Indische Nederlanders worden tegen zichzelf beschermd Leegpompen van polder Schouwen maakt goede vorderingen Daders leggen verschrikkelijke verklaring af De dijken dicht - Wat nu PROTESTANTS CHRISTELIJK^BLAD VOOR ZEELAND Motie Lemaire verworpen Regering vreest massale overtocht Felle brand te Groningen* Professor Thijsse speurt en tast Pompen rondom Vierbannenpolder gaan proefdraaien Kolendampvergiftiging te Waarde eist één dode Bestelauto uit Kapelle uitgebrand Prins op bezoek bij luchtmacht van Ethiopië. DE BILT ZEGT: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. #0, Tel. z43C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'lraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2000, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 ExpWtatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. WOENSDAG 18 NOV. 1058 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per num. Rubriek Kabouters 10 ct per woord Hooidredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feite, Mid- delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 8.06 der 16.44 u,, Maan op 15, onder 6.13 U. Hoogwater Donderdag 19 Nov.: Vlissingen: 12.07 u. 2.12 m., -vj u. -.- m. Terneuzen: 0.16 u. 2.56 m., 12.36 u. 2.30 m. Wemelding^: 1.33 u. 1.89 m., 18.55 u. 1.74 m, Zierikzee: 1.21 u. 1.65 m., 13.4) u. 1.49 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 17 Nov. Met 26—48 stemmen heeft de Tweede Kamer vanmiddag de motie Lemaire (K.V.P.) verworpen. Tot de te genstanders behoorden de K.V.P., socialisten en de heren Beernink, v. d. Feitz. Kikkert en Tilanus (allen C.H.). De andere C.H.U.-ers wa ren voor, evenals de A.R., V.V.D., K.N.P., S.G.P., C.P.N. en de heren Visch, v. Rijckevorsel en Maenen K.V.P.Daardoor werd uitgespro ken dat niet het oordeel der Indische Nederlanders t.a.v. het vertrek uit Indonesië als doorslaggevende factor zal worden beschouwd bij het verlenen van een voorschot voor de overkomst naar Nederland. De motie de Graaf (K.V.P.) werd daarop aanvaard met 48—26 stem men. Tegen stemden de C.H., V.V.D., A.R., S.G.P., C.P.N., K.N.P:, de heren Visch en van Rijckevorsel (K.V.P.) en v. d. Wetering en Schmal (C.H.). Deze motie werd door Minister van Thiel beschouwd als een ondersteuning van het Regeringsbeleid. De Kamer heeft dus een beslissing genomen in dit vraagstuk, maar het was een beslissing, die velen moeilijk zal zijn gevallen. Het debat, dat over beide moties werd gevoerd was hiervan het bewijs. Het muntte uit door zakelijkheid en soberheid. Het was de heer v. d. Wetering (C.H.), die de niet on verdienstelijke suggestie deed om beide moties in te trekken. Maar het debat was al zover gevorderd, dat daarvan geen sprake meer kan zijn. De heer Lemaire (K.N.P.) had zijn motie eerst nog gewijzigd. Welis waar handhaafde bij de overweging, dat tenslotte de betrokkenen zelf moeten bepalen wat hun eigen be lang vordert (blijven of naar Neder land gaan), maar hjj voegde daar een belangrijke zinsnede aan toe: dit L esluit zal niet genomen moeten worden na overweging van de ver schafte, nauwgezette, objectieve voorlichting omtrent hun vooruit zichten bij overeenkomst naar Ne derland. De motie de Graaf werd onverkort gehandhaafd. Door de aanneming daarvan is de Kamer accoord gegaan met een spoedige oprichting van een organisatie (van overwegend niet ambtelijk karakter), die belast zal worden met de beoordeling van de aanvragen om financiële hulp te ver lenen voor de overtocht naar ons land. Ook zal deze organisatie op „cons ciëntieuze en deskundige wijze" moe ten nagaan of een voortgezet verblijf in Indonesië al dan niet het beste voor de aanvrager is. De betrokkenen zui len daaromtrent uitvoerig worden voorgelicht. Toestand onhoudbaar? In tegenstelling met de verschillende berichten, die ons land bereiken, heeft minister van Thiel verklaard, op ge zag van de Hoge Commissaris, dat de toestand