Nieuws uit de Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBORD T SPIEGELTJE - f Vrachtauto aangereden door trein bij 's-Heer Arendskerke DE BUS EN TEN SLOTTE GEMEENTERADEN 40000 St. Nicoraas- Middelburg In Vlissingen zoeken 1575 mensen een woning* Diefstal en botersmokkel berecht. Goes Donderdag 19 November 1953 ZEEUW? DAGBLAD Pagina 2 Mist stagneerde het verkeer DE MIST, die gisteren zijn grauwe wade over Zeeland spreidde, heeft, vooral in de morgenuren het ver keer heel wat stagnatie bezorgd. En niet alleen het ver keer; ook het dijkherstel, voor zover het de aanvoer van materialen per schip betrof, werd er door vertraagd. Weinig schepen konden het zeegat kiezen. De loods- diensten te Vlissingen wa ren gisternacht en gister ochtend gestaakt. De boot- diensten over de Wester- schc.de konden evenmin vlot worden uitgevoerd. Al leen de Prins Willem en de Oosterschelde, die over ra dar beschikken konden va ren. Op de Oosterschelde en in de Zandkreek was geen stagnatie. Pas toen later op de dag de Westenwind wat meer begon te blazen en de nevel begon te verdwijnen konden de diensten weer worden hervat. 's Morgens vonden echter nog een paar ongevallen plaats, die ernstig hadden kunnen aflopen. Ook hier was de mist oorzaak. Op de onbewaakte overweg, bij de Drie Linden te s-H. Arends kerke werd gisterochtend om half zeven een vracht auto van de Fa. de Rooy uit Eindhoven door een goede rentreintje gegrepen en twintig meter meegesleurd. De bestuurder van de auto, de 19-jarige zoon van de fir mant, kwam er zonder let sel af. Hij had de trein niet zien naderen. De locomotor ontspoorde. Op hetzelfde moment haast dat die locomotor de auto greep werd in Krui- ningen een bromfietser uit Goes door een motorrijder, die uit Bergen op Zoom kwam, van de weg „ge veegd'. De bromfietser reed met nog een collega over de rijksweg. Zij reden achter elkaar. Ineens was daar in de mist die motorrijder een Belg uit Temse en volgde de botsing. De brom fietser brak drie vingers en werd naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. De politie wijst er, niet zonder rede nen, nogmaals op bij mist overdag me' groot licht te rijde.! De levering van bieten aan de Middelburgse kaden liep eveneens spaaK. Er wa ren wel bieten maar geen schepen en dus volgde een radiobericht om het maar kalmpjes aan te doen. Dankdag voor dijksluiting op Schouwen- Duivela nd Het Moderamen van de Generale Synode der N. H. Kerk heeft gevolg gegeven aan een door de Syhode ge daan voorstel een dankdag uit te schrijven naar aanlei ding van de sluiting van de dijk op Schouwen-Duivé- land. De dankdag zal Zon dag 29 November worden gehouden. Het Moderamen heeft daarover een rond schrijven aan de kerkeraden gezonden. .a., „Oorlog over Sluis' Over het onlangs versche nen boekje „Oorlog over Sluis" schrijft de tekende voordrachtkunstenares Mevr. E. J. van den Broecke de Man uit Aardenburg on der meer: „Oorlog over Sluis, door S. P. Eeijne, is een aangrij pend boeiend verhaal en te gelijk een waardevol histo risch document, dat verdient gelezen te worden, niet al leen door elke Sluizenaar en ieder die belang stelt in Sluis, maar ook door overig Nederland, omdat het, in al zijn eenvoud, zo precies de sfeer weergeeft in het maandenlang geteisterd stadje, dat totaal verwoest, geofferd moest worden voor de bevrijding van ons land." p ENS bezat ik een hond, een scherpzinnig dier, f-» die ik om bepaalde redenen moest wegdoen. Ik deed hem over aan een boer, die beloofde er goed voor te zullen zorgen. Later bemerkte ik, dat m'n trouwe makker gedegradeerd was tot kettinghond. En