Nieuws uit «Se Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBORO Voorhaven bij Zierikzee zal er komen Dreischor ruimt vier en dertig krotten op Pagina 2 WESTENWIND, Franse film rondom de watersnood i GRABBELTON geslaagd. Het examen werd 'T EN TEN SLOTTE Demonstratie met bieten rooiers te Axel Kloetinge beeft zes en dertig woningen nodig Middelburg. OFFICIËLE PUBLICATIES Vlissingen. Goes Bouw Groene Kruis-wijkgebouw en badhuis besproken. Zierikzee. BURGERLIJKE STAND Donderdag 12 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Schrijver zag dichting van dijkgat bij Ouwetketk nr>r-MM diploma een aantal inwoners afgenomen door dokter Griep De raad van Biervliet Het diploma werd uitgereikt heeft besloten in het nieuwe aan de dames P. J. Burger, gemeentehuis 'n gedenkraam M. F. Meijer en A. Post en te laten aanbrengen, als aan de heren J»_Buteyn, J. ONDER degenen, die vo rige week vol spanning toekeken toen bij Ouwer- kerk de laatste caisson aan de grond werd gezet, be vond zich een Frans film regisseur, Jean Lods ge naamd, die samen met nog en mogelijk zal van de re geringsvoorlichtingsdienst documentatiemateriaal wor den betrokken. Vier weken lang denkt de heer Lods in ons land aan het werk te zijn, niet uit sluitend op Schouwen-Dui- twee andere schrijvers veland en Brabant maar ook op het niet getroffen platte land ea in een kleine stad, die voor dit doel nog zal Louis Chavance en Pierre Leaud vol vertwijfeling het hoofd schudde, toen bleek dat die dichting in het worden uitgezocht, donker niet zo gemakkelijk De heer Lods zei- „Het te filmen was, vooral omdat vervult me met grote trots, tijdens het werk geen licht- de historische sluiting van fakkels mochten worden het gat bij Ouwerkerk te ontstoken. Toch heeft hij hebben kunnen bijwonen. Vang gezien vele meters film op te nemen voor een Frans-Nederlandse rolprent die een Franse maatschappij zal brengen en die als titel zal dragen „Vent d'Oaesl" („Westenwind"). Het verhaal „Westen wind" zal gebaseerd zijn op de wederwaardigheden van een Nederlandse vrachtwa genchauffeur, die uit Parijs, waar hij zich op 1 Februari bevindt, naar zijn land te rugkeert om hulp te bie den. Men wil niet al te veel bij de ramp zelf verwijlen, doch vooral reacties weer geven, de gemoedstoestand van getroffenen, van help sters en helpers weerspiege len en ook de wederopbouw belichten. Voor zover nodig Blokweg wordt hersteld De verkeersweg van Zie- rikzee naar Brouwershaven via Schuddebeurs wordt hersteld en binnenkort zul len de automobilisten geen gebruik meer behoeven te maken van de omweg over de smalle dijk door de Bet te waai depolder, een lelijk dijkje waar menige auto af is getuimeld. In de nood- dam bij de Zierikzeese No- belpoort is voor fietsers een opening gemaakt zodat zij niet meer over zandzakken hoeven te klimmen om op de Blokweg te komen. En er is sprake van een nog bredere opening voor auto's. Gaat dit plan door dan zal men er voor zorgen, dat in geval van nood de bres in de nooddam snel gedicht kan worden. De rust die van de mensen blijvende herinnering aan de oorlogsslachtoffers. B. en W. zullen te zijner tijd met defi nitieve plannen komen. Op het rijwielpad langs de Rijksweg te Kloetinge ge beuren de laatste tijd nogal eens kleine ongevallen. Zo kwam Dinsdag ter hoogte van Kloostermandorp de heer S. uit Wemeldinge te vallen met zijn bromfiets. Hij liep een lichte hersenschudding op. Te Yerseke viel het vier jarige dochtertje van de fam D. van tafel en brak h armpje. Van de ongevallen naar de uitging en het moment, dat EPLB.O. is maar eéxi stap. iedereen elkaar de hand In Wïlhelminadorp is voor schudde was grandioos.71 .dit zo belangrijke eenheids- Over odoeveer twee maanden zal Schouwen-Duive- land droog vallen. Dan zal het water verdwenen zijn. Maar dan zullen ook niet langer