DEZE WERELD v&n ö&q tot Ö&Q Halenkof tracht de gunst van 't volk te verwerven. Jubileum „Friesch Dagblad". H v Feestelijk diner van Keizer Haile Selassi. Finse Kabinetscrisis duurt voort, Regering is niet op de hoogte* Verhoging van levensstandaard der Rassen. Geen almachtig dictator, maar leider van een groep. Orkest van lijfwacht speelde „In naam van Oranje". GRIEP EN VERKOUDHEID iOv. de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour in de Stille Zuidzee aan. Het geweldige Amerikaanse productieapparaat was van grote betekenis voor de oorlogstoerusting der geallieerden. Franklin D. Roo sevelt beleefde echter de vrede niet. Hij stierf op 12 April 1945 en werd opgevolgd door Harry Truman. Gladde wegen* Meeleven van de Friese christelijke bevolking met hun dagblad. Onweerswolken boven Bermuda. Strijd tegen myxomatose internati onaal* Ballonnenactie van de I*C*C*C* heeft succes* SDe ïladia Dinsdag 17 November 1953 ZEEUWSEN DAGBLAD Pagina 3 LONDEN, 14 November. „Indien een peiling van de openbare mening in de Sowjet-Unie zou worden gehouden, zou waarschijnlijk blijken, dat de Russische premier, Georgie Malenkof, zich thans veel meer in de volksgunst mag verheugen dan in Maart j.l., toen hij zijn functie aanvaardde", schrijft Reuters medewerker Don Dallas, voormalig Reuter correspondent te Moskou. Op binnenlands gebied heeft Malenkof een sussingspolitiek tegenover het Rus sische volk gevolgd, waardoor hij thans door de meeste Russen wordt beschouwd als „de man, die ons een beter leven heeft beloofd". Malenkof heeft zijn gehele politieke loopbaan op het spel gezet in een groots- opgezette poging om de levensstandaard der'Russen te verhogen, meer levensmid delen te doen voortbrengen en meer verbruiksgoederen ter beschikking van het volk te stellen. Volgens Russische maatstaven is zijn binnenlandse politiek beslist liberaal. Na het overlijden van Stalin konden de Russische heersers twee wegen gaan. De ene was een politiek om zich met ge weld en onderdrukking te handhaven, de andere hield een verzoeningsgezind op treden in, om daadwerkelijke steun van het volk voor het nieuwe Kremlin-be- wind te verwerven. En thans is de actie voor verhoging van de levensstandaard een der voornaamste onderwerpen voor de op het binnenland gerichte Sowjet-propaganda. In het verleden is het Sowjetrussi- sche volk vele malen gemobiliseerd, omdat dit paste in het kader van een bepaald politiek drijven. Doch het ver schil is, dat de mensen nu weten, dat zij er persoonlijk op vooruit zullen gaan, indien zij er in slagen het pro ductieprogramma der regering te ver wezenlijken. Stalin heeft nooit dergelijke toena- naderingspogingen tot het volk gedaan. Malenkof heeft de Sowjet-burgers in De Prins in Ethiopië. (Van onze correspondent Alfred van Sprang). ADDIS ABEBA, 16 Nov. De grote zaal van het keizerlijk paleis in Addis Abeba bood Zaterdagavond een feestelijk aanzien toen keizer Haile Selassi en keizerin Menen een groot diner aanboden ter gelegen heid van het bezoek van Prins Bernhard. Er waren meer dan 100 gasten aanwezig. De muziek tijdens het diner werd zoals gewoonlijk verzorgd door het orkest van de Keizerlijke lijfwacht onder leiding van de Oosten rijkse dirigent Franz Zelwecker. Op het programma stond onder andere een speciaal gearrangeerde potpourri van Nederlandse melodieën, waarin verwerkt waren. „In naam van Oranje", „De Zilvervloot", „Merck toch hoe Sterck" en „In een blauw geruite kiel" e.a. De Prins heeft de adjudant van de Keizer, kolonel Makonnen Deneke, die door H.M. de Koningin is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden, deze onder scheiding uitgereikt. Aan de Keizer heeft H.M. de Ko ningin reeds