WESTEN BEANTWOORDDE SOW|ET-NOTA Bespreking met Adenauer in hartelijke sfeer Goede samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland Zoetwaterbekken in de Braakman voor industrie Landbouwbeleid werd aan critische beschouwing onderworpen zich ingenomen Lijken vermist Brits echtpaar gevonden Westduitse regeringskringen tonen Oud - Vlissinger in arrest Hulpactie C.J.B.T.B duurt voort PROTESTANTS CHRISTÉLIJKBLAD VOOR ZEELAND Russisch standpunt ongewijzigd Na een maand zoeken. Ongeveer tweeduizend gulden verduisterd. Het bezoek van minister Beyen aan West-Duitsland Generaal Gruenther: „Hoeksteen van de Atlantische gemeenschap": EUROPEES LEGER BINNEN EEN JAAR WERKELIJKHEID, VOLGENS REYNAUD Zakkenrolster van professie ONDERZOEK KOST 25 MILLE RIJK WIL 15.000 BETALEN* DE REST IS VOOR PROVINCIE EN WATERLEIDINGMIJ. „Bij huidige ontwikkeling redenen voor ernstige ongerustheid" Piet bij de Vaate uit Haamstede kreeg een kalf. Gaston Dominici tracht zelfmoord te plegen DE BILT ZEGT: Uitgave: Stichting „Eeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, T©L248C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss+raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 263S Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 17 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. V. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en Ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.04 u., on<jéf 16.46 u. Maan op 14.57 u., onder 4.43 u. Hoogwater op Woensdag 18 Nov. Vlissingen: 11.18 u. 1.87 m., 23.49 u. 2.18 m. Terneuzen: 11.48 u. 2.05 m. u. m. Wemeldinge: 0.41 u. 1.74 m., 13.02 u. 1.55 m. Zierikzee: 0.27 u. 1.52 m., 12.45 u. 1.32 m. BONN, 16 Nov. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben vandaag de Sowjet-Unie meegedeeld, dat hoor voorwaarden voor een conferentie van de grote mogendheden, zoals vervat in de Russische nota van 3 November, „volkomen onaanvaardbaar" zijn. De landen herhalen evenwel, in gelijkluidende nota's aan de Sowjet-regering, hun uitnodiging voor een bespreking van de vier ministers van Buitenlandse Zaken over het Duitse- en het Oostenrijkse vraagstuk. De Sowjet-Unie wordt er van beticht, dat zij als prijs voor bespre kingen tussen Oost en West een „onverdedigd West-Europa" eist. Voorts zijn de Westelijke mogendheden van mening, dat besprekingen met communistisch China, zoals voorgesteld door Moskou, slechts kun nen leiden tot een „nutteloos en eindeloos debat". In de Russische nota van 3 Novem ber werd gesteld, dat besprekingen met communistisch China over midde len ter vermindering van de interna tionale spanning dienden vooraf te gaan aan vier-mogendhedenbesprekin- gen over Duitsland. Volgens het Westelijke antwoord zal deze methode echter „iedere vordering ten aanzien van het vinden van een regeling voor dringende kwestie ver hinderen". De Westelijke „Grote Drie" verkla ren, dat men de bestaande internatio nale spanning kan verminderen door te beginnen met die vraagstukken, welke een zo spoedig mogelijke oplos sing vragen. Om deze reden stellen zij voor allereerst te spreken over de één wording van Duitsland en het verdrag, dat aan Oostenrijk zijn vrijheid zal teruggeven. In de Russische nota werd geen mel ding gemaakt van de Westelijke uit nodiging inzake een conferentie van de vier ministers van Buitenlandse Za ken op 9 November te Lugano. GENEGEERD. Geallieerde kringen te Bonn, waar de inhoud van de Westelijke ant woordnota door de hoge commissie werd bekendgemaakt, zeggen, dat de Westelijke mogendheden de poging van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, van Vrijdag j.l. om de indruk in het Westen, dat de Sowjet-Unie geen besprekingen wenst, weg te nemen, hebben genegeerd, om dat zij van mening zijn, dat door de persconferentie van Molotof het Rus sische standpunt niet is gewijzigd. IN GOEDE AARDE. Westduitse regeringskringen tonen zich ingenomen met het Westelijke antwoord, dat „in volledige overeen stemming" met de opvattingen