de verwoestingen verborgen zijn, In alle triestheid zal het eiland dan bloot liggen. Somber, grijs, doods. Geen boom en geen struik hebben het water overleefd. De winter nadert. Misschien valt er sneeuw, die zich als een witte lijkr- wade over de dode vlakte zal spreiden. En dan komt het voorjaar. Maar zonder groene wuivende bomen en frisse struiken. Schouwen-Duiveland heeft bomen nodig. Niet minder dan andertialf millioen zullen er geplant moeten wor den om het eiland zijn oude luister te hergeven. Er is een Boomplantactïe op touw gezet, een actie die al snel met succes werd bekroond. Uil Amerika kwam al een bedrag van f 25.Dat betekent Hen bomen, lezer! Tien van de anderhalf millioen. Daarom: de vulpen los en f 2.50 (of méér) invullen op giro 1423 ten name van de Stichting Nieuw Schouwen-Duive land"! Zet U erbij jBoomplantactieen de zaak komt voor elkaarWalcheren is herrezen, laat Schouwen- Duiveland niet in de steek! voor de 75e Uniee in Haamstede waar men f 95,80 bijeenbracht en in Spui bij Tcrneuzen waar men 173,50 ophaalde. Te Colijnsplaat werd voor de Unie „Een school met de Bijbel" f255,75 ingezameld, in Aardenburg £31,74 voor „Het Hoogeland" en in Krabbendijke voor de geza menlijke militaire fondsen f 72,08. Vuur...,, Of het d„or de met vuur uitgesproken woorden kwam is ons niet bekend, maar 'n feit is, dat in het gemeente lijk ontspanningslokaal te Breskens tijdens een repe titie van de toneelvereniging „Thalia" plotseling de schoorsteen in brand vloog. Het zachtboard van schoor steen en van de wanden vatte vlam, maar de aan hangers van de muze van het blijspel wisten een dra ma te voorkomen door kloekmoedig met snelblus- sers het vuur te doven. Jeremiasse, P. W. A. Kra nendonk, J. A. Labeur, H. Bak, G. S. Roosje, G. Toore- naar en J. Verijzer. Op Vrijdag 13 November trekt de bevolking van Westkapelle naar het door lichtingsapparaat. Want ook in deze gemeente zal de be volking op t.b.c. worden on derzocht. Er kwamen zes tienhonderd toezeggingen binnen. Over de B.B. De BJB. is reeds enige tijd het luierhroekje ontgroeid schreven we onlangs en dat blijkt ook weer uit het No- vember-munmer van „De (Zeeuwse) Paladijn". De echtgenote van de -Commis saris der Koningin, jkvr. de Casembroot v. d. Feltz ver telt over de mogelijkheden, die vrouwen worden gebo den om de helpende hand te bieden, vooral hij de Dienst Sociale Zorg en de heer M. Haverhoek uit Zierikzee, Kring H.B.B. Z VI, wijst op de taak, die de B.B. odk in vredestijd bij rampen kan vervullen. HQ zegt om. dat de noodzakelijkheid om op 't eiland op iedere gemeen te een hoot met aanhamgmo- tor te stationneren zonne klaar is gebleken. Boven dien moeten voor de ncod- waehter alle sociale wetten, die in oorlogstijd op hem van toepassing zijn, gelden zo dra hij in staat van paraat heid komt. Hiervoor is een wetswijziging nodig en,zo als de redactie dan ook toe voegt, is deze mogelijkheid bereids door de minister in studie genomen. coiieeteerde men in Nieuw- dorp voor Kinderzorg te Middelburg. Maar de bus kon er niet van rammelen. Die was nJ. te klein voor het geen men bijeen zamelde, nl, 23 zakken aardappelen, 10 zakken groente, 2 zakken uien, 10 zakken fruit, schoe nen, zilverpapier en postze gels. Alleen die vijftien gul den in contanten, ja, die kon den de bus nog vullen! AXEL, 11 Nov. Op akkers van de landbouwer J. Ramondt werden Dins dag demonstraties gehouden met twee typen bietenrooiers, nl het Zweedse type Hilleskög en het Franse type „Billiaert en Debruyne". Onder de tal rijke aanwezigen bevonden zich de he ren H. A. A. baroa Collot d'Escury uit Kloosterzande, ir P. R. Bouman, rïjks- landbouwconsulent te Axel, ir R. J. v. Krevelen, directeur der Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Mede op initiatief van deze fabriek had de demonstratie met de Zweedse