INTERNATIONAAL BESTUUR VOOR DE STAD TRIEST Drs Louwerse besprak maatschappelijk en cultureel opbouwwerk Zal Italië gedeeltelijk zijn stand punt wijzigen? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zuidslavisch voorstel Noodlottige vergissing. Ampullen bevatten vergif Sowjet-Unie deed zeer veel concessies Ook Malik vraagt conferentie der Grote Vijf DEZE WEEK NIEUWE WESTELIJKE NOTA NAAR MOSKOU De moord op de Drummonds GASTON DOMINICI DADER VAN DRIEVOUDIGE MOORD BEKENTENIS NA CONFRONTATIE MET ZIJN ZOONS Tuinman te Aken, Zesde Bredase boef ingerekend Uiterst belangrijk voorstel Stichting Zeeland gaat probleem van de jeugdzorg onderzoeken ER KOMT EEN PROVINCIALE JEUGDRAAD Bij zandafgravingen bij Schoorl. Twee arbeiders omgekomen L.J.G.-leden kregen uitgebreid programma te verwerken DE BILT ZEGT: Nog vrij zacht. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 243C, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2634 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 16 NOV. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. V. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Euijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiüema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 8.02 u., onder 16.47 u. Maan op 14.38 u., onder з.16 u. Hoogwater op Dinsdag 17 Nov.: Vlissingen: 10.23 u. 1.63 m., 23.02 1.95 m. Terneuzen: 10.52 u. 1.82 m., 23.29 u. 2.14 m. Wemel- dinge:12.02 u. 1.38 m., u. m. Zierikzee: 11.42 u. 1.17 m., u. m. BELGRADO, 15 November -De juridische adviseur van het Zuid- Slavische Departement van Buitenlandse Zaken, prof. Milan Bartos, heeft gisteren voorgesteld de stad Triëst een internationaal bestuur te geven, bestaande uit een regeringsraad met vertegenwoordigers van drie landen, een hoge commissaris van de Verenigde Naties en een in ternationale havenraad. Bij deze oplossing kan de stad onder Italiaanse souvereiniteit worden geplaatst. Triëst zou een vrij gebied worden, dat buiten de Italiaanse havenbepalingen valt, een status, die door een in ternationaal verdrag gewaarborgd dient te worden. President Tito heeft vandaag in een rede te Belgrado Engeland en de Verenigde Staten gewaarschuwd de zone A van het vrije gebied van Triëst niet aan Italië over te dragen, zeggend, dat dit plan „niet in aanmerking komt". „Het zou betekenen", zei hij, dat Italië een blanco volmacht krijgt voor toekomstige actie tegen ons gebied. "We zouden geplaatst worden tegenover ir- redentisme (beweging voor inlijving van „onbevrijd" gebied bij het stam land, Red.) en ik waarschuw het Wes ten voor ernstige gevolgen, welke hier uit zouden kunnen voortvloeien", al dus de maarschalk. Tito's redevoering heeft bij de Wes telijke waarnemers in Zuidslavië het geloof versterkt, dat het einde van be langrijke internationale stappen om te komen tot een vijfmogendhedenconfe- rentie over Triëst in zicht is. In Belgrado ziet men in Tito's rede een uiteenzetting van de Zuidsla- vische positie aan de vooravond van een conferentie, inhoudende aanspra ken op het platteland in de Brits- Amerikaanse zóne van Triëst, ter wijl de stad en haven zouden kun nen worden geïnternationaliseerd, indien nodig onder Italiaanse souve reiniteit. SAMENWERKING. Opgemerkt werd, dat Tito in zijn re de, hoewel hij critiek leverde op Italië en het Brits-Amerikaanse militaire be stuur van Triëst, ook verklaarde, dat Zuidslavië volledige samenwerking met Italië wenste en dat Zuidslavië met van plan is om voor Triëst een oorlog te beginnen. Intussen heeft de Zuidslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, Popo- witsj, verklaard, dat zijn land bereid is een vijfmogendhedenconferentie bij te wonen. Volgens hem wordt een voorstel, dat verscheidene dagen ge leden door de Zuidslaven is gedaan in Wenen aanvaardbaar voor alle par tijen geacht. ITALIË. Het Italiaanse kabinet zal zich mor gen beraden over de voorwaarden, waarop Italië zal instemmen met het houden van een