RUSLAND STELT BUEENK0MST GROTE VUF VOOR Moord op de Drummonds na 15 maanden opgehelderd PRINCIPIEEL „NEEN" BLIJFT GELDEN Molotof: Artikel van prof. Gerretson bewijst de onwil van het Westen URKER SCHIPPER VOND VERMISTE STRAALJAGER Stelt Zuid-Slavië plebisciet voor? Laniel heeft geen vrij mandaat voor Bermuda PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD „VOOR ZEELAND Nog steeds dezelfde voorwaarden SNIPPER NIEUWS k Maastrichtse rattenvanger krijgt steeds meer werk* Laniel is teleurgesteld* Gustave Dominici wijst zijn vader Gaston als dader aan Gehoorzaamheid aan Gods gebod het enige nodige Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. z43C, bij geen ge) oor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl* 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 8633 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mju Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 14 NOV. 1958 Bootaredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. L Oatsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 8.01 u., onder 16.48 u. Maan op 14.23 u., onder 1.50 u. Hoogwater Maandag 16 Nov.: Vlissingen: 9.10 u. 1.38 m., 21.59 u. 1.70 m. Terneuzen: 9.38 u. 1.58 m., 22.25 u. 1.89 m. Wemeldinge: 10.38 u. 1.22 m„ 23.26 u. 1.58 m. Zierikzee: 10.18 u. 1.04 m., 23.14 u. 1.39 m. MOSKOU, 13 November. Molotof heeft vandaag op een pers conferentie voor Russische en buitenlandse journalisten een oproep gedaan tot het Westen om een bespreking te houden tussen de vijf grote mogendheden, waaronder Rood-China, over de internationale spanningen. Op deze conferentie zou een bespreking volgen van de vier mogendheden over Duitsland. De mogelijkheid van het houden van deze conferentie hangt af van de Westelijke instemming, zo voegde Molotof er aan toe. Het Westen, zo zei Molotof op deze persconferentie, de eerste na de oor log, heeft het Russische standpunt, weergegeven in het jongste antwoord op de Westelijke uitnodiging voor de conferentie te Lugano, verkeerd uit gelegd. Deze nota was niet negatief, volgens Molotof. Op zijn beurt verweet hij het Wes ten, dat het niet werkelijk tot een overeenkomst wenst te komen. DE KWESTIE TRIEST BELGRADO, 13 Nov. Het is niet onmogelijk, dat Zuid-Slavië zal voor stellen om een volksstemming over Triest te laten houden. De keuze zou bestaan tussen aansluiting bij Italië en internationalisatie. Dit zou naar voren zijn gekomen tijdens een con ferentie. te Belgrado tussen de am bassadeurs van Amerika, Frankrijk en Engeland en de Zuidslavische mi nister van Buitenlandse Zaken. Weg VeereVrouwenpolder wordt verbeterd MIDDELBURG, 13 Nov. In de vanmiddag gehouden vergadering der Herverkavelingscommissie Walcheren is gesproken over verschillende weg- verbeteringen. Eén der voornaamste punten had betrekking op de verbete ring van de dijk, die de weg vormt tussen Veere en Vrouwenpolder. Het is de bedoeling, dat deze weg volgend jaar onder handen wordt genomen, zulks op verzoek van het gemeente bestuur van Vrouwenpolder. Vrouwenpolder had ook gevraagd om verbreding van de Langeweg, de verbinding tussen het dorp en het zomerwoningenterrein. De Herverka velingscommissie heeft daarbij de vraag laten wegen, of hier een zo danig agrarisch belang in het spel was, dat dit werk verantwoord is. Besloten werd de zaak nader met Vrouwenpolder te bespreken. In principe viel ook het besluit tot verbreding der z.g. Mansholtweg te Grijpskerke. Hier ligt nog altijd een gedeelte tot aan het D.U.W.