Tal van meevallers hielpen gat bi] Ouwerkerk dichten. ito? DEZE WERELD v&n öaq tot 6&q C. N.V. heeft belangrijke sociaal-paedagogische taak. RHEUMIN T „Verwacht geen besluiten van Haagse conferentie/' Prof'Thijsse doceerde dijksluitmgstheorie Volgorde plaatsing van de caissons had (achteraf bekeken) ook anders kunnen zijn. Adenauer en Bidault gaan praten. Pleidooi voor peetvader" in de onderneming. 20 tabl. 55 cent Donderdag 19 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van één onzer redacteuren.) GOES, 18 November. Prof. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft zat gistermiddag op z'n praatstoel. Dat was niet zo verwonderlijk als het wel lijkt, want „na kaarten is altijd eenvoudiger dan de toekomst voorspellen. En dit verklaart meteen de zwijgzaamheid van de professor tijdens de dichting van het gat bij Ouwerkerk, toen hij enkele minuten voor het fluit concert nog niet wilde zeggen, of het werk zou gelukken. Nadat prof. Thijsse een en ander had verteld over de gang van zaken bij de dichting van het beruchte gat en ons het model had getoond in het laboratorium, is het wel duidelijk geworden, dat het niet alleen de techniek is geweest, waardoor het werk zo vlot is gelukt, maar dat men te doen had met tal van meevallers. Het bijzondere van de „mosterd na de maaltijdzoals prof. Thijsse de persconferentie van gistermiddag zelf noemde, was zijn onthulling, dat gebleken is, dat de volgorde van plaatsing der caissons ook anders mogelijk was geweest. zoals werd verzekerd. Zaterdag was het echter nog critiek, want de harde wind en hoog water maakten, dat met bezorgdheid de toestand werd gade geslagen. Gelukkig is er niets gebeurd. Inmiddels ging er Zaterdag nog altijd 10 millioen kub. meter water de polder in en uit. Oorzaak daarvan was, dat de steenmassa onder de caissons na tuurlijk niet direct waterdicht kon worden gemaakt. Maar ook hiermee maakt men goede vorderingen. Vol gens de laatste berichten stroomt er nu nog „slechts" één millioen kubieke meter water bij vloed de polder in, Ondanks de oppervlakkig bekeken grote hoeveelheid water, is dit in de polder maar nauwelijks merkbaar. De modellen. Aan de hand van een ruwe schets op het schoolbord heeft prof. Thijsse uitgelegd hoe het hier om een verre van eenvoudige zaak ging. HU prees in de perste plaats de fan tastische prestaties van de rjjswerkers, die in recordtempo voor de drempel, waarop de caissons zijn geplaatst, heb ben gezorgd. Het ging sneller, dan bjj de proefnemingen ook maar een ogen blik was verondersteld! Model. In het laboratorium bevindt zich nog altijd het model van het stroomgat. Bet zal echter niet lang meer duren of dit model is verdwenen. Het wordt afgebroken, want van de diensten be hoeft gelukkig geen gebruik meer te worden gemaakt. Het model heeft een horizontale schaal van 1 150 en een verticale schaal van 1 75. Men had er niet alleen het stroomgat nage bootst, maar ook de omgeving. De werkelijkheid was hier in huis gehaald. De bezinkinp in het gat verliep met zulk een snelheid, dat het model, dat mede dienstig was om tussentijds aan- wijzigingen te geven, voor dit doel niet gebruikt behoefde te worden. Bij de dichting van de gaten van Walcheren, zo vertelde prof, Thijsse, werd de be- zinking geleid door proefnemingen met het model. Het weer. De natuur heeft in bijzondere mate meegewerkt. Natuurlijk werd voortdu rend contact onderhouden met het K.N.M.I. in De Bilt. Toen een beslis sing moest worden genomen bleken drie depressies in de buurt, doch ze bleven alle drie