CONFERENTIE VAN GROTE DRIE OP BERMUDA Eisenhower zou West-Duitsland direct volledige souvereiniteit willen verlenen NOODWONINGEN BIJ ZIERIKZEE Zuid-Slavië wil het conflict niet met wapens beslechten „Loonsverhoging" voor leden van het Parlement HUILENDE M0SSADEQ SLAAT ZIJN VERDEDIGER ,Uw industrie' te Middelburg Pantserauto vloog in de val België en de PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD^VOOR ZEELAND Van 4 tot 8 December jMÈË VERKIEZINGEN OP DE PHILIPPIJNEN Reeds vijf doden gemeld Veel belangstelling van de zijde der scholen VICE-PRESIDENT KARDELJ: Samenwerking met Italië is ondanks alles mogelijk Oorlogsveteranen planten bomen in Zeeland Inzittenden ontsnapten Motorrijder vloog op trailer ERNSTIGE BOTSING BIJ GOES „DE MEEST ONZEKERE JOB" Paul de Groot krijgt* 600,- per vergadering Het proces te Teheran „U bent een gelovig man, U moet niet liegen" Vacantie-cursussen voor getroffen plattelandsvrouwen Koningin Juliana zendt tele grammen naar Saoedi-Arabië E.V.G. Deens Koningspaar naar Nederland? Indische wachten schoten Noord-Koreaan dood Roodvonk in Sluis. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9D, Tel. z43C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2630 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 11 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.54 u., on der 16.54 u. Maan op 13.07 u., onder 21.42 u. Hoogwater Woensdag 11 Nov. Vlissingen: 4.17 u. 1.84 m., 16.40 u. 1.85 m. Terneuzen: 4.46 u. 2.00 m., 17.08 u. 2.02 m. Wemeldinge: 6.03 u. 1.59 m., 18.18 u. 1.68 m. Zierikzee: 5.43 u. 1.35 m., 18.02 u. 1.45 m. LONDEN, 10 November. President Eisenhower, Churchill en de Franse president Laniel zijn van plan van vier tot acht December elkaar op de Bermuda-eilanden te ontmoeten om te spreken over verschillende vraag stukken van gemeenschappelijk belang. Het belangrijkste punt van bespre king zal zijn het Duitse vraagstuk dat zal worden behandeld in het Ijcht van de jongste Russische nota, waarin werd geweigerd deel te nemen aan een bijeenkomst van de Britse, Franse, Amerikaanse en Russische minis ters van Buitenlandse Zaken. Verwacht wordt dat Eisenhower Churchill en Laniel zal voorstellen West-Duitsland vrijwel volledige souvereini teit te verlenen, ook al is het Europees Legerverdrag nog niet bekrachtigd. Ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen, Dulles, Eden en Bidault zullen aan de conferentie deelnemen. Toen Churchill de plannen voor de conferentie in het Lagerhuis mee deelde werd hij hartelijk toegejuicht. Hij weigerde te antwoorden op de vraag of deze conferentie zou kruinen Ijeiden tot een bespreking met Ma lenkof. In Londen gelooft men evenwel, dat Churchill er tij Amerika en MANILLA, 10 Nov. Op de Phi- lippijnen gingen vandaag vjjf-en-een- Jialf millioen mensen naar de stem bus om een nieuwe president en een vice-president (voor een ambts termijn van vier jaar), acht senato ren en 102 afgevaardigden te kiezen. Duizenden militairen zijn op de heen om de stembureaux te bewaken. Te Bacoor, op 32 kilometer van Ma nilla, zijn bij onlusten op de verkie zingsdag een loco-burgemeester en vier anderen gedood. Sedert vanmorgen werd de commis sie van toezicht op de verkiezingen te Manilla overstroomd met berichten, waarin melding wordt gemaakt van terroristische handelingen en vrees- aanjaging in de onder bestuur van de liberale partij staande provincies. Niettemin schijnen de verkiezingen als geheel rustiger te verlopen dan in 1949. GOES, 10 Nov. De aandacht vra gen voor het Nederlandsee product en de Nederlandse industrie en voor lichting geven over de nijverheid en wijzen op de mooie mogelijkheden van de industriële werkkring, of zo als men het ook wel pleegt te noe men, het bevorderen van de nijver heidsgezindheid. Dit is het doel van de tentoonstelling „Uw Industrie", van de Vereniging „Nederlands Fa brikaat". Deze tentoonstelling heeft voor de 34ste keer haar tenten opgeslagen. Deze 34ste keer geldt Middelburg, waar deze expositie hedenavond door de wethouder van Onderwijs, de heer J. W. Kögeler, is geopend in de Vlees hal (stadhuis). Zoals bekend