dat verdroot mij, uooral omdat iedere bezoeker, die het erf betrad hem „vals" noemde. Maar ja, hoe gaat dat: een mens wordt na jarenlange opsluiting óók niet bepaald blijmoedig gestemd. Hoe het ook zij: deze hond deed in de ogen van de boer zijn werk goed. Hij blafte en rukte als een razende aan zijn ketting als een vreemde het erf betrad. Als die vreemde toevallig eens geen „kastjesvent" was, maar een vriend van de baas kreeg de hond een trap. Daarom is het alleen maar toe te juichen, dat G>S. zich het lot van deze honden hebben aangetrokken en een verordening op tafel hebben gelegd, die na tuurlijk door Prov. Staten zal worden aanvaard. Zo'n verordening moest eigenlijk niet nodig zijn. Maar nu de meeste gemeenten in gebreke zijn gebleven om de op dit punt heersende wantoestanden te bestrijden, is het prettig dat in één klap alle kettinghonden worden beschermd. De hond, die het erf bewaakt verdient dat. V- Het oude gedeelte van het tehuis voor bejaarden te Sluis, Rozenoord, moet drin gend verbeterd worden. Maar daarvoor moet de bus flink rammelen. Men zal nu in 1954 een bazar organise ren. Een comité is reeds ge vormd. Op het jubileum van de W. Zeeuwsvlaamse vereni ging „Ceres", die op 26 No vember a.s. 40 jaar bestaat zal Mevr. Huisman-Gfiep, presidente van de Zèeuwse afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen het woord voeren en Mevr. v. d. Broecke de Man zal decla meren. -J Bietenwagens staan geladen De W. Zeeuwsvlaamse boeren leven in spanning. Dank zij het fraaie najaars weer kunnen zij hun bieten vlot van het land halen, doch het leveren zelf is een probleem. Ondanks de toe nemende capaciteit kan de haven van Breskens 't ver voer niet aan. Menige land bouwer heeft daarom op zijn land zijn wagens staan, hoog opgetast, om er bij het eer ste seintje tussen uit te trekken. Reeds om vier uur des morgens ratelen de wa gens over de polderwegen. GRABBELTON Goed nieuws voor de kin- ders in Retranchement. Dank zij een goed geslaagde collecte zal er een groot Sin terklaasfeest gevierd kun nen worden. Alléén rijst bij ons de bange vraag: is de Sint dan toch een betaald functionaris? Te Sluis is het onderwijs op de Chr. school weer her vat. Vorige week was n.l. roodvonk de oorzaak, dat de schooljeugd vrijaf had. In de mist botste op de Rijksweg te s-Heer Arends kerke gisteren een vracht auto van de Rijkswaterstaat tegen een met fruit geladen wagen. Het fruit werd ge kneusd, de „voerlui" niet Aan het begin van de Dorpsstraat te Nieuwvliet moet men geen auto parke ren. Dat is weer gebleken uit een botsing tussen een autobus van de S.B.M. en een personenwagen, die el kaar wilden passeren, maar het niet konden. Op de duur zal er wel een parkeerver bod volgen, denken we zo. Op de Draaibrugse weg bij Sluis werd mej. R. C. uit Draaibrug rijdend op de fiets door een in volle vaart fietsende jongeman reden. De knaap reed onbe heerst en raakte haar ach terwiel. Mej. C. viel, liep 'n lichte hersenschudding op en gescheurde kleren. De politie, die baldadigheid vermoedt, onderzoekt de zaak. De Fam. Th. B. te Sasput heeft wel met pech te kam pen. Na in Februari door 't water te zijn verdreven keerden zij Dinsdag terug. De inboedel hadden zij op een wagen geladen. Bij de De Klaprooscoliectè te Sluis bracht f37.96 op, die te Wissekerke f 87.74. De Uniecollecte te Schoondijke bracht f 214.84 in het laadje. De collecte, gehouden in de Oud Geref. Gemeente te St. Philipsland ten bate van de Chr. school bracht f422.29 bijeen en de collecte voor de zending in de Ned. Hërv, c Kerk te Scherpenisse bracht aange- 73 24 op. De collecte