Hilieskög-rooier plaats. De ontwikke ling dezer machine is in Zweden reeds 10 jaar aan de gang. In het binnen land zijn reeds 70 machines geplaatst, doch er wordt no<g niet geëxporteerd. De machine kopt de bieten en haalt ze daarna met twee lichtscharen uit de grond; over een transportband ko men zij daarna in een verzamelbak. Door het overhalen van handles wor den de bieten en de koppen op hopen geworpen. De trekker-chauffeur kan het geheel bedienen. De capaciteit is plm. 1 hectare per dag. De Franse machine kopt, rooit en reinigt de bieten, waarna ze in een transportbak naar het eind van de akkers worden vervoerd. Deze rooier is op een tractor gemonteerd en kan plm. 800 kg. bieten in de transport- bak meenemen. De capaciteit is plm. hectare per dag. Deze rooier wordt in Nederland ge ïmporteerd door de fa. Gebrs. Schie man te Axel, die door verschillende technische wijzigingen de machine heeft weten aan te passen aan de Ne derlandse behoeften. De bietenkoppen worden bij deze rooier thans nog opzij geslagen, doch het meevoeren der koppen is in ont wikkeling. De meningen der landbouwers om trent deze machines waren gematigd optimistisch, mede in verband met een vaak voorkomende „natte herfst". Wèl was men algemeen opgetogen over de technische vooruitgang, zodat het bie- tenrooien als handwerk onherroepelijk zal verdwijnen. Noodwoningcomplex Kloostermandorp moet verdwijnen GOES, 11 November. Naar wij verne men is in Kloetinge een actie gaande om extra bouwvolume te verkrijgen voor de bouw van 36 woningen. Het noodwonin gen-complex Kioostennandarp zal n.1. ■over een jaar moeten zijn verdwenen in verband met een overeenkomst met de grondeigenaar, die eind 1954 afloopt. De gemeente Kloetinge heeft nu een verzoek tot Gedeputeerde Staten gericht om extra bouwvolume te mogen ontvan gen voor de bouw van de 36 woningen, die zullen moeten verrijzen tussen de Prins Bemhardstraat en de LeweStraat op de z.g.n. „Zondagschoolboomgaard". G.S. zouden achter deze aanvrage staan, doch het departement moet hierover be slissen. Men hoopt echter, dat dit bouw volume verleend zal kunnen worden aan gezien men voor de bouw van een derge lijk complex toch wel een half jaar kan rekenen. Noordgouwe krijgt een noodkerkje. NOORDGOUWE, 11 November. Zoals bekend zal van Chr. Geref. zijde alhier een noodkerkje worden gebouwd. Men hoopt dit over 4 weken klaar te hebben. Het gebouwtje zal plaats bieden aan 140 personen, welk aantal zo nodig tot 180 kan worden uitgebreid. Er is ook een vergaderka mer bij, waarin catechisatie-onderricht kan worden gegeven en waarin man nen-, vrouwen- en jeugdverenigingen kunnen samenkomen. Voorzitter Zeeuws waterschap. 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. Bij Konin- klijk Besluit is benoemd: in de provincie Zeeland: m X ingang van 1 November '53, tot voorzitter van het waterschap Schou wen, de heer J. Klompe, te Serooskerke. Ernstig ongeval te Veere. VEERE, 11 November. Bij het uitvoe ren van -duikerswerkzaamheden aan de sluizen kreeg hedenmiddag de arbeider A. in 't Anker te Veere een slag van een zich plotseling spannende ketting. Door de slag geraakte hij bewusteloos en viel in het water. Mede-arbeiders hielpen hem op het droge, waarna de sluismeester de heer A. Vermaak een hoofdwonde ver bond. De inmiddels gewaarschuwde ge neesheer achtte onmiddellijke opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Filmavond „A.M.O.R." In de groene zaal van het „Schutters hof" gaf de personeelsvereniging van de belastingen, „AM.OJ." Dinsdag een filmavond voor haar leden. Na een inlei dend woord door de heer J. Mersie, secretaris der vereniging, werden een aantal fraaie films vertoond van de Uni- ter States Information Service. Voor deze avond bestond goede belang stelling. WIJZIGING POLDERREGLEMENTEN. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente (2e afd.) vanaf heden tot en mei 12 November 1953 ter inzage liggen voorstellen aan Provinciale Staten van Zeeland tot wijziging en aanvulling van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, het Regle ment voor de calamiteuse polders of wa terschappen in Zeeland en het Bijzonder Reglement op het bestuur van de polder Walcheren. Bezwaren dienen uiterlijk 12 November a.s. bij de Provinciale Staten te worden ingediend. Middelburg, 6 November 1953. HINDERWET. Ter inzage legging verzoek om vergunning. B. en W. van brengen ter openbare kennis, aai ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de ver- Gemeenteraad Raad van Sint Laurens betreurt opbreken van Noordweg In de Dinsdagmiddag o.l.v. Burgemees ter W. Baas gehouden raadsvergadering werd besloten alsnog f 50.subsidie te verlenen a n de Buurtvereniging Voor malig Wijk B, voor de inrichting van een kinderspeelplaats. Inzake een verzoek van de heer J. Goedbloed voor premie wornigverbetering werd op voorstel van de heren Riemens (AR) en Hamelink (Gem. Belang) de aanvraag aangehouden en B. en W. verzocht nadere inlichtingen te vragen bij de Centrale Dienst. Het voorstel van B. en W. om bij de Minister van Wederopbouw te verzoeken alsnog de D.U.W.-subsidie te verlenen voor de in~2dierde verzoeken voor pre mie woningverbetering er woningsplit sing werd aangenomen. Bij de behandeling van de gemeente begroting voor 1954 vestigde de heer Ha melink (Gem. Belang) de aandacht op de wenselijkheid van een nieuw gebouw voor de kleuterschool en een openbare badgelegenheid in de vorm van een z.g. Medisch Centrum. Tevens zag hij gaarne in de toekomst verbetering van de ber men aan de Noordweg. Tenslotte vroeg hij evenals de heer Riemens inlichtingen over het gereed maken van het Sport terrein. De heer Riemens (AR) wees op de ho ge kosten van het onderwijs en betreurde het dat zoveel ouders hun kinderen naar lagere scholen in Middelburg sturen. De begroting werd vastgesteld met de aantekening dat de heer Abrahamse (S GP) tegen de verzekeringsposten en de uitgaven voor het Sportterrein stemt. Besloten werd tot verkoop van 2 per celen bouwterrein aan de Kerklaan resp. aan de heer L. Tissink en mej. M. A. Ver- burg. Bij de rondvraag vroegen de heren de voorgenomen opbreking v.d. Noordweg Koole (CH) en Marinissen (AR) naar *ogenover de school en wezen op het ont- .aan van een zeer gevaarlijk verkeers punt. De raad betreurde algemeen dat daar van een rechte weg een kromme weg wordt gemaakt. De heer Riemens (AR) zag gaarne bus wachthuisjes bij de halten Schotelweg. en Brigdamme. Voor de sluiting feliciteerde de voor-1 itter de ambtenaar ter secretarie-ge meente ontvanger de heer J. Reinhoud, met zyn voorgenomen huwelijk en bood hem namens de Raad een gang-kapstok aan. Van 't secretarie, toneel werd een daarbij passend kleed aangeboden. eiste bijlagen voorzien verzoek om ver gunning ingevolge de hinderwet, van J. Lourense te Middelburg, Been houwerssingel 23 tot het oprichten van een patates-frites inrichting op het per ceel plaatselijk gemerkt Langevielebin- nen brug kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie D, nr 2683. Voor een leder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 19 Nov. 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Dinsdag 24 November 1953 te 10 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijke bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Middelburg, 9 November 1953. HINDERWET. Ter inzage legging verzoek om vergunning, B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de ver* eiste bijlagen voorzien verzoek om ver gunning ingevolge de hinderwet, van J. Lourense te Middelburg, Beenhou werssingel 23, tot het oprichten van een patates-frites inrichting op het perceel plaatselijk gemerkt Loskade kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie C, nr 1999. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 19 Nov. 1953. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Woensdag 25 November 1953 te 10 uur. Zij, die niet in persoon of bjj gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijke bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Middelburg, 9 November 1953. B. en W. van Middelburg vestigen de aandacht op de bekendmaking aan het publicatiebord betreffende beslissing Ge meenteraad van 3 Nov. 1953 op de aan vraag ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 van het R.K.-schoolbestuur. Middelburg, 10 November 1953. Raad had vele vragen Vijf mille subsidie voor ontspanning op eiland ZIERIKZEE, 11 Nov. In de gisteravond gehouden raadsvergadering van Zierikzee is door B. en iV. medegedeeld, dat de voorhaven, in het kader van het structuurpian-Argelo er zal komen, ongeaeht of de provinciale boten daar ligplaats zullen kiezen. Van G.S. is bericht ontvangen, dat door het ministerie van ©nderwjjs is medegedeeld, dat vijfduizend gulden subsidie zai worden ver leend aan de Z.V.U. ten behoeve van de ontspanning op het eiland. Bij de aanvang van de vergadering heeft burgemeester nr Schtnxrbeque Boeije uiting gegeven aan zijn gevoe lens van dankbaarheid over de geslaag de sluiting van het dijkgat bij Ouwer kerk. Hij bracht hulde aan allen, die hieraan hebben medegewerkt. Deze sluiting betekent een mijlpaal, ook voor Zierikzee en hij deed daarom een be roep op iedere eilandbewoner mede te werken aan de bloei van het eiland. Verdere vragen beantwoordend deed de burgemeester mededeling van een bericht van de dienst dijkherstel, dat onvoorziene omstandigheden voorbe houden, de Qosthavendijk voor de win ter hersteld zal zijn. De directeur van de Centrale Dienst, heeft verklaard, dat de waterkeringen voor zover de gemeente hiervoor zor gen moet, afdoende zijn om normale hoge vloeden te keren. Destijds werd gevraagd, of de gemeentewerklieden de ouden van dagen kunnen helpen bij het plaatsen van vloedplanken voor hun woningen. De C.D. deelde hierover mee, dat de gemeentewerklieden niet gemist kunnen worden bij het plaatsen van vloedplanken voor de straten en dat de ouderen op burenhulp zullen zijn aan gewezen. De twee hoogwatermelders, uitgedacht door de heer A. D. v. d. Berge, zijn inmiddels aangebraeht. Bij proefneming bleken ze goed te vol doen. Het herstel van enige straten in het Zuidelijk deel van de stad is opge dragen aan de aannemersfirma De Oude en De Jonge. Naar aanleiding van inge komen klachten over het onderhoud van de straten werd bericht, dat meerdere arbeiders zijn ingeschakeld om de stra ten van vuil te zuiveren. Een circulaire is uitgegaan aau de vergunning- en verlofhouders alsmede aan de kampbeheerders dat een tapver- Botsing Woensdagmiddag had een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de heer "V. uit Vlissingen, komende uit de Walstra^t en een motor bestuurd door de heer D. uit Middelburg, die uit de Coosje Buskenstraat kwam. Doordat gereden werd met veel te grote snelheid en de bestuurder van de motor geen voorrang verleende, kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, tengevolge waarvan de auto licht en de motor zwaar werd be schadigd. Zowel de motorbestuurder als de duopassagier werden aan het hoofd gewond. Beiden werden door de politie verbonden. Dr Detmar verleende eerste geneeskundige hulp, waarna beiden naar huis konden gaan. bod voor de gehele gemeente zal wor den opgelegd wanneer de dronkenschap weer onverantwoordelijke vormen aan neemt als in de nacht van 7 op 8 No- V' mber. Namens de huurders van gemeente woningen heeft de heer C. Hoek een adres tot de raad gericht waarin hij wees op de talloze klachten over het zeer langzame herstel van deze wo ningen