VAL DA DE SLUIKER Plinsinga uit Vlissingen maakt uitstekend debuut in hoofdklasse* Hofman Middelburgs kampioen* Verenigingswedstrijden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring* BURGERLIJKE STAND Zo oud als de wereld Doe het met Castella Dinsdag 17 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina i Van het Zeeuwse schaakfront. Oostburg leidt in de 2e klasse* GOES, 16 November. De meeste wedstrijden om het persoonlijke schaak kampioenschap van Zeeland hoofdklasse werden nu gespeeld en er begint al aar dig tekening in de strijd te komen. De uitslagen waren: J. L. WoudstraM. J. Quakkelaar 01; WoudstraScheltens V'oudstraFlissebaalje 10;. Quakke laarBoon 0-1; QuakkelaarSchel tens 10; QuakkelaarFlissebaalje 10; QuakkelaarPlinsinga 01; BoonScheltens BoonFlisse baalje 10; ScheltensPlinsinga 01; FlissebaaljePlinsinga 01; Boon Woudstra ScheltensWoudstra 01; FlissebaaljeWoudstra 01; ScheltensQuakkelaar 01; Flisse baaljeQuakkelaar 01; Plinsinga— Quakkelaar 10; ScheltensBoon 1 0; FlissebaaljeBoon 01; Plinsinga Boon 10; FlissebaaljeScheltens 0—1; PlinsingaScheltens 10; Plin singaFlissebaalje 10. De nieuweling W. J. Plinsinga uit Vlissingen maakt een uitstekend de buut. Hij won alle zeven zijn tot nu toe gespeelde wedstrijden. De Middel burgers W. Flissebaalje en drs. J. Scheltens zijn reeds uitgeschakeld. De stand is nu: W. J. Plinsinga 7 uit 7; M. J. Quakkelaar 5 uit 8; J. L. Woud stra 4 uit 6; G. G. Boon 4 uit 7; drs J. Scheltens 3 uit 9; W. Flissebaalje 0 uit 9. DE EERSTE KLASSE. In de eerste klasse speelde V.U.K. uit Kapelle tegen Terneuzen en moest daarbij het loodje leggen met een 37 nederlaag. Vlissingen speelde tegen Goes. Het kwam nog niet tot een be slissing. De Scheldestadbewoners wis ten een puntje binnen te halen door een 53 overwinning. DE TWEEDE KLASSE. In de tweede klasse kwam Oostburg aan de kop, dank zij een benauwde 46 overwinning op Landau II in Axel. De wedstrijd tussen Landau I en Breskens telde twee afgebroken partijen. Voorlopig heeft Breskens een 3'44'4 voorsprong. De stand zonder de wedstrijd Landau IBreskens luidt als volgt: Oostburg 2 Landau I 1 Terneuzen II 1 Breskens V.S.V. Landau II 11%— 8% 4%- 5% 3%— 6% 6 —14 SCHOLIEREN DEELDEN EERLIJK. In Oostburg speelden de leerlingen van de middelbare schglen een schaak wedstrijd tegen die van Middelburg. Er werd gespeeld aan 19 borden en de uitslag was 9%9%. De gedetail leerde uitslagen waren: H. de RidderG. Woudstra 10; W. de Wolf—G. Snip C. Jan senP. Cevaal 10; I. de Bruijne W. van Wouwe 01; A. Meulendijk H. van Londen 10; P. van Rhee— S. v. d. Broeke 10; P. Manhave R. van Bennekom B. Brugge, manJ. Louwei-se 0—1; F. van Git tenbergerB. de Bruijne 01; G. Iet- T afcltennisprogramma Het programma van de Zeeuwse ta- feltenniscompetitie voor de week van 28 tot en met 28 November luidt als volgt: lste klasse: SorryWill van Zoe- len; Wilno IIBe Fair. 2de klasse: P.Z.E.M.—Schelde; Will van Zoelen IISorry II. 3de klasse A: Schelde IIBe Fair II; P.Z.E.M. II—V.S.V.; Will van Zoelen IIAmor. 3de klasse B: Wilno III—Spirit II; 't Zandt II—V.S.V. II. 4de klasse heren: M.T.T.C. IISorry IV; A.T.T.C. II—M.T.T.C.; A.T.T.C.— Sorry VI; Will van Zoelen IVSorry 4de klasse dames: Goes IIIM.T.T.C. III. De Volleybalcompetitie Nadat vorige week reeds begonnen was met de wedstrijden van de 2de klasse van de Walcherse Volleybal competitie, werden Zaterdag de eerste wedstrijden voor de lste klasse ge speeld. De uitslagen waren: E.V.V.C.—U.O.C. 2—2; M.T.S.—Ma rathon 3—1; U.O.C.—M.T.S. 2—2; Ma rathon—E.V.V.C. 0—3; E.V.V.C.