technische vijfmogend hedenconferentie over het omstreden gebied. Politieke kringen zijn van me ning, dat de regering gedeeltelijk haar standpunt, dat eerst zóne A aan Italië moet worden overgedragen voor er van een dergelijke bijeenkomst spra ke kan zijn, zal wijzigen, mits zij de verzekering krijgt, dat de overdracht binnen afzienbare tijd een feit zal werden. AMSTERDAM, 14 Nov. Nadat in Hilversum op aanvankelijk onver klaarbare wijze „enkele slachtoffers" waren overleden, is enige maanden ge leden aan het licht gekomen, dat in het laboratorium van een pharmaceu- tische fabriek te Amsterdam bijna drie jaar geleden een noodlottige vergissing ia begaan bij de vulling van een spe ciaal soort ampullen, die daarna zon der enig vermoeden van het gevaar, dat eraan verbonden was, in de handel werden gebracht. Gebleken is, dat de ampullen niet gevuld waren met vita minen, zoals de bedoeling was, maar met vergif. De Amsterdamse Justitie onder lei ding van de Officier, mr F. Hollander, heeft het onderzoek al sinds Augustus ip handen, doch achtte het gewenst daaraan geen ruchtbaarheid te geven. Of alle ampullen reeds achterhaald aijn, durfde de Officier niet met vol ledige zekerheid te bevestigen, of schoon hij het wel vermoedde. Hij kon niet zeggen, of er ook naar het buiten land zijn uitgevoerd. Er zijn slachtoffers in diverse ste den van ons land. Enkelen zijn overle den, anderen hebben er zeer slechte gevolgen van ondervonden of onder vinden die nog. NEW YORK, 14 November De Sowjetrussische vertegenwoor diger in de politieke commissie der Ver. Naties, Jacob Malik, heeft het Russische voorstel herhaald voor een bespreking door vertegen woordigers der grote vijf, n.l. de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en communistisch China. Hij deed dit in een debat over een voorgestelde ontwapenings-resolutie. Malik verklaarde, dat het doen op houden van de bewapeningswedloop het belangrijkste en dringendste vraag stuk was, waarmede de volken der wereld te maken hebben. „Een ver mindering der bewapening moet nood zakelijkerwijs gepaard gaan met een verbod op het gebruik van alle wa pens tot algehele vernietiging, zoals atoom- en waterstofhommen" zo zei hij. Malik meende, dat de Sowjet-Unie zeer veel concessies heeft gedaan, om het gemakkelijker te maken een basis voor besprekingen van het ontwape- ningsvraagstuk te vinden. REACTIE IN MOSKOU. Waarnemers te Moskou waren Zater dag van mening, dat de Sowjetrege- ring het denkbeeld voor een bijeen komt van de staatshoofden der grote mogendheden zonder meer heeft ver worpen.. In de officiële weergave van de toe spraak van Molotof, zoals die in de gehele Russische pers is gepubliceerd, worden de voorgestelde conferenties van staatshoofden en ministers van DIGNE, 15 Nov. Het drama nadert zijn einde: de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici heeft, na een urenlang verhoor met droevige scènes, bekend vijftien maanden geleden de drievoudige moord te hebben gepleegd op de Engelse familie Drummond. Dit waren Gastons woorden na de bekentenis tot hoofdinspecteur Sébeille, die het onderzoek leidt: „Jij hebt het gewonnen, jongeman!" De oorzaak van deze afgrijselijke misdaad moet waarschijnlijk worden gezocht in een onenigheid tussen de boer en Sir Jack Drummond over het recht tot kamperen op de tot de boerderij behorende grond. Drummond zou daarbij Gaston Dominici hebben „geïrriteerd", waarop de boer hem heeft doodgeschoten. Daarna volgde de moord op zijn gillende vrouw en tenslotte Sloeg hij het meisje Elizabeth met de kolf van zijn geweer op het hoofd, tot het het bewustzijn verloor, omdat de boer geen getuigen van zijn misdaad in het leven wilde laten. Gas Ion Dominici werd Zaterdag naar zijn hoeve te Lurs gebracht voor een confrontatie met zijn beide zoons, Gustave en Clovis. Hij hield toen nog vol, dat hij onschuldig was en veron derstelde, dat Gustave de moorden op zijn geweten had. Na drie kwartier maakte de