TRUMAN KEURDE BEVORDERING VAN RUSSISCHE SPION GOED NIEUWBOUW IN NIEUWE TONGE TRIEST IS INDERDAAD EEN ITALIAANSE STAD Eerste steen nieuwe vleugel Middelburgs Gasthuis gelegd Communistische gruweldaden in Korea voor de V.N. Eisenhower is het niet eens met de dagvaarding van de ex-president PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 12 NOV. 1953 Beschuldiging van Republikeinen KoL Jac* Smael bij ongeluk gedood TRAGISCH ONGEVAL TE ZAAMSLAG Man onder de trein bij Kruiningen. Verkiezingen op de Philippijnen Nederlaag van Quring Alleen bezwaren tegen de nationalisatie- maatregelen BANDEN MET OOSTEN RIJK VERSTEVIGD x SNIPPER NIEUWS k i' t THEEVISITE BIJ MEVROUW MOLOTOF Algemene vergadering verwerpt resolutie inzake Tunesië Met vaardige, kinderlijke hand BELANGRIJKE UITBREIDING Het regentschap in Engeland INDIA BLIJFT NEUTRAAL Wysjinsky: Amerika wil vredesconferentie torpederen Pella 23 November naar Nederland GEMEENTERAADS VERKIEZING IN BROUWERSHAVEN Proces tegen de staat over 1,5 millioen Zierikzee krijgt voorhaven DE BILT ZEGT: Overdrijvende wolkenvelden Uitgave: Stichting „Zeeuwse'i Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 93, Tel. i43C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss' raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2631 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.55 u., onder 16.53 u. Maan op 13.30 u., onder 23.04 u. Hoogwater Vrjjdag IS Nov.: Vlissingen: 5.44 u. 1.53 m., 18.21 u. 1.62 m. Terneuzen: 6.11 u. 1.73 m„ 18.46 u. 1.83 m. Wemeldinge: 7.21 u. 1.93 m., 19.48 u. 1.58 m. Zierikzee: 6.58 u. 1.19 m., 19.32 u. 1.38 m. NEW YORK, 11 Nov. De Republikeinen beschuldigen ex-pre sident Truman er van tijdens zijn ambtsperiode een spion, de over leden Harry Dexter White, in regeringsdienst te hebben gehouden en bovendien zijn bevordering te hebben goedgekeurd. In verband hiermee is hij voor de congrescommissie voor onamerikaanse activitei ten gedaagd, evenals zijn voormalige minister van Buitenlandse Za ken James Byrnes. President Eisenhower heeft vandaag gezegd, dat hij persoonlijk ge kant is tegen de dagvaarding van Truman, Hij was het geheel eens met dege nen, die zeggen, dat de V.S. op hun hoede moeten zijn voor de krachten, die het land willen ondermijnen, maar de V.S. zouden niet tezelfdertijd moe ten vernietigen wat zij trachten te verdedigen. Eisenhower verklaarde voorts, dat Herbert Brownell, de minister van Justitie, hem enige dagen geleden had gemeld, dat bepaalde feiten aangaan de Whites bevordering aan het licht waren gekomen, welke naar zijn me ning bekend behoren te worden ge maakt. Brownell diende zelf te be slissen, of hij hiertoe wil overgaan. AMSTERDAM, 11 Nov. De chef- secretaris van het Leger des Heils In Nederland, de 53-jarige kolonel Jac. imael, is vanmorgen btf een auto-onge- (uk te Amsterdam om het leven geko men. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor tien toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Last mankade op de Amstelveenseweg in aanrijding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep. De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, die op weg was naar de opleidingsschool van het Leger des Heils te Amstelveen om daar een le zing te houden, is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. Naar de oorzaak van de aanrijding stelt de politie een onderzoek in. Kolonel Jacob Smael kwam in No vember 1920 op 20-jarige leeftijd van het korps Rotterdam 2 uit in opleiding en aanvaardde in April 1921 zijn eerste aanstelling als kadet-luitenant van het Leger des Heils te Vlissingen. In de volgende jaren bekleedde de heer Smael een groot aantal aanstel lingen in verschillende takken van de Leger des Heiisarbeid, o.a. in de kweekschool en in het jeugdwerk. In Juli 1938 werd hij aangesteld als divi sie-officier van de Zuid-Nederland di visie, met als hoofdkwartier Den Haag. Toen de Duitse bezetting in 1941 het Leger des Heils als onderdeel van