door dè huidige aannemers. Oorzaak is dat de plaatselijke ambachts lieden het werk niet aankunnen. Her stel moet op grote schaal plaats vin den en hier heeft men geen voldoende personeel. Hierbij aansluitend was 'n schrijven ingekomen van de Stichting Nieuw Schouwen Duiveland waarin op hetzelfde aambeeld wordt gehamerd en waarin werd voorgesteld grote aanne mersfirma's hier te laten komen. Over verschillende ingekomen stukken werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Over de werkzaamheden van de C.D. werd nogal geklaagd. Men vond, dat deze dienst te veel op eigen houtje te werk gaat en dat de commissie van fabrica ge vaak wordt gepasseerd. Er werd echter op gewezen, dat de C.D. zes en twintig gemeenten moet bedienen en vaak over allerlei kleinigheden wordt lastig gevallen. Voorgesteld werd om zich van de C.D. los te maken. De heer v. d. Doel stelde in dit verband voor een extra voorzitter voor Zierikzee aan te stellen. Dit zou echter, zo werd geant woord, zeker bij andere gemeenten pro test opleveren. Tenslotte was men het erover eens dat een overplaatsing van hoofdopzichter Boot van Tholen naar Zierikzee een oplossing zou kunnen be tekenen. Wethouder Gerritse vertelde tenslot te nog dat herstel van de straten zeker een millioen gulden zal kosten. Gemeenteraad De gemeenteraad van Dreischor heeft een verzoek van de Vereniging „Het Groene Kruis" om een terrein van plm 30 bfl 30 meter beschikbaar te stellen voor de bouw van een wijkgebouw, ingewilligd. Er is rekening gehouden met uitbreiding In de toekomst met een badhuis. B. en W. zullen zo spoedig mo gelijk met voorstellen komen over de toe te wjjzen plaats. Aan de Stichting Duiveland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk werd een subsidie van f 25.'s jaars verleend. Ook de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" werd een sub sidie verleend van f 25.per jaar, Op verzoek van de heer van der Doe CP.v.d.A.) zullen B. en W. de stich ting wijzen op het isolement dezer ge meente. Bij het terugkeren van de tram op het eiland zal de gemeente wel in zijn isolement blijven. Dit zal alleen kunnen veranderen als het per sonenvervoer met bussen zal gaan ge schieden. Vooral nu de wegen over het gehele eiland worden verbeterd, (waarmede in Dreischor ook al be gonnen is) is de bus het aangewezen vervoermiddel. De heer v. d. Linde (Vrijz.) zou gaarne een vertegenwoor diger van Dreischor in het bestuur van de stichting zien opgenomen. Ook dit zullen B. en W. aan de stichting mede delen. Hi principe besloot de raad ver der de gemeente garant te doen zijn voor -de geldlening ad f 640.000 i.v.m. de bouw van een nieuw ziekenhuis te Zierikzee. Tervolgens kwam aan de orde een. voorstel van B, en W. om ever te gaan tot sanering van 34 krotwoningen. Dit hondt slechts een begin van sanering in, zo deelde de voorzitter mee. De moge lijkheid bestaat thans dat voor iedere aan te kopen krotwoning een extra bouwvolume wordt verleend. De wonin gen, die het eerst voor sanering in aan merking komen zijn woningen, die bij de ramp meer dsn 50 procent schade hebben opgeiopen. De aankoopkosten voor de gemeente bedragen de helft van de kostprijs met aftrek van grondkos- ten. Deze 34 woningen gaan de gemeen te ongeveer 17.000 kosten. Alle raadsleden waren het er over eens dat de krotten moeten verdwij nen en spraken er hun spijt over uit dat nog niet alle eigenaren tot ver koop wensten over te gaan. De te sa neren woningen staan aan de Oost- straat, Meelstraat, het z.g. „Blauw huis", de Achterweg en 't z.g. „Plein". VoortB werd besloten aan het expe ditiebedrijf J. M. Krijnse Locker een stuk grond, dat thans in erfpacht is uitgegeven, te verkopen voor 60 cent per m2, met de aankoop voor sanering van een op deze grond staand pand. Als helpster aan de Kleuterschool dragen B. en