in Indonesië voor de Indische Nederlanders niet onhoudbaar is. Maar de heer Stuf kens (Arb.) betwijfelde dat. In ieder geval zag hij een tegen stelling tussen de verklaring van de Hoge Commissaris en de klachten/'3ïe hem bekend zijn. En daarom drong hij op klaarheid aan. Hij was - verheugd, dat de financiële aspecten van de zaak niet in het geding zijn gebracht, maar dat men slechts wil handelen in het belang van de betrokkenen zelf. De sociahsten gaan overigens van het standpunt uit, dat een voortdurend verblijf in Indonesië voor de meeste Indische Nederlanders het beste is, al moet niet de indruk gewekt worden, dat het hier gaat om een groep die aan haar lot wordt overgelaten. Dit hoeft ook niet, aldus de heer Stufkens, als men maar zorgt voor een intensieve voorlichting, en als men schept het orgaan, dat in de motie de Graaf wordt bedoeld. Het argument, dat men de betrokkenen tegen zichzelf moet be schermen vond hij zo vreemd niet. Dat gebeurt ook bij de sociale wetgeving. Maar dit begrip mag niet robuust ge hanteerd warden. Het moet echter meespreken als het gaat om levensge vaarlijke argeloosheid en duidelijk zelfbedrog. De motie de Graaf is voor de socialisten aanvaardbaar. „De men selijke controle" wordt door hen aan vaard, „die echter de vrijheid van deze m—sen tot het uiterste moet ontzien." Schouten: ernstige bezwaren. Op zeer beheerste wijze formuleerde dr Schouten (A.R.) zijn ernstige be zwaren tegen het regeringsbeleid op dit punt. „In hun eigen belang zullen de betrokkenen zich moeten omscha kelen naar de eisen van de gewijzigde omstandigheden", zo heeft minister van Thiel in zijn Memorie van Ant- "woord geschreven. Met dit standpunt kon de heer Schouten onmogelijk in stemmen, want het komt neer op: wij doen wat we kunnen, maar de Indische Nederlanders moeten in Indonesië blij ven. De motie de Graaf schaart zich achter dit standpunt. In dit voorstel zitten enige dingen waar geen bezwaar tegen in de brengen is. De A.R. kon den hun stem aan deze motie toch niet geven, omdat de regering via een or gaan, zal beslissen of de Indische Ne derlanders naar ons land mogen ko men. Hoe gewetensvol en deskundig de regering ieder geval ook zal beoorde len, het standpunt is onjuist. De be slissing mag niet liggen bij een com missie. Dat is in strijd met de funda mentele rechten van de mens. Hier worden per slot van rekening opvat tingen van mensen ondergeschikt ge maakt aan een opvatting van de rege ring. De motie Lemaire kreeg de steun van de heer Schouten, omdat de te ma ken hebben met een verantwoordelijk heid van regering en volk t.o.v. de In dische Nederlanders, die door het ver leden in een uiterst precaire positie zijn gebracht. Het lot van deze men sen mag niet losgezien worden van wat is geschied en nog geschied. Bij de beslissing moet dat zwaar wegen. Van de heer Oud (V.V.D.) kreeg de A.R. fractievoorzitter ondersteuning. Naar zijn mening is de regering niet geroepen en niet in staat de mensen tegen zichzelf te beschermen. Het be toog van minister van Thiel bevatte ouderwetse, oud-liberale klanken, die hem deden denken aan Kappeyne van de Capello, die de voorstanders van het bijzonder onderwijs tegen „subjec tieve gevoelens" meende te moeten beschermen. Dit oud-liberale stand punt van 80 jaar geleden is door de V.V.D. reeds lang overwonnen. Vol gens de heer Oud is het verbazingwek kend dat de Indische Nederlanders door een rechtse minister in de steek Open deur. De heer v. d. Wetering (C.H.) die er op aandrong om beide moties in te trekken vond overigens de motie Le maire allerminst destructief, zoals de heer de Graaf had gesuggereerd. Ver werping van de motie Lemaire zal een uitwerking hebben, die de motie-in diener zelf niet begeerd. De motie de Graaf vond hij het intrappen van een open deur, omdat de regering reeds de plannen heeft geopperd, die in de mo tie worden voorgesteld. Ook