Nieuws ui! tie Provincie. 'T SPIEGELTJE T ZEEUW PLAKKEBORD Voorhaven zonder Provinciale boot? NOTEERT U EN SLOTTE Boeiende lezing over huwelijksnood K*V*P*~wethouder van Biervliet stemt tegen begroting Dijkwerker wilde hond verdrinken KREOFLAVON Middelburg start eind No vember bevolkingsonderzoek Polder Schouwen valt langzaam droog POPENT "oom Feest in St. Annaland Middelburg. Herbouw in Waarde schiet slecht op Vrijdag 13 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Schouwen-Duiveland is benieuwd1 Het gaat er op Ijjken, dat binnen afzienbare tijd Zierik- zee zjjn voorhaven zal krij gen. Daar is ai heel wat over te doen geweest. Voor- en tegenstanders hebben zich uitgeput in argumen ten pro en contra. Pro: de verbinding tus sen Midden- en Noord- Zeeland wordt aanmerke lijk korter, als de schepen niet meer helemaal naar Zierikzee behoeven te va ren. Contra: tussen de nieuwe haven en de stad moet een speciale verbin ding tot stand worden ge bracht. Pro: in de voorha ven kan een aanleginrich- ting voor koplading wor den gemaakt, hetgeen in de oude haven practisch niet mogelijk is. Contra: het prachtige gezicht op Zierikzee tijdens de vaart hoort tot het verleden en de prettige aankomst direct in de stad ver dwijnt. Nu is er één ding dat ons opvalt. Het is n.l. nog niet zeker, dat de provin ciale boten van de nieuwe haven gebruik zullen ma ken. Wij dachten zo, dat het daarom (natuurlijk byzantijnse kunst in Prof. bibliotheek De komende weken kun- ncu allen, die de kunst be- n..nnen, hun hart ophalen in de Provinciale Biblio theek te Middelburg. In de beroemde serie „Les grands s zles de la peinture", uit- g.jeven door Skira te Ge- n_.e, welke serie compleet ter Prov. Bibliotheek aan wezig is, verscheen dezer dagen van de hand van An- drê Grabar een nieuw deel: „La peinture byzantine". Het verschijnen van dit deel is 'n feestelijke gebeurtenis. Ter ere daarvan zijn dan ook in de leeszaal gedurende enkele weken kostbare werken over Byzantijnse kunst uit het eigen bezit ter bezichting ge legd. Daartoe bestaat gele genheid op de uren, waarop de Bibliotheek is opengesteld. niet alleen, maar toch wel voor een belangrijk deel) juist begonnen was! 't Is toch onlogisch grote kos ten voor een nieuwe haven te maken, maar de oude te handhaven voor zo'n uiter mate belangrijk verkeers middel als de prov. boot. Waar nog bijkomt, dat dan de verbinding nog niets korter wordt. Hoe zit dat eigenlijk De mensen op Schouwen en Duiveland willen dat nu toch wel we ten In 1739 werd de molen, staande op de driesprong Molenweg, Bellaertweg en Blindeweg, gebouwd als een ronde stenen molen, die de naam „Aeolus" ontving. Op 17 December 1941 verkocht de familie Verton, die drie geslachten' de molen exploi teerde, hem aan de heer De Rijke, welke zijn naam ver anderde in „De Koekoek". In 1943 werd het windrecht uit de feodale tijd door de eigenaar voor f 300,afge kocht. Enkele malen in de molen gerestaureerd. Dreischors molen weer in bedrijf De mooie, oude molen van Dreischor zal vanmiddag weer in bedrijf worden ge steld. Voor het eerst na de ramp zal hij dan weer draaien. Dit bijzondere feit zal met een receptie in „De drie schapen" worden ge vierd. De korenmolen „De Koekoek" is eigendom van de heer A. M. de Rijke uit Zierikzee en bedrijfsleider is de heer P. van Maanen. Vlissingen heeft nog een aantal huisbezoekers en -be zoeksters nodig om de be volking voor te lichten over de noodzakelijkheid van het onderzoek op tuberculose, dat begin Januari een aan vang neemt. Wie ervoor voelt, wordt" verzocht zich te melden bij het Gem. Bureau voor Sociale Zaken in de Hendrikstraat, telefoon 2751. Willen de leden