de tentoonstelling was kortgeleden te Goes, waar het bezoek van de zijde van het onderwijs dermate groot was, dat alle dagen reeds waren volgeboekt, voordat de poorten geopend waren is de ten toonstelling in Mei 1951 gestart te Haarlem. De vereniging reist rond met een 20-tal instructieve stands van Ne- derlaidse industrieën. In Middelburg wordt ook medewerking verleend door de Technische school, die enkele stands op keurige wijze hebben inge richt. Overdag worden de leerlingen dei verschillende scholen (doch niet lager dan de 6e klrs L.O.) in klasse- verband rondgeleid door de eigen in structeurs der Vereniging. Ook in Middelburg is de tentoon stelling overdag reeds volgeboekt. Nifci minder dan 54 groepen zullen van 11 tot en met 17 November met hun leraren een bezoek brengen. Ook enkele scholen uit de omliggende dor pen zullen de tentoonstelling bezoe ken. Tes avonds tussen 7 en 10 uur bestaat er voor de ouders en volwas senen gelegenheid de expositie, die waarlijk iets aparts is, te bezichtigen. Na Middelburg ligt het in de be doeling Vlissingen (23 t/m 28 Nov.), Oostburg (5 t/m 15 Dec.), Hulst en Terneuzen aan te doen. Ook worden weer pogingen in het werk gesteld om ook in Zierikzee de tentoonstel ling te houden. Frankrijk nogmaals op aan zal drin gen een bijeenkomst met Malenkof te beleggen als een laatste poging om uit de impasse te komen, voor dat Oost en West ten aanzien van Europa hun eigen weg gaan. Het plan van Churchill voor de con ferentie op Bermuda kwam voor Frankrijk als een verrassing. Minister Bidault werd eerst Maandagavond op de hoogte gesteld en hij kon niets an ders doen dan ja zeggen. In feite is Bidault helemaal niet zo enthousiast. Men vreest dat Engeland en, Amerika druk zullen uitoefenen om aanvaarding van de E.V.G. door de Nationale Vergadering te bewer ken. In Frankrijk zijn echter de me ningen ten aanzien van het Verdrag zeer verdeeld. Het is niet onmogelijk, dat achter de schermen pogingen zullen worden gedaan het debat in de Nationale Vergadering en de conferentie van zes in Den Haag uit te stellen. In Washington acht men deze con ferentie van meer belang, dan de con ferentie die in Juni zou worden ge houden. De Ver. Staten voelden toen niet zo veel voor deze conferentie. Nu Rusland echter heeft verklaard, dat het Westen moet beginnen met het opgeven van de stelsels voor weder zijdse beveiliging, voelen de Ameri kaanse leiders meer voor een confe rentie tussen de Grote Drie. Adenauer op zijn beurt is best te vreden over de plannen van Chur chill, vooral nu intussen de Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland, sir Frederick Hoyer Millar heeft ver zekerd, dat de Bondsregering op de conferentie op Bermuda in alle kwes ties betreffende Duitsland en Europa volledig geraadpleegd zal worden. Vandaag deden in Londen geruch ten de ronde, dat Malenkof bereid zou zijn ook aan de conferentie op Ber muda mee te doen. Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft dit bericht tegengesproken. LJUBLJANA, 10 November. De Zuidslavische vice-president, Kardelj, is van mening, dat een samenwerking tussen Italië en Zuid- Slavië nog steeds mogelijk is, ondanks het ernstige conflict met be trekking tot Triest. In een rede, die de vice-president in Ljubljana hield, heeft hij aangedrongen op het houden van een conferentie om een compromis-oplossing te vinden. „Samenwerking is noodzakelijk voor het behoud van de vrede", zo zei Kardelj. „Zuid-Slavië bedreigt niemand en wil het geschil niet met de wapens beslechten". Zuid-Slavië feeeft vandaag voor de Men hoopt voor de winter invalt, de bewoners van de door de storm vloed getroffen gebieden in Zee land en op de Zuidhollandse eilan den, weer allen een onderdak te kunnen verschaffen. Er wordt dan ook op de droge plaatsen hard ge bouwd aan noodwoningen. Deze luchtopname Anpfoto toont rijen noodwoningen aan de rand van Zierikzee. „Maar", zo ging hij verder, „wij zjjn vast besloten onze onafhanke lijkheid te verdedigen en anderen niet toe te staan over onze rechten en ons nationaal grondgebied te be schikken, zonder zelfs naar onze wensen en