Behoefte-element niet in de Vestigingswet DE SLUIKER Neem "AKKERTJE Er komt een Nederlands V olksliederenarchief* Arnemuiden en Krabbendijke op glad ijs. Minister Zijlstra argumenteert Voorzitter Kortenhorst zou misschien niet slagen voor schoorsteenveger! borden Zeeuws-Vlaamse derby te Zaamslag. Tilroe ca Hofman favoriet. Vissen meer dan een jaar radio-actief. Vrijdag 13 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 11 Nov. De behandeling van de begrotingshoofd stukken werd vandaag in de Tweede Kamer onderbroken voor een belangrijk wetsontwerp: de vestigingswet bedrijven. In grote lijnen komt het neer op de vestigingswet kleinbedrijf 1937, maar er zijn drie belangrijke wijzigingen. In de eerste plaats zal de nieuwe wet gelden voor alle bedrijven, met uitzondering van de landbouw, de visserij, het bankbedrijf, het verzekerings- en het vervoerbedrijf. De wet van 1937 is slechts van toepassing op de detailhandel, ambacht en kleine nijver heid. In de tweede plaats worden naast de Kamers van Koophandel de organen van de publiekrechtelijke bedrijf organisatie ingeschakeld en ten derde zal er een algemene registratie per bedrijfstak worden op gezet. Reeds gevestigde ondernemingen zullen daarvan echter geen nadeel ondervinden. Het is de bedoeling van de Regering dat bij algemene maatregel van be stuur (vestigingsbesluit) de uitoefe ning van een bedrijf gebonden kan worden aan een vergunning. Dit ves tigingsbesluit wordt slechts vastgesteld op verzoek van het betrokken bedrijf schap of van een of meer representa tieve verenigingen van de betrokken ondernemers. Voordat dit gebeurt, wordt eerst de Sociaal Economische Raad gehoord, die hierover advies bij de betrokken organisaties kan inwin nen. Komt zo'n vestigingsbesluit tot stand dan moet ieder bedrijf it de betreffende bedrijfstak dus over een vergunning be schikken. Zjj, die een nieuwe onderne ming willen stichten zullen aan de drie oude voorwaarden moeten voldoen credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamheid. Aan de eisen van credietwaardigheid moet worden vol daan door de ondernemer. Aan de eisen van handelskennis moet de bedrijfslei der voldoen, terwyi de beheerder de vakbekwaamheid moet bezitten. Voor kleine zaken zullen deze drie voorwaar den in de practyk op één man, de on dernemer, neerkomen. DIPLOMA OF VERKLARING. Dat men aan de eisen van handels kennis of vakbekwaamheid voldoet, wordt in het algemeen aangetoond door het overleggen van diploma's, die volgens het vestigingsbesluit noodza kelijk zijn. En zijn mensen, van wie men redelijkerwijs geen diploma kan verlangen. Zij hebben voldoende aan een verklaring, afgegeven door de Sociaal Economische Raad, een pro- dv-t- of een hoofdbedrijfschap. "anneer een verzoek tot vaststelling va.i een vestigingsbesluit is ingediend kan bepaald worden (vestigingsbe schikking), dat het verboden is een bedrijf uit te oefenen zonder vergun ning van de S.E.R., of van een pro duct- en hoofdbedrijfschap. Ook zo'n vestigingsbeschikking geldt niet voor reeds gevestigde ondernemingen. Deze spertjjd geldt voor één jaar en kan ten hoogste met zes maanden wor den verlengd. De eisen van credietwaar digheid, handelskennis en vakbekwaam heid worden niet gesteld als de weduwe of wettige minderjarige kinderen een vergunning vragen om het bedrijf te