de heer van Rijckevorsel (K.V.P.) schaarde zich achter het standpunt Schouten. Waarom mogen Indische Nederlanders met geld wel terugkomen en de arme stakkers die wellicht geen voor schot krijgen niet? Dit onderscheid kon hij niet aanvaarden. Het stand punt van de regering is naar zijn me ning in strijd met het zelfbeschikkings recht van de Indische Nederlanders, met de volkenrechtelijke bepaling dat bij gebiedsafstand de landgenoten het recht hebben de eigen souverein te Drie gezinnen dakloos. GRONINGEN, 17 Nov. Een felle uitslaande brand in de Nieuwstad te Groningen heeft drie gezinnen met 21 kinderen binnen een uur dakloos ge maakt. De brandweer van Groningen heeft een verwoede strijd gevoerd te gen de felle vuurzee, die een gevaar opleverde voor de belendende perce len. Men zag geen kans, nog de inboe del te redden en de talrijke bewoners moesten bij buren worden onderge bracht. De brand is ontstaan doordat een zoontje van een der families met lucifers speelde nabij een kast, waarin een fles petroleum stond. De Finse president, Paasikivi, heeft zijn goedkeuring gehecht aan een lijst van ministers voor een zakenkabinet, dat door de president van de Finse bank, Tuomioja, is gevormd met als voornaamste opdracht het land een be groting te geven. volgen, met de R.T.C.-overeenkom- sten, terwijl het ook in strijd is met het adagium „gelijke kansen voor iedereen". Geen positieve daad. Minister van Thiel herhaalde voor een groot deel nog eens in een goe de verdediging zijn oude argumen ten. Het uitgangspunt zal zijn, dat ieder geval nauwkeurig apart bekeken zal worden. Dat zou het standpunt zijn, dat de heer Lemaire een half jaar ge leden ook nog had ingenomen. En ver der ziet de bewindsman het als een verantwoordelijkheid om het meren deel der Indische Nederlanders in In donesië te laten blijven. Zij moeten proberen in dat land een positie te vinden. De vrijheid om naar Nederland te komen wordt niet be knot. Maar de regering kan geen po sitieve daad stellen, die een massale overtocht naar ons land zou betekenen. Velen zouden menselijkerwijs gespro ken hun ondergang tegemoet gaan. „Ik kan niet zeggen: beste Indische j Nederlanders, komt U maar naar Ne-1 derland het geld ligt voor U klaar".1 Wel zal de regering deze mensen zo veel mogelijk steunen door het geven van vakopleiding en voorlichting. De minister was ervan overtuigd, dat de Hoge Commissaris de waar heid niet verdraait. De regering heeft het grootste vertrouwen in zijn adviezen. De motie Lemaire is niet uit te voeren, omdat daarin het eigen oordeel van de betrokkenen als doorslaggevend wordt be schouwd. „Ik hoop niet mee te ma ken, dat 10 a 80.000 Indische Ne derlanders naar Nederland komen, want ik ben er in geweten van overtuigd, dat deze mensen in Ne derland geen en in Indonesië mis schien wel aan de slag komen". De moord op Bobby Greenlease. KANSAS CITY, 17 Nov. In hei gerechtsgebouw van Kansas City is Dinsdag voorlezing gedaan van de be kentenis van Carl Hall en mevrouw Bonnie Heady, de ontvoerders en moordenaars van de zesjarige Bobby Greenlease. Volgens Hall heeft de jon gen zich niet in het minst verzet, toen hij werd ontvoerd. „Hij scheen zich veeleer te amuseren en ingenomen te zijn met het autoritje". „Nadat ik de auto tot stilstand had gebracht", zo vervolgt de moordenaar in zijn bekentenis, „ben ik uitgestapt en heb de bagageruimte geopend, waar ik een plastic doek had gelegd. Ver volgens liep ik naar voren, waar Bob by nog zonder iets te vermoeden zat. Bonnie liep langs de weg. Ik nam een stuk touw, dat Bonnie mij had gege ven, en deed dit om de hals van Bob by om hem te wurgen". Toen het touw te kort bleek, aldus Hall, en de jongen zich verzette en hem schopte, „trok ik mijn revolver en vuurde van dichtbij twee schoten af. Het eerste schot trof de jongen niet, maar het tweede doorboorde zijn sche del. Hij begon hevig