op een behoorlijke afstand. Tenslotte kwam de voorspel ling: Rustig weer tot en met Vrijdag, maar wacht U voor de Zaterdag. Da' was Woensdagmiddag 4 Nov. j.l. Wel nu, De Bilt heeft het bij het rechte eind gehad. Maar toen. Toen men wist, wat voor weer het in de volgende twee dagen zou zijn, moest bekeken worden wanneer de caissons geplaatst dienden te worden, In 36 uur moest dit voor elkaar wor den gebracht, steeds tijdens de z-g laagw aterkentering. De volgende prognose werd opge steld: Caisson 1 „moeilijk", dus overdag plaatsen (Donderdagmor gen); caisson 2 „het moeilijkste ge val", dus ook bij daglicht plaatsen (Vrijdagochtend). No. 3 zou dan als sluitstuk „een peuleschilletje" zijn en kon wel in de duisternis worden neergezet, dus Vrijdagavond laat. Zo is het ook gebeurd, maar zie hier de uitkomst, zoals achteraf is gebleken No. 1 bleek niet eenvoudig, maar al les liep vlot. No. 2, die als moeilijk plaatsbaar werd beschouwd, gaf hele maal geen last, maar no. 8 „het peule- schilletje" bleek een „moeilijk geval" Do stroom door het gat, nadat 1 en 2 waren geplaatst overschreed de m. per seconde. Wanneer men weet, dat bij 5 m. per seconde de stenen op de Tijdens Haagse conferentie. Zal Saarkwestie opgelost worden? PARIJS, 18 Nov. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidault en de West- duitse bondskanselier Adenauer binnen kort in Den Haag hun lang verwachte bespreking over de Saarkwestie houden, aldus verneemt het ANP te Parijs uit welingelichte bron. Het zou in hun be doeling liggen, om van hun aanwezig heid op de a.s. Haagse conferentie der ministers van Klein-Europa gebruik te maken om door een uitvoerig persoonlijk gesprek voortgang in de onderhandelin gen over dit probleem te brengen en zo mogelijk een oplossing te bereiken. Ook de Raad van Europa zet zijner zijds de pogingen voort om tot een voor alle partijen aanvaardbare oplossing van 4e Saarkwestie te komen. De politieke tommissie uit de assemblée van de Raad >n Europa zal Vrijdag te Parijs bijeen- ftmen om de toestand, zoals deze zich "«eft ontwikkeld sedert de assemblée twee maanden geleden in Straats- met het vraagstuk bezig hield, te 'teken. De toen ontworpen resolutie, febasseerd was op het rapport Van JSees van Naters over dit onderwerp, deze gelegenheid opnieuw een be- [ik punt van discussie uitmaken, er dusver reeds een 29-tal amende- ;t' op dit resolutie-ontwerp inge- l«t in Straatsburg gemaakte plan speciale conferentie, in het be- ,'454 te houden als voordien bila- "'n oplossing zou zijn bereikt, zal eveneens opnieuw worden bestudeerd. Het spreekt vanzelf, dat het rapport Van der Goes van Naters eveneens weer in het middelpunt van de besprekingen zal De heer Van der Goes van Naters zelf wordt intussen morgen in Saarbrücken verwacht, waar hij voor de Saarlandse per3 een uiteenzetting zal geven van de ideeën, waarop de in zijn rapport voorge stelde oplossing is gebaseerd. drempel aan het rollen gaan, zodat de get ijst room dan ruïneuze gevolgen heeft, kan men begrijpen, dat men elkaar be denkelijk aankeek. Op een gegeven moment werden bij peilingen stenen ontdekt, die door de stroom van de drempel waren meegesleurd! De eigenaar dige kentering van het water tij dens de sluiting deden de deur dicht. Achteraf gezien had men de eer ste caisson beter Donderdagmorgen kunnen plaatsen, no. 2 in de nacht van Donderdag op Vrijdag en no, 3 Vrijdagmorgen bij daglicht. Geen wonder, dat de vreugde over de gelukte sluiting nu dubbel groot is De caissons staan nu op haar plaats en gelukkig