T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws u» de Provincie. T SPIEGELTJE - n Haarborstels NeemnAKKERTJE Vrederust" nam afscheid van zuster Sontag 1EEIRT U DE BUS Geslaagde N*C*R*V*~Steravond te Middelburg POPENT°°°' -,<r. Goes Zesklassige Herv, school in plan West te Goes van f 1.25 tot 122.50 Parfumerie VAN BIEMEH St-Nicolaas komt 28 November naar Middelburg* Zeeuwse manifestatie in zomer 1954 Lijdt niet langer Mr L, G. Wolff inspecteur van het L.O. Vrijdag 20 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Een leven in dienst der christelijke barmhartigheid Woensdag vertelden wij al iets van het afscheid, dat zuster W. F. Sontag, hoofd zuster van Paviljoen I op „Vrederust", zou gaan ne men. Woensdagavond is dat geschied en het was, zoals ds J. de Vries, de voorzitter, het uitdrukte: „Met U gaat een van de getrouwen heen en ook een stukje Vrede rust. U meende, dat U het niet kon, toen U kwam, maar U hebt hulp gekregen van God om het werk te volbrengen. D verzorgde de jonge zusters en was een moeder voor de patiënten. De huiselijkheid, waarmee steeds alles omgaf, zullen wij missen. Ik dank U heel hartelijk voor al wat U hebt gedaan en voor het grote medeleven met de patiën ten". Het was een stijlvol af scheid van deze vrouw, die 36 jaar van haar leven in dienst stelde van het werk der christelijke barmhartig heid. Ds de Vries, die met de heer J. W. van 't Hof, de penningmeester, was over gekomen, sprak de hoop uit, dat zuster Sontag, met haar zuster, nog een gelukkige Sint Nicolaas in Bonnemain Wij hebben al verteld, dat op het ogenblik een groep Zierikzeese lyceïsten (de ge hele voorbereidingsklasse) op het Franse kasteel Bon nemain les ontvangt. Als de plannen doorgaan zullen zij daar ook het Sinterklaas feest vieren. Dat gebeurt op kosten van de Franse rege ring. De zaak zit zó: de in specteur van het onderwijs in het departement du Nord van Frankrijk is op bezoek geweest in Zierikzee, verge zeld van zijn algemeen se cretaris, om daar voorberei dingen te treffen voor het Sint Nicolaasfeest der Zie rikzeese kinderen. Er is voorgesteld, dat één van de beide ouders der kinderen met het dagelijks bestuur der gemeente de reis mee maakt naar Bonnemain ter ere van de Sint. Het spreekt vanzelf, dat niemand daar tegen bezwaar had. levensavond ten deel zal vallen en namens het be stuur bood hij haar een en veloppe met inhoud aan. „Dat Gods zegen U immer moge vergezellen. Houd „Vrederust" in gedachten, zoals „Vrederust" steeds aan U zal blijven denken", zo besloot de voorzitter zijn toespraak. Ook de geneesheer-direc teur, dr van de Broek, sprak hartelijke woorden van dank namens de hoofden van dienst. Niet alleen dankte hij haar voor het werk der verpleging, maar ook voor haar taak in het verenigingsleven en voor haar grote steun aan de jonge verpleegsters. Hij stelde een fraai geschenk in uitzicht, n.l. een gobelin- stoel, die bij wijze van ar- beidstherapie door de man nelijke en vrouwelijke pa tiënten wordt gemaakt. De tekening daarvan kon dr v. d. Broek reeds overhandi gen. Tenslotte sprak de geestelijk verzorger, ds v. d. Berg, waarna allen persoon lijk afscheid konden nemen van zuster Sontag. Hoedekensuerkc. Morgen avond Verenigingsgebouw: Uitvoering Chr. Gymna stiekvereniging. Goes. Zaterdagmiddag 2.15 uur „Prins van Oranje": Contactsamenkomst voor gerepatrieerden, uitgaande