INDONESIË OP AGENDA VAN BERMUDA-CONFERENTIE? MOEILIJKHEDEN IN HET SOCIALISTISCH KAMP Minister Donker is te „wetgeverig" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „GROEIEND COMMUNISTISCH GEVAAR" Westelijke Grote Drie bezorgd over de jongste ontwikkelingen SNEEUW IN DAMASCUS. Egypte door storm geteisterd. k SNIPPER A A NIEUWS' j Doodstraf geëist tegen Mossadeq. TRAGISCH ONGEVAL. Doodstraffen in zaak- Greenlease „NIET ONDUBBELZINNIG VOOR Korea-vrijwilligers kregen Amerikaanse onderscheiding REDE VAN WYSJINSKY: niets nieuws onder de zon. Internationale misdadigers te Rotterdam gearresteerd. Ds Couvée ontving bronzen ster. NOBEïPRIJSi vrij van belasting Meisje stak verloofde met een mes N.E.S.B.-leidcrs richten adres tot Tweede Kamer DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur, BARON v. d FELTZ PLEIT VOOR ADSPIRANT- EMIGRANTEN Nieuwe Geref. kerk te Vrouwenpolder in gebruik genomen Amsterdammers drogen Finnen af Stavcnisse bouwt. Eerste steen voor 50 woningen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss*raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl- :tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2638 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 20 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.09 u., onder 16.42 u. Maan op 16.34 u., onder 9.07 u. Hoogwater Zaterdag 21 Nov.: Vlissingen: 1.21 u. 2.47 m., 13.39 u. 2.39 m. Terneuzen: 1.53 u. 2.64 m., 14.11 u. 2.56 u. Wemeldinge: з.17 u. 2.07 m„ 15.36 u. 1.94 m. Zierikzee: 3.05 u. 1.81 m., 15.23 1.67 m. LONDEN, 19 Nov. Volgens diplomatieke kringen te Londen zal het groeiende communistische gevaar in Indonesië een belangrijke plaats innemen op de agenda van de komende conferentie van de Wes telijke Grote Drie op de Bermuda-eilanden. De minister van Buiten landse Zaken der Verenigde Staten, Foster Dulles, zal, naar verwacht wordt, uiting geven aan de bezorgdheid over de jongste ontwikkelin gen in dit land, waarover vice-president Nixon die vorige maand een bezoek aan Indonesië gebracht heeft, rapport heeft uitgebracht. Foster Dulles zei, dat enige landen, die onlangs hun onafhankelijkheid hebben verworven, zich aan de rand bevinden van een toestand, waarin zij deze volgens Communistische plannen zullen verliezen. De Amerikaanse be zorgdheid wordt in gelijke mate ge deeld door Engeland. Malcolm Mac- Donald, de Britse commissaris-gene raal in Zuid-Oost-Azië, die thans een beleefdheidsbezoek aan Indonesië brengt, zal, naar wordt verwacht, een rapport over de toestand daar uitbren gen op een conferentie van Britse di plomatieke vertegenwoordigers in de landen van het Verre Oosten, die op 3 December (de vooravond van Bermu da) in Singapore zal worden gehouden en waarop de Communistische bedrei ging in het gebied zal worden bespro ken. Wat Londen er van zegt. In diplomatieke kringen in Londen heerst de mening, dat het onmiddel lijke gevaar daarin bestaat, dat de achteruitgang in de economische toe stand van Indonesië geleidelijk de po sitie van de thans aan de macht zijnde democratische elementen zal onder mijnen. De ernstige economische crisis, waarvoor Indonesië zich geplaatst ALEXANDRIë, 20 Nov. De Egyp tisch kust en de Nijldelta hebben Don derdag te lijden gehad van een Noord- Westerstorm, die daken afrukte, bo men ontwortelde en in talrijke steden in Neder-Egypte het tram- en autobus- verkeer ontwrichtte. De storm ging ge paard met een koudegolf. De haven van Alexandrië was gesloten voor de scheepvaart. In Damascus, de hoofdstad van Sy rië, is voor het eerst sinds mensenheu genis sneeuw gevallen, die het verkeer op alle belangrijke wegen tot stilstand bracht. Vooral de Arabische vluchte lingen, die in tenten zijn onderge bracht, hebben erg te lijden van de plotselinge daling van temperatuur. De Syrische regering en de hulporganisa tie der V.N. nemen maatregelen om de nood te lenigen. f Dit is mijnheer W. H. Kostering in Delft. Hij