kunnen voortzetten. HET BEHOEFTE-ELEMENT. Een groot deel van het debat ging over een punt, dat niet in het wets ontwerp is geregeld, nl. over het be hoefte-element. De socialist Schilthuis was daarvan een groot voorstander. Hij vond het een leemte, dat er alleen maar een vestigingsbesluit kan komen als de bedrijfstak dat vraagt. Dat is fout, want zodoende wordt niet voorkomen, dat er in de zelfde wijk b.v. vijf kruideniers zich vestigen, waardoor een redelijk be staan niet meer mogelijk is. De ser vice zal daaronder lijden. Naar de mening van de heer Schilt huis doet het verschijnsel van de over bezetting zich veel voor. Het rapport van het Economisch Instituut voor de Middenstand over drie gemeenten in iTriesland heeft dit uitgewezen. In de ze situatie mogen we niet nalaten ver betering te brengen, zo zeide de heer Schilthuis. Als wij het behoefte-ele ment inschakelen kunnen wij veel zorg en ellende voorkomen. Nu wordt de koude sanering toege past, d.w.z. dat de ondernemingen na veel moeite geruisloos verdwijnen. Maar deze koude sanering is een van de be schamende uitingen van onze maat schappij. Daaruit blijkt onze onmacht om iets te doen voor deze achterge bleven groepen. Door de inschakeling van het behoefte-element kan de over bezetting voorkomen worden. En daar door streeft men naar de verhoging van de welstand en naar een rechtvaardige samenleving. Alle andere sprekers, met uitzonde ring van de communist Gortzak, wa ren het daarmede niet eens. Het be hoefte-element moet niet in dit ont werp geïntroduceerd worden, aldus de heer van de Heuvel (k.v.p.), omdat dit technisch en practisch onmogelijk is. De heer van Eijsden (a.r.) in zijn goede maiden-speech vreesde daar door een te gedetailleerd ingrijpen in het bedrijfsleven, terwijl de heren Cornelissen (v.v.d.) en Schmal (c.h.) er eveneens niet voor voelden. DE BETERE KRUIDENIER. Laten we echter de argumenten van Minister Zijlstra maar nemen om de heer Schilthuis (arb.) te bestrijden, want deze bewindsman slaagt er altijd weer in om zijn bezwaren uiterst kern achtig en overtuigend te formuleren. Inderdaad kan de koude sanering door de overbezetting veel leed veroorza ken. Maar mag men op grond van eventueel te verwachten narigheid de deur sluiten voor mensen, die vol ide alen hun plaats in het bedrijfsleven willen innemen? Dat kan ook niet. Als er een verbod tot vestiging moet komen, dan zal dit altyd moeten zjjn op een bepaald, béperkt terrein. Maar zeker niet krachtens een algemene re- ;eling in deze wet. Net zoals voor het a voer geschied is zal daar een afzon derlijke wettelijke regeling voor nodig zgn. Dat zjju de sociale overwegingen. Maar als men puur economisch wil redeneren dat is nooit goed volgens de bewindsman dan moet men er kennen dat er alles voor pleit om het behoefte-element niet te gebruiken. Al zijn er in één straat vier kruideniers, dan is er nog altijd behoefte aan een betere kruidenier. Zuiver economisch zijn er dus geen motieven te vinden. Staatssecretaris Veldkamp voerde daar nog een argument aan toe. In iedere bedrijfstak zijn er kleine onrendabele bedrijven, zo zeide hij. Zou men een bepaalde bedrijfstak gaan sluiten, dan tellen deze toch mee. Zij zouden dus de sluiting bevorderen en het oprich ten van frisse ondernemingen tegen gaan. Neen, volgens hem is het be