inzichten te vragen.' Zuid-Slavië en Italië zouden vriendschap kunnen leven, ware het niet dat imperialistische stromingen in Italië tegen de elementaire en vi tale belangen van Zuid-Slavië ingin gen. De kwestie Triëst zou dan op een geheel andere wijze benaderd kunnen worden. Wij wensen geen conflicten, want wij zijn ons bewust, dat een gevaar lijke situatie in verband met Triëst een bedreiging voor de vrede in dit deel van de wereld zou kunnen vormen. DEN HAAG, 10 Nov. Leden van het wereldveteranencongres, dat de volgende week in Den Haag wordt gehouden, zullen op Vrijdag 20 No vember een aantal bomen planten op een nog niet bekend gemaakte plaats in Zeeland. De bomen zullen geplaatst worden in de vorm van een laan of rondom een toekomstig plein en men hoopt er de naam van de wereldveteranen- federatie aan te verbinden. TERNEUZEN, 10 Nov. Douane ambtenaren, de ambtenaren der In voerrechten en Accijnzen en de Rijks politie in Zeeuwsch-Vlaanderen heb ben in de nacht van Maandag op Dinsdag een pantserauto onschadelijk gemaakt. Toen de ambtenaren van de douane op dienst waren in Re- tranchement, waar zij de activiteit van een smokkelauto vermoedden kwam ongeveer middernacht een auto uit de richting België aanrijden. Gebruikmakend van de natuurlijke hindernis de ter plaatse aanwezige baileybrug barriceerden zij deze met kabels. De bestuurder van de auto, die op het stopsein geen gehoor gaf, bemerkte dit te laat, waardoor de auto met vaart tegen de kabels vloog, afschoof tegen de brugleuning en zwaar beschadigd tot stilstand kwam. De inzittenden wisten echter door het bovenluik de auto te verlaten en in het nachtelijk duister te ontkomen. De auto, een wight-gevechtswagen met een speciaal gemaakte vee-laad bak, droeg wel sporen van veelvuldig gebruik, doch was niet geladen. Dit is thans de zevende pantserauto, die in twee jaar tijds is buitgemaakt. HANSWEERT, 10 Nov. Op de Rijksweg tussen Goes erf Kruiningen had ter hoogte van de Vlakebrug 'n ongeluk plaats, tengevolge waarvan B. uit Goes werd verwond. Een grote trailer met lange palen draaide juist de weg op, toen de heer B. uit de richting Goes op zijn motorrijwiel na derde. Hij vloog tegen de palen op. Zijn motor was ernstig beschadigden zelf moest hij met een paar gekneus de ribben worden opgenomen. tweede maal geprotesteerd tegen het beweerde verbod van uitvoer van Ita lië naar Zuid-Slavië. GOES, 10 Nov. Op de Rijksweg tussen Goes en 's-Heer Arendskerke heeft zich gisteravond tegen tien uur, even voor de splitsing van de weg naar Wolfaartsdijk een ernstige bot sing voorgedaan. De heer R. Vergunst uit 's-Heer Arendskerke vloog met zijn wagen, komend uit de richting 's-Heer Arendskerke, tegen de auto op van de heer Grootenhuis uit 's-H. Arendskerke. Mevrouw Grootenhuis, die achter het stuur zat, kon de bot sing niet meer voorkomen. De botsing kwam vrü ernstig aan. De auto van de heer Vergunst sloeg over de kop, terwijl de wagen van de heer Grootenhuis eveneens ernstig werd beschadigd. Gelukkig deden zich geen ernstige persoonlijke ongeval len voor. De Rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 10 November. Met 766 stemmen heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp aangenomen om de schadeloosstelling van onze Parlements leden te verhogen. Tegen waren de heer Beernink (C.H.), de twee leden der S.G.P.-fractie en de drie aanwezige, communisten. De Tweede Kamer leden, die binnen een straal van 10 km rond het Binnenhof wonen krijgen nn f 10.000.inplaats van f 7200.Wonen zij verder dan 10 km van 's lands vergaderzaal, dan wordt hun schadeloosstelling f 10.600.in plaats van nu f7800.En wonen zij nog verder weg (75 km), dan krijgen zij f 11.200. Voor deze leden bedraagt de schadeloosstelling tbans f 8400.De regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1953. f TEHERAN, 10 Nov. - Op de derde dag van het proces te Sul- tanatabad heeft ex-premier Mos- sadeq zijn verdediger geslagen en getracht de zaal te verlaten. Na een rumoerige scène riep de huilende ex-premier tegen zijn ver dediger, de door het Hof aange wezen kolonel Bozorgmehr: „Ga GOES, 