van de Herv. kerk en de Geref. ge meente in Scherpenisse erom denken, dat de kerkdiensten De Aardenburger W. van Daale heeft een grote sleutel gekregen. Hij mag een jaar lang de ossewei als zijn domein beschouwen. Tenzij ja, tenzij hij binnen twaalf maanden kennis krijgt aan iemand van het andere geslacht en zij het met elkaar eens worden voor de toekomst. Van Daale kon voorzien, dat hij de sleutel, zou krijgen: 30 jaar lang heeft hij het op z'n eentje" volgehouden en zich niet door vrouwen van de wijs laten brengen. De vrijgezellenvereniging houdt dat precies bij. Al vele, vele jaren bestaat het gebruik om de man, die 30 jaar wordt en het nog altijd niet tot een huwelijk heeft gebracht, tot sleutel houder van de ossewei te bombarderen. Én die sleu tel is al in vele handen geweestHet bestuur van de vrijgezellenvereniging heeft Van Daale tijdens een nogal officiële plechtigheid het bewuste voor werp overhandigd. De voorzitter, de heer G. de Rijck, hield een toespraak. En daaruit bleek, dat de toeloop tot de ossewei in Aardenburg wel wat groot b'egint te worden. Waar dat nu aan ligt is ons niet bekend. Zijn er te weinig Aardenburgse meisjes? Zijn ze niet erg toeschietelijk? Of (maar dat nogen we toch niet aannemen): durven de jongens niet? gedurende de wintermaanden des morgens een half uur la ter beginnen en zij dus pas' om 10 u. worden verwacht? Kapelle meldt een onge lukje. Daar vond Woensdag middag op de hoek Biezeling- sestraat-Stationsstraat een aanrijding plaats tussen een auto van het transportbedrijf Gijzel uit Biezelinge en een wagen van grossierderij Cok uit Kruiningen. De oorzaak was vermoedelijk- de gladde weg. Het liep af met mate riële schade aan beide auto's. De politie stelt een verder onderzoek in. In Axel en omgeving is heel wat spaargeld gebracht gedurende October. Op de Rijkspostspaarbank werd n.l. voor een bedrag van f 58.079, 40 ingelegd, terwijl er maar f 29.153,43 werd terugbe taald. Nog een nieuwtje uit Axel: daar werd tot onder wijzeres aan de Chr. Natio nale School benoemd.mej. J. Boesenkool te Enschede. Een andere benoeming: hoofd van de nieuwe christelijke school te Scherpenisse is geworden (per 1 April 1954) de heer H. Kortenhoff, hoofd dei- school te Aleeuwen (N-.B.). Stavenisse: Dinsdagavond 7 uur Dorpshuis: Causerie met film over de pluimvee teelt. Scherpenisse. Woensdag avond 7 uur Café Bijl: Le zing dr Grosfeld, Bergen op Zoom, met film over de kankerbestrijding. Goes. Dinsdag 24 Nov. a.s.: Prop. avond C.N.V. Spreker de heer C. J. van Mastrigt. Declamator: de heer J. de Lange, Rotterdam. Slot woord: ds J. v. d. Leek te Kapelle. Voorts (o.m.) her sengymnastiek. wilde de bus, wat we er ook aan gedaan hebben, vandaag niet rammelen Maar daarom de moed niet verloren! Wie weet wat er morgen weer in zit! Ds J. G. van Ieperen sprak in Zierikzee ZIERIKZEE, 12 Nov. Ds J. G. Van Ieperen, Ned. Herv. predikant te We meldinge, heeft in het Herv. Vereni gingsgebouw voor de Ver. van Recht zinnig Hervormden een belangwek kende lezing gehouden over het onder werp: „De nood van het huwelijk'" waarin de predikant de oorzaken van de vele mislukte huwelijken naging, maar ook de weg tot herstel aanwees: de weg naar Christus, Die een kapot huwelijk kan helen en de mens altijd weer terugwijst naar de Bijbel. Ds van Ieperen stelde vast, dat de oorlog en de nawerking daarvan mede oorzaak zijn geweest van het grote aantal echtscheidingen, dat van 1941 1947 niet minder dan 40.000 bedroeg. De voornaamste oorzaken zijn echter de zelfzucht van de moderne mens op sexueel gebied, de gewijzigde positie van de vrouw en de moderne levens- toon, met een ondergraving van de christelijke