Oplossing der Saarkwestie wordt in Europese lijn gezocht. r EÏEBaaBgaaaffiEEEi DEZE WERELD v&n 6&Q tot ö&q M v K. S. G. moet niet belast worden met het beheer over de Saar. Dijkleger in de Hoeksche Waard bleek paraat* Chr* Filmactie wil eigen films laten produceren* Jhr van der Goes van Naters geeft zijn mening. Dr Schweitzer dit jaar niet naar Europa* Soldaat decoreerde minister Staf* J Zij dronken een glasin Moskou. Dinsdag 10 Noven-^»r 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 HAMBURG, 9 November. In een onderhoud met de Haagse correspon dent van het Westduitse persbureau D.P.A. heelt jhr mr M. van der Goes van Naters gezegd, dat de in Bonn begonnen voorbereidende besprekingen tussen bondskanselier Adenauer en de Franse hoge commissaris Francois Poncet over 'z Saarkwestie geheel en al in de Europese lijn liggen. Jhr van der Goes van Naters, de Nederlandse deskundige inzake de Saar kwestie in de Baad van Europa, zeide voorts, dat deze besprekingen ook in overeenstemming zijn met de gedachte, welke hij in zijn rapport aan de raadgevende vergadering van de Baad van Europa heeft neergelegd, name lijk dat de beide belanghebbende partijen, Duitsland en Frankrijk, door rechtstreekse onderhandelingen moeten proberen tot een oplossing te komen. De thans begonnen besprekingen i zijn status slechts voordeel kunnen maken echter, aldus jhr. van der I hebben, aldus meeat jhr van der Goes. Goes, een Europese procedure voor Voor Frankrijk betekent Europeïsering het Saargebied geenszins minder noodzakelijk. Hierbij wordt vooral gedacht aan het houden van een Eu ropese conferentie, welker besluiten door een referendum in het Saar gebied, waaraan alle burgers daar kunnen deelnemen, bevestigd zou den moeten worden. Een dergelijk referendum zou doelmatiger zijn dan het kiezen van een nieuwe land dag, die slechts een kort bestaan zou hebben. Bovendien zouden de op positiepartijen bij de installatie van een dergelijke nieuwe landdag ze ker geen eed op de oude grondwet willen afleggen. GEEN ROE VOOR DE K.S.G. Verder zal het niet aan te raden zijn, om, wanneer Frankrijk en Duitsland tot overeenstemming zonden komen, de Ko len- en Staalgemeenschap met het be heer van het Saargebied te belasten totdat een politieke gemeenschap tot stand zou zijn gekomen. De K.S.G. heeft namelijk absoluut geen politieke taak, Bovendien zou voorzitter Monnet waarschijnlijk het op zich nemen van een dergelijke functie niet goedkeu ren, temeer daar dit voor het ge> rechtshof van de K.S.G. betwist zou kunnen worden. Iets anders zou het zijn het Saarge bied onder beheer van de politieke gemeenschap te plaatsen. Tegen tus- sen-oplossingen, zolang nog geen echte politieke gemeenschap van de K.S.G.. landen bestaat, zijn bezwaren in te brengen. Daarom zou het doelmatiger zijn, het beheer over het Saargebied zolang aan de vijftien landen van de Raad van Europa op te dragen, of, in geval van bezwaren, de zes K.S.G. lan den een hoog-gezagsorgaan ad hoe te laten instellen, dat de taak op zich zou kunnen nemen. In een dergelijk or gaan zouden Duitsland en Frankrijk gelijkberechtigd moeten zijn en de mo gelijkheid hebben tot het nemen van economische beslissingen, resp. cul turele maatregelen waarbij het Duitse karakter van de Saarbevolking ge ëerbiedigd wordt. VOORDELEN. Saarland, dat thans in feite nog be zet gebied is, zal bij Europeïsering van Nobelprijs opent nieuwe mogelijkheden LAMBARENE, 9 Nov. Dr Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobel prijs voor de vrede in 1952, heeft te Lambareue verklaard, dat hij tenge volge van rijn drukke werkzaamheden niet in staat is naar Eu- pa te komen om op 10 December zijn prijs te Oslo In ontvangst te nemen. Het is moge lijk, dat hij in het voorjaar