PLAKKEBORD Walcheren krijgt prachtige ijsbanen 'T SPIEGELTJE KLOOSTERBALSEM Ook Zierikzee klaagt over traag herstel DE BUS RAMMELDE NOTEERT U Kloetinge heeft grote toekomst plannen WEK DE GAL IN UW LEVER OP lezers Goes. Zierikzee. T erneuzen. svoroLi tanden Wit adem Fris Richt uw nieuwe boerderij zo doelmatig mogelijk in burgerlijke stand Zaterdag 14 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Moeilijkheden met arbeidskrachten zijn groot Het schijnt met het her stel en de herbouw in de ge troffen gemeenten, die vroe ger of later drooggevallen zijn, niet zó te lopen als ieder graag zou zien. Giste ren meldden we al, dat er in Waarde een zekere onte vredenheid bestaat over het trage tempo en nu blijkt ook uit het raadsverslag van Zierikzee, dat men daar ook allerminst tevreden is. Voorop gesteld zij, dat niet alles ineens kan gebeuren. Iedere dag, dat de huizen niet betrokken kunnen wor den, is er één te veel, maar, niemand kan ijzer met han den breken. Er is zo ontzet tend veel te doen, dat het tempo niet overal even hoog kan zijn. Wat niet zeggen wil, dat men het daarbij dan maar moet laten. Integen deel, als er duidelijk aan wijsbare redenen zijn en als men met een betere organi satie in kortere tijd meer kan bereiken, dan moet die organisatie zo vlug mogelijk worden veranderd. Zierikzee heeft klachten over het langzame herstel der gemeentewoningen. Er werd (terecht) gezegd, dat de aannemers met grote moeilijkheden hebben te kampen, niet in de laatste plaats vanwege het tekort aan arbeidskrachten. On danks het feit, dat hoge toe- Wij hebben het gisteren goed geraden: vandaag zit er weer het nodige in de bus. De Unie „Een school met de Bijbel" krijgt uit Goes f 344,08 en uit Souburg f908,50. Kats meldt, dat de verloting en de avond, geor ganiseerd door de Vrouwen vereniging t.b.v. de Herv. kerk f 400,opleverde. slagen worden verleend, zijn er niet voldoende men sen. En: men kan heus niet iedereen gebruiken. Dat zou op de lange duur de zaak alleen maar slechter maken en veel meer gaan kosten. Bovendien schijnt het te stagneren met de levering van allerlei electrische on derdelen. Zijn ze niet tijdig besteld, zoals werd gesugge reerd? En is de onderlinge samenwerking der aanne mers zodanig, dat alles goed loopt? Ziedaar enkele vra gen, die wel uiterst belang rijk zijn om een goed inzicht te krijgen in het al of met juiste der klachten. Een rare kostganger Dezer dagen deed de op koper K. te Zierikzee aan gifte bij de politie, dat van hem in zijn kosthuis een bankbiljet van 25 gulden en een bedrag van 12 gulden, met een paar gummilaarzen, alsmede een fiets, waren ge stolen. Verder vertelde de man, dat van zijn kostbaas tot tweemaal toe geld uit diens portefeuille was ont vreemd, n.l. een bedrag van 75 en van 50 gulden. Daar in het kosthuis een tweede gast was komen wonen en omdat daarvoor nimmer diefstallen waren ontdekt, vermoedde hü, dat zijn col lega-kostganger de schuldi ge was. Deze werd door de politie aangehouden. Uit het verhoor bleek echter, dat deze onschuldig was. Hierop werd de aangever onder vraagd. Deze bekende de gelden, die zijn kostbaas miste, te hebben gestolen en een gefingeerde aangifte te hebben gedaan. Hij is naar Middelburg overgebracht, waar hij voor de Officier van Justitie is geleid. r~ Het is wel bijzonder jammer, dat het nog altijd niet naar wens gaat met de Zeelandwerf in Hansweert. Het bedrijf werkt wel normaal door, maar de finan ciële moeilijkheden, waarover wij geruime tijd ge leden al het één en ander meldden, zijn eerder groter dan geringer geworden. Het is nu zo, dat de Middel burgse Arrondissementsrechtbank voorlopig