huwelijksopvattingen, waartoe o.a. de Amerikaan Lindsey (met zijn propaganda voor het kame raadsehapshuwehjk) en de Nederlan der Wibaut veel hebben bijgedragen. Naar de mening van ds Van Ieperen is de voorbereiding tot het huwelijk niet altijd voldoende, terwijl er ook vaak te weinig bereidheid is in te drin gen in eikaars moeilijkheden. Ook het kinderloos blijven van het huwelijk roept dikwijls spanningen op. Kleine geschillen kunnen door trots of kop pigheid van één of beide partijen vaak niet worden opgelost. Inmenging van derden geeft meermalen aanleiding tot echtscheiding. Nimmer kan goed ge vonden worden, ook niet bij ontrouw, een huwelijk te ontbinden. Christus, Die alles heeft verzoend, kan ook een mislukt of kapot huwelijk genezen. Een aantal vragen werd tot aller te vredenheid door de predikant beant woord. De voorzitter, de heer A. Jon ker, bracht hem de dank der vergade ring over. Zeeuwse kinderen voor Sint Nicolaas naar Amsterdam AMSTERDAM, 12 Nov. Ongeveer veertig kinderen uit het door Amster dam geadopteerde Schouwen-Duive land zullen als gast van de gemeente Amsterdam de intocht van Sint Nico laas op 21 November a.s. meemaken. Vrijdag 20 November komen de jon gens en meisjes, uit elke plaats op het eiland twee, per bus in de hoofdstad aan. Zij zullen logeren in het jeugd- hotel „De Laurier" aan de Laurier gracht. Rooms-Kath. H.B.S. te Schoondijke krijgt geen subsidie. Militaire tehuizen zullen subsidie ontvangen BIERVLIET, 11 November. In de raadsvergadering van Biervliet heeft zich iets zeer ongewoons voorgedaan. Daar heeft n.l. één der wethouders tegen het aannemen van de begroting voor 1954 gestemd. De oorzaak daar van was gelegen in het feit, dat de raa d met 4 tegen 3 stemmen 't subsidie verzoek van de rooms-katholieke H.B.S. te Schoondijke had afgewezen. De K.V.P.-wethouder, de heer Hamers, had voorgesteld f 100.per leerling, die de school bezoekt, te verlenen, omdat gebleken was, dat deze H.B.S. naast de Rijks H.B.S. in Oostburg kan bestaan. Dit werd door de P.v.d.A. ten stel ligste bestreden. Toen het op stemmen aankwam, steunden slechts de twee K.V.P.-ers en de C.H.-afgevaardigde het voorstel van de wethouder. Verder werden er heel wat subsidies verleend. Het Centrum voor Kraam- verzorging in W.Z.-Vlaanderen krijgt f 100.en de Middenstandsvereniging „Willem Beukelsz." ook f 100.— voor het tracteren van de jeugd met Sint Nicolaas. Voor het Fruitteeltproefbe drijf te Philippine werd f 15.uitge trokken en voor het maatschappelijke werk in W.Z.-Vlaanderen f 0.27 per in woner. Het subsidie voor de plaatse lijke Kruisverenigingen werd van f 0.50 tot f 1.per lid per jaar ver hoogd, terwijl het subsidiebedrag per leerling op de kleuterscholen met f 5.tot f 15.omhoog ging. Tenslot te werd op voorstel van de heer Van Hoeve (C.H.) de kolentoeslag voor de ouden van dagen verhoogd van f 2.50 tot f3.per gezin per week. Hier stemde de K.V.P. tegen. Bij de alge mene beschouwingen had de heer Van Hoeve de bijzondere aandacht van B, en W. gevraagd voor het gemeentelijke badhuis, de wederopbouw in het alge meen en die van het Marktplein in het bijzonder, alsmede voor de begraaf plaats. De begroting, die daarvan werd aangenomen, sluit wat de gewone dienst betreft op f 368.188,63 met een post voor onvoorzien van f 7.508.75, en wat de kapitaaldienst aangaat met een tekort van f 270.413.47. TELEGRAM. Aan het begin der vergadering was besloten een telegram van gelukwens te zenden aan de Commissaris der Ko ningin ter gelegenheid van de sluiting van het gat bij Ouwerkerk. De raad besloot tot verkoop van 90 vierk. meter grond voor f 1.aan de Noordstraat aan P.T.T. ten dienste