de internationale Salvation Army liqui deerde, werd de toenmalige majoor Smael hoofdbestuurder van de geloofs gemeenschap „Het Leger des Heils' waardoor het werk van het Leger ook in de oorlogspjaren voortgang kon vinden. Na de bezetting, in 1945, toen het werk van het Leger des Heils weer ingeschakeld werd in het internatio nale verband, werd de heer Smael be vorderd tot luitenant-kolonel en aan gesteld als chef-secretaris voor Neder land, een functie die onmiddellijk volgt onder die van de territoriale lei der. In 1948 volgde zijn bevordering tot kolonel. In de kringen van het Le ger des Heils en ook daarbuiten heeft zijn heengaan diepe indruk gemaakt. Kolonel Smael was gehuwd en laat geen kinderen na. Ten aanzien van de conferentie op Bermuda zei hij, dat er geen for mele agenda zal zijn. De conferem tie zou zeer informeel zijn. Truman heeft vandaag verklaard, dat hij op het ogenblik niet kon zeg gen of hij aan een dagvaarding om voor de commissie voor onamerikaan se activiteit van het Huis van Afge vaardigden te'verschijnen, gehoor zou geven. Toen Truman vanmorgen op zijn dagelijkse morgenwandeling was, zei hij tot verslaggevers, dat zij alle vra gen konden stellen die zij wilden en er dan achter konden zetten: „Geen commentaar". James Byrnes, Trumans voormalige minister van Buitenlandse Zaken, thans gouverneur van Zuid-Carolina, heeft vandaag geweigerd aan de dag vaarding van dezelfde strekking ge hoor te geven. In een telegram aan de commissie zei hij, dat hij het recht van de com missie om een gouverneur te bevelen zjjn staat te verlaten, niet erkent. Wel zou hij bereid zijn een sub-commissie in Zuid-Carolina te ontvangen. WHITE. Dexter White wordt er in verschil lende kringen van beschuldigd een Russische spion geweest te zijn. Men verwijt hem vooral de ontwer per te zijn,, geweest van twee grote politieke projecten: de schepping van iet internationaal monetair fonds en het plan Morgenthau. White zou de bedoeling hebben gehad met het mo netaire fonds de Sowjèt-Unie te hel pen zich van de rampzalige gevolgen van de oorlog te herstellen. Zoals bekend is de Sowj et-Unie niet tot het fonds toegetreden. De bedoeling van het plan Morgen thau was de Duitse industrie te ver nietigen en van Duitsland een land- bouwstaat te maken. Het voorstel tot dit plan zou door White zijn voor gelegd aan zijn chef Morgenthau, de toenmalige minister van financiën. Het zou zijn geïnspireerd door Sow- jet-agenten met de bedoeling Rus- lands nabuurstaat te verzwakken. Het plan werd, zoals men weet, door de Geallieerden verworpen. ZAAMSLAG, 11 Nov. Vanmid dag om half zes is de 5-jarige Gillus Maas in de Polderstraat te Zaamslag door een zandauto overreden en op slag gedood. Het jongetje was met enkele ande re kinderen aan het spelen in de op gebroken Polderstraat. De weg was gedeeltelijk afgegraven en geregeld passeerden er zandautos. Op een on bewaakt ogenblik is Gillus Maas van de rand af naar beneden gevallen en kwam juist onder het achterwiel van een rijdende zandauto terecht. Deer lijk verminkt en bijna onherkenbaar werd het jongetje opgenomen en de school binnengedragen. De dokter kon slechts de dood constateren. Nieuwe Tonge is reeds sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men onmiddellijk begonnen met de opbouw van het zeer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lange rijen huizen, die straks, voordat de winter invalt, de nog terugkerende evacué's een onderdak zullen bieden. (Luchtopname Anpfoto) KRUININGEN, 11 Nov. Op de spoorlijn tussen Kruiningen en Oost- dijk is vandaag een arbeider door een locomotief aangereden. De man, hij moet vader zijn van 8 kinderen, is ernstig gewond in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. De man stak de rails over en week uit voor de Diesel, die uit de richting Goes naderde. Tegelijkertijd werd hij gegrepen door de werktrein, die op dit spoortraject geregeld heen en weer rijdt. Ernstig gewond moest het