—M.T. S. 3—0. Het Damprogramma Het programma van de Zeeuwse damcompetitie vermeldt voor de week- van 23 tot en met 28 November slechts twee wedstrijden. Het zijn de ontmoe tingen G.D.C.D.O.S. in de hoofdklas se (25/11) en RenesseVlissingen III in de 2e klasse B (28/11). maB. Sorber 01; A. VisserH. van Bergen 0—1; H. DuinkerP. Munters 10; B. LeenhoutsW. van Woerden 0—1; J. Hulster—D. Kolff 0—1; P. BreelD. Koole J. Nortier J. de Mey 01; A. de BliekI. Bier- ma 10; E. de BreeA. de Man 10; T. de Dreu—J. Heijsse 10. Voor de Zeeuwse schaakcompetitie wordt in de week van 23 tot en met 28 November slechts één wedstrijd ge speeld. Het is de ontmoeting in de 3de klasse tussen Vlissingen III en Souburg II (23/11). SPIONNEN IN VIETNAM ONTMASKERD. HANOI, 16 Nov. Volgens de Viet namese politie is een Chinese commu nistische spionnage-organisatie ont maskerd, die via de radio contact hield met het communistische hoofdkwartier in Hongkong. Onder de zestig arres tanten bevond zich de voorzitter van de communistische partij in Noord- China. De vóórnaamste agent had ech ter de wijk naar communistisch China kunnen nemen. De organisatie, waarvan voorname lijk rijke Chinese handelaren en stu denten en steden in de Delta van de Rode rivier deel uitmaakten, had haar documenten verborgen onder de dak pannen van de moskee in Hanoi, waar zij gemakkelijk te bereiken waren via 'de ramen van het hoofdkwartier. TAFELTENNIS. Dame won Heren-enkelspel. Dc Dreu veroverde drie titels. MIDDELBURG, 14 Nov. Na een uitermate spannende strijd met de Amsterdam mer Rijnen heeft Hofman van het Middelburgse „Will van Zoelen" kans gezien beslag te leggen op de hoogste Middelburgse tafeltennistitel: kampioen le klasse Heren-enkelspel. De kampioen van vorig jaar, Tilroe (WvZ) werd reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. De Dreu (WvZ) zorgde voor een grote verrassing. Hij veroverde niet alleen In de 3e, zijn eigen klasse, de titel, maar deed dit ook in de 2e klasse van het Heren-enkelspel.Samen met zijn clubgenoot Huibregtse werd hij tevens kampioen 2e klasse Heren-dubbelspel. le KLASSE HEREN ENKEL.. 2e klasse: 1. De Dreu (WvZ); 2. Hui- Hoe vreemd het bij tafeltennis lopen bregtse (WvZ); 3. Van Damme (WvZ). >f liever SDrineen) kan. werd wel be- _?e. P„e L|reu (WvZ); 2. Van (of liever springen) kan, werd wel be wezen in de eerste ronde van de le klas se Heren-enkel. Tilroe, Rijnen en Hofman waren in dezelfde poule ingedeeld. Hof man won van Tilroe en verloor van Rij nen, die echter op zijn beurt weer door Tilroe geklopt werd. Alle drie dus één verloren. Het reglement schrijft voor, dat in dergelijke gevallen de stand bepaald wordt door het setgemiddelde. Hierbij trok Tilroe aan het kortste eind en viel af. Hofman en Rijnen gingen over naar de volgende ronden om tenslotte als finalis ten te eindigen en tegen elkaar uit le komen. Na 4 sets - deze partij werd gespeeld in „The best of five" - was er nog steeds niets beslist (12-21, 21-15, 19-21, 21-15). Hofman heeft in de laatste, zenuwslo pende set getoond mentaal een zeer ster ke speler te zijn. Driemaal stond hij ach ter: 3-7, 10-13 en 15-20 om tenslotte toch nog met 23-21 te winnen. Vooral het inlopen van zijn laatste ach terstand (15-20), waarbij elke misslag fu nest geweest zou zijn, was een prachtig staaltje. OVERIGE KLASSEN. In de tweede klassen Heren enkel was het de derde klasser de Dreu (WvZ), die, tegen alle verwachtingen in, met de eer ging strijken. In de finale sloeg hij zijn clubgenoot Huibregtse, welke speler in de eerste klasse als derde eindigde en dus tot de besten van Middelburg gere kend moet worden. Dezelfde de Dreu won op gemakkelijke wijze het Heren enkel 3e klasse. Ook het Heren-dubbel spel in de 2 eklasse wist hij samen met zijn rivaal Huibregtse op zijn naam te brengen. Het Heren-dubbelspel le klasse was, zoals verwacht, voor Rijnen-Tilroe. Bos-Verton wonnen het Heren-dubbel in de 3e klasse, (beiden