politie een eind aan de con frontatie. Eerst was overwogen die he lemaal niet te laten doorgaan, omdat de zoons zó sterk onder de invloed van hun vader stonden, dat voor herroe ping van hun getuigenissen werd ge vreesd. Er werd zelfs beweerd, dat de zoons zonder vaders toestemming niet aan tafel mochten spreken. MET STENEN BEKOGELD. Toen de politie op de boerderij aan kwam, werd zij door leden van de fa milie met stenen bekogeld. Eén van Gastons dochters schreeuwde tegen Sébeille: „Mijn vader is de moordenaar niet. Jullie proberen door bepaalde middelen een bekentenis uit hem te krijgen. Het geweer is nooit van hem geweest!" De 75-jarige Marie Dominici riep huilend: „Wat hebben jullie met -lijn man gedaan? Waar is hij?" Sé beille besloot toen de reconstructie uit te stellen, totdat politieversterkingen ait Forcalquier zou zijn gearriveerd. Het meest dramatische ogenblik tijdens de confrontatie midden in de nacht was, toen Sébeille plotseling zei: „Laten we er verder niet om- heendraaien, Gaston, jij bent de moordenaar en niemand anders. Je zoons hebben ons juist verteld, dat jij de Drummonds hebt vermoord". De boer, die met een deken om zijn schouders geslagen in een stoel zat, lachte en zei: „Dat is belachelijk. Maar als het waar is wat jullie zeg gen, laten dan mijn kinderen in mijn bijzijn herhalen wat zij hebben ver teld". DE OORZAAK. Volgens de politie heelt Gustave verklaard, dat zijn vader de moorden alleen heeft gepleegd. „Hij kwam op de boerderij en vertelde ons, dat de Engelse toeristen hem hadden geïrri teerd. Het schot was afgegaan en hij had de man afgemaakt. Daarna had hij de vrouw, die gilde, gedood en tenslot te het meisje, dat hem zou hebben her kend en hebben kunnen aangeven", zo zei Gustave. Vastgesteld is nu, dat het wapen, waarmede de moorden werden bedre ven - een Amerikaans „Winchester"- geweer eigendom van de oude boer was. Het werd reeds kort na de moord gevonden in de bij de boerderij stro mende Durance. In een schuurtje op het erf hebben beide zoons de politie plaats getoond, waar hun vader het wapen sinds 1944 verborgen had ge houden. buitenlandse zaken der grote mogend heden in één verband beschouwd, of schoon Molotof dit op zijn pefsconfe- fentie niet met zoveel woorden heeft gezegd. NIEUWE WESTELIJKE NOTA,_ In diplomatieke kringen in Londen is verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten deze week de Sow jet-Unie in een nota zullen meedelen, dat zij bereid zijn tot een conferentie van ministers van buitenlandse zaken over Duitsland, zodra de Sowjet-Unie haar voorwaarden voor een dergelijke conferentie intrekt. Deze nota, waarover de Westelijke deskundigen in Parijs zo goed als over eenstemming zouden hebben bereikt, zal niet worden beïnvloed door de re cente persconferentie van Molotof, de Sowjet-minister van buitenlandse za ken, waarop deze volgens Westelijke waarnemers trachtte de ongunstige reactie van het Westen op de jongste Sowjet-nota weg te nemen, aldus deze kringen. Woordvoerders van de drie Westelijke regeringen hebben reeds Molotofs uitlatingen op deze perscon ferentie verworpen. Aan het Westelijke antwoord zouden de volgende overwegingen ten grond slag liggen: 1. Communistisch China dient niet tot de conferentie te worden toegela ten voor het zijn goede bedoeling op de voorgenomen Koreaanse poli tieke conferentie heeft bewezen. Vier-mogendheden-besprekingen over „internationale spanning" zijn reeds een keer, in 1950 in Parijs, mislukt. De Westelijken menen, dat de beste manier om te trachten tot rege ling van geschillen te komen is een begin te maken met de regeling van de voornaamste afzonderlijke kwes ties. BONN, 15 Nov. De zesde van de zeven vorig jaar Kerstmis uit de Bre dase strafgevangenis ontvluchte oor logsmisdadigers, de 42-jarige Antoine Tousseul, is in Aken gearresteerd. Hij is Zondagochtend voor het ambtge recht te Aken gevoerd, dat een bevel tot voorlopige uitleveringshechtenis tegen hem