muurvast op de drempel, Tenslotte heeft prof. Thijsse de mo dellen getoond en is nog eenmaal de dichting van het gat bjj Ouwerkerk geschied. Vanaf het dijkshoofd legde prof. Thijsse, voor wie dit alles nu ge sneden koek is geworden, uit hoe alles verliep. Terwijl aan dunne touwtjes, gespannen naar miniatuur electrische lieren, de caissons op haar plaats wer den gebracht, manoeuvreerden drie jegdige assiustenten van de professor, de ingeniers Boter, Dijkstra en Wijn tjes, op alle mogelijke en onmogelijke manieren om alles zo natuurgetrouw na te bootsen en te zorgen, dat de houten caissons op haar plaats kwamen. Ten slotte heeft prof. Thijsse het model ge toond van de polder Schouwen, aan de hand waarvan stroomsnelheden door het voormalige gat bij Schelp- hoek werden gemeten. Aan de hand van de proefnemingen met dit model werd ook de volgorde van sluiting van het gat bij Schelphoek bepaald. Laat het dan een „nakaarten" zjjn geweest, deze persconferentie, het oude gezegde „Men komt wijzer van de markt, dan men er heen gaat" is ook hier weer bewaarheid. Wie weet welke voordelen de thans opgedane weten schap in de toekomst nog met zich kan brengen. Plannen voor indijking van de Lauwerszee. GRONINGEN, 18 Nov. In de voor dracht op de provinciale begroting van Groningen 1954 wordt o.m. aandacht besteed aan de indijking van de Lau werszee. Deze is op het ogenblik in stu die bjj de Rijkswaterstaat en de Pro vinciale Waterstaatdiensten van Fries land en Groningen, terwjji de landbouw kundige afdeling van de Wieringermeer directe adviezen geeft en het bodem onderzoek verricht. De verschillende technische diensten bestuderen gezamenlijk het vraagstuk van een eventuele mogelijke indijking uit een waterstaatkundig en land bouwkundig oogpunt. De gedachten gaan uit naar een algehele indijking van de Lauwerszee. Door een gemeen schappelijke bergboezem van rond 1000 ha zullen de afwatermgsomstan-j digheden voor het waterschap „Elec- tra" en voor de Friese boezem belang rijk verbeteren, terwijl de grens tus sen zout en zoet water zeewaarts wordt verplaatst. Verder zal de nieu we afsluitdijk van de bestaande zee dijk om de Lauwerszee een slaperke ring maken, waardoor de veiligheid van het er achter gelegen gebied wordt vergroot. Rond 5500 ha nieuwe land bouwgronden zullen worden verkre gen, waarvan de lichte gronden door infiltratie met zoet water toch nog ge schikt zijn voor gemengd boerenbe drijf met overwegend weidecultuur. Ingezonden Mededeling (adv.) Minister Beyen in Bonn: Ontwerp Europees politiek statuut nog altijd grondslag der besprekingen. BONN, 18 November. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Beyen, heeft gistermiddag opnieuw een onderhoud gehad met kanselier Adenauer. Het gesprek duurde ongeveer een uur en beperkte zich, naar een mededeling die de minister aan de pers deed, opnieuw tot de vraagstukken, die verband houden mét de aanstaande conferentie der zes ministers van de in wording zijnde Euro pese gemeenschap. In een persconferentie heeft minister Beyen vervolgens op nieuw verklaard, dat tijdens zijn bezoek generlei bilaterale kwesties tussen Neder land en Duitsland zijn aangesneden. Op de vraag welke verwachtingen hij van de aanstaande Haagse conferentie koesterde, zei de minister: „Er zullen in Den Haag besluiten worden genomen. Men kan aannemen, dat wjj ons op basis van de resultaten van de conferentie der ex perts in Rome de VTaag zullen stellen in hoeverre onze standpunten inzake de politieke gemeenschap nader tot elkaar zijn gekomen, welke