WvZ). Mevr. Hermanides (MTTC) zorgde in de 4e klasse van het „Heren" -enkel spel voor een aangename verrassing. Vol komen verdient won zij haar laatste par tij tegen Tevel (WvZ). Een dame dus, die de overwinningenreeks van „Will van Zoelen" verbrak. Op eigen verzoek kwam Mevr. Hermanides in de Heren-afdeling uit. Ook in de aparte Dames-afdeling ein digde zij op de eerste plaats. In de Vlissingse afdeling was het de Pool Hawrylkiewicz (Wilno), die als eer ste eindigde. Zijn landgenoot Groch (Wil no) werd tweede. De uitslagen* Heren-enkelspel. le klasse: 1. Hofman (WvZ); 2. Rijnen (Smash, Amsterdam tijdelijk WvZ); 3. Huibregtse (WvZ). Ingezonden Mededeling (adv.) TEGEN HOEST PASTI LLES DE°ZACHTE VALDAMILD Gilst (WvZ); 3. Van Heuven (VSV). 4e klasse: 1. Mevr. Hermanides (MT TC); 2. Tevel (WvZ); 3. van Voorst (MT TC). le klasse: Afd'. Vlissingen 1. Hawryl kiewicz (Wilno); 2. Groch (Wilno). Dames-enkelspel. 4e klasse: 1. Mevr. Hermanides (MT TC); 2. Mej. van Waegeningh (MTTC); 3. Mej. Pluijmers (MTTC). Heren dubbelspel. le klasse 1. Rijnen-Tilroe (WvZ). 2e klasse: 1. De Dreu-Huibregtse (W vZ). 3e klasse: 1. Bos-Verton (WvZ). Na afloop van de wedstrijden (er wa ren 64 inschrijvingen van 35 deelnemers), reikte de heer C. Rotmans, competitie- leider der afd. Zeeland van de N.T.T.B., in de Groene zaal van het Schuttershof in Middelburg, waar de wedstrijden Za terdag plaats vonden, met een toepasse lijk woord de prijzen uit. Be Fair heeft ernstige plannen MIDDELBURG, 14 Nov. In de eerste klasse van de Zeeuwse tafeltenniscompe- titie schijnt Be Fair uit Vlissingen ern stige plannen te hebben. Nu werd Spirit i neigen huis met niet minder dan 1-9 ge klopt, zodat de eerste plaats behouden bleef, ook al omdat Will van Zoelen het tegen Wilno II niet verder dan een 5-5 gelijk spel wist te brengen. De 10-0 over winning, die Will van Zoelen op Spirit behaalde, kon hierin geen verandering meer brengen. De stand is nu: Be Fair 3-5; Will van Zoelen 3-4; Sorry 1-2; Wil no II 2-1; Wilno I 1-0; Spirit 2-0. In de 2e klasse behield Goes de lei ding, dank zij een 9-1 overwinning op het bezoekende Schelde, 't Zandt en Will van Zoelen II deelden eerlijk (5-5), zodat de stand hier is: Goes 2-4; Will van Zoelen II 2-2; 't Zandt 1-1; Schelde 2-1; Sorry II 1-0. In de 3e klasse A won PZEM II met 0-10 van Schelde II, maar verloor met de zelfde cijfers van Will van Zoelen III. VSV had geen medelijden met Amor en stuurde de belastingmensen met een 8-2 nederlaag naar huis. In de 3e klasse B kwam Goes II op de eerste plaats door een 10-0 zege op Spirit II. Wilno III begon met een 8-3 overwin ning op 't Zandt II, terwijl VSV II en Sorry III gelijk speelden (5-5). In de 4e klasse heren zag Sorry VI kans om het eigen vijfde team een 3-7 nederlaag te bezorgen. MTTC II won met dezelfde cijfers van ATTC n. Bij de dames veroverde Wilno TV de leiding door een 8-2 overwinning op Spi rit III. Goes IV stuurde Spirit IV met een 10-0 nederlaag naar Middelburg terug. RECTIFICATIE. Korfbal De wedstrijd tussen Vios I en Togo I, gespeeld te Krabbendijke, eindigde in een 41 overwinning voor Togo I. Vier en veertig ploegen namen er aan deel. GOES, 16 November. Zaterdag werden te Goes de jaarlijkse verenigings wedstrijden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring gehouden, waaraan door 44 ploegen werd deelgenomen. De leiding berustte b(j de heer Klompe. De dames en heren kwamen uit in zestallen, de dames- en herenveteranen in viertallen. De oefeningen bestonden voor de dames uitvrjje oefeningen, hoog brug, paard breedtesprong en rlngzwaaien; voor de heren uitgrond- oefeningen, hoog brug, ringen stil en paard lengtesprong; voor de damesvete ranen uitvrije oefening, ringzwaaien en laag brug; voor de