komt. De 78-jarige organist-filosoof-arts deelde mee, dat hij de prijs ten be drage van 33.840 dollar (ongeveer 125.000 gulden) zal gebruiken voor het bouwen van permanente verblij ven voor de 250 lepralijders in de kolonie bij Lambarene, die nu in tij delijke onderkomens leven. De kolonie van dr Schweitzer is ge legen op een eiland in de Ogoue, een rivier in de Franse bezitting Gabon Equatoriaal-Afrika) Het ziekenhuis van de kolonie, dat thans 500 bedden telt, is gebouwd met het geld dat dr Schweitzer heeft ge kregen voor zijn boeken, lezingen en zijn beroemde Bach-concerten. Bij zijn arbeid op medisch terrein wordt dr Schweitzer bijgestaan door twee blan ke artsen, tien blanke verpleegsters en een aantal inheemse verplegers, die hij zelf heeft opgeleid gedurende zijn veertigjarig verblijf in Afrika. Dr Schweitzer was voor het laatst in Europa in 1951, toen hij werd ge ïnstalleerd als lid van de Franse aca demie voor sociale en politieke weten schappen. Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. De commis sie van uitvoering van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum belegt op 16 en 17 November in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist een conferentie voor de bestuursleden van Christelijke scholen. De voorzitter van de commissie de heer P. van Duyvendijk zal spreken over „De noodzaak en de aanpak der onderwijs vernieuwing op de scholen met de Bij bel". Voorts zullen het woord voeren de heer J. Wedzinga over „De speciale taak der besturen ten opzichte van de verbete ring van het onderwijs op de door hen bestuurde scholen" en de heer K. van der Graaf, oud-inspecteur van het L.O. te Hilversum over „Welke gevaren be dreigen de vrije ontplooiing van ons Chr. onderwijs en wat kunnen de besturen hiertegen doen?" PELLA EIST EEN ONDER ZOEK. ROME, 8 November. Premier Pella van Italië he„-ft in zijn toespraak een onder zoek geëist naar het optreden van de politie te Triest, die zes betogers heeft doodgeschoten. Hij eiste dat de verant woordelijke personen gestraft zouden worden. De Italiaanse ambassadeur te Londen heeft gisteren bij Eden geprotegeerd te gen het buitensporig optreden van de Britse politie in Triest van het Saargebied in zekere zin een groter offer dan voor de Westduitse Bondsrepubliek omdat Frankrijk dan Duits medebeslissingsrecht zal moeten erkennen en in zekere mate de huidige economische unie met het Saargebied zal moeten opgeven. Men kan dan ook van Franse zijde voorstellen verwach ten, die er op gericht zijn aan deze economische unie vast te houden. Voor Duitsland zou Europeïsering van het Saargebied op het ogenblik niet zo'n groot offer betekenen, aaar het in feite niets heeft prijs te geven. Wel zou het op de duur voor Duitsland meer voelbaar zijn dan voor Frankrijk gezien het feit, dat het Saargebied door Duitse ogen altijd als deel uitmakend van Duitsland is beschouwd. Jhr van der Goes ziet in een gewoon economisch verdrag een betere oplos sing voor de economische betrekkin gen tussen Frankrijk en Saarland. Zouden de thans begonnen onderhan delingen niet tot goed resultaat voeren, dan moet de kwestie opnieuw aan de Raad van Europa worden voorgelegd en op een Europese conferentie aanhangig gemaakt. Het rapport over de Saarkwestie, waarvan jhr van der Goes zeide gaar ne de inhoud gepubliceerd te willen zien, wordt besloten met de aanbeve ling om de gehele kwestie zo spoedig mogelijk over te dragen aan een con ferentie met dien verstande, dat de oplossing van de kwestie verder aan de Europese politieke gemeenschap wordt overgelaten. De buitenlands-politieke belangen en de kwestie van de verdediging van het Saargebied zouden, onder een Europees regiem moeten wor den opgedragen aan een Europese commissaris, die