Kruiser „De Ruyter" werd in gebruik gesteld Hel verleden kcerl meer Voltooid drama, i Dulles over de Bermuda-conferentie» 4711 DERMA Grote aanwinst voor de Kon. Marine Nederlandse vloot uitgebreid met twee moderne oorlogsschepen. „De Zeven Provinciën" volgt binnenkort. Meningen verdeeld in Franse parlement» Geschenken Ste Radio. faietiqt oni i Vrij bewerkt door J. Harwood Donderdag 19 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina f T~\ e gehele geschiedenis door zijn de minderheden in de verdrukking geweest. Zij hebben vaak genoeg aan leiding gegeven tot wrijvingen en, nog erger, tot oorlogen. Nu behoeft nie mand bevreesd te zijn, dat de Indische Nederlanders de inzet zullen zijn van een strijd. Wie zou het voor hen moe ten opnemen? Nederland zelf denkt alleen maar aan deze mensen, als in de Staten-Generaal over hen wordt gesproken. Dan herinnert men zich plotseling weer, dat er in het voorma lige Indië nog een grote groep men sen woont, die Nederlanders zijn. En hoogstens wordt dan gezegd, dat het toch wel erg is. Van deze mensen zelf is ook weinig obstructie te verwachten. Zij hebben het veel te moeilijk om er maar aan te denken. Laat staan, dat zij over de nodige middelen zouden beschikken om zelf hun toekomst vei lig te stellen. Het is wel een merkwaardige situa tie. In ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen van de mensonwaardige toestanden, die onder de Indische Ne derlanders bestaan. Maar de regering zegt, voorgelicht door de Nederlandse Hoge Commissaris, dat het niet waar is. Die heeft het grootste vertrouwen in de adviezen van haar vertegen woordiger in Indonesië. Scherper te genstelling is wel niet mogelijk. De Vereniging van Indische Nederlanders lanceert beschuldigingen aan het adres van het Hoge Commissariaat, die niet mis zijn. Maar minister Van Thiel gaat daar niet op in. Het was fair geweest, als hij een onderzoek had toegezegd. Nu laat hü de Nederlandse ambtena ren in Indonesië in de steek. ltT en zou haast gaan denken, dat het Nederlandse Kabinet er maar zo vlug mogelijk vanaf wil. Is het bang, dat een objectief onderzoek din gen aan het licht zal brengen, die on gehoord zijn? En.... omdat nu een maal is beslist, dat er zo weinig mo gelijk Indische Nederlanders naar ons land mogen komen? Natuurlijk kon men geen bezwaar hebben tegen een commissie, die gaat bekijken, of het verantwoord is de mensen naar hier te laten overkomen. Dan heeft de rege ring zelf in de hand te beslissen, wie wel en wie niet zullen worden toege laten. Dan kan geselecteerd worden en dan kunnen de Indische Nederlan ders tegen zichzelf worden beschermd. Juist daartegen ging het principiële bezwaar van een groot gedeelte der Tweede Kamer. Dr Schouten stelde dit het scherpst, toen hij zei, dat door zo te handelen inbreuk wordt gemaakt op de fundamentele rechten van de mens, die niet zelf te beslissen heeft over zijn toekomst, maar voor wie een re gering de beslissing neemt. En waarbij de mensen maar moeten afwachten hoe het uitvalt. KJ atuurlqk staat de Nederlandse re- gering voor het vraagstuk de In dische Nederlanders, stel dat zij allen overkomen, hier werk te verschaffen. Men mag daarover niet te licht den ken. Het lijkt op het eerste gezicht vol slagen onmogelijk dit vraagstuk op te lossen. Maar er is iets anders en dat wordt vergeten: Nederland heeft de morele plicht zich het lot van deze mensen aan te trekken en er voor zorg te dragen, dat zij niet verkommeren. Wij hebben Indonesië prijsgegeven en wij moeten daarvan de consequenties dragen. Al zijn die nog zo zwaar. En al is niet te ontkennen, dat het voor de Indische Nederlanders ontzettend zwaar zal vallen in een volkomen an der klimaat en een hun geheel vreem de omgeving te leven. Maar dat is niet de kern van het probleem. Als zij hierheen willen komen hebben wij met het recht hun dat te verbieden. En bovendien: de ervaring wijst uit, dat vele eerder gerepatrieerden zich aardig hebben aangepast en dat velen van hen (vooral de jongeren) werk hebben gevonden. IJ oe het zij: de Tweede Kamer heeft in meerderheid anders gewild. Er komt een overwegend niet-ambtelijke organisatie van het maatschappelijke werk voor de Indische Nederlanders, die zal moeten beoordelen, of aanvra gen om financiële hulp voor de over tocht naar ons land kunnen worden ingewilligd. Daarmede is het recht tot beslissen uit him handen genomen en zijn zij afhankelijk van een instantie, die, hoe consciëntieus ook, tot taak zal hebben zo weinig mogelijk Indische Nede-^nders toe te laten. T. 