hoefte-element een ruw, ondoelmatig, moeilijk hanteerbaar en ongewenst middel. NIET TE THEORETISCH Het was de heer Peters (k.v.p.), die vond dat men de exameneisen niet te veel moet overtrekken. Daardoor ont staat veel levensverdriet en verspilling van energie. Als U schoorsteenveger wilt wor den", zo zeide hij tot voorzitter Kor tenhorst, „dan moet U de vraag be antwoorden voor handelskennis zult U wel slagen! wat een schoorsteen is. U weet daar beslist de juiste de finitie niet van, ook al heeft U een grote algemene vorming. Laat ik daar om maar de vraag stellen aan de staatssecretaris, die daarvoor de ver antwoordelijkheid draagt", aldus de heer Peters tot veler vrolijkheid. Een feit is, dat een schoorsteenve ger verschillende potjes roet op zijn examen krijgt voorgezet en hij moet precies weten van welke brandstof dit roet afkomstig is. Voordat een kolen boer kan gaan sjouwen moet hij een lijvig boekdeel doorwerken. Ook moet hij alles weten van de wijze van win ning en de bestemming van de steen kool. Dit is een symptoom van de zucht naar perfectionisme. Het gebrek aan theoretische begaafdheid behoeft niet in te houden, dat men zijn vak uitstekend kan verrichten, zo zeidè- deze onderwijsexpert. Maar wat de schoorsteenveger betreft, staatssecretaris Veldkamp wees er op, dat Binnenlandse Za ken de examen-eisen niet wil laten vallen. Dit departement heeft per slot van rekening met de brandweer te maken. En verder beloofde deze bewindsman, dat hij zich zou ver zetten tegen een ongezond opvoeren van de examenstof. Het vestigings beleid zal n.l. met de nodige soe pelheid worden toegepast. Ingezonden Mededeling (adv.) I VOORTREFFELIJKE SOEP VOOR 35 CENT. v/ermicelusoep KALFSSOEP JUL1ENNESOEP HONIG'S soep Ingezonden Mededeling (Adv.) Spit in de tug? Rheumafiek Lendenpijn? Eert omvangrijk werk wordt aangevat. 150.000 liederen kunnen verzameld en geordend worden. 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. Onder auspiciën van de Raad voor de Neder landse Volkszang, dié' in 1950 tot stand kwam, is een begin gemaakt met de oprichting van een Nederlands volks- liederenarchief. Met de instelling van dit archief, waarvoor de regering subsidie verleent, wordt een ernstige achterstand ten op zichte van het buitenland ingehaald. Het doel is de enorme hoeveelheid Nederlandse volksliederen uit verleden en heden zodanig te verzamelen, te ordenen en vast te leggen, dat zowel d'e studie van het volkslied, als de practijk van de volkszang zich daarop kunnen baseren. De huidige toestand is, dat de beschikbare apparatuur geen voldoende inzicht geeft in de ontwik keling, de culturele waarde en juiste betekenis van het Nederlandse volks lied, en dus geen geordend overzicht biedt van het beschikbare materiaal voor de volkszang. Een studie van het Nederlandse volkslied in zijn ge heel of in details is thans bijna niet mogelijk, zonder een voorafgaande zeer omvangrijke en tijdrovende bron nenstudie, die de noodzakelijke volle digheid vrijwel nooit kan bereiken. 