onder controle staat van de politieke gemeenschap. In alle andere opzichten zou Saar land autonoom moeten blijven, Naast de commissaris zou er een adviescollege moeten zijn, waarin Frankrijk en Duitsland met gelijke rechten vertegenwoordigd zijn en ook andere landen een stem zouden moeten krijgen. Proefmobilisatie slaagde. Grote oefening bewees dat nieuw beveiligings systeem voldoet. OUD-BEIJERLAND, 9 November. Op de avond van de dag dat in geheel Nederland de driekleur wapperde om uiting te geven aan de blijd schap over het slagen van de operatie «Vier maal phoenix", heeft het dijk leger in de Hoeksche Waard een proefmobilisatie gehouden. Het eilafnd de Hoeksche Waard werd in de fatale nacht van 1 Februari voor ongeveer drievierde gedeelte overstroomd. Maar dank zij krachtig aanpakken van het waterschapsbestuur, leden van de technische staf van de Prov. Water staat in Zuid-Holland en vele anderen, die bij het herstel waren inge schakeld, was het een der eerste gebieden, dat geheel droog viel. Het was ook een der eerste gebie- zjjn en zo kwam op de centrale post Het was duidelijk, dat de Duitse troepen het niet langer vol konden houden, en in •Januari 1918 proclameerde Wilson zijn „14 punten", die de grondslag zouden vormen voor een rechtvaar dige en bestendige vrede. Nadat de vrede gesloten was (11 November 1918) ging Wilson naar Europa om persoonlijk aan de onderhandelingen deel te nemen. 1 Wilson kreeg de bepaling ingelast, dat er 1 JU. een „Volkenbond" opgericht zou worden, maar toen hij thuis kwam, leed hij de grootste neder laag van zijn leven: het congres weigerde tot het verbond toe te treden. Hij begon een geweldige cam pagne maar ondermijnde daarbij zijn gezondheid. Hij trad af in 1921 en stierf 3 jaar later. den, waarvan gezegd kon worden, dat de bevolking beveiligd was tegen nor male wintervloeden. Het feit, dat aan de herstelde dijken op een aantal plaatsen „vers" grondwerk voorkomt, vereiste bijzondere maatregelen. Zo werd een verscherpt toezicht op de (lij ken ingesteld en werden voorzienin gen getroffen om de herstelde dijkge deelten extra te doen bewaken tenein de bijtijds in de gelegenheid te zijn de vereiste maatregelen te nemen. NIEUW SYSTEEM, De hoofdopzichter van 't waterschap „De Hoeksche Waard", de heer M. Al- lewijn, heeft een aan de nieuwe om standigheden aangepast verdedigings systeem ontworpen, dat Zaterdag avond aan de practijk is getoetst. Er w»rd van uitgegaan, dat omstreeks het middaguur de waarschuwing voor ge vaarlijk hoog water was binnengeko men en dat het water om 17.30 uur een stand zou hebben bereikt van 2.50 meter plus N.A.P. Verder werd ver ondersteld dat op drie plaatsen, te we ten in de omgeving van Numansdorp, 's-Gravendeel en Puttershoek, gevaar zou ontstaan voor doorbreken van de hoofdwaterkering van het eiland, welk gevaar gekeerd zou moeten worden door het inzetten van mobiele colon nes, in casu groepen grondwerkers, die voorzien van de nodige materialen, per auto naar de bedreigde punten zouden worden gedirigeerd. GESLAAGD, Tijdens deze oefening werden ook het verbindingssysteem en de commu nicatie met de centrale post te Klaas waal, waar de dijkgraaf van het wa terschap en de technische staf van de Prov. Waterstaat in de Hoeksche Waard zetelden, gecontroleerd. Er werd naar gestreefd de oefening een zo getrouw mogelijke nabootsing van een eventuele werkelijkheid te doen De verkiezingen in Portugal. OVERWINNING VAN DE REGERING. LISSABON, 8 November. Volgens de eerste uitslagen van de Zondag in Por tugal gehouden parlementsverkiezingen behaalt de regering een grote overwin ning. Het stond reeds tevoren vast, dat de regering de meeste zetels in het parle ment zou verwerven, daar er voor de 120 parlem-itszetels 