10 Nov. Getroffen leden van de Bond voor Plattelandsvrouwen kunnen deelnemen aan gratis vacan- tiecursussen, die dezeen volgende week gehouden worden te Bennekom en waar men gezamenlijk een oplos sing tracht te vinden voor de vele moeilijkheden, die wachten, nadat 'n woning wéér is drooggevallen. Dit is vanmiddag medegedeeld tijdens de hedenmiddag in „De Prins van Oran je" gehouden provinciale bestuurs vergadering. Mevr. Huisman-Griep, de presidente heeft in haar openings woord herinnerd aan de laatste djjk- sluiting en de leden van Schouwen en Duiveland hartelijk geluk gewenst, met dit heugelijk feit. Mevr. Dorst-Vos, presidente van de provinciale woningcommissie, heeft een en ander verteld over de woning voorlichting zoals die in samenwer king met de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande ter hand wordt genomen. Men geeft vier z.g.n. voorlichtingsmiddagen. Nadat mej. Dekker uit Wemeldinge nog gespro ken had over het Convent van het Kon. Ned. Landbouwcomité, waar o.m. de volksgezondheid ter sprake kwam, heeft dr C. Louwerse, secreta ris van de Nederlandse Bond voor sociaal-cultureel vormingswerk te Utrecht, een uiteenzetting gegeven over het door hem geschreven werk je „Dijken dicht.... en verder?"Hier bij bepleit hij de stichting van dorps huizen, als centrum, waar dorps bewoners, vaak snakkend naar men selijk contact, elkaar kunnen vinden en..,", leren verstaan. weg, wees vervloekt". Hij stompte de kolonel tegen de schouder en schreeuwde naar zijn rechters: „Geef bevel om mij te onthoofden maar ik moet mijzelf verdedigen". Mossadeq sprong op, duwde kolonel Bozorgmehr op zij en strompelde langs een aantal officieren in de rich ting van de uitgang. Spoedig echter sneden twee officieren hem de pas af en een derde leidde de huilende be klaagde terug naar zijn plaats. Ook gister heeft Mossadeq ruzie met zijn verdediger gehad. Toen hij de minister van zjjn voormalige regering begon te verdedigen en de president van het Hof hem verzocht zich tot de zaak te bepalen, beschuldigde Mos sadeq zijn verdediger er van zijn kort te voren op schrift gestelde verdedi ging aan het Hof te hebben verraden. De verdediger ontkende dit en haalde, een Koran uit zjjn zak waarop hjj zwoer de inhoud van Mossadeqs geschrift niet te hebben verraden. Daarop haalde ook Mos sadeq een Koran te voorschijn en zwoer het tegendeel. De president vermaande: „U bent een gelovig man. U moet niet liegen en zweren op de Koran en ons ervan beschul digen deze geschriften te hebben in gezien". DEN HAAG, 10 Nov. Hare Maje steit de Koningin heeft een telegram van rouwbeklag verzonden aan Z. M. Koning Saoed van Saoedi-Arabië naar aanleiding van het overlijden van diens vader. Voorts zond Hare Maje steit de nieuwe Koning een telegram van gelukwens ter gelegenheid van zjjn troonbestijging. De regering heeft eveneens telegram men van rouwbeklag en gelukwens verzonden aan Koning Saoed. Voor de Eerste Kamerleden heeft de regering eveneens een verbetering voorgesteld. Zjj krijgen f50.f40. of f 30.per vergadering. Zij die ver der dan 75 km wonen, kunnen nog een een vergoeding krjjgen van f 30.per dag als zjj een dag eerder voor de vergadering van huis moeten om op tijd aanwezig te kunnen zijn. Ook commissievergaderingen worden nu vergoed met dezelfde bedragen. Het was koren op de molen van de communisten om uit dit voorstel munt te slaan. Geen zes procent voor de arbeiders, maar wel deze verhoging voor de Kamerleden, zo zeide de heer Gortzak. Maar hjj kreeg zjjn trekken wel thuis. Minister Beel had met de argumentatie voor dit wetsontwerp niet de minste moeite. In de eerste plaats is er een gestadige groei van werkzaamheden. Ten tweede wordt het voor de Kamerleden daardoor noodzakelijk om een administratieve hulp te hebben en om te kunnen be schikken over binnenlandse en bui tenlandse litteratuur. Bovendien zijn de kosten van levensonderhoud en de verblijfkosten de laatste jaren belang rijk gestegen. De heer Burger (Arb.) was het daar roerend mee eens. Er zjjn nog altjjd mensen, die met het oog op hun gezin deze zeer onzekere positie niet willen