herenveteranen uit: vrije oefening, laag brug en laag rek. maximum aantal punten be- II 334.9, Olympia 316, Medioburgum I 332.6. Het droeg voor de dames en heren 400 en voor de veteranen 240. Voor de prijstoekenning gold voor de eerste prijs 75 voor de tweede prijs 70 en voor de derde prijs 65 De uit slagen waren: Groep A: lste prijs: Prins Hendrik (Breda) 380 (medaille), VZOS (Yer- seke) 367.9, VZOS II 368.3, Volhar ding (Goes) 371.3; 2de prijs: UDI (Bergen op Zoom) 354.1, Olympia (Tholen) 356.6; 3de prijs: Sparta (Krabbendijke) 330.7; Atlas (Hein- kenszand) 325.3. Groep B: lste prijs UDI (Bergen op Zoom) 360.9 (medaille); 2de prijs Domburg 343.4, WIK (Wemeldinge) 340.6, Astrow II (Souburg) 347.1, VZOS I 352.5, Wilhelmina I (Middel burg) 341.4, Medioburgum II (Middel burg) 340.7; 3de prijs: DAW ('s-Gra- venpolder) 312.1, Oostkapelle 320.5, THOR (Sas van Gent) 315.4, Olym pia I (Kapelle) 334.Olympia II 322.9, UDI I (Wolfaartsdijk) 335.9, UDI III 316.3, Astrow I 323.8, VZOS Perzisch Hof verklaart zich bevoegd. LONDEN, 16 Nov. Het Perzische militaire Hof, waarvoor ex-premier Mossadek terecht staat wegens pogin gen om het Perzische regiem omver te werpen, heeft zichzelf bevoegd ver klaard om de kwestie te behandelen, aldus heeft radio-Teheran Zondag be kendgemaakt. Ook verklaarde het Hof zich be voegd om een zaak van een medebe- klaagde van Mossadek, de voormalige stafchef brigade-generaal Rjahi, te be handelen. Nehroe bezorgd over Ameri- kaans-Pakistaans militair verdrag. NIEUW-DELHI, 16 Nov. De In dische premier, Nehroe, heeft ver klaard, dat een militair verdrag tussen de Ver. Staten en Pakistan een kwes tie van zeer grote bezorgdheid voor India is. Een dergelijk verdrag zal ver reikende gevolgen hebben voor geheel Azië, aldus Nehroe, die erkende, dat Pakistan vrü is een buitenlandse mo gendheid toe te staan troepen op zijn grondgebied te legeren. Het mag zelfs zijn onafhankelijkheid prijs geven. In dia zal, aldus Nehroe, niet ingrijpen, maar het is bezorgd voor de gevolgen. Groep C: lste prijs: VZOS 370.9 (medaille), Prins Hendrik 366.2; 2de prijs: Volharding 359.8, Atlas I 337.4, Astrow 344.1. Groep D: 2de prijs: UDI (Bergen op Zoom) 353.3 (medaille), Oost kapelle 344.9. Groep E: lste prijs: Prins Hendrik I 188.3 (medaille), Prins Hendrik II 180; 2de prijs: Volharding I 167.7, Volharding II 169.9, Volharding III 177.5, Prins Hendrik III 178.2. Groep F: lste prijs: Prins Hendrik 193.5 (medaille), Volharding 185.9. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door de voorzitter van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, de heer Lemmers uit Vlissingen. Eisenhower in Ottawa: V.S. hebben de wijsheid niet in pacht! OTTAWA, 16 Nov. President Eisen hower heeft te Ottawa verklaard, dat de Ver. Staten zich niet het monopolie van de wijsheid aanmatigen. De Ame rikanen willen met hun vrienden, on verschillig welke, alle middelen over wegen, die tot vrede kunnen leiden. Canada en de Ver. Staten kunnen uit vinden, hoe Nrd.-Amerika beschermd kan worden tegen een verrassende aanval uit de lucht. „Wij zullen de verdediging van ons continent verze keren, zonder afbreuk te doen aan de beloofde hulp aan West-Europa en zonder onze vrienden in het gebied van de Stille Oceaan te vergeten", al dus de president. Minister Mansholt terug uit de V.S. en Suriname. SCHIPHOL, 16 Nov. Minister Mansholt, die te Washington bespre kingen heeft gevoerd met de Ameri kaanse autoriteiten en in Suriname 'n landbouwkundige oriëntatiereis heeft gemaakt, is gisteravond op Schiphol teruggekeerd. Over zijn besprekingen zei hij, dat men in Amerika zeer zeker begrip heeft voor onze wensen ten aanzien van de verkoop van de Amerikaanse surplusvoorraden van landbouwpro ducten, die een