hoopt 22 November 102 jaar te worden. Hij leest nog zie foto als bewijs iedere dag zijn krantje. Pro ficiat, hem wachten gezellige uurtjes. Gezelliger althans dan hetgeen een bediende van een Rotterdamse verf- fabriek gisteren beleefde. Deze ging om een uur of vijf wat stukken opber gen in een kluis, toen opeens de deur met een klap achter hem dichtsloeg. Hij had de sleutels in zijn zak. De di recteur, die óók een stel had, was al huiswaarts en niet te bereiken. Maar de brandweer was er ook nog en begon ijverig een gat te hakken in de zij kant van de kluis. Bovendien stond de geneeskundige dienst alvast te wach ten.... Er verstreek een uur; de brandweer had een gaatje gemaakt en hengelde al naar de sleutels. Toen stond daar de directeur en bood hoffe lijk de zijne aan. De jongeman man keerde nietsHet wilde zwijn, dat gistermiddag met drie broertjes op de Amersfoortse weg bij Apeldoorn over wilde steken kwam er slechter af. Het beest werd door een auto aan gereden en moest met een geweerschot worden afgemaakt. In Arnhem is gisteren aan 130 zilveren jubilarissen der Alg. Kunstzijde Unie een oorkonde uitgereikt. En de heer Edward Startz, U weet wel, dè Edward van „Happy Station" (Wereldomroep) is Ridder geworden in de orde van O.N. Hij is nu al 25 jaar pionier op de Ultra Korte Golf en mag zich erop beroemen vrienden te hebben in alle delen van de wereld. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam spelde hem de versierselen op. Toen Edward wilde bedanken vond hij geen woorden. Dat heb je zo, als radio spreker. Prins Bernhard heeft van Keizer Haille Selassy een leeuwtje van drie maanden gekregen. Het dier- tj 3 wordt later nagezonden. De Prins omt Maandag thuis. ziet, is grotendeels het gevolg van het verliezen van buitenlandse afzet gebieden voor zijn rubber, tin, sui ker en koffie.Zo zijn de Amerikaanse aankopen van Indonesische rubber vorig jaar ongeveer met 25 millioen pond sterling verminderd. De Westelijke mogendheden zijn ge bonden, Zuid-Oost-Azië tegen open lijke cummunistische aanvallen te be schermen. Doch op de conferentie op de Bermuda-eilanden zullen zij, naar verwacht wordt, ook aandacht schen ken aan de economische middelen, waarmede het gebied kan worden be veiligd tegen communistische plannen. Het belangrijkste van deze middelen is het „punt-vier-program van de Ver enigde Staten voor hulp aan in ont wikkeling achtergebleven gebieden en het plan-Colombo (onder leiding van het Britse Gemenebest) voor de ont wikkeling van Zuid- en Zuid-Oost- Azië. TEHERAN, 19 Nov. De openbare aanklager heeft de doodstraf voor Mossadeq geëist. Toen de ex-premier dit hoorde riep hij: Bij Allah, ik zal niet meer eten tot ik dood hen". Mossadeq heeft Donderdag de tiende dag van het tegen hem ge voer de proces gezegd, dat in de twee voorafgaande nachten zijn leven in ge vaar is geweest. Volgens Mossadeq wilde het leger hem in gevangenschap doden. HENGELO, 19 Nov. De 45-jarige chauffeur P. Visser uit Delden schrok hevig toen bij het oppompen een reser veband uit een klemring sprong.-Hij ruchtte zich met een ruk op, waardoor hij het hoofd zo hevig tegen een balk van een oplegger stiet, dat een splinter van de schedel in de hersenen drong. V. werd overgebracht naar een zieken huis, waar hij is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. KANSAS CITY, 19 Nov. - Carl Austin Hall en mevrouw Bon nie Brown Heads, schuldig bevon den aan ontvoering van en moord op de zesjarige Bobby Greenlease, zijn vandaag te Kansas City ter dood veroordeeld. De vonnissen zullen op 18 December door middel vein de gaskamer worden voltrok ken. Vijftien minuten nadat de jury de doodstraf had geëist heeft de rechter het vonnis, de doodstraf over Hall en mevrouw Brown Heady uitgesproken. Op de vraag of zij nog iets te zeggen hadden schudde mevrouw Brown Hea dy van neen, Hall antwoordde „Neen mijnheer'. De vader van de ontvoerde Bobby Greanlease