vroeger het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw verleend. Gistermorgen heeft de Prins zich naar de Nederlandse suikeronderne ming „Wonji" begeven, 110 km ten Zuid-oosten van Addis Abeba. Ander half jaar geleden is de H.V.A. daar be gonnen met het planten van suiker riet en het bouwen van een moderne suikerfabriek. Men is nu zover, dat over vijf maanden het eerste riet tot suiker verwerkt zal kunnen worden. In een jaar tijd zal de productie groot genoeg zijn om de totale behoeften van Ethiopië en Eritrea te kunnen dekken. Het was een rit van twee uur welke de Prins gelijktijdig een indruk van het land gaf. In „Wonji" hebben een van de directeuren van de H.V.A., de heer K. Raadsheer en de administra teur, de heer J. Rauwerda de Prins het HELSINKI, 16 Nov. De directeur van de Finse Bank, Sakair Toeomija, heeft president Paasikivi meegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is, een Ka binet op zo breed mogelijke basis te vormen. Het was hem niet gelukt, de voornaamste politieke partijen te win nen voor een plan om de huidige eco nomische crisis op te lossen. Toeomija is partijloos en heeft eens de post van minister van Buitenlandse Zaken be kleed. De Kabinetscrisis begon tien dagen geleden, toen het Parlement, dat vond dat de minderheidsregering-Kekkonen te weinig gelden uittrok voor de hui zenbouw, een motie van vertrouwen over deze zaak verwierp. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat nieuwe algemene verkiezingen zullen moeten worden gehouden om de crisis op te lossen. Oorspronkelijk zouden er eerst in Juli a.s. verkiezin gen worden gehouden. Stichting Protestants Bibliotheekwezen. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Tot direc teur van de stichting tot bevordering van het Protestants Bibliotheekwezen in Ne derland is benoemd de heer J. J. van Melle te Rotterdam. Deze stichting werd in 1950 opgericht door de organisatie voor Herv. Mannen „In Dienst der Kerk", de Ned. Prot. Bond, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Fed. van Vrijz. Herv. Verenigingen, de Vrijz. Chr. Jeugdcentrale, de stichting „Kerk en Wereld' de Raad voor het Jeugdwerk der N. H. Kerk, de Raad voor de zaken van Kerk en Gezin der N. H. Kerk en de Amsterdamse stichting vOor Prot. Volksbibliotheken. voor Ethiopië enorme bedrijf, waarin 50 Nederlanders en 3500 Ethiopiërs werken, laten zien. Evenals iedere an dere bezoeker was ook de Prins zeer onder de indruk van wat men in an derhalf jaar tijd onder moeilijke om standigheden gepresteerd heeft. Na het gebruik van de lunch op „Wonji" is Prins Bernhard weer langs dezelfde weg naar Addis Abeba terug gekeerd. Eisen van Keniase blanke politieke leiders. NAIROBI, 13 Nov. De blanke politieke leiders van Kenia hebben Donderdag ge- eist, dat het Britse beheer over alle ras sen In de kolonie zal worden voortgezet. Zij verwerpen elke „verdelings" politiek tussen de rassen en houden vast aan het beginsel, dat de hooglanden in de kolonie voor de blanken gereserveerd blijven. Zij leggen voorts de nadruk op hun opvat ting. dat de blanke gemeenschap verant woordelijk is voor het leiden van de niet blanken naar een hoger ontwikkelings peil, zodat de niet-blanken hun eigen plaats in de aangelegenheden van het land zullen kunnen innemen. Deze punten zijn vervat in een verkla ring van de veertien blanke, niet officiële (d.w.z. gekozen) leden van de wetgeven de .raad van Kenia, die ongeveer 20.000 blanke kiezers vertegenwoordigen. Voorts spreken deze leden zich uit voor deelneming van alle groepen aan de re gering. nauwlettend toezicht op immigra tie uit het Oosten en afzonderlijke scho len voor elk ras. het openbaar rechtstreeks toegesproken