's-GRAVENHAGE, 18 November. Vandaag heeft H. M. Konin gin Juliana de nieuwe aanwinst voor de Kon. Marine, Hr Ms „De Ruyter" officieel in gebruik gesteld. Binnenkort wordt het zusterschip, de kruiser „De Zeven Provinciën" in gebruik genomen. De bouw van beide kruisers is niet zonder moeite verlopen. De kielplaten van beide schepen zijn in 1939 gelegd en nog geen jaar later brak de oorlog uit Gelukkig heeft men de casco's uit de handen van de bezetter weten te houden, al heeft het maar een haar gescheeld of de „De Ruyter" was naar Duitsland gesleept. Nederland beschikt nu weer over twee oorlogsbodems, die ook in internationaal verband gezien, tot het meest moderne materieel be horen. schaafwonden, schrammen, ontvellingen De toekomst van het Christendom. DELFT, 18 Nov. Op initiatief van de beide studentenpredikanten te Delft is aan degenen, die aan de Technische Hogeschool aldaar zijn verbonden, ge vraagd voor 15 Februari 1954 een ver handeling in te zenden over het onder werp „De toekomst van het Christen dom". De bijdragen moeten niet min der dan duizend en niet meer dan 1500 woorden bevatten. De jury is samengesteld uit prof. mr A. C. Josephus Jitta, ds W. P. ten Kate en dr R. J. v. d. Veen. Op de Marinebegroting van 1938 en 1939 werden gelden uitgetrokken voor de bouw van beide kruisers. Zij zou den moeten dienen voor de vervan ging van de in 1925 en 1926 in dienst gestelde Hr. Ms. „Java" en „Sumatra". Ze zouden een waterverplaatsing krij gen van 8350 ton standaard. De be doeling was twee schepen met geschut van 15 cm. en verkenningsvliegtuigen met katapult aan boord uit te rusten, kortom vaartuigen, die groter en ster ker zouden worden dan de voor die tqd moderne kruiser „De Ruyter", het schip, dat later bij de slag in de Ja- vazee ten onder is gegaan. Bezetting, Toen de Duitsers in Mei 1940 ons land binnenvielen, verkeerde de bouw van beide schepen nog in een beginstadium. Wat op stapel stond twee casco's in verschillende bouw stadia werd door de Duitsers in beslag genomen. De Kriegsmarine besloot deze schepen in een zo snel mogelijk tempo af te bouwen ter versterking van de Duitse vloot. Enerzijds wegens gebrek aan mate riaal en personeel, anderzijds door opzettelijke vertraging waren de Duitsers in 1945 echter niet veel ver der gekomen. Weliswaar was men erin geslaagd op 24 December 1944 het casco van de „De Ruyter" te water te laten, maai men kreeg het niet voor elkaar het vaartuig naar Duitsland te slepen. Het casco van „De Zeven Provinciën" bleef op de helling liggen, want men kwam niet aan tewaterlating toe. Moderne opzet. Door de ontwikkeling van de tech niek tijdens de oorlog, de verschillende nieuwe vindingen, die men in de strijd had leren toepassen en andere, die in vergaande ontwikkeling waren, was 't niet wenselijk, de schepen af te bou wen volgens het bestaande plan» In genieurs en technici ontwierpen met deze casco's als basis, twee moderne kruisers. Op 22 Augustus 1950 liep „De Zeven Provinciën" van stapel. Bewapening. Bij Wilton-Fjjenoord werd op 9 Maart 1951 op de „De Ruyter" de eers te geschuttoren geplaatst van de hoofd, bewapening. Het was een Boforsdub- beltoren met snelvuurkanons van 15 cm, bedoeld tegen zee- en luchtdoelen. Deze kanons, waarvan elk schip er thans acht heeft, opgesteld in dupbel- torens, werden ten dele in licentie door Wilton-Fijenoord vervaardigd. Bovendien, kreeg elk schip 8 kanons van 5,7 cm, ook in dubbeltorens. Dit is luchtafweergeschut met zeer hoge vuursnelheid, dat echter ook tegen zeedoelen kan worden gebezigd. Alle kanonnen werden beproefd op het schietterrein nabij Petten. Een aantal mitrailleurs van 40 mm com pleteren de vuurkracht. Beide schepen werden bovendien uiteraard voorzien van de nieuwste