ten bate van de:Militaire Fond sen heèft te Wemeldinge f59.66 opgebracht. De Klaprooscollecte bracht te Zoutelande op f 33.52. een prettig bericht uit Elle- woutsdijk. Met de herstel werkzaamheden aan de zee dijk is men daar reeds zover kromming van de weg nabij gevorderd, dat men de aan voer van klei heeft stopge zet en zelfs reeds verschei dene tnachines zijn afge voerd. De Fa. Jac. van Oord en Zonen te Utrecht kan op een mooi stuk werk terug zien. hun woonplaats schrok het paard. Het dier sprong opzij, de wagen kantelde en de vracht kwam in het water terecht. Behulpzame buren hebben de inboedel op het droge helpen brengen. Subsidie voor Gelderlands Provinciehuis Bijdrage huldiging wijlen dr ir C. Lely. MIDDELBURG, 14 November Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld 1.000,beschikbaar te stellen in de kosten van een gezamen lijk geschenk der provincies voor de Inrichting van het nieuwe Provincie huis van Gelderland. Voorts willen zij 250,bijdragen in de kosten ter huldiging van wijlen dr ir C. Lely, de man van de droogmaking der Zuider zee. Over het eerste voorstel wordt ge zegd, dat in een vergadering van de Commissarissen der Koningin de ge dachte werd geopperd aan de zo zwaar geteisterde provincie Gelderland bij de inrichting van haar Provinciehuis een geschenk van de andere provincies aan te bieden. Alle colleges van Ged. Sta ten sympathiseren met dit denkbeeld en zijn bereid aan de Staten van hun provincies een voorstel tot beschik baarstelling van f 1.000,te doen. Ook Ged. Staten van Zeeland gaan daarmede accoord, mede omdat de band tussen de provincies onderling de laatste jaren steeds hechter is ge worden door de vergaderingen der Commissarissen, der Griffiers en door het zgn. Interprovinciaal Overleg ter bespreking van gezamenlijke proble men. Wat het tweede voorstel aangaat de len Ged. Staten mede, dat de plannen van de Stichting „Comité tot huldiging van dr ir C. Lely" hun volle instem ming hebben en dat de provincies rondom de voormalige Zuiderzee waarschijnlijk 1.000,tot f 2.000, beschikbaar zuilen stellen. De huldi- fing zal plaats vinden op 23 Septem- er 1954, de geboortedag van deze gro te Nederlander. De beeldhouwer Mari Andriessen is bereid een standbeeld te vervaardigen, dat bij de Afsluitdijk zal verrijzen. Raad van Noordgouwe besprak culturele problemen. In de dezer dagen gehouden raadsverga dering van Noordgouwe is gesproken over het culturele leven in deze gemeen te. Binnenkort zal met de verenigingen besproken worden, wat men zal kunnen doen en ook B. en W. zullen met diverse autoriteiten over de problemen, die zich hierbij voordoen een bespreking voeren. Het betreft hier ook Schuddebeurs als mede eventuele wijzigingen in het uit breidingsplan, dit alles in verband met de oprichting van een verenigingsgebouw. Andere vraagpunten betroffen het aan schaffen van brandblusmiddelen, het aan brengen van straatverlichting en een re geling voor het ophalen van huisvuil. Bij de rondvraag besprak de heer Vier gever de verstrekking van gips. Wethou der Geluk stelde voor, dit per vracht auto's te laten rondbrengen, waarmede de raad accoord ging. De heer van Gastel wees op het gevaar voor het verkeer te Schuddebeurs i-vun. de aanwezigheid van het aldaar onlangs gegraven kanaal. Ten slotte dankte de voorzitter de raadsle den en wethouders voor hun medewer king bij de bevordering van de gemeen tebelangen. Ook werd afscheid genomen van de vier raadsleden, die niet meer in de nieuwe raad zullen terugkeren, n.l. de heren van Gastel, de Rijke, Rijnberg en Viergever. SCHEEPSTIJDINGEN DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 17 Nov. Sleepboot EBRO v. Zoutelande; BREM v. Antwerpen. Vertrokken 17 Nov. KATHARINA THEODORA FRITZEN n. Antwerpen;' Sleepboot EBRO n. Zoutelande. Gepasseerd naar Antwerpen 17 Nov. ALPHA v. Esbjerg n. Gent; PETER v. Zee n. Terneuzen; HOLLAND v. Rotter dam; VINDIKCAT ATQUE POLIT v. Reguejada: FOLLONICA v. Zweden; DE- NEB v. Zee. VROUWENPOLDER. Het wegenplan besproken. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering is medegedeeld, dat er twee woningen gebouwd zullen worden te Vrouwenpolder. Een subsidie van f 15 werd toegewe zen voor de opleiding voor kleuter onderwijs. De heer M. Goedbloed kreeg op zijn verzoek een bijdrage voor woningver betering toegewezen. Een voorstel van B, en W. tot herziening van de sala risverordening voor het gemeenteper- soneel werd.aangenomen, eveneens 'n straatbelas tingverordening. Een verzoek van de heer J. de Vis ser om perceel 31 in het zomerwoning terrein in erfpacht te mogen ontvan gen, werd ingewilligd. Na de rondvraag werd de nieuwe wegenkaart van Walcheren bezich tigd en de wensen die Vrouwenpolder t.a.v. het wegenplan koestert, bespro ken. Voor de Herverkaveling is hier nog wel iets te doen. A. J. VersprilleRisseeuw tussen Dorpsstraat 71 en 73 en aan de heer A. Brakman aan de Dorpsstraat ten N.W. van Dorpsstraat 72. De gunning van zes woningwetwo ningen werd verleend aan V. Ver- straaten te Hoofdplaat voor f 54.660 Het sluitingsuur van de café's werd bepaald om 23.30 uur. Goedgekeurd werden de kosten van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Deze werden geraamd op f 125. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de lichtmast bij de winkel van de Wed. Butler. Gevraagd werd de overtollige grond rendabel te maken. De voorzitter dèel de mede, dat de D.U.W. deze werk zaamheden zal uitvoeren en eveneens het Achterpad en de Dorpsstraat on derhanden zal nemen. Steun aan Zeeuwse patiënten in Gheel (België) MIDDELBURG, 14 November De Vereniging in het belang van lij dende Nederlanders verpleegd in Gheel (België), heeft de Prov. Staten van Zeeland om een jaarlijkse subsidie van f 5.per patiënt, die uit Zeeland af komstig is, verzocht. Deze (protestant se) vereniging staat los van de Rijks instelling te Gheel (die de geesteszie ken in gezinnen onderbrengt of ver pleegt in de infirmerie) en is werk zaam ten behoeve der verzorging en therapeutische ontspanning der patiën ten. Dé Stichting Zeeland adviseerde geen subsidie te verlenen, maar de vereniging te verwijzen naar die ge meenten, welke één of meer van 'haar inwoners naar Gheel ter verpleging hebben gezonden. Ofschoon Ged. Sta ten dit standpunt als juist erkennen, zouden zij toch, gezien het sympathie- kè doel en de nuttige arbeid der ver eniging, willen voorstellen, het ver zoek in te willigen. Het kost de Pro vincie maar een uitgave van f135,-, aangezien er momenteel 27 Zeeuwen in de kolonie te Gheel verblijven. Ingezonden Mededeling (Adv.) l. SC HE NKf/y Zeeuwse huisgezinnen ontvingen ons boekje Laat dit Uw gids zijn bij het bepalen van Uw keus U slaagt tóch beter in het MXDDET .BURG, 18 Nov. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot Kamerbe waarder ter Prov. Griffie de heer J. Kik, thans Bode-Schrijver, en tot Bode-schrij ver de heer J. van Dis, thans typist op arbeidscontract. Ds Talma met motor over de kop geslagen. MIDDELBURG, 18 November. Gister middag is op de Blauwedijk, ds Talma, Ned. Herv. Predikant te 's-Heer Arends kerke op zijn motorrijwiel in botsing ge komen met een auto, op het moment dat hij een 'andere wagen trachtte te passe ren. .Hij maakte een lelijke val en moest met een lichte hersenschudding in het ziekenhuis te Middelburg worden opge nomen. Lezing dr Pfaeltzer. Voor het Middelburgs drankweer- comité heeft dr B. Pfaeltzer, zenuw arts te Middelburg, in de Bogardzaal een lezing gehouden over „Behande ling van drankslachtoffers door een anti-alcoholkuur". Hij achtte de con- sultatiebureaux voor alcoholbestrijding van groot belang, maar ook het en thousiasme van de leden der diverse drankbestrijdersverenigingen mag niet worden verwaarloosd. Meerdere ma-, len worden juist door dit enthousiasme chronische dronkaards uit hun ellende verlost. Juist daarom moet de geheel onthouding steeds een voorbeeld voor anderen zijn. Jubileum-actie Vrije Universiteit. Tijdens een te Middelburg gehouden vergadering van vertegenwoordigers der V.U.-comité's op Walcheren met de heer B. Rutgers te Groningen, één der propagandisten van de V.U.,'is beslo ten op Vrijdag 8 Januari a.s. te Mid delburg in de Geref. Noorderkerk en te Vlissingen in de Geref. .Kerk, Paul Krugerstraat, grote openbare bijeen komsten te houden ter voorbereiding van de Jubileumactie. In deze vergaderingen zal gesproken worden door een professor van de V.U. en een predikant, terwijl een en ander zal worden opgeluisterd met declama tie en zang. Aanrijding. Gistermorgen is bij de Kanaalbrug een aanrijding veroorzaakt door een bestuurder van een uit Lichtenvoorde in België afkomstige trailer. Hij wilde van de brug de Blauwedijk oprijden, doch nam de bocht te groot. Hij moest daartoe weer achteruitrijden en kwam daarbij in aanrijding met een uit Bre da afkomstige personenauto, die van de brug af kwam. De personenauto uit Breda werd licht beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. SCHOONDIJKE. Bouwgrond toegewezen. De Raad van Schoondijke heeft bouwbonden toegewezen aan de heer Aantal medische sportkeuringen neemt af in Zeeland. GOES, 18 November. Het aantal medi sche sportkeuring in Zeeland nam af in 1952, zo bleek uit het verslag van de Fe deratie van bureaux voor sportkeuring. Betreurd wordt, dat de keuringen van personen onder de 12 jaar toenemen en daarboven afnemen. De federatie staat nj. terughoudend tegenover wedstrijd sport van kinderen beneden de 12 jaar. Dat deze keuringen nuttig zijn, bleek wel uit het feit, dat 906 personen moesten worden afgekeurd. Hopeloze situatie. Alleen al voor 19ii4 moeten 736 huizen worden gebouwd! VLISSINGEN, 16 Nov. Op 1 October j.l. stonden er in Vlissingen 1575 woningzoekenden ingeschreven. Op I Januari jX bedroeg dit aantal nog „maar" 1348. In negen maanden tijds zijn er dus 227 bijgekomen. Oorzaak; er kwamen zeer weinig nieuwe huizen gereed, waardoor zelfs nog niet eens kon worden voorzien in de woningbehoefte, voortvloeiende nit de groei der gemeente. B. en W., die deze mededelingen tijdens de besloten raadszitting ter behandeling van de begroting voor 1954 deden, zeggen met het oog op deze cijfers, dat het alleszins redelijk is aan Viissingen een „ruime" toewij zing uit het „krappe" bouwvolume voor Zeeland te verstrekken. Zij zeggen er nog bij, dat op 1 Januari 1950 het aantal woningzoekenden tot 916 was gedaald. Onder die 1575 zijn begrepen 581 aanvragen van elders wonende gega digden, onder wie zich 140 „huwelijks- candidaten" bevinden. Dan zijn er aan vragen van 21 évacué's, 26 gerepatri- eerden, 166 samenwoningen, 222 slecht gehuisvesten, 326 bewoners van nood woningen, 147 „huwelijkscandidaten' uit Vlissingen zelf, alsmede 86 aanvra gen voor verhuizingen binnen de ge meente. Trekt men de laatste catego rie er van af, dan blijkt een volume