120 candidaten door de regering en 28 door de oppositie ge steld waren. De einduitslag toonde aan, dat alle par lementszetels door de regeringspartij zijn bezet. Volgens officieuze gegevens kreeg de oppositie 12 procent in Lissabon en Avei- ro en 15 procent in Oporto. Van de kies gerechtigden zou 90 procent zijn opge- men. na half vijf via mobilofoon, telefoon, koeriers en ordonnansen een voort durende stroom van meldingen bin nen. Berichten dat de districts- en rayonleiders op hun qui vive waren, dat dijkwachten een dijkval onder controle hadden, dat de mobiele colon nes ter beschikking stonden, dat de vele keringen in binnen- en buiten dijken waren gesloten enz. Koeriers per auto en motor waren in actie om uitgevallen telefoon verbindingen te vervangen om zo het contact tussen de districten en de centrale post in stand te houden. Er waren meldingen van elders: los geslagen steigers, die een dijkvak be dreigden, berichten over het gevaar van doorbraken met daarnaast de me dedeling dat mobiele colonnes waren ingezet om het gevaar te keren, of ver zoeken om extra versterking door mo biele colonnes. Desgevraagd deelde de dijkgraaf van het waterschap, de heer L. I. Overwa- ter, ons mede, dat de proefmobilisatie een zeer bevredigend verloop heeft ge had. Het beveiligingssysteem bleek volledig aan de verwachtingen te be antwoorden. EDE, 9 Nov. In Ede hebben in de afgelopen week ook man schappen van het garnizoen ijve rig meegeholpen aan de collecte, die voor de gezamenlijke militaire steunfondsen overal in den lande werd gehouden. Zij legden een loffelijke ijver aan de dag en toen Zaterdagmiddag op het Markt plein een auto stopte, was één hunner met speldjes en collecte bus er als de kippen bij om een nieuw slachtoffer te maken. De automobilist, een korte ste vige jiguur, uoetde toen hij nog maar ternauwernood uitgestapt was, een klopje op zijn schouder en zag omkijkend de militair, die er geen gras over liet groeien en de daad bij het woord voegend, zei: „Ik mag u zeker ook wel met zo'n mooi speldje decoreren, me neer'! 't Is voor een goed doel!" De overrompeling viel in goeaa aarde: rustig glimlachend liet de automobilist zijn offer in de bus glijden. En weg was de soldaat al weer, maar hij werd even op gehouden door de man van een bloemenstalletje, die getuige was geweest van het tafereeltje en nu listig vroeg: „Zeg, weet je, wie jij daar te pakken had „Ik niet", klonk het naar waar heid. „Wel, de minister van Oor log, ir. Staf". „Je kunt me nog meer vertel len", schamperde de soldaat en hij liep ongelovig lachend weg, maar toen hij even verderop op het balcon van een garage, gren zend aan het Marktplein, ook een paar mensen geamuseerd zag toe kijken, riep hij naar boven: „Kent u misschien de meneer, die ik daareven een speldje op de jas pootte!" Het antwoord kwam on middellijk: „En of. Dat was mi nister Staf'. Ja, en toen geloofde de landsverdediger het. Hij kleur de en krabde zich eens achter het oor. Daarop zei hij: „Dan, had ik hem ook wel model mogen groe tenMaar onze soldaat kon ook niet weten, dat minister Staf, Edenaar van origine, Zaterdags nog wel eens een familiebezoek brengt aan zijn geboortedorp mm Even buiten de kom van Roosendaal is gistermiddag een auto geslipt en tegen een boom gebotst. Een inzittende werd op slag gedood, de ander werd zwaar ge wond. Moeilijke beginperiode is achter de rug. Stichting van een Filmfonds neemt vaster vormen aan. (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 9 November. De Chr. Film Actie (C.F.A.) heeft de moeilijke beginperiode achter de rug. De consolidatie is begonnen en het bestuur heeft zich nu beraden over het werk, dat in de toekomst wacht. Vier belang rijke taken ziet de C.F.A. daarbij voor zich