van CARMARTHEN, 16 Nov. - Het zoeken naar de lijken van het Britse echtpaar Harries, dat sinds een maand vermist werd heeft een tragisch einde gevonden, toen de lichamen nabij Carmarthen gevon den werden. De vermisten, de 63-jarige landbou wer John Harries en zijn vrouw Phoe be, hadden nog nimmer tevoren hun boerderij verlaten. De neef van het echtpaar, John Lloyd Harries, en diens vrouw en zoon werden Maandagavond door de politie ondervraagd. De lijken zijn gevonden op het land nabij hun boerderij. De neef, Ronald Harries, had de po litie tevoren verteld, dat hij het echt paar naar het station had gereden op de dag dat zij verdwenen, en waarop zij, naar hij beweerde, voor de eerste maal sinds dertig jaren naar Londen zouden reizen. Meer dan 500 boeren uit de omge ving hebben de politie geholpen de gehele omgeving af te zoeken. Algemeen werd aangenomen, dat John Harries een spaarduitje van meer dan 10.000 pond op zijn boerderij had verborgen. de bondsregering wordt genoemd. De nota is ook bij de Westduitse so cialisten in goede aarde gevallen, in het bijzonder omdat niet de deur voor een eventuele vier-mogendhe- denconferentie gesloten is. Diplomatieke kringen in Londen menen, dat de nota een duidelijk einde maakt aan de vruchteloze di plomatieke uitwisselingen over Duitsland, die sedert Mei van het vorige jaar tussen de hoofdsteden van de Westelijke mogendheden en Moskou hebben plaats gehad. De impasse is totaal, zeiden zij: en dat zal blijven, tenzij Moskou een ander standpunt gaat innemen. VLISSINGEN, 16 Nov. Door de politie in Amsterdam is aldaar op ver zoek van de commissaris van politie te Vlissingen gearresteerd een zekere H. voorheen inwoner van Vlissingen. Bi) de arrestatie bestuurde H. een auto, die hij enige weken geleden voor twee dagen had gehuurd van een garage houder P. in Middelburg en niet te ruggebracht. Voorts had H, in Vlis singen verschillende mensen voor klei ne bedragen opgelicht en vele goede ren gekocht zonder ze te betalen. Van zijn positie als leraar in het Ambone zenkamp had hij misbruik gemaakt door het vertrouwen te winnen van verschillende Ambonezen, die om al lerlei redenen geldsbedragen aan hem hadden ter hand gesteld, die hij ook heeft verduisterd. Het totaal van de verduisteringen ligt in de buurt van f2000.Het onderzoek duurt nog voort. H. zal voor de officier van Justitie te Middelburg worden geleid. In het Wilhelminagasthuis te Am sterdam is gisteren overleden het vijf jarige meisje E. A. Roesink, dat hiei gisteren zwaar gewond is opgenomen, na een val uit het raam van een twee de verdieping. Vluchtelingen uit Oost-Duitsland en uit andere voormalige Duitse gebieden in het Oosten zullen een gratis vacan tia krijgen, om kennis te maken met de „buitenwereld". BONN, 16 Nov. De Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken, de heer J. W. Beyen, heeft vandaag een onderhoud met de Duitse bondskanselier, dr Adenauer, gehad, tijdens welke uitsluitend vraag stukken der Europese samenwerking werden besproken. Kwesties, die 4 uitsluitend de Nederlands-Duitse betrekkingen raken, zijn bij het ge voerde overleg niet ter sprake gekomen, zo verklaarde de Nederlandse minister. Ook de bespreking van minister Beyen met staatssecretaris prof. Hallstein gold uitsluitend de Europese zaken. Het bezoek, dat door minister Beyen als een beleefdheidsbezoek werd aangemerkt, werd reeds afgesproken tijdens de in Baden Baden gehouden ministers conferentie. Voor het eerst dit jaar is er in Was hington sneeuw gevallen en heeft het er gevroren. De winter werd meege voerd door een storm, die geheel on verwacht kwam, en een ruw einde maakte aan de buitensporige warme herfst. Het was nog slechts een „blik sembezoek" en vader winter vestigde zich nog niet, maar hij liet Washing ton achter als een wonderstad. Scherp tekent de omtrek van het Kapitool zich af tegen de donkere lucht. Het be sneeuwde geornamenteerde hekwerk van een balkon zorgt voor een ge slaagde omlijsting. Met