voor 1.489 woningen noodzakelijk te zijn. Omstreeks 1960 zal de woningnood zijn opgeheven, zo heeft minister Witte onlangs gezegd. Voor Vlissingen lsomt dit neer op de bouw van 213 woningen per'jaar. Maar bovendien moet men er rekening mee houden, dat in de loop van de komende jaren ook nog 264 noodwoningen moeten worden vervan gen (deze staan dus los van de reeds genoemde 326 noodwoningen). Per jaar is dat 38 huizen. Met de 213 vormt dat 251. PER JAAR 450 WONINGEN. Maar dan is men er nog niet. Want het gaat hier alleen en uitsluitend om het inhalen van de achterstand en het gelijktrekken op het normale niveau woningareaal. Hier moet nog worden bijgeteld, het aantal woningen, nodig voor het opvangen der abnormale be volkingsgroei. Vóór 1940, toen er dus van woningnood geen sprake was, werden er elk jaar in Vlissingen 150 hnizen gebouwd. Zonder overdrijving mag men dit nu wel op 200 stellen, zodat men tot een totaal per jaar van rond 450 komt. B. en W. merken naar aanleiding van deze cijfers op, dat de Vlis- singse behoefte zo groot is, dat deze gemeente het aan de Provincie toege wezen bouwvolume bijna in zijn ge heel nodig zou hebben. Maar.'... er Burgemeester van den Bos blijft tot 1 Januari Arnemuiden waarnemen. MIDDELBURG, 18 Nov. De Commissa ris der Koningin in Zeeland heeft voor de periode van 16 November 1953 tot 1 Januari 1954 aangewezen als. waarne mend burgemeester van Arnemuiden de heer J. v. d. Bos, aan wie per diezelfde datum eervol ontslag is verleend als QUr- gemeester in verband met zijn benoe ming tot burgemeester van Smt Anna- land. Door het ontbreken van woongele genheid in laatstgenoemde gemeente blijft de heer Van den Bos voorlopig in Arne muiden wonen. Najaarsmarkt te Oostburg op 25 November. OOSTBURG, 17 Nov. De tradi tionele najaarsmarkt te Oostburg zal dit jaar worden gehouden op Woens dag 25 November op het Ledelplein. Op deze markt is aanvoer mogelijk van alle soorten slacht- en handelsvee, terwijl dit jaar hieraan tevens een markt voor slacht- en handelspaarden, verbonden zal worden. In de afdeling slachtvee worden prijzen beschikbaar gesteld. In alle overige afdelingen zullen verrassingen en surprises toegekend worden. Ook voor diegene, die het grootste aantal vee op de markt aanvoert, is een prijs beschikbaar. zou voor 1954 zelfs veel meer dan die befaamde 500 woningen nodig zijn om de urgente gevallen tot een oplossing te brengen. Dit aantal bedraagt n.l. niet minder dan 736! Huwelijkscandidaten' vragen 2Ö0 woningen, 1 évacué's 21, gerepa- trieerden in hotels en kampen 26, slechte woningen 90 (w.o. 40, die op sociale of medische indicatie van de gemeentegeneesheer ontruimd moeten worden). NOG GEEN UITBREIDING. En bij al deze cijfers is nog geen rekening gehouden met de wensen van de industrie naar uitbreiding van personeel. Het is zelfs onmoge lijk tengevolge van het gebrek aan woningen in voldoende mate ar beidskrachten aan te trekken. Voor al de onderaannemers van „De Schelde", die permanent opdrachten ontvangen en in Vlissingen hun kan toren en werkplaatsen hebben, wor stelen voortdurend met een tekort aan arbeiders. MIDDELBURG, 17 November. De 37- jarige rijswerker G. v. V. uit Gorinchem, is door de politierechter veroordeeld tot zes weken met aftrek wegens diefstal van een bankbiljet van f 50.— dat hij - in een dronken bui - een medearbeider afhandig had gemaakt. Een maand met aftrek kreeg de Bel gische handelaar A. de C. uit St Niklaas die 125 kg. roomboter in zijn auto tracht te te smokkelen. De veehandelaar J. P. uit B„ die voor een Belg twee runderen had gekocht en ze naar de grens had gebracht en ze daar op de wei van de landbouwer G. te Sluis bracht met het doel ze later naar België te laten smokkelen werd veroordeeld tot 6 weken voorwaardelijk met 2 jaar proef tijd en een geldboete van f 100.