en een beroep op hun medewerking ge daan. Stalin had na 1946 niet meer in. het openbaar gesproken. Malenkof heeft het volk bovendien in zijn toespraken als volwassenen toege sproken, terwijl Stalin de Sowjetburgers herhaaldelijk behandelde alsof zij geen overwegingen van hoge politiek konden begrijpen. GEEN ALMACHTIG DICTATOR. Van het begin af is Malenkof opgetre den als de leider van een groep en niet als een almachtig dictator. Onder Malenkofs leiding wordt steeds meer afgerekend met de verering van de persoon. Reeds wordt de geschiedenis der Bolsjewistische heerschappij óver de Sow jet-Unie herschreven, om aan te tonen dat Rusland niet slechts door een man, doch door de Sowjet burgers, onder lei ding der communistische partij, groot is geworden. Malenkof heeft de politiek van het ge meenschappelijke leiderschap verkozen en hij moet deze tegenover het volk rechtvaardigen. Dit vereist een vernieti ging van de oude Stalin-legende. Het gemeenschappelijke leiderschap is ook noodzakelijk om verschillende stro mingen in het Kremlin zelf in de gewen ste richting te leiden. Samenvattend kan dan ook worden gezegd, dat het gemeen schappelijke leiderschap In de Sowjet- Unie thans heel wat meer is dan slechts een partyleuze, zoals er zovele zyn, be sluit Don Dallas. Japan beschuldigt Zuid-Korea van agressie. TOKIO, 14 Nov. Japan ziet in de onlangs gemelde bezetting door Zuid- Koreanen van het eiland Takesjima, aan de Oostkust van Korea, een di recte aanval op Japans gebied, aldus heeft de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Okazaki, meegedeeld op een vergadering van de liberale (re- gerings) partij. De minister meent, dat het Japans- Amerikaanse verdrag voor wederzijd se bijstand, volgens hetwelk de Ver. Staten Japan zullen verdedigen tegen directe aanvallen, op deze kwestie van toepassing is. Hij verklaarde, dat de regering op het ogenblik over deze zaak besprekingen voert met de Ame rikaanse militaire autoriteiten. Ingezonden Mededeling (adv.) Met Aspirin-tabletten (alléén echt met het Bayerktuis) be strijdt U snel en zeker De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon, die een reis maakt door het Verre Oosten, heeft ook Zuid-Ko- rea bezocht. Zondag is hij, vergezeld door zijn echtgenote, per vliegtuig uit Seoel naar Tokio vertrokken. Westelijken schaffen zone- passen af. BERLIJN, 16 Nov. De drie Weste lijke Hoge Commissarissen in Duits land hebben hun Russische collega Za terdagochtend een nota ter hand ge steld, waarin zij meedelen, dat voor het gebied van de Bondsrepubliek geen interzonale passen meer nodig zijn. Oostduitsers, die naar het Westen willen, hebben ook geen verblijfsver gunning meer nodig. De Russen waren tot dusver niet bereid de passen ook voor Oost-Duitsland af te schaffen. ■■■II Franklin D. Roosevelt leed aan de gevolgen van kinderverlamming, maar hij ging zo energiek aan de slag met zijn wederopbouw-pro- gramma, dat zijn tegenstanders steeds geringer in getal werden. Reusachtige economische plannen, (the New Deal) werden doorgezet en de U.S.A. kwam de crises te boven. Hij werd herkozen in 1936, '40 en '44. ■t Op 7 December 1941 vielen de Japannezen EINDE llllllllllllllll lliailllllllllBIIIBIMIIlllllMIIIIli K.N.A.C. waarschuwt? DEN HAAG, 16 Nov. De lichte en ook wel zware regenbuien van de laatste da gen herinneren er de weggebruikers aan, dat de tijd van de gevaarlijke najaars periode weer is aangebroken. De K.N.A.C, wijst er op dat regen en bladeren de we gen glad kunnen maken en dat de kans op slippen dus groot is. Men diene met deze gevaarsfactoren dus ernstig reke ning te houden bij de wijze van rijden. Dat geldt zowel voor de automobilist die zijn snelheid zal