uitstel van betaling heeft verleend. Mr. M. Vlaming is tot bewindvoerder benoemd en op 15 December a.s. zal een vergadering met de schuldeisers worden gehou den. Bovendien heeft de algemeen directeur, de heer G. A. Schouwink uit Hilversum, ontslag gekregen. Veel is er nog niet over te zeggen, maar wel is het nu duidelijk geworden, dat de financiële basis, waar op dit bedrijf rust, te smal is. In hoeverre bepaalde technische omstandigheden tot deze onprettige situ atie hebben geleid, vermogen wij niet te beoordelen. Tot heden is de leiding van de werf nooit erg" scheu tig geweest met voorlichting. Hoe het zij: deze werf loopt gevaar. Alles zal moeten gebeuren haar voor Zeeland te behouden. Toen zij ging draaien spraken wij van een fraai industrialisatiesucces. Misschien, dat het met een andere leiding mogelijk zal zijn een débacle te voorkomen. Voor Zeeland mag men dat vurig hopen! Westkapelle. Zaterdag 21 Nov. a.s. om 2 uur: Ver koopmiddag Herv. Jeugdge- bouw van door Herv. Meis jesverenigingen vervaardig de goederen (veel moois!), ten bate schulddelging bouw Herv. kerk. Grabbelton en aardige attracties. Sint Annaland. Vanmid dag op sportterrein Dorps weg: voetbalwedstrijd WHS ISmerdiek I. Gapinge. Maandagavond half acht a.s.: raadsvergade ring. Middelburg. Woensdag avond a.s. half acht. Bogard- zaal: Hogelandse avond t.g. v. 30-jarig bestaan der af deling „Ons 3-Cents-Fonds". Spreker: ds D. Ringnalda. Opening door ds P. Aalders, sluiting door ds P. v. Til, Leiding: de heer A. Hofste de', hoofdvertegenwoordiger der vereniging. Medewer king: Geref. Knapenkoor en declamator Jo Nobel uit Amersfoort. Loos alarm in Breskens Donderdagmorgen werd Breskens plotseling opge schrikt door het geloei der sirene van de vismeelfa- briek. Al spoedig liep het gerucht, dat de fabriek in brand stond. Enkele mensen waarschuwden telefonisch gemeentehuis om de brand weer te laten uitrukken. Inderdaad gaven de uit de vismeelfabriek opstijgende dampen licht de indruk, dat het mis was. Maar al te vlug kwam uit, dat het sirenege loei een heel wat onschul diger oorzaak had. Het bleek n.l. een originele at tentie van de stoker ter ere van de bruiloft van één der employé's der fabriek te zijn. Gelukkig begreep men op het gemeentehuis, uit welke hoek de wind waaide. Voor alle zekerheid werd de fabriek even opgebeld om te informeren, of er wat loos was. Het antwoord luidde zeer geruststellend. Politierechter Middelburg. Militair smokkelde hand granaten naar huis. MIDDELBURG, 13 Nov. - De politie rechter heeft A. Ph. P., oesterkweker te Yerseke, veroordeeld tot een boete van 50.of 10 dagen hechtenis. Hij had in de gesloten tijd in een korf kreeften voor handen en toen een man van de Visserij- jolitie deze in beslag wilde nemen, had lij zich hiertegen verzet. De mand was buiten het bereik van de ambtenaar ge bracht. De landarbeider P. H. P. uit Hoofd plaat had, toen hij uit Indoneisë terug- iwam, twee handgranaten weten mee te smokkelen. Begin Augustus meende hij deze dingen wel te kunnen gebruiken. Hij kreeg toen n.l. ruzie met de buren van zijn schoonouders, net op een ogen blik, dat hij niet helemaal nuchter was. Nu vertelde hij, dat het helemaal geen kwaad had gekund, omdat er inplaats van ontstekingsbuisjes lucifersdoosjes in de granaten zaten. Hij moet voor zijn eigenaardig optreden f 60.boete beta len. Een los-werkman uit Goes, zekere A. C.S., had verschillende keren kleine be dragen geld weggenomen. Het werd maanden gevangenisstraf, waarvan maand onvoorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. In Graauw hadden twee personen met inkomstenbriefjes geknoeid om bij eva cuatie een hogere uitkering te ontvan gen. J. H„ getrouwd met J. L. v. H„ kreeg 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf, met 2 jaar proeftijd, en L. V. d. W., die uit Zierikzee hier geëvacueerd was, zag zich tot 2 weken onvoorwaardelijk ver oordeeld. Raad nam belangrijke bestuiten Vele tientallen woningen zijn dringend nodig Kloetinge heeft grote plannen. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering zijn belangrijke besluiten genomen. In de eerste plaats keurde de raad een begrotingswijziging voor 1954 goed. Daarbij werd f 418.000, meer voor kapitaalswerken uitgetrokken, hetgeen betekent, dat het gemeen telijke budget de komende jaren aanmerkelijk zal worden belast en het tekort op de gewone dienst voor het volgende jaar ongeveer f46.000,zal bedragen. Slechts verhoging der Rijksuitkering zal het mogelijk maken de plannen uit te voeren. Het tweede belangrijke besluit had betrekking op de vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen, met bebouwingsvoorschriften. Dit werd, behoudens een kleine wijziging met be trekking tot de hoek Lewestraat-Prins Bernhardstraat, goedgekeurd. Voor 1954 staat op het programma de aankoop van torenklokken, het bouwen van een kleedlokaal op het gemeentelijk sportterrein, het aanleg gen van een speelterrein voor de kleu terschool, het aanbrengen van een goede verlichting (waarvoor o.m. 65 palen nodig zullen zijn), de aanleg van een betere riolering, de verbouw van de burgemeesterswoning en ver betering der straten en wegen. Wethouder D. Schipper (Arb.), die toelichting verstrekte, noemde voorts als wensen: electrificatie van Noord einde en Kapelse weg, watervoorzie ning van Noordeinde, Groeweg en Langeweg, straatverbreding op het Kerkplein, plantsoenaanleg, subsidië ring van maatschappelijke en culturele aangelegenheden. WONINGNOOD. De volkshuisvesting vormde een hoofdstuk apart. De wethouder wees erop, dat het gebrek aan huizen bij zonder groot is. De laatste drie jaar werden maar zes woningen toegewezen. Thans zijn er al 55 huizen nodig en als de SI van het barakkenkamp worden opgeruimd, wordt het totaal dus 86. Dan zjjn er nog 56 krotwoningen, zodat de behoefte bijzonder groot is. Het geheel bleek de instemming van de raad te hebben. Met B. en W. re kende deze op steun van hogerhand voor de verwezenlijking van de plan nen, die uiteraard niet ineens uitge voerd zullen kunnen worden. UITBREIDINGSPLAN. Ook het uitbreidingsplan kon de goedkeuring van de raad wegdragen. Een der voornaamste onderdelen heeft betrekking op de bouw van een nieu we openbare lagere school aan de Lewestraat. Ruimte is gereserveerd voor de bouw van ongeveer 150 wo ningen. Verschillende nieuwe wegen zullen, als dit plan wordt gerealiseerd, v. o ~:°i aangelegd. caissons zonken bij Zijpe. BRUINISSE, 12 Nov. En zestal aan el kaar gekoppelde caissons, die in de Vluchthaven te Zijpe in reserve liggen, is, doordat één der caissons lek was, ge zonken. Gelukkig was één en ander te voor zien, zodat men, om breken te voorko men, de caissons rechtstandig aan de grond heeft kunnen zetten. Het betreft z,g, 10 meter caissons. De belangrijkste daarvan is een pa rallelweg langs de hoofdweg tot aan de molen, hetgeen betekent, dat het ver keer GoesKapelle en omgekeerd niet meer over de hoofdweg behoeft te wor den geleid. De gemeenterekening over 1952, die werd aangeboden, vertoonde voor wat de gewone dienst betrof een nadelig slot van f 2.453,95. Het nadelig saldo op de kapitaaldienst bedroeg f 37.302,45. Aan J. Daniëlse werd voor het verbe teren van een woning aan de Achter weg een premie toegekend van f 466,67. De Rijksbijdrage zal f953,33 