van de automatisering van het telefoonnet. Gronden werden definitief toegewe- Geslaagd voor examens kinderbescherming. MIDDELBURG, 12 Nov. Op 30 October en 10 November 1953 vonden de examens plaats „Kinderbescher ming A". Van de zes candidaten ont vingen er vier een diploma, t.w. de da mes T. P. Franse, T. H. de Rijke, W. C. Reinhoudt en A. E. Scheele. Aan mej. D. Wondergem werd een verkla ring uitgereikt, terwijl één candidaat een her-examen werd verleend. Allen ontvingen haar opleiding aan het stu diecentrum Kinderbescherming „Kin- derzorg" te Middelburg. N.C.V.B. schonk 82 thee serviezen aan Kruiningse leden. Niet minder dan 82 getroffen leden van de afd. Kruiningen van de N.C.V.B. ont vingen van het hoofdbestuur een prachtig lichtgroen theeservies met 12 kopjes. Met dit waardevolle geschenk, dat zon der veel ophef bij ieder lid werd thuis gebracht, bezorgde het hoofdbestuur de getroffen leden wel een bijzondere ver rassing. Op de Woensdagmiddag gehouden ver gadering deelde de secretaresse, mevr. Fraanje-Bom, mede, dat de uitreiking thans was beëindigd. Slechts één pakket was beschadigd. Verder werd op deze vergadering, die onder leiding stond van mevr. Koolstra- Steketee, gesproken door mevr. Hoeufft uit Dordrecht, ovar eht reclasseringswerk onder de vrouwen. De afd. Arnhem had enige aardige ge schenken gezonden, die onder de leden werden verloot. zen of verkocht aan W. de Jonge, Herv. Diaconie Aardenburg, P. 'den Hamer, A. Oubrie en J. Martens,- die hun herbouwplichten hebben vervuld. De percelen liggen aan de Haven straat. De grafrechten werden ver hoogd van f 5.tot f 10.en de af koopsom voor het onderhoud van gra ven van gemeentewege werd vermin derd van f 100.tot f 50.De ver plichting om bij het begraven van de gemeentelijke lijkkoets gebruik te ma ken werd opgeheven. Op voorstel van de heer Van Hoeve werd besloten een subsidie van I cent per inwoner te verlenen aan de mili taire tehuizen van „Pro Rege" en aan die van de Kath. Centrale. Tijdens de rondvraag wees de heer Verplanke (V. V.D.) op de wenselijkheid van draine ring van de Oudestadsweide. De heer Van Hoeve drong aan op verkoop der gemeentewoningen met het oog op de hoge onderhoudskosten. Vreselijke dierenmarteling in Zierikzee MIDDELBURG, 12 Nov. - Dat er nog altijd mensen zijn, die dierenbe scherming onzih vinden, is ons onbe grijpelijk. Wat er op dit punt allemaal mee door kan, enfin, we hebben het daar al eens meer over gehad. Aanlei ding tot deze ontboezeming was de be handeling van een geval van dieren marteling, dat de politierechter in Middelburg zich zag voorgelegd. Ze kere W. R., een dijkwerker uit Zierik zee, was in Zwolle geëvacueerd ge weest. Daar had hij een hond gekre gen. Het dier mocht mee, toen cle man naar Zierikzee terugkeerde. Toen was de hond ineens vals geworden. Daarom moest hij maar zo vlug moge lijk weg. En aangezien een hond ten slotte maar een ding is naar het oor deel van mensen als deze dijkwerker, was het plan vlug in elkaar gezet: hij bond het beest een touw om zijn nek en bond er een paar straatklinkers aan vast. Toen gooide hij het hele geval in de Varreput. Van tevoren had hij niet goed bekeken, hoe het in de put was gesteld. Er bleek n.l. een stuk hout in te liggen, waarop de hond ge deeltelijk terecht kwam. Het vreselijke gejank van het dier lokte enkele men sen naar de put. Snel werd een hark gehaald. Die kon aan het touw wor den vastgemaakt en zo gelukte het met vereende krachten de hond boven water te houden. De politie werd er bij gehaald en die verplichtte de on verlaat in de put te dalen om het beest te bevrijden. De rechter oordeel de, dat f 50.boete of 20 dagen