-kamp, dat niet op de nieuwe wegen is aange sloten. De bedoeling is de weg door te trekken, zodra het kamp zal zijn verdwenen, hetgeen uiteraard nog wel enige jaren zal duren. Besloten werd nu het gedeelte Schuitvlotstraat nader onder handen te nemen. Zeeuws bouwcontingent is verbijsterend laag DEN HAAG, 13 Nov. Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer, waarin werd gesproken over de be- groting van wederopbouw en volks- uisvesting, heeft mr W. F. E. Baron v. d. Feltz vandaag het bouwcontin gent van 5000 woningen per jaar ge durende drie jaar verbijsterend laag genoemd. De C.H.-afgevaardigde heeft de minister gevraagd het Zeeuwse contingent te h Als bewijs voor deze redenering noemde Molotof de naam van prof. Gerretson. „In een recent artikel van de hand van het Nederlandse Parle mentslid prof. Gerretson, wordt het standpunt van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk uitgelegd als een rechtstreekse poging om alle be sprekingen betreffende de vier- mogendhedenconferentie tot een ne gatief resultaat te leiden" zo zei Mo lotof letterlijk. Verder zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken nog, dat de Westelijke politiek, welke de ratifi catie van het Verdrag inzake het Europese leger beoogt, een oplossing van het Duitse probleem onmogelijk zou maken en de omringende Euro pese staten in gevaar zou brengen. Eveneens vandaag heeft de Russi sche afgevaardigde in de Verenigde Naties, Wysjinsky, in de vergadering van de politieke commissie de Weste lijke landen ervan beschuldigd te trachten elke conferentie, die de ver mindering van de internationale ont spanning beoogt, te ontwijken. De politieke commissie debateerde over de internationale ontwapening en Wysjinsky zei, dat het Westen al leen maar probeerde bewapenings- gegevens te verzamelen voor hun in lichtingendiensten. Het enige wat nodig is, zo zei de Russische afgevaardigde, is, dat het Westen de poging opgeeft om een nieuwe oorlog voor te bereiden en dat er een conferentie wordt gehouden van de Grote Vijf. Over Duitsland zei de Rus, dat Amerika, Engeland en Frankrijk er op uit zijn West-Duitsland te mili- tairiseren, terwijl Rusland het her stel van de eenheid van Duitsland wil als democratische vredelievende staat. Rusland wil nog steeds een verbod van atomische en waterstofwapens en is bereid alle inlichtingen te ge ven, zo besloot Wysjinsky zijn rede. WESTELIJKE REACTIES. Over het algemeen is men in de Westelijke hoofdsteden van mening, dat de verklaring van Molotof de bezorgdheid van Rusland over de komende conferentie op Bermuda weergeeft. In Parijs gelooft men, dat deze verklaring speciaal bedoeld is voor Frankrijk, waar een sterke stroming bestaat om eerst nog eens pogingen te doen om met Rusland tot een ver gelijk te komen alvorens souvereini- teit aan West-Duitsland te geven. Daarom is men hier vooral gekant tegen de komende conferentie op Ber muda. Het is niet onmogelijk, dat de perscoferentie van Molotof een direct gevolg is van de verklaring van de Gaulle, die beweerde, dat de Europese Verdedigingsgemeenschap een wan gedrocht was. In Washington zei men op het de partement van Buitenlandse Zaken, dat nog niets is afgedaan van de on aanvaardbare voorwaarden, die Rus land aan een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken stelt. 