slachtoffer naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De President van de Philippijnen, Quiring, heeft tijdens de verkiezin gen van gisteren een gevoelige neder laag geleden. Gistermiddag reeds had de oppositiecandidaat Ramon Magsay- say 2.087.000 stemmen behaald en Quiring 648.000. Magsaysay had nog slechts 150.000 stemmen nodig om 'n absolute meerderheid te behalen. Deze verkiezingen zal in de geschie denis vain de Philippijnen worden op getekend als de eerste onbloedige re volutie. De verpletterende nederlaag van Quiring is een gevolg van de om standigheid, dat hij niet heeft inge zien, dat het volk zelf heeft leren denken. Kotsja Popevitsj erkent: WENEN, 11 November. De Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Kotsja Popovitsj, heeft vandaag te Wenen verklaard, dat het wer kelijke probleem in Triest is: Hoe de Italiaanse inwoners van de stad met Italië te verenigen als zij dat willen. Het is, zo betoogde de minister, een Italiaanse gemeenschap, omringd door een Zuidslavische bevolking. Niemand ontkent, dat er in de stad een Italiaanse meerderheid bestaat en de reden waarom Zuid-Slavië een plebisciet onder de bevolking van Triëst alleen niet kon aanvaarden is, dat zulks een erkenning zou vormen van de nationalisatie maatregelen, die gedurende tal van jaren door de Italianen zijn toegepast. Hij ontkende, dat hij tijdens zijn driedaags bezoek aan Wenen het vraagstuk van Oostenrijkse steun in zake het probleem Triëst heeft be sproken. Hij hoopt, dat Westelijke mogend heden de Zuidslavische argumenten zullen aanvaarden, zonder dat de noodzaak van zulk een interventie zich voordoet. Oostenrijk, zei hij, moet voor zichzelf beslissen, hoe, wanneer en waar het zijn belangen in Triëst moet verdedigen. Popovitsj zei, dat zijn bezoek ook heeft geleid tot overeenstemming om de wederzijdse diplomatieke missies in Belgrado en Wenen tot ambassade te maken. Popovitsj heeft als noch reëel noch uitvoerbaar elke suggestie verworpen, als zou een Oostenrijkse beheerschap over Triëst de oplossing kunnen vor men voor het conflict". Deze kwestie is niet ernstig besproken", verklaarde hij. De minister ontkende, dat Oosten rijks economische belangen in Triëst het onderwerp van de besprekingen in Wenen hadden uitgemaakt. In een communiqué, vanavond uit gegeven door de Oostenrijkse rege ring, wordt gezegd, dat bij de be sprekingen met de Zuidslavische Prins Bernhard is vanmorgen in de Regeringsdakota naar Ethiopië ver trokken. Zestien personen hebben gisteren de dood gevonden en 25 zijn gewond bij een verkeersongeval te Pantanos in Columbia. 35 personen zjjn gisteren gewond bij een trein ontsporing bij Philadelphia (Verenig de Staten), 22 van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. In Londen heeft een dief 2.199.000 veiligheids scheermesjes en 19.984 scheermessen gestolen. De waarde van de buit be draagt ongeveer 140.000 gulden. De goederen lagen in een onbewaakte auto, waarmede hij is weggereden. En tenslotte heeft het „Zie de maan schijnt door de bomen" weer geklon ken. De stoomboot uit Spanje met St. Nicolaas kwam gistermorgen in Rot terdam aan. minister van Buitenlandse Zaken, dr Popovitsj, internationale politie ke aangelegenheden grondig zjjn bestudeerd en verscheidene con crete problemen, die tussen de bei de landen bestonden tot een oplos sing zijn gebracht. Het bezoek van Popovitsj heeft bijgedragen tot de versterking van de vriendschappelijke verhoudingen tussen Oostenrijk en Zuid-Slavië- MOSKOU, 11 Nov. De Britse ambassade te Moskou heeft medege deeld, dat de echtgenote van de Brit se ambassadeur, Lady Hayter, en de vrouwen van drie leden van de staf van het Britse ambassadepersoneel gisteren eén theebezoek bij mevrouw Molotof, de ega van de Sowjetrussi- sche minister van Buitenlandse Za ken, hebben gebracht. Mevrouw Molotof ontving op het Spiridonofka-paleis, waar de reeëpties van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken worden