zeide na het vonnis aange hoord te hebben „Het is te goed voor hen, maar het is het beste wat de wet kan doen". De rechter verklaarde dat hij geen verzachtende omstandigheden had kunnen ontdekken: „Ofschoon de mis daad van ontvoering al afschuwwek kend is, hebben zij bovendien nog zich schuldig gemaakt aan een harteloze, wrede moord in koelen bloede. De jury had meer dan een uur no dig om de rechter de bevoegdheid te geven het tweetal naar de gaskamer te zenden. De verdediger van Hall verklaarde dat er geen beroep zou worden aange tekend, tenzij Halls constitutionele rechten waren aangetast. FRANKRIJK EN HET E.V.G.-VERDRAG PARIJS, 19 November. Het Franse parlement waar het Europees verdedigings verdrag (E.V.G.) onder de loupe wordt genomen is van daag getuige weest van een felle aanval van de vooroorlogse radicale premier Edouard Daladier. Hij had het trouwens niet alleen op bet Europees legerverdrag begrepen, maar becritiseerde de overeenkomst van Bonn, waardoor de Westduitse souvereiniteit zou worden hersteld. Hij noemde de overeenkomst van Bonn zelfs nog gevaarlijker dan het Europees legerplan. NEW YORK, 19 November. In een rede, die over het algemeen vrij rustig van toon was en in ieder geval vrij van scheldwoorden heeft de Sow- jet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Andrei Wisjinsky, in de heden gehou den bijeenkomst van de politieke com missie opnieuw voorstellen voor ont wapening naar voren 'gebracht. Het was weer het oude lied: onmiddellijk verbod van atoomwapens en commu nistisch China als partner bij de be sprekingen tussen de Grote Vijf. Het debat zal Vrijdag worden voortgezet. „Het is onmogelijk", voegde hij er aan toe, „dat de overeenkomsten van Bonn en het Europese legerverdrag worden opgelegd door de Westelijke bondgenoten, terwijl de vierde grote bondgenoot uit de oorlog, Rusland, het leeuwendeel heeft, gehad in de over winning op de Nazi's, met zijn 17 mil lioen doden en duizenden verwoeste steden. De Russische soldaat heeft nimmer Franse grond betreden sinds de strijd tussen de Czaar en Napoleon. De Duitsers zijn ons land drie maal bin nengevallen", aldus Daladier. Hij werd luid toegejuicht door de Gaullisten, enige radicalen en gema tigde conservatieven en communisten. De gematigde conservatief André deed nog een duit in het zakje en zei: „Met of zonder E.V.G., herbewapening van Duitsland zal tot oorlog leiden".. SCHUMAN ALS VERDEDIGER. De vroegere minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, trad op als pleitbezorger en betoogde, dat Frankrijk bepaalde beloften heeft ge daan en dat andere leden van de Noord-Atlantische Verdrags Organisa tie verlangend uitzien naar het nako men van deze beloften. Frans-Duitse geschillen over het Saargebied mogen niet als voorwendsel dienen om het werk aan de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag op de langebaan te schuiven. DE SOCIALISTEN. En terwijl dus in het Palais Bourbon het debat voortgaat wordt er achter de schermen nog feller gedebat teerd in de gelederen van de socialis ten. Het scheen er naar uit te zien, dat een minderheid die tegen de E.V.G. is, over de bezwaren was heengestapt om met de partijgenoten een verenigd front te vormen. Maar het bleek dat het anders zou worden. De minderheid begon zich fel te roeren en er was een vergadering no dig van hoofdbestuur, senaatsfractie en de fractie uit de Assemblee om, in een meerderheid van 65 tegen 26 stemmen met 14 onthoudingen, een ontwerpmo- tie op te stellen, die Vrijdag in het parlement zal worden aangeboden. In deze motie verklaart de partij zich niet ondubbelzinnig voor Franse deelneming aan de E.V.G. In de haar thans toegedachte vorm, maar wordt in plaats daarvan gezegd: „De Nationale Vergadering bevestigt opnieuw de wil van Frankrijk om met al haar energie bij te dragen tot.de opbouw van een Verenigd Europa en zij betuigt opnieuw haar adhaesie aan het principe van de