van het provinciaal comité van het C.C.K.P. O.m. toe spraak door landelijk voor zitter, de heer P. Moora en optreden van „De Strand jutters" onder leiding van mevrouw Soesman te Dom burg. Minister Witte bracht goed nieuws voor Zeeland, het bouwvolume voor de komende drie jaar wordt verhoogd. Wij zijn daarover erg blij. Hoeveel huizen nu meer kunnen worden gebouwd, is nog niet be kend. Maar wel moet met voldoening worden gecon stateerd, dat er een klein beetje meer perspectief is. Minister Witte deed overigens net, of hij Sinterklaas was. Die zijn goede hart liet spreken voor Zeeland, maar de Zeeuwen toch eigenlijk het recht ontzegde de alarmklok te luiden. Een vraag: als dit niet zou rijn gebeurd, zouden de ambtiaaren en- statistici in en buiten het departement van minister Witte ook tot de ontdekking zijn gekomen,' dat er nog zo'n 2000 herbouwgevallen in Zeeland gerealiseerd moeten worden en dat het bouwvolume met het oog daarop •te gering was? Wij vrezenDe protestvergadering in Middelburg heeft naar de mededeling van minister Witte geen invloed gehad op zijn beslissing, evenmin als de opmerkingen van de heren Van der Feltz en Van Dis. Jammer van alle moeite en ook van alle ruimte, die de kranten aan het geval hebben besteed. Maar kom, laten we niet zuur worden. Zeeland krijgt meer en nu hopen we maar, dat dat meerdere niet de befaamde druppel op de gloeiende plaat is. Vandaag eerst wat kerk- nieuwtjes. In enkele ge meenten op Tholen zijn ver kiezingen voor ambtsdra gers der Ned. Herv. Kerk gehouden. Eerst Oud-Vosse- meer. Daar werd de heer M. J. de Rijke als ouderling herkozen. De heer Jac. Geu ze volgde de heer L. yoshol op, die wegens zijn hoge leeftijd was afgetreden. De aftredende ouderlingen- kerkvoogd, de heren A. Schipper en P. W. C. van Westen, zagen zich herko zen, evenals dè diaken, dé- heer Lobbezoo. In Scherpe-, nisse werden de heret) I. D. C. Duinhouwer err M. j. Sla ger gekozen in de vacatures J. H. Hage en J. M. Muller. De heer Slager was eerst diaken, zodat in deze vaca ture nog moet worden voor zien. De A.R.-Kiesvereniging in Krabbendijke heeft zich bezig gehouden met de vast stelling der candidatenlijst voor de verkiezingen der Prov. Staten. Men besloot de heer A. Schout uit Vlis- singen op nummer één te plaatsen en de heer J. Bal kenende uit Kapelle-Bieze- linge voor de centrale Goes te kiezen. Op de volgende nummers werden geplaatst de heren H. J. van Harn te Krabbendijke, drs J. J. Knibbe te Goes en J. Meu- lenberg te Rilland. Voorts nog een schaakbericht uit Zierikzee. In de tweede ron de van de competitie won de heer J. J. v. d. Ende van de heer A. v. d. Westen, terwijl de heer A. J. Hendrikse zijn partij tegen de heer M. J. Enzlin verloor. Een benoe ming: de heer H. den Har- tog, opzichter Centrale Dienst Bevelanden te Ril- land-Bath, wordt districts hoofd van deze dienst in J Sint Nicolaascollecte in Amsterdam In Noordgouwe staan nu noodwoningen voor de in woners van de nog geheel of gedeeltelijk in het water staande dorpen Kerkwerve en Nieuwerkerk. Dit brengt mee, dat de schoolbevolking van, Noordgouwe bijna ver dubbeld is. Maar het bete kent, ook dat dë St. Nicolaas- viering een beetje in het ge drang dreigt te komen. De onderwijzers zien geen kans om de opbrengst van de in zameling voor het feest te verdubbelen, aangezien de bewoners van Schouwen