dienen aan te passen aan deze ongunstige omstandigheden, als voor de wielrijder en motorrijder, om de voetganger niet te vergeten, die niet door ondoordachte of plotselinge manoeuvres de automobilist dienen te dwingen om plotseling op het gladde wegdek te moe ten remmen. Voorzichtigheid van alle weggebrui kers is in deze periode geboden, want voor de rechter zal men slippen maar zel den als een verontschuldiging kunnen aanvoeren, wanneer als gevolg daarvan ongelukken of aanrijdingen zouden plaats hebben. Het conflict in de wandelsport. Schrijven aan ministerraad en Tweede Kamer, UTRECHT, 16 Nov. In een Zaterdag middag gehouden vergadering heeft de Nederlandse Federatie van Wandelsport organisaties, waarbij met uitzondering van de N.W.B. allen wandelbonden zijn aangesloten, besloten zich met een schrij ven tot de ministerraad, de fractievoor zitters van de Tweede Kamer en het Ne derlands Olympisch Comité te wenden. Dit besluit werd genomen, omdat naar werd opgemerkt is gebleken, dat bij de regeringsinstanties een ontstellend gebrek aan kennis over de organisatie van de wandelsport in Nederland bestaat. Als gevolg hiervan, meent de federatie, is de regeringseis gesteld. Zouden de bewinds lieden geheel op de hoogte zijn van de ware toedracht, dan zou deze ongelukki ge beslissing nimmer zijn genomen, zo is men in federatiekringen van oordeel. In het schrijven aan de ministerraad en de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer zal uitvoerig worden uiteengezet, op welke wijze de wandelsport in Nederland is georganiseerd en welke bezwaren er bestaan tegen de tegenwoordige gang van zaken. Aan het Nederlands Olympisch Comité zal medegedeeld worden dat de N.W.B. thans niet meer zoals in de be zettingstijd de representant is van wan delend Nederland. Dit zal met cijfers worden aangetoond. Stijlvolle herdenking. LEEUWARDEN, 16 November. Het gouden jubileum van het „Friesch Dagblad" werd in 't voorjaar tot November verschoven en het is Vrijdag te Leeuwarden op stijlvolle wijze gevierd. Hoezeer het medeleven van de Friese christelijke bevolking met „hun" dagblad is, bewees wel de volle zaal van de „Harmonie" in de avonduren. Meer dan 900 plaatsen van de mooiste schouwburgzaal van Friesland bleken niet genoeg om allen een plaats te geven. Er moesten vele teleur gesteld worden. Zó leeft het „Friesch Dagblad" in de harten van d« belijdende Friezen. Geen wonder, want het is in 50 jaar met de bevol king gegroeid en vergroeid en het verdedigt op talentvolle wijze de belangen van het gewest in christelijk-nationale zin. In één van de bijzalen van „De Harmonie" werd in de middaguren van gisteren een receptie gehouden, waar het bestuur van de persvereni ging, onder voorzitterschap van de heer C. van Raaij, met de directie en de hoofdredacteur, de heer H. Algra, de belangstellenden ontving. De belangstellenden. Inderdaad, dat waren er zeer velen. Teveel om op te noemen. Het werd, toen de sluizen van de welsprekendheid los kwamen, een lange rü van gelukwensen die aange boden werd. De heer J. K. Dijkstra, zelf oud-journalist, bood de geluk wensen aan namens het gemeentebe stuur van Leeuwarden. De heer W. H. v. Eijk van Heslinga te Leeuwarden, huldigde als voorzitter van het jubi leum-comité „zijn" krant als een be ginselvast instrument in een wereld die geen neutraliteit kent. De heer J. Dikker, directeur van de Zwolse Crt te Zwolle, sprak namens de Neder landse Dagbladpers. De heer Sj. Jon ker te Leeuwarden voegde de wensen van de Friese Dagbladen in deze rü en hij huldigde de directeur van het „Friesch Dagblad", de heer R. Boom- gaardt, als een man waarop ten allen tijde staat te maken was. De heer W. Nauta te Sneek bood