-. G. werd bij verstek veroordeeld tot f 75.of 20 dagen. Herverkaveling noodgebieden. Geen wijziging van overeen komsten zonder toestemming. GOES, 18 Nov. Degenen, die gronden en andere eigendommen in de gebieden, die herverkaveld zullen worden, bezitten, moeten -er rekening mede houden, dat het niet is toege staan overeenkomsten te sluiten, wel ke wijzigingen in de juridische status van die eigendommen tengevolge heb ben. (overdracht, vestigen van rech ten, pachtovereenkomsten of overeen komsten tot wijziging daarvan enz.), zonder dat de Herverkavelingscom missie Zeeland daarvoor vergunning heeft verleend. Deze beperkende be palingen gelden tot het tijdstip, dat de toedeling der gronden officieel haar beslag zal hebben gekregen. Men moet zich voor elk geval wenden tot het se- eretariaat te Goes. DE ZEBRA-WEDSTRIJDEN. Bij de te Goes gehouden wedstrij den van de Zebra heeft zo blijkt thans Wilhelmina II uit Middelburg met 342,8 pnt een eervolle tweede prijs behaald. Een Hervormde school in Bouwplan West. Aan het eind van het volgend jaar hoopt de Hervormde Schoolvereniging „Het Mosterdzaad" een nieuwe school in gebruik te nemen in Bouwplan West. Deze verheugende mededeling deed Dins dagavond ds A. W. M. Odé, de voorzitter dezer vereniging, in zijn openingswoord op de jaarvergadering en ouderavond, die in de „Prins van Oranje" is gehouden. De school zal gebouwd worden op een terrein naast de Zuidvlietstraat. De raad van Goes heeft vijf lokalen toegewezen en een aanvrage voor een zesde lokaal is in zee. En er zijn zelfs goede verwach tingen, dat men eens acht lokalen zal krijgen. Het afgelopen schooljaar bracht goede resultaten; voor de toelatingsexa mens naar middelbaar onderwijs slaag den alle leerlingen. Ook de verslagen van penningmeester en secretaris getuigden van een gezond verenigingsleven. De heer J. Duvekot werd bij acclamatie her kozen tot bestuurslid. De avond werd verder gevuld met quatre-mains, gespeeld door leerlingen van de Prinses Beatrixschool, alsmede door twee onderwijzers van de Prinses Ireneschool, met viool en pianospel en kampongliedjes, die bij de aanwezigen zeer in de smaak vielen. Na de pauze heeft de heer A. P. H. Gocissen aan de hand van prachtige ge kleurde filmstroken verteld over een reis door enige landen van West-Europa. Bond van Plattelandsvrouwen Óver „Omgang met mensen" heeft me vrouw Truus van Stapele-Manoth uit Steenwijk Dinsdagmiddag gesproken voor de afd. Zuid Beveland-West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op ge voelvolle wijze zette zij uiteen waarom men voor elkaar moet leven. Vertrou wen en eerbied tegenover de medemens zijn eerste vereisten voor een goede sa menleving. In de pauze werd een ten toonstelling Van Welfare-werk bezich tigd en werden velen door chronisch zieken vervaardigde voorwerpen, ge kocht ARNEMUIDEN Voor de brandweer. Door het gemeen tebestuur is besloten tot aankoop van een gesloten trekker-manschappenwagen ten behoeve van de brandweer en een motorspuit met groot vermogen. De af levering door de gebrs van Bergen te Heiligerlee kan omstreeks Februari 1954 worden verwacht AXEL NCVB vergaderde. De afd. Axel van de NCVB vergaderde Dinsdagavond in het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk oXv. mevr. M. Boor-de Graaf. Ds H. Pestman te Terneuzen hield een boeiende lezing over „Iets over de Berg rede", CADZAND