punten verdere studie behoeven en wat de procedure voor de verdere behandeling zal zijn". Minister Beyen verklaarde, dat reeds in Rome was gebleken, dat op vele pun ten de meningsverschillen inzake de po litieke gemeenschap minder groot waren dan werd gevreesd. Anderzijds was daar echter gebleken, dat een aantal belang rijke vraagstukken nader diende te wor den bestudeerd. Wanneer over een aan tal kwesties in Rome nog geen overeen stemming was bereikt, dan mocht men daaruit volgens mr Beyen niet afleiden, dat over al deze kwesties nog menings verschillen bestonden. In vele gevallen sproot het uitstel van de formulering van gemeenschappelijke inzichten voort uit het feit, dat een verdere studie der be trokken problemen nodig was. Dit laatste was volgens' de minister onder meer het geval met het probleem der economische integratie. Over de grondgedachte daar van was men het eens, doch er bleven verschillende inzichten over de vraag welke stappen reeds nu genomen zouden kunen worden. Daarvan hing het dan weer af welke bevoegdheden aan inter nationale organen zouden moeten wor den overgedragen. POLITIEK STATUUT. Minister Beyen weersprak de opvat ting als zou het in Straatsburg uitge werkte ontwerp voor een politiek statuut voor Europa reeds zijn terzijde gelegd. „Het ontwerp is waarschijnlijk nog steeds de belangrijkste grondslag voor de ver dere discussies. Het geldt nog altijd als de meest omvattende samenvatting van de problemen en het wordt ais zodanig door de ministers ten zeerste geapreci- eerd", aldus mr Beyen. Er was volgens de minister geen sprake van, dat tijdens de Haagse con ferentie ook over de aanstaande tij- eenkomst der grote drie op Bermuda zou worden gesproken. Minister Beyen wenste zich, desge vraagd, niet uit te laten over het Neder- Ingezonden Mededeling (Adv.) Oostduits persbureau over Westerse nota. BERLIJN, 16 Nov. Het officiële Oostduitse Persbureau „A.D.N." ver klaarde Maandag dat in de jongste Westerse nota aan de Sowjet-Unie „Het Sowjetrussische voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie opnieuw wordt ontweken". „In de Westerse nota wordt niet ge rept over de Russische voorstellen ter bespreking van vraagstukken als de bases van Westerse staten buiten hun eigen grondgebied", aldus A.D.N. landse standpunt inzake de Saarkwestie. Ook de vraag welke alternatief Nederland zou voorstaan indien de EVG niet tot stand mocht komen, werd door mr Beyen ontweken. „Wij zijn nog altijd van mening, dat de EVG tot stand moet komen", aldus de minister en hij voegde er aan toe: „Het is niet de gewoonte, dat de regeringen zich uiten over plannen, die zij hebben voor het geval, dat haar plannen geen werkelijkheid worden" Op de onbewaakte overweg in Waar- 1 and (gem. Harenkarspel) is de 43-jarige tuinder V. uit Harenkarspei door de trein, die om 12.50 uur uit Alkmaar was vertrokken, gegrepen.* Arthur Dean verwerpt communistische voorstellen. PANMOENDJON, 17 Nov. Arthur Dean, de geallieerde vertegenwoordi ger bij de besprekingen te Panmoen- djon ter voorbereiding van een poli tieke conferentie voor Korea, heeft een Dinsdag opnieuw naar voren gebracht communistisch voorstel om neutrale landen te laten deelnemen aan de Ko reaanse conferentie, verworpen als „geheel onaanvaardbaar". Ook een communistisch voorstel om de confe rentie in Panmoendjon te houden, ver wierp hij. Eisenhower herinnert zich White niet. WASHINGTON, 17 Nov. - President Eisenhower kan zich niet herinneren Harry Dexter White in 1944 in Enge land te hebben