zijn. Ingezonden Mededeling (adv C zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». Binnenscheepvaart weer naar Zijpe BRUINISSE, 12 Nov. De vluchthaven te Zijpe zal binnenkort weer kunnen worden gebruikt voor het normale bin- nenscheepvaartverkeer. De haven is na de watersnood gebruikt ais depot van de voor het dijkherstel nodige materialen en stortsteen. In het vervolg wil men de stortsteen voor Ouwerkerk, nu de groot ste werkzaamheden daar achter de rug zijn, aanvoeren via Wemeldinge. De vluchthaven heeft vooral in de winter- itaanden grote betekenis voor de binnen- eepvaart. grypen nctar d* p*Ho Zeeland schonk ruim 16 mille voor de oud-verpleegsters. Nadat in September 1952, nu dus ruim een jaar geleden, de echtgenote van de Commissaris der Koningin een oproep aan alle burgemeestersvrouwen in deze provincie heeft gedaan tot vorming van een plaatselijk comité in haar gemeente voor het inzamelen van gelden of ver koop van lepeltjes voor het Erefonds van Oud-verpleegsters, voelt het Prov. Comi té zich thans geroepen onder dankzeg ging aan die gemeenten in Zeeland, wel ke aan deze oproep gehoor hebben gege ven, mede te delen, dat het behaalde Zeeuwse resultaat f 16.163,22 bedraagt! Het Prov. Comité betreurt het, dat nog vele gemeenten zich aan deze oproep hebben onttrokken. Anderzijds stemt het tot grote voldoening, dat toch nog, dank zij de activiteit en spitsvondigheid van vele plaatselijke comité's, bovenvermeld bedrag als totaal-generaal bereikt is ge worden. Een bijzonder woord van hulde is hier wel op zijn plaats voor die ge meenten, welke na de ramp nog een bij drage stuurden. Het is de secretaresse- penningmeesteresse een groot genoegen van het Hoofdbestuur een zeer waarde rend schrijven over de Zeeuwse actie te te hebben ontvangen. Mochten er nog gemeenten zijn, die door het lezen van deze regels begrip voor deze erezaak hebben, dan bestaat alsnog de gelegen heid gelden op het gironummer van laatstondergetekende over te maken. S. C. de Casembroot-Baronesse v. d. Feltz; J. den Beer Poortugael-Nanninga, Posiguonummer &94Ü51, Veere. Uit Z&eZcuicU iPJteden. Middelburg. Herv. Vrouwenvereniging 't Zand vergaderde Woensdag j.l. hield de Herv, Vrou wenvereniging 't Zand een bijzondere verenigingsavond. Als gasten waren aanwezig de Herv. Vrouwenverenigin gen van Vlissingen en Koudekerke. Het programma omvatte o.a. zang van een koortje, declamatie en een vlaggentableau. Ook het volksdansen ging den dames best af. Een goede avond, waarvan er zeker meerdere moeten volgen. Christelijke Plattelandsvrouwen vergaderden De Chr. Plattelandsvrouwenbond, afd, Zuid- en Noord-Beveland, hield een druk bezochte ledenvergadering. Ver toond werd de prachtige film „Bruin Goud" van de N.V. C. J. van Houten Zn te Weesp. Zeer interessant was het om de weg van de cacaobonen te volgen, van de winplaatsen aan de Goudkust van Afri ka, de fermentering, het vervoer van uit de binnenlanden naar de kust en van daar met boten naar de zeeschepen, de ontvangst in Nederland en het transport naar de verwerkende indu strieën. Daarna volgde de film over de verwerking van de cacaobonen tot cacao, chocolade en bonbons. De presidente deed nog enkele huis houdelijke mededelingen en kon ver schillende nieuwe leden begroeten. Schaakvereniging begon wintercompetitie De schaakvereniging „Zierikzee" is de huishoudelijke wintercompetitie be gonnen. De uitslagen van de eerste ronde luidden: Dr J. J. Westendorp BoermaJ. J. van den Ende 01; J. de RaayA. Hendrikse 1—0; M. J. EnzlinA. van der Westen 10. Veel animo voor Muziekschool Zoals we reeds eerder berichtten, is de muziekschool nu uitgebreid met