de aanstaande Haagse minister conferentie in het nabije verschiet dienden de gevoerde besprekingen, die morgen worden voortgezet, uiteraard de voorbereiding van de samenkomst der ministers in Den Haag. Met de vier overige ministers, die daar aanwe zig zullen zijn, heeft minister Beyen reeds besprekingen gevoerd en de van daag in Bonn gevoerde discussie kan als de afronding van deze voorbespre kingen worden beschouwd. Minister Beyen verklaarde vanavond, dat hij van de Haagse conferentie in de huidige omstandigheden geen be slissingen kan verwachten. Deze con ferentie kan, volgens de ministers, niet meer doen dan min of meer de balans opmaken van de voorgaande onder handelingen der deskundigen in Rome en vaststellen op welke punten er wel en op welke punten er nog geen over eenstemming bereikt kan worden. De minister heeft tijdens het beraad met de Duitse kanselier nogmaals na druk gelegd op de grote waarde, die Nederland hecht aan de economische integratie van Europa. HARTELIJKE SFEER. Bij hun eerste onderhoud werden bondskanselier Adenauer en minister Beyen het er over eens, dat de op on derlinge verstandhouding in Europa gerichte politiek dient te worden voortgezet. Van betrouwbare zijde te Bonn werd vernomen, dat de eerste bespre king in een zeer hartelijke sfeer is gevoerd. Dr Adenauer en minister Beyen zijn het er in beginsel over eens, dat de Europese politieke gemeenschap noodzakelijk is om de Europese een wording tot een feit te maken. Van Nederlandse zijde speelt ook BONN, 16 Nov. De geallieerde opperbevelhebber, Generaal Gruenther, die een bezoek van een dag aan Bonn bracht, heeft verklaard, dat het ge allieerde hoofdkwartier geen aandacht schenkt aan enig alternatief voor het E.V.G.-verdrag. „De verdediging van het Westen heeft sinds 1951 enorme voortgang gemaakt", zo verklaarde hij verder. De hoeksteen van de Atlan tische gemeenschap was een goede samenwerking tussen Frankrijk en Duits land en „in het geallieerde hoofdkwartier beschouwen we een deelneming van Frankrijk en Duitsland beide van essentieel belang". Volgens de generaal ia de bestaande verdedigingsstructuur volkomen verantwoord en praktisch. De Franse vice-premier, Paul Reynaud, zei vandaag, dat het E.V.G.-verdrag waarschijnlijk niet door het parlement zal worden bekrachtigd voor het ein de van het jaar. Hij voorspelde evenwel, dat het Europese leger binnen een jaar werkelijkheid zou zijn. het zogenaamde plan-Beyen, dat een economische aaneensluiting van de zes Europese landen van de Kolen- en Staalgemeenschap beoogt, een rol. West-Duitsland staat welwillend tegenover het plan. Na zijn onderhoud met dr Adenauer ging minister Beyen met secretaris Hallstein economische vraagstukken, die de beide landen betreffen, bespre ken. IN DE BELANGSTELLING. In politieke kringen te Bonn staat het bezoek van minister Beyen zeer in de belangstelling. Men legt er de na druk op, dat de Nederlanders bij de Europese besprekingen steeds bereid zijn geweest de rol van bemiddelaar op zich te nemen. Men wijst in dit ver band op het voorstel van de Nederlan der jhr mr M. van der Goes van Na- ters met betrekking tot het Saargebied. AMSTERDAM, 16 Nov. „Een zakkenrolster van professie", zo noemde de Officier van Justitie bij de Amsterdamse politierechter, vanmorgen de 58-jarige Amster damse huisvrouw J. C. van der B. De verdachte bekende ter zitting het haar ten laste gelegde feit te hebben gepleegd: in een kleding magazijn aan het Damrak heeft zij uit de tas van een winkelende da me een portemonnaie gestolen. De politierechter las voor, dat de verdachte al dertien maal is ver oordeeld, waarvan 12 maal voor zakkenrolster. „En nu komt u al weer, kimt u ons niet met rust laten?" zo vroeg hij de verdachte, die haar tranen de vrije loop liet, toe. Zij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In Engeland waren in 1952 1.684.000 meer vrouwen dan mannen, zo deelt het officiële statistisch jaar boek mede. Maar in de groep van per sonen beneden de veertig jaar waren de mannen met 166.000 in de meerder heid. De Duitse politicus van de centrum partij dr Carl Spiecker is in de nacht van Zondag op Maandag op 75-jarige leeftijd in een sanatorium overleden. Dr Spiecker was lange tijd perschef van de Duitse regering ten tijde van de republiek van Weimar. MIDDELBURG, 16 Nov. Ged. Staten van Zeeland hebben da Prov. Staten voorgesteld f 5000.