electronische apparatuur ter opspo ring van doelen, ten behoeve van de ceerd. vuurleiding en de navigatie en ter ver. dediging en beveiliging van het schip. Aan de scheepsveiligheid werd grote aandacht besteed. De verschillende verblijven werden geheel over het schip verspreid, zodat b.v. een enkele treffer van de vijand niet ineens het grootste deel van de officieren, of van de onderofficieren of van de man schappen van een bepaald onderdeel buiten gevecht kan stellen. Machine kamers en ketelruimen werden in z.g. units verdeelt. Een treffer in een ma chinekamer laat de andere onbescha digd en bedrijfsklaar. Patrijspoorten komen niet meer voor in de romp: ventilatie en verlichting werken ook overdag geheel kunstma tig. Het valt te betreuren dat het oude bakkensysteem ten offer viel aan deze voorzieningen, doch veiligheid van schip en bemanning en gevechtsvaar digheid stelden nu eenmaal deze eis. Een zeer belangrijk vraagstuk was bij het ontwerpen van de nieuwe sche pen dat van de ruimte. Men was uiter- laard gebonden aan de indertijd ge bouwde rompen. Maar men is er uit nemend in geslaagd, alle electronische apparatuur voor het gevecht en de navigatie, het geschut, de verblijven, de machines en ketels in deze rom pen te bouwen. De schepen zijn ten slotte iets groter geworden: de stan daard-waterverplaatsing bedraagt nu 10.009 ton- Beide schepen blijken zeer goede zeeschepen, de maximumsnelheid was hoger dan die, welke contractueel was verlangd. De „De Ruyter" is door een in de bezettingstijd aangebrachte wijziging van de voorsteven 187,32 m lang, haar zusterschip meet 185,70 m. Het ma chinevermogen is voor elk schip 78.000 pk de maximum snelheid is meer dan 32 zeemijlen per uur. De grootste breedte is 17.25 m voor beide schepen, de gemiddelde diep gang 6,40 m. De bemanning bestaat uit 973 koppen. WASHINGTON, 18 Nov. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, maakte op een persconfe rentie duideljjk, dat de conferentie van de Grote Drie op Bermuda van de vol. gende maand onder andere ook zou gaan over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk. Dulles zei, dat er geen agenda was vastgesteld of voorgesteld voor de ontmoeting op 4 December tussen pre sident Eisenhower, de Britse premier, Sir Winston Churchill, de Franse premier, Joseph Laniel, en de minis ters van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke mogendheden. Aangenomen mocht worden, zei hij dat de conferentie het standpunt zou bespreken dat de drie Westelijke mo gendheden in de toekomst zouden in nemen met betrekking tot enkele van de kwesties, die zij verwacht hadden te bespreken met Sowjet-afgevaardig- den en die de laatstgenoemden wei gerden te bespreken. Op de vraag of er een mogelijkheid bestond dat de Westduitse regering een vertegenwoordiger naar Bermuda zon zenden, antwoordde Dulles ontkennend, eraan toevoegend, dat een suggestie In die zin niet was gedaan. Op het bericht dat Engeland en de Verenigde Staten op Bermuda zou den mededelen dat indien het Euro pese Verdedigingsverdrag niet bin nen zestig dagen zou zijn geratifi ceerd, een aanvang zou worden ge maakt met de bewapening van Duitse troepen buiten de Europese Verdedigingsgemeenschap om, lever de Dulles het commentaar „helemaal niets van aan". In antwoord op de vraag of de Ver. Staten andere voorstellen overwogen voor het geval Frankrijk het verdrag niet ratificeerde, zei Dulles dat hij ver wachtte dat het zou worden geratlfi- Ingezonden Mededeling (Adv.) Debat over Europese politiek. PARIJS, 18 Nov. Het Dinsdag j.L in de Franse Nationale Vergadering aangevangen debat over de buiten landse politiek zal tot laat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. voortdu ren. Op de eerste dag der beraadslagin gen is reeds gebleken, dat de volks vertegenwoordiging en de politieke partijen al evenzeer onderling van me ning verschillen over de te volgen „Europese politiek" en, meer speciaal het in te stellen Europese leger, als het Franse volk zelf. Zo wordt b.v. twee derde gedeelte der socialistische afgevaardigden beschouwd als een „Europese politiek" te zijn toegedaan. Vandaag zou de socialistische parle mentaire fractie vergaderen met het partijbestuur om uit te maken, welke de houding der socialistische afgevaar digden in de Franse Nationale Verga dering zal zijn. In de wandelgangen van het parle mentsgebouw werd vanochtend vroeg onderhandeld over het opstellen van een niet-agressief gestelde motie, waarmede het debat zou kunnen worden afgeslo ten. Premier Laniel onderhandelt aan de ene kant met de aanhangers van generaal de Gaulle, die het sterkst te gen de E.V.G.