en Duiveland genoeg andere fi nanciële zorgen aan het hoofd hebben. Welnu, dach ten zij, ais je niet sterk bent, dan moet je slim zijn en dus schreven zij een brief naar het Amsterdamse stadhuis. Dié werd doorgegeven aan de Amsterdamse onderwij- zerscommissie voor het Sint Nicolaasfeest, welke de adoptie onmiddellijk aan vaardde. En de beslissing was vlug genomen: de schooljeugd van Noordgou we krijgt hetzelfde feest als die van Amsterdam. Het geld komt er vast en zeker: morgen is het een grote col lecte voor dit doel in de hoofdstad des lands. Kousenétui 0.95 (Voor Uw Nylons) Kurkentrekker 2.25 (Koperen Siersleutel) Watersnoodbordje 1.95 (Zeer fraai) 6 Gratenbakjes 4.50 (Chroommetaal) Dashbordpiaquatte 5.50 „Rijdt voorzichtig Pappie". 3-delig Toiletstel 7.95 (in diverse kleuren) Rookstandaard 14.50 ('n echt Herencadeau) Practisclie Naaibox 37.50 (Sierlijk ineubeltje) 1wee dakspanten aangeboden „Vrij en Blij" veroverde het Zeeuwse publiek MIDDELBURG, 19 November. De N.C.R.V. kan weer eens terugzien op een geslaagde Ster-avond. Een Ster-avond weliswaar, die niet werd uitge zonden, maar waarvan de sfeer toch niet hoefde onder te doen voor die, welke op de Donderdagavond jn de studio heerst. Deze Ster-avond, die in de Concert- en Gehoorzaal werd gehouden en gro tendeels verzorgd werd door het bekende radio-ensemble „Vrij en Blij" met de zanger Bert van 't Hof als solist, is een groot succes geworden. Ook de Manipulator Peter Oran, die een klein gedeelte van het programma voor zijn rekening nam, is hier niet vreemd aan. De collecte, welke in de pauze ten geressen zorgen voor de vocalen. Haar bate van de uitbouw van de N.C.R.V.- studio gehouden werd, leverde op en kele guldens na f 200.op. Bijna ge noeg dus voor twee dakspanten. In de loop van Woensdag is dit bedrag nog aangevuld, zodat tijdens de Studio- Ster-avond van Donderdag twee dak spanten konden worden aangeboden. Ds E. Durkstra uit Middelburg sprak een kort welkomstwoord. „Vrij en Blij!' dat daarna „aan bod" kwam en over een bijna onuitputtelijk repertoire ble.ek te beschikken, heeft een bezetting van zeven mandoline's, één accordeon, gitaar en bas. Tien zan- In de Vrije Evangelische Gemeenten van West- Zeeuwsch-Vlaanderen is heel wat ingezameld voor het bouwfonds en voor de buitenlandse zending. Hier komen de bedragen (eerste bedrag geldt het bouwfonds, tweede bedrag is voor de zending)Breskens f 101.35 en f350.95; Cadzand f20.20 en f 246.17; Nieuwvliet f 40.03 en f 262.82; Retran- chement f 18.95 en f 280.75. Totaal resp. f 180.53 en f 1140.69. De klaprooscollec te in Hoedekenskerke bracht f 52.88 op en de collecte voor „Het Hoogeland" in Hein- kenszand f 141.10. Ingezonden Mededeling (adv i Lening van Streeklaboratorium. B. en W. hebben de raad voorge steld een door de Stichting Streekla boratorium voor de Volksgezondheid aan te gane geldlening van f30.000 te garanderen. Op 14 Juli j.l. besloot de raadhet gebouw aan het Ravelijn de Groene Jager van de Stichting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren aan te kopen. Dit zal worden verhuurd aan de Stichting Streeklaboratorium, die voor de inrichting een bedrag van 30 mille nodig heeft. De geldgever eist, dat de gemeente rente en aflossing ga randeert. B en W. delen mee, dat alle Zeeuwse ziekenhuizen van het labora torium gebruik zullen maken, waar door een sluitende