waarde hebben van circa 4 milliard dollar. AAGTEKERKE. Geboren: Aarnout, z.v. M. van Hermon, 23 j.; G. J. Meesen, 23 j. J. Janse en M. Dekker. Gehuwd: J. Blaas, 19 j. en L. de Vis ser, 20 j.; J. de Visser, 26 j. en P. Wisse, 22 j.; C. Corbijn, 23 j. en P. Verhage, 20 j. ARNEMUIDEN. Geboren: Jacob, z.v. J. Schets en W. van de Gruiter; Adriaan W., z.v. A. Adriaanse en J. C. Kusse; Pie- ternella C., d.v. A. N. van Hemert en C. P. Rijnberg;Leendert J., z.v. P. van der Graaö en M. C. Kramer; Maatje, d.v. A. Louwerse en J. Baaijens; Marinus, z. v. I. van Belzen en W. Schuit. Gehuwd: M. Hoebeke, 21 j. en D. Meul- meester, 20 j.; I. Onderdijk, 35 j. en J. van Belzen, 21 j. Overleden: A. de Nooijer, 50 j„ echtg. v. C. de Meulmeester; J. de Ridder, 75 j., echtg. v. J. Ventevogel, eerder weduwn. v. A. Marteijn; C. Meulmeester, 72 j„ wed. v. A. de Meulmeester; W. Goedhart, 80 j., echtg. v. C. W. Verniel. AXEL. Geboren: Helena M., d.v. J. G. A. van Eijk en M. C. de Koning; Louis J.. z.v. J. Scheele en F. S. Heule; Anto- nius G. C., z.v. P. C. de Reu en M. M. Sijs; William A. A., z.v. A. A. M. Gijsel en J. M. de Kever- Raymonda T. M., d.v. G. de Wit en B. I. Bos; René A., z.v. H. van Marie en M. C. T. Elswijk; Jaspert A., z.v. F. Jansen en E. J. Oppeneer. Ondertrouwd: K. J. van Drongelen, 28 j. en G. Buijze ,27 j.; M. C. de Vos, 29 j. te Breda en M. P. Boeije, 27 j.; L. van de Wege, 22 j. en H. Witte, 19 j.; W. van Eck, 25 j. en M. L. Dieleman, 23 j.; G. de Hoog, 26 j. te Zuidland en D. A. Dekker, 30 j.; A. Colijn, 23 j. te Goes en A. A. van de Wege, 19 j. Gehuwd: J. J. L. Herrebout, 29 j. en P. van Dalen,' 36 j.; J. C. Verhuist, 26 j. en Ingezonden Mededeling (adv.) Huidverzorging ter verhoging van Uw charme Zo lang als de wereld bestaat, dat is misschien een tikje overdreven, maar in ieder geval zo lang als er vrouwen op aarde zijn, hebben zij altijd alles in het werk gesteld om haar natuurlijke charme en schoonheid te behouden en zo mogelijk te verhogen. En dat deden ze niet alleen door het dragen van mooie kleren en kostbare sieraden, neen, al in de grijze oudheid wisten de dochters van Eva, welk een beko ring er uitgaat van een mooie, gave huid, en allerlei schoonheidsmiddelen, bereid volgens oude recepten, waarin welriekende oliën een hoofdbestand deel vormden, werden aangewend om dit te bereiken. Hoe bevoorrecht is in dit opzicht de positie van de heden daagse vrouw! Een dagelijkse behan deling met Castella Schoonheidszeep (2 stukken 50 ct.) is voldoende voor de verzorging van haar huid. Immers in deze zeep is de weldadige olie ver werkt, die haar huid de nodige zacht heid en soepelheid geeft. Mocht Uw huid echter meer gebaat zijn door een behandeling met overvloedig schuim, dan is er de Castella Spécial (32 ct.) en voor een kleine beurs de heerlijke onverpakte Castella Bloemenzeep (wacht U voor imitaties!), in fraaie kleuren, voor slechts 20 cent. „Blauw Wit" tc Kloetinge speelde gelijk Zaterdag j.l. speelde het enkele maan den geleden opgerichte „Blauw Wit" te Kloetinge een vriendschappelijke Korf balwedstrijd tegen een gecombineerd twaalftal van „Vitesse" uit Wolphaarts- dijk. Na een afwisselend spel, waarin „Blauw Wit" een licht veldoverwicht had, eindigde de-e, door scheidsrechter Meyer geleide, wedstrijd in een 4-4 gelijk spel. In dit twaalftal is het spel van de beide lste klasse spelers Mevr. Crucq-de Loo- ze en de heer J. Kuipers wel erg toon aangevend. Het tweede twaalftal van deze vereni ging speelde, eveneens vriendschappe lijk, een wedstrijd tegen een twaalftal van „Olympia" uit Wilhelminadorp. Deze wedstrijd eindigde in een 40 overwin ning voor de thuisclub. Oriënteringsrit van M.C. „Dc Zeeuwen" Motorclub „Dé Zeeuwen" organiseerde Zaterdag j.l. een