te bloeden en be woog zich niet meer. Daar het bloed overval vloeide, nam ik Bobby uit de auto en legde hem op de grond. Ik was er zeker van, dat hij dood was. Ik wik kelde hem in de plastic doek en legde hem achter in de auto. Toen bedekte ik het pak met een oude deken, die zich in de auto bevond". Gedurende de voorlezing van de be kentenis wendde Robert Greenlease, die op enige passen afstand van de moordenaar van zijn zoon zat, zijn ogen geen ogenblik van Hall af. Deze scheen volkomen op zijn gemak. GOES, 17 November. „De dijken zijn dicht; wat nu?" Deze vraag, waarop hij van zijn gehoor zeker geen antwoord verwachtte, stelde prof. Thijsse, directeur van het Waterloopkundige Laboratorium te Delft vanmiddag aan een gezelschap journalisten, aan wie hii de achter grond van de sluiting van het dijksgat bij Ouwerkerk uitlegde. „Kijk", zo beantwoordde de hoogleraar zelf de vraag, „we gaan nu op twee manieren te werk. Eerst zullen we moeten zien uit te vinden hoe het kwam, dat vele dijken bezweken en waarom de ene dijk wel voor het water moest wijken en een andere, waar men het misschien eerder verwacht had, niet. Is dat gebeurd", zo vervolgde hij, „dan kun nen we gaan bekijken hoe we betere dijken kunnen maken! Meer zeg ik er niet over", zo besloot prof. Thijsse, en daarvoor was voor hem de kous af. Maar prof. Thijsse heeft gelukkig nog iets meer verteld. „De ramp heeft onS geleerd", zo zei hij, „hoe een dijk niet moet zijn.". Hij wilde daarop verder niet ingaan, doch wees er uitdrukkelijk op, dat men er niet toe mag overgaan mensen de schuld te geven van de dijkdoorbra ken. De toestand tot voor de ramp, zo zei de hoogleraar, is historisch gegroeid. Hij wees dan ook de op merking van de hand, dat er in het verleden bij het maken en verbete ren der dijken ernstige fouten zou den zijn gemaakt. Het is echter niet zo eenvoudig uit te vinden wat de oorzaak is geweest der dijkdoorbraken. Vermoedelijk waren de buitenprofielen goed in orde. Het kan zijn, dat er aan aan de binnenpro- fielen iets heeft gemankeerd of dat de constructie van het dijklichaam niet hecht genoeg was. PROEVEN. We zijn daarop met prof. Thijsse naar de windtunnel getogen, waar het water hoog werd opgejaagd tegen een dijk, die van hout was gemaakt. Het bleek het model van een doorbroken dijk bij Stavenisse te zijn. Door het water op te jagen tegen, op en over de dijk te laten slaan kan men door mid del van ingenieuze instrumenten na gaan hoe groot de kracht van het zee water is geweest. Zo wordt er gezocht naar een verklaring voor de doorbra ken. Op deze wijze kan men ook ko men tot de beantwoording van de ora torische vraag, die prof. Thijsse ten slotte nog stelde: „Hoe ziet de ideale dijk er uit?" DE „DELTA". Zonder uit de school van de Delta commissie te klappen heeft prof. Thijs- se nog iets verteld over het Deltaplan. Zij, die in 1947 een plan opperden voor afsluiting van de zeearmen werden voor fantasten uitgemaakt. Thans wordt het plan als urgent beschouwd. Er is destijds een grote maquette ont worpen van de zeearmen benoorden Schouwen en Duiveland. Sinds korte tijd heeft men de ruimte in het ge bouw, waar de maquette staat opge steld, het geheel uitgebreid met de ge hele Ooster-Schelde. De ruimte was echter te gering om dat volgens de re gelen der kunst te doen. We hebben er nu maar het spiegelbeeld van gemaakt, dat meer op een lachspiegel gelijkt, zoals prof. Thijsse het noemde. Inder daad, we hebben ons wel even de ogen uitgewreven, toen we kijkend in de richting van de Noordzee, Bergen op Zoom zagen liggen en meer van der gelijke eigenaardigheden, die zijn ontstaan door dit spiegelbeeld. „Maar hydraulisch is de zaak in orde", zo verzekerde ons prof. Thijsse. Hij vertelde nog, dat de opdracht tot het uitbreiden van de maquette reeds is gegeven in October 1952, dus nog en kele maanden vóór de ramp. In een artikel, dat wij