liggen. Hierover werd een en ander meegedeeld door de voorzitter, ds H. J. Groenewegen, op een Zater dag te Utrecht gehouden persconferentie. Tevoren was hier de Deense film „De Krantenman" vertoond, die voor deze winter door de C.F.A. op haar programma is geplaatst. De zwaarste taak, hier door ds Groenewegen ge noemd, is ongetwijfeld het verwerven en zo mogelijk produceren van films, die een positief Christelijk getuigenis brengen. Toch wordt juist aan de verwezenlijking hiervan hard gewerkt. Een bescheiden begin werd reeds gaat immers om het heroveren enkele jaren geleden gemaakt, toen de C.F.A. de alleenrechten voor Neder land verwierf van Kaj Munk's „Het Woord". Gebrek aan financiële midde len beletten om met „Nachtwache" hetzelfde te doen en hier sloot men slechts een partiëel contract voor de smalfilmprojectie af. Ds Groenewegen wees er op, dat er op de internationale filmmarkt telkens films verschijnen, die vol doen aan de doelstelling van de C. F. A., doch die niet door Nederland worden geïmporteerd omdat de bios copen er commerciëel geen heil in zien. Van deze films zou de C.F.A. de vertoningsrechten moeten ver werven, niet alleen om ze in de eigen afdelingen te draaien, maar om er ook buiten eigen kring een „markt" voor te vinden en zo het peil der vertoonde film gunstig te beïnvloeden. Nog wijdere perspectieven opende' hij met het opperen van de mogelijk heid om Nederlandse filmindustrie opdracht te geven voor het maken van een positief Christelijke speelfilm, Zo'n film zou zeker ook bij onze geest verwanten in Zuid-Afrika, Amerika en elders van harte welkom zijn en zo zou een internationale uitwisseling van films kunnen plaats vinden. De basis hiervoor werd reeds gelegd. FILMFONDS Om met dit alles te kunnen begin nen is geld nodig. Daarom werd een Filmfonds gesticht, dat zich voorlopig ~ïot doel stelt 30.000 bijeen te bren gen. Een eerste oproep om een bijdra ge, gericht tot alle kerkeraden, heeft weerklank gevonden. Heel Christelijk Nederland zal echter moeten helpen om deze plannen te doen slagen. Het olotof is weer in het openbaar Molotov moet zijn opgesteld. Zangbundels voor door de watersnood getroffen gemeenten. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. De centrale watersnoodcommissie van 'de Ned. Her vormde kerk moest in Mei 1953 de terbe schikkingstelling van psalm- en gezang boeken voor de gemeenten in de water- snoodgebieden staken vanwege het feit, dat de zangbundel uitverkocht bleek te zijn. In de loop van November zal de nieuwe druk van de pers komen. De cen trale watersnoodcommissie besloot de getroffen gemeenten in de gelegenheid te stellen voor 1 December 1953 haar wensen over de gratis uitreiking van psalm- en gezangboeken kenbaar te ma ken. Ook de kerkeraden van gemeenten, waarin evacué's vertoeven, die nog geen nieuw psalm- en gezangboek hebben kunnen aanschaffen, kunnen aanvragen tot de commissie richten. De centrale water- suoodcommissie is gevestigd: Carnegie iaan 9, Den Haag. verschenen, vermoedelijk om een einde te maken aan de geruchten, die al enige tijd de ronde doen, dat ook hij wellicht in ongenade zou zijn gevallen en de benen genomen naar veiliger oorden in het buitenland. Aan alle specu laties is een eind gemaakt, want de ambassadeurs van practisch alle mo gendheden waren tijdens Molotofs optreden aanwezig? De Russen plegen jaarlijks grote demonstraties en parades te hou den om daarmee de Octoberrevolu- tie te herdenken. De buitenlandse ambassadeurs worden ter gelegen heid van dit feit op een receptie uit genodigd en Molotof fungeerde dit maal als gastheer. Premier Malenkof had het blijkbaar niet nodig gevon den ten tonele te verschijnen, want hij ontbrak, maar aan de feestvreug de heeft dit volgens berichten