150.000. Naar en globale schatting zullen voor Nederland ongeveer 150.000 volksliederen verzameld en geordend moeten worden. Voor de leiding van dit werk is door de Raad voor de Ne- erlandse Volkszang de codificatie commissie voor het Nederlandse lied ingesteld, waarin de volgende deskun digen zitting hebbenmr J. Kunst, voorzitter, dr P. J. Meertens, secreta ris-penningmeester, dr E. Bruning, O.F.M.lid, dr J. Pollmann, lir, mevr. W. D. Scheepers, lid, mej. dra M. Veld- huyzen, lid. Adviseurs van deze com missie zijn: prof. dr W. G. Hellinga en prof. dr Jos Smits van Waesberg S.J. Met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bestaat 'n zeer nauw contact. TWEE SECTOREN, Het omvangrijke werk, waarvan het resultaat voor een ieder ter be schikking zal staan, wordt in twee sectoren verricht. Het eerste deel omvat het bijeenbrengen en vastleg' gen van hetgeen er thans nog aan volkszang leeft onder de Nederland se bevolking. Dit werk is toever trouwd aan de subcommissie voor „het nog levende lied", bestaande uit: mr Kunst, dr Meertens en mevr, Scheepers. Het tweede deel omvat de werkzaamheden voor „de in ge schrift of in druk overgeleverde lie deren". Dit werk wordt verricht door een subcommissie, waarin zitting hebben dr Bruning, mej. dra Veldhuyzen, dr Meertens en dr Pollmann, waarvan de beide eerstgenoemden speciaal het musicologische gedeelte zullen verzor gen. De commissie verwacht ruime toe zending van gegevens of adressen van personen, die aanwijzingen kunnen geven dienstig voor bovenomschreven doel. Het secretariaat is gevestigd Prinsengracht 101 te Amsterdam. Zaterdagmiddagvoetbal. GOES, 13 Nov. - We hebben zo het vermoeden, dat ook het voetbalweekend niet van verrassingen ontbloot zal zijn. Het programma van de eerste klasse is er in ieder geval aardig rijp voor. Want ook al versloeg Arnemuiden Zaterdag j.l. de kampioensploeg van het vorig jaar, dit zal de NieuwdorpenaaTS toch niet beletten het deze jonge ploeg zo moeilijk mogelijk te maken. En tenslotte heeft Nieuwdorp ook bewezen uit de slof te kunnen schieten. Wolfaartsdijk en Krabbendijke zijn beide ploegen, die belust zijn op een revanche. Krabbendijke omdat Wolfaartsdijk bet 1ste elftal was dat deze club versloeg en natuurlijk tevens omdat Zaterdag j.l. ook puntloos voor deze ploeg was. Rillandia en Wemeldinge zullen niet veel moeite hebben met hun tegenstanders. Volgens de standenlijst zouden we geneigd zUn V.C.K. een nederlaag te voorspellen tegen Kapelle. Maar aangezien we zeer goed weten, wat Koudekerke op eigen terrein presteert, geloven we, dat de Kapellenaars in de Dishoek niet veel in te brengen zullen hebben. KORFBAL. Eindstanden competitie 1953. Eerste klasse: TWEEDE KLASSE A. De wedstrijd van de reserve-elftallen van Nieuwdorp en Arnemuiden zal ove rigens ook voldoende spanning opleveren. De Rillanders kunnen, laten we hun pres taties van Zaterdag j.l. achterwege, toch wel in staat geacht worden uit Colijns- plaat met de punten te vertrekken. Ka pelle, Kloetinge en Wolfaartsdijk zullen in deze klasse wel met een nederlaag ge noegen moeten nemen. TWEEDE KLASSE B. Hoe goed de Yersekenaren het er Za terdag ook afgebracht hebben, tegen 'sH. H. Kinderen zullen ze weinig in de melk te brokkelen hebben. S.V.D. en Veere (deze club zal wel uitkijken niet weer een kostbaar puntje af te moeten staan) en Kats, altijd nog clubs in deze klasse die het eerste in aanmerking zullen ko men voor het kampioenschap, klaren het wel tegen hun resp. tegenstanders. Ook voor Goes V hoeven we geen zorgen te maken, al zullen de scores in Wissekerke weer geen grote omvang nemen. TWEEDE KLASSE C. Middelburg