een cursus voorbereidend algemeen vormend muziekonderwijs. Daarvoor hebben "zich reeds meer dan 100 kinderen opgegeven (voornamelijk van 7 en 8 jaar). Uit to tale aantal leerlingen bedraagt nu 210. Geslaagd Voor het examen vakbekwaamheid smeeroliën te Utrecht slaagden de heren L. C. Hamelink en P. Audenaerde. B.B. loopt goed. In de organisatie B.B. begint al aar dig tekening te komen. Verschillende cursussen zijn begonnen en zelfs zijn en kele groepen practisch al „afgestudeerd". Vooral de brandweer neemt hierbij een zeer goede plaats in. Indien men weet, dat de B.B. in Ter- neuzen met inbegrip van Sluiskil en Driewegen in totaal 637 vrijwilligers voor alle mogelijke diensten nodig heeft, ter wijl zich nu reeds 451 vrijwilligers heb ben aangemeld, dan wil dat wel wat zeggen. En toch: ook de nog ontbrekende 180 vrijwiligers zijn nodig, wil deze organi satie goed kunnen functionneren. Voor verschillende onderdelen is reeds prima materiaal aangekomen, zodat, wan neer de theoretische cursussen zijn afge lopen, ook met de practische oefeningen kan worden begonnen. Een eresaluut moet Sluiskil gebracht worden, omdat daar het vereiste aantal vrijwilligers al compleet is. Benoeming voor sociaal en cultureel opbouwwerk op Schouwen-Duiveland. GOES, 13 Nov. De Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk heeft in overleg met het Ministerie tot tijdelijk medewerker aangesteld de heer M. Veldkamp uit Amsterdam. De heer Veldkamp is speciaal aangewezen voor het sociaal en cultureel opbouwwerk op Schouwen en Duiveland. Hij zal zich tij delijk te Zierikzee vestigen. Lofwaardig initiatief Middelburgse IJsclub heeft grootse plannen MIDDELBURG, 13 Nov. Na bijna 25 jaar ziet de Middelburgse IJsclub haar grootste ideaal verwezenlijkt: een eigen ijsbaan. Het bestuur der ver eniging heeft beslag weten te leggen op een bijna 4 ha. groot terrein, ge legen aan de Breeweg te Middelburg, aansluitend op het „Zanddorp". In de winter 19531954 hoopt de ijsclub de baan te kunnen openen. De aan- legkosten worden geraamd op f26.000, Het prachtig gelegen terrein, 275 m lang en 80 m breed, door de beplanting van het Zanddorp beschermd voor de Oostenwind, zal in zijn geheel worden geëgaliseerd. Een kade, 50 cm. onder maaiveld, zal het gehele terrein om geven. Rondom deze kade zal een 4 m brede strook worden aangeplant. De bodem van de toekomstige baan be staat uit zware kleilagen op een onder grond van veen en heeft zodoende de eigenschap weinig water door te laten. Toch zal het terrein gedraineerd wor den, omdat in de vorst vrije maanden het overtollige water kan afvloeien en de baan als weidegrond dienst kan doen. In de vorstperioden zal deze drainering op eenvoudige wijze kun nen worden uitgeschakeld. Indien in deze maanden de neerslag niet voldoende zal zijn om het terrein blank te zetten, zal een electrische pomp deze taak overnemen. Het zout gehalte van dit water zal zo gering zijn, dat het niet uitgesloten is, dat de baan na twee nachten vorst voor het publiek opengesteld kan worden. MAQUETTE. Van het project bestaat thans een fraaie maquette, welke een schitterend overzicht geeft van de baanindeling. Ingesloten door de wedstrijdbaan ligt de kunstrijbaan met daaromheen de grote, eigenlijke ijsbaan, die overal een minimum-breedte zal krijgen van 20 meter. - Verder is er nog een aparte kinder ingezonden Mededeling (Adv.) Wenk aan gedupeerde boeren van Schouwen-Duiveland: Landbouw voorlichtingsdienst en Wederopbouw werken nauw samen ZIERIKZEE, 12 Nov. Grote belangstelling bestond er vanmiddag voor de lezingen over het herstel en de wederopbouw van boerderijen. De ZX.M. en de Bond van