-plannen zijn gekant, en voert ter andere zijde besprekingen met de „Europeanen" onder de afgevaardig den, om te pogen een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing te vinden. voor hen, die w\j verblijden willen.. 4111 echte Eau de Cologne - is altijd welkom. 4711 "Tosea" Parfum, Eau de Cologne, Poeder voor het mooiste moment van de feestavond. Een goederentrein, die onderweg was van Den Helder naar het rangeerempla cement in de Watergraefsmeer in Am sterdam Oost, is gisteravond omstreeks kwart over zeven gedeeltelijk ontspoord op een wissel kort na het verlaten van het Centraal Station. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Gevar. muz. 10.30 Strijkkwart. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole ork, (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.33 Salonork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Contra bas en piano. 14.25 „Hier vrij Europa". 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Lichte muz. 18.40 Vragenbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Pol. forum. 21.00 Omr. ork. en solist. 21.45 Brabants halfuur. 22.15 Dansork. 22.40 Gram. 22.45 „De Verwach- lneezonden Mededeling (Adv VOOR HAN0EN grata tuba than» 95 a. te der Volkeren", Adventsuitz. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Idem. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbelkwart. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sportpraatje. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraat- je. 14.20 Alt, viool, cello en piano. 14.50 Voordr. en muz. 15.10 Orgelconc. 15.30 Lichte muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de kinderen. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Piano quatre mains. 20.30 Vredes boodschap Haags Congr. World Veterans Federation. 20.40 „De zorg voor het be dreigde kind", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muz. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Strijkork. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Voordracht en muz. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Koorconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Filmmuz. 20.15 Symph. ork. en soliste. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Symph. ork. (verv.). 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universi teit. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. KRO TELEVISIE UITZENDING. 20.1521.45 Circus Strassburger. De „De Ruyter" op proefvaart in Noordelijke wateren. 2. „Een prachtig voorwendsel, om een ontmoeting te heb ben met iemand ver beneden haar stand", spotte hij. ,,'t Is een schandaal!" „Je zult je nader moeten verklaren, lieve", zei de barones op zachte toon. „Alice heeft geen voorwendsel nodig. Zij bezoekt al jaren de zieken op het dorp, dat weet je even goed als ik. Ik begrijp je ontstemming niet." Het redelijke van die opmerking zag hq blijkbaar in, want hij bond zich in en zette zich in een stoel tegen over haar. „Maar vanmiddag was het dan een voorwendsel", hield hij vol. „Ik heb haar gezien in een vertrouwelijk tête a tête met die dominee Pleyton." De laatste woorden klonken min of meer verachtelijk. „Die moet zij dan toevallig ontmoet hebben, George. Overigens begrijp ik niet, hoe je zo minachtend kunt spre ken over „die dominee Pleyton". Je moogt hem toch gaarne lijden én als mens én als predikant van Wynsdale. Ver leden week heb je nog gezegd, dat je keus een goede is geweest. Je informaties waren toch ook uitstekend. Dat blijkt trouwens wel. Ik mag hem ook gaarne." Haar zachte, kalme stem deed, als steeds, haar invloed op hem gelden. Hij aanbad zijn vrouw. Zijn