W. voor Mej. A. D. Fon teine, tegen een beloning van f 10. per week. De heer van der Doe achtte deze beloning veel te laag en stelde voor dat B. en W. eerst met een sala risherziening zouden komen. B. en W, zegden toe in een volgende vergade ring met nieuwe voorstellen dienaan gaande te komen, daar de beloning reeds hij de vaststelling van de be groting was vastgesteld. M.a.s. werd Mej, Fonteïne benoemd. Aangaande de bezoldiging van de wethouders stelde de voorzitter voor Ged. Staten te verzoeken de jaarwed den voor deze gemeente te bepalen op f350.per jaar, met een tijdelijke toelage per jaar i.v.m. de meerdere werkzaamheden na de ramp van f 100. De Taad sloot zich hierbij aan. f 9387,89 en een post onvoorzien ad f 144,43. Ze werd goedgekeurd. Voorts werden aangenomen een voorstel tot vaststelling van een rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Bank voor Ned. Gemeenten, voor 1954 te bepalen op f 10.000.;een voorstel voor het beschikbaar stellen van een dubbeltje subsidie per inwoner voor het maatschappelijk v ork op West-Zuid-Be veland alsmede een voorstel om toe te treden tot de N.V. Bouwkas voor de Noord-Nederlandse gemeenten. Raad van Nisse vergaderde. Begroting 1954 besproken De raad van Nisse heeft de begroting voor 1954 onder de loupe genomen en haar goedgekeurd. Ze sluit met een post onvoorzien van f 2155,45. Tijdens de alge mene beschouwingen heeft de heer Joh. Boonman (KVP) bezwaar gemaakt tegen een post van f 300.voor de burgemees terskamer en tegen een post van f 225. voor herstel van de vergaderzaal. Hij had liever een bedrag uitgetrokken gezien voor betere wegen, een sportveld of een bewaarschool. Burgemeester Jansen wees hem erop, dat het gemeentehuis het aan zicht van de gemeente bepaalt en dit ge bouw er toch zeker niet haveloos mag uitzien. Ook de heren J. Nieuwenhuijse Mz (Herv. Kiezers) en P. v. d. Guchte (AH) maakten aanmerkingen op deze posten. De heer Nieuwenhuijse zou graag zien, dat de gemeentewerkman wat meer aandacht aan de weg kon besteden en de heer v. d. Guchte noemde enkele voor beelden over de slechte toestand van de weg naar Heinkenszand. r, .- - De begroting 1954 van de Keurings- De woningen D. 23 en D. 24 werden j diemst voor vee en .lees sluit met een onbewoonbaar verklaard. 1 totaal aan inkomsten en uitgaven van Geslaagd Voor het doctoraal examen economie slaagde aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam de heer R. H. Duve- kot J. J.zn, alhier. Var Dusseldorpschool voert Kerstcantate uit Het was con "~ode gewoonte van de Burg. van Dusseldorpschool, jaarlijks een St Nicolaasfeest te houden. Wij vernemen echter dat dit jaar met deze gewoonte gebroken zal worden. Het ligt in de be doeling om op 18 December een Kerst cantate uit te voeren. Kerkcollecte De Zaterdagavond aan het einde van de dankdienst gehouden collecte heeft een bedrag van f 508,19 opgebracht. Deze col lecte is bestemd voor het herstel van de schade, door blikseminslag in de Grote Kerk, veroorzaakt. Een eventueel restant zal in het Rampenfonds worden gestort. AXEL Benoeming. Tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. schcri in deze gemeente is be noemd mej. J. Boessenkool te Enschedé. DOMBURG Jeugd vaardigheids gymnastiek proeven. Bij de Gymnastiekvereniging Domburg, werden de jeugdvaardigheidsproeven van het Kon. Ned .Gymnastiekverbond afge nomen. Van de meisjes slaagden voor het Diploma A: J. van der Krift, M. Provoost, P. Houmes, H. de Kok, A. Maranus, M. Passenier, M. de Voogd, R. van de Velde, H. Passenier en A. Steur. Voor het jon gens diploma A: B. Provoost, K. Vreeke, I. Passenier, A. Maranus, W. Passenier, W. Vreeke, K. v. Oosten, P. v. Zuiden, J. Provoost, D. Maranus, M. Vaandrager, B. Jellema, P. Wattel, A. Schoe en I. v. d. Hage. 