'j,JP"V Donderdagmiddag is in Oude Tonge een herdenkingsbijeenkomst gehou den ter nagedachtenis van de slacht offers van de ramp van 1 Februari j.l. Voor deze bijeenkomst, die was belegd in de Ned. Herv. Kerk, was zoveel belangstelling dat honderden geen plaats meer in de kerk konden bemachtigen en buiten het kerk gebouw de dienst moesten volgen. Vliegtuigen speurden water en land af In New Yurk is op 80-jarige leef tijd overleden aartsbisschop Makary van de Russische Orthodoxe Kerk in Noord-Amerika en de Aleoeten. Hij had de geestelijke leiding in handen van 15.000 gelovigen. In de maand October zijn 565 leden van de Oost- duitse volkszee- en grenspolitie naar het Westen uitgeweken. Dit komt overeen met vijf compagnieën op oor logssterkte. Een officier van de Chinese openbare veiligheidsdienst is Donderdag naar Hongkong uitgewe- ken. In Oost-Duitsland heerst een besmettelijke varkensziekte, die af komstig is uit Oost-Europa, zo is door de Westberlijnse gezondheidsdienst meegedeeld. De ziekte is zo besmet telijk, zegt men, dat alle varkens van een boerderij moeten worden afge maakt, als blijkt dat een der dieren de ziekte heeft. De geheimzinnige ziekte, die tot nog toe niet eerder in Duitsland zou zijn voorgekomen, zou op 35 boerderijen in acht Oostduitse dorpen heersen. LUCHTMACHT: NOG GEEN SPOOR GEVONDEN URK, 13 Nov. Schipper Hes- sel Korf van de Urk 28 heeft de sedert gisteren vermiste straaljager omstreeks het middaguur tussen Marken en Urk in het IJsselmeer gevonden. De staart van het vliegtuig stak enkel nog boven water uit. Schipper Korf was onderweg van IJmuiden naar Urk toen hij de ont dekking deed. De opsporingswerkzaamheden naar de Thunder jetstraaljager van de vlieg basis Eindhoven, die gisteren van een oefenvlucht niet is teruggekeerd, wer den vanmorgen voortgezet, zowel bo ven land als boven zee. De „Air Sea Rescue" van de Koninklijke Marine zocht behalve boven het IJsselmeer ook langs de kust van de Noordzee. Bovendien werden omstreeks het middaguur twee Dakota's van de Ko ninklijke Luchtmacht ingezet, die de Noordzeekust afzochten. Een van de Dakota's van de lucht macht is later de lijn UrkMarken af gaan zoeken. Van Amsterdam uit is een boot van de Rijkswaterstaat uit- Ook orders uit Italië, Ierland en Duitsland MAASTRICHT, 13 Nov. Tijdens de tweede grote verdelgingsactie in Frank rijk, in de laatste week van deze maand, zal de Maastrichtse rattenvanger J. Oli- schlager ook de Citroën-fabrieken te Fa- rijs zuiveren van een rattenleger. De di rectie van de Citroën-fabriek heeft hem biervoor schriftelijk uitgenodigd. Via de directie van het „Journal du Dimanche" te Parijs ontving de heer Oli- schlager een verzoek van de burgemees ter van Bonnières sur Seine om deze ge meente van een rattenplaag te verlossen. Aangezien de heer Olisehlager dan toch in Frankrijk is zal hij „en passant" ook in Bonnières, evenals in Rive de Gier de ratten mores leren. IERLAND. Van een zekere L. J. Warnants, vrede rechter in Dublin (Ierland), ontving de heer Olisehlager het vriendelijk verzoek om muizen te komen verdelgen. De Maastrichtse rattenvanger is voornemens om hieraan te voldoen aangezien er reeds eerder plannen waren voor een groot scheepse rattenverdelging elders in Ier land. Ook voor de rattenbestrijding in Italië en Duitsland heeft men de medewerking van Olisehlager gevraagd. Hij heeft hier omtrent echter nog geen beslissing geno men. gevaren. Op Urk is een zakje met lichtgevend poeder aangespoeld. Gezien de windrichting en andere omstandigheden is het zeer goed mo gelijk, dat het inderdaad is komen aandrijven van de plaats vijf kilo meter ten Zuiden van Marken, waar de Urk 28 het wrak zou