oriënteringsrit door Walcheren over een afstand van 88 km. De ronde liep over goede wegen, maar daar verschillende controles op zeer lis tige wijze opgesteld waren, was het een zeer geslaagde, mooie rit. Er waren 19 deelnemers. De uitslag was als volgt: F. de Visser 0 strp.; 2. A. Bouwens (ii- 3. W. Flipse (2); 4. W. Janse (3); 5. P. Kodde (4); 6. I. Oyaa (5); 7. I. de Jonge (5); 8. A. Kodde (6); 9. D. Roelse <8910. M. de Pagter (9). Maar zijn plaagzucht moet hij bot vieren. Hij schijnt maar niet te kun nen of te willen begrijpen, dat Jacob Heilman voor goed heeft afgedaan en dat diens naam' voortaan Frits Zij Ier is. Dat hij nog steeds van Jaap spreekt, is begrijpelijk, maar het wordt toch al te gek, als hij diens vrouw aanspreekt mej, „juffrouw Zijlman" of „juffrouw Heiier" of ja, „hoe is het ook weer? Bijier, Mijier, Kijler?" Bij liet wegrijden worden de heren natuurlijk door het gehele gezin naar het rijtuig gebracht. Als de burge meester reeds gezeten is, bemerkt de dokter, dat hij „zijn zakdoek vergeten heeft" en hij gaat die nog even ha len Als Hanna weer in huis terugkeert het rijtuig is al verdwenen vindt zij op de tafel een beurs met twintig gouden Napoleons en op een snipper tje papier de woorden„Om in de eerste behoeften te voorzien". HOOFDSTUK XXV. De voormalige maire van Sluis laat er geen gras over groeien: zijn „ma chine" gaat malen an in een minimum van tijd is dokter Stellaard eigenaar van de voormalige boerderij „Over- duin", die snel door metselaars, tim merlui en schilders wordt opgeknapt, zodat zij in oude luister herrijst. Een half jaar later woont Frits Zij- ler op de oude stee als pachter van de dokter. De landerijen zijn dan ook in diens bezit, zelfs nog iets meer dan er vroeger bij „Overduin" behoorden. Enkele malen is dokter Stellaard „over" geweest en alles heeft zijn goedkeuring kunnen wegdragen. ,Wat heb ik door u een kostelijk vast goed", zegt hij tot zijn vriend, de burgemeester. „Hoe gelukkig, dat u mij op de waarde van dat pand op merkzaam gemaakt hebt". Dan meesmuilt burgemeester Ver- wolde maar: de man trekt tot heden maar een miniem percentage van zijn Enkele maanden later ontvangt Frits Zijier de volgende brief: „Beste Jacob! Daar heeft mij een zware slag ge troffen. Mijn oude, trouwe vriendin, met welke ik zooveel overbracht heb, die mij meer dan twintig jaar trouw en gewillig heeft gediend en veel lief en leed met mij heeft doorgemaakt, mijn oude merrie, mijn goede „Jans" is gestorven. Het goede dier had haar krachten in mijn dienst geheel ter mijn „oudje" te believen; want ik zie natuurlijk geweldig tegen de drukte op. Doe mijn groeten aan je vrouwtje. Uw vorige patroon, Dr Stellaard' Lachend reikte de boer de brief aan zijn vrouw over en als deze hem ge lezen heeft: „Wel, Hanna, wat denk je er van?" „Dat moeten we natuurlijk doen. Ik wil ook wel eens kennis maken met je vrienden daarginds. Maar ik zie FEUILLETON Aflevering 62 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn bruikt, en opeens was zij weg. Het spijt mij vreeselijk, zooals gij, die haar gekend hebt, zult begrijpen. Nu moet ik een ander paard hebben, en het zou mij genoegen doen als je even over kondt komen om mij in deze gewich tige omstandigheid met raad en daad bij te staan. Ik begrijp echter, dat je moeilijk van je vrouw en kinderen zult kunnen scheiden en daarom stel ik je voor, het geheele huisgezin mee te brengen; dan kan de oude Marina, die gestadig over je ligt te zeuren, je geheelen zoogenaamden schat eens zien; ook zou je op den molen even kunnen aanloopen. Natuurlijk reis je, omdat het geheel in mijn belang is' voor mijn rekening. Ik wacht je aan staanden Vrijdag; mijn rijtuig' zul je aan het Sloe vinden. Maar vergeet niet je vrouw en