gehouden. De Britse ambassade deelde nog mede dat de ontvangst een buitengewoon aangenaam verloop had. Men meent, dat het de eerste maal sinds vele jaren is, dat de echtgeno te van de Britse diplomatieke verte genwoordiger te Moskou op een der gelijke wijze is ontvangen. NEW YORK, 11 Nov. Een reso lutie, waarin wordt aangedrongen op het houden van directe onderhande lingen tussen Frankrijk en Tunesië teneinde het recht van het Tunesische volk op zelfbeschikking te verwezen lijken, heeft in de algemene vergade ring der V.N. niet de vereiste twee derden van het aantal stemmen be haald. MIDDELBURG, 11 Nov. Met een gezichtje, waarvan de de voldoening af te lezen was, stond vanmiddag Barendina Catharina Elisabeth Bol- kestein in de zusterhuiskamer van het Middelburgs Gasthuis haar glaas je limonade uit te drinken. Het doch tertje van Middelburgs eerste burger kon ook voldaan zijn, want voor haar was er een belangrijk karwei achter de rug. Even geleden had zij namelijk in de vorm van een gedenkplaat, waarop in sierlijke letters haar naam en de datum van vandaag stond, de eerste steen gelegd voor de nieuwe vleugelbouw van het Middelburgs Gasthuis. Een uitbreiding, waarnaar men al jaren met verlangen heeft uit gezien. Het troffeitje, dat ze van de voor zitter der Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, had ontvan gen, leek haar te onhandig en daar om plaatste ze het cement ze met selde met het cement van het kinder lijk idealisme, aldus de heer Berdenis van Berlekom alsof ze in de zand bak aan het spelen was, met de hand jes op de plaats, waar de plaat moest komen, terwijl de vele genodigden be nevens de werklieden en verplegend personeel toekeken. Alvorens tot de plechtigheid werd overgegaan heeft de heer Berdenis van Berlekom op de zijn eigen manier in korte trekken de geschiedenis van het Gasthuis verhaald. Hij toonde zich erg dankbaar met het feit, dat van daag weer eén mijlpaal werd bereikt in het leven van de Godshuizen. Veel lof sprak de voorzitter aan het adres van burgemeester Bolkestein, die, zo als hij zei, direct de voetstappen van zijn voorganger heeft gedrukt en dag en uur klaar stond voor de belangen van het Gasthuis. Ook de heer J. T. Verbaas, ambtenaar van de Raad van Ziekenhuizen, werd hartelijk dank ge bracht voor hetgeen deze voor de op bouw van het Gasthuis heeft gedaan. De heer Verbaas is in Den Haag een grote pleiter voor Middelburg ge weest. Hij heeft zo dikwijls voor de belangen van Middelburg op de bres gestaan, dat men in Den Haag niet spreekt van het Middelburgs Gast huis, maar van het ziekenhuis van Verbaas. Vervolgens bracht spr. dank aan architect van der Linde voor het vele dat deze gepresteerd heeft en voor het volle vertrouwen, dat deze architect gekweekt heeft. Na de steenlegging heeft mr dr N. Bolkestein nog het woord gevoerd. In korte trekken vertelde deze hoe hij de toestand zag toen hij in Mid delburg kwam, hoe hij er van over tuigd was, dat er hier nog veel moest gebeuren en tenslotte hoe dankbaar hij was, dat de eer van het leggen van de eerste steen te beurt was ge vallen aan zijn dochtertje. LONDEN, 11 Nov. Het Britse Lagerhuis heeft vandaag in tweede lezing met algemene stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp, dat beoogt de wet op het regentschap in die zin te wijzigen, dat in voor komende gevallen de Hertog van Edinbourgh en niet Prinses Margaret als regent zal optreden. NEW YORK, 11 November. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vandaag besloten de Amerikaanse beschul digingen betreffende door communisten bedreven wreedheden in Korea te behandelen. De vergadering nam het besluit met 53 tegen vijf stemmen en twee onthoudingen. Tevoren had de Sowjet-afgevaardigde betoogd dat Amerika een volledig debat in de Verenigde Naties wenste om de Koreaanse vredesconferentie te torpederen. Wysjinsky zei dat het voorbrengen van deze aangelegenheid kunstmatig en tartend is. Er zijn geen wreed heden van dit soort bedreven door Noord-Koreanen en Chinese commu- ROME, 11 Nov. De Italiaanse mi nister-president en minister van Bui tenlandse Zaken, Giusseppe PeUa zal 23 November naar Nederland reizen om het in Februari door minister Beyen gebrachte bezoek te beantwoorden, ai- dus heeft een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De Italiaanse premier zal, zoals reeds eerder aangekondigd, de op 26 en 27 November vastgestelde confe renties van ministers van Buitenlandse Zaken van „Klein Europa" te Den Haag bijwonen. De Italiaanse woordvoerder sprak uit Parijs afkomstige berichten tegen, dat Italië om uitstel van de conferentie verzocht zou hebben. BROUWERSHAVEN, 11 Nov. De uitslag van de vandaag gehouden ge meenteraadsverkiezingen te Brou wershaven is als volgt: in 1953 in 1949 P. v. d. A. 263 315 A.R. 185 191 Gem. Belangen 66 131 V.V.D. 188 niet uitgek. De heer Priem 46 Gem. Belangen en V.V.D. waren in 1949 gecombineerd. Totaal aantal uit gebrachte geldige stemmen in 1953 702, in 1949 683. De zetelverdeling is: in 1953 3 2 P. v. d. A. A.R. Gem. Belangen V.V.D. in 1949 3 2 2 DEN HAAG, 11 Nov. Op Don derdag 19 November a.s. zal het Ge rechtshof te 's-Gravenhage de plei dooien aanhoren in het proces dat de bedrijfsvereniging de Centïale Onder linge, gevestigd te 's-Gravenhage, welke sinds de invoering van de or ganisatiewet in liquidatie is, in be roep voert tegen de Staat der Neder landen inzake de vergoeding van te korten welke zijn geleden op de wet telijke ziekengeldverzekering van de Nederlandse arbeiders in dienst bij aannemers, die voor de organisation Todt opdrachten uitvoerden in de ja ren 1943 en volgende. De vordering waarop de Centrale Onderlinge meent aanspraak te maken beloopt een be drag van ruim twee millioen. Na over leg met de Staat is dit bedrag terug gebracht op ruim 1,5 millioen gulden. nisten, verklaarde Wysjinsky, maar afschuwelijke wreedheden zijn bedre- Korea, waardoor oude lieden en krijgsgevangen Amerikanen zijn ge dood. Wysjinsky is tot tweemaal toe in zijn rede onderbroken door de presi dente van de vergadering, mevrouw Vijaja Laksjmi Pandit, omdat hij te uitvoerig op de zaak inging, ven door de Amerikaanse luchtmacht, in de vorm van aanvallen op de vredelievende bevolking van Noord- De Amerikaanse afgevaardigde, Henry Cabot Lodge, betoogde, dat de wreedheden bedreven zijn door de aanvallende partij tegen troe pen van de Verenigde Naties en de aanvallende partij zich nog steeds ge mobiliseerd en volledig gewapend ten Noorden van de gedemilitariseerde zóne in Korea bevindt. Men moet erkennen dat dit verhaal van onmenselijke oorlogvoering niet stamt uit een vergeten verleden maar direct betrekking heeft op de dringen de vraagstukken van het heden. De vertegenwoordiger van India, V. K. Krisjne Menon, verklaarde, dat India niet zal deelnemen aan enige toekomstige behandeling van deze aangelegenheid, noch zal stemmen over enige resolutie door welke dele gatie ook voorgesteld, teneinde zijn objectiviteit als voorzitter van de neu trale terugzendingscommissie in Ko rea niet te compromitteren. ZIERIKZEE, 11 Nov. Het ge meentebestuur van Zierikzee heeft bericht ontvangen, dat in de werk zaamheden, welke thans aan de West haven worden uitgevoerd, ook de in het structuurplan van de heer A. J. Axgelo opgenomen voorhaven werke lijkheid zal worden. Een van de redenen, waarom deze haven in het plan was opgenomen, was de mogelijkheid om er een aan legsteiger te maken voor de provin ciale bootdienst ZierikzeeKatseveer. Of dit door zal gaan is nog niet be kend, doch wel is het duidelijk ge worden, dat van de zijde van Gede puteerde Staten kort geleden nog de voorkeur werd gegeven aan de thans als werkhaven in gebruik zijnde haven de Val. De voorhaven biedt ook uitstekende mogelijkheden voor de watersport en als vluchthaven voor de scheepvaart. DE BILT, 11 Nov. Overdrijven de wolkenvelden en overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1