exploitatie is ver zekerd on de gemeente practisch geen risico loopt. Enkele voorwaarden zul len aan de garantie verbonden moeten worden. Gasthuistarief gaat omhoog. In verband met de verplichte in voering van de 48-urige werkweek in ziekenhuizen heeft de minister van Economische Zaken toegestaan, dat per 1 October j.l. de maxim umver- pleegprijzen met ten hoogste 30 cent per verpleegdag worden verhoogd. B. en W. stellen, na verzoek daartoe van het bestuur van het Gasthuis, de raad voor te besluiten deze verhoging mei f0.30 te doen doorgaan per 1 October. Onteigening van gronden Patijnweg. Nu niemand bezwaren heeft inge diend tegen het voorlopige raadsbe sluit tot onteigening van gronden, no dig voor de aanleg van een Parallel weg langs de Patijnweg, stellen B. en W. de raad voor een definitief ontei- geningsbesluit te nemen, en dat ter goedkeuring aan Ged. Staten voor te dragen ter verkrijging van de konink lijke goedkeuring. De positie van het personeel van de Keuringsdienst voor Waren. B. en W. hebben de raad enkele voorstellen doen toekomen, die be trekking hebben op de financiële po sitie en de rechtspositie van het per soneel van de Keuringsdienst vóór Waren, alsmede met betrekking tot de wachtgeldregeling voor dit personeel. In het algemeen komt het erop neer, dat de inhoud der betreffende veror deningen zich geheel aansluit bij die van de verordeningen voor het ge- meentepersoneel. Voorgevelrooilijn voor Voorstad en omgeving. In verband met de sanering van de bebouwing in de Voorstad is het nood zakelijk, dat bijzondere voorschriften worden vastgesteld ter bepaling van de voorgevelrooilijn in een deel van de Voorstad, de Oostsingel en de Rim- melandstraat. Bij nieuwbouw, het ge heel vernieuwen of veranderen of het uitbreiden van gebouwen mag deze rooilijn dan niet worden overschreden, zodat in de toekomst voldoende vrije ruimte ontstaat tussen de bebouwing aan weerszijden van de straat, waar door uit een oogpunt van volksge zondheid een betere toestand wordt verkregen en tevens de verkeersbe- langen worden gediend. De raad heeft thans een voorstel tot vaststelling dei- bedoelde voorschriften ontvangen. BRESKENS Standplaatsruil. De wachtmeester der Rijkspolitie J. H. A. Schiphorst werd 16 November van hier verplaatst naar Oegstgeest, terwijl de wachtmeester I. J. Ekkenbus op dezelfde datum uit die ge meente alhier werd geriationneerd. 0.- EN W.-SOUBURG Kennismaking Predikant. Ds Haitjema, beroepen Herv. predikant, bracht met zijn vrouw een bezoek. In „Rehoboth" werd een bijeenkomst belegd onder lei ding van de consulent, ds Van Dijl. Ver schillende personen uit het verenigings leven vertelden de predikant van het werk. ST. LAURENS Damcompetitie. Voor de damcompeti- tie speelde Sint Laurens tegen Middel burg Xt. Uitslag: B. VerburgJ. Bliek afgebr.; L. Davidse—A. Cornelisse 11; 1. C. FlipseJoh. v. d. Berge afgebr.; B. v. d. BroekeA. Walraven 20; L. Adri- aanseP. van Boven 20; C. StangeH. Overtveld 11; P. SinkeM. Reijnhout 02; P. de KamP. Vendevielle 11; W. Rooze—M. v. d. Slikke 1—1; C. Geldof C. A. Mesu 02. Toaal 88. VROU WEN POLDER B.B.-samenkomst. Dinsdagavond was er een B.B.