hebben aan getroffen. Over de vlieger is nog niets bekend. Vanavond deelde de luchtmacht voorlichtingsdienst officieel mee, dat nog geen spoor was gevonden van het vermiste Thuderjetstraalvliegtuig. Over de gang van zaken in Indo-China PARIJS, 13 Nov. De Franse premier, Laniel, is teleurgesteld met betrekking tot de gang van zaken in Indo-China. Hjj heeft gisteren in de nationale vergade ring gezegd, dat indien Vietnam, Cam bodja en Laos de oorlog in Indo-China niet voortzetten, Frankrijk zich ontslagen acht van zijn verplichtingen en genood zaakt zal zijn het beleid,te wijzigen. Hij zei, dat de oorlog een zaak is. die meer deze drie staten, dan Frankrijk aangaat. Laniel was ook teleurgesteld, omdat noch de Vietminhleider Ho Tsji Jilinh, noch de regering van communis tisch China hadden vredesoproep van 27 de er de nadruk op, China niet in de steek zal laten, omdat het gebied de voorpost is van het Franse humanisme in Azië. De Gaullisten hebben tijdens het de bat in de nationale vergadering een be roep op premier Laniel gedaan om de conferentie van Bermuda en de bijeen komst van de minister van Buitenland se Zaken in Den Haag uit te stellen tot de presidentsverkiezingen op 17 De cember a.s. Naar verluidt hopen de Gaullisten, ook al zou hun verzoek worden afgewezen, dat Laniel er toe gebracht zal worden te beloven, dat Frankrijk tijdens beide besprekingen tot niets zal verplichten. De Britse conservatieve partij heeft Donderdag bij een tussentijdse verkie zing in Crosby de betrokken zetel in het Lagerhuis behouden. Haar candidaat kreeg 18.614 stemmen tegen de socialis tische mededinger 7.545 stemmen. DIGNE, 13 November. De moord op het gezin Drummond in de nacht van vier op vijf Augustus 1952 is plotseling opgehelderd. Gustave Dominici, de bewoner van een boerderij in de nabijheid van de plaats van de moord heeft bekend, dat zijn vader, de 77-jarige Gaston Dominici, het gezin heeft vermoord. Zijn broer, Clovis Do minici, heeft deze bekentenis bevestigd. Gaston Dominici had eerst de bekende Brit sir Jack Drummond ver moord, daarna zijn vrouw, lady Ann en tenslotte hun dochter Eli zabeth. De rechter van instructie, die de zaad leidt, heeft meegedeeld, dat tegen Gustave en Clovis geen ver volging zal worden ingesteld, om dat er tegen hem geen beschuldi ging van medeplichtigheid kan wor den ingebracht. De wet bepaalt overigens, dat een zoon niet tegen zijn vader behoeft te getuigen. Volgens de politie verzette Gaston Dominici zich, toen men hem kwam halen. Hij stuurde de honden op de politiemannen af. Te middernacht begon de con frontatie van de vader met zijn zoons. Het onderzoek naar de moord dat nog steeds slepende was, kwam gis teren plotseling in een slotstadium. Gustave Dominici was van een vroe gere verklaring teruggekomen en had toegegeven, dat hij de boerderij de bewuste nacht verscheidene malen had verlaten om naar de plaats van de misdaad te gaan. De 34-jarige boer heeft gisteren bij een ondervraging van twaalf uur be kend, dat hy verscheidene malen had gekeken of lady Drummond nog leef de. Ook gaf hij toe dat hij in de nacht van de moord verscheidene keren had horen gillen. Na deze verklaringen werd de boer derij van de familie Dominici voort durend onder controle gehouden. Kort voor de bekentenis van Gusta ve had een woordvoerder van de Surete Nationale, het Franse natio nale hoofdkwartier te Parijs, gezegd, dat de pditie binnen 24 uur de moor denaar van de familie Drummond zou ontmaskeren. Ook de vrouw van