Plattelandsvrouwen hadden deze samenkomst georganiseerd in het „Huis van Nassau" en als sprekers waren uitgenodigd de heren ir G. J. A. Bouma, Rijkslandbouwconsulent afd. Boerderijenbouw, en D. Stam, waarnemend hoofd van de directie Zeeland van Wederopbouw en Volks huisvesting. Doelmatige inrichting van de nieuwe bedrijfspanden en niet aan oude vormen hangen, ziedaar het motto, dat ir Bouma boven zijn interes sante causerie had kunnen schrijven. De voorzitter van de Kring Schou wen en Duiveland der Z.L.M., de heer A. M. Geluk, leidde de vergadering. Hij wees in zijn openingswoord op de moeilijkheden, die nog ruimschoóts zullen komen tengevolge van de her verkaveling, de geïsoleerde ligging van het eiland, het aantrekken van aannemers en arbeidskrachten, de zie ke grond en de kentering van de con junctuur in de landbouw, die is inge treden. De heer Geluk drong aan op nauwe samenwerking tussen de ge vormde plaatselijke commissies en de architecten tot het combineren van bouwplannen. BOUW DOELMATIG 1 Ir. Bouma vroeg de aanwezigen zich toch wel te realiseren hoe men bouwen zal en zich zoveel mogelijk vrij te ma ken van het, voorbeeld der oude be drijfsgebouwen en woningen. De inrich ting dient zo doelmatig mogelijk te zijn. Een assistent van de Landbouwvoor- lichtingsdienst zal zich in Zierikzee ves tigen. Hij zal zeer nauw met Weder opbouw samenwerken. Herstel zal uiteraard vlugger gaan dan nieuwbouw. Als alles goed gaat, kunnen de boerderijen over twee jaar gebouwd zijn. Bij de nieuwbouw wake men tegen te lichte constructie. Men bouwe solied en zo goedkoop moge lijk. Daarbij lette men op de schoon heid van het geheel. De ramp biedt de mogelijkheid niet alleen veel te veranderen en te verbeteren, maar ook te verfraaien. Het was ir. Bouma opgevallen, dat men in Zeeland de voorkeur geeft aan een los huis, zulks in tegenstelling tot andere delen van ons land. Gebeurde dat laatste ook hier, dan zouden de bouwkosten worden gedrukt. Sprekend over de indeling van schuren en woningen wees ir. Bouma erop, dat schuren met dwarse vloeren minder gewenst zijn. Langsvloeren zijn meer op de praktijk ingesteld. In de woningen moet men geen ver trekken maken, die toch niet worden gebruikt. Een douchecel kan niet wor den gemist. Ingezonden Mededeling (adv.) cr//|/r UC!/ wrijven met <9 f Sw de heerlijk ver warmende en diep doordringen de Akker 's Kloosterbalsem ver jaagt de pijn en heeft een wetr dadige werking. Spoedig zegtgij KLEINE COMMISSIE. De heer Stam deelde mede, dat een kleine commissie is gevormd, welke de gedupeerden zal voorlichten. Twee personen zullen permanent gereed staan voor dit doel. Het bouwen van een aparte woning vindt zijn oorzaak deels in de historie, deels in het feit, dat men ongedierte kan krijgen uit de schuren, als de huizen zijn aange bouwd. Op een uit de vergadering gestelde vraag deelde ir. J. Post mede, dat het de primaire taak der agrarische sub commissie zal /.iju te bepalen, waar in het kader der herverkaveling de boer derijen zullen worden gebouwd. baan, een baan voor schoonrijders en een ijshockeyveld volgens officiële af metingen. Voor de verlichting zal contact wor den opgenomen met de N.V. Philips te Eindhoven. De maquette zal binnenkort zijn te bezichtigen in de etalage van het V.V. V.