aanvaarden, aldus de socialistische fractievoorzitter. Het is een job, zo onzeker, dat er geen vergelijking met een andere functie te maken is. De communist Paul de Groot zal geen behoefte hebben aan een verhoging van de schadeloosstel ling. Want als hjj dit zittingsjaar even vaak verschijnt als het vorig jaar, dan komt hjj 17 maal en dat betekent, dat hjj f 600.per keer krijgt. Dit is een behoorlijke bezol diging, zo riep de heer Burger onder grote hilariteit uit. Ook op een ander punt voelden de communisten zich plotseling geroepen om de ware Nederlander uit te han gen. De heer Gortzak kwam n.l. met een motie, waarin de vreugde werd uitgesproken over het dijkherstel te Ouwerkerk. Deze herdenking is over bodig, zo repliceerde voorzitter Kor- tenhorst. Zjj zou na de redevoering van H. M. de Koningin als een anti climax werken. Ook heeft Minister Algera, namens het Kabinet, zijn dank reeds betuigd. De motie kwam niet in behandeling. Dat kon ook niet. De communistische fractie was weer zo slecht opgekomen, dat het de commu nist Gorzak aan voldoende ondersteu ning ontbrak. Daarna werd na korte replieken het eerste begrotingshoofdstuk Binnen landse Zaken z.h.s. aangenomen. De censuur, welke in de Russische be- zettingszöne van Oostenrijk op radio-uit zendingen en voorstellingen in biosco pen en schouwburgen werd uitgeoefend, is met ingang van Dinsdag afgeschaft. BRUSSEL, 10 Nov. Het Bel gische parlement beeft zijn nieuwe zittingsperiode beden aangevangen met het debat over het Verdrag der Europese Verdedigingsgemeenschap. Naar het zich laat aanzien, zullen de discussies hierover in Kamer en Se naat zes weken in beslag nemen. Het staat thans echter reeds vast, dat het verdrag met een grote meerderheid socialisten en liberalen zijn niet door de partijdiscipline gebonden en zullen dus op enkele uitzonderingen na voor het Verdrag stemmen zal worden aangenomen en wel door de Kamer omstreeks 20 November en door de Senaat nog voor het Kerstrecès. Paul Spaak (soc.) verklaarde als eerste spreker dat het naar zijn oor deel toch verstandiger zou zjjn met het debat over de E.V.G. te wachten tot December en hij diende een des betreffend voorstel in. Wjj weten op het ogenblik namelijk nog in het ge heel niet, zo merkte hij op, in welke mate Engeland zich zal aansluiten bjj de verdedigingsgemeenschap. Daarom zou het beter zijn het resultaat der besprekingen af te wachten, die hier over thans gaande zjjn. In het voorjaar van 1954 KOPENHAGEN, 10 Nov. - Men verwacht, dat het Deense ko ningspaar in het aanstaande voor jaar een officieel bezoek aan Neder land zal brengen. Koning Frederik en Koningin Ingrid zouden dan de gasten zijn van Koningin Juliana en hun bezoek zou gelden als tegen bezoek, dat Koningin Juliana in Mei van dit jaar aan Denemarken heeft gebracht. Het zou het derde offi ciële bezoek in het buitenland van Koning Frederik en Koningin In grid zijn. PANMOENDJON, 10 Nov. Indi sche wachten hebben vandaag een Noordkoreaanse krijgsgevangene, die poogde te ontsnappen, doodgescho ten. Een woordvoerder der Indische be wakingstroepen deelde mede, dat de Noord-Koreaan zes of zeven mede plichtigen had, die hem bjj zijn ont vluchtingspoging hielpen. Indische wachten, die de ontsnappingspoging hadden gezien, riepen de krijgsgevan gene toe te blijven staan. Deze liep toen op een schildwacht af en nam een dreigende houding aan. Tezelfder tijd werden de Indiërs door andere krijgsgevangenen met stenen beko geld. Hierop openden de wachten in zelf verdediging het vuur, hetgeen de dood van de Noordkoreaanse krijgsgevan gene veroorzaakte. SLUIS, 10 Nov. Naar wjj vernemen Is de christelijke school voorlopig gesloten met bet oog op geconstateerde gevallen van roodvonk. Maandagmiddag viel het tweejarig jongetje F. Dackus, uit de Langwater- straat te Heer bij Maastricht door on bekende oorzaak in een rioolput. On danks snel toegeschoten hulp bleek het kind reeds te zijn verdronken. DE BILT, 10 Nov. In de Zuid oostelijke helft van het land plaatse lijk ochtendmist. Overigens droog en vrij zonnig wef Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1