Aanbesteding. Door architectenbureau van Cruyningen en Risseeuw werd aan besteed het bouwen van een woonhuis met schuur voor de heer P. van Luyk te Cadzand. In massa en in percelen. Jac. van Dal~n Cadzand massa f 23.000; P. Toussiant idem. 22.249; C. Gast Sluis idem 21.980; W. Hamelink Cadzand idem. .21.667; A. Tocke idem. 21.956; A. Mabelis idem 21.350; H. Zuier Retranchement id. Perceel Timerwerk: P. Toussiant, Cad zand f 8358; A. JToeke Cadzand 7960; W. Hamelink Cadzand 7470. Perceel Metselwerk: Jac. van Ijftlen Cadzand f 11.230; A. Mabelis 10.740. Perceel Schilderwerk: J. Dattijn f 1243; J. de Nijs 1245; H. Toussiant 1Ö20. Perceel Electrisch: A. de Koenen f1121; Joz. van Dalen f 992. KOEWACHT Uitreiking van diploma's. De Kapitein der Rijkspolitie L. Stoorvogel te Hulst, reikte Dinsdagavond in één der zalen van 't gemeentehuis het diploma „geoe fend man" uit aan de reservisten bij de Rijkspolitie A. A. v. d. Poele en G. E. v. Walsberghe. Burgemeester Dierickx, die voor een „opfrissertje" zorgde, dankte de heer Stoorvogel voor de weigekozen woorden en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij nu ook gediplomeerde reserve-politie mannen in zijn gemeente had. KRABBENDI]KE Gekozen tot ouderling. Tot ouderling en diaken zijn in de Geref. Kerk geko zen. resp. de heren Chr. Maas en J. v. Ham. Geslaagd. Voor het Jlijksdiploma hoef beslag slaagde te Utrecht de heer W. v. Elsacker. NW. EN ST. jOOSLAND Benoeming Wijkverpleegster. In de plaats van zr A. C. Coomans, die wegens a.s .huwelijk ontslag nam, is met ingang van 1 December a.s. tot wijkverpleegster bij de Vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en St Joosland benoemd zr H. J. Arntzenius te Amsterdam. O.- EN W.-SOUBURG „Nemidso" in actie. Evenals vorige ja ren zal de Souburgse zakenman verenigd in de winkeliersvereniging „Nemidso", dit jaar in de week van 20 tot 28 Novem ber een winkelweek houden. De winke liers zullen ook nu weer hun beste been tje voorzetten en de etalage zo aantrek kelijk mogelijk maken. Daarnaast zal een bonnenregen gedurende de winkelweek Souburg overstromen. Voor de jeugd' is een speciale attractie georganiseerd. Le muziekvereniging „Vlijt en Volharding" en de signaal afd. van „Astrow" verle nen hun medewerking. RETRANCHEMENT Moedercursusi Op uitnodiging van'liet Groene Kruis is de districtsverpleegster zuster Stellweg begonnen met het geven van een moec. r- en kleutercursus, waar voor een goede belangstelling bestaat.' R1LLAND-BATH Benoeming Districts-Hoofd CDB. De heer H. den Hartög, Districts-opzichter CDB alhier, is met ingang van 1 Jan. '54 benoemd tot Districts-Hoofd CDB van de gemeenten 's-Heerenhoek, Ovezande en Borssele. ST. LAURENS Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk te Sint Laurens werden herkozen tot ouderling de heren K. J. Joosse en L. Koole. In de vacature H. van Langfe- velde, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer H. Verschuure. Tot ouderling-kerkvoogd werden her kozen de heren J. W. Davidse en P. Me- su. In de vacature ontstaan door het a.s. vertrek van de heer E. Friskus, wérd ge kozen de heer A. W. Boerwinkel. Tot diakenen werden herkozen de he ren C. Geldof en C. van Siooten. WOLPHj\ARTSDI]K Kerkdienst Vrederust. Dinsdagavond sprak voor de afd. Vrederust alhier, in de Geref. Kerk, ds v. Winterswijk, N.H. pre dikant te Grijpskerke. Hij sprak naar aanleiding van Hand. 10 34 - Bij God is geen aanneming des persoons - en wekte in een gloedvolle rede de aanwezigen op, om hen die in Vrederust zijn te geden ken in gebed en offer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2