— beschikbaar te stellen als bijdrage in de kosten van onderzoek voor de uitvoering van een plan tot verbete» ring der industriewatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen, het z.g. Braakmanplan. De totale kosten van dit onderzoek worden begroot op f25.000.—. Het Rijk wil f 15.000.— en de N.V. Waterleidingmij „Zeeuwsch-Vlaanderen" de overblijvende f 5000.— betalen. In hun toelichting op het voorstel zeggen Ged. Staten, dat de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen in toenemende mate een beroep doet op de waterlei- 'dingmaatschappij om grote hoeveel heden zoet water voor industriële doel einden te leveren. De beschikbare hoe veelheid is echter voorlopig beperkt en wat er is dient in de eerste plaats te worden gebruikt voor de drinkwa tervoorziening, hetgeen tot gevolg heeft, dat niet aan alle verzoeken uit de industrie kan worden voldaan. Men heeft nu uitgezien naar moge lijkheden om verbetering in deze toe stand te brengen. Eén daarvan is om het uit België afstromende zoet water op te vangen in spaarbekkens, speciaal bet bij Isabellasluis afstromende wa ter, dat in een Braakmanboezem ge borgen zou kunnen worden. De kosten van uitwerking van dit project worden geraamd op 25 mille. DE KOSTEN. Van de zijde van het Rijk bestaat grote belangstelling voor de indus triële ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen en op verzoek van de wa terleidingmaatschappij heeft de minis ter van Economische Zaken zich be reid verklaard te bevorderen, dat met het oog op het grote belang van een toereikende bedrijfswatervoorziening van de huidige en de te verwachten industrie, speciaal in de kanaalzone, van Rijkswege een bijdrage wordt ver leend ter grootte van 60 der kosten met een maximum van f 15.000. Minister Zijlstra is van mening, dat de industriële ontwikkeling van dit gebied ook een groot provinciaal be lang is, zodat ook de Provincie zich niet afzijdig kan houden. Met deze me ning kunnen Ged. Staten zich vereni gen, maar zij tekenen erbij aan, dat ook de waterleidingmaatschappij hier bij belang heeft. Intussen heeft deze zich reeds bereid verklaard 20 der kosten te betalen. UTRECHT, 16 Nov. „Nu er een keerpunt is, na jarén van inter nationale willige markt en afremming van binnenlandse prijzen, gaat de landbouw zich afvragen, wat de in de afgelopen jaren veelvuldig gedane beloften van morele en materiële rechten in tijden van crises waar zullen zijn", aldus de heer H. D. Louwes tijdens een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw met afge vaardigden van de Prov. stichtingen te Utrecht, waarop hij het land bouwbeleid aan een critische beschouwing heeft onderworpen. „De in de Herfst 1951 uitgestippelde ontwikkeling redenen voor ernstige landbouwpolitiek", aldus de heer Lou wes, „waarin rekening wordt gehou den met winstgevendheid van een be drijf en de mate, waarop het een ver liesgevend product kan dragen, laat een ruime mate van uitleg open. Deze richtlijn wekte reeds een ge voel van onbehagen, welk gevoel, naar de mening van spreker, ten dele recht vaardig en billijk is. Dat gevoel van onbehagen manifesteert zich ook in andere landen. De regeringen bewegen zich op economisch terrein van een tijd van straffe ordening naar grotere vrij heid, worstelend met vraagstukken be treffende lonen, prijzen en inflatie. De eisen van de boerenbevolking ten aanzien van prijshandhaving en ac tieve landbouwpolitiek worden als verstoringen van de beweging naar grotere vrijheid gezien. Hierdoor ko men die producten in moeilijkheden, waarbij een actieve prijspolitiek veel al