hech tenis voldoende was. Laten we er maar niet veel van zeggen. Alleen: zou het geen aanbeveling verdienen om de ouderwetse schandpaal in ere te her stellen en mensen als deze dijkwerker een paar dagen en nachten op water en brood daar te laten doorbrengen? Ingezonden Mededeling (adv KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest k Geen snoepje, maar.....'t helpt 20 tabletten 75 Ct. MIDDELBURG, 12 Nov. Eind November zal begonnen worden met het tweede bevolkingsonderzoek. Het is dan twee jaar geleden, dat voor het eerst 'n algemeen röntgenologisch on derzoek plaats vond. Hoewel de alge mene resultaten ervan destijds gepu bliceerd werden, is het, aan de voor avond van de tweede ronde, wellicht van belang, eens na te gaan wat toen ontdekt werd in Middelburg. Het totaal aantal in 1951 gemaakte foto's bedroeg hier 11.265. Het aantal van hen, die voor het onderzoek in aanmerking kwamen was 13.172. 85 liet zich dus onderzoeken. Er werden gevonden vijf open actieve, twaalf ge sloten actieve tuberculose processen Vier en twintig dubieuze gevallen werden geregistreerd, terwijl een groot aantal (592) varia afwijkingen voorkwamen, w.o. andere longafwij kingen dan t.b.c., skelet-, hartafwijkin gen, enz. Zonneklaar blijkt hieruit, dat het toen gehouden onderzoek van groot belang was. Niet alleen voor de opsporing van longtuberculose, doch ook voor andere, in de borstholte voor komende afwijkingen. Niet geregistreerde ziekteprocessen van „open t.b." vormen, ongeweten door de patiënt, een zo groot gevaar voor besmetting en dus voor de volks gezondheid, dat de vraag, of het hou den van bevolkingsonderzoek al of niet verantwoord is, zelfs niet gesteld behoeft te worden. Bij deze tweede ronde is het, in te genstelling met de vorige keer, nu mo gelijk, dat kinderen vanaf het 3e le vensjaar onderzocht worden. Hierdoor is een verruiming van het aantal met twaalf jaren verkregen. Het verhoogt de waarde van het onderzoek onge twijfeld in hoge mate, dat het nu mo gelijk is de kinderen te laten fotogra feren. De kosten aan de doorlichting ver bonden mogen betrekkelijk hoog zijn, naast de geruststelling, die er door verkregen wordt, dat in het eigen ge zin geen longtuberculose heerst, vor men zij dan een offer, dat gebracht is in het belang van de volksgezondheid. ZIERIKZEE, 12 Nov. Het leeg pompen van de polder Schouwen vor dert goed, al zal het nog wel een maand duren, voordat al het water zal zijn afgevoerd. De zeven aan het Zierikzeese haven kanaal opgestelde pompen werken dikwijls op volle kracht, maar ook komt af en toe enige stagnatie voor. Indien de wind het water naar de Westhavendijk opstuwt, krijgen de pompen volop water te verwerken. Waait de wind uit de verkeerde hoek, dan loopt het water in tegenoverge stelde richting, waardoor de pompen uitvallen. Aangezien de werkzaamheden thans zover zijn gevorderd, dat beide stuk ken land droog zijn komen te liggen, zal zeer binnenkort een begin wor den gemaakt met het treffen van voor zieningen om het water te kunnen spuien. Zo liep dezer dagen één van de ingenieurs van Landbouwherstel in de polder om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Toen hij bij 'n dam kwam, waar aan de éne kant het wa ter twee meter hoger stond dan aan de andere zijde, pakte hij resoluut een schop en groef daarmede een geul, zo dat het water aan de andere kant van de dam in de richting van de pompen kon wegvloeien. Verscheidene wegen zijn reeds berijdbaar, hoewel hier en daar nog moeilijk begaanbare stukken voorkomen. Opgravingen in Aardenbur^. AARDENBURG, 12 Nov. Onder leiding van de directeur van de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek, dr