's-GRA VEN POLDER Veilig verkeer. Dinsdagavond werd op initiatief van de stichting „Ons Dorps leven" een voorlichtingsavond voor Vei- Igi Verkeer gehouden. Op deze druk be zochte bijeenkomst werden, nadat de Consul voor V.V. een inleiding over de voornaamste verkeersregels had gehou den, enkele filmstroken vertoond. Voor de te houden cursus, die volgende week Dinsdag een aanvang zal nemen, meldden zich reeds 17 deelnemers. 1]ZEND1]KE Gediplomeerde reservisten. Onze dorps genoten G. R. de Smet en R. J. Slokker man, reserve-wachtmeester bij de Rijks politie, verwierven bij 't plaatselijk ge houden examen het „geoefend-man"-di- ploma. KOEWACHT Geslaagd. De heer G. P. M. IJsebaart, reserve-wachtmeester der Rijkspolitie, slaagde dezer dagen voor het diploma „geoefend man" bij dat korps. VROUWENPOLDER Oprichting Ned. Chr. Vrouwenbond. In de consistorie der Geref. Kerk alhier, is in een samenkomst o.l.v. mevr. de Jong- Bikker uit Middelburg, presidente van het Gewest Zeeland, een afdeling van de Ned. Chr. V >uw;enbond opgericht met drie en dertig 'eden. Het bestuur werd als volgt gekozen: Mevr. A. Jager-Lager werf, presidente; mej. J. Maas en mej. W. Maljaars, resp. als secretaresse en pen- ningmeesteresse. GOES. Geboren: Engelbertus M., z.v. B. Rentmeester en M. Rijk te Ovezande; Elisabeth J., d.v. P. C. van der Endt en C. Kok; Willem, z.v. W. Schipper en P. Roose; Marien F„ z.v. J. Heijboer en J. de Mul; Eduard O-, z.v. E. Willekes en A. M. Kool; Leunt je C„ d.v. J. van de Parel en D. A. van Nieuwenhuijzen te Kruï- ningen; Neeltje L., d.v. J. D. Padmos en C. de Putter te Yerseke; Laurentius, z.v. C. J. Remijn en A. C. I. KrekeTberg; Rob- by, z.v. A. Louws en M. Stampfer. Ondertrouwd: H. F. J. Willems, 21 en C. L. Walrave, 19 j.; P. A. Lindenbergh, 26 j. en J. G. Lobbezoo, 24 j.; F. Stokx, 27 j. en M. J. Bal, 22 j. Gehuwd: P. L. Ortelee, 23 j. en N. J. de Jonge, 22 j. Overleden: C. Sanderse, 75 j., te Goes, wed. v. H. Kramer; A. M. de Kok, 63 j.., te Goes, echtgen. v. A. Schrijver; H. Vet te, 83 j„ te Yerseke, echtgen. v. C. Paau- we, M. de Jonge, 27 j., te Heinkenszand, d.v. J. de Jonge en C. Driedijk; C. van der Hoeff, 70 j., te Goes, echtgen. v. A. de Dreu; A. Ramondt, 56 j-, te Goes, echtgen. v. P. Jopse. SINT PHIMPSEAND. Geboren: Corne lia, d.v. J. van Veen en J. M. Engel te Vi- anen; Jacoba J„ d.v. 3. 3. Joppe en L. Neele; Marinus, z.v. N. v. d. Heest en J. D. Wesdorp; Cornelia, d.v. M. C. Noort- hoek en L. Roukema; Christiaan, z.v. !F. Hooglander en J. H. Plandsoen. ■Gehuwd: S. Mol, 26 j. en K. E. Heijn-: goudt, 21 j.; J. Everaers, 23 j. en A IC; Guiljam, 24 j.; W. M. Quist, 30 j. en M Rejjngoud, 28 j. MID3ELBUEG, Geboren: Jan Joh., z.v. J. M. Flipse en C. M. den Exter; Janna I., d.v. C. de Vries en A. G. v. d. Heijden; Anion, z.v. S. ten Wolde en S. M. C. Lat- dorp; Apolonia, d.v. P. van Helleman en J. Riemens; Leendert J., z.v. C. de Lange en 3. Valkier; Cornells G., z.v. J. Simons en M. de Kam; Robert J. P., z.v. P. M. van Hese en M. T. Boone. Ondertrouwd: J. Heijstek te Utrecht, 35 j. en M. Jacobse, 25 j. Overleden: Pa. Sa. Htibnegtse, wed. v. v. J. Geldoï, 89 j. R1LLAND-BATH. Geboren: Matthijs J.. z.v. H. J. Tolhoek en P. A. Poleij; Cor nells, z.v. L. van Driel en M. v.an der Wende. Gehuwd: C. Moerdijk, 27 j. te Breda en A. Wertstrate, 23 j. SINT ANNALAND. Geboren: Jacoba, d.v. J. Gunst en A. Scherpenisse; .Johan nes M. I., z.v. J. 'Schouten en T. J. K. A. van Dijke te Bergen op Zoom. SINT LAURENS. Geboren: Andries. z. v. A. van Maldegem en M. C. Wisse. Gehuwd: M. van Beers, 23 j. en J. van den Bosse, 23 j.; J. A. de Vries, 44 j. en W. Vogel, 30 j_; M. Kodde, 27 j. en A. Louwerse, 24 j. Gverieden; C. Pijpe, 87 j„ gëh. m. J. Janse. VEERE. Geboren: Maria, to. W. Brou wer en N. de limine. Overleden: S. 3. Lujjckx, 88wed. v. J. Maas.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2