VI krijgt morgen weer een lastige tegenstander. Het lijkt ons echter sterk, dat deze club in dezelfde fout van vorige week zal vallen. Oostkapelle zal ook tegen Serooskerke wel de mindere zijn, terwijl de wedstrijd Nieuwland— Meeuwen, veel van de laatste club zal vergen. TWEEDE KLASSE D. In deze klasse komen de twee laagst geklasseerde clubs tegen elkaar in het veld. Een gelijkspel is hier wel op z'n plaats. Spui en A.Z.V.V. zijn ook min of meer aan elkaar gewaagd. Toch zijn we de gedachte toegedaan, dat Spui iets meer in zijn mars heeft. De wedstrijd van de dag in deze afdeling is de derby Zaam slagTern. Boys. Mocht Zaamslag er in slagen als overwinnaar uit de strijd te voorschijn te komen, dan zullen ze een pracht plaats op de ranglijst in gaan ne men. TWEEDE KLASSE E. Het machtige Driewegen II moet het opnemen tegen de Beren en zal ook mor gen wel weer met de puntjes gaan strij ken. Leggen de eerste elftallen van Spui en A.Z.V.V. elkaar weinig in de weg, de tweede elftallen zijn ook ver tegen elkaar opgewassen. Hier zien we een gelijkspel letje groeien. In tegenstelling met het eerste elftal zal het tweede van Zaamslag wel de kous op de kop krijgen. Terechtstellingen in Kenia. NAIROBI, 12 Nov. Te Nairobi zijn gisteren tien inboorlingen, die schuldig zijn bevonden aan moord, onwettig wa penbezit, hulp aan terroristen en anae- re misdrijven, door ophanging terecht gesteld. Negen der terechtgestelden wa ren Kikoejoe's. De tiende, een lid van de stam der Emboe's, was bovendien nog het afnemen van de eed aan het g^ielme Mau-Mau-genootschap ten las te gelegd. Ingezonden Mededeling (adv.) puuyuowvwvwsfl Onze verwachtingen zijn: Ie klasse: Nieuwdorp IArnemuiden I 2 Rillandia IColijnspl. Boys I1 V.C.K. I—Kapelle I 1 Wemeldinge IKloetinge I I Wolfaartsdijk IKrabbendijke I2 2e klasse A.: Arnemuiden IINieuwdorp II1 Colijnspl. Boys IIRillandia II2 Kapelle II—V.C.K. II 2 Kloetinge HWemeldinge II2 Krabbendijke HWolfaartsdijk n1 2e klasse B.: Yerseke III—'s-H. H. Kinderen I2 1 1 2 II1 S.V.D. IBevelanders I Veere ICortgene I Wissekerke IGoes V Kats I—'s-H. Arendskerke 2e klasse C.; EM.M. IV—Middelburg VI 2 Nieuwland IMeeuwen I 2 Serooskerke IIOostkapelle I1 2e klasse D.: Driewegen IHoek I 0 A.Z.V.V. I—Spui I 2 Zaamslag ITern. Boys I 1 2e klasse E.: Beren IDriewegen II 2 Spui II—A.Z.V.V. II 0 Tern. Boys IIZaamslag II 1 (1 is winst thuisclub; 2 is winst bezoe kende club; 0 is gelijkspel). JUNIORENCOMPETITIE Groep AI: Vlissingen AI—Middelburg AI. Groep AH: Goes AllNieuwland AI; Vlissingen All—Arnemuiden AI; Zeelan- dia AIZeeuwen AI. Groep BI: 't Vrije BIMiddelburg BI; Vlissingen BIRCS BI. Groep BH: RCS Bil—Vlissingen BH. Groep BH1: Zeeuwen BilVlissingen B III. Groep B IV: Robur BIBevelanders BI Kapelle BIGoes BI; Wemeldinge BI- Goes BIL Groep BV: AZVV BI—Corn. Boys BI Hoek BISluiskil BI; Tern. Boys BI Terneuzen BII; Terneuzen BIZaamslag BI; Axel BII—Axel BI. Groep BVI: Hontenisse BINieuw Na men BI; Hulst BIIHulst BI; Vogelwaar de BI—Steen BI. Swift I Scampolo I Tjoba I Togo I Olympia I Zeelandia I Seolto I S.S.S. I 140— 18 121— 36 74— 69 47— 51 57— 80 67— 68 32— 94 17—139 Tweede klasse: Vitesse 12 7 2 3 16 57—31 De Poel 12 7 2 3 16 42—34 Elto I 12 7 1 4 15 47—37 Swift II 12 7 0 5 14 6437 V.I.O.S. 12 7 0 5 14 51—30 Togo n 12 4 1 7 9 35—56 Madjoe 12 0 0 12 0 17—88 