vorming van een Europees leger, open voor alle demo cratische naties". De partij spreekt zich uit ten gunste van een Europese politieke gemeen schap met een rechtstreeks gekozen volkerenkamer en een supranationaal uitvoerend orgaan, maar stipuleert dat de Franse vertegenwoordiging in deze instellingen zowel numeriek als poli tiek ook de Franse overzeese gebieden tot zijn recht moet laten komen. Voorts wordt de eis herhaald van een nauwe, bij verdrag vastgelegde samenwerking tussen Engeland en het Europese leger en wordt opnieuw de wens uitgespro ken dat een conferentie van het Wes ten met de Sowjet-Unie zal worden ge houden en dat er een begin zal worden gemaakt met algemene ontwapening. Het is niet aan te nemen dat deze socialistische motie ook maar enige kans heeft om door de Nationale Ver gadering te worden aanvaard. Maar de moeilijkheden waarmee zij is geboren zijn van belang als een mogelijke aan wijzing van de interne partijstrubbe lingen, die bjj de Socialisten kunnen worden verwacht wanneer de ratifica tie van het E.V.G.-verdrag aan de orde komt. ROTTERDAM, 19 Nov. De politie te Rotterdam heeft drie Algerijnen, te weten twee vrouwen en een jongen, aangehouden. Zij stonden gesignaleerd in de internationale opsporingsregis ters en zouden deel uitmaken van een internationale misdadigersbende, die zich o.m. zou bewegen op het terrein van juwelendiefstallen en oplichting. Het drietal heeft in Bergen op Zoom inkopen gedaan. Bij het betalen pas ten ze de wisseltruc toe, hetgeen een winkelier een strop opleverde van f 400.—. EINDHOVEN, 19 Nov. Hedenmor gen heeft de Amerikaanse zaakgelas tigde in Nederland, de heer William C. Trimble in de legerplaats Oirschot on derscheidingen van de Verenigde Sta ten uitgereikt aan een aantal Neder landers, die zich in de strijd tegen de agressie in Korea verdienstlijk hebben gemaakt. De heer Trimble bracht in een korte toespraak de Koreastrijders hulde voor hun uitnemende plichtbetrachting en heldenmoed. Zij hebben zich, zo zei- de hij o.m., gedragen op een wijze, welke de hoogste lof verdient. Zij heb ben zich onderscheiden door grote dap perheid, voorbeeldige leiding, heldhaf tig gedrag tijdens patrouillediensten, toewijding ten aanzien van landgeno ten, voortvarendheid en initiatief in de DEN HAAG, 19 November. Le den van de Tweede Kamer hebben blijkens het voorlopig verslag over de begroting van financiën hun mis noegen geuit over het feit, dat in komstenbelasting zou kunnen wor den geheven van de Nobelprijs, die dezer dagen aan een Nederlandse ge leerde werd toegekend. Men ver zocht de desbetreffende inspecteur van belastingen op korte termijn in te lichten, dat de geleerde op dit punt voor de fiscus gevrijwaard blijft. AMSTERDAM, 19 Nov. Het 19-jarige meisje A. M. uit Amsterdam heeft gister avond in een hevige vlaag van woede haar 23-jarige verloofde, de cementwer- ker A.T., in de keuken van haar ouder lijke woning aan de Rapenburgerstraat met een mes een steek in het linker schouderblad toegebracht Hevig bloedend meldde hij zich enkele minuten later om kwart voor elf op het politiebureau J. D. Meijerplein. Intussen arresteerde de politie het meisje in haar woning. Zij blijft in bewaring. AMSTERDAM, 19 November. Paul van Tienen en mr J. Wolthuis, de leiders van de N.E.S.B., hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij ageren tegen de plannen van de minister van Justitie „om een wetsontwerp in te dienen, waarbij alle als fascistisch beschouwde organisaties worden verboden". Zij zeggen in het adres, dat „het uit schakelen van een belangrijke politie ke geestesstroming in een democratie niet mogelijk mag zijn" en oefenen cri- tiek uit op minister Donker omdat de ze wel „de Communisten ongestoord contacten met de Sowjet-Unie laat on derhouden". Voorts verwijten zij de minister, dat hij „van voormalige S.D. agenten gebruik maakt om voor veilig heidsdiensten en recherche na te gaan wie