bezwaarlijk is. ERNSTIGE ONGERUSTHEID. De heer Louwes ziet bij de huidige voor ongerustheid, maar niet voor versla genheid. Bij een weifelend landbouw beleid kan een georganiseerde land bouw, die weet, wat zij wil, dit beleid stevig en sterk maken. Hij beschouwde het opnieuw in voeren van monopolieheffingen als een positieve daad van minister Mansholt als een hoeksteen van een positief landbouwbeleid. Deze daad moet gevolgd worden door een dur vend beleid ten aanzien van de vee houderij producten. De monopolieheffing voor rogge brengt echter geen uitkomst. Hier voor zjjn aanvullende maatregelen nodig. VERTROEBELING DREIGT. Het feit, dat in ons land een goede tarweprijs gemakkelijk, maar een goede roggeprijs moeilijk te handha ven is, dreigt, gelijk in de dertiger ja ren, onze landbouwpolitiek te vertroe belen. Deze moeilijke kwestie heeft niets te maken met belangenbeharti ging van organisaties of voormannen daarvan, doch uitsluitend met de moei lijkheid zelve, zo zeide de heer Louwes waarschuwend. De landbouwende bevolking, aldus de heer Louwes, wil bij een ontred derde wereldmarkt haar deel van elke nationale verplichting dragen, doch niet meer. Zij wil niet de „prakdragen- de ezel" worden, zoals men haar in moeilijke jaren, vooral als steun nodig is, gaarne wil zien. Aan distributie en huishouding zal, wanneer het leven te duur dreigt te worden, degelijk aan dacht moeten worden besteed. Een ieder zij een redelijk bestaan gegund, aldus de heer Louwes, maar aan het gebied tussen producent en en consument dient aandacht te worden besteed om tot gezonde grondslagen van het économische verkeer te komen. Daarnaast zal een meer welbewuste vorming van het meisje van nu, de huisvrouw van morgen, door wier handen 't over grote deel van het nationale inko men gaat, de grootste mogelijkheden voor de instandhouding en de ver groting van ons nationale levenspeil bieden. Aan het slot van zijn toespraak zeide de heer Louwes o.m„ dat wij niet gerust moeten zijn op de finan ciële positie van boeren en tuinders. Zij hebben veel in machines geïn vesteerd en veel aan belasting be taald. Met dit laatste zijn zij nog echter niet klaar. Ook hun levens standaard ging omhoog. GOES, 16 Nov. De hulpactie van de C.J.B.T.B. aan Schouwen en Duive- land blijft voortduren. Nadat een pleeg Groningse en Gelderse C.J.B.T.B.-ers in Haamstede ieder een weck hulp heeft verleend bij het opruimen van de erven, het rooien van de bodem enz., arriveerde vandaag een ploeg van vijftien man uit Noord-Holland. Inmiddels is de dankbaarheid voor de hulp groot in Schouwen. Men kan er immers maar zeer moeilijk vreemde arbeidskrachten aantrek ken, iedereen werkt practisch aan de dijken of bij andere instanties en daarom is deze vrijwillige spontane hulp een ware uitkomst. De morele en daadwerkelijke steun van sterk- gespierde armen en handen geeft vaak net de moed en het doorzicht om weer verder te kunnen. Zo heeft deze hulpactie een sterk psycholo gische betekenis. C.J.B.T.B.-KALF. Zaterdag j.l. had op het bedrijf van de heer Deetman te Nunspeet de of ficiële overdracht plaats van het C.J. B.T.B.-kalf aan Piet bij de Vaate uit Haamstede. Bij de overdracht werd het woord gevoerd door de bondsvoor zitter, de heer de Jong, de voorzitter van de plaatselijke C.J.B.T.B., door drs Knibbe en een „gelukkige" Piet bij de Vaate. Dit waardevol geschenk is een bewijs van de hechte banden van vriendschap, die er in de C.J.B.T.B. bestaan. LURS, 16 November. Gaston Dominici, de 77-jarige boer, die he t bekend de drie voudige moord te heb "3n gepleegd op de Drummonds, heeft vanmorgen getracht zelfmoord te plegen, door van een brug te springen, toen de ger echter lij ke auto riteiten bezig waren met de reconstruc tie van de moord. DE BILT, 16 Nov. Droog en neve lig weer met weinig wind en plaatse lijk mist. Veranderlijke bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonneschijn. Dezelfde temperatuur als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1