-gebouw in de Langedelft, waar te vens de mogelijkheid bestaat zich als lid van de ijsclub te laten inschrijven. COMMISSIES, De organisatie van één en ander is in handen gelegd van diverse commis sies. Allereerst de commissie Uitgifte Obligaties met de heer H. Oldeman als voorzitter. Verder een loterij com missie onder voorzitterschap van mr M. A. Terwoert. Een commissie voor ledenwerving en propaganda met de heer A. J. Haag als voorzitter; Ver lichting en Geluid met ir G. Wiersma; Subsidies Gemeenten met de heer A. de Jonge; Ruiling en bij kopen grond met de heer H. N. Coolman en tenslot te de commissie Terrein en Beplanting met ir G. Kranen als voorzitter. De kosten van het werk, dat door de Ned. Heide Mij. zat worden uitgevoerd, worden geraamd op f 26.000,De Algemene Vergadering, welke Donder dagavond onder voorzitterschap van de heer A. de Jonge was bijeengeko men, machtigde het bestuur tot het aangaan van een obligatie-lening tot een maximum van f 10.000,Er is ge dacht aan renteloze obligaties van f 50. De houders van dergelijke obligaties zullen natuurlijk bijzondere voorrech ten verkrijgen. STREEKBELANG. Er zal getracht worden van de na burige gemeenten een éénmalig sub sidie te verkrijgen. Het lijdt immers geen twijfel, dat we hier met meer dan alleen een plaatselijk belang te doen hebben. Binnen afzienbare tijd zal de water stand op Walcheren verlaagd worden. Niet alleen de vesten het dorado van schaatsend Middelburg zullen hierdoor smaller worden, maar ook (wat misschien veel belangrijker is) zullen zich in de Walcherse weiden geen plassen meer vormen. In ons, ten opzichte van de andere provincies, „warme" Zeeland, duren de vorstperioden meestal niet lang. Daar door was men aangewezen op vaak meestal kleine, langs moeilijk begaan bare wegen te bereiken plasjes. Maar nu gaan ook deze verdwijnen. Is het Walcherse schaatsenrijdersras dan ge doemd uit te sterven? Wees gerust! Het vooruitstrevende bestuur van de Middelburgse IJsclub heeft ons hiervoor behoed. Walcheren krijgt 'n ijsbanencomplex, waar meni ge ijsclub in grotere plaatsen van Ne derland jaloers op zullen zijn. Een ijs banencomplex, met een wedstrijdbaan, waar nationale en zelfs internationale wedstrijden op verreden kunnen wor den; een ijshockeyveld, dat aan alle eisen voldoet; een kunstrijbaan met 'n oppervlakte van een klein voetbalveld. Ingezonden Mededeling (adv.) KOU-KOORTS-GRSEP SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Prijs per koksr 90 en 50 et MIDDELBURG. Geboren: Johanna L. P., d.v. P. Roggeveen en A. M. J. Jopse; Henriëtte C„ d.v. H. Minekus en H. Zou tendijk; Casper, z.v. W. A. van Bree en J. F. Talmon; Cornelia P., d.v. C. D. Buijs en J. M. A. Cosijn. Ondertrouwd: G. Th. M. van Duin, 25 j. te Wageningen en P. Vogelenzang, 27 j.; C. A. Murk, 24 j. en P. J. van Hoorn, 22 j.; W. Flipse, 23 j. en E. Willemse, 23 j. Gehuwd: F. M. Smits, 24 j. en D. J. van Aggelen, 21 j.; A. T. Bos, 56 j. en M. C. Bazel, 59 j. Overleden: L. J. M. Schouten, 43 j„ geh. m. H. M. Montaan; P. J. Bos, 56 j., geh. m. M. P. Fastenau; J. A. J. Seijmour, 64 j., geh. m. P. P. Jobse; H. H. F. Faste nau, 47 j. ANNA JACOBAPOLDER Nieuwe verlichting. Ter ere van het bezoek van de Koningin en andere auto riteiten bij het dichten van het dijkgat te Ouwerkerk is hier een sterke natrium- verlichting aangelegd, bevestigd aan noodmasten. Een gedeelte van deze mas ten zal blijven staan, terwijl een ander deel zal worden geplaatst op Züpe, waar verlichting hard nodig is bij de nieuwe brug voor de veerpont met koplading,-als mede bij de nieuwe weg, nodig door de aanleg van de nieuwe zeewering. Jaarvergadering N.C.V.B. Onder lei ding van mej. J. van Strien, hield de af deling A. Jacoba Polder van de N.C.V.B. haar tweede jaarvergadering. Zang, voor drachten, improvisatie- en reciteerwed- strijden, alsmede samenspraken, wissel den elkaar af. Ook was er hersengym nastiek. Aan het einde van deze mooie avond werden er nog huishoudelijke za ken en de Kerstavond