uit Moskou, geen afbreuk gedaan. De wodka en de wijn hebben over vloedig gevloeid tijdens deze receptie, doch hebben de Britse ambassadeur in Moskou niet van de wijs kunnen bren gen. Toen Molotov een dronk uitbracht op alle landen, die met Rusland de wereldvrede willen bevorderen, klonk de ambassadeur met Molotov en greep de kans aan hem zeer ad rem toe te voegen: „Jammer, dat we er niet eens over kunnen praten". Wat Molotov terug gezegd heeft werd in het ver slag van de receptie niet vermeld. Vermoedelijk heeft hij als een sluw diplomaat alleen maar eens fijntjes gelachen, even nietszeggend als de jongste Russische nota, die naar di plomaten in het Westen beweren, door, Het gaat er op lijken, dat Rusland een toneelspel aan het opvoeren is, waarvan de rollen de Westelijke mo gendheden niet bekend zijn. De Wes telijken vinden, dat het stuk te lang duurt en stellen voor er nu maar een eind te maken, doch Rusland wil hier van nog niet weten. Men draait om elkaar heen, zonder dat iemand durft te zeggen, waar het op staat, eenvou dig omdat men de kans niet krijgt met elkaar te praten, in de zin, zoals de Engelse ambassadeur in Moskou het bedoelde. Wat is de bedoeling van Moskou's jongste nota? De oorzaak van al die dubbelzinnige woorden, die worden gebezigd, moet waarschijnlijk worden gezocht in het feit, dat Rusland tijd wil winnen. De toeschietelijkheid van Malenkof c.s. tijdens de eerste maan den na Stalin's dood, is verdwenen. Het is nu een politiek geworden van veel woorden, zonder iets te zeggen. Veel nota's, zonder iets te willen. Of er wellicht andere moeilijkheden zijn, die meer van interne aard zijn, doch de politiek van het Kremlin beïnvloe den, niemand die dit met zekerheid kan zeggen. In ieder geval is duide lijk, dat Rusland niet om de conferen tietafel wil gaan zitten. Wil men af wachten hoe de zaak in Korea af loopt? Misschien wil Malenkof eerst weten wie tijdens de politieke confe rentie over Korea aan het langste eind zal trekken, de V.N. of de communis ten. Wat nu, zo vragen de Westelijke po litici zich af. Er zjjn daarbij twee stro mingen waar te nemen. Men treft, vooral in Duitsland, diplomaten aan die zeggen, dat men Rusland zal moe ten dwingen, te confereren, door de Sowjets voor voldongen feiten te zet ten. Eén van deze feiten moet zijn de goedkeuring der Europese Defensie gemeenschap. Zij menen, dat als er een Europees leger komt, waarin Duit sers en Fransen schouder aan schou der staan, de Russen tot andere ge dachten komen. Aanleiding tot de on wil in Moskou om te praten, zoekt men ook in de tweedracht tussen de Westelijke mogendheden. Een confe rentie der Grote Vier zou kunnen be tekenen, dat de politieke lijn in de naaste toekomst kan worden uitge stippeld, hetgeen de Westelijken, die met problemen zitten, zou kunnen helpen de moeilijkheden op te lossen. Een andere stroming wil net zo lang blijven aanhouden met het zenden van nota's tot de Russen eindelijk toe stemmen. Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is daarvan één der voorstanders. Hij zei na de jongste Russische nota bestudeerd te hebben dat men de korte, maar krachtige nota naar Moskou moest te rugsturen met alleen de vraag: Moet er gepraat worden, ja of neen? On danks zijn jongste verklaring in het Lagerhuis, dat hij voorlopig geen con ferentie op het hoogste niveau zal pro beren te arrangeren, kwam Zondag een Britse krant weer met de mede deling, dat Churchill van plan zou zijn nog voor de Kerstdagen naar Moskou te gaan voor een persoonlijk bezoek aan Malenkof. De Britse staatsman zal, dat staat als een paal boven water, ondanks de jongste nota, zijn uiterste best blijven doen om op welke wijze dan ook, de partijen bij elkaar aan de conferentietafel te krijgen. een