ontmoet, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Ha- gerty, vandaag meegedeeld. De „New York Post" had verleden week verwezen naar een artikel, dat in Maart 1947 is verschenen in de „United Nations World Magazine" en waarin werd verklaard, dat Eisenho wer White tijdens de oorlog ontmoet had bij besprekingen met Henry Morgenthau, de toenmalige Ameri kaanse minister van Financiën. De president kan zich het bezoek van Morgenthau herinneren, doch hij „weet niet meer wie daarbij aanwezig waren", aldus de mededeling van Ha- gerty. Zuster van de Sjah bestolen. PARIJS, 17 Nov. Prinses Asjraf Pah- levi, zuster van de Perzische Sjah, heeft Dinsdag te Parijs doen weten, dat twee Franse „zakenlieden" haar waardevolle voorwerpen ter waarde van ongeveer 800.000 gulden hebben ontstolen. Een van de voorwerpen was een mantel van sa belbont, die zij van Stalin had gekregen. Een „Globemaster" legertransportvlieg- tuig is Dinsdag in het Fort Bragg-reser- vaat (Noord Carolina) neergestort. Volgens de eerste berichten zijn ten minste zeven personen gedood. Maidenspeech van de heer H. R. Plomp. (Van onze redacteur.) UTRECHT, 18 November. „Het sociaal-paedagogische werk van de Chr. Vak beweging", dat was het onderwerp, waarover de heer H. R. Plomp sprak op do Dinsdag te Utrecht gehouden conferentie van het Chr. Nationaal Vakverbond. D« heer Plomp, die onlangs tot secretaris van het C.N.V. gekozen werd, hield hier m deze kring zijn maidenspeech over een onderdeel van het werk, dat speciaal aan zijn zorgen is toevertrouwd. Hij vestigde er de aandacht op, dat in het verleden door de Chr vakbeweging, speciale aandacht werd besteed aan de materieie positie van de leden, hoewel toen ook de geestelijke en culturele verheffing van de arbei dende stand niet vergeten werd. Thans wint steeds meer de gedachte veld, dat vooral aan de mens in de arbeider in deze tijd de nodige aandacht en zorg be steed moet woeden. De ontwikkeling van de samenleving leidt tot de vorming van steeds grotere gemeenschappen, waardoor de enkeling in de massa dreigt onder te gaan, aldus spr. De industrialisatie gaat vergezeld van allerlei verschijnselen, die er oor zaak van kunnen zijn dat de arbeider zijn menselijke waardigheid verliest. Mecani- satie, rationalisatie, het drie-ploegenstel- sel en de deelarbeid zijn duidelijke voor beelden. Ook in de vakbeweging is echter een ontwikkeling waar te nemen, die niet zonder gevaar is. Ook hier vaak massale organisaties, grote afdelingen, weinig persoonlijk contact en vraagstukken die het gewone lid niet meer raken, doch door het kader worden beslist. Voor bet behoud van mens en samen leving is bestrijding van deze ontbindende tendenzen nodig en de vakbeweging heeft daarbij een taak binnen de eigen onrjpn M° ruman, de oud-president van Amerika, die toen Eisenho wer vorig jaar de hoogste post in de V.S. ging bekleden, er het meest voor voelde een rustig le ven te gaan leiden en zich uit de politiek terug te trekken, doet nu weer van "zich spreken. Er zyn in de laatste dagen zoveel dingen en niet zulke beste over hem ge zegd, dat hij het stilzwijgen heeft verbroken. En dat op een niet zo malse en voor de republikeinse re gering allesbehalve vleiende ma nier. Kort en goed: Truman is beschul digd van verraad aan het land. Want daar komt het in feite op neer. Hij heeft tijdens zijn bewind, zekere Harry White, eens be kwaam ambtenaar bij het departe ment van Financiën, benoemd op een belangrijke post bij het Interna tionale Monetaire Fonds. Op zich zelf was dat niet zo'n feit om ophef over