Promotiecompetitie 2e klasse: Volharding I 3 2 1 0 5 12— 7 VOPO 3 2 0 1 4 12— 9 TOP 3 1 0 2 2 7—6 Zuidwesters 3 0 12 1 312 Derde klasse A.; TOP 10 7 1 2 15 59—19 Swift III 10 5 3 2 13 35—30 Animo I 10 5 1 4 11 43—40 Atlas 10 4 1 5 9 27—39 B.K.C. 10 3 3 4 7 20—28 A.K.C. 10 1 1 8 3 28—56 Derde klasse B.: Zuidwesters 12 10 2 0 22 8719 Swift IV 12 7 4 1 18 63—30 Stormvogels 12 7 1 4 15 4830 V.K.V. 12 6 1 5 13 42—40 K.V.L. 12 5 2 5 12 56—37 Swift V 12 2 0 10 2 11—69 Animo II 12 0 0 12 0 8—90 Derde klasse C.: VolhardingI 14 13 Scampolo II 14 Luctor 14 D.I.O.S. 14 Kats 14 Olympia II 14 Zeelandia II 14 Elto II 14 GYMNASTIEK. Verenigingswedstrijden Zebra GOES, 12 Nov. Goes krijgt deze maand wel zijn deel van de gymnastiekwedstrij- den. Na de j.l. Zaterdag gehouden drie steden-ontmoeting Goes-Vlissingen-Breda zijn er a.s. Zaterdag de verenigingswed strijden van de Zeeuws-Brabantse Turn kring. De wedstrijden worden gehouden in het Schuttershof en het gemeentelijk gymna stieklokaal en beginnen om half vijf. Er wordt deelgenomen door ruim 30 ploe gen, verdeeld in zes afdelingen, t.w. twee dames- en twee herenafdelingen, alsmede een afdeling dames- en heren veteranen. De dames krijgen de volgende num mers te verwerken: vrije oefeningen hoog- of laag brug, ringzwaaien en paard breedtesprong. Voor de heren bestaat het programma uit: grondoefeningen, hoog brug, ringen stil en paard lengtesprong. De dames-veteranen zullen werken aan de lage brug, een vrije oefening en het ringzwaaien. De nummers voor de heren veteranen zijn: vrije oefening, laag brug en laag rek. „Je merkt wel, dat de dokter nog niet veranderd is, Jacob", merkt de oude Marina op. „Nog altijd is zijn hart beter dan zijn mond". „Mijn hart? Dat mocht wat! Het zou je niet meevallen, als je het in al zijn kleuren en geuren kon bewonderen. Maar dat is tot daar aan toe. Weet je wat, Jaap! Spreek jij, vóór we be ginnen, nu eens een goed woordje; je kunt dat beter dan ik". Heilman aarzelt even, maar dan vol doet hjj toch, hoewel met zekere schroom, aan- het verzoek van de ei genaardige man, die hij moeilijk kan doorgronden, al meent hij hem soms te kennen. Het is echter meer danken dan bid den, wat hij doet. Aanvankelijk gaat het niet vlot, maar spoedig geeft hij in eenvoudige, bijna boerse taal zijn volle hart, dankt God en smeekt een zegen af over al zijn weldoeners en vraagt tenslotte om de genade, vrouw en kinderen spoedig weer te zien. Goed zo, jongen", zegt de dokter, als het „Amen" verklonken is, „tast nu maar toe en kijk niet naar ons, oudjes, die niet zoveel meer nodig hebben. Veel trek heb ik tenminste niet". Heeft het gebed van zijn eenvou dige koetsier misschien zoveel indruk op hem gemaakt, dat hij in enen geen trek meer heeft? vraagt de oude Ma rina zich met verbazing af. HOOFDSTUK XXXV. Neem nu van mij aan, mijn waar de, van mij, een oude man, dat je ge duld zult moeten oefenen", zegt dok ter Stellaard op zekere dag, als Zijier de verzuchting slaakt, dat hij vurig hoopt op de bevrijding van de rest van Zeeland. Intussen kan de dokter dat wel le raren, maar zelf is hij één en al on geduld. Hij begrijpt niet eens, waarom dat zo lang duren moet. Heilman gaat zich langzamerhand vervelen. Werk is er niet voor hem. Hij helpt Marina wat; loopt eens naar de stal, waar Jans door de nieuwe koetsier