heeft uitgevaardigd. Tousseul, die wegens pogingen tot doodslag en herhaalde mishandeling van gevangenen in concentratiekam pen tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, werkte als tuinman in een voorstad van Aken, waar hij door een Nederlander werd herkend. Daze waarschuwde de Duitse autoritei ten, waarop Tousseul, die kort na de ontsnapping opzien verwekte, door in het gebouw van de Westduitse bonds dag te verschijnen, gearresteerd werd. Thans is nog slechts één van de vluch telingen, Borgers, niet in handen van de politie. Van de overige gearresteer den is tot dusverre een naar Nederland teruggevoerd. De overigen blijven in voorlopige uitleveringshechtenis. De gerechten hebben nog steeds niet be slist of zij volgens de Duitse wet recht op asyl als politieke vluchteling kun nen doen gelden. Koningin Juliana heeft van Koning Saoed van Saoedi Arabië een in warme termen gestelde dankbetuiging ont vangen voor het betoonde medeleven bij het overlijden van Koning Ibn Sa oed, alsmede voor de gelukwensen, welke zij de nieuwe Koning heeft aan geboden. Zaterdag is aan de Israëlisch-Jor- daanse grens ec:r nieuw incident voor gekomen. Bewapende Jordaniërs dron gen Israëlisch gebied binnen en vielen leden der grenstroepen aan, terwijl vanaf Jordaans gebied op de Israëliërs werd geschoten. MIDDELBURG, 14 Nov. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is voornemens een diepgaand onderzoek in te stellen op het gebied van de jeugdzorg. Zij zal daarna Ged. Staten advies uitbrengen omtrent de taak, die de overheid op dit terrein heeft te vervullen. Voor dit onderzoek zal een werkcommissie worden ingesteld en bovendien is het de bedoeling te komen tot oprichting van een Provinciale Jeugdraad, die op de zelfde wijze als de Culturele Adviesraad de Stichting Zeeland van advies zal kunnen dienen en tegelijkertijd zal moeten fungeren als een provinciaal toporgaan en ontmoetingspunt van de verschillende groeperingen. De Stich ting heeft het Prov. Bestuur voor het onderzoek en voor het treffen van be paalde voorzieningen, waarvan de urgentie in de loop van dat onderzoek zou blijken, een bedrag van f2500.gevraagd en Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor hiertoe te besluiten. De Provincie is met dit onderdeel van het maatschappelijke werk in aan raking gekomen door twee verzoeken om financiële steun uit de provinciale kas. Het eerste verzoek was afkomstig van de Commissie voor het Jeugdwerk in de zak van Zuid-Beveland. Deze Commissie heeft als voornaamste doel: training en vorming van jeugdleiders, alsmede opbouw en organisatie van jeugdwerk. Het andere verzoek werd gedaan door de Prov. Commissie Zee land van het C.J.M.V., welke een jaar lijks subsidie vroeg, ten behoeve van haar werkzaamheden in het geestelijk en maatschappelijk belang van de jon gens en jongemannen in onze provin cie. Ged. Staten delen mede, dat zij de eerste aanvrage voorlopig hebben af gewezen. De reden daarvan was, dat het probleem en de door de overheid t~i nemen maatregelen nog een onder werp van discussie op hoog niveau vormen en het daarom niet raadzaam is vooruit te lopen op die maatregelen, waarbij het geenszins zeker is, dat het verlenen van subsidie aan de Com missie in het kader van de bedoelde maatregelen zal passen. Op grond van dezelfde overwegingen wordt voorge steld het verzoek van het C.J.M.V. aan te houden. Schoorl, 14 Nov. Bij de zandaf- graving in de duinen te Hargen (Schoorl) heeft zich vanmorgen een zeer ernstig ongeval voorgedaan, dat twee arbeiders het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde, toen men be zig was het bij het afgraven ontstane gat in de voet van een duin vlak te maken. De 59-jarige werkbaas A. Del- ver uit Groet en de 17-jarige arbeider N. J. de Vet uit Warmenhuizen zijn daarbij door het neerstortende zand bedolven en gestikt. Terstond begon nen de arbeiders, toen men gewaar werd wat er was voorgevallen, met het opgraven van