er al of niet lid van de N.E.S.B. is". .Wij hebben duidelijk blijk gegeven van ons oprecht streven als een legale en democratische beweging op te tre den, door de verklaring ons thans reeds te willen onderwerpen aan het in ontwerp zijnde toezicht op of rege ling van het partijwezen", besluit het adres, „waardoor de volksvertegen woordiging volledige controle zou kun nen uitoefenen op onze activiteiten". DE BILT, 19 Nov. Veel bewolking met aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Later versjpreide opklaringen. Overwegend droog. Weinig verande ring in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuidwest. BEGROTING VAN JUSTITIE AAN DE ORDE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 Nov. Minister Donker heeft 25 belangrijke wetsont werpen aangekondigd in zijn Memorie van Antwoord. Van verschillende zijden in de Tweede Kamer werd hij gisteren geroemd om zijn noeste arbeid en doorzettingsvermogen. Voorop ging uiteraard mej. Tendeloo, zijn partij genote, die gewoon confuus was van zoveel werklust. Zij vond, dat de Kamer althans de vaste commissie voor Privaat en Strafrecht, haar werkwijze moet wijzigen, omdat zij anders het tempo van deze voortvarende bewinds man onmogelijk bij kan bonden. Prof. Gerbrandy (A.R.), hoewel vol bewondering voor deze knappe minis ter kon echter zoveel lof niet opbren gen. De minister is te „wetgeverig", vond hij. Het maken van te veel wet ten is, volgens prof. Gerbrandy die deze middag uitstekend op dreef was een teken van decadentie. Aan een nieuw Burgerlijk wetboek heeft Prof. Gerbrandy dan ook geen grote be hoefte, ook niet aan een regeling van de administratieve rechtspraak. Wèl dient het echtscheidingsrecht te wor den herzien. In strijd met de wet is ontbinding van het huwelijk door on derlinge overeenstemming mogelijk. Daar moet iets aan gedaan worden. De minister mag niet zeggen, dat daar geen meerderheid in de Kamer voor te vinden is. En mocht eventueel het ont werp verworpen worden, dat behoeft daaruit zeker geen politieke conse quenties te worden getrokken, gezien de aard van het probleem. Prof. Le- maire (K.N.P.) was het hier roerend mee eens. Een tweede grote kwestie die ter sprake kwam was de opleiding van de leden der rechterlijke macht. Op dit punt trokken prof. Oud (V.V.D.) en mr v. Rijckevorsel (K.V.P.) één lijn. Prof. Oud waarschuwde tegen een te grote specialisatie. De heer v. d. Feltz (C.H.) wenste eveneens een herziening van het echt scheidingsrecht en hekelde het feit, dat adspirant emigranten, die gedurende de bezettingstijd met de Justitie in aanraking zijn gekomen wegens hun vaderlandslievende daden daarvan thans de dupe worden. De minister zal aan deze dwaasheid een einde moeten maken. De salarië ring van de lagere politie-ambtenaren is niet voldoende en moet nodig her zien worden. Mej. Tendeloo (Arb.) was verheugd over het optreden tegen de leiders van de N.E.S.B. Met ds Zandt (S.G.P.) besprak zij onze nationale ramp nummer één: de verkeersdelicten. De minister moet daar iets aan doen. Op een ander punt vonden de S.G.P.-voorzitter en de so cialistische fractie elkaar niet. Ds Zandt toonde zich verontrust over de steeds groter wordende zedenverwilde ring. Mej. Zeelenberg (Arb.) vond dit overdreven, hetgeen zou blijken uit de vermindering van de gestichtsbevol king. De rij van sprekers is nog niet geheel gesloten, maar het is niet twij felachtig of minister Donker zal heden nog antwoorden. strijd om de vloedgolf van agressie t« stuiten. Op de foto wordt de legerpredikant ds J. Couvée uit Rodeschool, die da bronzen ster ontving, gelukgewenst door aalmoezenier majoor L. v. d. Vrande (rechts), die de plechtigheid als belangstellende bijwoonde. VROUWENPOLDER, 19 November. Onder grote belangstelling Is he denavond het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk te Vrouwenpolder ln ge bruik genomen. Vele genodigden, pre dikanten uit de omtrek en burgemees ter en wethouders dezer gemeente woonden de plechtigheid hij. Ds O. Jager sprak een openings woord n.a.v. Hebr. 13 vers 8 en Openb. 