de gelukwensen aan van de Friese Chr. Historischen. DE FINSE-SPIONNAGE- ZAAK. HELSINKI, 14 Nov. Er zijn op nieuw twee arrestaties in Finland ver- rioht in verband met de daar ontdekte spionnagebedrjjvigheid. De thans gear resteerden /.ijn een luitenant van het leger en een luitenant-kolonel van de luchtmacht. Eerder waren reeds vyf personen, waaronder een kapitein en een Sergeant van de Finse luchtmacht, ge arresteerd. De gearresteerde luitenant- kolonel heeft in de Fins-Russische oor- kj van 19391940 het bevel gevoerd over een escadrille jagers. De politie heeft bevonden dat de spionnen sinds 1945 in leger en lucht macht van Finland hebben gewerkt. Men heeft van Finse officiële zijde' nog niet willen zeggen voor welk land de arrestanten hebben gespionneerd. Ëen officiële woordvoerder heeft in dit verband verklaard„Geheimhou ding is noodzakelijk om internationale verwikkelingen te voorkomen". ET zal in de luxueu&e Mid- Oceanclub op Bermuda, zo werd Zaterdag in deze ru briek geschreven, gaan om de toe komst van de wereld. Daar op dat romantische eiland kunnen de Grote Drie, Eisenhower, Churchill en Laniel met hun ministers van Buitenlandse Zaken, Dulles, Eden en Bidault, belangrijke beslissingen nemen, die de wereldpolitiek in de komende jaren bepalen. Gespannen ziet de wereld uit naar de bijeen komst in December, ondanks de verklaring van Molotof, dat de conferentie door haar beperkt ka rakter op geen enkele wijze kan bijdragen tot een oplossing van de internationale vraagstukken. Evenwel moeten we de beteke nis van deze conferentie niet over schatten. De voortekenen zijn niet bepaald gunstig en vooral de laat ste dagen hebben zich dingen voorgedaan, die niet bemoedigend zijn voor Bermuda. In de eerste plaats is de overhaaste organisatie van de conferentie niet ge lukkig geweest: Eisenhower en Churchill moeten te lefonisch een afspraak gemaakt heb ben voor de conferentie en Laniel voor het voldongen feit geplaatst hebben: Wij gaan praten op Bermuda. Laniel, volkomen verrast, kon niets anders dan „ja" zeggen, hoewel hij wist, dat het hem niet glad zou zitten. Dat Engeland en Amerika zo'n haast hadden, was te begrijpen. Men wilde immers gebruik maken van de alge hele teleurstelling, die was ontstaan door het jongste Russische negatieve antwoord op de Westelijke uitnodiging °m in Lugano te komen praten. Maar tactisch handelde men niet. Churchill noch Eisenhower hadden gedacht aan de komende Franse presidentsverkie zingen en de daarmee gepaard gaande Kabinetsontbinding. Neen, enthousiast was men niet voor Bermuda in Frank rijk. Integendeel. En het hek was he lemaal van de dam, toen uitlekte dat gesproken zou worden over het verie nen van volledige souvereiniteit aan West-Duitsland nog voordat het Euro pese Defensie Verdrag een feit zou zijn. Velen in Frankrijk schuwen al een gewapend West-Duitsland en de moge lijkheid van het verlenen van souve reiniteit aan West-Duitsland beteken de olie op het Franse vuur. In feite voelde men zich in Frank rijk geprest door de Westelijke part- nerlanden. De reactie bleef dan ook niet uit. Eerst was het de radicaal Daladier, die tegen het Europese leger tekeer ging en zijn verklaring werd in een com munistische vergadering onder luid applaus voorgelezen. Nog geen dag hierna noemde De Gaulle het Europe se Leger een wangedrocht en sprak hij zich pertinent uit tegen de be staande plannen voor de Europese in tegratie. De oud-generaal liet het hier echter niet bij. Hij maakte Laniel dui delijk, dat hij zich zou verzetten tegen de debatten van de Nationale Verga dering van 17 November over het Europese leger (ook hieraan hadden Churchill en Eisenhower niet ge dacht). Verder dreigde