-samenkomst in het gemeente huis o.l.v. burgemeester de Kam. GOES, 19 Nov, B. en W. hebben de raad voorgesteld het besluit van 6 Maart te uij/.igen en alsnog medewer king te verlenen tot de bouw van een zesklassige school ten behoeve van de Herv. Schoolvereniging „Het Mosterd zaadje" in plan West. In de toelichting op dit voorstel wordt o.m. gezegd, dat de Prinses Ire- neschool na de bouw van het gymnas tiek- annex handenarbeidlokaal eind Mei 1954 de beschikking zal krijgen over 8 leslokalen, alsmede 1 handen arbeid- en 1 gymnastieklokaal. Nu reeds vast staat, dat alle lokalen no dig zullen zijn voor het gewone lager onderwijs, omdat verwacht mag wor den, dat per 1 September 1954 het aan tal leerlingen 328 zal bedragen. Het gevolg zal zijn, dat er hier geen plaats meer is voor de centrale vglo-afde- ling, zodat die overgeplaatst moét worden naar de Prinses Beatrixschool. Voor dit onderwijs zijn 2 lokalen no dig. Maar aangezien in de Beatrix school al 2 klassen tekort zijn (1 les- en 1 handenarbeidlokaal), zal men 4 lokalen tekort komen. Per 1 Septem ber 1954 zullen 371 leerlingen deze school bezoeken. Van deze leerlingen zullen er 213 in plan West wonen. Bouw van een 7-klassige school is dus alleszins gemotiveerd, ware het niet, dat daardoor geen verantwoord ge bruik van de Prinses Beatrixschool be houden blijft, omdat daar maar 158 leerlingen overblijven, tengevolge waarvan 1 lokaal onbezet zal zijn. De oplossing kan gevonden worden door de omvang van de te bouwen school in West te beperken tot 5 leslokalen en 1 handenarbeidlokaal. Daardoor wordt bereikt, dat in de Beatrixschool alle lokalen bezet worden en de nieuwe school met 1 lokaal minder kan toe komen dan het hiervoor becijferde aantal van 7. Ook al op grond van de cijfers der leerlingenaantallen (de nieuwe school zal per 1 September a s ruim 700 leerlingen tellen) stellen B en W. voor, dat het geen 5-, maar een 6-klassige school zal worden. Met ingang van 1 December 1953 is be noemd tot wnd bureauchef bij de Comp tabiliteit van de afdeling Onderwijs der gen eente Amsterdam de heer J. C. van Oers, thans werkzaam op de Prov. Grif fie van Zeeland, voorheen administra teur-econoom oij het E.T.I. te Middel burg. De heer Kapitz, kringhoofd, schetste doel, betekenis en belang der B.B. Na deze uiteenzetting werd een film over de B.B. vertoond, n.L „De les van Londen". Een ander filmpje toonde op welke ma nier en wanneer men B.B.-er kan wor den. Een kiem van de B.B. is hier reeds aanwezig. Cursussen enz. werden be sproken. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ook in mooie geschenk-verpakking KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES WONINGBOUW IN SEPTEMBER. In Zeeland kwamen 119 huizen gereed. •s-GRAVENHAGE, 19 Nov. Vol gens de gegevens van 't Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Sep tember 1953 6296 woningen voltooid. In het genoemde aantal opgeleverde woningen zijn 156 duplexwoningen begrepen, zodat in September voor 6452 gezinnen nieuwe woonruimte be schikbaar is gekomen, In de eerste negen maanden van 1953 werden 39.987 woningen voltooid, waarvan 1341 als duplexwoning wer den gebouwd, zodat in die periode voor'41.328 gezinnen woonruimte be schikbaar kwam. Gerekend tot en met September '53 werden sedert de bevrijding 290961 woningen gebouwd, waarvan er 14.334 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 305.295 gezinnen nieuwe woon ruimte werd geschapen. In Zeeland kwamen in September j.l. 119 wonin gen gereed en in de eerste negen maanden van dit jaar 744. „Laan van Wereldveteranen" bij Ouwerkerk. 