de mensen. Het duurde geruime tijd eer de werkbaas uit het zand kon worden bevrijd. De arbeider was spoediger gevonden. Op beiden werd tevergeefs kunstmatige ademha ling toegepast. De Vet snelde te hulp, toen hij zag, hoe Delver onder het zand werd bedol ven. Helaas moest hij zijn hulpvaar digheid met de dood bekopen. Hij werd door een tweede zandlawine be dolven en is ook onder het zand ge stikt. Er bestond in de Soedan onder de bevolking zeer veel animo voor de ver kiezingen. De namen van de candidaten waren, ten gerieve van hen, die niet kunnen lezen of schrijven, aangegeven door symbolen, stippen, strepen zodat ook deze analphabeten hun keuze op het verkiezingsbiljet konden maken. Kiezers staan in de rij om het stembiljet in ontvangst te nemen. ONDERZOEK. De verwachting is, zo zeggen Ged. Staten, dat onder het culturele en so ciale werk, hetwelk de laatste jaren meer en meer de belangstelling van het Prov. Bestuur is gaan genieten, ook zal komen te vallen de zorg voor de jeugd, de jeugdvorming en de vrije tijdsbesteding der jeugd. Aan de Stich ting Zeeland werd verzocht naar aanleiding van beide verzoekschriften het probleemvan de (massa)jeugd en de taak, die voor de Provincie weg gelegd zou kunnen zijn, in nadere stu die te nemen en hun college een rap port uit te brengen, waarin dit tevens wordt ingelicht over de maatregelen, die door het Rijk en door andere pro vincies op dit punt zijn of zo11 en wor den genomen. De Stichting heeft, vooral door de vele werkzaamheden tengevolge van de ramp, nog geen gelegenheid ge had van het onderwerp een gedegen studie te maken en met een concreet advies te komen. Zij bepaalt zich in haar brief aan Ged. Staten tot het verstrekken van een globaal over zicht van het werkterrein en het ge- van van enkele indicaties voor een concrete aanpak van het onderzoek. DRIE ASPECTEN. De directeur der Stichting, mr J. F. Hornstra, gaat in zijn schrijven in op de momentele jeugdproblematiek en deelt mede, dat het rapport een drietal aspecten zal bevatten, n.l. de algemene situatie der jeugd (verhouding van „vrije"- en „georganiseerde"- tegen over de „massa"-jeugd)de bestaande voorzieningen voor beide groepen, po gingen en mogelijkheden tot herstel en sanering, en tenslotte de taak der Provincie, gezien in het kader van de reeds bestaande Rijks- en gemeente lijke regelingen. Daarbij zal m het bij zonder het vraagstuk van de taakver deling tussen gemeente en Provincie aandacht hebben. Wat het tweede punt betreft stelt de directeur zich voor ook enigszins die per in te gaan op de verscheidenheid van opvattingen en inzichten bij dé verschillende levensbeschouwelijke groeperingen. Naar de mate hiervan bestaat n.l. ook meestal een aanzien lijke differentiatie in de practische aanpak van het werk. Voorts zal men onvermijdelijk komen te staan voor een waardering van deze gevolgde me thode en systemen. Men zal daarom niet ontkomen aan het uitspreken van een waarde-oordeel in dit opzicht. Gezien de urgentie van de zaak stelt de directeur zich voor in de loop van 1954 een voorlopig rapport uit te brengen, op grond waarvan nadere voorstellen aan de Prov. Sta ten kunnen worden gedaan. GOES, 14 November De leden van de Landbouw-Jongeren Gemeenschap hebben vandaag een uitgebreid programma te verwerken gekregen op hun algemene vergadering. Des ochtends werden onder meer door de streekvoorzitters de moeilijkheden en mogelijkheden in de streek besproken en des middags traden er twee sprekers op. De heer Al. Jongkind, leider van de C.C.H.