hij Laniel, dat hij een Kabinetscrisis zou veroorza- zaken, wanneer de premier vrij zou beslissen op de conferentie van zes mi nisters in Den Haag of op de Bermu da-conferentie. Laniel koos eieren voor zijn geld en zag zich zijn mandaat voor Den Haag en Bermuda ontnomen. Eén van de Grote Drie kan, om te beginnen, nu reeds niet vrij beslissen over de aaneensluiting van de Weste lijke gelederen en moet als gesproken wordt over de Europese defensie en de souvereiniteit van West-Duitsland, een grote slag om de arm houden. En, wil men op Bermuda werkelijk beslis singen nemen, dan moeten de Grote Drie inderdaad weten, dat het gehele volk achter hen staat. Dat was het begin van de minder gunstige voorgeschiedenis van Bermu da. Het vervolg was, dat de vogelaar Molotof begon te fluiten: Wat willen jullie toch? Wij willen wel praten. Desnoods een conferentie van de Grote Vier als het over Duitsland gaat. Dit lokkende, meestelijk gespeelde lied was in de eerste plaats bedoeld om het Franse vuurtje nog meer aan te wakkeren. De vogelaar werd ook ge hoord in Engeland, het land, waarin men zeer gevoelig is voor de woorden Grote Vier en „hoog niveau". En het is wel zeker, dat de tweede (Chur chill) van de Grote Drie, denkend aan zijn volk, de nodige slagen om de arm moet houden. Niettemin, de Grote Drie gaan pra ten. Dat is van grote betekenis, want dan zal men beter begrip krijgen voor elkanders moeilijkheden. Echter in ve le gevallen zal het bij praten moeten blijven en zoals de situatie zich de laatste dagen heeft ontwikkeld, laat het zich aanzien, dat er van vér strekkende beslissingen geen sprake an zijn. PARIJS, 16 Nov. Vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, West-Duits land, Oostenrijk, Italië, Spanje en Zwitserland hebben twee dagen be raadslaagd over methodes van bestrij ding der beruchte konijnenziekte my xomatose. Besloten werd de regerin gen der landen de volgende aanbeve lingen te doen: 1. Uit landen, waar de ziekte heerst, mogen geen levende konijnen en ha zen worden ingevoerd, ook niet, wan neer het transitoverkeer betreft. 2. Op bezitters van konijnen dient de verplichting te rusten tot onverwijlde aangifte, wanneer de ziekte zich onder hun dieren heeft voorgedaan. 3. Aangetaste dieren moeten worden afgezonderd. 4. In besmette gebieden mogen geen konijnen worden gefokt. Golf van Godsdienstige gevoelens. AMSTERDAM, 16 Nov. Vanuit Frankfurt werd aan de I.C.C.C. be richt, dat de Schriftgedeelten en trac taten, die per ballon over het IJzeren Gordijn werden gestuurd, een golf van godsdienstige gevoelens hebben opge wekt in Polen, Tsjecho-Slowakije en zelfs in de Westelijke grensgebieden van Rusland. Tot deze ballonnenactie werd verleden jaar op de I.C.C.C.-con- ferentie in Edinburgh besloten. Van de zijde van de Duitse christenen werd bij de uitvoering van dit plan grote medewerking ondervonden, zodat 10.000 ballons met Schriftgedeelten en tractaten in Pools, Tsjechisch en Russisch konden worden opgelaten. De I.C.C.C. heeft besloten deze actie voort te zetten. De heer E. van Ruller te Groningen sprekende namens de zusterbladen uit de andere provincies, roemde de samen werking en liet speciaal 't licht vallen op het journalistieke werk van de heer H. Algra, die hjj een journalist van zeer bijzonder formaat noemde. Mr. H. P. Linthorst Homan, de Com missaris der Koningin, die in de rij volgde, herdacht speciaal het verzets werk van de krant in de oorlogsjaren. Fedde Schurer zette 't Friesch Dagblad temidden van de Friese Beweging en de heer K. Haaijema deed ditzelfde temidden van de Friese Chr. vakbe weging. Alzo werd het geheel een lange rjj van loftuitingen voor het Werk van een dagblad in een