17 vers 8, waarin hij wees op de scha duwzijde waarmee deze feestelijke opening gepaard moet gaan. Ook ds v. d. Schaaf, Geref. predikant te Vlissingen, die namens de Classis Middelburg een gelukwens sprak, wees hier op. Namens de jeugdvereni gingen bood R. Janse een tiental Bij bels in de nieuwe vertaling aan. Ds J. Spoelstra van Gapinge sprak namens de zustergemeente en bood een kan selbijbel aan. Ds Hommes van Mid delburg voerde namens de deputaten het woord. Ds de Bruyn, oud-predikant dezer gemeente, sprak een herinne ringswoord en herdacht in het bijzon der wijlen ds J. W. Tunderman, dia, zoals bekend, in Dachau het levert moest laten. Ook ds J. Bloemkolk, dia in Gapinge het Woord heeft bediend sprak herinneringen uit de tijd, dat hij hier vertoefde. Namens de Ned. Herv. Kerk sprak ds J. de Boer, predikant te Vrouwen polder een woord van gelukwens. Ook hij betreurde het diep, dat in deze ge meente drie kerken moesten ontstaan. Na een gelukwens, uitgesproken door burgemeester A. de Kam, werd door de vrouwenvereniging een avond- maalskleed en een tapijt voor huwe lijksbevestigingen aangeboden. Nadat ds Jager alle spreker dank had gebracht en z'n blijdschap had uit gesproken over de ontvangen geschen- kene, werd deze dienst met het zingen van „Een Naam zij onze Hope" be sloten. AMSTERDAM, 39 Nov. Twee Finse zakenlieden, de een 31, de ander 44 jaar oud, hebben in de afgelopen nacht in Amsterdam een benauwd half uur door gemaakt, dat voor hen slecht is afgelo pen. Om tot dusverre nog onbekende reden werd dit tweetal kort na 2 uur vanoch tend achtervolgd door een groep van ca 10 Amsterdamse mannen. Zij werden te gen half drie door deze overmacht in de Lijnbaansteeg aangevallen en mishan deld. De aanvallers schopten en sloegen de Finnen waar ze hen raken konden en maakten bovendien gebruik van twee boksbeugels. Een der slachtoffers werd met het hoofd op de straatstenen ge worpen en liep verscheidene bloedende wonden aan het hoofd op, waaronder één van tamelijk ernstige aard. Zijn linker arm en linkerdijbeen waren opgezet, zijn kleren geheel met bloed bedekt. Zijn landgnoot had een gebroken rib, een wonde aan de kaak en in de mond. Ook zijn kleren waren met bloed bevlekt. De Finnen konden niet verklaren waarom zij waren aangevallen. De politie' heeft een drie-tal personen gearresteerd, landen, Mevr. Verburg verrichtte de plechtigheid. GOES, 19 November. Stavenisse bouwt. Vanmiddag heeft de echtgenote van burgemeester L. A. Verburg de eerste steen gelegd voor een blok van vijftig woningwetwoningen in het centrum van het zwaar geteisterde dorp. Ir M. D. A. Glerum, hoofdingenieur directeur van de Wederopbouw in Zee land woonde met zijn naaste medewer ker de heer Stam, deze steenlegging bij en hij kreeg vele woorden van dank in ontvangst te nemen voor de snelle hulp, die Stavenisse heeft mo gen ontvangen. Voorts waren aanwezig de heer P. A. Boot, wnd. directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in Noord-Zeeland, de architect, ir P. J. 't Hooft te Goes, alsmede de aanne mer de heer Schoonewil uit Alkmaar en diens personeel. De vijftig woningen zijn alle reeds weggegeven; geen wonder in een dorp, waarvan nog 250 inwoners elders moe ten vertoeven. Ir Glerum beloofde alle steun en de architect ir P. J. 't Hooft uit Goes gaf de verzekering, dat het blok half Juni van het komende jaar gereed zal zijn. De straten in deze nieuwe wijk dragen de namen van de leden van het Koninklijk Huis. Na de steenlegging heeft burgemeester Ver burg de aannemer een enveloppe met inhoud ter verdeling onder diens ar beiders overhandigd en werden enkele gereedgekomen woningen bezichtigd evenals in aanbouw, zijnde houten wo ningen, geschenken uit Scandinavische

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1