-teams, die hier in Zeeland werken, sprak over het hulpverleningswerk in het rampgebied en de secretaris van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Opbouwwerk, drs C. Lou werse, schrijver van de brochure „Dijken dichten verder?" gaf en kele kanttekeningen bij het sociaal-culturele werk in Zeeland. alleen: men heeft steun nodig, heel veel steun van de andere afdelingen. De belangstelling was gering, ook voor de middagbijeenkomst, die toch zeker de moeite waard was. Maar zo als ook uit de door de streekvoorzit- ters besproken moeilijkheden bleek, Is vergadermoeheid geen uitzondering. Uit de verslagen bleek, dat de finan ciële positie van de vereniging goed is. Voorzitter Ad. Doeleman, secretaris, ir J. Bos, gaven een overzicht van de huidige en toekomstige werkzaamhe den en hieruit bleek dat er nog heel wat op het programma staat n.l. een toneelconcours op 30 Januari, studie dagen in Zeeuwsch-Vlaanderen, het bevorderen van het kranten lezen, als algen.ene vorm van ontwikkeling, gras landkeuringen, etc. Voorts zal de L.J.G. medewerking verlenen aan de grote Z.L.M.-ten- toonstelling, die in Juli 1954 te Goes gehouden zal worden. Haar is n.l. de uitvoering van een speciale „jeugddag" in handen gelegd met een openluchtspel. Hierna kwamen de streekvoorzitters aan de beurt. In sommige streken loopt het werk goed, maar over het alge meen hoorde men de klacht, dat er te weinig mogelijkheden zijn tot kader vorming. Alle klachten vielen echter in het niet, bij hetgeen zo treffend door de streekvoorzitter van Schou- wen-Duiveland, de heer Romeyn uit C uwerkerk, naar voren werd gebracht. I Toch verliest deze kring de moed niet,! De heer Jongkind: „HULP NODIG". In de middagvergadering gaf eerst de heer Jongkind een overzicht van het ontstaan en de werkzaamheden van de C.C.H., de Commissie Hulpver lening, welke zoals bekend is, gegroeid is uit de aaneensluiting van pacifisti sche organisaties na de ramp en waar bij later andere organisaties zich aan sloten. Het doel is, het verrichten van practisch hulpverleningswerk, dat niet in loondienst kan worden gedaan. De C.C.H. heeft eerst critiek ondervonden, doch lat:r werd ze tenvolie erkend. Men werkte achtereenvolgens in 's-Gravendeel, Oude Tonge, Dreischor, Bruinisse, Den Bommel, Oosterland en Sir Jansland en binnenkort hoopt men ook te beginnen in Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Voor onderhoud en lig ging zorgt de C.C.H. en de financiering wordt thans hoofdzakelijk verricht door de stad Amsterdam. Het werk wordt gedaan alleen uit verbondenheid met de bevolking in nood en daarom had het spreker zo teleurgesteld, dat er vrijwilligers zijn gekomen uit de niet-getroffen delen van Zeeland, waar men, zo zeide hij, toch zo spreekt over verbondenheid! Hij wekte zijn toehoorders op hier over eens na te denken. Drs Louwers: „SAMENWERKING". In zijn toespraak heeft drs Louwerse uiteengezet, dat de huidige plattelands ontwikkeling van statisch dynamisch is geworden. Het gevolg is, dat er vele problemen zijn ontstaan. De dorpsbe woners kampen met persoonlijke no den en met groepsnoden. Met maat schappelijk en cultureel opbouwwerk beoogt men een bijdrage te leveren in de oplossing dezer moeilijkheden. Spreker dacht aan het stichten vaii plaatselijke commissies voor sociaal- en cultureel opbouwwerk en tevens aan het stichten van dorpshuizen als centrum waar Iedereen zich kan thuis- voelen. Hiervoor is fantasie en durf nodig en ook, èn dit beklemtoonde hij steeds, de wil tot eendrachtig samen werken. Zo'n dorpshuis kan slechts middel zijn; de rest moet op volkomen democratische weg tot stand worden gebracht. Er werd over deze rede druk ge discussieerd. De heer C. Burger be streed op vele punten sprekers bro chure, waarin hij op hetzelfde aan dringt en de heer B. Meijers ging op de rede zelf in. Men was het er echter wel over eens, dat zonder samenwerking weinig be reikt zal kunnen worden. Zaterdagmiddag is de 50-jarige Am sterdammer J. Geerlings met zijn mo tor over de tramrails op de hoek van de Jan Evertsenstraat en de Admira- lengracht geslipt, waardoor hij kwam te vallen. In het ziekenhuis is hij over leden. DE BILT, 15 Nov. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. In het Noordoosten van het land aanvan kelijk af en toe wat lichte regen of motregen. Matige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1