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. De Wereldveteranen Federatie heeft be sloten op Vrijdag a.s. bij Ouwerkerk een laan van in totaal 400 bomen te planten, 20 bomen van elke dele gatie. De laan zal de naam „Laan van Wereldveteranen" krijgen. Markt, Gravenstraat, Gortstraat, Plein 1940, Pottenmarkt, Lange Viele, Houttuinen, Seisdam, Penninghoek- singel, St. Antheunisstraat, L. Noord straat, Markt, Nieuwe Burg, Groen markt, Korte Burg, Balans, St. Pie terstraat, Lange Giststraat, Dam, K. Delft, L. Delft, Markt, waar wordt rondgereden, L. Delft, Segeerstraat, Koningsbrug, Stationstraat, Loskade. Aan allen, die langs de te volgen route wonen is verzocht de vlaggen uit te steken. „Zie ginds komt de stoomboot." Aankomst per boot, rijtoer door de stad en officiële ontvangst. MIDDELBURG, 18 November. St. Nicolaas heeft ook (lit jaar de Middel burgse middenstanders verzocht zijn intocht in de Zeeuwse hoofdstad te ver zorgen. Het comité van voorbereiding heeft met groot enthousiasme aan het verzoek van de Sint voldaan. De plannen zijn gereed en men hoopt Sinterklaas op 28 November a.s. weer een grootse ontvangst te bereiden. Na de aankomst per hoot aan de Rouaansekaai zal een rijtoer door de stad worden gemaakt, ge volgd door een officiële ontvangst op het bordes van het Stadhuis. Het lijitt geen twijfel, of ook dit keer zullen duizenden naar Middelburg komen om van de intocht getuige te zyn. St. Nicolaas zal vergezeld worden door vijf zwarte knechten en om on geveer 2 uur per boot aan de Rouaan- se kaai aankomen. Het comité zal daar voor de begroeting aanwezig zijn en een muziekcorps zal met St. Nicolaas- versjes de tijd voor de wachtenden korten. De kinderen van „Kinderzorg" zullen de ontvangst voor het flatge bouw van dichtbij kunnen meemaken en zullen als eersten van Sint's gul heid kunnen profiteren. RIJTOER. Dan volgt een rijtoer in een open rijtuig, getrokken door vier bepluimde paarden. De stoet wordt geopend door tamboers en hoornblazers van „Julia na". Het muziekcorps gaat rechtstreeks naar de Markt om de officiële ont vangst met muziek op te luisteren. St. Nicolaas zal de volgende route afleg gen. Rouaansekaai, Beatrixbrug, Rotter damse kaai, Dam N.Z., L. Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Wagenaarstr., Korte Noordstraat, Noordpoortplein. Voor het ziekenhuis zal worden ge stopt en er zullen versnaperingen wor den afgegeven voor de patiëntjes van de kinderzaal. Vervolgens gaat het naar het Oudeliedenhuis aan Klein Vlaanderen, waar de Sint de oudjes verrast ih de hall. Dan gaat het via het Seisplein, Seisstraat, Kromme Weele en Vlasmarkt naar de Markt. ONTVANGST. De stoet kan omstreeks kwart voor drie op de Markt arrivéren. St. Nico laas zal dan met zjjn gevolg door het. gemeentebestuur iu de Burgerzaal wor den ontvangen. De op het bordes of in de Burgerzaal te houden toespraken zullen door middel van luidsprekers op de Markt worden uitgezonden. Om kwart over drie wordt van het Stadhuis naar de Loskade gereden, waar de stoet ontbonden wordt. Het gaat dan langs de volgende route: Ingezonden Mededeling (adv.) „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? MIDDELBURG, 19 Nov. - De Stichting „Nieuw Walcheren' heeft het initiatief genomen tot het houden, in de-zomer van 1954, van een grote Zeeuwse demonstratie met sterk folkloristische