best verzorgd wordt en gaat dan weer een praatje in het molen huis maken. Hij heeft nu besloten, zijn aange nomen naam te begraven en weer als Frits Zijier door het leven te gaan, waartegen de dokter (natuurlijk!) opvolger, de jonge koetsier, dat ook. Dat is een flinke, handige vent, vindt Zijier. „Dokter, die Willem valt stukken mee. Dat is een geschikte koetsier voor u en Jans". „Zo, valt hij je mee? Dat doet hij mij trouwens ook. Hij schijnt niet een geschikte kerel, maar hij is. het. Hij heeft aanleg, de beste koetsier te wor den, die ik ooit gehad heb". „Daar ben ik blij om, dokter. Vol gens uw brief was u niet zo tevreden FEUILLETON Aflevering 59 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn protesteert. Hij beweert, die eigenlijke naam onmogelijk te kunnen onthou den. Bovendien is „Zijier" zo niets zeggend, terwijl „Heilman" een naam is, die iets schoons, iets heerlijks be tekent. „Neen, kerel, die naam moet je hou den. Die heeft niets te maken met de voormalige „sluikerij". De mensen zouden altijd zeggenFrits Zijier, de sluiker, maar nooit Jacob 'Heilman, de sluiker. Zolang ons land Frans was, had ik geen bezwaar tegen dat bedrijf, maar nu zijn we weer Holland, dus geen gesmokkel meer". Zijier lacht maar wat om die dwaze argumentatie van de dokter en ook op de molen wordt hij voortaan bij zijn ware naam genoemd. Alleen de dokter blijft voluit van Jacob Heilman spre ken. En van de weeromstuit doet zijn over hem", merkt Zijier ondeugend op. „Maar, mijn lieve man, wie zegt nu, dat je alles en ieder naar mijn schrij ven moet beoordelen? Ik heb je im mers gezegd, hoe je mijn brief te be schouwen had, namelijk als voor jouw bestwil geschreven. Je moest weg uit dat verleidelijke Rotterdam. Op de duur was dat vast niet goed gegaan. Daarom kleurde ik de stand van zaken hier wat heel sterk, om je te doen ontkomen aan een wis verderf, snap je?" Frits Zijier lacht maar wat om de kletspraat, die de dokter met een ern stig gebaar debiteert. Je moet alleen niet in zijn guitige ogen kijken. Eindelijk op een dag in het begin van de maand Mei Zijier is juist in het molenhuis arriveert er in het dorp een paardenkoopman uit Sluis, die een brief voor de dokter bezorgt, welke luidt: „Mijn waarde Heer en Vriend! De flesch oude Bourgogne en de pijp oude Java zie mijn missieve van 8 Nov. liggen op UEd. te wach ten. Kom dus spoedig van een en an der gebruik maken en, zo hij er zin in heeft, breng dan mijn neef mee. UEd. kunt hieruit opmaken, dat het Fransche gespuis voor goed uit onze contreien vertrokken is, God geve voor altijd! Kom Donderdag met den veer schipper van Vlissingen op Breskens, die te vier ure afvaart, dan haal ik UEd. te B. met rijtuig af. Oranje Boven! UEd. dv. dienaar en goede vriend, Verwolde, voorheen Maire, thans Burge meester van Sluis' „Ha, ha", grinnikt de dokter van genoegen; „eindelijk, eindelijk". Blijkbaar heeft hij op zulk een brief gewacht, want hij heeft zijn toebe reidselen al lang gereed, naar duide lijk blijkt. Willem, de koetsier, moet met spoed een brief naar Goes brengen en dan loopt de dokter naar de keuken. „Hoor eens, Marina, ik ga morgen voor een dag of acht naar Sluis. Jacob kan nu naar huis en ik ga met hem mede. Er komt morgen een jonge dok ter uit Goes, die mij zo lang vervangt. Zorg, dat het hem aan niets ontbreekt. En dan nog eens wat: aan Jacob ver tel je niets, begrepen? Dat gebeurt morgen. Anders doet de ezel vannacht geen oog dicht". Dan ziet hij tranen in de ogen van de oude vrouw. „Pas op, hoor, dat je hem niets laat merken; anders is hij niet te houden. 