te maken, maar..., en daar draait de zaak nu om Truman zou hebben geweten, dat deze White inlichtingen doorgaf aan mensen, die in contact stonden met spionnerende communistische agen ten. Mc Carthy, de communistenjager no. 1 in de V.S., heeft met deze zaak tot op heden weinig van doen gehad. Truman verklaarde in een felle rede, dat het nu wel duidelijk is, dat de re publikeinse regering om derwille van politieke voordelen het McCarthyisme heeft omhelsd. Hij doelde daarbij niet, zoals hij zelf zei, op senator McCarthy, want aldus Truman: zijn naam is een begrip in de wereld geworden. Dat gebreide schaal onderzoekingen te gaan doen naar communistische, of zo als hij het noemt, onamerikaansè activiteiten. Velen zijn er al voor de commissie van onderzoek gedaagd, om zich te verantwoorden voor hun da- begrip is het schenden van de waar heid. McCarthy heeft zich destijds „verdienstelijk" gemaakt door op uit- den. Nu moest Truman het ontgelden, maar in plaats van voor de commissie te verschijnen, heeft Truman hard te ruggeslagen. Nog maar een jaar zijn de republi keinen aan het bewind, doch onlangs als commentaar op de verkiezingen voor burgemeesters en gouverneurs der staten, waarbij de democraten overwinningen boekten, wezen we er reeds op, dat de republikeinse rege ring bij het Amerikaanse volk blijk baar niet zo best in de smaak is ge vallen. Het is de huidige minister van Justitie, Brownwell geweest, die de zaak tegen Truman aan het rollen ge bracht heeft en de oud-president legt nu verband tussen de nederlaag der republikeinen bij genoemde verkiezin gen en de poging om hem als presi dent der democraten in de laatste ja ren van verraad te betichten. Daarmee is het incident tot een politieke rel van de eerste grote geworden. Presi dent Eisenhower heeft zich buiten het conflict gehouden. Alleen verklaarde hij, toen bekend werd, dat Truman voor de commissie was gedaagd, dat men zoiets niet had moeten doen. Doch daarbij is bet gebleven. V Het onaangenaamste van de gehele geschiedenis is en daaruit blijkt wel, hoe van een mug een olifant is gemaakt dat de heer White, die dan de beschermeling van Truman zou zijn geweest, ondanks zijn beweerde com munistische activiteiten enkele ja ren geleden is overleden. Men haalt dus wel heel oude koeien uit de sloot, terwijl bovendien de bewijzen heel moeilijk te leveren zullen zijn. De ge hele kwestie, nu getrokken in het po litieke vlak, kan belangrijke gevolgen hebben. Ongewild hebben de republi keinen het Amerikaanse volk de kans gegeven hun gemoed te luchten en kan men hen, die in de buurt van Truman verblijven geloven, dan stro men telegrammen, waarin instemming wordt betuigd met de houding van de oud-president, binnen. Trouwens, de C.I.O., een van de twee machtigste Amerikaanse vakbon den, heeft tijdens het congres, dat ge houden wordt, een resolutie aangeno men, waarin het aftreden van de re publikeinse minister van Justitie, Brownwell, wordt geëist. Ook wordt critiek uitgeoefend op president Eisen hower in verband met zijn negatieve houding in deze kwestie. Volgend jaar worden in Amerika verkiezingen voor het congres gehou den, Wanneer de democraten ooit een kans hebben gehad uit een voorval politieke munt te slaan, dan is het wel in deze zaak. Wellicht grijpen zij de kans aan om voortbordurend op hetgeen thans is geschied een groot scheepse verkiezingscampagne te be ginnen. Het lijkt er op, dat als de re publikeinen doorgaan met deze tac tiek en het laat zich aanzien, dat het laatste woord nog niet over de zaak is