inslag voor Koningin Juliana. Deze demonstratie is bedoeld als uiting van dankbaar- heid voor de dichting der dijken na de Februariramp. H. M. de Konin gin heeft reeds toegezegd deze demonstratie te zullen bijwonen. Zij zal gehouden worden op 25 Juni. Het denkbeeld heeft in brede kring weerklank gevonden en het staat op het ogenblik dan ook reeds vast, dat de demonstratie één der hoog tepunten van de komende zomer zal worden. Een speciaal nog voor uitbreiding vatbaar comité, bestaande uit personen uit de ge hele provincie, die op organisato risch en folkloristisch gebied hun sporen reeds hebben verdiend, heeft zich met de voorbereiding be last. Zoals bekend organiseert „Nieuw Walcheren" op 24, 25 en 26 Juni 1954 een plechtige viering van het gereedkomen van herstel en wederopbouw van Walcheren. De Zeeuwse demonstratie wordt ge plaatst in het kader dezer plechtig heden en geeft er de door de ramp noodzakelijk geworden uitbreiding aan. optreden voor de pauze werd begon nen met het Zeeuwse volkslied, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Uit dit eerste optreden willen wij verder nog noemen de Italiaanse pot pourri met als uitblinker Bert van 't Hof; de potpourri. „Zingende rivieren" met een door Jan Bol keurig gestre ken bas en niet te vergeten de rho- mentëèl zo populéire „Zweedse Rhap- sodie" van Hugo Alfvèn. Accordeoniste Sonja speglde hierin een goede solo. Wessel Dekker sprak op zijn eigen, sympathieke manier, de verbindende tekst uit. Tot. slot van het eerste gedeelte van deze Ster-avond kregen we het optre den van manipulator Peter Oran. Deze „man met de vlugge vingers" ontpopte zich aan het slot van zijn op treden als een „begaafd" zakkenroller: in de weinige ogenblikken, dat hij zich in de zaal begaf, zag hij kans zich di verse portefeuilles, een polshorloge en andere accessoires toe te eigenen. Na de pauze hadden Wessel Dekker c.s. zïch in het folkloristisch costuum van Zuid-Afrika gestoken. De aaneen schakeling van Zuid-Afrikaanse lied jes, die Bert van 't Hof en „Vrij en Blij" toen brachten, viel bij het pu bliek zeer in de smaak. Met „Land of Hope and Glory" ein digde „Vrij en Blij" zijn optreden. Drs O. Jager uit Vrouwenpolder sloot de avond met gebed. WESSEL DEKKER. In 1938 verzorgde Wessel Dekker voor de N.C.R.V. zijn eerste uitzending met „Mandolinata". Wessel is een vu rig voorstander van frisse, eenvoudige liedjes met een Hollandse tekst. Toen na de oorlog de Amerikaanse amuse mentsmuziek meer en meer invloed kreeg, heeft hij zich dit erg aange trokken en rees bij hem de vraag: waar blijft onze Hollandse muziek? Zo ontstond in 1946 „Vrij en Blij", waarmee hij een enorm succes boekte. Inderdaad, Wessel had bij een groot deel van luisterend Nederland een ge voelige snaar in trilling gebracht. Met „Vrij en Blij" gaat deze sympathieke dirigent nu al meer dan vijf jaar op tournée. Voor Philips en Decca maakte Wes sel met zijn ensemble „Mandolinata" en het banjo-orkest „Éstralita" een respectabel aantal opnamen. Het verzamelen van gramofoonpla- tën van werken van zijn lievelings componisten Beethoven, Schubert en Brahms is zijn grootste hobby. Juist hierdoor kende hij op zeer jeugdige leeftijd alle hoofdthema's van de sym- phonieën van Beethoven uit het hoofd en leerde zodoende deze muziek waar deren. In zijn ensemble's streeft hij zoveel mogelijk naar eenvoud