halve eeuw. Ten slotte zij vermeld, dat er een telegram ter tafel was van minister mr. J. Al- gera, de minister van Waterstaat. Hoe belangrijk de receptie in da middaguren dan ook mocht zijn, het feest was gisteravond in „De Harmo nie", waar de trouwe Friezen zich rondom hun krant hebben geschaard en waar hun krant hen een zeer stijl volle en mooie avond heeft aangebo den. Het was een Friese avond wie verwacht het anders van het „Friesch Dagblad" en juist daarom was da avond zo goed. De krant heeft laten zien wat aan gewestelijke cultuur kan worden opgebracht en zij heeft tevens de nadruk gelegd op de hoge stem ming van ëen dankbaar christelijk feestvieren. ÜAmql oni Wandelkring Den Haag wijst eis van de regering af. DEN HAAG, 16 November. De bü de Nederlandse Bond voor Lichamelijke op voeding aangesloten wandelkring Den Haag en omstreken heeft zich Vrijdag avond tijdens een buitengewone alg. ver gadering beraden over het antwoord aan de regering inzake de eis met betrekking tot de organisatie van de avondvierdaag se. Na een rustige bespreking besloot de wandelkring met 19 tegen 5 stemmen en 1 onthouding de eis van de regering, waarbij de wandelkring geen avondvier daagsen meer mag organiseren, niet in te willigen. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.06 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram. 11.20 „Schuld", hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokge lui. 13.00 Nws. 13.15 „Met PIT op pad". 13.20 Metropole ork. 13.55 Gram. 14.40 Omr. ork. en soliste. 15.27 Viool en piano, 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Idem. 18.30 „Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven", caus. 18.45 Gewijde muz. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bui- tenl. overz. 19.50 Violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en soliste. 20.50 „Christelijk sociaal nul" caus. 21.10 Promenade ork. en klein koor. 21.35 Gram. 21.50 Sopr., tenor en piano. 22.10 Gitaar-recital. 22.32 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM 11. (298 m.l 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Reportage. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Reportage. 8.25 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Orgelconc. 9.20 Residentie-ark., koor en sol. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Carillonmuz. 12.07 Accordeonork. en sol. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeonmuz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgelspel. 13.45 „De rol van den Haag in de geschiedenis van de Arbeidersbe weging", caus. 14.00 Pianorecital. 14.15 Voor de jeugd. 14.30 „Wat weet U van Uw stad?" 14.35 Voor de jeugd. 14.55 Kin derkoor. 15.20 „Wat weet U van Uw stad?" 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 „Wat weet U van Uw stad?" 16.35 Jeugdconc. 17.15 Gram. 17.50 Rege- ringsuiz.: P. G. Wong: „Volkshuisvesting in Suriname". 18.00 Nws en comm. 18.20 Praatje over consumentenbelangen. 18.35 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Artistieke staalkaart. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Politiek comm. 20.15 Kon. Mil. Kapel. 20.45 Community-singing. 21.05 ,,'s-Gravenhage", klankb. 21.30 Cabaret. 22.00 Gram. 22.45 Uitslag „Wat weet U van Uw stad?" 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Esperanto. 23.20 Lichte muz. 23.50 24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.40 Ka- merork. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 Idem. 17.50 Boekbespr. 18.00 Voordr. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 „Der fidele Bauer", ope rette. 22.00 Nws. 22.15 Pianokwintet. 22.50 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3