morgen ho pen te plaatsen, geven wij een beeld van hetgeen prof. Thijsse heeft ver teld over de gang van zaken bij de sluiting van het gat te Ouwerkerk in theorie en praktijk. Een groot deel van het voorbereidends wetenschappelijke werk, dat aan da sluiting van de stroomgaten moest voorafgaan, werd geleverd door het Waterloopkundig Laboratorium to Delft, dat onder leiding staat van prof. ir J. Th. Thijsse, die onmiddellijk na de stormramp in Februari door de re gering uit Amerika, waar hij op stu diereis vertoefde, werd teruggeroepen. Professor Thijsse keerde terug en wijd de zich geheel aan de sluiting van da stroomgaten, doormiddel van model onderzoek. Op deze foto ziet U 't mo del van de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk. Rechts Ouwerkerk. Prof. Thijsse, rechts met papier in de hand, geeft aanwijzingen aan zijn staf. AMERIKAANSE HULP WORDT VERMINDERD. PHILADELPHIA, 17 November. Harold Stassen, directeur van het bu reau voor de wederzijdse beveiliging, heeft gisteravond te Philadelphia ver klaard, dat de economische hulp der V.S. aan Europa dergelijke resultaten heeft gegeven, dat deze hulp weldra zal kunnen worden verminderd. ZIERIKZEE, 17 Nov. - De pompboot „Neptunus" van de Prov. Gelderse Electriciteitsmij. die sinds half September in de haven van Zierikzee was gestationneerd, zal weldra gaan verdwijnen. Ruim 40 volle dagen is deze drijvende pomp installatie in gebruik geweest bij het leegpompen van het waterschap Schouwen, waarvan zij meer dan 30.000.000 kub. m. water voor haar rekening nam. Met de demontage van de bur,- leidingen zal worden begonnen en het is het plan, dat de boot zelf volgende week naar Nijmegen wordt teruggebracht. Deze pompboot is nu overbodig ge worden, omdat het waterpeil in de polder dermate is gezakt, dat de aan de Zierikzeese Havendijk in werking zijnde drie electrische pompen aan deze kant het water vlot aan kunnen. Met het oog op de werkzaamheden ter verbreding van de dijk, waarop deze pompen geplaatst zijn, zullen nu de buisleidingen verlengd worden. Over het algemeen maakt het leeg pompen van de polder Schouwen uit stekende vorderingen. De pompen bij Burgsluis hebben al vrijwel geen wa ter meer en vier hiervan zullen nu worden overgeplaatst naar Schelphoek, waar zij ter hoogte van de zogenaamde Gemene Geul zullen worden opgesteld. Hier staat volop water en dit kan alleen door in de onmiddellijke na bijheid geplaatste pompen worden weggemalen. Ook de pompen bij Den Osse, een vrij laag gelegen punt tussen Brouwershaven en Scharen- dijke, aan de Noordkant van Schou wen en Duiveland, hebben nog vol doende water te verwerken en draaien op volle kracht. VIERBANNENPOLDER. Naar ons van de zijde van de Prov. Waterstaat wordt medegedeeld, zullen morgen de pompen rondom de Vier bannenpolder gaan proefdraaien. Het waterpeil in deze polder is nu vrijwel stationnair, doordat de afsluiting bij Ouwerkerk weinig of geen water meer doorlaat. Wanneer zich geen onver wachte strubbelingen voordoen, zal waarschijnlijk over ongeveer een week met de droogmaling van deze polder kunnen worden begonnen. Hiertoe zijn acht pompen met elk een capaciteit van 50 kub. m. per min. bij Ouwer kerk opgesteld en twee pompen van resp. 400 en 100 kub. m. per min. bij Stevenssluis. Verwacht wordt, dat deze pompen in staat zullen zijn, het groot ste gedeelte van de polder leeg te pompen, terwijl wellicht in de huurt van de Rijksweg van Zierikzee naar Zijpe nog enkele kleine pompen zullen moeten worden bijgeplaatst. Door het vlotte verloop, dat de werkzaamheden bij Ouwerkerk heb ben, zal dus eerder met het leegpom pen van de polder kunnen worden be gonnen, dan aanvankelijk werd aange nomen. De heer Borstlap Europa secretaris van de P.C.A.I. UTRECHT, 16 Nov. Het bestuur van de Protestants-Christelijke Arbei ders Internationale heeft de heer A. Borstlap benoemd tot secretaris voor