de kleine „Heilman- netjes" of ja de „Bijlstertjes" of „Lijs tertjes" of hoe ze heeten mogen kapitaal en hij zal het wel niet ver- hoeveel zijn er ook weer? mee te hogen ook. i brengen. Ik vraag je dat alleen om wel wat tegen zo'n reis op. Kunnen wij er in één dag zijn?" „Het is natuurlijk vroeg dag. Maar 't zal wel gaan. De dokter zal wel be rekend hebben, dat we er 's avonds aan komen". De lange tocht wordt aanvaard. En hoewel wat laat, zij arriveren die Vrijdagavond toch nog in het dorpje in het Land van Goes. Het worden een paar gezellige da gen. Het is de vraag, wie er meer ge niet: de dokter, de oude Marina of de voormalige sluiker! Op de molen is de ontvangst natuur lijk allerhartelijkst. Als de dokter een paar dagen latei- met zijn gewezen koetsier naar Goes rijdf, om een nieuw paard te kopen, blijkt het dier reeds zo goed als ge kocht te zijn door de dokter. De hele zaak is dus niets anders geweest dan een list, zoals Zijier begrijpt, om zijn gehele familie, buiten zijn kosten, eens op bezoek te hebben! Dan rijden zij ook nog naar het veer aan de Schelde, want Hanna wil zo graag de plek zien, waar haar man in die angstwekkende nacht te voet over dat brede wa'ter is gegaan. Ook wijst, onder de indruk, Frits Zijier nog de plaats aan, waar de molenaar hem, bijkans stervende, gevonden heeft. „O, Frits, als ik geweten had", zegt zjjn vrouw die avond, „of had kunnen vermoeden, in welke gevaren je ver keerd hebt, ik zou van angst gestor ven zijn". „Welk een zegen van God, dat je het niet geweten hebt, Hanna. Maar ook wat een zegen, dat alles zó door God is bestuurd". Zij begrijpt hem Op de vóórlaatste avond van hun bezoek zijn allen, ook de oude Marina, bij de weduwe Wenberg op het molen huis. „Je schijnt vergeten te zijn, Jaap", zegt de plaagzieke dokter, „dat je aan die vrouw daar en aan haar zoon je leven te danken hebt. Want als die er niet geweest waren, nudan was er niemendal van je terecht gekomen". „Dat ben ik niet vergeten, dokter. En dat zal ik nooit, nooit vergeten. Maar ook: Eben-Haëzer". „Wat betekent dat?" vraagt de dok ter. „Dat weet u wel. Tot hiertoe heeft de Here ons geholpen", zegt de wedu we Wenberg. „Ja, dokter. En nu moet ik u nog eens iets vragen", zegt Zijier. „Kom op, man. Als het maar niet al te gek is". „Op het hek van de boerderij staat nog steeds „Overduin". Vindt u het goed, dat ik er „Eben-Haëzer" op laat schilderen?" Dokter Stellaard snuit opeens hevig „Dat moet dan maar. Vind je ook niet, moeder Wenberg?" vraagt hij. EINDE. te Woensdrecht en C. J. van Liere; K. J. van Drongelen, 28 j. en G. Buijze, 27 j.; B. F. van Opdorp, 25 j. te Terneuzen en M. D. Robijn, 28j.; M. C. de Vos, 29 j. te Breda en M. P. Boeije, 27 j.; L. van de Wege, 23 j. en H. Witte, 19 j.; J. G. Noor- danus, 26 j. te Utrecht en T. A. van Esch, 25 j.; W. van Eck, 26 j. en M. L. Diele man, 23 j.; G. de Hoog, 26 j. te Zuidland en D. A. Dekker, 30 j.; S. Sarinanamual, 23 j. en F. Verheezen, 20 j. Overleden: C. Lensen, 74 j., wed. v. C. W. de Jonge; C. Moes, 63 j., echtg. v. A. de Feijter. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Lijdia M., d.v. A. de Reijger en P. H. Pieterse. 's-GRAVENPOLDER, Overleden: M. Huizer, 77 j., echtg. v. M. Moeleker. HOEDEKENSKERKE. Geboren: Maria M. J., d.v. J. Bal en M. C. van Went. Ondertrouwd: A. J. de Punder, 30 j. en M. Poortvliet, 25 j. Gehuwd: D. A. de Bart, 30 j. en K. C. Bondewel, 29 j. KAPELLE. Geboren: Pieternella, d.v. W. Philipse en C. C. van de Graaf; Ja- comina E., d.v. C. Nijssen en C. E. Nijsse; Johanna C„ d.v. J. A. van Liere enC. Mal- lekote; Cornells A., z.v. J. N. Bevelander en J. M. Kot; Cornelia M., d.v. M. Evers- dijk en F. J. Rijnhout. Gehuwd: P. den Herder, 27 j. en B. Janse, 24 j.; N. M. Meijer, 