11 10 5 5 4 4 1 Derde klasse D.: VOPO 14 Tjoba II 14 O.D.S. 14 ScampoloIII 14 W.K.V. 14 Volhard. II 14 S.S.S. II 14 Togo m 14 De Poel Tjoba Swift A VOPO Scampolo Zeelandia V.I.OS Adspïranten B.: 132—14 75—38 100—38 44—54 54—62 33—101 27—80 15—93 14 0 0 28 142—10 7 3 4 17 47-47 9 2 3 16 99—29 7 4 3 16 66—53 5 1 7 9 33—71 4 1 9 9 32—62 2 2 10 4 29—92 1 1 12 3 17—101 A.: 12 10 1 1 21 53—12 12 10 0 2 20 35—17 12 6 1 5 13 21—21 12 4 1 7 9 19—30 12 2 2 8 6 23—38 12 4 2 6 6 15—29** 12 2 1 9 5 12—31 Animo Swift Snel Z.westers A Swift Kwiek Swift Vlug Atlas Madjoe Swift Lenig Z.westers B. 91— 9 63—27 48—32 54—23 39—41 48—34 16—57 21—65 6—98 w.n.o.) 2 punten in mindering Nederlaagtournooi Vios. Voor het nederlaagtournooi van Vios te Krabbendijke speelde het eerste twaalftal van deze club tegen een com binatie van Swift. De Middelburgers won nen met 0-3. TAFELTENNIS. De Middelburgse kampioenschappen MIDDELBURG, 12 Nov. Voor de a.s. Zaterdag in het Schuttershof te verspelen Middelburgse Tafelienniskampioenschap- pen hebben zich 62 deelnemers uit de TT clubs PZEM, VSV, MTTC, AMOR en na tuurlijk het organiserende Will van Zoe- len, opgegeven. Onder hen bevinden zich vier dames. In dit tournooi is een afzonderlijke Vlissingse afdeling, waarin o.a. de sterke Polen Hawrylkiewiez en Groch uitko men. De spelers in deze afdeling dingen echter niet mee naar de titels. In de eerste klasse zullen het ongetwij feld Tilroe en Hofman (beiden W.v.Z.) zijn, die de toon aangeven. Tilroe, de kampioen van vorig jaar, is echter mo menteel niet in goede conditie, zodat wij Hofman de beste kansen geven. In de tweede klasse hebben Wonder- gem ('t Zandt) en Huibregtse (W.v.Z.) de beste papieren, alhoewel zij van Dam me (W.v.Z.) zeer zeker niet mogen on derschatten. Wat er zich in de 3e en 4e klasse zal af spelen is zelfs voor insiders een groot vraagteken. Wij houden het hier voorlopig maar op de spelers van het sterke Will van Zoelen. De dames, die allen in een aparte af deling zijn ondergebracht, zullen stuk voor stuk moeten waken voor de fel spelende mevr. Hermanides (MTTC). Bij het dubbelspel komt kampioen Tilroe uit met als partner de Amsterdammer van Rijn, van de le klasser „Smash". Hoewel we ook hier wel eens voor grote verras singen zouden kunnen komen te staan, lijkt ons dit toch wel het meest produc tieve dubbel. Maar natuurlijk kan er, voordat Zater dagavond de laatste sets gespeeld zijn, met zekerheid niets gezegd worden. Als de tijd het toelaat, zal de winnaar van de Vlissingse afdeling nog een wed strijd spelen tegen de toekomstige Mid delburgse kampioen le klasse. Al met al belooft het een interessant tournooi te worden. (Wordt vervolgd) gediept. PERTH, 12 Nov. Britse geleerden, die een bezoek brengen aan de Monte- bello-eilanden, hebben geconstateerd, dat enige vissen, die ruim een jaar na de eerste Britse atoombomexplosie in dit gebied zijn gevangen, sporen van ra dio-activiteit vertonen. De rotsen waren door de ontploffing weggevaagd, ook de zeebodem is uit-

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 9