Dominici, zijn broer Clovis en de 18-jarige zwager Roger Perrin zijn verhoord en hebben de nacht in het gerechtsgebouw door gebracht. Times" prijst Nederlandse vloot. LONDEN, 13 Nov. In een artikel in de Londense „Times" van Vrijdag: is de na druk gelegd op de belangrijkheid van de Nederlandse en Franse vloot voor de Westelijke verdediging. De marine-deskundige van het blad schrijft, dat de Nederlandse vloot, hoewel klein indien genieten naar Britse en Amerikaanse maatstaf, gerekend wordt te behoren tot de doelmatigste afzonder lijke vlootstrijdkrachten van de NAVO. „Het hoge moreel en de doelmatigheid van de Nederlandse vloot", kan volgens de correspondent worden toegeschreven aan „het belang, dat een zeevarend volk hecht aan vlootaangelegenheden." Vanmiddag wordt te Oostburg een schaakwedstrijd gespeeld tussen de leer lingen van de middelbare scholen te Oostburg en die te Middelburg. Elke groep zal uit 12 spelers bestaan. Ds LANGMAN OVER OPENBAAR ONDERWIJS GOES, 13 Nov. De kwestie Hardegarijp is nog altijd de moei te van het bespreken waard. Dat bleek ook weer op de Scholendag van de Vereniging voor Chr. Onderwijs, en het was ds H. J. Lang- man uit Amsterdam, die tijdens de middagvergadering de theologi sche achtergrond belichtte van deze kwestie. De toestand, die we nu hebben, zo begon ds Langman zijn referaat, is het gevolg van een niet bedoelde en niet gevoelde historische ontwikke ling. Groen van Prinsterer heeft al tijd het oog gehad op een Chr. Open bare School en hij heeft nooit willen aanvaarden, dat de staat een neutraal karakter droeg. Hjj zag oók niet In, dat de idee van het liberalisme sterk was en dat de geestesbeweging in West-Europa leidde tot ontkerstening. Het duurde tot 1857 eer hij dat be greep. Toen de wet v. d. Bruggen kwam en de schoolwet werd aange nomen, begreep hij dat de breuk, door de Franse Revolutie geslagen, van onpeilbare diepte was. Toen is Groens tactiek veranderd en is de strijd voor de bijzondere school van andere aard geworden. Hij werd toen strijder voor de Bijz. Chr. School. Het was een belangrijke be slissing. TIJDELIJKE OPLOSSING. De tegenstelling, die er was tussen ons volk, kwam tot een zekere op lossing door het ontstaan van de neu trale en de Chr. scholen. Maar het is een tijdelijke oplossing. Vanuit het geloof, aldus spr., zullen we nooit kunnen zeggen, dat ze definitief is. We zullen er nooit in berusten, dat er scholen zijn, waar Bijbels onder wijs wettelijk geweerd wordt. De Herv. Kerk, die een bijzondere roe ping heeft, zal nooit met deze oplos sing ten volle vrede kunnen hebben. Ze deelt dus bijzonder in de spanning en ook de Raad voor Kerk en School doet dit. Daaruit moeten we verstaan welk standpunt de Raad heeft ingeno men in de kwestie-Hardegarijp. Spr. is er persoonlijk van overtuigd, dat de Raad een misgreep heeft ge daan in deze kwestie. De Raad is op één punt op zijn stuk blijven staan, n.l. t.a.v. wat er stond in het advies van de vrijzinnige kerkeraad, dat geen enkele school het monopolie heeft tot opvoeding tot waarachtig Christen-zijn, doch wel tot waarach tig mens-zijn. De kwestie is n.l., dat hier de zaak verkeerd wordt gesteld. Twee dingen worden uit elkaar gehaald, n.l. het begrip mens en het begrip Christen. Spr. wees er met nadruk op, dat het opvoeden tot waarachtig mens-zijn zonder wachtig Christen te zijn, niet mogelijk is. En niemand beweert, dat een school het monopolie heeft. Bij de Christelijke scholen gaat het alleen om de eis tot