P. Glazema, en door dr J. Huizinga, worden thans opgravingen verricht in de Sint Baafskerk. Men vermoedde daar nog oude graven in de voorkerk en thans is een hele rij uit de 13e en 14e eeuw aan het licht ge komen. Zij blijken nog mooiere fres co's te bevatten dan bij vorige opgra vingen werden gevonden. De Staats secretaris van O., K. en W. bracht reeds een bezoek aan de werkzaamhe den. Ingezonden Mededeling (adv.) Op 18 November a.s. Woensdag a.s. wordt een bijzondere dag voor Sint-Annaland. Dan zal n.l. de plechtige installatie van de nieuwe bur gemeester, de heer J. van den Bos, plaats hebben. Op zijn uitdrukkelijke wens zal het geen uitbundig feestbetoon worden. Het volgende programma is opgesteld; 13 uur: begroeting aan de grens der gemeente. Een leerlinge der Chr. kleuter school zal bloemen aanbieden. Daarna is er een rondrit door het dorp. 13.15 uur: ontvangst op het Schoolplein. Toespraak door de voorzitter van het ont vangstcomité, ds D. J. van Dijk. Aanbie den van bloemen door één der school kinderen. Zanghulde door de leerlingen der lagere scholen en Chr. kleuterschool, met begeleiding van „Accelerando". 14.00 uur: installatie in het nieuwe ge meentehuis. 16.00 uur bezoek aan de scholen, waar de kinderen getracteerd worden. 19.3020.30 uur: Receptie in het nieuwe gemeentehuis. 20.30 uur; Toespraak door de burgemees ter op het Schoolplein. Apeldoorns school voor Kruiningen. Het door Apeldoorn geschonken lokaal te Oostdijk zal vanmorgen om half twaalf officieel in gebruik worden genomen. Electriciëns naar rampgebied? BRUINISSE, 12 Nov. Met ambtenaren van verschillende departementen zijn on der voorzitterschap van burgemeester Laurence van Oosterland besprekingen gevoerd over de mogelijkheid electri ciëns te animeren om in het rampgebied te gaan werken en over de vraag hoe deze werkkring aantrekkelijk kan wor den gemaakt. Het gebrek aan geschoold personeel om de reeds drooggevallen en straks^ nog droog vallende dorpen, weer zo snel mo gelijk te electrificeren is één der nijpend- ste problemen. DIJKGRAAF HANDELDE TE GOEDER TROUW. ROTTERDAM, 12 Nov. Op 3 Fe bruari j.l., dus kort na de ramp, werd te Herkingen een zomerkade van de polder Klinkerland doorgestoken. Dit geschiedde met de bedoeling de meer landinwaarts gelegen Dirklandse pol der te behouden, hetgeen gelukte. Ook Dirksland bleef door deze maatregel gespaard. De afgraving van de bewus te dijk zou echter zo ver zijn gegaan, dat men beneden de vloedlijn kwam! dus te diep zodat het water daar na vrijelijk in en uit de polder kon spoelen. Een dijkgraaf zou opdracht hiertoe gegeven hebben. De justitie te Rotter dam heeft toen een onderzoek inge steld, waarbij de officier echter voorop stelde, dat de dijkgraaf volkomen te goeder trouw heeft gehandeld en abso luut niet uit persoonlijk voordeel. Het onderzoek door de justitie heeft geen bewijs van schuld tegen de dijk graaf opgeleverd, zodat de zaak gese poneerd is. „Onze hedendaagse kamerplanten" Onder auspiciën van de afd. Walche ren der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield het hoofdbestuurslid, de heer J. H. Smit uit Leiden, Woensdagavond in de bo venzaal van de Sociëteit „De Vergenoe ging" een lezing over onze hedendaag se kamerplanten. De voorzitter van de afd. Walcheren, de heer A. Lokker, leidde de spreker in. Hij wenste de heer Smit geluk met de hem door de „Minnesota Dahlia Socie ty" toegekende gouden médaille voor het kweken van een nieuw soort Dah lia's. Dhr Smit wees de aanwezige bloe misten op de noodzakelijkheid naast de momenteel in zwang zijnde kamerplan ten de liefhebbers eens iets nieuws voor te schotelen. In de pauze werden