden regering van de progressieve volkspartij, door aan zes communisten een verbod op te leggen zich met enige politieke activiteit bezig te houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5