gehoorzaamheid aan het Evangelie. PROF. VAN NIFTRIK. Professor van Niftrik heeft voor namelijk hierbij aangeknoopt. Hij heeft de zaak op een hoger niveau gesteld en dit is uitgelopen op een zoeken naar een synthese tussen de openbare en de Chr. school. Prof. v. Niftrik had drie motieven, n.l. le. dat de Kerk een critische functie heeft waardoor de openbare en de bijzon dere school in een crisis komen te verkeren; 2e. dat het heilswerk van Christus een objectieve en een sub jectieve betekenis heeft, beide uit lopend op een zoeken naar een waar achtige humaniteit en ten derde po neerde hij, dat de orde der verzoening de orde der schepping is, hetgeen in hoofdzaak neerkomt op het vooraf gaande. Volgens prof. van Niftrik is de cri tische maatstaf, die de Kerk aanlegt, het Evangelie. De school van Christus is als ideaal genomen en als We met deze maatstaf komen bij de openbare school dan raken zowel openbare als Chr. school in de crisis. Spreker is dit laatste niet met prof. van Niftrik eens. Wat is het spreken over de Schepping waard, als de Schepper niet genoemd mag worden? De critiek bij de Chr. school gaat over het hoe, dus de manier en bij de openbare school over het wat, dus de inhoud. Het waarachtig mens-zijn is de gro te vrucht van het heilswerk van Christus. Het subjectieve heilswerk is voor degenen, die geloven. Het is het zoeken naar waarachtige huma niteit en prof. van Niftrik zegt nu, dat men in dit zoeken naar humani teit naar elkaar is toegegroeid. Toch heeft Van Niftrik hier een fout ge maakt. Spr. Wees in dit verband op hetgeen Karl Barth hierover heeft gezegd. Moeten we daarom zonder meer af wijzend tegenover de openbare lagere school staan? Ds Langman zei er dit van: „De samenwerking met de open bare school Is van incidentiële aard en niet van principiële aard. Want het enige nodige ontbreekt, n.l. de ge hoorzaamheid aan het gebod van God. Zolang zullen we", aldus besloot hij, „in een principieel „neen" blijven vol harden". Voor de morgenvergadering, zie pag. 7. BENDE DOODT 27 MENSEN Een bende van de Darul Islam, be staande uit 100 man, heeft Donderdag het dorp Tjipedang, dat honderd km ten Oosten van Bandung is gelegen, aangevallen. De bende bracht 27 per sonen om het leven en stak 51 huizen in brand. Overeenkomst met Gaullisten PARIJS, 13 Nov. Premier Laniel is vanavond tot een accoord met de Gaullisten gekomen, waardoor hij 'n Kabinetscrisis over de komende Ber mudaconferentie heeft afgewend. De vijf Gaullistische ministers in zijn Kabinet verklaarden zich bereid aan te blijven, nadat Laniel beloofd had, dat hij zich niet zou binden op Bermuda of op de conferentie van zes landen die 26 November in Den Haag gehouden wordt. Op haar beurt heeft de Gaullisti sche fractie in de Nationale Vergade ring beloofd zich niet te zullen ver zetten tegen het debat over Europese Zaken, dat voor 17 November is vast gesteld. Door Laniels belofte aan de Gaul listen is de bezorgdheid weggenomen over mogelijke beloften betreffende het E.V.G.-Verdrag, die de volgende regering niet zou kunnen nakomen. Zij heeft tevens het debat van vol gende week mogelijk gemaakt, dat de eerste uitgebreide bespreking over Buitenlandse Zaken in de Nationale Vergadering sinds Februari van het vorige jaar. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Nu en dan regen DE BILT, 13 Nov. Zwaar be wolkt met nu en dan regen of mot regen. Zwakke tot matige, later tot vrij krachtig toenemende Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1