besproken. DUIVENDIJKE Contactavond voor gedupeerden. In hotel „Het Wapen van Zeeland" werd een contactavond gehouden georganiseerd door de gemeente, met het doel de ge dupeerde inwoners kennis te laten ma ken met de onlangs van gemeentewege ingestelde herstelcommissie. Burgemeester H. R. Nieborg wees in zijn openingswoord op de belangrijke taak van de commissie, die schakel wil zijn tussen de gedupeerden enerzijds en architect en aannemer anderzijds. De heer Z. Roozeboom, opzichter bij de Centr. Dienst, gaf een uiteenzetting, over hetgeen gedaan moet wórden, om zo snel mogelijk tot herbouw en herstel te komen. De herbouw van nieuwe wonin gen zal zoveel mogelijk in groepsverband moesten worden uitgevoerd om de bouw kosten te beperken. Pas over een half jaar kan begonnen worden met de herbouw van de totaal verwoeste huizen. De herbouw van Loo- perskapelle is nog onzeker. Geen her bouw van een woning vindt plaats, wan neer deze voor meer dan 75% verwoest is. Tot slot van de bijeenkomst vertoondé de heer Hack te Renesse een serie kleu renfoto's over de ramp. KAPELLE Damweilstrijden. De uitslagen van de om het Kapelse kampioenschap gespeel de damwedstrijden luidden als volgt: F. van WelG. van Neuren 20; J. van LiereJ. de Neef 11; J. BraamC. v. d. Schraaf 02; F. van WelC. Blan- kenburgh 2—0; J. op 't Hof—P. Westveer 20; C. van Liere—J. Walrave 20; P. Westveer—J. Braam 2—0; J. C. van Lie re—G. Lepoeter 20; J. BraamG. van Neuren 2—0; A. v. d. SchraafC. v. Overloop 11; J. Ganseman—Chr. Kor- stanje 1—1; J. op 't Hof—C. v. d. Schraaf 0—2; G. de Rijder—C. Sulsters 0—2. KLOETINGE Verkiezingen. Als ouderlingen der Ned. Herv. Kerk werden herkozen A. C. Lan- kester en D. Koster. In de vacature Ruis- sen werd gekozen D. M. Pekaar. Als ouderling-kerkvoogd werden her kozen: J. J. Snoek; L. J. Dekker en als diaken: J. Verburg en J. W. de Vrieze. Als notabel werd herkozen: A. van Dij- ke en in de plaats van P. D. Hoogstrate werd gekozen M. Verhulst. NOORDGOUWE Verkeersongeval. Woensdagmiddag reed een auto van E. A. van Esso's fa brieken N.V. te Rotterdam van de rich ting Zonnemaire naar Noordgouwe. Bij de bocht ter hoogte van het Koetshuis van de Ned. Herv. Pastorie kwam een auto uit Gelderland de tegengestelde richting in. Door een wegversmalling moest de Gelderse auto uitwijken, even wel te ver, want de wagen reed pardoes de gracht in. De bestuurder kwam met de schrik vrij. OV EZ ANDE Koningschieting. De sociëteit „Zeelan- dia" en „Spes Nostra" hielden de koning schieting. Voor „Zeelandia" werd de ko- ningsvogel afgeschoten door P. van Steenbergen en voor „Spes Nostra" door H. Koens. ST. ANNALAND Benoeming. Met ingang van 23 Novem ber a.s. is tot tijdelijk onderwijzer aan de School met de Bijbel benoemd de heer J. Grosman te Oosterbeek. ST. MAARTENSDIJK Afloop verkoping. Door notaris Blin- denbucht werd het woonhuis, schuur en erf geveild voor de erven van de Wed. P. Vermeulen. Koper werd dr J. de Bres voor f 12.300. ST. PHILIPSLAND Woningbouw. De woningbouw is thans zover gevorderd, dat alle 35 gemeente wetwoningen onder de kap zijn. Ook met de 6 Oostenrijkse woningen is men druk bezig om ze in gereedheid te brengen. Voorbereidingen worden getroffen tot het leggen der fundering voor de nieuwe school. WESTKAPELLE Herv. kerkdiensten. Vanaf 15 Novem ber a.s. beginnen de kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle 's mor gens om 10 uur. De middaguren zijn on gewijzigd gebleven. De betonning van de Eendracht is we derom geheel normaal en op enkele pun ten zelis enigszins uitgebreid, rische Unie is een plan de caihp^goe op-

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2