ontstemming week wel niet, maar een ietwat mildere trek verscheen toch op zijn knap gelaat. „Inderdaad heb ik hem benoemd tot predikant van Wyns dale. Maar niet om mijn jongste dochter het hoofd op hol te brengen. Dat zou er nog aan mankeren, dat hij mijn schoonzoon werd! Het gaat er op lijken na wat ik gezien heb. Ze zagen mij niet. Ik ben direct naar huis teruggere den. We moeten maatregelen beramen, Elisabeth. Alice zal geen relaties aanknopen met een dorpsdominee. Een Glen by en een arme dominee, hoe ter wereld kan het bestaan!" Onder dit spreken kwam zijn toorn weer naar boven. De aderen zwollen op zijn voorhoofd. „Hij, een arme dominee, George. Je weet, dat hij een bemiddeld man is. Overigens is dat ljqzaak. .Bijzaak, bijzaak, nu ja. Maar je denkt er, naar ik be merk, al te licht over. Ik heb het niet over geld. Een Glenby en een dominee, dat is geen stijl. Ik begrijp ter wereld Alice niet. Dat die zich het hoofd op hol laat brengen door een dominee, terwijl zij zulk een goede party heeft kunnen doen." „Ik geloof niet of, beter gezegd, ik weet wel zeker, dat Alice zich niet het hoofd op hol heeft laten brengen. Dat is niets voor Alice. Die goede party heeft zy zeer welbe wust afgewezen." „Waarom heeft zq Percy Weevil's aanzoek afgewezen, enkele maanden geleden? Het is mij nog steeds niet duide- ïyk. Ik neem het haar nóg kwalqk." Barones Glenby glimlachte vroiyk. „Waarom lach je in vredesnaam?" vroeg hij verbaasd. „Waarom heb ik jou niet afgewezen, George, toen je mü acht en twintig jaar geleden ten huwelijk vroeg?" „Nu, dat is nogal logisch. Je hield natuurlijk van mij en dat doe je nóg." „Zo denkt Alice er ook over. Een goed huwelijk kan. alleen gebaseerd zqn op wederzijdse liefde. En Alice heeft Percy Weevil niet lief. En daarom heeft zij hem afge wezen." „Enzo'n dominee heeft zq wel lief? Zeg eens, weet jij er meer van, Elisabeth?" „Ik kan er alleen dit van zeggen, George, dat Alice, die voor mij zeker geen geheimen heeft, verleden week met mij over dominee Peyton gesproken heeft. Zij vertrouwde nuj toe, te menen, dat hij vues op haar heeft en zij be kende mij, dat zij hem liefheeft. Méér weet ik niet." „Het is al meer dan voldoende. Het is veel te veel", merkte hq schamper op. „En helaas! Elisabeth, ik kan aan je houding wel merken, dat je haar niet onmiddeliyk aan het verstand hebt gebracht, dat zq iets zo onzinnigs uit het hoofd heeft te zetten.' „Neen, George, het spijt me voor je, maar dat heb ik niet gedaan. Want ik kan met geen mogelykheid het on zinnige er van inzien." „Dus als die dominee mij de hand van Alice komt vragen, moet ik toestemmen?" vroeg hy verbaasd. „Als je het geluk van je dochter voor ogen hebt, ja, George", antwoordde zq met vaste stem. Hij sprong op. „Maar mijn toestemming krijgt hij niet. Een dorps dominee de schoonzoon van baron Glenby, kind, hoe haal je het in je hoofd!" Met grote passen verliet hij het boudoir, de barones alleen latend met haar gedachten, die snel gingen. Nauwelijks tien minuten later kwam een jong meisje het vertrek binnen, zo ongeveer twee en twintig jaar. Aan niemand behoefde verteld te worden, dat zij de dochter van de barones was. Zij had letterlijk precies hetzelfde vriendelqke gelaat met de heldere oogopslag en dezelfde blauwe ogen. Zij was eenvoudig het evenbeeld van de barones. Zij zag er ook even teer uit, hoewel niet zwak of ziekelijk. Zij had zwaar, bruin haar, achteruit gekamd en op Griekse wqze in een wrong op het hoofd gelegd. In haar zachte, ronde wangen waren twee kuiltjes. Maar haar grootste bekoring vormden de blauwe ogen, die elke aandoening van haar, van mensenstandpunt beschouwd, onbedorven hart weer spiegelden. Met luchtige tred liep zij op haar moeder toe, greep een laag bankje, zette het naast de barones, ging er op zitten en legde haar hoofd op de schoot van de oudere dame, zoals vroeger, toen zij nog klein was. Vol liefde keek de barones op haar neer. „Mama, ik ontmoette bij vrouw Claine Ernst en hq heeft mq, toen we naar huis gingen, ten huwelijk gevraagd." „Dat wist ik, lieve.' „Hoe kunt u dat weten? Of...." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5