Europa van de P.C.A.I. De heer Borstlap, die thans adjunct secretaris van het Internationaal Chr. Vakverbond is, heeft dezer dagen aan het bestuur van het I.C.V. ontslag uit deze functie gevraagd. De Verbondraad van het C.N.V. heeft in zijn heden gehouden vergade ring besloten, de heer Borstlap lid te doen blijven van het Verbondsbestuur van het C.N.V. Oorzaak: slecht trekkende schoorsteen. WAARDE, 17 Nov. Vanmor gen is in de woning van de heer H. Kole te Waarde een tragisch geval van kolendampvergiftiging geconstateerd, dat de 49-jarige mevr. C. van der Hart^Roelands uit Kruiningen het leven heeft ge kost. Toen men zich vanmorgen, onraad vermoedend, toegang tot het huis ver schafte, bleken de heer Kole en zijn echtgenote, die in een zijkamer slie pen, in bewusteloze toestand te zijn. Zij zjjn zo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Van de schoonmoeder van de heer Kole, mevr. van der HartRoelands, die tijdelijk bij de familie in huis was als baker, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het 3-jarig kind, dat eveneens in de kamer van de kachel, die de kolen damp had verspreid sliep, bleek niets te mankeren. Een ander kind van 1% jaar was juist de avond tevoren in het ziekenhuis opgenomen. Op verkeersweg Bergen op Zoom.Zeeland. BERGEN OP ZOOM, 17 Nov. Vanmiddag is op de verkeersweg Ber- gep op ZoomZeeland even voorbij de bossen van Cuijpers een bestelauto van de firma S. P. Groenleer, Ooststraat te Kapelle-Biezelinge, vrijwel geheel uitgebrand. De bestuurder C. B. v. d. Borgt uit Hansweert kwam van de richting Ber gen op Zoom gereden en rook een ver dachte brandlucht in de wagen. Toen hij de auto aan de kant van de weg had stopgezet bleek, dat de auto in brand stond en er weinig meer te blussen viel. De wegenwacht, die juist passeerde verleende de eerste hulp en regelde het verkeer. De brandweer van Hoo- gerheide werd gewaarschuwd en on der leiding van de heer Groffen werd met twee stralen van de hogedruk ne velspuit het blussingswerk ter hand genomen. Ook werd een kraanwagen van het nabij gelegen tankstation ge waarschuwd om de brandende auto weg te trekken. Van de Borgt had de tegenwoordig heid van geest om de lading van de bestelauto bestaande uit landbouwma chines e.d. in veiligheid te stellen. De auto brandde geheel uit en werd later weggesleept. Het verkeer onder vond enige tijd vertraging. ADDIS ABEBA, 16 Nov. Het was te verwachten, dat de Prins ook een bezoek zou willen brengen aan de Ethiopische Luchtmacht. Dat heeft hij gistermorgen gedaan en wel op de vliegbasis Bishoftus: een nabij enkele prachtige meren gelegen plaatsje ruim 40 km. van Addis Abeba. De Ethiopische Luchtmacht bevindt zich nog in een beginstadium. Men be schikt slechts over enkele vliegtuigen. Het commando wordt gevoerd door de Zweedse kolonel, graaf Von Rosen, die voor de oorlog ook bij de K.L.M. ge vlogen heeft. De instructeurs in de verschillende vakken zijn eveneens Zweden. De Prins heeft de lunch gebruikt in de keizerlijke villa „Fairfield". De vil la ligt aan de oever van een diep kra- termeer. Na een lunch in de sprookjesachtig gelegen keizerlijke Villa in Bishoftu: heeft de Prins zich weer naar Addis Abeba begeven om zijn opwachting te maken bij een van de invloedrijkste mannen in Ethiopië, namelijk Ras Kas sa, die in de mannelijke lijn recht streeks van koning Salomon zou af stammen en uit die hoofde sterke eisen op de Ethiopische troon zou kunnen doen gelden. Ras Kassa is echter een min of meer onopvallende figuur, die niettemin achter de schermen van het keizerlijke hof een belangrijke rol speelt. DE BILT, 17 Nov. Veel bewolking en op vele plaatsen mist. Later plaat selijke opklaringen. Overwegend droog. Overwegend zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Middagiempera- turen ongeveer dezelfde ais gisteren of ie :s lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1