en zuiverheid, maar de wijze, waarop hij zijn muziek brengt, maakt, dat het de mensen ge boeid doet luisteren. Op onze vraag hoe de heer Dekker Middelburg vond, antwoordde hij: „Enig, in één woord." Wessel speelt graag voor de Zeeuwen. Ingezonden Mededeling (aov.i door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, 'v-.ar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Opvolger van de heer C. Kuiper. GOES, 19 Nov. Tot opvolger van de beer C. Kuiper, inspecteur van het lager onderwijs in de In spectie Goes, is per 1 Januari a.s. benoemd mr L. G. Wolff te Bussum, advocaat en procureur. De heer Wolff, die op 7 Januari 1919 in Nijmegen werd geboren, studeerde aan de V.U. te Amsterdam en is Ned. Hervormd. Hij is bestuurslid en curator van het Bussumse Chr. Lyceum en secretaris penningmeester van de Landelijke Forenzenbond. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING IN WAARDE. GOES, 19 Nov. Ons bericht om trent de kolendampvergiftiging vraagt enige correctie. In de eerste plaats heeft men zich geen toegang tot het huis verschaft. De deur was n.l. niet eens op slot. Voorts was de heer Kole niet in zijn. woning aanwezig. Hij was de vorige avond onwel ge worden en naar de woning van zijn ouders gebracht, waar hij de nacht heeft doorgebracht. Hij is wel naar het ziekenhuis vervoerd. Tenslotte betrof het geen kind van 3 jaar, maai van enkele dagen. Wordt watergang door Kortgene gedempt? KORTGENE, 19 Nov. In de raadsvergadering is o.m. de dichting van de dwars door de gemeente lo pende watergang aan de orde geko men. Naar een mededeling van bur gemeester Schuit is het technisch uit voerbaar deze te dempen en om te leggen. Ook werd medegedeeld, dat nog altijd besprekingen aan de gang zijn over de bestemmifig van de gro te Nieuw-Zeelandse gift. De burge meester zei te geloven, dat ook Noord-Beveland hiervan zijn deel zal krijgen. Maatregelen worden voor bereid om voor de komende .winter de gemeente met het oog op de stor men zo veilig mogelijk te stellen. Een verzoek van ds W. S. Hugo van Dalen uit Colijnsplaat om oudheid kundige voorwerpen, die eventueel worden gevonden, te bewaren, werd ingewilligd. Namens de raad werd een telegram van erkentelijkheid voor de hulp gezonden aan de adop terende gemeente Arnhem, De kwes tie van de verkoop van het vroegere gemeentehuis te Colijnsplaat (men wil er f7500.voor hebben) werd in handen ge-teld van B. en W. Aan het Dep. Noord-Beveland van „het Nut" werd f25.verleend (met 1 stem tegen) als bijdrage in de kos ten van het optreden van het Ned. Kamerkoor. De gemeente trad toe als donatrice van het Ned. Gesprek Cen trum (twee stemmen waren tegen). Per leerling it de gemeente zal f 75 subsidie worden verleend aan de op leidingen tot kleuteronderwijzeres te Middelburg. Het Groene Kruis te Colijnsplaat kan 874 m- grond kopen voor f 4.60 per 2, nodig voor een wijkgebouw, en het Burgerweeshuis te Arnhem 195 m2 voor f2.per m2. Medegedeeld werd, dat de scho lenbouw nogal vordert. Van de 33 aanbestede woningen zijn er nu 20 verkocht. Diverse lokalen der ge meente werden kosteloos beschikbaar gesteld voer verschillende doeleinden. Tijdens de rondvraag werd o.m. mede gedeeld, dat de schade der gemeente momenteel ruim 3 ton bedraagt. Onderzocht zal worden, of plaatsing van papierbakken mogelijk is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2