terrein, dat iuij vroeger verloren hebben laten gaan. Het volgende co mité van aanbeveling doet met klem een beroep, ook op u, om uw roeping te verstaan ook op het terrein van de film: jhr. mr. E. N. de Brauw, Den Haag; dr. E. Diemer, Rotterdam; prof, dr K. Dijk, prof. mr W. F. de Gaay Fort man; ds. H. G. Groenewoud, Gronin gen; dr. J. Hoek, Den Haag; ds. S. J. Popma, Amsterdam, prof. dr. ir. H. v. Riessen, mr. A. B. Roosjen en prof. dr. J. Waterink. VOORLICHTING. De C.F.A. wil echter niet alleen in eigen kring goede films draaien, maar ook voorlichting geven over de film in de breedste zin des woords. Een paar keer is reeds een filmblad van de lan delijke C.F.A. verschenen, doch de Rotterdamse afdeling bezit in het „Filmblad" een voortreffelijk eigen or gaan. Het ligt in de bedoeling, dat de landelijke organisatie dit blad ook gaat benutten. Dit blad bespreekt niet alleen de films, die door de C.F.A. worden ge draaid, maar ook sommige films, die in de Rotterdamse bioscopen zullen draaien. Niet, omdat men het bios coopbezoek zou willen goedkeuren of nog minder aanmoedigen. Dit blijft voor ieders persoonlijke verantwoor delijkheid. Maar wel, omdat men niet langer wil doen alsof hier geen leiding nodig is. Struisvogelpolitiek baat niet, als de cijfers uitwijzen, dat b.v. in Amsterdam 74 pet. van de Gerefor meerde jongeren de bioscoop bezoekt. Ds Groenewegen sprak dan ook de hoop uit, dat ook de Chr. dagbladpers en de Chr. radio-omroep hun stand punt van onthouding op 't gebied van deze voorlichting prijs zouden willen geven. De C.F.A. is dan gaarne bereid bevoegde recensenten ter beschikking te stellen. Wellicht zou men ook kun nen komen tot een breed samenge stelde Prot. Chr. Keuringscommissie, zoals ook de Katholieke Filmactie haar commissie heeft. VOOR CHR. ORGANISATIES. Naast de bevordering van het werk in de eigen plaatselijke afdelingen, wil de C.F.A. dan tenslotte ook allerlei Chr. organisaties van dienst zijn, die voor de eigen leden nu en dan een goede filmvoorstelling willen geven. De Filmdienst van de C.F.A. staat dan voor hen klaar met uitstekend mate riaal en goede operateurs. Zaterdag middag werd te Utrecht reeds een vergadering gehouden van C.F.A.-be- stuur met vertegenwoordigers van grote Chr. organisaties over dit punt. De vertoning van de film „De Kran tenman" leerde ons twee dingen. Al lereerst, dat het inderdaad mogelijk is op de internationale filmmarkt een positief-Christelijke rolprent te vin den. In de tweede plaats echter, dat het hard nodig is de productie van deze films te stimuleren op een wijze zoals de C.F.A. dat wil doen om de kwaliteit te verhogen en de beste krachten hiervoor aan te trekken. Deze film staat op een peil, dat door onze Chr. lectuur in het eind van de vorige eeuw werd bereikt. De proble men worden al even naïef en simplis tisch gesteld als dat ze even later wor den opgelost en het geheel ademt de onwezenlijke sfeer van een ouderwets Zondagsschoolboekje. Helaas is het onze eigen schuld, dat we op dit ter rein een halve eeuw achter zijn. We hebben ons hier te lang als struisvo gels gedragen. Het Filmfonds van de C.F.A. maakt het ons mogelijk nu al thans iets van het verzuimde in te halen. Plan voor vermindering van V.N.-personeel. NEW YORK, 9 Nov. De secretaris-ge neraal van de Ver. Naties, Dag Hammars- kjoeld, werkt op het ogenblik aan een plan voor reorganisatie van het secreta riaat, waardoor het aantal ambtenaren aanzienlijk zou kunnen worden vei-min- derd. Het ontwerp, dat nog tijdens de huidige zitting van de algemene vergadering zal worden ingediend bij de begrotingscom missie, voorziet o.m. in het samenvoegen van een aantal afdelingen van het secre tariaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3