aan de hoofdon derwijzers der winnende scholen de Flaralia-médailles en -wisselbekers uit gereikt. De médaille, beschikbaar gesteld door een plaatselijk bloemist, ging naar de openbare lagere school van Nieuw- en St. Joosland. De school der Geref. Gemeente te Aagtekerke behaalde het mooiste resul taat van alle dorpsscholen en ontving hiervoor een fraaie wisselbeker. Een andere wisselbeker ging naar de Ned. Herv. school aan het Molenwater te Middelburg. Belde bekers zijn voor het eerst in handen, van deze scholen. Zien zij kans deze fraaie trofeeën drie maal achtereen te winnen, dan worden zij hun eigendom. Filmavond Buurtvereniging ,,'t Zand" In de grote Schuttershofzaal gaf de buurtvereniging ,,'t Zand" in samenwer king met de filmdienst van de dier gaarde „Blijdorp" uit Rotterdam Woensdag een filmavond voor haar le den. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter der vereniging, de heer B. Jacobse, werden enige fraaie films ver toond, o.a. het bekroonde werk van H. v. d. Horst, „Houen zo", over de weder opbouw van Rotterdam. Na de pauze volgde de schitterende film „Kleurenpracht in Blijdorp", met prachtige opnamen, zowel van floraals fauna. De heer K. van Zwieten, perschef van Blijdorp, besloot de avond met een op wekkend woord tot een bezoek aan de ze Rotterdamse Diergaarde. Voor het diploma scheepswerktuig kunde A slaagde de heer A. J. A. Rie- mens, leerling van de „De Ruyter- school" in Vlissingen. Gemeenteraad is niet tevreden In het nieuwe badhuis komen 8 badcellen WAARDE, 12 November. De raad van Waarde bleek allerminst tevre den over het tempo van de herbouw der gemeente. Allen vonden, dat het met de regeling tot herbouw van de verwoeste panden en met de eventuele vervanging van krotwoningen zeer slecht opschiet. Velen bezorgt dit grote moeilijkheden, ook financieel. Behalve dat baart ook het nieuw opgestelde uitbreidingsplan grote zorgen, Uitvoering van het plan (egalisatie en be straten) legt een druk van f 161.000.op het gemeentelijke budget en dit achtte de raad niet verantwoord. B. en W. ontvingen de machtiging van de raad op korte termijn een nieuw plan te laten opmaken, nu met de her verkaveling een begin is gemaakt. Een verzoek van de heer K. G. Louisse werd aangehouden. Hij vroeg toestemming zijn winkelpand, wanneer het in het nieuwe uitbreidingsplan komt te liggen, te mogen herbouwen aan de Dorpsstraat vóór op het terrein van de op te ruimen krotwoningen. Het bleek, dat met de heer F. Kopmels overeenstemming was bereikt met be trekking tot het overnemen van zijn krotwoning aan de Achterweg voor 'n bedrag van f 800.Vier percelen bouwgrond aan de Wilhelminastraat werden voor f2.60 per vierk. meter verkocht aan Jac. de Hamer, wed. de Goffau, J. Westrate en M. Waterman. In principe werd besloten de grond van de krotwoning van mej. Kastelein te verkopen aan Chr. Koeman en A. Kamerling. Om dezelfde grond had Jac. Koeman Chrzn. verzocht. B. en W. zullen naar een andere plaats omzien. Verzoeken om premie tot woningver betering ten behoeve van mevr. Brink- Baert, H. Waterman, L. van Fraassen, wed. Verburg en A Klap, werden af gewezen. Op last van Ged. Staten werd het plan voor het hadhuis gewijzigd In deze zin, dat er niet 6, maar 8 badcel len zullen worden aangebracht. Daar door vervalt de geringe uitbreidings mogelijkheid. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag stelde weth. Van Fraassen (Vrije lijst) voor maat regelen te nemen met het oog op de gevaarlijke verkeerssituatie op 't Hoek je. De heer Mol (C.H.) wilde deze maatregel ook zien toegepast voor de Schoolstraat. Dit raadslid stelde bo vendien voor een rubberbootje voor de brandweerauto aan te schaffen en wees ook op de wenselijkheid van een lichtpunt achter het kerkhof bij de z.g. beerput. De heer Schrier (Vrije lijst v. Fr.) bracht in een zeer uitvoerig betoog het niet verstrekken van de z.g. f 100. uitkering ter sprake. Op sommige plaatsen was deze na de re-evacuatie wel verstrekt, maar in Waarde niet Hij vroeg B. en W. een nauwkeurig onderzoek In te stellen. Ook vroeg hij B. en W. druk uit te oefenen bij de bevoegde instanties, op dat de bewoners van de haven en om geving weer zo spoedig mogelijk over een bruikbare uitweg kunnen beschik ken. Burgemeester J. C. van Burg sprak tenslotte woorden van dank tot de scheidende raadsleden voor al hetgeen zij voor de gemeente deden. De heren Wolfert en Pieper dankten voor de prettige samenwerking. Familieberichten uit andere bladen. Overleden: K. Kuiper, 45 j., Rotterdam; M. F. de Vries, 77 j., Lemmer; I. A. Leen- houts, 67 j., Schoondijke; J. Huibergtse, geb. Houmes, 79 j., Westkapelle; L. Baljé, 87 j., Middelburg; C. M. J. Schram, geb. Schaap, 87 j., Middelburg. AARDENBURG Overgeplaatst. De assistent der Belas tingen R. Schellekens, is per 1 December a.s. in dezelfde functie overgeplaatst naar Leiden. De assistent E. Musson gaat naar Axel. KAPELLE Schaakwedstrijd. Het eerste tiental van de schaakclub VUK speelde voor de com petitie een wedstrijd tegen Terneuzen I, welke door VUK I werd verloren "met 37. De uitslag luidt: A. QuakkelaarA. Stadhouders VzVz\ Dr Facee SchaefferM. J. Quakkelaar 01; A. SmallegangeP. v. d. Sande 10 J. KarelseJ. P. v. d. Staal 10; M. Hey- boer—H. Voorhant 01; G. HeyboerMr G. Tichelman 01; J. BurgerA. de Co- ninck 01; H. J. BlokG. Dijselink 01; J. J. CoppoolseJ. J. Kaan 01; J. Cab- boortH. Barentsen VzVz. RILLAND-BATH Kosterwisseling. De heer Joh. Wisker- ke, die ruim 33 jaar lang de Geref. Kerk als koster heeft gediend, heeft ontslag ge nomen. In zijn plaats is benoemd de heer C. de Bruine. SAS VAN GENT Examen reserve-Itykspolitie. Tijdens het najaarsexamen van de reserve-Rijks- politie slaagden alhier de reserve-wacht meesters D. Avermaete, C. M. Staak en F. S. A. Hemelaar. Zij behaalden de graad „geoefend man" VEERE Speeltrommel verstoken. Nu de stei gers, die de gehele zomer ook tijdens de verlichting van Veere - de stadhuistoren ontsierden, wegens het klaar komen van de werkzaamheden zijn verdwenen, heeft de stadsbeiardier Jan Kwist de speel trommel van het carillon verstoken. Het .Wilhelmus" en het „Hei, 't was in de Mei" weerklinken op het hele en halve uur. VROUWENPOLDER Herv. Vrouwenvereniging vergaderde. Woensdagavond sprak voor de Herv. Vrouwenvereniging mej. Sinke, maat schappelijk werkster. Mevr. de Boer had de leiding. Mej. Sinke besprak het ont staan der hulpverlening tot in onze tijd. Uitvoerig stond zij stil bij de taken der gezinsverzorgsters en maatschappelijke werkster. Er volgde een bespreking. De heer Botje uit Middelburg vertoonde een film over de opleiding der gezinsverzorg sters en haar werkzaamheden. Mevr. de Boer overhandigde tenslotte beiden een geschenk. WEMELDINGE Vrouwen vergaderden. De plaatselijke vrouwenverenigingen vergaderden onder leiding van mevrouw Van der Maale- Crucq in het Herv. Jeugdgebouw om te luisteren naar een lezing met lichtbeel den van de heer W. van Eek uit Vlagt- wedde over het onderwerp: „Het Moham medanisme en de vrouw". Na afloop wer den enkele vragen beantwoord. Mevrouw MeijaardJeremiasse, secretaresse, sprak een woord van dank. Benoeming aangenomen. De nieuw ge kozen ouderlingen der Ned. Herv. Kerk, de heren Ant. van der Cingel en A. M. Korporaal, hebben hun benoeming aan vaard.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2