27 j. en S. Del- zenne, 25 j.; J. Janssen, 24 j. en S. de Kraker, 23 j.; C. Veerhoek, 27 j. en C. B. Gerritse, 22 j.; P. van de Vrie, 24 j. en A. Rottier, 22 j. Overleden: P. C. M. Verdurmen, 18 j. KLOETINGE. Geboren: Pieternella, d. v. J. C. Eversdijk en M. M. Bazen. Gehuwd: W. Smits, 29 j. en M. Goeree, 28 j.; C. M. Dekker, 24 j. en C. P. Bree- weg, 22 j.; J. C. Eversdijk, 25 j. en M. M. Bazen, 24 j. Overleden: P. Otte, 82 j., wedn. v. D. Toorenaar. KRABBENDIJKE. Geboren: Pieternel la J., d.v. J. van Koeveringe en L. A. Al- lewijn; Johanna A„ d.v. M. Feiten en H. Hanskamp; Frangois D. E., z.v. E. W. de Bel en M. J. Boei. Ondertrouwd: M. Weststrate, 25 j. te Den Helder en M. Overbeeke, 23 j.; H. J. de Hamer, 52 j. en F. M. Zeevaart, 47 j.; S. Wiegman, 25 j. te Kruiningen en P. M. Sinke, 25 j. Gehuwd: J. J. van Iwaarden, 24 j. en M. Molhoek, 25 j.; C. J. van Duivendijk, 23 j. te Yerseke en A. van Houte, 20 j. Overleden: E. Weststrate, 58 j., echtg. v. C. Blok. OUDELANDE. Geboren: J.„., v. L. L. de Wilde en P. Harinck. OVEZANDE. Geboren: Sigfrida H. M, d.v. J. Ars en C, van den Dries. Overleden: G. Wagenaar, 78 j., echtg. v. A. Ars. POORTVLIET. Geboren: Adriaan C„ z. v. J. J. Boer en A. Aarnoudse; Mattheus J. z.v. J. M. van der Klooster en N. W. Heijboer. Gehuwd: A. J. C. Bos, 19 j. en M. A. Voshol, 20 j.; M. L. Deurloo, 26 j. en M. de Groen, 24 j.; R. Veld, 24 j. en J. A. vari Nieuwkerk, 26 j.; L. A. van Dijke, 25 j. en E. A. W. van der Graaf, 28 j.J J. C. van Dijke, 22 j. en P. M. van der Male, 28 j. Overleden: C. M. C. Kleppe, 60 j.; J. D. Quist, 78 j., echtg. v. A. E. Anthonisse. VLISSINGEN. Geboren: Sophia M., d.v. J. de Koek en J. M. de Roos; Bartholo- meus, z.v. D. L. Manusama en E. E. de Willigen; Geertruida H., d.v. W. A. Lou- werens en M. van Belzen; Johanna C. E„ d.v. G. Heyt en P. C. Steenbakker; Hen ri J. A., z.v. G. de Bouville en J. Luhu- lima; Marietta P., d.v. N. Hueting en C. P. F. Trimpe; Adriaan, z.v. J. van der Zouwen en W. P. Sturm; Sara J., d.v. J. Nieuwenhuize en C. van 't Westende; Josina, d.v. J. de Troije en J. Catsman; Hans, z.v. F. Naerebout en H. de Vos. Ondertrouwd: J. Guzowski. 26 j. en J. M. de Waard, 30 j.; L. Jobse, 29 j. te Mid delburg en W. P. Broeksma, 24 j.; A. Leeuwenburg, 19 j. en A. Schenkenberg, 20 j.; F. W. L. Dronkers, 24 j. te Vlaar- dingen en H. C. van den Berg, 19 j.; J. Otte, 28 j. te Nieuwdorp en E. J. Lobbe- zoo, 27 j.; M. A. van Duyvenvoorde, 27 j. te Almelo en L. van Belzen, 25 j.; J. J. van de Riet, 26 j. en J. G. Kosten, 22 j.; J. Grool, 31 j. en E. Tuinder, 21 j.; W. H. van Rooijen, 26 j. en D. M. de Koster, 22 jaar. Gehuwd: H. van Dam, 24 j. te Doorn en M. S. Braem, 23 j.; C. M. Zweedijk, 27 j. en B. C. Wijtenburg, 26 j.; H. J. Usmanij, 26 j. en J. Sitanala,.24 j. Overleden: J. J. Sijbrandts, 75 J., echtg. v. J. B. v. d. Kop; J. H. Knuijt, 80 j„ wedn.; P. de Kam, 78 j., wed. v. A. Meert; J. Risseeuw, 79 j., echtg. v. J. v. Peenen; P. Vlag, 63 j., wedn.; M. J. Heijnsdijk, 47 j., echtg. v. C. M. Dobbelaere; J. Lam pers, 68 j„ echtg. v. G. de Nooyer; J. v. d. Jagt, 57 j„ echtg. v. D. E. Jonckman; D. Holtkamp, 78 j., echtg. v. J. G. Heuse- veldt. WEMELDINGE. Ondertrouwd: M. II. Vermerris, 29 j. en A. J. Feijtel, 21 j.; C. A. van Beugen, 28 j. te Goes en M. J. Schipper, 28 j. Gehuwd: C. A. Smits, 29 j. en J. Ou deman, 20 j. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: J. de Vroe, 47 j. en D. Dingemanse, 49 j.; A. G. Eggebeen, 22 j. en P. Vermeulen, 20 j.; A. de Bokx, 26 j. en M. A. Goudswaard, 21 j.; C. L. Wirtz, 27 i. en C. Houtekamer, 27 j. Overleden: P. de Herder, 51 j., echtgen. v. A. J. Kloet; C. L. Kallemein, 84 echtgen. v. J. Houtekamer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4