gesproken dit alles niet meer zal worden, dan een onverkwikkelijke geschiedenis. organisatie en in de kring van de onder*; neming. Deze taak wordt verricht dool het sociaal-paedagogisch werk, dat hel, C.N.V. ter hand zal nemen. VELE FACETTEN. Dit is geen taak- voor een bestuurder of een bepaald orgaan, maar voor de ge hele beweging in stad en land, aldus da heer Plomp. Alles moet worden gedaan om de grote gemeenschappen, waarin da enkeling vereenzaamt, te doorbreken. Voor de vakbeweging betekent dit de vorming van kleine groepen in grote af delingen, het openen van de mogelijkheid voor het gesprek, het houden van spreek uren voor de leden e.d. Gestreefd moet worden naar een ontwikkeling in de on dernemingen, die de hierboven geschetsta gevaren voorkomt. Vormingswerk onder de vrouwen der leden zal moeten worden aangegrepen in clubverband, waardoor het verlenen van materiële, morele en geestelijke hulp aan het gezin mogelijk wordt. In nauwe samenwerking met ouders, predikanten en onderwijzers moet steun worden geboden aan de jeugd bij de gro te overgang van school naar bedrijfsle ven. Hij pleitte hierbij voor de instelling van de „peetvader in de onderneming'", het oudere lid van de Chr. vakbeweging in de fabriek, die de jonge arbeider bij zijn intrede aldaar opvangt en steunt. Dit is vooral van belang in streken, waar de industrie zich kortelings vestig de in een oude agrarische gemeenschap waar de overgang nog moeilijker is. WERKGEMEENSCHAP. Alle organen van de vakbeweging moe ten zich doorlopend op dit vraagstuk be zinnen. Het wordt hoog tijd, dat er een Chr. Sociaal-Paedagogische Werkgemeen schap komt zowel voor de bezinning als voor de aanpak van het practische werk. Eerst moet dan echter een juist beeld van de werkelijkheid verkregen wor den, zo merkte de heer Plomp op. Daarom zou aan dat practisch werlt een sociologisch-psychologisch onder zoek vooraf moeten gaan. Ook hier werd dus weer de roep vernomen om een Prot. Chr. sociologisch instituut, waarover de laatste tijd nogal eens ge schreven wordt. De verwezenlijking van dit ideaal schijnt inmiddels iets dichterbij gekomen te zijn. DISCUSSIE. Bij de discussie werd opgemerkt, dat men de situatie ook niet door een al te donkere bril moet bezien. De mogelijk heden voor wetenschappelijk onderzoek die sociologie en psychologie bieden, kun nen licht hiertoe leiden. „Men zou soms denken, dat 95% van ons volk gereclas- seerd moet worden", aldus deze spr. Voorts werd gewezen op de goede in vloed, die kan uitgaan van de leraren der technische scholen bij de voorberei ding van de jeugd op de intrede in het bedrijfsleven. Een hooggeleerde gast waarschuwde er voor deze dingen als organisatie al te zakelijk te bezien en aan te pakken. Ook voor vakverenigingsbestuurders is het zeer goed de „kwestie" eens te laten rus ten en bijeen te komen om gezamenlijk de Bijbel te lezen en te luisteren wat Gods Woord ons zegt, zo zei hij. Duitse grenswacht door Tsjechische grenswachten gedood. MUNCHEN, 17 Nov. Dinsdag is, in de nabijheid van Furth, Beieren, een Duitse grenswacht door twee Tsjechische grenswachten gedood. Volgens voor de federale politie af gelegde getuigenverklaringen zouden de twee Tsjechische grenswachten op Duits gebied zijn doorgedrongen. Toen Zij door de Duitse grenswacht verrast werden, vuurden zij hun automatische geweren in zijn richting af, voor zij weer over de grens terugtrokken. De Duitse grenswacht, door meer dere kogels getroffen, was op slag dood. v

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3